Brugs boerenverstand: de logica achter de 'Club-complotten'

2352
Brugs boerenverstand: de logica achter de 'Club-complotten'

Club Brugge was dit seizoen al de dominantste ploeg op het veld, nu probeert Blauw-Zwart haar wil ook aan de onderhandeltafel door te drukken. Niet iedereen is daar echter mee opgezet, zo blijkt uit de reactie van AA Gent-manager Michel Louwagie op het Brugse voorstel over het competitieformat. Daarnaast ligt de toekomstige landskampioen dwars rond het delen van haar Europese inkomsten, wat dan weer tot verwijten over een gebrek aan solidariteit leidt. Al laten ze in Jan Breydel misschien wel gewoon hun gezond boerenverstand spreken.


Geheime agenda of niet: de formule met 18 teams in eerste klasse die Club voordraagt, lijkt alvast het enige antwoord om de heetste hangijzers rond de JPL-stop het hoofd te bieden. In dat geval hoeft Waasland-Beveren namelijk niet te zakken en krijgen zowel Beerschot áls OH Leuven hun verhoopte promotie toegereikt, wat betekent dat niemand zich geroepen zal voelen om een rechtszaak aan te spannen. De overgebleven benadeelde partijen hebben per slot van rekening heel wat minder om over te klagen dan die drie clubs bij elke andere uitkomst. Maar daar komen we later nog op terug.

STILLE WERKGROEP
Eerst de ontsteltenis van Louwagie. Als lid van de werkgroep die de lijnen na de stopzetting uit moest tekenen, voelt hij zich op snelheid gepakt door de individuele actie van de Brugse concurrent. Zonder te insinueren dat Louwagie en co de voorbije weken stil hebben gezeten, bleef het van die kant echter al lange tijd akelig stil. Intussen is het nochtans toch al meer dan een maand geleden dat de intentie werd uitgesproken om het seizoen vroegtijdig te beëindigen. Tijd genoeg dus om op z'n minst een paar inzichten te verschaffen over de potentiële scenario's, zelfs al moest er nog veel worden uitgeklaard.



Toegegeven, concrete knopen konden niet worden doorgehakt. Daarvoor lagen nog teveel variabelen op tafel, precies de reden waarom het doek nog steeds officieel moet vallen. Pas nu het BAS besloot om Moeskroen en KV Oostende te delibereren, kan er immers uitsluitsel komen over de gevolgen van de stopzetting – en bijgevolg met een weloverwogen mening gestemd worden tijdens de Algemene Vergadering, die straks eindelijk effectief plaats kan vinden. Toch neemt het niet weg dat de werkgroep in de tussentijd meer van zich mocht laten horen. En ook nu zelf sneller met een statement kon komen.

ÉÉN STAP VOOR
Dat betekent daarom niet dat Club het heft in eigen handen moet nemen, maar ergens begrijpen we Blauw-Zwart wel. Hoewel ze er zelf akkoord mee gingen, blijft het tenslotte een vreemd gegeven dat de autoritaire leider zelf niet betrokken is in de werkgroep – en de facto dus niets in de pap te brokken heeft. Samen met Standard zijn de Bruggelingen zelfs als enige G5-ploeg niet vertegenwoordigd, allicht een bewuste keuze om zich zo afzijdig mogelijk te houden in de debatten. De indruk werd nu namelijk al genoeg gewekt dat Club zich vooral goedkoop van de titel en het bijhorend CL-ticket wou verzekeren.



Uiteraard zijn ze op Jan Breydel niet vrij van eigenbelangen. Club streeft al langer naar een eerste klasse met 18 clubs, zonder play-offs, én zit natuurlijk in het winnende kamp. Twee vliegen in één klap dus, wat verklaart waarom achter de schermen naar verluidt flink gelobbyd wordt. Om de concurrentie een stap voor te zijn, trad de leider nu plots echter ook naar de voorgrond. Omdat ze, net omwille van hun afwezigheid in de werkgroep, vrijdag anders voor een voldongen feit kunnen komen te staan? Per slot van rekening wil Club vooral koste wat het kost een nietigverklaring van het huidige seizoen vermijden.

GENTSE KRITIEK
Vermits daarvoor een meerderheid van 80 procent nodig is, kunnen ze in Brugge dus elke bondgenoot gebruiken. En is het eenvoudig om hen straks met de rug tegen de muur te zetten. Akkoord gaan met alle voorwaarden, of afstand doen van de titel en de voordelen die daarmee gepaard gaan: het is een ultimatum dat Club wellicht hoopt te ontlopen door nu voor haar beurt te spreken. De sympathie van Waasland-Beveren, Beerschot en OH Leuven hebben ze alvast gewonnen. Al valt tegelijkertijd te begrijpen dat anderen gepikeerd reageren op de sluwe, en volgens Louwagie niet bijster collegiale, zet.



Niet toevallig klinkt die kritiek het felst vanuit Gentse hoek, waar ze de PO's – die in de Brugse plannen dus zouden verdwijnen – sterk genegen zijn. Toch wenste Louwagie zich niet uit te spreken over de inhoud van het voorstel, terwijl voorzitter Ivan De Witte zijn manager zelfs enigszins terugfloot. De preses van de Buffalo's kan zich gerust vinden in een terugkeer naar het vroegere format, zij het wel voor slechts één jaar. In de huidige crisis mag immers geen opportuniteit worden gezien om definitieve wijzigingen op te dringen, zo luidt het alom. Enkel een tijdelijke ingreep valt uitzonderlijk te bespreken.

SOLIDAIRE SOLDEN
Die redenering wordt dan weer wel niet doorgetrokken naar de vraag om het Champions League-geld te verdelen, want daar oppert Anderlecht voor een driejarig plan. Terecht, want zulk een maatregel slechts één seizoen invoeren zou Club – en de andere teams in Europa – wel érg hard benadelen. Paars-Wit gaf zo trouwens te kennen in de toekomst ook zelf haar steentje bij te willen dragen. Niet dat we Anderlecht de komende drie jaar uittellen voor Europees voetbal, maar de echte vetpotten zitten wel in het kampioenenbal. Durft iemand voorspellen dat de recordkampioen dáár straks alweer meedoet?



We merken overigens toch nog eens op dat het voorstel op zich misschien niet verkeerd is, maar wel uit uiterst ongelukkige hoek komt. Bovendien neemt iedereen zomaar aan dat Anderlecht en/of Genk wel een Europees ticket had bemachtigd, wat allesbehalve vastligt. Niet alleen staat KV Mechelen nog op de zesde plek, maar in PO II begint iedereen terug met gelijke kansen. De suggestie dat minstens een van beiden er sowieso in geslaagd was om via de ene of de andere weg de poorten naar Europa open te beuken, en zij dus meer recht hebben op compensatie dan pakweg STVV, gaat dus niet op.

LANGE DAGEN
Dat terzijde is het een vreemde kronkel dat hier ineens licht over één nacht ijs wordt gegaan om een ingrijpende verandering door te voeren, wat voor het competitieformat net absoluut vermeden moet worden. Ook wij zijn voorstander van meer solidariteit van de grote teams richting de kleintjes toe, maar dat het heil daarvoor louter in de Europese inkomsten moet worden gezocht is een ander paar mouwen. Veel beter zou namelijk zijn om de verdeelsleutel van het tv-contract eens onder de loep te nemen. We hebben een vermoeden dat ze in Anderlecht en Genk dan vrij snel van kamp zullen wisselen.



Dat laatste is, indien het hoogste niveau werkelijk uitgebreid wordt naar 18 clubs, binnenkort trouwens mogelijk sowieso aan de orde. Wij zijn dus al benieuwd in welke mate er dan nog sprake zal zijn van solidariteit. Tot slot opperde Blauw-Zwart nog dat de KBVB zélf een bijdrage kon leveren met de steun die ze recent van UEFA en FIFA ontvingen, al is dat geld inmiddels blijkbaar al opgesoupeerd. De bond beroept zich daarvoor op foute communicatie van bovenaf, wast haar handen in onschuld en maakt zich er zo ook weer gemakkelijk vanaf. Of hoe het nog lange dagen, weken en maanden beloven te worden.

LEES OOK: Gouden transferzet Genk: analisten halen loftrompet boven

🚀

Heeft Club volgens u gelijk over het format en de verdeling van Europese inkomsten?

Meest recent

Gouden transferzet Genk: analisten halen loftrompet boven

Met 8 op 15 kan de competitiestart van KRC Genk niet bepaald als een groot succes bestempeld worden. ...

3
3
Titel nu al utopie? Drie échte concurrenten voor Anderlecht

RSC Anderlecht liet in het prille seizoen al veelbelovende flitsen zien. Maar de barre realiteit is ...

62
62
Villa-coach Emery fileert Club: straffe Vanaken-uitspraak

Club Brugge opent dinsdagavond zijn campagne in de Champions League met een thuiswedstrijd. Aston ...

249
249
Champions League TV-gids! Kijkers Club Brugge-Villa opgelet

Dinsdagavond is het zover, dan trekt de League Phase van de Champions League zich op gang. De eerste ...

45
45
AA Gent heeft nieuwe lieveling: "Geen magie, maar ..."

Na vijf speeldagen is het zowaar AA Gent dat met het maximum van de punten aan de leiding staat in ...

240
240
‘Van Bommel neemt drastisch besluit over Tielemans’

Youri Tielemans begint onder Mark van Bommel met een gevoelige vraag boven zijn hoofd. De eerste ...

389
389
Under Review: Lardot neemt speeldag 5 onder de loep

Afgelopen weekend stond in de Jupiler Pro League alweer speeldag vijf op het programma. Ook nu laat ...

125
125
Naam te koop: Verhaeghe verklapt bouwplannen Club Brugge

Aan de vooravond van een nieuwe Champions League-campagne ging Bart Verhaeghe nog eens rond de tafel ...

369
369
“Ja Boeckxske”: Kompany deelt rake sneer uit aan analist

Het was niet bepaald de meest voor de hand liggende combinatie na een wedstrijd van Bayern ...

130
130
Bruno maakt statement: revelatie RSCA plots in tribune

Nu zijn wittebroodsweken bij RSC Anderlecht achter de rug zijn, ligt de aanpak van Vitor Bruno ...

333
333
Leko kiest CL-selectie: nieuwe naam bij Club Brugge

Club Brugge begint dinsdag aan een nieuw avontuur in de Champions League. Daags voor de thuismatch ...

314
314
Vandenbempt en Verheyen brengen fans in extase: "Eindelijk!"

Gert Verheyen en Peter Vandenbempt zijn al jarenlang goede vrienden en ook op professioneel vlak ...

110
110
Albert: "De titelstrijd gaat tussen hen"

De titelstrijd in de Jupiler Pro League lijkt nu al stilaan zijn vorm te krijgen. Volgens analist ...

363
363
Degryse en Vandenbempt scherp voor dure Club Brugge-aanwinst

Lee Han-beom kende een veelbelovende start bij Club Brugge, maar volgens analisten Peter Vandenbempt ...

349
349
Bentayeb velt verrassend oordeel over Jupiler Pro League

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars verdienden als enige ploeg de overwinning. ...

491
491
Zorgwekkende situatie voor Duivel: "Heeft er niets te zoeken"

Philippe Albert heeft geen goed woord over voor de huidige situatie van Nicolas Raskin bij Rangers ...

90
90
Van Gucht blijkt spilfiguur in liefdesverhaal van BV’s

Sommige telefoontjes lijken op het moment zelf nauwelijks van betekenis. Tot je jaren later beseft ...

83
83
Transferoffensief Anderlecht heeft gevolgen voor één speler

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars waren de betere in het veldspel en hadden ...

338
338
Sterkhouder bleef bij Genk: "Ik ben nog niet klaar"

Bij KRC Genk kende ze een héél lucratieve zomermercato. De Limburgers incasseerden net ...

226
226
Hautekiet ziet ander Standard: "Nog nooit gebeurd"

Standard won oververdiend met 1-0 van een matig Royal Antwerp FC. Met een elf op vijftien kennen ze ...

156
156
Ex-doelman STVV en Genk hangt de handschoenen aan de haak

De zomermercato ligt in de meeste landen achter de rug. De clubs waar de transfermarkt gesloten is, ...

216
216
Nog niet het beste Club: Leko velt verrassend oordeel

Club Brugge is zijn seizoen al bij al goed begonnen. Het ging wel onderuit in de topper op het veld ...

208
208
'Na dramatische start: KVM beslist over lot Vanderbiest'

Na amper vijf speeldagen loert er bij enkele teams in de Jupiler Pro League al een stevige crisis om ...

491
491
Mechele waarschuwt Club voor CL: "Moeilijker dan anders"

Dinsdagavond wordt de nieuwe campagne in de league phase van de Champions League afgetrapt. Club ...

136
136
Vanden Borre sabelt Vitor Bruno neer na opvallende uitspraak

Anderlecht bleef zondag dan wel op een 0-0 steken tegen Genk en blijft zo achter met een toch ...

265
265

Meer sportnieuws