Het lijstje van Leko: de versterkingen die Antwerp nodig heeft

3498
Het lijstje van Leko: de versterkingen die Antwerp nodig heeft

Antwerp staat voor een revolutie. De Great Old verving niet alleen Laszlo Bölöni door Ivan Leko aan het roer, maar neemt straks allicht ook afscheid van een heleboel spelers met een aflopend contract. Toch moeten volgens sportief manager Sven Jaecques straks een vier à vijftal gerichte versterkingen volstaan om de kern te vervolledigen. Luciano D'Onofrio weet alvast waar hij aan toe is, want de nieuwkomers kunnen maar best passen in het geliefkoosde systeem van de nieuwe coach. Wij gingen op zoek naar de voornaamste wensen op diens verlanglijstje.


Dat Leko zijn visie zal laten gelden op de Bosuil, staat alleszins als een paal boven water. Hoewel hij destijds bij Club Brugge de teugels overnam van niemand minder dan Michel Preud’homme, zette de Kroaat ook daar het elftal tenslotte al vrij snel naar zijn hand. Zonder álle principes van zijn voorganger overboord te gooien, uiteraard. Dankzij het werk van Bölöni beschikt hij ook nu weer over de nodige bouwstenen om op verder te borduren, maar de verwachting is toch dat Leko opnieuw zijn eigen accenten zal leggen. Te beginnen met de 3-5-2-formatie die hij in Jan Breydel hanteerde – en waar Philippe Clement dit seizoen met succes naar teruggreep. Samen met zijn meer offensief ingestelde filosofie is het een speelstijl die een aantal andere profielen vereist dan wat in de huidige selectie voorhanden is. Welke gaten D'Onofrio dan precies moet vullen, ontdekt u hieronder.

DOELMAN
Al heeft de eerste prioriteit weinig met opstellingen te maken. Onder de lat neemt Antwerp namelijk niet alleen afscheid van modern clubicoon Sinan Bolat, maar meteen ook van diens doublure Jens Teunckens. Hoewel in januari met Davor Matijas al een nieuwe doelman in huis werd gehaald, is vers bloed tussen de palen dus een absolute noodzaak. Alireza Beiranvand moet naar verluidt de nieuwe nummer één worden, maar rond de Iraniër is het nu toch al een tijdje stil. Intussen zou Antwerp zelfs al een bod op Moeskroen-sluitstuk Jean Butez hebben uitgebracht. Hoe dan ook hoopt Leko ongetwijfeld op een snelle doorbraak in het dossier, want begin augustus wacht al zijn eerste opdracht met de bekerfinale tegen ... Club Brugge.

VERDEDIGING
Achterin hoeft hij allicht niet meer te rekenen op Dino Arslanagic, met wie de onderhandelingen over een verlengd verblijf op een dood spoor zitten. De vraag is dan ook wie de centrale stek in de driemansdefensie zal innemen, al zien we wel reeds enkele potentiële kandidaten aanwezig. Junior Pius bijvoorbeeld, die in augustus na welgeteld 25 minuten tegen Viktoria Pilsen geblesseerd uitviel maar nu eindelijk weer op het oefenveld staat. De boomlange Nigeriaan, vorige zomer toch aangekondigd als toptransfer, moet in staat zijn om de leemte te vullen. Met Abdoulaye Seck en winteraanwinst Luete Ava Dongo als back-ups is het huiswerk hier hopelijk dus al gemaakt, zoals Jaecques ook reeds aangaf door te wijzen op de ruime selectie.



Die eerste kan bovendien tevens als meest rechtse pion aan de slag, waar wie weet ook Dylan Batubinsika mag azen op een nieuwe kans. De rol lijkt echter vooral op het lijf van Ritchie De Laet geschreven, al heeft Leko hem dan misschien weer aan de overkant nodig om het vertrek van Wesley Hoedt op te vangen. Een doodzonde, want de Nederlander is perfect geschikt voor die positie, maar met Matheus Borges komt ook hier wel nóg een optie uit de ziekenboeg. Ondanks het verlies van het huidige centrale duo heeft Antwerp in theorie dus nog voldoende verdedigers over voor het trio achterin, tenminste indien sommigen hun niveau optrekken en anderen blessurevrij blijven. Een extra linkspoot zou evenwel zeker niet misstaan.

WINGBACKS
Simen Jukleröd zijn naam hebben we dan bewust nog niet genoemd, want de Noor is eerder een kandidaat om de linkerflank af te dweilen. Op voorwaarde dat hij geen andere oorden opzoekt uiteraard, wat tevens opgaat voor collega aan de overzijde Aurélio Buta. Beide backs worden vooral geloofd om hun aanvallende impulsen, dus de meesterzet die Leko in Brugge met Clinton Mata verrichtte zit er hier niet direct in. In zijn laatste jaar durfde de Kroaat het daar overigens meermaals aan om Krépin Diatta én Emmanuel Dennis tegelijk als enige flankspelers op te stellen. Ons zou het dus niet geheel verbazen mocht hij een soortgelijk avontuur aangaan en een poging wagen om Didier Lamkel Zé de volledige linkerkant toe te vertrouwen.



In het offensieve compartiment lijkt de Kameroener alvast de enige winger wiens profiel binnen het plaatje past, of toch wanneer hij tussen de lijntjes kleurt. Als meer verdedigende optie blijft dan weer alleen Robbe Quirynen over, die net als De Laet achterin wel op beide kanten uit de voeten kan. Daniel Opare en Amara Baby mogen immers beschikken. Zeker indien er gecasht wordt op Buta en/of Jukleröd, en er dus genoeg fondsen – voor Nacer Chadli? – voorhanden zijn, lijkt versterking op de twee flanken dan ook onontbeerlijk. Liefst zelfs nog zowel een defensief áls offensief alternatief, want binnen het systeem van Leko vormen de wingbacks toch een cruciaal onderdeel. Naar dat specifieke type mag D'Onofrio dus alleszins al op zoek.

MIDDENVELD
Op het middenveld heeft de nieuwe coach vooreerst heel wat brokken te lijmen, te beginnen met Alexis De Sart. Die liet hij vier jaar geleden bij STVV nog meestal links liggen, maar sindsdien zette de polyvalente kilometervreter enorme stappen. De Sart ontpopte zich tot een aanjager met een zuivere passing, die zich op meerdere posities uit de streng trekt maar vooral als controleur aanspraak maakt op een basisplaats. Een beetje de Mats Rits van Antwerp zeg maar, iemand op wie Leko in Brugge toch vaak een beroep deed. Al boekte hij zijn grootste successen er wel met Marvelous Nakamba als breker. Een profiel dat Martin Hongla, die in zijn eerste jaar op de Bosuil door omstandigheden teleurstelde, dan net iets beter benadert.



Een rij hoger moet De Sart dan weer opboksen tegen aanvoerder Faris Haroun. Hoewel de toekomst van Steven Defour nog steeds vaag blijft, lijkt Antwerp op de zes en acht in principe dus voldoende gewapend. Een eventuele versterking in de breedte moet dan ook volstaan, net zoals dat op de tien het geval is. Daar heeft de Great Old met Koji Miyoshi en Lior Refaelov genoeg kwaliteit in huis, al moet Leko met die laatste eveneens nog wat goedmaken. Het was namelijk hij die de Israëliër, nu een sterkhouder in Antwerpen, doorstuurde bij Club. Ook Sander Coopman vertrok toen met slaande deuren, maar Leko geloofde wel rotsvast in diens potentieel. Flikt hij met hem straks hetzelfde kunstje als met Brandon Mechele in STVV?

AANVAL
Voorin koos de Kroaat in Brugge steevast voor Wesley Moraes als speerpunt, omringd door eerst Abdoulay Diaby en later Siebe Schrijvers. Wie de rol van die eerste moet overnemen, is uiteraard geen geheim. De handtekening van Dieumerci Mbokani onder een nieuw contract, desnoods dan toch maar voor twee jaar, blijft dan ook dé topprioriteit op de Bosuil. Zo niet mag D’Onofrio meteen op zoek naar twéé spitsen, want back-up Zinho Gano keert terug naar Genk. Een nieuwe wisseloptie voor Dieu, die dit seizoen op zijn oude dag nog het vaakst van alle Antwerpenaren op het veld stond, moet er dus zeker bij. Liefst iemand die de Gouden Stier af en toe ook werkelijk kan aflossen dus, zij het bij voorkeur wel van het iets jongere type.



In steun van die targetman zoekt Leko vooral naar een doelgerichte en technisch onderlegde pocketspits, die als het kan tevens over de nodige portie snelheid beschikt. Kevin Mirallas zal het zoals geweten al zeker niet worden, maar recordaankoop Manuel Benson mag na de breuk met Bölöni misschien wél hopen op zijn langverwachte doorbraak. Met verder ook nog Ivo Rodrigues, Refaelov, Miyoshi en Lamkel Zé die deze positie elk op hun eigen manier kunnen invullen, heeft Antwerp hier wellicht genoeg troeven in huis om het erop te wagen met de aanwezige alternatieven. En de miljoenen in het transferbudget dus op kant te houden voor de wensen die ongetwijfeld iets hoger pronken op het verlanglijstje van Leko voor deze zomer.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Dubbelslag Anderlecht, Club Brugge wil jackpot’

Op welke positie moet Antwerp zich deze zomer zéker versterken?

Meest recent

Rugnummer al bepaald: Anderlecht strikt zesde zomeraanwinst

Het is een erg succesvolle dag geworden voor RSC Anderlecht. Dankzij een 0-3-zege op Kairat Almaty, ...

2
2
Nieuwe twist in stadiondossier Club: Verhaeghe hard aangepakt

Begin juli kreeg Club Brugge het verlossende nieuws dat de vergunningen voor de bouw van een nieuw ...

219
219
Bruno bejubelt uitblinker: "Of hij sensatie kan worden?"

Behoudens een bijzonder onwaarschijnlijk scenario, treedt RSC Anderlecht dit najaar aan in de League ...

205
205
Karetsas klaar voor debuut: BVB-coach onthult groot plan

Zaterdagavond trekt het Duitse voetbalseizoen zich op gang met de traditionele supercup. Dat levert ...

50
50
'Anderlecht ruikt bloed: transferstunt ligt plots op tafel'

Anderlecht blijft speuren naar offensieve versterking en ziet plots een opvallende opportuniteit. ...

874
874
Barça slaat weer toe: oude bekende tekent tot 2029

FC Barcelona opent aanstaande zondag zijn nieuwe seizoen met een uitwedstrijd tegen Elche CF. In ...

50
50
Anderlecht-fans smullen van één man: "Volgende Gouden Schoen"

RSC Anderlecht staat met anderhalf been in de League Phase van de Europa League. De Brusselaars ...

250
250
Titelstrijd snel beslist? "Als Club dan 8 punten los staat ..."

De eerste twee speeldagen van de Jupiler Pro League zijn achter de rug. Het is uiteraard nog te ...

834
834
Anderlecht op rozen: Europa League lonkt meer dan ooit

De trip richting Kazachstan bleek uiteindelijk veel moeilijker dan de wedstrijd zelf. Een dominant ...

116
116
'Club Brugge shopt in eigen land: onderhandelingen lopen'

Club Brugge maakt momenteel volop werk van de komst van een extra linksback (Matteo Dams?). Maar ...

280
280
'Overmars vindt doorbraak: miljoenensom + bonussen'

Antwerp FC is uitstekend aan het nieuwe seizoen begonnen en wist zijn eerste twee wedstrijden al ...

638
638
'D-Day voor Sibierski: topaanwinst RSCA op het spel'

Nadat het achtereenvolgens Hammarby en PAOK uitschakelde, vormt Kairat Almaty de laatste horde voor ...

517
517
'Jackpot wenkt voor KV Mechelen: record aan diggelen?'

KV Mechelen nam vorig seizoen eindelijk voor het eerst deel aan de Champions' Play-Offs. Dat succes ...

190
190
'Anderlecht loopt blauwtje: transferplan valt in duigen'

Marc Coucke en Michael Verschueren pasten voor de verre reis, maar Antoine Sibierski is gewoon van ...

420
420
"Rotzak en leugenaar!" - Stadiondossier Club zorgt voor storm

Het stadiondossier van Club Brugge krijgt opnieuw een opvallende wending. Zes buurtbewoners geven de ...

1859
1859
Transferitis in Kazachstan: opstelling Anderlecht bekend

RSC Anderlecht moet tegen Kairat Almaty straks de voorlaatste stap zien te zetten richting de League ...

386
386
'Club Brugge kan cashen: jacht op Tresoldi barst los'

Joel Ordonez zoekt allicht wel nog andere oorden op, maar voorts wenst Club Brugge deze zomer geen ...

621
621
Bruno blijft roteren: vier wijzigingen bij Anderlecht

RSC Anderlecht kreeg weinig tijd om te bekomen van de nederlaag in Beveren, want twee dagen later ...

324
324
Duchâtelet spreekt vrijuit: Stevige investering verrast

Roland Duchâtelet is nooit een man geweest die onopgemerkt door de voetbalwereld kon bewegen. ...

133
133
STVV droomt al: "Dat zouden mooie tegenstanders zijn"

Voor STVV begint het Europese avontuur donderdagavond. Om 20u krijgen ze op Stayen het bezoek van ...

114
114
'Fofana krijgt transferdomper te slikken'

Toen Olympique Lyon dinsdagavond in de heenwedstrijd van de play-offs van de Champions League een ...

60
60
La Louviére laat grote naam die flopte vertrekken

Bij La Louvière is het al een zeer drukke zomermercato geweest. Het begon opnieuw met een ...

43
43
'Club legt fors prijskaartje vast voor Forbs'

Bij Club Brugge beleven ze een zeer bewogen transferzomer. Met Mignolet, Stankovic, Onyedika en ...

411
411
'KV Mechelen richt ook pijlen op Tunesisch international'

KV Mechelen sleepte vorig weekend tegen Standard wel met een knappe comeback zijn eerste punt van ...

163
163
Barça nu al gek van Bisiwu: jonge Belg laat zich weer zien

Jesse Bisiwu beleeft dezer dagen een heuse droom. Bij Club Brugge had hij zijn kans in de hoofdmacht ...

207
207

Meer sportnieuws