Brugs boerenverstand: de logica achter de 'Club-complotten'

2352
Brugs boerenverstand: de logica achter de 'Club-complotten'

Club Brugge was dit seizoen al de dominantste ploeg op het veld, nu probeert Blauw-Zwart haar wil ook aan de onderhandeltafel door te drukken. Niet iedereen is daar echter mee opgezet, zo blijkt uit de reactie van AA Gent-manager Michel Louwagie op het Brugse voorstel over het competitieformat. Daarnaast ligt de toekomstige landskampioen dwars rond het delen van haar Europese inkomsten, wat dan weer tot verwijten over een gebrek aan solidariteit leidt. Al laten ze in Jan Breydel misschien wel gewoon hun gezond boerenverstand spreken.


Geheime agenda of niet: de formule met 18 teams in eerste klasse die Club voordraagt, lijkt alvast het enige antwoord om de heetste hangijzers rond de JPL-stop het hoofd te bieden. In dat geval hoeft Waasland-Beveren namelijk niet te zakken en krijgen zowel Beerschot áls OH Leuven hun verhoopte promotie toegereikt, wat betekent dat niemand zich geroepen zal voelen om een rechtszaak aan te spannen. De overgebleven benadeelde partijen hebben per slot van rekening heel wat minder om over te klagen dan die drie clubs bij elke andere uitkomst. Maar daar komen we later nog op terug.

STILLE WERKGROEP
Eerst de ontsteltenis van Louwagie. Als lid van de werkgroep die de lijnen na de stopzetting uit moest tekenen, voelt hij zich op snelheid gepakt door de individuele actie van de Brugse concurrent. Zonder te insinueren dat Louwagie en co de voorbije weken stil hebben gezeten, bleef het van die kant echter al lange tijd akelig stil. Intussen is het nochtans toch al meer dan een maand geleden dat de intentie werd uitgesproken om het seizoen vroegtijdig te beëindigen. Tijd genoeg dus om op z'n minst een paar inzichten te verschaffen over de potentiële scenario's, zelfs al moest er nog veel worden uitgeklaard.



Toegegeven, concrete knopen konden niet worden doorgehakt. Daarvoor lagen nog teveel variabelen op tafel, precies de reden waarom het doek nog steeds officieel moet vallen. Pas nu het BAS besloot om Moeskroen en KV Oostende te delibereren, kan er immers uitsluitsel komen over de gevolgen van de stopzetting – en bijgevolg met een weloverwogen mening gestemd worden tijdens de Algemene Vergadering, die straks eindelijk effectief plaats kan vinden. Toch neemt het niet weg dat de werkgroep in de tussentijd meer van zich mocht laten horen. En ook nu zelf sneller met een statement kon komen.

ÉÉN STAP VOOR
Dat betekent daarom niet dat Club het heft in eigen handen moet nemen, maar ergens begrijpen we Blauw-Zwart wel. Hoewel ze er zelf akkoord mee gingen, blijft het tenslotte een vreemd gegeven dat de autoritaire leider zelf niet betrokken is in de werkgroep – en de facto dus niets in de pap te brokken heeft. Samen met Standard zijn de Bruggelingen zelfs als enige G5-ploeg niet vertegenwoordigd, allicht een bewuste keuze om zich zo afzijdig mogelijk te houden in de debatten. De indruk werd nu namelijk al genoeg gewekt dat Club zich vooral goedkoop van de titel en het bijhorend CL-ticket wou verzekeren.



Uiteraard zijn ze op Jan Breydel niet vrij van eigenbelangen. Club streeft al langer naar een eerste klasse met 18 clubs, zonder play-offs, én zit natuurlijk in het winnende kamp. Twee vliegen in één klap dus, wat verklaart waarom achter de schermen naar verluidt flink gelobbyd wordt. Om de concurrentie een stap voor te zijn, trad de leider nu plots echter ook naar de voorgrond. Omdat ze, net omwille van hun afwezigheid in de werkgroep, vrijdag anders voor een voldongen feit kunnen komen te staan? Per slot van rekening wil Club vooral koste wat het kost een nietigverklaring van het huidige seizoen vermijden.

GENTSE KRITIEK
Vermits daarvoor een meerderheid van 80 procent nodig is, kunnen ze in Brugge dus elke bondgenoot gebruiken. En is het eenvoudig om hen straks met de rug tegen de muur te zetten. Akkoord gaan met alle voorwaarden, of afstand doen van de titel en de voordelen die daarmee gepaard gaan: het is een ultimatum dat Club wellicht hoopt te ontlopen door nu voor haar beurt te spreken. De sympathie van Waasland-Beveren, Beerschot en OH Leuven hebben ze alvast gewonnen. Al valt tegelijkertijd te begrijpen dat anderen gepikeerd reageren op de sluwe, en volgens Louwagie niet bijster collegiale, zet.



Niet toevallig klinkt die kritiek het felst vanuit Gentse hoek, waar ze de PO's – die in de Brugse plannen dus zouden verdwijnen – sterk genegen zijn. Toch wenste Louwagie zich niet uit te spreken over de inhoud van het voorstel, terwijl voorzitter Ivan De Witte zijn manager zelfs enigszins terugfloot. De preses van de Buffalo's kan zich gerust vinden in een terugkeer naar het vroegere format, zij het wel voor slechts één jaar. In de huidige crisis mag immers geen opportuniteit worden gezien om definitieve wijzigingen op te dringen, zo luidt het alom. Enkel een tijdelijke ingreep valt uitzonderlijk te bespreken.

SOLIDAIRE SOLDEN
Die redenering wordt dan weer wel niet doorgetrokken naar de vraag om het Champions League-geld te verdelen, want daar oppert Anderlecht voor een driejarig plan. Terecht, want zulk een maatregel slechts één seizoen invoeren zou Club – en de andere teams in Europa – wel érg hard benadelen. Paars-Wit gaf zo trouwens te kennen in de toekomst ook zelf haar steentje bij te willen dragen. Niet dat we Anderlecht de komende drie jaar uittellen voor Europees voetbal, maar de echte vetpotten zitten wel in het kampioenenbal. Durft iemand voorspellen dat de recordkampioen dáár straks alweer meedoet?



We merken overigens toch nog eens op dat het voorstel op zich misschien niet verkeerd is, maar wel uit uiterst ongelukkige hoek komt. Bovendien neemt iedereen zomaar aan dat Anderlecht en/of Genk wel een Europees ticket had bemachtigd, wat allesbehalve vastligt. Niet alleen staat KV Mechelen nog op de zesde plek, maar in PO II begint iedereen terug met gelijke kansen. De suggestie dat minstens een van beiden er sowieso in geslaagd was om via de ene of de andere weg de poorten naar Europa open te beuken, en zij dus meer recht hebben op compensatie dan pakweg STVV, gaat dus niet op.

LANGE DAGEN
Dat terzijde is het een vreemde kronkel dat hier ineens licht over één nacht ijs wordt gegaan om een ingrijpende verandering door te voeren, wat voor het competitieformat net absoluut vermeden moet worden. Ook wij zijn voorstander van meer solidariteit van de grote teams richting de kleintjes toe, maar dat het heil daarvoor louter in de Europese inkomsten moet worden gezocht is een ander paar mouwen. Veel beter zou namelijk zijn om de verdeelsleutel van het tv-contract eens onder de loep te nemen. We hebben een vermoeden dat ze in Anderlecht en Genk dan vrij snel van kamp zullen wisselen.



Dat laatste is, indien het hoogste niveau werkelijk uitgebreid wordt naar 18 clubs, binnenkort trouwens mogelijk sowieso aan de orde. Wij zijn dus al benieuwd in welke mate er dan nog sprake zal zijn van solidariteit. Tot slot opperde Blauw-Zwart nog dat de KBVB zélf een bijdrage kon leveren met de steun die ze recent van UEFA en FIFA ontvingen, al is dat geld inmiddels blijkbaar al opgesoupeerd. De bond beroept zich daarvoor op foute communicatie van bovenaf, wast haar handen in onschuld en maakt zich er zo ook weer gemakkelijk vanaf. Of hoe het nog lange dagen, weken en maanden beloven te worden.

LEES OOK: ‘KV Kortrijk dicht bij Anderlecht-product: sterkhouder weg’

🚀

Heeft Club volgens u gelijk over het format en de verdeling van Europese inkomsten?

Meest recent

‘KV Kortrijk dicht bij Anderlecht-product: sterkhouder weg’

Er staat nog heel wat te bewegen bij KV Kortrijk tijdens de slotdagen van de zomermercato. De Kerels ...

26
26
STVV pakt plots uit met toptalent uit Premier League

Sint-Truiden VV is wisselvallig aan het seizoen begonnen, maar pakte onder Frederic De Meyer ...

27
27
KRC Genk shopt in JPL: leider komt defensie versterken

KRC Genk heeft vlak na de uitgaande transfer van Zakaria El Ouahdi naar HSV ook meteen een inkomende ...

83
83
‘Straffe wending Malick Fofana: verrassing wint strijd’

De strijd om Malick Fofana deze zomer was volledig losgebarsten. De buitenspeler maakte afgelopen ...

81
81
Verheyen in shock: brutale 'diefstal' treft analist hard

Gert Verheyen trok er voor Zondag matchdag samen met Carl Dircksens op uit langs de Belgische ...

60
60
TRANSFERUURTJE: ‘Deadlinestress Club Brugge, record Anderlecht’

De zomerse transferperiode is aan zijn laatste dagen bezig, maar er staat nog heel wat te gebeuren. ...

241
241
KRC Genk vangt miljoenen: El Ouahdi legt HSV-keuze uit

Zakaria El Ouahdi werd de afgelopen zomermercato’s telkens in verband gebracht met een ...

94
94
KV Kortrijk grijpt in en pakt uit met jeugdinternational

KV Kortrijk heeft op het slot van de zomermercato nog uitgepakt. Op de officiële kanalen werd ...

25
25
‘Exit KV Mechelen: grote geld kaapt toptalent weg’

KV Mechelen ziet op het slot van de zomermercato nog een toptalent vertrekken. Malinwa hoopt dit ...

152
152
‘Lucas Stassin op zucht van last minute-knaltransfer’

Lucas Stassin kende een topseizoen bij Saint-Etienne, maar dit seizoen lijkt de aanvaller genoegen ...

85
85
Europees rampscenario Union: burgemeester verbiedt match

Union SG mag Europees niet in het Joseph Mariën-stadion aantreden. De afgelopen seizoenen ging ...

335
335
‘Faes verbaast iedereen met plotse toptransfer’

Wout Faes kende al heel wat ups en downs in zijn carrière. Bij Anderlecht kreeg hij geen ...

116
116
Extra sanctie Forbs? Joos en co pakken rode kaart onder de loep

Club Brugge heeft zijn eerste competitienederlaag beet en ging zondagmiddag met 2-1 onderuit op AA ...

736
736
'Club weigert wéér transfer: onvrede in kleedkamer stijgt'

Club Brugge stond er financieel al erg goed voor en haalde tijdens de huidige mercato nog eens een ...

806
806
'Extra vertrekker Anderlecht; toptransfer krijgt doodsteek'

De clubs uit de Jupiler Pro League hebben nog tot donderdagavond om hun transferdossiers te ...

584
584
Deadline Day Deals: 'Nieuwe stunt Ajax; PL-transfer Grealish'

In de grootste Europese voetballanden gaat de transfermarkt dinsdagavond onverbiddelijk achter slot ...

163
163
Foto-bevestiging: KRC Genk heeft miljoenendeal beet

KRC Genk gaat in het slot van de zomermercato nog flink cashen. Zo is Lucca Brughmans voor een ...

280
280
Hein luidt alarmbel: tóch last-minute versterking Club?

Na de Champions League-loting was voorzitter Bart Verhaeghe formeel. Zo verklaarde hij dat Club ...

592
592
Proto: "Zou één speler van Union naar Anderlecht halen"

RSC Anderlecht moest zondagavond andermaal zijn duidelijke meerdere erkennen in Union SG. RSCA kreeg ...

535
535
'Ultieme vernedering: Club-speler tot op het bot aangepakt'

Club Brugge maakte al lang duidelijk dat er voor één speler geen toekomst meer is. ...

611
611
'Dubbele Deadline Day-bom: City legt 170 mil klaar'

De Engelse ploegen waren ook deze transferzomer weer toonaangevend. Maar vlak voor het verstrijken ...

181
181
JPL-trainers bekennen kleur: topfavoriet(en) Gouden Schoen bekend

Het seizoen in de Jupiler Pro League draait inmiddels op volle toeren en dus kunnen de spelers al ...

437
437
'Absolute droomtransfer Malick Fofana: prijskaartje bekend'

Enkele Rode Duivels komen vlak voor het sluiten van de zomermercato nog in aanmerking voor een mooie ...

211
211
'Anderlecht laat zich gaan: transferrecord aan diggelen'

RSC Anderlecht heeft al een drukke transferperiode achter de rug tot dusver, maar wil vlak voor het ...

986
986
'Vuurwerk bij Antwerp: drie extra aanwinsten op til'

Antwerp schoot verrassend goed uit de startblokken, maar na de 1-4 nederlaag tegen STVV staan Marvin ...

915
915

Meer sportnieuws