Ruim jaar na de opstand: 'Coucke buiten' was het begin van het einde

221 stemmen
Ruim jaar na de opstand: 'Coucke buiten' was het begin van het einde

CEO Karel Van Eetvelt liet bij zijn aanstelling in januari op de website van Anderlecht verstaan dat hij ook zag hoe Marc Coucke de afgelopen maanden stevig werd aangepakt. "De voorzitter kan op korte termijn niets goed doen", luidde de teneur. Een jaar geleden sloeg de sfeer rondom Marc Coucke bij Anderlecht helemaal om. Enkele maanden later gaf Coucke er de brui aan. We gaan even dertien maanden terug in de tijd.


Anderlecht verliest op 7 april 2019 na een wanprestatie in PO I met 1-2 van Antwerp en nadien is het hek van de dam. Geen Europa en dat voor het eerst in 56 jaar, het komt dan akelig dichtbij. ‘Coucke buiten’ is die avond de leuze, en honderden fans trekken naar de hoofdingang. Zij viseren hun voorzitter, die bij de start van dat seizoen nog bijzonder geliefd was wegens zijn volks karakter. Michael Verschueren sprong die namiddag in de bres en zou mede daardoor veel respect krijgen bij de aanhang.

Coucke werd na een leuk begin de zondebok bij de eigen aanhang.

Een jaar later en Frank Arnesen en Pär Zetterberg zijn ontslagen, Michael Verschueren is een rij of twee achteruit gezet en met Wouter Vandenhaute, Karel Van Eetvelt en Peter Verbeke kwamen wéér drie nieuwe bazen. Vincent Kompany en Frank Vercauteren keerden ook terug. Een bewogen jaar sinds die heftige namiddag in april 2019. Uiteraard deed Coucke alles met de beste bedoelingen, maar de top van je bedrijf om de zoveel maanden veranderen… Neen, dat was niet goed. Stabiliteit is de sleutel tot succes en Anderlecht bleef maar wisselen. De schuldenburg liep sinds de overname met meer dan 35 miljoen euro op tot 98 miljoen euro, er was dus voordien al een serieuze berg… Maar toch een teken dat er na de overname nog véél foute keuzes werden gemaakt. Het verlies van 28 miljoen euro op één boekjaar is een brug te ver.

Op 28 mei 2020 gaf Coucke er brui aan als voorzitter van Anderlecht. De kritiek van de fans, ook via de sociale media, was enorm. Zij hoopten dat Vincent Kompany de club zou overnemen en ze krijgen nu een beetje hun zin. Coucke liet eerder weten een ceremoniële voorzitter te willen worden en het siert hem dat hij een stap achteruit heeft gezet. Na 2,5 jaar grotendeels falen – hij deed ook wel degelijke een aantal zeer goede zaken - lijkt dat een logische zet. Vandenhaute-Van Eetvelt-Kompany-Verbeke staan nu al onder zware druk. De zomermercato moet er los op zijn én de financiën moeten op punt worden gezet. Begin er maar aan. Toch zullen ze het nodige krediet krijgen van de fans, vooral dankzij Kompany.

Het protest tegen de ex-voorzitter werd steeds groter.

Die fans van Anderlecht waren sinds die opstand na de partij tegen Antwerp woedend en enkel de aanwezigheid van Vincent Kompany hield hen dit seizoen rustig. Zelfs bij een 7-0-zege tegen Zulte Waregem werd in de hoek van het stadion ‘Coucke buiten’ gezongen en in het begin van het seizoen kwamen er spandoeken naar buiten met 'Coucke buiten' op. Een teken aan de wand.

Zonder ‘Vince the Prince’ had het hek dit seizoen weer gerammeld aan de Theo Verbeecklaan. Het was de beste zet van Coucke om Kompany terug te halen, op en naast het veld. Het zorgde even voor rust, zeker nadat RSCA naast Europa greep. Al was het concept speler/trainer geen succes, de komst van Frank Vercauteren was een goede zet.

Het tweede wapenfeit waar Coucke trots op mag zijn, is het verder investeren in de jeugd. Paars-Wit steekt jaarlijks 8-9 miljoen euro in Neerpede, chapeau. Coucke trok van dag één de kaart van Neerpede. Er is ondertussen eindelijk een sportieve visie, die er ook de laatste jaren onder Herman Van Holsbeeck niet meer was. RSCA is al 5 jaar op de sukkel.

Zetterberg, Verschueren, Coucke = ontslag, nieuwe functie, stap terug.

We hebben de indruk dat Coucke zich enorm heeft miskeken op het leiden van een voetbalclub van het niveau van RSCA. Elke uitspraak en beslissing wordt geanalyseerd en uitgelicht door analisten, journalisten, maar dat is Anderlecht. Het was 25 jaar geleden al zo en nu nog steeds. Alleen komt er veel meer binnen via de sociale media. Coucke is een man die graag tussen het volk staat, maar het volk ‘spuwde’ hem stilaan uit.

Vooral dat heeft hem hard geraakt, net als de vele kritiek uit de media. Toch had Coucke dit moeten weten. Als het goed draait, zal er niet al te veel lof zijn, want dat wordt als ‘normaal’ aanzien bij RSCA. Het is de standaard die de club zichzelf heeft opgelegd vanwege zijn verleden als topclub. We herinneren ons hoe midden jaren ’90 Roger Vanden Stock ook forse kritiek kreeg toen hij zijn vader opvolgde en Anderlecht 4-5 zeer magere jaren zonder titel kende.

De grote bazen zijn vanaf nu Kompany, Vandenhaute en Van Eetvelt. Een jaar geleden waren dat naast Kompany nog Coucke, Arnesen en Verschueren. Arnesen werd ontslagen, Coucke zette een stap achteruit en Verschueren werd in januari al gedegradeerd. Betekent mei 2020 de echte start van het nieuwe Anderlecht?

CR

LEES OOK: Coucke gaat helemaal los in interview: "Het moet stoppen!"

Zal er nu weer rust komen rondom Anderlecht?

Meest recent

'Nieuwe transferwending Tzolis: minimumprijs onthuld'

Na zijn trip met de Griekse nationale ploeg, geniet Christos Tzolis momenteel van een welverdiende ...

18
18
Toekomst Garcia in dubio: nieuwe bondscoach na WK?

Rudi Garcia staat voor zijn eerste grote toernooi als bondscoach van België. Of daar nog een ...

35
35
'Club trekt grote ogen: transferschok Ardon Jashari'

Een jaartje geleden vertrok Ardon Jashari van Club Brugge naar AC Milan voor een flink aantal ...

176
176
WK-alarm rond De Bruyne: dit wil niemand horen

Kevin De Bruyne wil nog één keer schitteren op een WK, maar er hangt een vraagteken ...

73
73
Code Oranje: paniek neemt toe na rampzalige dag Nederland

Terwijl de Rode Duivels na een quasi vlekkeloze voorbereiding naar het WK zijn kunnen afreizen, ...

68
68
'Anderlecht laat Huerta gaan: prijskaartje bekend'

Naar eigen zeggen heeft RSC Anderlecht geen geduld tot het WK voorbij is om toe te slaan op de ...

342
342
'Witte rook in Genk: eerste zomeraanwinst een feit'

Dimitri de Condé verbond vorige week zijn toekomst nog eens tien jaar langer aan KRC Genk. ...

173
173
'Sibierski schiet in actie: Anderlecht mikt op stunt'

RSC Anderlecht gaat een al even drukke als onzekere zomer tegemoet. Terwijl het wemelt van de ...

275
275
Nilsson lucht hart: "Coach mocht mij niet opstellen"

Om de vele vertrekkers hun schoenen te vullen, rekent Club Brugge straks ongetwijfeld deels op ...

299
299
Ruben Van Gucht woedend: Hevig conflict achter de schermen

Ruben Van Gucht kwaad krijgen is blijkbaar niet zo moeilijk als sommigen denken. Achter zijn ...

251
251
'Uittocht Anderlecht: Huerta op zucht van straffe transfer'

RSC Anderlecht speurt momenteel volop naar een nieuwe hoofdtrainer. Ondertussen is sportief ...

395
395
'Post-Guardiola tijdperk: City vuurt transferraket af'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

96
96
'Club richting recordtransfer: United onderneemt actie'

Club Brugge zag Aleksandar Stankovic vorige week voor een vaste som van 23 miljoen euro terugkeren ...

749
749
'Nieuwe trainer Anderlecht: buitenlandse naam op tafel'

Op maandag 22 juni staat bij RSC Anderlecht de eerste training van de voorbereiding gepland. ...

781
781
Daags voor openingsmatch: FIFA voert drastische WK-verandering door

Aanstaande donderdag is het eindelijk zover: dan wordt het wereldkampioenschap 2026 op gang getrapt. ...

410
410
Anderlecht aast op bekerheld: 'Vragen om problemen'

Anderlecht speurt opnieuw naar snelheid op de flank en komt uit bij een jonge bekerheld. Hij past in ...

484
484
Eriksen komt zelf met update: wat met toekomst?

Christian Eriksen maakte in 2020 al een hartstilstand mee tijdens het EK en sindsdien speelt de ...

79
79
‘Alarm vlak voor WK: openingsmatch plots op losse schroeven’

Het WK gaat donderdagavond van start, maar de openingsmatch tussen Mexico en Zuid-Afrika zorgt plots ...

235
235
Tielemans maakt fans warm voor WK met erg straffe taal

Youri Tielemans is onder bondscoach Rudi Garcia de aanvoerder van de Rode Duivels én de ...

82
82
KAA Gent slaat toe: jonge aanvaller uit Engeland binnen

KAA Gent heeft op de zomermercato een nieuw talent binnengehaald. Op de officiële kanalen laten ...

133
133
‘KRC Genk grijpt genadeloos in: duo op transferlijst’

Het seizoen is nog maar net gedaan of KRC Genk grijpt al genadeloos in. De Limburgers zullen komend ...

591
591
‘Pocognoli naar Anderlecht? Belangrijke hint bekend’

RSC Anderlecht is op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. Paars-Wit wil niet verder door met Jeremy ...

755
755
Origi stopt met voetballen: "Zeer jammer, hij had echt alles"

Divock Origi liet vandaag weten dat hij op amper 31-jarige leeftijd stopt met voetballen. De ...

242
242
Vandenbempt ziet één groot verschil bij de Rode Duivels

De Rode Duivels zijn onderweg naar Seattle in de Verenigde Staten. De Belgen trekken met vertrouwen ...

185
185
Origi hangt op 31-jarige leeftijd schoenen aan de haak

Divock Origi hangt op 31-jarige leeftijd de schoenen aan de haak. Dat heeft hij zopas meegedeeld via ...

194
194

Meer sportnieuws