De stijl van het Anderlecht-huis: Sandler of Tuta?

1200 stemmen
De stijl van het Anderlecht-huis: Sandler of Tuta?

Wat als? RSC Anderlecht won zijn laatste drie competitiewedstrijden én scoorde daarin maar liefst 16 doelpunten. Play-off 1 was daarom geen ijdele hoop meer voor Sporting, maar zelfs een realistische doelstelling. De puzzelstukjes vielen stilaan op hun plaats, maar het coronavirus zorgde voor een vroegtijdige stopzetting van de competitie. Volgend seizoen wordt het opnieuw heropbouwen voor Anderlecht want een aantal huurspelers zal wellicht niet meer terugkeren naar het Lotto Park. Manchester City-huurling Philippe Sandler bevindt zich in die situatie, en ondertussen wordt Lucas Silva Melo 'Tuta' van KV Kortrijk als mogelijke opvolger genoemd. Twee spelers met een andere stijl en dito kwaliteiten, maar wie is nu de beste optie voor Anderlecht?


TWEE ANDERE PROFIELEN

Het is lang terugdraaien om de laatste wedstrijd van Sandler bij Anderlecht voor de geest te halen. Door een knieblessure kwam de Nederlander sinds 4 oktober 2019 niet meer in actie voor Sporting, en bleef zijn aantal competitiewedstrijden steken op 9 stuks. Maar toch liet Sandler een érg goede indruk na, vooral dankzij zijn groot voetballend vermogen. Daarnaast kon de 23-jarige ook defensief meer dan zijn mannetje staan. Sandler is een sierlijke verdediger die een aantrekkelijke stijl van voetballen hanteert: volledig volgens de stijl van het Paars-Witte huis dus.



Bij Tuta liep het verhaal anders. De huurling van Eintracht Frankfurt maakte bij KV Kortrijk dertien wedstrijden lang geen enkele speelminuut. Maar na de vele flaters in de Kortrijkse verdediging gaf coach Yves Vanderhaeghe de Braziliaan eindelijk zijn kans. Daarna miste Tuta zowaar geen enkele minuut meer, en groeide hij uit tot een revelatie in het Guldensporenstadion. De 20-jarige blonk veeleer uit door zijn fysieke power dan zijn voetballende kwaliteiten, maar zijn algehele potentieel als verdediger staat wel buiten kijf. Dat is ook de scouts van Frankfurt niet ontgaan, die zijn prestaties in België wekelijks opvolgden. 

SPORTIEVE MEERWAARDE

Door zijn sterke prestaties wil Anderlecht Sandler graag huren voor nog een extra seizoen. Sporting bedong vorig seizoen interessante voorwaarden af voor een uitleenbeurt, maar Manchester City wil nu graag boter bij de vis. Bovendien is het nog helemaal niet zeker wat the Citizens van plan zijn met hun verdediger. Volgens La Dernière Heure-journalist Christophe Francken zou Anderlecht daarom gepolst hebben bij Frankfurt, om te zien wat de mogelijkheden zijn rond Tuta. Ook in het geval van de Braziliaan lijkt het in eerste instantie te doen zijn om een huurbeurt, want Tuta is nog maar één jaar eigendom van de club uit de Duitse deelstaat Hessen.



In beide gevallen lijkt er een financiële toenadering te moeten komen van Anderlecht, want zowel Tuta als Sandler hebben een langdurig contract tot en met 2022 bij hun clubs. Bovendien is het duo jong én bezitten ze een ruime progressiemarge. Ook het geloof bij Manchester City en Eintracht Frankfurt is groot bij de capaciteiten van Sandler en Tuta. Het ondersteunt de keuze van Anderlecht dat sportieve waarde laat primeren op bevriende makelaars of het dromen van snel geldgewin door korte termijn-transfers. En dat was vroeger was wel eens anders. Op Neerpede wordt er nu gekozen om de hiaten binnen het elftal op te vullen een kwalitatieve manier. En als dat nu opnieuw een huurbeurt – zonder aankoopoptie betreft – so be it. Anderlecht hunkert naar sterke prestaties op het veld.

DE HUISSTIJL

Vincent Kompany haalde Sandler tijdens de vorige zomer naar Anderlecht met een weloverwogen doel. De voetballende opbouw van achteruit primeerde, en het profiel van de Nederlander paste daar uitvoerig in. Met 91,5% geslaagde passes behoort Sandler zelfs  tot de beste centrale verdedigers van de Jupiler Pro League. Enkel Igor Plastun (AA Gent, 92,3%) en Steeven Willems (Sporting Charleroi, 91,9%) overtroffen die cijfers, maar Sandler passte wel dubbel zoveel als dat duo. Dit in verhouding genomen, mag toch zeker gesteld worden dat Sandler de beste passer is onder alle centrale verdedigers van de Belgische competitie. En die passing lijkt toch minder de sterkte te zijn van Tuta, die een eerder matige 79,9% haalt. 



Het aantal geslaagde passes kan gemakkelijk worden opgekrikt door een laterale passing, zonder weinig risico's dus, maar dat geld niet voor Sandler. De 23-jarige is zelfs de primus onder de centrale verdedigers bij de voorwaartse passing, waarbij hij een indrukwekkende 84,2% haalt. Opvallend genoeg staat Marco Kana op de tweede plaats in dat onderdeel, iets wat de youngster volgend seizoen zal moeten herhalen. Van Tuta is daar echter geen spoor, hij leverde amper 68,6% geslaagde passes in voorwaartse richting – en dat ondanks de helft van het verrichte passes van Sandler in dat facet.

Sandler bevestigde zijn uitstekende voetballende kwaliteiten in amper 9 competitiewedstrijden, waarin hij een belangrijke rol had in de spelopbouw. Maar zijn passes leverden ook onrechtstreeks het nodig gevaar voor doel op. Want net zoals bij de geslaagde passes vooruit was Sandler ook erg efficiënt bij de passes naar de final third van de tegenstander. Geen enkele centrale verdediger verstuurde meer geslaagde passes naar de zone van de waarheid, en onder alle spelers van de Jupiler Pro League haalt hij zelfs de top twintig. En dat voor Hans Vanaken, Mats Rits, Gojko Cimirot, Aleix Garcia of Nacer Chadli. En ook in dit onderdeel onderscheidde Tuta zich niet.

FYSIEKE KRACHTMETING

Op voetballend vlak kende Sandler dit seizoen geen gelijke. Maar op fysiek gebied was de huurling van Man City nog geen afgewerkt product. Die fysieke sterkte wordt voornamelijk wél geroemd bij Tuta, maar op pure defensieve prestaties liggen beide verdedigers nagenoeg in balans. De Braziliaan blonk wel uit door zijn aantal geslaagde defensieve acties per wedstrijd, waar hij als 8ste finishte onder alle centrale verdedigers in België. Bij KV Kortrijk was defensieve stabiliteit dit seizoen een groot probleem, en die lacune vulde Tuta dus met groot succes in. 



Op het vlak van aantal geslaagde intercepties kon Tuta zich ook nog onderscheiden van Sandler, maar in alle andere defensieve facetten waren de prestaties van beide spelers erg gelijkaardig. Dat neemt evenwel niet weg dat Tuta een groot aandeel had in de remonte van KV Kortrijk, dat erg tegenvallend startte aan het seizoen. Met de Braziliaan in het hart van de Kortrijkse verdediging oogde die meer regelmatig en evenwichtig. Bovendien was de speelstijl van Veekaa volledig anders als die van Anderlecht, waardoor het vooralsnog moeilijk lijkt in te schatten hoe zijn eventuele waarde op het veld bij Anderlecht zal zijn. 

CONCLUSIE

Om volledig in lijn te zijn met de filosofie bij Anderlecht, lijkt de keuze voor Sandler de meest logische te zijn. De 23-jarige kent het paars-witte huis ondertussen erg goed, en bovendien is Sandler een belangrijk onderdeel in het beoogde spelbeeld van Sporting. Een alternatief halen voor zijn gelijkaardige kwaliteiten lijkt daarom als een mission impossible. Bovendien onderhoudt Anderlecht goede banden met Manchester City, en was dat misschien wel dé belangrijkste reden waarom Kompany hem kon halen naar Brussel. 



Tuta is bovendien nog drie jaar jonger dan Sandler, en de Braziliaan heeft  – op 14 competitiematchen na – amper ervaring in het Europese voetbal. Die onzekerheid rond Tuta, gecombineerd met de bewezen waarde van Sandler, zouden Anderlecht wellicht toch moeten doen kiezen voor de Nederlander. En bovenal: het voetballend vermogen van Sandler is toch van een totaal andere grootorde dan dat van Tuta.

LEES OOK: KV Kortrijk komt met transfernieuws na promotie

Wie is de beste centrale verdediger voor Anderlecht?

Meest recent

Engeland in shock: Tielemans-bom hangt boven Villa

Tielemans heeft Aston Villa de Europa League bezorgd. Maar daarom kan het nu ook moeilijk worden ...

38
38
Defour voorspelt toptransfer bij KRC Genk

Bij KRC Genk gaat komende zomer de kassa weer rinkelen. De Limburgers hebben heel veel jong talent, ...

14
14
Club Brugge wint jackpot: ruim 150 miljoen euro

Club Brugge is de verdiende kampioen. En dat voor de 20ste keer. Het was een cruciale titel voor ...

114
114
Anderlecht opgelucht: trio toont zich voor komend jaar

RSC Anderlecht werd vierde. Na compleet mislukte mercato’s van het vorige beleid was dit het ...

100
100
'Stankovic hakt belangrijke transferknoop door'

Bij Club Brugge zal na het titelfeest de blik snel op de zomermercato gaan. De vraag lijkt op dit ...

269
269
Pijnlijke beelden: Waalse derby ontspoort nog helemaal

De Europe Play-Off eindigde zaterdag voor Standard op pijnlijke wijze. Het gaf de eindwinst nog uit ...

310
310
Ontknoping LaLiga: drama voor Witsel, Getafe Europa in

Zaterdagavond stond in Spanje de ontknoping van het seizoen op het programma. Bovenaan het ...

69
69
Standard faalt: Genk wint alsnog Europe Play-Off

De Europe Play-Off heeft zaterdagavond nog een verrassende ontknoping gekend. Standard begon als ...

183
183
Ferrera kondigt na degradatie meteen ontslag bij Dender aan

Na twee seizoenen is voor FCV Dender zaterdag een einde gekomen aan het avontuur in de Jupiler Pro ...

108
108
Dubbel is een feit: Bayern pakt nu ook de beker

Bayern München sluit het seizoen af met de Duitse dubbel. Na de landstitel heeft het ...

83
83
Kogel door de kerk: Vrancken kondigt vertrek bij STVV aan

STVV heeft dit seizoen de hele Belgische voetbalwereld verbaast. De Kanaries sluiten het seizoen af ...

187
187
Sibierski krijgt transfertip: Anderlecht moet aan de bak

Anderlecht heeft zich donderdagavond al verzekerd van de vierde plaats en bijhorend ticket voor de ...

281
281
'Barça dringt aan: Club legt vraagprijs vast'

Club Brugge maakt zich na het veroveren van de titel op voor een bewogen transferzomer. Heel wat ...

404
404
Lommel houdt Dender in bedwang en mag naar 1A

Lommel heeft het laatste ticket voor de Jupiler Pro League 2026/27 gepakt. Na een bewogen slotfase ...

193
193
'Club Brugge-fans kijken op: eerste transfer na titelwinst'

Na de landstitel speurt Club Brugge opnieuw naar versterking achterin. Een jonge verdediger met ...

580
580
Nederland, opgelet: Union-verhaal in de maak

Union SG, Como en Hearts werken allen samen met Jamestown Analytics, wat hen sportief al ...

65
65
Kritiek op Nicky Hayen neemt steeds meer toe

KRC Genk heeft zijn lot niet meer in eigen handen. Dat is best pijnlijk. De Limburgers moeten hopen ...

372
372
Hasi spreekt na ontslag: "Coucke heeft twee opties"

Besnik Hasi werd enkele maanden geleden ontslagen. Dat was geen verrassing, want de resultaten waren ...

262
262
Anderlecht wint de jackpot: tientallen miljoenen in zicht

RSC Anderlecht heeft financieel de ergste jaren achter de rug. De Brusselaars gaan ook deze zomer ...

397
397
Mertens zei dit seizoen 'neen' tegen deze Belgische transfer

Dries Mertens hing vorige zomer zijn schoenen aan de haak. De voormalige Rode Duivel kende een ...

272
272
Defour begrijpt RSCA-fans niet: "Compleet onbegrijpelijk"

RSC Anderlecht kende een slechter seizoen dan vorig jaar. De Brusselaars pakten wel nog een Europees ...

184
184
Stijnen looft Club Brugge: "Dat is top tien in de wereld"

Club Brugge pakte afgelopen donderdag zijn 20ste landstitel in België. De Bruggelingen waren ...

239
239
Boskamp looft 'onderschatte' Rode Duivel: "Wereldster!"

De Rode Duivels maken zich op voor het WK. Eén van de spelers waarvan men in België toch ...

188
188
Vurige Kompany: "Héél de ploeg praat er al heel seizoen over"

Vincent Kompany is een groot succes bij Bayern München en de coach kan dit weekend nog een ...

67
67
Buitenkans voor Anderlecht: keert publiekslieveling terug?

RSC Anderlecht gaat in de zomer op zoek naar meer snelheid en creativiteit, wat uiteraard heel erg ...

678
678

Meer sportnieuws