Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

door
Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

Laszlo Bölöni, Kevin Mirallas en Sinan Bolat zullen volgend seizoen alvast niet meer te bewonderen zijn op de Bosuil. Daarnaast moet Antwerp FC nog grote knopen doorhakken bij een aantal eindecontractspelers. Daaronder stelt zich ook het dossier van topschutter en absolute steunpilaar Dieumerci Mbokani. De Congolees wil twee extra jaar op de Bosuil, maar The Great Old gunt hun prijsschutter (voorlopig) een contractverlenging van één seizoen. Ondertussen richt Antwerp het vizier op William Togui van KV Mechelen, als vervanger of back-up voor Dieu. En dat zou weleens een schot in de roos kunnen worden als we de kwaliteiten van Togui onder de loep nemen.

ONDERBELICHTE SPITS 

Vorig jaar liet William Togui voor het eerst van zich spreken nadat hij in het Mechelse kampioenenjaar 4 doelpunten lukte tijdens 19 1B-wedstrijden. Dat zijn niet meteen indrukwekkende statistieken op het eerste zicht, maar de Ivoriaan had daar wel amper 19 kansen voor nodig. Met die verhouding in acht genomen, was Togui de op één na efficiëntste aanvaller uit 1B. Dit seizoen bevestigde de 23-jarige zijn reputatie en ontpopte hij zich ook tot een heuse smaakmaker bij Malinwa – ook al werden zijn kwaliteiten en prestaties bitter weinig opgevoerd in de media. 



Togui had dit jaar eveneens een groot aandeel in het nieuwe succesvolle seizoen Achter de Kazerne. De promovendus sloot de recente jaargang af op de zesde plaats, en zonder het corona-virus was de kwalificatie voor play-off 1 een meer dan realistische bestemming. De Ivoriaan lukte in zijn 1A-debuutseizoen 9 doelpunten, en dat is dus meer dan het dubbele dan vorig jaar. Clubtopschutter van KV Mechelen zou Togui daar niet mee worden, maar de meest efficiënte spits van de Jupiler Pro League wél.

TOGUI KENT GEEN GELIJKE  

De 37-jarige Igor De Camargo won dit jaar de symbolische titel als clubtopschutter van KV Mechelen, met één stuk meer dan zijn veertien jaar jongere collega-aanvaller. Maar Togui toonde zich wel een pak efficiënter voor doel dan de geroutineerde De Camargo. De Ivoriaan had amper 25 doelpogingen nodig om tot 9 doelpunten te komen, omgerekend is dat een omzetratio van 36%. Die verhouding van De Camargo ligt iets lager – maar daarom zeker niet minder knap – op 25%.



Togui liet qua pure efficiëntie voor doel zelfs élke spits van de Jupiler Pro League achter zich. Zélfs topschutter Dieumerci Mbokani kwam niet in de buurt van Togui met 26,27%. De 36% omzetratio van Togui is ronduit indrukwekkend te noemen, zeker als we er de cijfers bijnemen van de vijf grootste Europese voetbalcompetities. Daar overtreft Togui qua pure efficiëntie zelfs grote kleppers zoals Jamie Vardy, Mauro Icardi, Ciro Immobile en Sergio Aguero. Enkel Lars Stindl (Borussia Mönchengladbach) doet anderhalve procent beter dan Togui...

MATERIAAL VOOR TOP ZES

Bij Antwerp hebben ze dit dus ook al geruime tijd in de gaten. Volgens Sacha Tavolieri, journalist bij RMC Sport, zou The Great Old bereid zijn om zo'n half miljoen euro te betalen aan KV Mechelen. Een peulschil voor een garantie op doelpunten, want ook vorig seizoen was Togui de tweede efficiëntste spits uit 1B. Ongeacht of Mbokani nu The Great Old verlaat of niet, het profiel van Togui is uitermate interessant voor zowat elke club uit de top zes van de Jupiler Pro League. 



Op de Bosuil keert huurling Zinho Gano alvast terug naar KRC Genk, waardoor er sowieso minimum één vacante positie is in het offensieve compartiment bij Antwerp FC. Als aanvalsleider of als back-up, voor een uitermate efficiënte spits zoals Togui lijkt er sowieso wel een boeiende rol weggelegd in Deurne-Noord. Bovendien scoort de Ivoriaan ook heel regelmatig met 0,66 doelpunt per 90 minuten. Enkel David Okereke (Club Brugge) scoorde dit seizoen nog frequenter tijdens zijn vergaarde speelminuten. 

TOGUI OVERTREFT DE VERWACHTINGEN

Togui behoort aldus tot de absolute Belgische top op het vlak van doelpuntenefficiëntie en scorende regelmaat. Maar de spits van KV Mechelen presteerde ook nog eens boven de verwachtingen bij zijn aantal doelpunten. Een belangrijke waardemeter daarvoor zijn de expected goals. Dat algoritme weegt de kwaliteit van de verworven doelkansen af tegen de effectieve afwerking ervan. Op basis van dat bekend model zou Togui maar 5,79 doelpunten moeten gescoord hebben. In de realiteit deed hij dus bijna dubbel zo goed. 



In de Jupiler Pro League overtroffen op dat vlak enkel Kaveh Rezaei (Sporting Charleroi) en Jonathan David (AA Gent) nog meer de verwachtingen dan Togui. Andere spitsen presteerden ondermaats, of nagenoeg in lijn met deze voorspelling. Bij Mbokani is dat verschil bijvoorbeeld erg miniem met 18 effectief gescoorde doelpunten en 17,92 expected goals, maar de Congolees scoorde dus volledig volgens de verwachtingen. En eigenlijk is dat al een grote prestatie op zich.

DROOMDUO IN DE MAAK

Het is duidelijk. In alle facetten van het doelpunten maken bevindt Togui zich in de absolute top van de Jupiler Pro League. Op het gebied van regelmaat, efficiëntie en moeilijkheidsgraad overtreft de Ivoriaan zelfs telkens de nationale topschutter Mbokani. Dit seizoen was de Congolees was bij Antwerp FC van levensbelang door zijn doelpunten, maar ook op andere vlakken bleek hij onmisbaar. Door zijn duelkracht, opbouwende kwaliteiten en sterke in de lucht bewees Mbokani een erg complete aanvaller te zijn. Dat is Togui vooralsnog niet, maar de potentie is er wel. 



Daarom is het zeker niet verrassend te noemen dat Antwerp zich profileert als een geïnteresseerde kandidaat om Togui binnen te halen. Zolang Togui zijn efficiëntie voor doel én scorende regelmaat kan behouden, kan hij een grote meerwaarde betekenen op de Bosuil. Als enige aanvalsleider is het wellicht nog te vroeg. Maar als spitsbroeder van Mbokani kan het tweetal zeker brokken maken volgend seizoen. Nieuwbakken coach Ivan Leko kan misschien al beginnen fantaseren van een droomduo Togui-Mbokani. Het zou alvast een garantie op doelpunten zijn.

LEES OOK: Sneeuwfiasco in JPL: Lardot geeft opmerkelijke reactie

Kan een duo Mbokani-Togui vonken geven?

Meest recent

‘STVV-leegloop op komst: ook Wouter Vrancken weg?’

Sint-Truiden VV verrast dit seizoen vriend en vijand. Wouter Vrancken en consorten staat op een ...

74
74
Vanaken verrast met lofzang: “Zoals Anderlecht vroeger”

Kan Club Brugge stunten in de Champions League? In de tussenronde van het kampioenenbal wacht ...

75
75
TRANSFERUURTJE: ‘Recordtransfer Club Brugge, Anderlecht baalt’

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

175
175
‘Anderlecht raast door: weer twee pionnen ontslagen’

RSC Anderlecht is achter de schermen flink aan het hervormen. Coach Besnik Hasi werd de laan ...

304
304
Leko in zak en as: enorme domper Club vlak voor Atlético

Club Brugge kijkt woensdagavond Atlético Madrid in de ogen namens de tussenronde van de ...

271
271
Vrancken lijnrecht tegenover Vandenbroeck na sneeuwincident

Zulte Waregem leek op weg naar een stunt tegen hoogvlieger STVV, maar de Kanaries verwezenlijkten ...

80
80
Vandenbempt roept felle waarschuwing naar Kompany

Vincent Kompany werd bij Bayern München binnengehaald als reservekeuze en de supporters waren ...

120
120
Pro League krijgt de volle laag: “Niet meer serieus”

De Pro League krijgt de volle laag na afgelopen speeldag in de Challenger Pro League. RFC Luik nam ...

159
159
'Club vreest: Leko gooit Stankovic-plannetje overboord'

Club Brugge neemt het in de tussenronde op tegen Atlético Madrid. Woensdag staat de ...

199
199
'United zendt schok door EPL met opvolger Casemiro'

Onder het bewind van caretaker Michael Carrick zette Manchester United de voorbije weken een sterke ...

77
77
Dilemma voor Leko: man in vorm op bank tegen Atlético?

Club Brugge KV staat woensdagavond voor een loodzware uitdaging. In de tussenronde van de Champions ...

216
216
Razende strijd om PO I: Boeckx doet straffe voorspelling

Nog vijf speeldagen te gaan en de reguliere competitie van de Jupiler Pro League zit erop. ...

544
544
STVV-fan Ward Lemmelijn deelt héél aangrijpend nieuws

Ward Lemmelijn is in sneltempo uitgegroeid tot een van de opvallendste nieuwe BV’s van het ...

62
62
Europees vuurwerk: zo kijk je Club en Genk op televisie

Deze week gaat de knock out-fase van de Europese competities van start. Met Club Brugge KV en KRC ...

223
223
Grote fout Anderlecht? Schreuder nú al onder vuur genomen

Een sluitend akkoord met zijn huidige werkgever is nog steeds niet bereikt. Maar RSC Anderlecht ...

382
382
De Ketelaere kiest nieuw pad en verrast vriend en vijand

Op een moment dat alle aandacht normaal naar het veld zou gaan, maakt Charles De Ketelaere een ...

117
117
Sneeuwfiasco in JPL: Lardot geeft opmerkelijke reactie

De 25ste speeldag van de Jupiler Pro League werd uiteindelijk integraal afgewerkt, maar achter ...

88
88
‘Anderlecht betaalt zich blauw: nieuwe TD kost fortuin’

Anderlecht zoekt koortsachtig een nieuwe technisch directeur en schakelt zelfs een headhunter in. ...

408
408
'Transferbom in Premier League: deal van 69 miljoen'

Manchester City liet tijdens de voorbije wintermercato opnieuw de nodige milljoenen rollen voor de ...

77
77
'Code oranje bij Club: grote smaakmaker in mentaal dal'

In de Champions League kruist Club Brugge woensdagavond de degens met Atlético Madrid. Om ...

222
222
'Overmars naar Lotto Park: Anderlecht hakt knoop door'

RSC Anderlecht maakt momenteel naarstig werk van de aanstelling van een nieuwe hoofdtrainer. ...

661
661
Rampzalige avond Barça: Witsel clasht zwaar met Yamal

In de Spaanse Primera Division heeft Real Madrid na 24 speeldagen opnieuw de macht gegrepen. FC ...

148
148
'Anderlecht nadert Schreuder: omkadering krijgt al vorm'

In de zoektocht naar een nieuwe T1 richt RSC Anderlecht zijn pijlen momenteel vol op Alfred ...

334
334
'Madou geeft toe: recordtransfer op til bij Club Brugge'

Club Brugge kon in januari nog maar eens gouden zaken doen op de transfermarkt, maar hoewel ...

473
473
'Hein maakt gehakt van Anderlecht: bestuur reageert'

Het bestuur is er stellig van overtuigd dat RSC Anderlecht versterkt uit de wintermercato kwam, maar ...

490
490

Meer sportnieuws