De stijl van het Anderlecht-huis: Sandler of Tuta?

door
De stijl van het Anderlecht-huis: Sandler of Tuta?

Wat als? RSC Anderlecht won zijn laatste drie competitiewedstrijden én scoorde daarin maar liefst 16 doelpunten. Play-off 1 was daarom geen ijdele hoop meer voor Sporting, maar zelfs een realistische doelstelling. De puzzelstukjes vielen stilaan op hun plaats, maar het coronavirus zorgde voor een vroegtijdige stopzetting van de competitie. Volgend seizoen wordt het opnieuw heropbouwen voor Anderlecht want een aantal huurspelers zal wellicht niet meer terugkeren naar het Lotto Park. Manchester City-huurling Philippe Sandler bevindt zich in die situatie, en ondertussen wordt Lucas Silva Melo 'Tuta' van KV Kortrijk als mogelijke opvolger genoemd. Twee spelers met een andere stijl en dito kwaliteiten, maar wie is nu de beste optie voor Anderlecht?


TWEE ANDERE PROFIELEN

Het is lang terugdraaien om de laatste wedstrijd van Sandler bij Anderlecht voor de geest te halen. Door een knieblessure kwam de Nederlander sinds 4 oktober 2019 niet meer in actie voor Sporting, en bleef zijn aantal competitiewedstrijden steken op 9 stuks. Maar toch liet Sandler een érg goede indruk na, vooral dankzij zijn groot voetballend vermogen. Daarnaast kon de 23-jarige ook defensief meer dan zijn mannetje staan. Sandler is een sierlijke verdediger die een aantrekkelijke stijl van voetballen hanteert: volledig volgens de stijl van het Paars-Witte huis dus.



Bij Tuta liep het verhaal anders. De huurling van Eintracht Frankfurt maakte bij KV Kortrijk dertien wedstrijden lang geen enkele speelminuut. Maar na de vele flaters in de Kortrijkse verdediging gaf coach Yves Vanderhaeghe de Braziliaan eindelijk zijn kans. Daarna miste Tuta zowaar geen enkele minuut meer, en groeide hij uit tot een revelatie in het Guldensporenstadion. De 20-jarige blonk veeleer uit door zijn fysieke power dan zijn voetballende kwaliteiten, maar zijn algehele potentieel als verdediger staat wel buiten kijf. Dat is ook de scouts van Frankfurt niet ontgaan, die zijn prestaties in België wekelijks opvolgden. 

SPORTIEVE MEERWAARDE

Door zijn sterke prestaties wil Anderlecht Sandler graag huren voor nog een extra seizoen. Sporting bedong vorig seizoen interessante voorwaarden af voor een uitleenbeurt, maar Manchester City wil nu graag boter bij de vis. Bovendien is het nog helemaal niet zeker wat the Citizens van plan zijn met hun verdediger. Volgens La Dernière Heure-journalist Christophe Francken zou Anderlecht daarom gepolst hebben bij Frankfurt, om te zien wat de mogelijkheden zijn rond Tuta. Ook in het geval van de Braziliaan lijkt het in eerste instantie te doen zijn om een huurbeurt, want Tuta is nog maar één jaar eigendom van de club uit de Duitse deelstaat Hessen.



In beide gevallen lijkt er een financiële toenadering te moeten komen van Anderlecht, want zowel Tuta als Sandler hebben een langdurig contract tot en met 2022 bij hun clubs. Bovendien is het duo jong én bezitten ze een ruime progressiemarge. Ook het geloof bij Manchester City en Eintracht Frankfurt is groot bij de capaciteiten van Sandler en Tuta. Het ondersteunt de keuze van Anderlecht dat sportieve waarde laat primeren op bevriende makelaars of het dromen van snel geldgewin door korte termijn-transfers. En dat was vroeger was wel eens anders. Op Neerpede wordt er nu gekozen om de hiaten binnen het elftal op te vullen een kwalitatieve manier. En als dat nu opnieuw een huurbeurt – zonder aankoopoptie betreft – so be it. Anderlecht hunkert naar sterke prestaties op het veld.

DE HUISSTIJL

Vincent Kompany haalde Sandler tijdens de vorige zomer naar Anderlecht met een weloverwogen doel. De voetballende opbouw van achteruit primeerde, en het profiel van de Nederlander paste daar uitvoerig in. Met 91,5% geslaagde passes behoort Sandler zelfs  tot de beste centrale verdedigers van de Jupiler Pro League. Enkel Igor Plastun (AA Gent, 92,3%) en Steeven Willems (Sporting Charleroi, 91,9%) overtroffen die cijfers, maar Sandler passte wel dubbel zoveel als dat duo. Dit in verhouding genomen, mag toch zeker gesteld worden dat Sandler de beste passer is onder alle centrale verdedigers van de Belgische competitie. En die passing lijkt toch minder de sterkte te zijn van Tuta, die een eerder matige 79,9% haalt. 



Het aantal geslaagde passes kan gemakkelijk worden opgekrikt door een laterale passing, zonder weinig risico's dus, maar dat geld niet voor Sandler. De 23-jarige is zelfs de primus onder de centrale verdedigers bij de voorwaartse passing, waarbij hij een indrukwekkende 84,2% haalt. Opvallend genoeg staat Marco Kana op de tweede plaats in dat onderdeel, iets wat de youngster volgend seizoen zal moeten herhalen. Van Tuta is daar echter geen spoor, hij leverde amper 68,6% geslaagde passes in voorwaartse richting – en dat ondanks de helft van het verrichte passes van Sandler in dat facet.

Sandler bevestigde zijn uitstekende voetballende kwaliteiten in amper 9 competitiewedstrijden, waarin hij een belangrijke rol had in de spelopbouw. Maar zijn passes leverden ook onrechtstreeks het nodig gevaar voor doel op. Want net zoals bij de geslaagde passes vooruit was Sandler ook erg efficiënt bij de passes naar de final third van de tegenstander. Geen enkele centrale verdediger verstuurde meer geslaagde passes naar de zone van de waarheid, en onder alle spelers van de Jupiler Pro League haalt hij zelfs de top twintig. En dat voor Hans Vanaken, Mats Rits, Gojko Cimirot, Aleix Garcia of Nacer Chadli. En ook in dit onderdeel onderscheidde Tuta zich niet.

FYSIEKE KRACHTMETING

Op voetballend vlak kende Sandler dit seizoen geen gelijke. Maar op fysiek gebied was de huurling van Man City nog geen afgewerkt product. Die fysieke sterkte wordt voornamelijk wél geroemd bij Tuta, maar op pure defensieve prestaties liggen beide verdedigers nagenoeg in balans. De Braziliaan blonk wel uit door zijn aantal geslaagde defensieve acties per wedstrijd, waar hij als 8ste finishte onder alle centrale verdedigers in België. Bij KV Kortrijk was defensieve stabiliteit dit seizoen een groot probleem, en die lacune vulde Tuta dus met groot succes in. 



Op het vlak van aantal geslaagde intercepties kon Tuta zich ook nog onderscheiden van Sandler, maar in alle andere defensieve facetten waren de prestaties van beide spelers erg gelijkaardig. Dat neemt evenwel niet weg dat Tuta een groot aandeel had in de remonte van KV Kortrijk, dat erg tegenvallend startte aan het seizoen. Met de Braziliaan in het hart van de Kortrijkse verdediging oogde die meer regelmatig en evenwichtig. Bovendien was de speelstijl van Veekaa volledig anders als die van Anderlecht, waardoor het vooralsnog moeilijk lijkt in te schatten hoe zijn eventuele waarde op het veld bij Anderlecht zal zijn. 

CONCLUSIE

Om volledig in lijn te zijn met de filosofie bij Anderlecht, lijkt de keuze voor Sandler de meest logische te zijn. De 23-jarige kent het paars-witte huis ondertussen erg goed, en bovendien is Sandler een belangrijk onderdeel in het beoogde spelbeeld van Sporting. Een alternatief halen voor zijn gelijkaardige kwaliteiten lijkt daarom als een mission impossible. Bovendien onderhoudt Anderlecht goede banden met Manchester City, en was dat misschien wel dé belangrijkste reden waarom Kompany hem kon halen naar Brussel. 



Tuta is bovendien nog drie jaar jonger dan Sandler, en de Braziliaan heeft  – op 14 competitiematchen na – amper ervaring in het Europese voetbal. Die onzekerheid rond Tuta, gecombineerd met de bewezen waarde van Sandler, zouden Anderlecht wellicht toch moeten doen kiezen voor de Nederlander. En bovenal: het voetballend vermogen van Sandler is toch van een totaal andere grootorde dan dat van Tuta.

LEES OOK: The Last Dance: Nainggolan naar Jupiler Pro League?

Wie is de beste centrale verdediger voor Anderlecht?

Meest recent

Hasi maakt gehakt van Anderlecht-flop: "Een kutspeler"

Nu het inkomend huiswerk afgerond lijkt ligt de focus bij RSC Anderlecht in de rest van de ...

20
20
Leko op hete kolen: CL-selectie Club Brugge bekend

Hoogspanning in Jan Breydel, waar Club Brugge woensdag tegen Olympique Marseille een ticket voor de ...

60
60
'Anderlecht vindt akkoord: Renard rondt huiswerk af'

Plots gaat het snel bij RSC Anderlecht, dat met Moussa Diarra zopas al een derde winteraanwinst ...

195
195
D-Day in Brugge: Leko zaait mist over Tzolis en Mignolet

Woensdag is het money time voor Club Brugge, dat in eigen huis wellicht nood heeft aan zege tegen ...

121
121
Achter gesloten deuren: Marc Coucke emotioneel geraakt

Bij RSC Anderlecht stond de sfeer de voorbije dagen onder hoogspanning. Het puntenverlies tegen ...

258
258
The Last Dance: Nainggolan naar Jupiler Pro League?

Radja Nainggolan blijft vriend en vijand verbazen. De middenvelder maakte de overstap van Lokeren ...

156
156
‘Cercle Brugge pakt plots uit met miljoenentransfer’

Cercle Brugge is van plan om ferm uit te pakken op de wintermercato. Groen-Zwart vecht ook dit ...

139
139
Karetsas krijgt volle laag: KRC Genk de grote schuldige?

KRC Genk krijgt de trein ook onder Nicky Hayen niet op stoom. Toptalent Konstantinos Karetsas (18) ...

251
251
Meunier geeft Club gouden raad: “Dat moet Leko uitbuiten”

Club Brugge staat voor een belangrijke Europese clash tegen Marseille. In het Jan Breydelstadion ...

217
217
Het gaat snel: Anderlecht stelt nieuwe aanwinst voor

RSC Anderlecht werd eerder op de dag nog genoemd voor een nieuwe wintertransfer en op de ...

391
391
Winters vertrek Ordonez? Leko doet boekje open

Club Brugge focust zich volledig op de Europese clash tegen Olympique Marseille, maar achter de ...

179
179
‘Monstertransfer: entourage Haaland onthult grote droom’

Erling Haaland is één van de grote sterren van het huidige topvoetbal. De Noor staat ...

152
152
Club Brugge krijgt gigantisch nieuws over stadiondossier

Club Brugge en het stadiondossier is een ongeziene soap in het Belgische voetbal. Blauw-Zwart wil al ...

556
556
‘KV Mechelen rondt toptransfer af: akkoord gevonden’

KV Mechelen staat op een zucht van een uitgaande toptransfer. Journalist Nicolo Schira laat weten ...

194
194
Brusselmans breekt na zitting: "Het moet stoppen!"

Voor Herman Brusselmans zijn het al moeilijke tijden geweest. De schrijver/columnist stond plots in ...

129
129
‘Anderlecht heeft beet: Renard pakt uit met verrassing’

RSC Anderlecht wil nog toeslaan op de wintermercato en volgens Het Laatste Nieuws staat Paars-Wit op ...

652
652
‘Grote Tielemans-vrees: Garcia huivert, Villa grijpt in’

Youri Tielemans is onder bondscoach Rudi Garcia de aanvoerder bij de Rode Duivels. Dit seizoen is de ...

195
195
TRANSFERUURTJE: Club Brugge vreest, Hasi dumpt, jackpot Genk

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

458
458
Leko krijgt gigantische opsteker vlak voor Club-Marseille

Club Brugge kijkt woensdag Olympique Marseille recht in de ogen namens de Champions League. ...

358
358
Middenvelder Anderlecht kiest voor straffe Belgische transfer

Bij RSC Anderlecht gaan er ook dit jaar een aantal talenten vertrekken. Vanuit RSCA Futures is er ...

270
270
Vanhaezebrouck snoeihard: “Beschamend voor een topclub”

Naar goede gewoonte neemt Hein Vanhaezebrouck de Belgische clubs onder de loep. Deze keer keek de ...

259
259
‘Club Brugge geeft niet op: nieuw bod op toptarget’

Club Brugge wil deze mercato nog flink uitpakken. Blauw-Zwart kent dit seizoen wisselende resultaten ...

594
594
‘KAA Gent zit niet stil en lonkt naar verdediger'

KAA Gent is niet van plan om af te remmen op de wintermercato. De Buffalo’s willen op het slot ...

337
337
Frank Boeckx beleeft natte droom bij vrouwelijke collega

Frank Boeckx werd na zijn actieve carrière een meer dan gewaardeerd analist en ...

159
159
‘Olivier Deman verbaast en heeft knappe transfer beet’

Olivier Deman is op zoek naar een vaste basisstek. De Rode Duivel is volgens Het Nieuwsblad op weg ...

95
95

Meer sportnieuws