De kalenderknoop: meer kopzorgen (en lobbywerk) op komst

372 stemmen
De kalenderknoop: meer kopzorgen (en lobbywerk) op komst

Het zijn tegenwoordig lastige dagen voor Nils Van Brantegem. De licentiemanager zag al zijn harde werk tenietgedaan worden door het BAS, waar tot dusver alle gebuisden hun tweede zit overleefden. Toch moet de zwaarste klus in zijn takenpakket zelfs nog komen, want de arme man doet tevens dienst als kalendermaker. Een ondankbare taak waar hij zo dadelijk weer de eerste hand aan mag gaan leggen. En die hem in het post-coronatijdperk zo mogelijk nog een pak moeilijker wordt gemaakt.


15 mei. Na het nodige uitstel wordt dan ten langen leste een oordeel geveld over de concrete gevolgen van de JPL-stop. Dat betekent in principe dus ook dat over het competitieformat voor de volgende jaargang uitsluitsel volgt. Perfect op schema voor Van Brantegem, die eerder reeds aangaf hopelijk midden mei van start te kunnen gaan met zijn ingewikkelde puzzel. Pas wanneer alle stukjes én het kader waarin ze moeten passen definitief vastliggen, kan hij namelijk weer aan zijn jaarlijkse huzarenstukje beginnen. Na volgende week vrijdag zou het – onder voorbehoud van eventuele rechtszaken – eindelijk zover moeten zijn.

HOE MEER ZIELEN ...
Hoe dan ook belooft het wederom een breinbreker te worden. De Belgische voetbalkalender zit tenslotte sowieso al stampvol, laat staan wanneer het seizoen zich later op gang trekt. Op dit moment wordt immers 8 augustus naar voren geschoven als potentiële richtdatum om er met verse moed weer aan te beginnen, terwijl in diezelfde periode vorige zomer reeds speeldag drie werd afgerond. Op zich geen onoverkomelijke achterstand, ware het niet dat de marge voor onvoorziene omstandigheden zo wel al heel erg klein wordt. Zeker indien de huidige formule met 16 ploegen op het hoogste niveau gewoon overeind blijft.



Bij een terugkeer naar het oude format met 18 teams in eerste klasse, waar vooral Waasland-Beveren, OH Leuven en Beerschot voor ijveren, zien we daarentegen meer mogelijkheden. Zonder play-offs gaat het aantal matchmomenten dan namelijk in één klap met maar liefst zes stuks omlaag: van 40 speeldagen, inclusief PO's, naar slechts 34. Zulk een ingreep zou dus niet alleen Van Brantegem iets meer ademruimte gunnen, maar er tevens voor zorgen dat we begin augustus zonder nog maar één keer te spelen plots al voor zitten op schema. Meer zelfs: speelronde zes stond dit seizoen gepland op ... 1 september.

FINANCIËLE PLAATJE
Waarom vermelden we dit nu? Tot op heden zijn wedstrijden met publiek verboden tot en met eind augustus. Uiteraard bestaat er een reële kans dat de maatregelen nadien verlengd worden, maar vandaag koestert iedereen in de voetballerij hoop dat de tribunes vanaf dan stilaan weer vol kunnen lopen. En dan zeker de clubs zelf, die vanzelfsprekend een gigantisch verlies aan inkomsten lijden telkens de bal zonder aanwezige fans aan het rollen gaat. Die duels blijven bij voorkeur dan ook tot het absolute minimum beperkt. Hoezeer we ook snakken naar het spelletje, in de optiek kan het dus gerust nog wat wachten.



Laten we er echter even van uitgaan dat een paar matchen achter gesloten deuren onvermijdelijk zijn. Stel bijvoorbeeld dat de nieuwe jaargang werkelijk op 8 augustus van start gaat. In dat geval worden al zeker vier duels zonder fans afgehaspeld, gelukkig voor Van Brantegem een even getal. Dat helpt hem immers al wat vooruit in de zoektocht naar een zo eerlijk mogelijk schema, want per slot van rekening zijn lang niet alle thuismatchen evenwaardig. Dan hebben we het niet alleen over het sportieve voordeel dankzij de steun van het eigen volk, maar – hoe kan het ook anders – vooral over het financiële plaatje.

TOPPERS & DERBY'S
De inkomsten die modale clubs opstrijken wanneer een topteam op bezoek komt, vallen namelijk niet te vergelijken met de recettes bij pakweg Eupen tegen STVV. Iets wat Van Brantegem zelf ook begrijpt, want hij gaf al te kennen hier rekening mee te houden. Behalve een eerlijke verdeling van het aantal duels zonder publiek, allicht twee elk dus, zal zo tevens nagestreefd worden om de categorie van tegenstanders in die wedstrijden uit te balanceren. De opzet is dat elke ploeg "slechts één club uit de top vijf treft, al is dat wiskundig niet mogelijk voor alle teams". Minstens één iemand wordt wel weer de dupe dus.



We nemen bovendien aan dat met 'de top vijf' de G5 wordt bedoeld, waarin Antwerp en Charleroi dan plaats ruimen voor Anderlecht en KRC Genk. Dat gezegd zijnde is voor de kleinere clubs de ene klepper de andere niet. Zo speelt Cercle Brugge bijvoorbeeld liever voor lege tribunes tegen AA Gent dan tegen Club. Hetzelfde geldt ook voor onder meer Charleroi tegen Standard en STVV tegen Genk, al is een derby achter gesloten deuren zeker in dat laatste geval misschien net een gepaste straf voor de onregelmatigheden van dit seizoen. Toch is het nog maar de vraag of deze wensen eveneens ingewilligd kunnen worden.

ELKE EURO TELT
Om dan nog te zwijgen van onderlinge confrontaties tussen de topteams, al staan die doorgaans sowieso pas iets later op het programma. Tot slot zijn natuurlijk ook niet alle matchen tussen twee zogenaamde 'kleintjes' van hetzelfde kaliber. We denken dan aan derby's als KV Kortrijk tegen Zulte Waregem of, mocht de stemming van vrijdag in hun voordeel uitdraaien, Beerschot tegen Antwerp. Indien de ene haar 'match van het jaar' verloren ziet gaan terwijl de andere later op het seizoen wél op haar supporters kan rekenen, zullen gevoelens van onrecht al snel de kop opsteken. Al gaat het, nogmaals, vooral om de centen.



De afgelopen weken werd in aanloop naar de JPL-stop naar verluidt al duchtig gelobbyd, zowel tussen de clubs onderling als richting politiek en UEFA, om de eigen visie – lees: belangen – door te drukken. Straks staat ook Van Brantegem zijn telefoon allicht dus roodgloeiend. Niemand wil immers opgezadeld zitten met een ongunstige kalender, waarin een van de meest lucratieve duels alsnog in augustus gepland staat. Wat trouwens ook best te begrijpen valt, zeker nu elke euro meer dan ooit telt. Toch tellen wij nu al af tot de eerste misnoegden van zich laten horen. We zouden niet graag in Van Brantegem zijn schoenen staan.

LEES OOK: 'Transferoorlog Club vs. Genk: Racing slaat fors terug'

🚀 FC Olympia Beerschot Wilrijk-fans lezen nu:

'Kuyt polst naar ex-speler Beerschot, JPL grootste kans'
'Kuyt polst naar ex-speler Beerschot, JPL grootste kans'
112

Hoeveel speeldagen zullen volgens u zonder publiek worden afgewerkt?

Meest recent

'Club verliest steunpilaar: Engelse miljoenen vlak na WK'

Bij Club Brugge gaat de voorbereiding weldra van start. Maar door het WK zal Blauw-Zwart in de ...

50
50
'Alonso eist ophefmakende reünie: schoktransfer Chelsea'

In een zoveelste poging om voor de hoofdprijzen te gaan, heeft Chelsea FC zijn lot in handen van ...

20
20
Invaller Duivels krijgt tik op vingers: "Pas daarmee op!"

De Rode Duivels mogen naar de volgende ronde van het WK 2026. Een klinkende 1-5-zege tegen ...

276
276
TRANSFERUURTJE: 'Meunier naar Premier League, Club schermt met Barça'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

180
180
Een volledige dag op het WK in Amerika? Dit is het kostenplaatje

Een wereldkampioenschap bezoeken staat voor veel voetbalfans gelijk aan een droomreis. Maar die ...

55
55
Kane breekt record bij Engeland: “Beste aller tijden”

Engeland heeft met 2-0 van Panama gewonnen en gaat als groepswinnaar naar de volgende ronde. Harry ...

24
24
Ronaldo weer afgemaakt: “Haal hem er toch af!”

Portugal speelde gelijk tegen Colombia en zag zo het Zuid-Amerikaanse land de groepswinst pakken. ...

78
78
Club Brugge ziet toptalent pardoes vertrekken

De afgelopen seizoenen focuste Club Brugge zich op de eigen jeugd. Verschillende spelers braken dan ...

265
265
Rode Duivels krijgen opvallende waarschuwing voor Senegal

De Rode Duivels nemen het in de 1/16e finales van het WK op tegen Senegal. België werd alsnog ...

246
246
KAA Gent maakt plots terugkeer van pion bekend

KAA Gent is druk bezig om de selectie op orde te krijgen voor volgend seizoen. Rik De Mil is ook ...

83
83
'Totale chaos bij Antwerp: duidelijkheid wél op komst'

Royal Antwerp FC heeft momenteel een kern die niet waardig is voor de Jupiler Pro League. Dat is een ...

481
481
De Ketelaere ziet vriendin zwaar uitpakken: fans smelten weg

Charles De Ketelaere kende tot nu toe een wisselvallig WK, al zijn het uiteraard grote schoenen om ...

244
244
STVV geeft stevige transferplannen prijs

STVV stelde vandaag Frederic De Meyer voor als de nieuwe coach. Hij krijgt de enorm zware taak om ...

111
111
Anderlecht in zee met Qatar? Verschueren héél duidelijk

RSC Anderlecht is een héél interessante club voor investeerders. De afgelopen jaren ...

532
532
Lukaku zet puntjes op de i met één zinderend bericht

Er werd getwijfeld aan zijn vorm, aan zijn fitheid en zelfs aan zijn rol binnen deze generatie Rode ...

217
217
Niet alleen Trossard: ook andere Duivel plots onmisbaar

De Rode Duivels pakten een 5 op 9 en zijn zo zeker van groepswinst en de volgende ronde. Bij de ...

197
197
Broos de Belgische Advocaat? Plotse twist is mogelijk

Hugo Broos wist met Zuid-Afrika zich te plaatsen voor de volgende ronde. Daarin treffen ze vanavond ...

70
70
Eerste barst bij Rode Duivels: ploegmaats pikken dit niet

De Rode Duivels hebben hun WK weer nieuw leven ingeblazen, maar de rust is nog niet helemaal terug. ...

895
895
Bruno ziet deze rol voor Bertaccini én looft 'nieuwe' spits

Vitor Bruno sprak voor het eerst de pers toe. De Portugese trainer zei daarbij twee opvallende ...

551
551
België treft Senegal: volgende tegenstanders ook bekend

België mag bewijzen dat het tegen Nieuw-Zeeland zijn WK écht is gestart. In de zestiende ...

242
242
Zware loting Rode Duivels, Messi slaat wéér toe

De groepsfase van het WK ligt achter de rug. De laatste matchen werden afgelopen nacht afgewerkt. ...

291
291
Drukte bij La Louvière: 3 nieuwkomers, sterkhouder vertrekt

La Louvière wist afgelopen seizoen als promovendus het behoud te verzekeren, maar bevestigen ...

54
54
Bekritiseerde Duivel haalt gram: "Zijn beste match ooit"

De Rode Duivels hebben zaterdagochtend komaf gemaakt met alle twijfels. Ze boekten in hun laatste ...

90
90
Perisic schaart zich in zéér straf rijtje met jubileum

Om 23u wordt in groep L de slotspeeldag op gang getrapt. Kroatië moet daarin nog vol aan de bak ...

35
35
'Standard heeft volgende aanwinst in het vizier'

Standard is deze zomer al snel in actie geschoten op de transfermarkt. De Rouches haalden de ...

97
97

Meer sportnieuws