Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

1818
Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

Laszlo Bölöni, Kevin Mirallas en Sinan Bolat zullen volgend seizoen alvast niet meer te bewonderen zijn op de Bosuil. Daarnaast moet Antwerp FC nog grote knopen doorhakken bij een aantal eindecontractspelers. Daaronder stelt zich ook het dossier van topschutter en absolute steunpilaar Dieumerci Mbokani. De Congolees wil twee extra jaar op de Bosuil, maar The Great Old gunt hun prijsschutter (voorlopig) een contractverlenging van één seizoen. Ondertussen richt Antwerp het vizier op William Togui van KV Mechelen, als vervanger of back-up voor Dieu. En dat zou weleens een schot in de roos kunnen worden als we de kwaliteiten van Togui onder de loep nemen.

ONDERBELICHTE SPITS 

Vorig jaar liet William Togui voor het eerst van zich spreken nadat hij in het Mechelse kampioenenjaar 4 doelpunten lukte tijdens 19 1B-wedstrijden. Dat zijn niet meteen indrukwekkende statistieken op het eerste zicht, maar de Ivoriaan had daar wel amper 19 kansen voor nodig. Met die verhouding in acht genomen, was Togui de op één na efficiëntste aanvaller uit 1B. Dit seizoen bevestigde de 23-jarige zijn reputatie en ontpopte hij zich ook tot een heuse smaakmaker bij Malinwa – ook al werden zijn kwaliteiten en prestaties bitter weinig opgevoerd in de media. 



Togui had dit jaar eveneens een groot aandeel in het nieuwe succesvolle seizoen Achter de Kazerne. De promovendus sloot de recente jaargang af op de zesde plaats, en zonder het corona-virus was de kwalificatie voor play-off 1 een meer dan realistische bestemming. De Ivoriaan lukte in zijn 1A-debuutseizoen 9 doelpunten, en dat is dus meer dan het dubbele dan vorig jaar. Clubtopschutter van KV Mechelen zou Togui daar niet mee worden, maar de meest efficiënte spits van de Jupiler Pro League wél.

TOGUI KENT GEEN GELIJKE  

De 37-jarige Igor De Camargo won dit jaar de symbolische titel als clubtopschutter van KV Mechelen, met één stuk meer dan zijn veertien jaar jongere collega-aanvaller. Maar Togui toonde zich wel een pak efficiënter voor doel dan de geroutineerde De Camargo. De Ivoriaan had amper 25 doelpogingen nodig om tot 9 doelpunten te komen, omgerekend is dat een omzetratio van 36%. Die verhouding van De Camargo ligt iets lager – maar daarom zeker niet minder knap – op 25%.



Togui liet qua pure efficiëntie voor doel zelfs élke spits van de Jupiler Pro League achter zich. Zélfs topschutter Dieumerci Mbokani kwam niet in de buurt van Togui met 26,27%. De 36% omzetratio van Togui is ronduit indrukwekkend te noemen, zeker als we er de cijfers bijnemen van de vijf grootste Europese voetbalcompetities. Daar overtreft Togui qua pure efficiëntie zelfs grote kleppers zoals Jamie Vardy, Mauro Icardi, Ciro Immobile en Sergio Aguero. Enkel Lars Stindl (Borussia Mönchengladbach) doet anderhalve procent beter dan Togui...

MATERIAAL VOOR TOP ZES

Bij Antwerp hebben ze dit dus ook al geruime tijd in de gaten. Volgens Sacha Tavolieri, journalist bij RMC Sport, zou The Great Old bereid zijn om zo'n half miljoen euro te betalen aan KV Mechelen. Een peulschil voor een garantie op doelpunten, want ook vorig seizoen was Togui de tweede efficiëntste spits uit 1B. Ongeacht of Mbokani nu The Great Old verlaat of niet, het profiel van Togui is uitermate interessant voor zowat elke club uit de top zes van de Jupiler Pro League. 



Op de Bosuil keert huurling Zinho Gano alvast terug naar KRC Genk, waardoor er sowieso minimum één vacante positie is in het offensieve compartiment bij Antwerp FC. Als aanvalsleider of als back-up, voor een uitermate efficiënte spits zoals Togui lijkt er sowieso wel een boeiende rol weggelegd in Deurne-Noord. Bovendien scoort de Ivoriaan ook heel regelmatig met 0,66 doelpunt per 90 minuten. Enkel David Okereke (Club Brugge) scoorde dit seizoen nog frequenter tijdens zijn vergaarde speelminuten. 

TOGUI OVERTREFT DE VERWACHTINGEN

Togui behoort aldus tot de absolute Belgische top op het vlak van doelpuntenefficiëntie en scorende regelmaat. Maar de spits van KV Mechelen presteerde ook nog eens boven de verwachtingen bij zijn aantal doelpunten. Een belangrijke waardemeter daarvoor zijn de expected goals. Dat algoritme weegt de kwaliteit van de verworven doelkansen af tegen de effectieve afwerking ervan. Op basis van dat bekend model zou Togui maar 5,79 doelpunten moeten gescoord hebben. In de realiteit deed hij dus bijna dubbel zo goed. 



In de Jupiler Pro League overtroffen op dat vlak enkel Kaveh Rezaei (Sporting Charleroi) en Jonathan David (AA Gent) nog meer de verwachtingen dan Togui. Andere spitsen presteerden ondermaats, of nagenoeg in lijn met deze voorspelling. Bij Mbokani is dat verschil bijvoorbeeld erg miniem met 18 effectief gescoorde doelpunten en 17,92 expected goals, maar de Congolees scoorde dus volledig volgens de verwachtingen. En eigenlijk is dat al een grote prestatie op zich.

DROOMDUO IN DE MAAK

Het is duidelijk. In alle facetten van het doelpunten maken bevindt Togui zich in de absolute top van de Jupiler Pro League. Op het gebied van regelmaat, efficiëntie en moeilijkheidsgraad overtreft de Ivoriaan zelfs telkens de nationale topschutter Mbokani. Dit seizoen was de Congolees was bij Antwerp FC van levensbelang door zijn doelpunten, maar ook op andere vlakken bleek hij onmisbaar. Door zijn duelkracht, opbouwende kwaliteiten en sterke in de lucht bewees Mbokani een erg complete aanvaller te zijn. Dat is Togui vooralsnog niet, maar de potentie is er wel. 



Daarom is het zeker niet verrassend te noemen dat Antwerp zich profileert als een geïnteresseerde kandidaat om Togui binnen te halen. Zolang Togui zijn efficiëntie voor doel én scorende regelmaat kan behouden, kan hij een grote meerwaarde betekenen op de Bosuil. Als enige aanvalsleider is het wellicht nog te vroeg. Maar als spitsbroeder van Mbokani kan het tweetal zeker brokken maken volgend seizoen. Nieuwbakken coach Ivan Leko kan misschien al beginnen fantaseren van een droomduo Togui-Mbokani. Het zou alvast een garantie op doelpunten zijn.

LEES OOK: Kopzorgen om Vanaken: Leko-surprise aan de aftrap?

Kan een duo Mbokani-Togui vonken geven?

Meest recent

Club Brugge ziet onverwachte pion Tzolis zijn rol overnemen

Bij Club Brugge vertrok Christos Tzolis naar Arsenal. Er wordt naar Mamdou Diakhon en Jan Virgili ...

12
12
Anderlecht maakt progressie: twee spelers laten sector floreren

Bij RSC Anderlecht boekten ze een zuinige op het veld van KV Mechelen. Het is duidelijk dat RSCA nog ...

30
30
Speler geraakte niet weg bij Bayern, Kompany velt oordeel

Wie stopt Bayern dit seizoen in de Bundesliga? We vermoeden weer niemand. Vincent Kompany neemt het ...

39
39
De Meyer zet spelers op hun plaats, feest bij Beveren

SK Beveren won verdiend met 2-0 van STVV. De Kanaries merkten ook dat de Waaslanders thuis een heel ...

57
57
Arsenal en Real Madrid gunnen hun fans een goed weekend

Arsenal en Real Madrid kwamen vanavond aan de bak in de Premier League en La Liga. Konden de twee ...

33
33
Sterk Union SG met vijfklapper, drama voor OHL

Twee matchen om 20u45 in de Jupiler Pro League. Union SG hoopte zijn goede start verder te zetten ...

145
145
Met een trotse Van Himst: "Maakt het extra mooi"

KVC Westerlo won knap met 4-2 van Standard. De Kemphanen boeken zo een knappe zes op zes en het is ...

81
81
Sibierski geeft zijn doel én filosofie prijs bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht heeft Antoine Sibierski voor een enorme koerswijziging gezorgd. De sportieve baas ...

184
184
Coach Brighton lyrisch over 'nieuwe De Cuyper'

Maxim De Cuyper trok een jaar geleden voor 20 miljoen euro van Club Brugge naar Brighton & Hove ...

157
157
Vermeeren over vertrek bij Antwerp: "Als men dat zou weten..."

Arthur Vermeerden keerde terug naar Royal Antwerp FC. De middenvelder kende geen geslaagde avonturen ...

240
240
Groot feest bij Westerlo: Standard gaat onderuit

Om 18u15 stond er een interessant duel op het programma met KVC Westerlo tegen Standard. Het werd ...

60
60
Weergaloze Moreira dé grote man bij AC Milan

In de Serie A en Premier League begonnen er vroeg op de avond ook twee matchen. Tottenham ging tegen ...

61
61
‘Club Brugge-topaankopen keren zich tegen Leko’

Club Brugge investeerde deze zomer ruim vijftig miljoen euro in een nieuwe ploeg. Toch botsen enkele ...

425
425
Exit bij KRC Genk: "Ik zocht een oplossing"

Bij OH Leuven moet het dringend beter. De ploeg van Timmy Simons pakte nog geen enkel punt en ze ...

43
43
Cercle Brugge onder druk: Friis ziet één groot probleem

Cercle Brugge is niet goed begonnen aan het seizoen. Met een twee op vijftien is het rapport ...

81
81
Geen revelatie: OH Leuven staat voor cruciaal seizoen

De afgelopen jaren moesten we toch even de wenkbrauwen fronsen bij bepaalde uitspraken. Zo werd OH ...

50
50
Vanaken wel of niet? Leko maakt selectie bekend

Hans Vanaken viel tegen Aston Villa uit met een lichte blessure. Er was veel twijfel of de Rode ...

164
164
Wilmots met kennersoog? Gouden zaak voor Standard

Bepaalde media durfden al eens neerbuigend te doen over Marc Wilmots, maar hij levert geen onaardig ...

74
74
Pandoering voor RSCA Futures, Sporting Hasselt viert

Om 16u stonden er twee matchen in de Challenger Pro League op het programma. RSCA Futures nam het op ...

87
87
Chelsea en Liverpool overtuigen weer niet in Premier League

Drukke namiddag in de Premier League. Om 16u vatten er maar liefst vijf partijen aan. Het was vooral ...

26
26
SK Beveren maakt sterke thuisreputatie weer waar tegen STVV

In de Jupiler Pro League begonnen SK Beveren en STVV om 16u op de Freethiel aan hun onderlinge ...

84
84
De Cat baalt enorm, Dortmund wint vlot

In de Bundesliga stonden er om 15u30 ook heel wat matchen op het programma. Borussia Dortmund kwam ...

93
93
Standard mag weer dromen: "Er is veel meer kwaliteit"

Standard is met een 11 op 15 zeer goed begonnen aan het seizoen. De Rouches spelen dit weekend op ...

63
63
Luis Vazquez (ex-RSCA) gaat viraal met 'misser van het jaar'

Luis Vazquez verliet RSC Anderlecht een aantal maanden geleden voor Birmingham City. De Argentijnse ...

185
185
Boskampt stelt vast: "Dat begint zich te wreken bij Club"

Club Brugge begon correct aan het seizoen, maar het is duidelijk dat het allemaal nog veel beter ...

358
358

Meer sportnieuws