Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

door
Garantie op doelpunten: Antwerp fantaseert van nieuw droomduo

Laszlo Bölöni, Kevin Mirallas en Sinan Bolat zullen volgend seizoen alvast niet meer te bewonderen zijn op de Bosuil. Daarnaast moet Antwerp FC nog grote knopen doorhakken bij een aantal eindecontractspelers. Daaronder stelt zich ook het dossier van topschutter en absolute steunpilaar Dieumerci Mbokani. De Congolees wil twee extra jaar op de Bosuil, maar The Great Old gunt hun prijsschutter (voorlopig) een contractverlenging van één seizoen. Ondertussen richt Antwerp het vizier op William Togui van KV Mechelen, als vervanger of back-up voor Dieu. En dat zou weleens een schot in de roos kunnen worden als we de kwaliteiten van Togui onder de loep nemen.

ONDERBELICHTE SPITS 

Vorig jaar liet William Togui voor het eerst van zich spreken nadat hij in het Mechelse kampioenenjaar 4 doelpunten lukte tijdens 19 1B-wedstrijden. Dat zijn niet meteen indrukwekkende statistieken op het eerste zicht, maar de Ivoriaan had daar wel amper 19 kansen voor nodig. Met die verhouding in acht genomen, was Togui de op één na efficiëntste aanvaller uit 1B. Dit seizoen bevestigde de 23-jarige zijn reputatie en ontpopte hij zich ook tot een heuse smaakmaker bij Malinwa – ook al werden zijn kwaliteiten en prestaties bitter weinig opgevoerd in de media. 



Togui had dit jaar eveneens een groot aandeel in het nieuwe succesvolle seizoen Achter de Kazerne. De promovendus sloot de recente jaargang af op de zesde plaats, en zonder het corona-virus was de kwalificatie voor play-off 1 een meer dan realistische bestemming. De Ivoriaan lukte in zijn 1A-debuutseizoen 9 doelpunten, en dat is dus meer dan het dubbele dan vorig jaar. Clubtopschutter van KV Mechelen zou Togui daar niet mee worden, maar de meest efficiënte spits van de Jupiler Pro League wél.

TOGUI KENT GEEN GELIJKE  

De 37-jarige Igor De Camargo won dit jaar de symbolische titel als clubtopschutter van KV Mechelen, met één stuk meer dan zijn veertien jaar jongere collega-aanvaller. Maar Togui toonde zich wel een pak efficiënter voor doel dan de geroutineerde De Camargo. De Ivoriaan had amper 25 doelpogingen nodig om tot 9 doelpunten te komen, omgerekend is dat een omzetratio van 36%. Die verhouding van De Camargo ligt iets lager – maar daarom zeker niet minder knap – op 25%.



Togui liet qua pure efficiëntie voor doel zelfs élke spits van de Jupiler Pro League achter zich. Zélfs topschutter Dieumerci Mbokani kwam niet in de buurt van Togui met 26,27%. De 36% omzetratio van Togui is ronduit indrukwekkend te noemen, zeker als we er de cijfers bijnemen van de vijf grootste Europese voetbalcompetities. Daar overtreft Togui qua pure efficiëntie zelfs grote kleppers zoals Jamie Vardy, Mauro Icardi, Ciro Immobile en Sergio Aguero. Enkel Lars Stindl (Borussia Mönchengladbach) doet anderhalve procent beter dan Togui...

MATERIAAL VOOR TOP ZES

Bij Antwerp hebben ze dit dus ook al geruime tijd in de gaten. Volgens Sacha Tavolieri, journalist bij RMC Sport, zou The Great Old bereid zijn om zo'n half miljoen euro te betalen aan KV Mechelen. Een peulschil voor een garantie op doelpunten, want ook vorig seizoen was Togui de tweede efficiëntste spits uit 1B. Ongeacht of Mbokani nu The Great Old verlaat of niet, het profiel van Togui is uitermate interessant voor zowat elke club uit de top zes van de Jupiler Pro League. 



Op de Bosuil keert huurling Zinho Gano alvast terug naar KRC Genk, waardoor er sowieso minimum één vacante positie is in het offensieve compartiment bij Antwerp FC. Als aanvalsleider of als back-up, voor een uitermate efficiënte spits zoals Togui lijkt er sowieso wel een boeiende rol weggelegd in Deurne-Noord. Bovendien scoort de Ivoriaan ook heel regelmatig met 0,66 doelpunt per 90 minuten. Enkel David Okereke (Club Brugge) scoorde dit seizoen nog frequenter tijdens zijn vergaarde speelminuten. 

TOGUI OVERTREFT DE VERWACHTINGEN

Togui behoort aldus tot de absolute Belgische top op het vlak van doelpuntenefficiëntie en scorende regelmaat. Maar de spits van KV Mechelen presteerde ook nog eens boven de verwachtingen bij zijn aantal doelpunten. Een belangrijke waardemeter daarvoor zijn de expected goals. Dat algoritme weegt de kwaliteit van de verworven doelkansen af tegen de effectieve afwerking ervan. Op basis van dat bekend model zou Togui maar 5,79 doelpunten moeten gescoord hebben. In de realiteit deed hij dus bijna dubbel zo goed. 



In de Jupiler Pro League overtroffen op dat vlak enkel Kaveh Rezaei (Sporting Charleroi) en Jonathan David (AA Gent) nog meer de verwachtingen dan Togui. Andere spitsen presteerden ondermaats, of nagenoeg in lijn met deze voorspelling. Bij Mbokani is dat verschil bijvoorbeeld erg miniem met 18 effectief gescoorde doelpunten en 17,92 expected goals, maar de Congolees scoorde dus volledig volgens de verwachtingen. En eigenlijk is dat al een grote prestatie op zich.

DROOMDUO IN DE MAAK

Het is duidelijk. In alle facetten van het doelpunten maken bevindt Togui zich in de absolute top van de Jupiler Pro League. Op het gebied van regelmaat, efficiëntie en moeilijkheidsgraad overtreft de Ivoriaan zelfs telkens de nationale topschutter Mbokani. Dit seizoen was de Congolees was bij Antwerp FC van levensbelang door zijn doelpunten, maar ook op andere vlakken bleek hij onmisbaar. Door zijn duelkracht, opbouwende kwaliteiten en sterke in de lucht bewees Mbokani een erg complete aanvaller te zijn. Dat is Togui vooralsnog niet, maar de potentie is er wel. 



Daarom is het zeker niet verrassend te noemen dat Antwerp zich profileert als een geïnteresseerde kandidaat om Togui binnen te halen. Zolang Togui zijn efficiëntie voor doel én scorende regelmaat kan behouden, kan hij een grote meerwaarde betekenen op de Bosuil. Als enige aanvalsleider is het wellicht nog te vroeg. Maar als spitsbroeder van Mbokani kan het tweetal zeker brokken maken volgend seizoen. Nieuwbakken coach Ivan Leko kan misschien al beginnen fantaseren van een droomduo Togui-Mbokani. Het zou alvast een garantie op doelpunten zijn.

LEES OOK: 'Antwerp ruikt buitenkans: vizier op Standard-smaakmaker'

Kan een duo Mbokani-Togui vonken geven?

Meest recent

STVV springt in de bres voor Goto: zout in Anderlecht-wonde

Keisuke Goto is dit seizoen volledig ontploft bij STVV. Bij de revelatie scoort de Japanner het ene ...

12
12
‘Kompany hakt transferknopen door: Bayern verrast’

Vincent Kompany is dit seizoen grote ogen aan het gooien bij Bayern München. De treble ligt nog ...

12
12
Augustinsson briest na STVV en slaat op tafel bij Anderlecht

RSC Anderlecht slikte een pijnlijk nederlaag op het veld van STVV. De derde plaats is weer heel ver ...

78
78
‘Details vertrek Hazard onthuld: mokerslag Anderlecht’

Thorgan Hazard zal RSC Anderlecht na dit seizoen verlaten, dat werd eerder al bekendgemaakt door ...

141
141
‘Sensationele comeback Karim Benzema in de maak’

Karim Benzema is één van de dodelijkste spitsen van de afgelopen jaren. De Fransman ...

32
32
‘Anderlecht verbaast met standpunt over misnoegde Goto’

Keisuke Goto is dit seizoen de grote man bij revelatie Sint-Truiden VV. Dat zette de Japanner nog ...

370
370
Carrasco gaat helemaal door het lint en pakt bizar rood

Bij de Rode Duivels is hij intussen al enkele jaren uit beeld verdwenen, maar in Saudi-Arabië ...

45
45
'Jashari verlaat AC Milan met zeer pikante transfer'

In januari sleepte Ardon Jashari nog tot veler verbazing de Gouden Schoen in de wacht. De Zwitserse ...

282
282
'Anderlecht kijkt ogen uit: flop is grof wild'

Voor Anderlecht belooft het een zeer drukke zomermercato te worden. Er is in vrijwel elke linie ...

304
304
Konijnenpoot uitgewerkt: Taravel is streng voor spelers

Anderlecht had donderdagavond zijn zinnen gezet op de derde plaats. Die lag voor het grijpen, want ...

180
180
'Cercle schiet in actie voor nieuwe parel'

Cercle Brugge heeft in de Relegation Play-Off niet lang nodig gehad om het behoud af te dwingen. Al ...

78
78
Werkpunt Doku: "Dan kan ik de beste ter wereld zijn"

Voor Manchester City kan het nog een zeer fijn eindeseizoen worden, waarin het zelfs nog een treble ...

72
72
Gert Verheyen zorgt voor kippenvel bij Club-fans

Een zinderende post op Instagram van Gert Verheyen heeft heel wat reacties losgemaakt. Met een ...

207
207
Nieuwe wending Duivels: Amerikanen beslissen over Iran

Bij de Rode Duivels is de voorbereiding volop aan de gang voor het WK. Er is echter nog altijd ...

85
85
'Tresoldi blijft gegeerd: grootmacht stuurt scout'

Club Brugge haalde woensdag stevig uit door KV Mechelen met 6-1 te verslaan. Dat deed deugd na het ...

104
104
Club Brugge voor transferbom? 25 miljoen voor ‘nieuwe Yamal’

Club Brugge wordt genoemd in een transferdossier dat alle kanten opgaat. Voor een piepjonge ...

385
385
Met Duivels naar WK? Vertonghen geeft grote hint

De Rode Duivels staan deze zomer voor een grote uitdaging op het WK. Sinds de laatste wereldbeker ...

13
13
Bertaccini haalt hard uit na nieuwe mokerslag Anderlecht

Na een zes op zes leek Anderlecht weer vertrokken te zijn in de Champions' Play-Off, maar donderdag ...

376
376
Enorme opluchting STVV: nieuw rampscenario afgewend

Op de vierde speeldag heeft STVV eindelijk zijn eerste zege van de Champions' Play-Off kunnen ...

63
63
'Hazard verlaat Anderlecht: nieuwe club is al bekend'

Even mocht Thorgan Hazard zich dit seizoen topschutter van de Jupiler Pro League noemen, maar de ...

552
552
"Niet meer terug naar RSCA" - Goto reageert na heftige opstoot

Hij heeft lange tijd droog gestaan, maar donderdagavond kon Keisuke Goto eindelijk nog eens een ...

1185
1185
Kompany kent tegenstander bekerfinale, doelpuntenkermis PSV

Vincent Kompany weet welke ploeg hij met Bayern München zal treffen in de finale van de Duitse ...

46
46
Potjes koken over: Anderlecht-spelers pakken Goto hard aan

RSC Anderlecht heeft donderdagavond een erg dure nederlaag geslikt en verloor met 2-0 van directe ...

1022
1022
'PSG blijft gaan: versterking voor monsterlijk middenveld'

Paris Saint-Germain blijft goed in de running om zichzelf op te volgen als Frans kampioen én ...

81
81
Late klap voor Anderlecht: Goto beslist duel op Stayen

Is de derde plaats nu echt weg voor Anderlecht? Op Stayen deed de recordkampioen alvast een heel ...

162
162

Meer sportnieuws