Ruim jaar na de opstand: 'Coucke buiten' was het begin van het einde

221
Ruim jaar na de opstand: 'Coucke buiten' was het begin van het einde

CEO Karel Van Eetvelt liet bij zijn aanstelling in januari op de website van Anderlecht verstaan dat hij ook zag hoe Marc Coucke de afgelopen maanden stevig werd aangepakt. "De voorzitter kan op korte termijn niets goed doen", luidde de teneur. Een jaar geleden sloeg de sfeer rondom Marc Coucke bij Anderlecht helemaal om. Enkele maanden later gaf Coucke er de brui aan. We gaan even dertien maanden terug in de tijd.


Anderlecht verliest op 7 april 2019 na een wanprestatie in PO I met 1-2 van Antwerp en nadien is het hek van de dam. Geen Europa en dat voor het eerst in 56 jaar, het komt dan akelig dichtbij. ‘Coucke buiten’ is die avond de leuze, en honderden fans trekken naar de hoofdingang. Zij viseren hun voorzitter, die bij de start van dat seizoen nog bijzonder geliefd was wegens zijn volks karakter. Michael Verschueren sprong die namiddag in de bres en zou mede daardoor veel respect krijgen bij de aanhang.

Coucke werd na een leuk begin de zondebok bij de eigen aanhang.

Een jaar later en Frank Arnesen en Pär Zetterberg zijn ontslagen, Michael Verschueren is een rij of twee achteruit gezet en met Wouter Vandenhaute, Karel Van Eetvelt en Peter Verbeke kwamen wéér drie nieuwe bazen. Vincent Kompany en Frank Vercauteren keerden ook terug. Een bewogen jaar sinds die heftige namiddag in april 2019. Uiteraard deed Coucke alles met de beste bedoelingen, maar de top van je bedrijf om de zoveel maanden veranderen… Neen, dat was niet goed. Stabiliteit is de sleutel tot succes en Anderlecht bleef maar wisselen. De schuldenburg liep sinds de overname met meer dan 35 miljoen euro op tot 98 miljoen euro, er was dus voordien al een serieuze berg… Maar toch een teken dat er na de overname nog véél foute keuzes werden gemaakt. Het verlies van 28 miljoen euro op één boekjaar is een brug te ver.

Op 28 mei 2020 gaf Coucke er brui aan als voorzitter van Anderlecht. De kritiek van de fans, ook via de sociale media, was enorm. Zij hoopten dat Vincent Kompany de club zou overnemen en ze krijgen nu een beetje hun zin. Coucke liet eerder weten een ceremoniële voorzitter te willen worden en het siert hem dat hij een stap achteruit heeft gezet. Na 2,5 jaar grotendeels falen – hij deed ook wel degelijke een aantal zeer goede zaken - lijkt dat een logische zet. Vandenhaute-Van Eetvelt-Kompany-Verbeke staan nu al onder zware druk. De zomermercato moet er los op zijn én de financiën moeten op punt worden gezet. Begin er maar aan. Toch zullen ze het nodige krediet krijgen van de fans, vooral dankzij Kompany.

Het protest tegen de ex-voorzitter werd steeds groter.

Die fans van Anderlecht waren sinds die opstand na de partij tegen Antwerp woedend en enkel de aanwezigheid van Vincent Kompany hield hen dit seizoen rustig. Zelfs bij een 7-0-zege tegen Zulte Waregem werd in de hoek van het stadion ‘Coucke buiten’ gezongen en in het begin van het seizoen kwamen er spandoeken naar buiten met 'Coucke buiten' op. Een teken aan de wand.

Zonder ‘Vince the Prince’ had het hek dit seizoen weer gerammeld aan de Theo Verbeecklaan. Het was de beste zet van Coucke om Kompany terug te halen, op en naast het veld. Het zorgde even voor rust, zeker nadat RSCA naast Europa greep. Al was het concept speler/trainer geen succes, de komst van Frank Vercauteren was een goede zet.

Het tweede wapenfeit waar Coucke trots op mag zijn, is het verder investeren in de jeugd. Paars-Wit steekt jaarlijks 8-9 miljoen euro in Neerpede, chapeau. Coucke trok van dag één de kaart van Neerpede. Er is ondertussen eindelijk een sportieve visie, die er ook de laatste jaren onder Herman Van Holsbeeck niet meer was. RSCA is al 5 jaar op de sukkel.

Zetterberg, Verschueren, Coucke = ontslag, nieuwe functie, stap terug.

We hebben de indruk dat Coucke zich enorm heeft miskeken op het leiden van een voetbalclub van het niveau van RSCA. Elke uitspraak en beslissing wordt geanalyseerd en uitgelicht door analisten, journalisten, maar dat is Anderlecht. Het was 25 jaar geleden al zo en nu nog steeds. Alleen komt er veel meer binnen via de sociale media. Coucke is een man die graag tussen het volk staat, maar het volk ‘spuwde’ hem stilaan uit.

Vooral dat heeft hem hard geraakt, net als de vele kritiek uit de media. Toch had Coucke dit moeten weten. Als het goed draait, zal er niet al te veel lof zijn, want dat wordt als ‘normaal’ aanzien bij RSCA. Het is de standaard die de club zichzelf heeft opgelegd vanwege zijn verleden als topclub. We herinneren ons hoe midden jaren ’90 Roger Vanden Stock ook forse kritiek kreeg toen hij zijn vader opvolgde en Anderlecht 4-5 zeer magere jaren zonder titel kende.

De grote bazen zijn vanaf nu Kompany, Vandenhaute en Van Eetvelt. Een jaar geleden waren dat naast Kompany nog Coucke, Arnesen en Verschueren. Arnesen werd ontslagen, Coucke zette een stap achteruit en Verschueren werd in januari al gedegradeerd. Betekent mei 2020 de echte start van het nieuwe Anderlecht?

CR

LEES OOK: Marc Coucke verrast iedereen met plotse gezinsuitbreiding

Zal er nu weer rust komen rondom Anderlecht?

Meest recent

'Leko houdt adem in: strijd om Tresoldi barst los'

In het slot van de mercato lijkt er plots nog heel wat te bewegen bij Club Brugge. Op inkomend ...

107
107
'Kassa rinkelt bij Club Brugge: goudhaantje pakt koffers'

Club Brugge streek deze zomer al zo'n 80 miljoen op aan transferinkomsten, maar in het slot van de ...

159
159
De Bruyne verbaast met straffe uitspraken na glansrol

Kevin De Bruyne (35) kende een moeilijk WK waar hij niet echt zijn stempel kon drukken bij de Rode ...

42
42
Vandenbempt voorspelt JPL-revelatie: “Hij toont lef”

De Jupiler Pro League is drie speeldagen ver en de analisten maken al een eerste (vroege) balans op. ...

123
123
Vanderbiest onder druk bij KV Mechelen: “Labiele omstandigheden”

KV Mechelen is niet goed gestart aan het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League. Malinwa stond ...

141
141
'Last-minute vuurwerk bij Club: megadeal in stroomversnelling'

Club Brugge haalde deze zomer al een riant bedrag op met de verkoop van verschillende spelers. En ...

386
386
'Straffe JPL-comeback Bodart; ook KVM haalt oude bekende'

Het eindspel is stilaan ingezet op de zomerse transferperiode. Maar er zitten nog heel wat ...

234
234
Hard dilemma Van Bommel: grote naam gedumpt bij Duivels?

Eind september vatten de Rode Duivels hun Nations League-campagne aan met een XXL-interlandperiode ...

692
692
Club shopt bij Kompany: opvallende transferdetail lekt uit

Even leek het erop dat Club Brugge na de komst van Matteo Dams klaar was met zijn transferwerk aan ...

526
526
'Liverpool tot uiterste: spectaculaire opvolger Salah nabij'

Liverpool FC heeft tijdens de openingsspeeldag van de Premier League slechts op het nippertje een ...

158
158
Hans Vanaken emotioneel: boodschap Club raakt diep

Hij heeft in Brugge intussen zowat alles meegemaakt. Grote overwinningen, prijzen, moeilijke ...

427
427
Engeland schrikt van bekentenis Tielemans: “Wat?”

Een luchtige uitspraak van Youri Tielemans zorgt plots voor ophef in Engeland. Na de pijnlijke ...

200
200
'Club Brugge zet record scherper: kaap van 50 miljoen'

Vooraf werd al aangekondigd dat Club Brugge wel eens een bijzonder drukke zomer tegemoet kon gaan. ...

739
739
Lardot velt verdict: Antwerp en Club Brugge bevoordeeld?

Afgelopen weekend stond in de Jupiler Pro League speeldag drie op het programma. Zoals gebruikelijk ...

705
705
Sam Kerkhofs bracht Steven Defour op een verrassend pad

Steven Defour heeft door de jaren heen heel wat meegemaakt, zowel op als naast het voetbalveld. De ...

138
138
'Ahoka neemt afscheid: Antwerp all-in voor vervanger'

Terwijl de fans nog altijd aan het bekomen zijn, gaat Antwerp na het knotsgekke 4-4 gelijkspel tegen ...

310
310
'Club Brugge pakt uit: winger Bayern medisch gekeurd'

Ruim een week voor het sluiten van de transfermarkt leek het inkomend huiswerk van Club Brugge al ...

630
630
Marc Coucke verrast iedereen met plotse gezinsuitbreiding

Marc Coucke vierde wederom feest dit weekend. De ondernemer nam de bekende restaurantketen Amadeus ...

270
270
Kwalijk gerucht: 'Trainer kreeg commissie op transfer Club'

Bij Club Brugge lijken ze voorlopig klaar te zijn met hun inkomende transferhuiswerk, tenzij ze ...

330
330
Debast eindelijk weer voetballer: "Het was niet makkelijk"

Rudi Garcia rekende de voorbije dagen af met de voetbalbond na zijn ontslag als bondscoach van de ...

50
50
Doku haalt stevig uit naar Rudi Garcia

De Rode Duivels beginnen in september aan hun nieuwe campagne in de Nations League met Mark van ...

643
643
'Nieuwe twist: Lille krijgt volgende bod op Fernandez-Pardo'

Het is een zeer bewogen zomer voor Matias Fernandez-Pardo. De 21-jarige aanvaller was eerst de grote ...

104
104
Borkelmans heeft zeer straffe uitdaging beet

Sinds zijn passage als assistent van Marc Wilmots bij de Rode Duivels is er in de Belgische ...

88
88
Ruben Van Gucht maandenlang gevolgd: opmerkelijke onthulling

Ruben Van Gucht blijft schijnbaar overal opduiken. Controversieel of niet, aan aandacht ...

84
84
Schotse baas komt met straffe onthulling over Pocognoli

Sébastien Pocognoli heeft deze zomer na zijn vertrek bij AS Monaco snel een nieuwe uitdaging ...

93
93

Meer sportnieuws