De stijl van het Anderlecht-huis: Sandler of Tuta?

1200
De stijl van het Anderlecht-huis: Sandler of Tuta?

Wat als? RSC Anderlecht won zijn laatste drie competitiewedstrijden én scoorde daarin maar liefst 16 doelpunten. Play-off 1 was daarom geen ijdele hoop meer voor Sporting, maar zelfs een realistische doelstelling. De puzzelstukjes vielen stilaan op hun plaats, maar het coronavirus zorgde voor een vroegtijdige stopzetting van de competitie. Volgend seizoen wordt het opnieuw heropbouwen voor Anderlecht want een aantal huurspelers zal wellicht niet meer terugkeren naar het Lotto Park. Manchester City-huurling Philippe Sandler bevindt zich in die situatie, en ondertussen wordt Lucas Silva Melo 'Tuta' van KV Kortrijk als mogelijke opvolger genoemd. Twee spelers met een andere stijl en dito kwaliteiten, maar wie is nu de beste optie voor Anderlecht?


TWEE ANDERE PROFIELEN

Het is lang terugdraaien om de laatste wedstrijd van Sandler bij Anderlecht voor de geest te halen. Door een knieblessure kwam de Nederlander sinds 4 oktober 2019 niet meer in actie voor Sporting, en bleef zijn aantal competitiewedstrijden steken op 9 stuks. Maar toch liet Sandler een érg goede indruk na, vooral dankzij zijn groot voetballend vermogen. Daarnaast kon de 23-jarige ook defensief meer dan zijn mannetje staan. Sandler is een sierlijke verdediger die een aantrekkelijke stijl van voetballen hanteert: volledig volgens de stijl van het Paars-Witte huis dus.



Bij Tuta liep het verhaal anders. De huurling van Eintracht Frankfurt maakte bij KV Kortrijk dertien wedstrijden lang geen enkele speelminuut. Maar na de vele flaters in de Kortrijkse verdediging gaf coach Yves Vanderhaeghe de Braziliaan eindelijk zijn kans. Daarna miste Tuta zowaar geen enkele minuut meer, en groeide hij uit tot een revelatie in het Guldensporenstadion. De 20-jarige blonk veeleer uit door zijn fysieke power dan zijn voetballende kwaliteiten, maar zijn algehele potentieel als verdediger staat wel buiten kijf. Dat is ook de scouts van Frankfurt niet ontgaan, die zijn prestaties in België wekelijks opvolgden. 

SPORTIEVE MEERWAARDE

Door zijn sterke prestaties wil Anderlecht Sandler graag huren voor nog een extra seizoen. Sporting bedong vorig seizoen interessante voorwaarden af voor een uitleenbeurt, maar Manchester City wil nu graag boter bij de vis. Bovendien is het nog helemaal niet zeker wat the Citizens van plan zijn met hun verdediger. Volgens La Dernière Heure-journalist Christophe Francken zou Anderlecht daarom gepolst hebben bij Frankfurt, om te zien wat de mogelijkheden zijn rond Tuta. Ook in het geval van de Braziliaan lijkt het in eerste instantie te doen zijn om een huurbeurt, want Tuta is nog maar één jaar eigendom van de club uit de Duitse deelstaat Hessen.



In beide gevallen lijkt er een financiële toenadering te moeten komen van Anderlecht, want zowel Tuta als Sandler hebben een langdurig contract tot en met 2022 bij hun clubs. Bovendien is het duo jong én bezitten ze een ruime progressiemarge. Ook het geloof bij Manchester City en Eintracht Frankfurt is groot bij de capaciteiten van Sandler en Tuta. Het ondersteunt de keuze van Anderlecht dat sportieve waarde laat primeren op bevriende makelaars of het dromen van snel geldgewin door korte termijn-transfers. En dat was vroeger was wel eens anders. Op Neerpede wordt er nu gekozen om de hiaten binnen het elftal op te vullen een kwalitatieve manier. En als dat nu opnieuw een huurbeurt – zonder aankoopoptie betreft – so be it. Anderlecht hunkert naar sterke prestaties op het veld.

DE HUISSTIJL

Vincent Kompany haalde Sandler tijdens de vorige zomer naar Anderlecht met een weloverwogen doel. De voetballende opbouw van achteruit primeerde, en het profiel van de Nederlander paste daar uitvoerig in. Met 91,5% geslaagde passes behoort Sandler zelfs  tot de beste centrale verdedigers van de Jupiler Pro League. Enkel Igor Plastun (AA Gent, 92,3%) en Steeven Willems (Sporting Charleroi, 91,9%) overtroffen die cijfers, maar Sandler passte wel dubbel zoveel als dat duo. Dit in verhouding genomen, mag toch zeker gesteld worden dat Sandler de beste passer is onder alle centrale verdedigers van de Belgische competitie. En die passing lijkt toch minder de sterkte te zijn van Tuta, die een eerder matige 79,9% haalt. 



Het aantal geslaagde passes kan gemakkelijk worden opgekrikt door een laterale passing, zonder weinig risico's dus, maar dat geld niet voor Sandler. De 23-jarige is zelfs de primus onder de centrale verdedigers bij de voorwaartse passing, waarbij hij een indrukwekkende 84,2% haalt. Opvallend genoeg staat Marco Kana op de tweede plaats in dat onderdeel, iets wat de youngster volgend seizoen zal moeten herhalen. Van Tuta is daar echter geen spoor, hij leverde amper 68,6% geslaagde passes in voorwaartse richting – en dat ondanks de helft van het verrichte passes van Sandler in dat facet.

Sandler bevestigde zijn uitstekende voetballende kwaliteiten in amper 9 competitiewedstrijden, waarin hij een belangrijke rol had in de spelopbouw. Maar zijn passes leverden ook onrechtstreeks het nodig gevaar voor doel op. Want net zoals bij de geslaagde passes vooruit was Sandler ook erg efficiënt bij de passes naar de final third van de tegenstander. Geen enkele centrale verdediger verstuurde meer geslaagde passes naar de zone van de waarheid, en onder alle spelers van de Jupiler Pro League haalt hij zelfs de top twintig. En dat voor Hans Vanaken, Mats Rits, Gojko Cimirot, Aleix Garcia of Nacer Chadli. En ook in dit onderdeel onderscheidde Tuta zich niet.

FYSIEKE KRACHTMETING

Op voetballend vlak kende Sandler dit seizoen geen gelijke. Maar op fysiek gebied was de huurling van Man City nog geen afgewerkt product. Die fysieke sterkte wordt voornamelijk wél geroemd bij Tuta, maar op pure defensieve prestaties liggen beide verdedigers nagenoeg in balans. De Braziliaan blonk wel uit door zijn aantal geslaagde defensieve acties per wedstrijd, waar hij als 8ste finishte onder alle centrale verdedigers in België. Bij KV Kortrijk was defensieve stabiliteit dit seizoen een groot probleem, en die lacune vulde Tuta dus met groot succes in. 



Op het vlak van aantal geslaagde intercepties kon Tuta zich ook nog onderscheiden van Sandler, maar in alle andere defensieve facetten waren de prestaties van beide spelers erg gelijkaardig. Dat neemt evenwel niet weg dat Tuta een groot aandeel had in de remonte van KV Kortrijk, dat erg tegenvallend startte aan het seizoen. Met de Braziliaan in het hart van de Kortrijkse verdediging oogde die meer regelmatig en evenwichtig. Bovendien was de speelstijl van Veekaa volledig anders als die van Anderlecht, waardoor het vooralsnog moeilijk lijkt in te schatten hoe zijn eventuele waarde op het veld bij Anderlecht zal zijn. 

CONCLUSIE

Om volledig in lijn te zijn met de filosofie bij Anderlecht, lijkt de keuze voor Sandler de meest logische te zijn. De 23-jarige kent het paars-witte huis ondertussen erg goed, en bovendien is Sandler een belangrijk onderdeel in het beoogde spelbeeld van Sporting. Een alternatief halen voor zijn gelijkaardige kwaliteiten lijkt daarom als een mission impossible. Bovendien onderhoudt Anderlecht goede banden met Manchester City, en was dat misschien wel dé belangrijkste reden waarom Kompany hem kon halen naar Brussel. 



Tuta is bovendien nog drie jaar jonger dan Sandler, en de Braziliaan heeft  – op 14 competitiematchen na – amper ervaring in het Europese voetbal. Die onzekerheid rond Tuta, gecombineerd met de bewezen waarde van Sandler, zouden Anderlecht wellicht toch moeten doen kiezen voor de Nederlander. En bovenal: het voetballend vermogen van Sandler is toch van een totaal andere grootorde dan dat van Tuta.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Arsenal wil JPL-uitblinker, Haaland beslist'

Wie is de beste centrale verdediger voor Anderlecht?

Meest recent

Van held naar 4/10: Doku hard aangepakt na zwak optreden

Jérémy Doku was afgelopen weekend nog de grote uitblinker bij Manchester City. Maar ...

9
9
Puzzelwerk Hubert: Union zwáár gehavend tegen Sociedad

Union SG is sterk begonnen aan zijn campagne in de Europa League. Maar donderdag wacht opnieuw een ...

14
14
UCL: PSG wint op City, enorme comeback Real én afgang Lukaku

In de Champions League heeft Paris Saint-Germain dé affiche van de tweede speeldag gewonnen. ...

40
40
'Recordtransfer Tresoldi: speciale clausule duikt plots op'

Nicolo Tresoldi siert daags na zijn exploot in het Giuseppe Meazza-stadion de Europese headlines. ...

367
367
Bruno meldt opsteker: minstens drie wissels bij Anderlecht?

RSC Anderlecht gaat donderdagavond op zoek naar zijn eerste punten in de League Phase van de Europa ...

130
130
Bommetje bij kwakkelend United: Rooney slaat terug

Manchester United blijft maar aanmodderen. Dinsdagavond verloor de Engelse grootmacht ook in de ...

62
62
Herrijzenis bij Club: "Belangrijkste speler voor Leko"

Club Brugge heeft andermaal voor een grote stunt gezorgd in de Champions League. Blauw-Zwart ging ...

323
323
Europees voetbal op TV: 'Canal+ onderhandelt met Vlaamse zender'

Dit seizoen is het Europese voetbal in België nog te zien op de vertrouwde zenders van de ...

179
179
UCL: Liverpool wint duel met 9 goals; knappe zege Feyenoord

In de Champions League heeft Liverpool FC stevig uitgehaald. Na onder meer een hattrick van Bradley ...

41
41
Leko lyrisch: Europese toptransfer voor Club Brugge

Ivan Leko toonde zich in aanloop naar de onderlinge confrontatie lyrische over het befaamde ...

454
454
Kippenvel in Engeland: De Cuyper is nieuwe 100 miljoen-man

Vier maanden geleden schreef men op een Engelse website dat Maxim De Cuyper niet kon verdedigen. ...

453
453
Real krijgt mokerslag voor Clasico: keihard verdict Vinicius

Real Madrid bleef in de twee vorige seizoenen telkens met lege handen achter en snakt dus naar een ...

59
59
‘Onder uit de zak’-Pikant verhaal Overmars krijgt bizarre wending

Marc Overmars sloeg onlangs de deur bij The Great Old achter zich dicht. De sportief directeur ...

133
133
'Vandenhaute stuurde rivaal wandelen én probeerde bij Duivel'

Wouter Vandenhaute zorgde voor één van de strafste verhalen van de Belgische ...

123
123
Sommer komt daags na stunt met triest nieuws

Club Brugge heeft dinsdagavond voor een enorme stunt gezorgd door in de Champions League met 3-4 te ...

290
290
Charleroi blijft maar gaan: derde smaakmaker tekent bij

Ook na acht speeldagen blijft Charleroi zeer fraai meedraaien in de kop van het klassement. De ...

9
9
Taravel spreekt over zijn ambities en die van Anderlecht

Anderlecht gaat donderdag in de Europa League op bezoek bij Dinamo Zagreb en dat wordt een speciale ...

113
113
Verhaeghe zorgt voor oorverdovende explosie op sociale media

Bart Verhaeghe kon zijn geluk nauwelijks op na de sensationele Champions League-zege van Club Brugge ...

377
377
'Tresoldi doet Italianen niet alleen met hattrick bibberen'

Na de sensationele 3-4-overwinning van Club Brugge op het veld van Inter waren alle ogen gericht op ...

105
105
De Mil ziet mogelijk nog sterkhouder afhaken bij AA Gent

AA Gent kende een zeer drukke zomer, want het moest daarin maar liefst drie Europese voorrondes zien ...

134
134
'Club wil in januari bij CL-sensatie gaan shoppen'

Club Brugge maakte de voorbije jaren een stevige opmars op het Belgische en Europese toneel en ...

282
282
Ontslag in de maak? Euvrard spreekt heldere taal

Bij Standard koesterden ze hoge verwachtingen voor dit seizoen, waarbij ze zelfs luidop dromen van ...

263
263
Dendoncker is terug: wordt Ajax het slachtoffer?

Ruim dertig jaar na de vorige ontmoeting staat Ajax opnieuw voor een kolkend Poljud. En mogelijk ...

63
63
Ooit sensatie in JPL, nu tegenstander van Union SG

Union SG neemt het donderdagavond op tegen Real Sociedad. De Spanjaarden zijn de grote favoriet en ...

41
41
Bom barst bij Man Utd: Tielemans en Carrick reageren

De 2-0-nederlaag van Manchester United bij Atlético Madrid heeft niet alleen sportief voor ...

58
58

Meer sportnieuws