Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

1818
Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

Laszlo Bölöni, Kevin Mirallas en Sinan Bolat zullen volgend seizoen alvast niet meer te bewonderen zijn op de Bosuil. Daarnaast moet Antwerp FC nog grote knopen doorhakken bij een aantal eindecontractspelers. Daaronder stelt zich ook het dossier van topschutter en absolute steunpilaar Dieumerci Mbokani. De Congolees wil twee extra jaar op de Bosuil, maar The Great Old gunt hun prijsschutter (voorlopig) een contractverlenging van één seizoen. Ondertussen richt Antwerp het vizier op William Togui van KV Mechelen, als vervanger of back-up voor Dieu. En dat zou weleens een schot in de roos kunnen worden als we de kwaliteiten van Togui onder de loep nemen.

ONDERBELICHTE SPITS 

Vorig jaar liet William Togui voor het eerst van zich spreken nadat hij in het Mechelse kampioenenjaar 4 doelpunten lukte tijdens 19 1B-wedstrijden. Dat zijn niet meteen indrukwekkende statistieken op het eerste zicht, maar de Ivoriaan had daar wel amper 19 kansen voor nodig. Met die verhouding in acht genomen, was Togui de op één na efficiëntste aanvaller uit 1B. Dit seizoen bevestigde de 23-jarige zijn reputatie en ontpopte hij zich ook tot een heuse smaakmaker bij Malinwa – ook al werden zijn kwaliteiten en prestaties bitter weinig opgevoerd in de media. 



Togui had dit jaar eveneens een groot aandeel in het nieuwe succesvolle seizoen Achter de Kazerne. De promovendus sloot de recente jaargang af op de zesde plaats, en zonder het corona-virus was de kwalificatie voor play-off 1 een meer dan realistische bestemming. De Ivoriaan lukte in zijn 1A-debuutseizoen 9 doelpunten, en dat is dus meer dan het dubbele dan vorig jaar. Clubtopschutter van KV Mechelen zou Togui daar niet mee worden, maar de meest efficiënte spits van de Jupiler Pro League wél.

TOGUI KENT GEEN GELIJKE  

De 37-jarige Igor De Camargo won dit jaar de symbolische titel als clubtopschutter van KV Mechelen, met één stuk meer dan zijn veertien jaar jongere collega-aanvaller. Maar Togui toonde zich wel een pak efficiënter voor doel dan de geroutineerde De Camargo. De Ivoriaan had amper 25 doelpogingen nodig om tot 9 doelpunten te komen, omgerekend is dat een omzetratio van 36%. Die verhouding van De Camargo ligt iets lager – maar daarom zeker niet minder knap – op 25%.



Togui liet qua pure efficiëntie voor doel zelfs élke spits van de Jupiler Pro League achter zich. Zélfs topschutter Dieumerci Mbokani kwam niet in de buurt van Togui met 26,27%. De 36% omzetratio van Togui is ronduit indrukwekkend te noemen, zeker als we er de cijfers bijnemen van de vijf grootste Europese voetbalcompetities. Daar overtreft Togui qua pure efficiëntie zelfs grote kleppers zoals Jamie Vardy, Mauro Icardi, Ciro Immobile en Sergio Aguero. Enkel Lars Stindl (Borussia Mönchengladbach) doet anderhalve procent beter dan Togui...

MATERIAAL VOOR TOP ZES

Bij Antwerp hebben ze dit dus ook al geruime tijd in de gaten. Volgens Sacha Tavolieri, journalist bij RMC Sport, zou The Great Old bereid zijn om zo'n half miljoen euro te betalen aan KV Mechelen. Een peulschil voor een garantie op doelpunten, want ook vorig seizoen was Togui de tweede efficiëntste spits uit 1B. Ongeacht of Mbokani nu The Great Old verlaat of niet, het profiel van Togui is uitermate interessant voor zowat elke club uit de top zes van de Jupiler Pro League. 



Op de Bosuil keert huurling Zinho Gano alvast terug naar KRC Genk, waardoor er sowieso minimum één vacante positie is in het offensieve compartiment bij Antwerp FC. Als aanvalsleider of als back-up, voor een uitermate efficiënte spits zoals Togui lijkt er sowieso wel een boeiende rol weggelegd in Deurne-Noord. Bovendien scoort de Ivoriaan ook heel regelmatig met 0,66 doelpunt per 90 minuten. Enkel David Okereke (Club Brugge) scoorde dit seizoen nog frequenter tijdens zijn vergaarde speelminuten. 

TOGUI OVERTREFT DE VERWACHTINGEN

Togui behoort aldus tot de absolute Belgische top op het vlak van doelpuntenefficiëntie en scorende regelmaat. Maar de spits van KV Mechelen presteerde ook nog eens boven de verwachtingen bij zijn aantal doelpunten. Een belangrijke waardemeter daarvoor zijn de expected goals. Dat algoritme weegt de kwaliteit van de verworven doelkansen af tegen de effectieve afwerking ervan. Op basis van dat bekend model zou Togui maar 5,79 doelpunten moeten gescoord hebben. In de realiteit deed hij dus bijna dubbel zo goed. 



In de Jupiler Pro League overtroffen op dat vlak enkel Kaveh Rezaei (Sporting Charleroi) en Jonathan David (AA Gent) nog meer de verwachtingen dan Togui. Andere spitsen presteerden ondermaats, of nagenoeg in lijn met deze voorspelling. Bij Mbokani is dat verschil bijvoorbeeld erg miniem met 18 effectief gescoorde doelpunten en 17,92 expected goals, maar de Congolees scoorde dus volledig volgens de verwachtingen. En eigenlijk is dat al een grote prestatie op zich.

DROOMDUO IN DE MAAK

Het is duidelijk. In alle facetten van het doelpunten maken bevindt Togui zich in de absolute top van de Jupiler Pro League. Op het gebied van regelmaat, efficiëntie en moeilijkheidsgraad overtreft de Ivoriaan zelfs telkens de nationale topschutter Mbokani. Dit seizoen was de Congolees was bij Antwerp FC van levensbelang door zijn doelpunten, maar ook op andere vlakken bleek hij onmisbaar. Door zijn duelkracht, opbouwende kwaliteiten en sterke in de lucht bewees Mbokani een erg complete aanvaller te zijn. Dat is Togui vooralsnog niet, maar de potentie is er wel. 



Daarom is het zeker niet verrassend te noemen dat Antwerp zich profileert als een geïnteresseerde kandidaat om Togui binnen te halen. Zolang Togui zijn efficiëntie voor doel én scorende regelmaat kan behouden, kan hij een grote meerwaarde betekenen op de Bosuil. Als enige aanvalsleider is het wellicht nog te vroeg. Maar als spitsbroeder van Mbokani kan het tweetal zeker brokken maken volgend seizoen. Nieuwbakken coach Ivan Leko kan misschien al beginnen fantaseren van een droomduo Togui-Mbokani. Het zou alvast een garantie op doelpunten zijn.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: De grootste en opvallendste deals van Deadline Day

Kan een duo Mbokani-Togui vonken geven?

Meest recent

AA Gent maakt nog een uitgaande transfer bekend

Bij AA Gent lijken ze een goede mercato achter de rug hebben. De Buffalo's hebben een aantal goede ...

3
3
Fans Anderlecht verliefd op nieuwe parel: "Geweldige speler"

Bij RSC Anderlecht krijgen de jonge talenten voorlopig héél veel speelkansen. De fans ...

37
37
Vanaken emotioneel diep geraakt: “Dat vergeet ik nooit”

Hans Vanaken heeft vanavond een bijzondere reden om met extra aandacht naar Lommel te kijken. De ...

30
30
Dolle transfermolen JPL: 17 transfers als record, Genk wint jackpot

De transferperiode ligt achter de rug. Het is opvallend: er werden deze zomer héél ...

29
29
‘Schandalige actie Allegri met De Bruyne’

Massimiliano Allegri heeft Kevin De Bruyne opnieuw hard aangepakt. Zelfs na zijn beslissende ...

112
112
Leko heeft gekozen: Club Brugge start met deze elf

Vanavond staat er nog eens oudewetse Lommel SK-Club Brugge op het programma. In het verleden hadden ...

106
106
Beveren verrast nog met aanwinst uit de MLS

SK Beveren heeft zich op de laatste dag van de zomermercato nog heel stevig versterking. Zopas ...

24
24
Van der Elst vol lof: "Misschien wel beste transfer in JPL"

Franky Van der Elst volgt het Belgische voetbal op de voet. Als analist bekijkt hij zeer veel ...

144
144
'Transferitis bij Club Brugge: meer details lekken uit'

In het absolute slot van de mercato was het nog alle hens aan dek bij Club Brugge, waar enkele ...

252
252
Coucke in shock: doodsbedreigingen raken heel hard

Marc Coucke staat opnieuw volop in de belangstelling, al gaat het deze keer niet alleen over wat er ...

62
62
'Leko hakt knoop door: vervanger Forbs al bekend'

De voorbije weken was er al sprake van een duidelijke typeploeg bij Club Brugge, maar voor de ...

213
213
'Frisse wind in Anderlecht: volgend trio bij grof huisvuil'

Met maar liefst 11 nieuwkomers ging RSC Anderlecht met de grove borstel door de kleedkamer. Hoewel ...

695
695
Antwerp verklaart oorlog: fans niet welkom in Sclessin

Antwerp gaat zaterdag op bezoek bij Standard, dat net zoals de Great Old vrij degelijk uit de ...

226
226
Europese spelerslijsten: opvallende aan -en afwezigen

Donderdag was het Deadline Day in België, maar de ploegen die Europees actief zijn waren liefst ...

360
360
'Vermeeren maakt slachtoffers: hard verdict Compper'

"Welkom thuis, Tuur", klonk het donderdag op de clubwebsite van Antwerp. Bij zijn tijdelijke ...

211
211
Op de valreep: Club Brugge kondigt twee transferdeals aan

De transfermarkt sloot donderdagavond al zijn deuren, maar daags nadien sijpelen er nog deals naar ...

473
473
Musiala kampt nog steeds met aanvallen: Kompany sust

De bezorgdheid rond Jamal Musiala was na de voorbereiding van Bayern München erg groot. Het ...

47
47
Patro plukt op nippertje nog smaakmaker bij concurrent weg

Patro Eisden zag op het slot van de zomermercato nog enkele pionnen vertrekken. Zo ging Japhet ...

44
44
Droomscenario OHL Women in Champions League

OH Leuven Women wist zich te kwalificeren voor de League Phase van de Champions League en de loting ...

46
46
Karetsas ontploft in Duitsland: “Bij Kompany zelfde gevoel”

Konstantinos Karetsas maakte deze zomermercato de overstap van KRC Genk naar Borussia Dortmund. In ...

172
172
SK Beveren blijft gaan: Bob Peeters pakt wéér uit

SK Beveren blijft maar gaan op de zomermercato. De promovendus wil dit seizoen indruk maken in de ...

98
98
KRC Genk draait Anderlecht een loer: toptalent keert terug

De Belgische topclubs focussen zich meer en meer op de eigen jeugd, maar af en toe plukken ze ook ...

355
355
'Talbi krijgt mokerslag: opmerkelijke transfer in de maak'

In een aantal landen is de transfermarkt voorlopig nog geopend. En daar willen verschillende clubs ...

307
307
Vierde Gouden Schoen op komst? Vader Vanaken spreekt zich uit

Nu de transferperiode erop zit en de ploegen uit de Jupiler Pro League geen nieuwe spelers meer ...

125
125
Solden van start: vertrekkers bij Gent, STVV, Lommel én Westerlo

De zomerse transferperiode zit er ook in België. Tenminste toch aan inkomende zijde, de clubs ...

116
116

Meer sportnieuws