Ruim jaar na de opstand: 'Coucke buiten' was het begin van het einde

door
Ruim jaar na de opstand: 'Coucke buiten' was het begin van het einde

CEO Karel Van Eetvelt liet bij zijn aanstelling in januari op de website van Anderlecht verstaan dat hij ook zag hoe Marc Coucke de afgelopen maanden stevig werd aangepakt. "De voorzitter kan op korte termijn niets goed doen", luidde de teneur. Een jaar geleden sloeg de sfeer rondom Marc Coucke bij Anderlecht helemaal om. Enkele maanden later gaf Coucke er de brui aan. We gaan even dertien maanden terug in de tijd.


Anderlecht verliest op 7 april 2019 na een wanprestatie in PO I met 1-2 van Antwerp en nadien is het hek van de dam. Geen Europa en dat voor het eerst in 56 jaar, het komt dan akelig dichtbij. ‘Coucke buiten’ is die avond de leuze, en honderden fans trekken naar de hoofdingang. Zij viseren hun voorzitter, die bij de start van dat seizoen nog bijzonder geliefd was wegens zijn volks karakter. Michael Verschueren sprong die namiddag in de bres en zou mede daardoor veel respect krijgen bij de aanhang.

Coucke werd na een leuk begin de zondebok bij de eigen aanhang.

Een jaar later en Frank Arnesen en Pär Zetterberg zijn ontslagen, Michael Verschueren is een rij of twee achteruit gezet en met Wouter Vandenhaute, Karel Van Eetvelt en Peter Verbeke kwamen wéér drie nieuwe bazen. Vincent Kompany en Frank Vercauteren keerden ook terug. Een bewogen jaar sinds die heftige namiddag in april 2019. Uiteraard deed Coucke alles met de beste bedoelingen, maar de top van je bedrijf om de zoveel maanden veranderen… Neen, dat was niet goed. Stabiliteit is de sleutel tot succes en Anderlecht bleef maar wisselen. De schuldenburg liep sinds de overname met meer dan 35 miljoen euro op tot 98 miljoen euro, er was dus voordien al een serieuze berg… Maar toch een teken dat er na de overname nog véél foute keuzes werden gemaakt. Het verlies van 28 miljoen euro op één boekjaar is een brug te ver.

Op 28 mei 2020 gaf Coucke er brui aan als voorzitter van Anderlecht. De kritiek van de fans, ook via de sociale media, was enorm. Zij hoopten dat Vincent Kompany de club zou overnemen en ze krijgen nu een beetje hun zin. Coucke liet eerder weten een ceremoniële voorzitter te willen worden en het siert hem dat hij een stap achteruit heeft gezet. Na 2,5 jaar grotendeels falen – hij deed ook wel degelijke een aantal zeer goede zaken - lijkt dat een logische zet. Vandenhaute-Van Eetvelt-Kompany-Verbeke staan nu al onder zware druk. De zomermercato moet er los op zijn én de financiën moeten op punt worden gezet. Begin er maar aan. Toch zullen ze het nodige krediet krijgen van de fans, vooral dankzij Kompany.

Het protest tegen de ex-voorzitter werd steeds groter.

Die fans van Anderlecht waren sinds die opstand na de partij tegen Antwerp woedend en enkel de aanwezigheid van Vincent Kompany hield hen dit seizoen rustig. Zelfs bij een 7-0-zege tegen Zulte Waregem werd in de hoek van het stadion ‘Coucke buiten’ gezongen en in het begin van het seizoen kwamen er spandoeken naar buiten met 'Coucke buiten' op. Een teken aan de wand.

Zonder ‘Vince the Prince’ had het hek dit seizoen weer gerammeld aan de Theo Verbeecklaan. Het was de beste zet van Coucke om Kompany terug te halen, op en naast het veld. Het zorgde even voor rust, zeker nadat RSCA naast Europa greep. Al was het concept speler/trainer geen succes, de komst van Frank Vercauteren was een goede zet.

Het tweede wapenfeit waar Coucke trots op mag zijn, is het verder investeren in de jeugd. Paars-Wit steekt jaarlijks 8-9 miljoen euro in Neerpede, chapeau. Coucke trok van dag één de kaart van Neerpede. Er is ondertussen eindelijk een sportieve visie, die er ook de laatste jaren onder Herman Van Holsbeeck niet meer was. RSCA is al 5 jaar op de sukkel.

Zetterberg, Verschueren, Coucke = ontslag, nieuwe functie, stap terug.

We hebben de indruk dat Coucke zich enorm heeft miskeken op het leiden van een voetbalclub van het niveau van RSCA. Elke uitspraak en beslissing wordt geanalyseerd en uitgelicht door analisten, journalisten, maar dat is Anderlecht. Het was 25 jaar geleden al zo en nu nog steeds. Alleen komt er veel meer binnen via de sociale media. Coucke is een man die graag tussen het volk staat, maar het volk ‘spuwde’ hem stilaan uit.

Vooral dat heeft hem hard geraakt, net als de vele kritiek uit de media. Toch had Coucke dit moeten weten. Als het goed draait, zal er niet al te veel lof zijn, want dat wordt als ‘normaal’ aanzien bij RSCA. Het is de standaard die de club zichzelf heeft opgelegd vanwege zijn verleden als topclub. We herinneren ons hoe midden jaren ’90 Roger Vanden Stock ook forse kritiek kreeg toen hij zijn vader opvolgde en Anderlecht 4-5 zeer magere jaren zonder titel kende.

De grote bazen zijn vanaf nu Kompany, Vandenhaute en Van Eetvelt. Een jaar geleden waren dat naast Kompany nog Coucke, Arnesen en Verschueren. Arnesen werd ontslagen, Coucke zette een stap achteruit en Verschueren werd in januari al gedegradeerd. Betekent mei 2020 de echte start van het nieuwe Anderlecht?

CR

LEES OOK: Achter gesloten deuren: Marc Coucke emotioneel geraakt

Zal er nu weer rust komen rondom Anderlecht?

Meest recent

Man City loopt alweer kater op tegen Tottenham

In de Premier League moest Manchester City op bezoek gaan bij het povere Tottenham. De troepen van ...

8
8
PSV pakt na demonstratie uit met geweldig nieuws

Het moet bijzonder plezant zijn om vandaag fan te zijn van PSV. Ze domineren de Nederlandse ...

19
19
Club Brugge én Cercle Brugge kondigen transfers aan

De wintermercato loopt op zijn laatste benen. Er mogen nog de nodige transfers worden verwacht. Zo ...

43
43
Hasi op straat? Kleedkamer spreekt duidelijke taal

Het beloven spannende dagen te worden op Neerpede. Na de nederlaag op het veld van Standard, lijken ...

129
129
Anderlecht-zondebok schuldbewust: "Kijk vooral naar mezelf"

RSC Anderlecht is een nieuwe teleurstelling rijker. De gevallen recordkampioen verloor zondagmiddag ...

110
110
Ontslag Hasi in de maak: zondagavond nog crisisoverleg

RSC Anderlecht staat aanstaande donderdag voor een levensbelangrijk bekerduel tegen Antwerp FC. De ...

520
520
Genk bibbert en beeft maar verzilvert bliksemstart op Dender

KRC Genk heeft zijn eerste competitiezege onder Nicky Hayen beet. Op het veld van FCV Dender nam het ...

71
71
Union - Club Brugge: Leko kiest grote verrassing in basiself

In de Jupiler Pro League staat zondagavond een absolute topaffiche op het programma. Met Union SG en ...

261
261
Courtois én Lammens cruciaal in zeges, straf statement PSV

In La Liga blijft Real Madrid voorlopig op een zucht van leider FC Barcelona. Het won zondag immers ...

67
67
CPL: Spectaculaire zege Kortrijk, mooie comeback Beerschot

In de Challenger Pro League heeft KV Kortrijk zich herpakt na de slipper van vorig weekend tegen ...

86
86
Coosemans in zak en as: "Dit klinkt belachelijk, maar ..."

RSC Anderlecht blijft voorlopig op zoek naar zijn eerste competitiezege sinds 13 december. ...

449
449
Crisis bij Anderlecht: fans schreeuwen om dubbel ontslag

De zoveelste crisis bij RSC Anderlecht lijkt compleet. Na de recente 5 op 18 werd zondagmiddag ook ...

431
431
'Coach geeft groen licht: Genk-transfer op de valreep'

KRC Genk beleefde een erg rustige wintermercato tot dusver. Maar daar kan daags voor het verstrijken ...

359
359
Over en uit Hasi? Scherp Standard mept Anderlecht knock-out

Zijn de dagen van Besnik Hasi als hoofdcoach van RSC Anderlecht geteld? In de match die absoluut ...

382
382
Club Brugge-stunt tegen Atlético: dit zeggen de cijfers

Club Brugge plaatste zich woensdag op indrukwekkende wijze voor de tussenronde in de Champions ...

93
93
Heldenrol Godts eindigt in nieuwe optater voor Ajax

In de Nederlandse Eredivisie blijft Ajax uiterst wisselvallig presteren. Na een dubbeslag van Mika ...

23
23
Anderlecht in nesten op Sclessin: "Hoe kan hij profvoetballer zijn?!"

Sclessin vormde zondagmiddag het decor van een immer geladen clash tussen aartsrivalen Standard en ...

361
361
'Kompany beloond: Bayern plant eerste zomertransfer'

In de Bundesliga liet Bayern München zaterdag twee punten liggen tegen Hamburg SV. Op bezoek ...

228
228
Sels incasseert mokerslag, extra Belg naar Eredivisie

Het einde van de wintermercato is in zicht en dus worden nog volop deals beklonken. Een aantal van ...

57
57
'Club Brugge krijgt cruciaal nieuws over komst Schjelderup'

Club Brugge wil vlak voor het sluiten van de winterse transfermarkt zijn selectie versterken ...

662
662
Opvallende transferdeal Anderlecht: ook bondscoach betrokken

RSC Anderlecht heeft deze week zijn vijfde uitgaande transfer van de wintermercato afgerond. Zo werd ...

564
564
Hasi verrast met debutant in basis, Standard zonder Epolo

De ogen van voetbalminnend België zijn zondagmiddag op Luik gericht. Daar nemen met Standard en ...

167
167
Clement onthult: "Welke Club-speler goede coach zou zijn?"

Philippe Clement levert momenteel uitstekend werk af als hoofdcoach van Norwich City. De oud-Rode ...

313
313
TU: 'Last-minute bom bij Club, transfers Trésor en Yaremchuk'

De winterse transferperiode nadert zijn ontknoping, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn ...

460
460
Somers krijgt krop in de keel door Cercle-supporters

Thibo Somers maakte de overstap van Cercle Brugge naar Royal Antwerp FC. De 26-jarige middenvelder ...

103
103

Meer sportnieuws