Leugenachtig Anderlecht bekent kleur met stoelendans in Lotto Park

1952
Leugenachtig Anderlecht bekent kleur met stoelendans in Lotto Park

Op het veld viel er, in tegenstelling tot wat Jonathan Legear mag beweren, dit seizoen vaak weinig te beleven bij Anderlecht. In de coulissen van het Lotto Park was het daarentegen zelden rustig. Als ultieme plottwist zet mecenas Marc Coucke nu een stap achteruit om Wouter Vandenhaute het voorzitterschap te gunnen, geruggesteund door wie anders dan Vincent Kompany. Hopelijk voor Paars-Wit is het plaatje daarmee eindelijk compleet. Zo niet, heeft de recordkampioen voor niets – andermaal – kleur bekend.


De aandachtige luisteraar nam immers met stijgende verbazing akte van de manier waarop CEO Karel Van Eetvelt zich kort na de zoveelste paleisrevolutie op de borst klopte. "Voor jullie komt het nieuws misschien als een verrassing, maar intern werken wij al weken zo", klonk het fier over de officiële toetreding van Vandenhaute binnen het RSCA-management. Een dubieus statement, want begin april ontkenden de Brusselaars voor de licentiecommissie nog ten stelligste dat de toenmalige 'extern adviseur' ook maar enige invloed had binnen het instituut. Een noodzakelijke zet, vermits Vandenhaute dan nog gelinkt was aan het makelaarsbureau Let's Play – waar hij intussen uiteraard afstand van beloofde te doen.

LACHEN MET LICENTIE
Zonder de nieuwe preses te kapittelen of mee te gaan in beschuldigingen van belangenvermenging, is het kwaad echter al enigszins geschied. Of toch voor de licentiecommissie, die zich terecht in het hemd gezet mag voelen door de snelle promotie van de man die twee maanden terug nog als een soort randfiguur werd weggezet. Niet dat Anderlecht toen meteen zwaar bestraft had moeten worden, maar een tik op de vingers of aanmaning om de zaakjes op orde te brengen had best wel gemogen. In plaats daarvan werd het verhaal rond Vandenhaute zijn schijnbaar betekenisloze functie zomaar geslikt. Toen vonden we het al kortzichtig, vandaag ronduit naïef.



De commissie ziet haar fout gelukkig ook in en kondigde inmiddels reeds maatregelen aan om dergelijk misbruik van de mazen in het net voortaan te vermijden. Slim gespeeld van Anderlecht, zou je dan kunnen zeggen, al vinden wij het eerder weinig chique voor een club die een zekere etiquette lange tijd zo hoog in het vaandel heeft gedragen. Hoewel de incompetentie van de licentieprocedure gerust nogmaals in de verf mag worden gezet, is de opmerking van Van Eetvelt dan ook helemaal een klap in het gezicht van zij die wél nog vertrouwen hadden in het systeem. Alsof het er nog niet dik genoeg op lag dat Vandenhaute wel degelijk al langer wat in de pap te brokken had.

VAL VAN VERSCHUEREN
De CEO lijkt zo al prima ingeburgerd in de hoofdstad, waar op geen leugentje om bestwil meer of minder wordt gekeken. Van de hele heisa rond het al dan niet trainerschap van Kompany over de beruchte Open Brief tot de communicatie omtrent het ontslag van Pär Zetterberg: telkens weer vielen er eenvoudig gaten te prikken in de redeneringen van Paars-Wit. De laatste tijd worden die steevast publiekelijk gemaakt door Van Eetvelt, eerder was Michael Verschueren de boodschapper. De innemende figuur liet steeds duidelijk zijn hart voor de club spreken, maar kwam daarbij vaak weinig geloofwaardig over – niet geholpen door de inhoud die hij wou of moest prediken.



De nu ex-manager had bovendien veel problemen op te lossen die niet zijn schuld waren, al bleek hij wel evenmin de persoon om het schip te rechten. Toch had Verschueren, die Coucke ooit nog mee in het zadel hielp bij Anderlecht, een galantere exit verdiend. De zoon van Mister Michel werd zelf namelijk het slachtoffer van de manier waarop populaire doch overbodige pionnen tegenwoordig weggejaagd worden uit het Lotto Park. Net zoals bij Zetterberg werd zijn functie eerst uitgehold vooraleer de definitieve stap te zetten. De nieuwe titel die hij kreeg sinds Peter Verbeke de taak van sportief directeur overnam, was dan ook louter een zoveelste geval van windowdressing.

KEUZE VOOR KOMPANY
Erger nog is het feit dat Verschueren de hele tijd zélf op het verkeerde spoor werd gezet. Of daar lijkt het toch op nu Kompany – samen met Vandenhaute – straks aandelen zal verwerven, iets wat de man die zelf vijf procent in handen heeft ondanks de aanhoudende geruchten altijd stelselmatig ontkende. Dat nu ook Van Eetvelt elke suggestie over Kompany zijn toekomst als bestuurslid weg lacht, is dan ook wraakroepend. Alsof we met z'n allen blind blijven voor wat er zich afspeelt bij de grootste club van het land. Volgens Van Eetvelt verwacht het symbool echter niets terug voor zijn investering van drie miljoen. Diens groot hart ten spijt, trekken wij dat toch in twijfel.



De CEO noemt de keuze van Kompany voor Anderlecht liever "de vraag van één miljoen". Of zes, afgaand op het riante loon dat de speler-inspirator naar verluidt opstrijkt voor zijn reeds afgenomen dubbele pet – de mening van Frank Vercauteren over de recente ontwikkelingen kregen we trouwens nog niet te horen. Een vergoeding die ongeveer overeenkomt met het salaris van Arsenal-manager Mikel Arteta, wiens oude post als rechterhand van Pep Guardiola voor het grijpen zou hebben gelegen. In zijn periode als tweede viool bij Manchester City verdiende de Spanjaard ongetwijfeld minder, dus zich financieel verbeteren kon Kompany er wellicht al niet gaan doen.

FINANCIAL FAIR PLAY
Versta ons niet verkeerd: vanzelfsprekend koestert Vince the Prince een sterke liefde voor zijn heimat, en het feit dat hij nu zelf instapt – en zelfs loon wil afstaan – is daar inderdaad een bewijs van. Voor de fans is hij bovendien een held, dus zij zijn alvast tevreden met de gang van zaken – al leverden eerdere zoethouders niet altijd het gewenste resultaat op. Zijn status in de kleedkamer is evenwel een ander paar mouwen. Het merendeel van de kern kijkt dan wel op naar Kompany, diens rol in de onderhandelingen over de looninleveringen tijdens de coronacrisis geeft nu toch aanleiding tot enige argwaan. Koos de aanvoerder hier niet al net iets te veel de kant van het bestuur?



Hoewel we toejuichen dat Anderlecht haar rode boekhouding met een nieuwe kapitaalinjectie op orde stelt, krimpen we daarom ook ineen wanneer Van Eetvelt de club plots "zeer gezond" noemt. En dat kort na de beruchte bedelronde, niet alleen binnen de eigen rangen maar ook bij de teams die Europees voetbal afdwongen. Ontslagen keeperstrainer Max de Jong, die nog een steentje bijdroeg door zijn premie deels te laten vallen, spuwde alvast zijn gal over de nieuwe fondsen en het geld dat ineens in een verse grasmat werd gepompt. Van bloedrood naar kerngezond dankzij enkele mecenassen: alsof de Financial Fair Play niet bestaat – al volgen er mogelijk toch nog sancties.

VLEES NOCH VIS
Niet dat die centen zullen dienen om een nieuwe spits aan te trekken, maar Anderlecht kan zo wel putten dichten waarvoor het anders Jérémy Doku of Sambi Lokonga had moeten verkopen. Dat dit nu niet hoeft te gebeuren, is uiteraard een goede zaak voor het Belgisch voetbal. Net zoals het wenselijk is dat Paars-Wit de rug recht. Ondanks alle drukte rond de recentste verschuivingen in het organigram, ligt de waarheid wat dat betreft óp het veld. Kompany krijgt dan wel steeds meer de sleutels van het Lotto Park in handen, dáár moet hij straks het slot op de deur vormen. Omringd door de goedkope doch capabele versterkingen die Verbeke en Vandenhaute moeten voorzien.



Niet dat de bezetting aan de top onbelangrijk is. Zoals zo vaak gezegd, was het ook voor Bart Verhaeghe bij Club Brugge immers eerst een tijdje zoeken vooraleer de juiste mix werd gevonden – waarna het succes begon te volgen. Hopelijk voor Anderlecht krijgen ze ook daar nu alles snel in elkaar gepuzzeld, zoals Van Eetvelt het zelf verwoordt, al is het ons niet helemaal duidelijk of het project nu op 2022 (zoals in de Open Brief) of 2025 (zoals in het nieuwste financiële plan) mikt om te oogsten. Tussendoor kan de recordkampioen het op de koop toe toch weer niet laten om over een competitieve kern voor volgend seizoen te spreken. Vlees noch vis: we zijn het intussen stilaan gewend.

LEES OOK: Mo Messoudi maakt Beerschot-spelers af na zeperd

Moet Anderlecht volgens u eens op de vingers worden getikt?

Meest recent

Mo Messoudi maakt Beerschot-spelers af na zeperd

Beerschot is dit seizoen de grote favoriet in de Challenger Pro League, maar vroeg in het seizoen ...

6
6
Stijn Stijnen compleet door het lint: zware straf?

Stijn Stijnen pakte vorig seizoen al een recordaantal kaarten voor een coach en dit seizoen lijkt ...

53
53
Croky Cup davert: club Vannieuwkerke met enorme verrassing

De Croky Cup schakelt een versnelling hoger. We zijn ondertussen aan speeldag vijf toe en vanaf de ...

60
60
KRC Genk briest na ongeziene comeback Antwerp

KRC Genk gaf een 1-4 voorsprong tegen Royal Antwerp FC weg. De Limburgers leken op weg naar een ...

132
132
De Bruyne zorgt voor grote rel in Italië: “Ergste dingen ooit”

Kevin De Bruyne is terug. De middenvelder viel bij Napoli in en was meteen belangrijk tegen Genoa. ...

129
129
Nieuwe smaakmaker Standard: Vurige Stede in vuur en vlam

Standard had in principe altijd met een zes op zes aan het seizoen moeten beginnen. Tegen Cercle ...

110
110
Grote zorgen voor Coucke: ondernemer opnieuw slachtoffer

Marc Coucke heeft al vaker voor hete vuren gestaan, maar de voorbije dagen lijken de zorgen opnieuw ...

112
112
'Totale wending Ordoñez: monstersom voor Club Brugge'

Door zijn blessure leek een toptransfer van Joel Ordoñez tijdens de huidige mercato van de ...

359
359
Anderlecht weer terug? Pfaff waagt zich aan voorspelling

Jean-Marie Pfaff is een van de beste doelmannen die België ooit heeft gehad. Hij sprak met De ...

290
290
'Leko dreigt kampioenenmaker te dumpen: Club Brugge beeft'

Club Brugge staat plots voor een opvallend luxeprobleem. Ivan Leko krijgt er met Jan Virgili een ...

522
522
Compper kijkt zijn ogen uit: "Dat is echt straf"

Antwerp en Genk hebben zaterdagavond voor hét spektakelstuk van het weekend gezorgd. Ze ...

431
431
Onverwachte held bezorgt Mourinho winnende rentree bij Real

Het vernieuwde Real Madrid is zijn seizoen in LaLiga begonnen met een overwinning, zij het pas op de ...

234
234
Domper Bisiwu: grote debuut om pijnlijke reden uitgesteld

Dit weekend is ook in Spanje het nieuwe seizoen op gang getrapt. Dat gebeurt ook met de nodige ...

271
271
De Bruyne matchwinnaar bij Napoli, Fofana ook beslissend

Heel wat grote buitenlandse competities worden dit weekend afgetrapt en daarbij eisen enkele Rode ...

90
90
Sensatie op Bosuil: Antwerp haalt 1-4 nog op tegen Genk

Op de derde speeldag is Antwerp zijn maximum kwijtgespeeld, al zal het daar wellicht niet al te veel ...

381
381
Kompany opent seizoen met prijs en pakt Supercup

Het seizoen is goed begonnen voor Vincent Kompany en Bayern München. De eerste officiële ...

159
159
Lierse veegt de nul weg met knappe comeback tegen Patro

Lierse begon zijn seizoen vorige week nog teleurstellend met een pandoering in Virton, maar heeft ...

151
151
'Marseille komt aankloppen voor smaakmaker Standard'

Standard wist vrijdagavond in de tweede helft nog La Louvière van zich af te schudden en ...

267
267
Charleroi verbaast: Ousou duidt grote verschil aan

Na drie speeldagen is er al zeker één ploeg die nog met het maximum van de punten zal ...

32
32
Enorme blamage Tottenham; Inter haalt meteen stevig uit

Ondanks alle investeringen op de zomermercato is Tottenham Hotspur belabberd aan het seizoen in de ...

110
110
9 op 9! Charleroi leider ten koste van pover KV Mechelen

Sporting Charleroi blijft voorlopig maar winnen in het prille seizoen. De Carolo's staan momenteel ...

53
53
‘Leko legt bom onder derby: Club-fans zien het al fout gaan’

Club Brugge trekt met veel vertrouwen naar de Brugse derby, maar Ivan Leko dreigt één ...

795
795
Drie wissels bij Antwerp, Thorup maakt statement met basiself

Antwerp FC is met een perfect rapport aan het nieuwe seizoen begonnen, maar staat zaterdagavond voor ...

121
121
Zulte Waregem mee aan kop: "De perfecte wedstrijd"

Of het lang zal duren valt te betwijfelen, maar momenteel is het Zulte Waregem dat aan de leiding ...

114
114
CPL: Club Nxt goed uit startblokken, eerste nederlaag Beerschot

De beloften van Club Brugge zijn goed aan hun seizoen in de Challenger Pro League begonnen. Zo won ...

139
139

Meer sportnieuws