EXCLUSIEF: “Kompany moet kiezen: ofwel speler, ofwel trainer"

door
EXCLUSIEF: “Kompany moet kiezen: ofwel speler, ofwel trainer

Vincent Kompany keerde deze week een jaar geleden terug naar RSC Anderlecht. Het was een hobbelig parcours, met ups en downs. Hoe kijken ex-spelers als Yannis Anastasiou en Arie Haan terug op het eerste jaar van Kompany sinds zijn terugkeer?


"Ik zei het voor het seizoen al: speler/trainer, dat werkt niet. Kompany terughalen was goed, maar ze hadden moeten kiezen: speler of trainer. Die combinatie gaat niet op dat niveau en daarmee is het begonnen. Je hebt vanaf dag één de foute keuze gemaakt en wie dat heeft uitgedokterd, die moet stoppen met over voetbal te praten. Of het nu België, Nederland, Spanje, Engeland of elders is, een combinatie trainer/speler is simpelweg niet mogelijk", opent Haan.

Anastasiou is het grotendeels eens met de voormalige middenvelder van RSCA, Standard en Ajax. "Ik wist dat het moeilijk ging worden voor Vincent. Zijn prestaties als speler waren het eerste deel van het seizoen niet zo goed, maar ik heb daar wel begrip voor. Hij nam (te) veel taken op zich. Als coach geloof ik dat hij een zeer goede visie heeft, maar het heeft tijd nodig. Hij moet in zijn hoofd duidelijk beslissen of hij nog verder wil voetballen of coach wil zijn. Dat zal hem helpen."

Na de komst van Vercauteren werd er eindelijk een goed evenwicht gevonden.

Kompany sukkelde een drietal maanden met stevig blessureleed en Frank Vercauteren kwam in oktober Simon Davies vervangen, die veel te licht woog als coach. Na de komst van Vercauteren ging het niveau van Kompany ook met een ruk omhoog en ook de resultaten werden beter, dus de komst van de ervaren coach was een goede zet.

"Met Vercauteren heb ik nog samengespeeld en hij was ook mijn assistent-trainer bij Anderlecht. Het is een goede kerel en iemand die een ploeg kan neerzetten, bovendien heeft hij een goede kijk op het spelletje. Dat was zeker geen verkeerde keuze, maar ze hadden die keuze in het begin van het seizoen moeten maken. Daar is het dit seizoen misgegaan, ook al gaat het al een aantal jaren niet goed", aldus Haan.

Anastasiou is ook een fan van Vercauteren, die hij als speler van RSCA nog als T2 had. "Het was een zeer goede zet om Vercauteren terug te halen als trainer. Hij neemt een pak druk weg van de schouders van Kompany."

Kompany zette als coach een stap terug en was nadien minder geblesseerd.

Anderlecht was de afgelopen maanden goed bezig en er leek een goed evenwicht te zijn tussen Kompany/Vercauteren. Met alle jonge talenten oogt de toekomst positief. Een visie die Kompany nog meer doortrok en waar de fans achter staan. "Kijk, ik volg Anderlecht vanop afstand maar ik zag ook wel dat het allerminst goed ging. Het ging wat beter sinds de komst van Vercauteren en ik hoop dat ze weer op de goede weg zijn. Laten we hopen dat ze volgend seizoen weer aan de top spelen en RSCA-waardig gaan presteren", zegt Haan.

"Anderlecht heeft inderdaad enkele goede talenten, maar in het verleden had ik ook spelers als Enzo Scifo en Stephane Demol in mijn kern. Dergelijke jonge gasten moet je goed omkaderen met een aantal oudere spelers, die heb je altijd nodig. Anderlecht moet er twee of drie gaan bijhalen van dat niveau. Jonge spelers mogen een beetje kritiek krijgen, maar de oudere spelers moeten dat op zich nemen (iets wat Kompany doorlopend deed, nvdr.). Jongeren moet daar nog mee leren omgaan. In het voetbal is er altijd kritiek en ervaren spelers hebben daar doorheen de jaren mee leren omgaan."

Het slotwoord is voor Anastasiou. "De club toonde heel veel geloof in de jonge talenten en dat kan ik heel erg appreciëren, maar jonge spelers hebben tijd nodig. Bij Anderlecht is die tijd kort, zeker als ze zoals nu al drie jaar zonder titel zitten. Als de club denkt dat deze manier van werken de beste is voor de toekomst, dan moeten ze deze filosofie blijven volgen. Anders moeten ze direct inzetbare topspelers kopen…"

Claudio Reulens

LEES OOK: Albert ziet een zéér duidelijke boodschap van Renard

Is er nu een goed evenwicht gevonden tussen Kompany en Vercauteren?

Meest recent

'Leegloop gaat verder: Westerlo slijt spits'

Onze redactie deelde al enige tijd geleden mee dat KVC Westerlo de kosten drastisch naar beneden ...

16
16
Na De Bruyne, Courtois...: Genk plots van hemel naar de hel

KRC Genk heeft in zijn bestaan al héél veel spelers vanuit de eigen academie laten ...

123
123
Manchester City slaat toe en strikt volgende grote aanwinst

Manchester City kent weer een zeer moeizaam seizoen. De Engelse topclub heeft duidelijk beslist om ...

39
39
Club Brugge onder druk: Vermant waarschuwt nu al

Romeo Vermant kent geen onaardig seizoen met 9 goals en 2 assists in 27 matchen. De aanvaller beseft ...

132
132
KRC Genk-fan emotioneel gebroken na racisme-rel in CPL

De Challenger Pro League werd vrijdagavond opgeschrikt door een 'racisme-incident'. Op De Leunen, ...

44
44
Eric Abidal verrast en haalt Belg als rechterhand

Eric Abida is een grote naam in het voetbal. De voormalige international van Frankrijk en ex-speler ...

13
13
Versterking bij Club Brugge? Leko geeft update

Club Brugge weet wat het morgen moet doen in Kazachstan: winnen. Anders is het weer crisis in ...

571
571
'Transferbom: terugkeer Lukaku naar Premier League'

Romelu Lukaku maakt mogelijk deze maand nog zijn rentree bij Napoli. Er duiken echter plots ...

209
209
Albert ziet een zéér duidelijke boodschap van Renard

RSC Anderlecht speelde een degelijke eerste en bijzonder slechte tweede helft tegen AA Gent. Ze ...

219
219
La Louvière rondt deal af, Cercle gaat voor oude JPL-bekende

De mercato draait op volle toeren en bij La Louvière hebben ze een uitgaande transfer ...

74
74
'AA Gent pakt door en rondt volgende miljoenendeal af'

AA Gent nam zondag revanche voor de bekeruitschakeling tegen Anderlecht door Paars-Wit met 4-2 te ...

285
285
Wanprestatie Antwerp: Goots vreest voor nieuwe crisis

Voor de winterstop zette Antwerp een straffe reeks neer, waardoor het opklom van de voorlaatste ...

135
135
'Dender drukt door voor herhaling succestransfer'

Dender boekte zondag een knappe zege en stuitte zo de opmars van Antwerp, maar de Kadavers verkeren ...

19
19
'Bliksemvertrek Romelu Lukaku bij Napoli'

Bij Napoli konden ze dit seizoen nog niet genieten van Romelu Lukaku. De Rode Duivel liep in ...

291
291
Bevestiging: Rode Duivels treffen nog topland voor WK

De Rode Duivels hopen komende zomer hoge ogen te kunnen gooien op het WK. De groepsfase overleven ...

116
116
Charleroi herleeft: Bayat prikt naar De Mil

De strijd om de Champions' Play-Off blijft razend spannend. Vorig weekend nam AA Gent de zesde ...

100
100
Coosemans hard aangepakt: "Hij moet zich herpakken"

Voorlopig blijft Anderlecht ook in 2026 wisselvallig presteren. Drie dagen nadat het AA Gent nog ...

248
248
Transferblunder bij Genk? "Wil bewijzen dat ze fout waren"

Bij KRC Genk blijft de jeugdopleiding een belangrijk stokpaardje, maar niet elk groot talent weet ...

141
141
Bloedmooi model legt alles op tafel over Ruben Van Gucht

Ruben Van Gucht zorgde voor een absolute primeur afgelopen weekend. De VRT-journalist speelde een ...

181
181
'Anderlecht gaat hard: volgende aanwinst is binnen'

Bij Anderlecht lijkt de mercato stilaan helemaal op gang te komen. Na het vertrek van Cedric ...

429
429
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht slaat toe, Lang heeft knaltransfer beet'

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

346
346
Vandenbempt maakt Belgische clubs compleet af

Het is enorm spannend in de Jupiler Pro League. De strijd om de top 6 is volledig losgebarsten en de ...

354
354
Snoeiharde Degryse ziet waar het schoentje wringt bij Club

Club Brugge zit in de hoek waar de klappen vallen. Afgelopen speeldag ging het pijnlijk onderuit ...

368
368
‘Afrika Cup krijgt ferm staartje: FIFA grijpt stevig in’

De Afrika Cup stond bol van incidenten, maar op het einde trok Senegal aan het langste eind. ...

590
590
SK Beveren maakt vertrek spits wereldkundig

SK Beveren staat riant aan de leiding in de Challenger Pro League. Het lijkt nu al vast te staan dat ...

96
96

Meer sportnieuws