Brugs boerenverstand: de logica achter de 'Club-complotten'

2352
Brugs boerenverstand: de logica achter de 'Club-complotten'

Club Brugge was dit seizoen al de dominantste ploeg op het veld, nu probeert Blauw-Zwart haar wil ook aan de onderhandeltafel door te drukken. Niet iedereen is daar echter mee opgezet, zo blijkt uit de reactie van AA Gent-manager Michel Louwagie op het Brugse voorstel over het competitieformat. Daarnaast ligt de toekomstige landskampioen dwars rond het delen van haar Europese inkomsten, wat dan weer tot verwijten over een gebrek aan solidariteit leidt. Al laten ze in Jan Breydel misschien wel gewoon hun gezond boerenverstand spreken.


Geheime agenda of niet: de formule met 18 teams in eerste klasse die Club voordraagt, lijkt alvast het enige antwoord om de heetste hangijzers rond de JPL-stop het hoofd te bieden. In dat geval hoeft Waasland-Beveren namelijk niet te zakken en krijgen zowel Beerschot áls OH Leuven hun verhoopte promotie toegereikt, wat betekent dat niemand zich geroepen zal voelen om een rechtszaak aan te spannen. De overgebleven benadeelde partijen hebben per slot van rekening heel wat minder om over te klagen dan die drie clubs bij elke andere uitkomst. Maar daar komen we later nog op terug.

STILLE WERKGROEP
Eerst de ontsteltenis van Louwagie. Als lid van de werkgroep die de lijnen na de stopzetting uit moest tekenen, voelt hij zich op snelheid gepakt door de individuele actie van de Brugse concurrent. Zonder te insinueren dat Louwagie en co de voorbije weken stil hebben gezeten, bleef het van die kant echter al lange tijd akelig stil. Intussen is het nochtans toch al meer dan een maand geleden dat de intentie werd uitgesproken om het seizoen vroegtijdig te beëindigen. Tijd genoeg dus om op z'n minst een paar inzichten te verschaffen over de potentiële scenario's, zelfs al moest er nog veel worden uitgeklaard.



Toegegeven, concrete knopen konden niet worden doorgehakt. Daarvoor lagen nog teveel variabelen op tafel, precies de reden waarom het doek nog steeds officieel moet vallen. Pas nu het BAS besloot om Moeskroen en KV Oostende te delibereren, kan er immers uitsluitsel komen over de gevolgen van de stopzetting – en bijgevolg met een weloverwogen mening gestemd worden tijdens de Algemene Vergadering, die straks eindelijk effectief plaats kan vinden. Toch neemt het niet weg dat de werkgroep in de tussentijd meer van zich mocht laten horen. En ook nu zelf sneller met een statement kon komen.

ÉÉN STAP VOOR
Dat betekent daarom niet dat Club het heft in eigen handen moet nemen, maar ergens begrijpen we Blauw-Zwart wel. Hoewel ze er zelf akkoord mee gingen, blijft het tenslotte een vreemd gegeven dat de autoritaire leider zelf niet betrokken is in de werkgroep – en de facto dus niets in de pap te brokken heeft. Samen met Standard zijn de Bruggelingen zelfs als enige G5-ploeg niet vertegenwoordigd, allicht een bewuste keuze om zich zo afzijdig mogelijk te houden in de debatten. De indruk werd nu namelijk al genoeg gewekt dat Club zich vooral goedkoop van de titel en het bijhorend CL-ticket wou verzekeren.



Uiteraard zijn ze op Jan Breydel niet vrij van eigenbelangen. Club streeft al langer naar een eerste klasse met 18 clubs, zonder play-offs, én zit natuurlijk in het winnende kamp. Twee vliegen in één klap dus, wat verklaart waarom achter de schermen naar verluidt flink gelobbyd wordt. Om de concurrentie een stap voor te zijn, trad de leider nu plots echter ook naar de voorgrond. Omdat ze, net omwille van hun afwezigheid in de werkgroep, vrijdag anders voor een voldongen feit kunnen komen te staan? Per slot van rekening wil Club vooral koste wat het kost een nietigverklaring van het huidige seizoen vermijden.

GENTSE KRITIEK
Vermits daarvoor een meerderheid van 80 procent nodig is, kunnen ze in Brugge dus elke bondgenoot gebruiken. En is het eenvoudig om hen straks met de rug tegen de muur te zetten. Akkoord gaan met alle voorwaarden, of afstand doen van de titel en de voordelen die daarmee gepaard gaan: het is een ultimatum dat Club wellicht hoopt te ontlopen door nu voor haar beurt te spreken. De sympathie van Waasland-Beveren, Beerschot en OH Leuven hebben ze alvast gewonnen. Al valt tegelijkertijd te begrijpen dat anderen gepikeerd reageren op de sluwe, en volgens Louwagie niet bijster collegiale, zet.



Niet toevallig klinkt die kritiek het felst vanuit Gentse hoek, waar ze de PO's – die in de Brugse plannen dus zouden verdwijnen – sterk genegen zijn. Toch wenste Louwagie zich niet uit te spreken over de inhoud van het voorstel, terwijl voorzitter Ivan De Witte zijn manager zelfs enigszins terugfloot. De preses van de Buffalo's kan zich gerust vinden in een terugkeer naar het vroegere format, zij het wel voor slechts één jaar. In de huidige crisis mag immers geen opportuniteit worden gezien om definitieve wijzigingen op te dringen, zo luidt het alom. Enkel een tijdelijke ingreep valt uitzonderlijk te bespreken.

SOLIDAIRE SOLDEN
Die redenering wordt dan weer wel niet doorgetrokken naar de vraag om het Champions League-geld te verdelen, want daar oppert Anderlecht voor een driejarig plan. Terecht, want zulk een maatregel slechts één seizoen invoeren zou Club – en de andere teams in Europa – wel érg hard benadelen. Paars-Wit gaf zo trouwens te kennen in de toekomst ook zelf haar steentje bij te willen dragen. Niet dat we Anderlecht de komende drie jaar uittellen voor Europees voetbal, maar de echte vetpotten zitten wel in het kampioenenbal. Durft iemand voorspellen dat de recordkampioen dáár straks alweer meedoet?



We merken overigens toch nog eens op dat het voorstel op zich misschien niet verkeerd is, maar wel uit uiterst ongelukkige hoek komt. Bovendien neemt iedereen zomaar aan dat Anderlecht en/of Genk wel een Europees ticket had bemachtigd, wat allesbehalve vastligt. Niet alleen staat KV Mechelen nog op de zesde plek, maar in PO II begint iedereen terug met gelijke kansen. De suggestie dat minstens een van beiden er sowieso in geslaagd was om via de ene of de andere weg de poorten naar Europa open te beuken, en zij dus meer recht hebben op compensatie dan pakweg STVV, gaat dus niet op.

LANGE DAGEN
Dat terzijde is het een vreemde kronkel dat hier ineens licht over één nacht ijs wordt gegaan om een ingrijpende verandering door te voeren, wat voor het competitieformat net absoluut vermeden moet worden. Ook wij zijn voorstander van meer solidariteit van de grote teams richting de kleintjes toe, maar dat het heil daarvoor louter in de Europese inkomsten moet worden gezocht is een ander paar mouwen. Veel beter zou namelijk zijn om de verdeelsleutel van het tv-contract eens onder de loep te nemen. We hebben een vermoeden dat ze in Anderlecht en Genk dan vrij snel van kamp zullen wisselen.



Dat laatste is, indien het hoogste niveau werkelijk uitgebreid wordt naar 18 clubs, binnenkort trouwens mogelijk sowieso aan de orde. Wij zijn dus al benieuwd in welke mate er dan nog sprake zal zijn van solidariteit. Tot slot opperde Blauw-Zwart nog dat de KBVB zélf een bijdrage kon leveren met de steun die ze recent van UEFA en FIFA ontvingen, al is dat geld inmiddels blijkbaar al opgesoupeerd. De bond beroept zich daarvoor op foute communicatie van bovenaf, wast haar handen in onschuld en maakt zich er zo ook weer gemakkelijk vanaf. Of hoe het nog lange dagen, weken en maanden beloven te worden.

LEES OOK: Anderlecht-publiek kritisch: Vitor Bruno komt met reactie

🚀

Heeft Club volgens u gelijk over het format en de verdeling van Europese inkomsten?

Meest recent

Anderlecht-publiek kritisch: Vitor Bruno komt met reactie

RSC Anderlecht heeft donderdagavond zijn tweede competitiezege geboekt. Maar thuis tegen de ...

125
125
Antwerp shopt in Ligue 1; Cercle en OHL slaan in extremis toe

Donderdag om middernacht sluit de zomerse transfermarkt ook in België zijn deuren. Een aantal ...

52
52
'Last-minute JPL-deal Bertaccini: plottwist door Anderlecht'

RSC Anderlecht haalde de voorbije dagen een flink lijstje aan aanwinsten in huis en dus moeten op ...

264
264
Exodus bij KRC Genk: Mirisola rondt JPL-transfer af

Het is een razend druk einde van de transferperiode geworden bij KRC Genk. En vlak voor het sluiten ...

96
96
Gentse roes blijft duren: Buffalo's voorbij OHL naar leidersplaats

AA Gent blijft voorlopig uitstekende resultaten voorleggen. De Buffalo's wonnen woensdagavond ook ...

113
113
Met dichtgeknepen billen: Anderlecht nipt voorbij Kortrijk

RSC Anderlecht heeft zich ietwat herpakt na de pandoering op Union SG. In de inhaalwedstrijd tegen ...

157
157
De Bruyne terug in basis? Ploegmaat doet krasse uitspraak

Kevin De Bruyne begon het seizoen als bankzitter bij SSC Napoli. Door de blessure van Scott ...

92
92
Anderlecht slaat tóch nog toe: aanwinst al in tribunes

RSC Anderlecht heeft enkele bijzonder drukke dagen op de transfermarkt achter de rug. Maar vlakken ...

374
374
Witte rook: KRC Genk haalt verloren zoon terug in huis

KRC Genk blijft bijzonder actief tijdens de slotdagen van de mercato. Enkele uren voor het ...

133
133
Opstellingen: Bruno houdt been stijf; Simons grijpt fors in

Donderdagavond worden de twee laatste duels van de derde speeldag afgewerkt. Zo krijgt RSC ...

49
49
‘Courtois bezorgt Van Bommel meteen eerste crisis’

De eerste grote soap onder Mark van Bommel lijkt meteen te escaleren. Thibaut Courtois stelde na het ...

635
635
Dé Deadline Day-stunt! Vermeeren heeft grote comeback beet

Antwerp FC heeft voor dé stunt van de Belgische Transferdeadline Day gezorgd. De Great Old ...

248
248
Zorgen voor Van Bommel: transfermiserie voor drie Duivels

In de grootste Europese voetballanden is de transfermarkt sinds dinsdagavond weer achter slot en ...

394
394
Supermercato Anderlecht: Vandenbempt ziet één groot nadeel

Na een spectaculair slotoffensief kan RSC Anderlecht nu al terugblikken op een spectaculaire ...

420
420
Club-fans fronsen wenkbrauwen: Gent haalt slag thuis na rood Cissé

AA Gent won afgelopen zondag met 2-1 van Club Brugge na een redelijk onderhoudende wedstrijd. De ...

609
609
Topcoaches clashen: "Híj́ moet de Ballon d'Or winnen"

Binnen anderhalve maand is het zover, dan wordt in Londen de 70ste Ballon d'Or uitgereikt. Stilaan ...

189
189
Tessa Wullaert zorgt voor bloedheet spektakel: fans smullen

Tessa Wullaert weet als geen ander hoe ze de aandacht kan trekken. De Red Flame heeft een nieuwe ...

111
111
JPL-transfers: Malinwa, Westerlo & Essevee hebben beet

Ook in België sluit de transfermarkt weldra onherroepelijk zijn deuren. Het sein voor heel wat ...

260
260
Vers bloed voor Bruno: nieuwkomers RSCA direct in basis?

De afgelopen weken leek er stilaan sprake van een typeploeg bij RSC Anderlecht, maar de nederlaag ...

506
506
'Opvallende afwezige bij Club Brugge: transfer op til?'

Club Brugge trekt vrijdag naar Lommel, waar het de rug moet zien te rechten na de nederlaag in Gent. ...

897
897
'Wending in transfersoap: Genk shopt bij Anderlecht'

Zowel bij RSC Anderlecht als KRC Genk deed de eigen jeugd de kassa de voorbije maanden alweer stevig ...

828
828
'Club Brugge slaat toe: twee last-minute aanwinsten'

Zowel op inkomend als uitgaand vlak lijkt het huiswerk van Club Brugge al afgerond. Dat betekent ...

1006
1006
'Sibierski drukt stempel: Anderlecht breekt alle records'

In het slot van de mercato valt er plots nog heel wat te beleven bij RSC Anderlecht, dat woensdag de ...

825
825
'Antwerp pakt stevig uit: twee vliegen in één klap'

Traditiegetrouw heeft Antwerp alweer een drukke zomer achter de rug, waarin tot dusver al maar ...

505
505
Coucke scheert hoge toppen met megalomaan nieuw project

Marc Coucke heeft wel vaker laten zien dat hij niet bepaald bang is om groot te dromen. Ook nu duikt ...

90
90

Meer sportnieuws