Ballast v/h BAS: waarom JPL-stemming een zware klus wordt

1159
Ballast v/h BAS: waarom JPL-stemming een zware klus wordt

Hoeveel profclubs blijven over? Dat was de vraag op 8 april nadat de licentiecommissie maar liefst zeven van de 24 ploegen naar een tweede zit bij het BAS verwees. Die blijkt de slechte leerlingen echter een pak gunstiger gezind, want met uitzondering van het ter ziele gegane Lokeren lijkt iedereen zich te zullen redden. Vooral de zoveelste deliberatie van Moeskroen doet daarbij wel alom stevig de wenkbrauwen fronsen. En zorgt weer voor wat extra ballast in de zoektocht naar een correct besluit van het seizoen.


Standard, Moeskroen en Lommel kregen reeds groen licht van het BAS, KV Oostende hoopt snel te volgen. Ook in Roeselare en Virton hebben ze er een goed oog in dat alles wel in orde geraakt, wat betekent dat ieder van de zes probleemgevallen – Lokeren was zoals gezegd al uitgeteld – de dans wellicht ontspringt. Een zegen, zou je dan kunnen denken, want een maand geleden zaten we nog met de handen in het haar over de toekomst van het Belgisch voetbal. Hoewel uiteraard lang niet alle zorgen de wereld uit zijn, lijkt een hervorming vandaag dan al heel wat minder urgent. Al ziet het er tegelijkertijd net meer en meer naar uit dat zulk een ingreep onvermijdelijk is om de stopgezette campagne zonder kleerscheuren te voltooien.

80% MEERDERHEID
Om meteen ter zake te komen: zoals verwacht gaf Waasland-Beveren al aan stappen te ondernemen bij een eventuele degradatie na 29 speeldagen. Een discussie die ontweken werd mocht Moeskroen voor de bijl zijn gegaan, want dan namen de Waaslanders al zeker hun plaats in. Nu dat niet gebeurde, dreigt de huidige hekkensluiter – die zich mathematisch wel nog kon handhaven – alsnog de pineut te worden indien de stand van vandaag als definitief wordt beschouwd. In tegenstelling tot de stop op zich, na het verdict van de Nationale Veiligheidsraad slechts een formaliteit, is daarvoor wel een meerderheid van 80 procent nodig.



Hetzelfde geldt voor een wijziging aan het format naar 18 teams, een oplossing die al vaak geopperd werd – en zich na de redding van Moeskroen en allicht ook Oostende nog meer opdringt. Behalve Waasland-Beveren volgen ook Beerschot en OH Leuven alle ontwikkelingen immers met argusogen op, net zoals Westerlo. Die laatste heeft wel minder in de pap te brokken, want een uitbreiding naar 20 ploegen lijkt al helemaal van tafel nu naast Deinze en RDWM ook Lierse Kempenzonen en Seraing een proflicentie kregen. Als straks Roeselare en Virton nog victorie kraaien, is er al geen sprake meer van een tekort aan clubs voor 1B.

18 CLUBS IN 1A?
Daarmee willen we niet zeggen dat de formule van tweede klasse geen fikse opknapbeurt verdient, maar indien alleen Lokeren verdwijnt blijft de gevreesde chaos wel ietwat achterwege. Desalniettemin begrijpen we dat Waasland-Beveren het vagevuur te allen tijde wil ontlopen, net zoals Beerschot en OH Leuven er zo snel mogelijk aan willen ontsnappen. Nu zij niet kunnen profiteren van een ander zijn ondergang, lijkt een terugkeer naar 18 teams op het hoogste niveau dan ook de enige manier om iedereen tevreden te houden. Enkel Westerlo blijft dan verweesd achter, maar nogmaals: daar hebben ze net iets minder recht tot klagen.



Mochten ze in 't Kuipje écht gefrustreerd zijn, kunnen de Kemphanen wel altijd nog een stok in de wielen steken. Een competitie met 18 clubs betekent namelijk een al dan niet tijdelijke afschaffing van de play-offs, iets waar KRC Genk, AA Gent en Charleroi alvast fervent tegenstander van zijn. Als zij die positie ook tot uiting brengen in hun stemgedrag, tellen we dankzij het groter gewicht van de G5 al acht contra's op 44 mogelijke stemmen. Amper één medestander volstaat dan dus al om de benodigde meerderheid van 80 procent te doorbreken, een stem die ze in dat scenario wie weet wel bij een misnoegd Westerlo kunnen opscharrelen.

KRUIS ERDOOR?
Ook om de huidige stand definitief te maken, is zoals gezegd eenzelfde overwicht vereist. Zo niet schrijven de reglementen voor dat het seizoen nietig wordt verklaard, een optie die Waasland-Beveren eveneens genegen is. Logisch ook, want dan zijn ze op de Freethiel sowieso gered in plaats van de dupe – al blijft het onduidelijk hoe zal worden bepaald wie in dat laatste geval hun plek inneemt. Vermits zowat iedereen Club Brugge de titel gunt, lijkt het wel weinig waarschijnlijk dat de Waaslanders genoeg steun vinden om het forfait af te dwingen. Toch is de kans niet geheel onbestaande, te beginnen met de reeds genoemde ploegen.



Genk, Gent en Charleroi zijn er, alle sympathie voor de Brugse concurrent ten spijt, bij een annulering immers tenminste van verzekerd dat hun geliefde PO's intact blijven. Al koesteren die laatste twee wellicht net iets te zeer het Europese ticket dat ze momenteel in handen hebben om nu nog van koers te wijzigen. Een ander verhaal in Anderlecht en zelfs Antwerpen, ofwel de teams die het felst tegen de stopzetting gekant waren. Vooral Antwerp heeft enerzijds weinig baat bij een totale nietigverklaring van de voorbije campagne, maar misschien laat Paul Gheysens wel geen kans onbenut om Bart Verhaeghe een hak te zetten.

NEDERLAND VS. FRANKRIJK
Dit alles om de wirwar van eigenbelangen te schetsen, waarbij partijen die pre-stopzetting nog in het tegenovergestelde kamp stonden zich straks plots weer zij aan zij kunnen bevinden. En álles dus mogelijk blijft, zeker wanneer we de conflicterende voorbeelden uit Nederland en Frankrijk erbij nemen. Zo werd in de Eredivisie gekozen om geen kampioen en degradanten toe te wijzen, maar de Europese tickets wél op basis van het klassement te verdelen. In dat scenario zouden AA Gent en Charleroi zich dus alsnog kunnen verenigen met Genk en Waasland-Beveren om het format met 16 clubs – en daarmee ook het vel van die laatste – te redden.



Kandidaat-promovendi Cambuur en De Graafschap, de Nederlandse equivalenten van Beerschot en OH Leuven, beloofden wel al het er niet bij te laten. Het omgekeerde verhaal in Frankrijk, waar wél gevolg werd gegeven aan de stand – en het gedupeerde Amiens bijgevolg dan weer een petitie opstartte. Het geeft perfect weer hoe altijd wel iemand aan het kortste eind trekt, en solidariteit een relatief begrip wordt wanneer het eigen hachje op het spel staat. Al het gebakkelei aan de top ten spijt, zijn de belangen onderin – en in tweede klasse – allicht dan ook het grootst. Benieuwd of de voorstanders van de PO's daar rekening mee houden.

KNOPEN DOORHAKKEN
Noch in Nederland, noch in Frankrijk werd namelijk geopteerd voor een uitbreiding van het aantal ploegen in eerste klasse. In België lijkt het na de beslissingen van het BAS echter de enige manier om rechtszaken te ontlopen, ook al kost dat dan de eindrondes. Anders mogen we er immers gerust prat op gaan dat de onvermijdelijke verliezers – Waasland-Beveren, Beerschot en/of OH Leuven – procedures zullen opstarten. Per slot van rekening gaan we begin augustus vast niet terug van start met speeldag 30 en het tweede luik van de promotiefinale, wat dit hele debat overbodig zou maken. Neen, stilaan moeten er eindelijk eens wat knopen doorgehakt worden. Jammer dat het BAS naliet om een handje te helpen door hetzelfde te doen.

LEES OOK: Brandon Mechele raakt Brugse fans met emotioneel bericht

🚀 FC Olympia Beerschot Wilrijk-fans lezen nu:

Beerschot droomt van deze knalaffiche in Croky Cup
Beerschot droomt van deze knalaffiche in Croky Cup
409

Wat is volgens u de eerlijkste oplossing?

Meest recent

Hommeles in Turkije vlak voor België: kritiek en arrestaties

Het rommelt bij Turkije. Na een dramatisch WK loopt het ook voor geen meter in de Nations League. Na ...

0
0
Mechele en co lyr-isch: enorme ontdekking bij Rode Duivels

De Rode Duivels hebben er een nieuwe smaakmaker bij. Roméo Lavia begon maandagavond tegen ...

10
10
Van Bommel-aanpak maakt brokken: Degryse ziet groot 'slachtoffer'

Ondanks de nederlaag tegen Frankrijk, kan Mark van Bommel tevreden zijn over zijn eerste tweeluik ...

81
81
Potje De Bruyne kookt over: oorzaak woede-uitbarsting gekend

Tegen Italië was hij nog heer en meester op het Belgische middenveld. Maandagavond tegen ...

168
168
Rotaties bij Belgen: wissels in basiself, nieuwe naam in selectie?

De eerste twee matchen van hun Nations League-campagne zitten erop, maar aanstaande vrijdag moeten ...

103
103
Zidane door het lint: Frans bondscoach verklaart wilde reactie

Zinedine Zidane kan voorlopig een perfect rapport voorleggen als bondscoach van Frankrijk. Ondanks ...

101
101
Fluitconcerten bij Duitsland: Klopp bijt van zich af

Duitsland had gehoopt dat de aanstelling van Jürgen Klopp voor een heuse ommekeer zou zorgen ...

109
109
"De minste Duivel" - Belgische pers duidt zondebok aan

Slechts enkele dagen na hun Italiaanse triomf staan de Rode Duivels weer met beide voeten op de ...

361
361
Einde verhaal: club en Van Bommel dumpen Rode Duivel

Een Rode Duivel die op het WK nog speelde, vliegt er plots overal uit de ploeg. Mark van Bommel liet ...

156
156
'Verbazende transfer Bayern: Kompany legt PL-lijntje uit'

Bayern München rekent ook dit seizoen op Manuel Neuer als nummer één. Maar het ...

180
180
Lukaku aan bank gekluisterd: bondscoach geeft dé reden

Romelu Lukaku heeft voorlopig nog niet zoveel plezier beleefd aan het nieuwe hoofdstuk bij de Rode ...

183
183
"Hij was onbestaand" - L'Equipe geeft twee Duivels 3 op 10

Het is de Rode Duivels dan toch niet gelukt om voor het eerst sinds 2015 een goed resultaat neer te ...

1578
1578
Rode Duivel maakt kapitale slipper: Van Bommel reageert

Lange tijd zat er minstens een puntje in, maar de Rode Duivels zijn er dan toch niet in geslaagd om ...

265
265
Zidane afgemaakt: “Rode Duivels interesseren hem niet”

De Rode Duivels speelden tegen Frankrijk namens de Nations League. In het Koning Boudewijnstadion ...

270
270
Grote uitblinker bij Duivels én een buis: Vlaamse kranten hard

De Rode Duivels leken lange tijd op weg naar een doelpuntenloos gelijkspel tegen Frankrijk in het ...

633
633
Revelatie Lavia laat frustraties de vrije loop na Frankrijk

De Rode Duivels waren lange tijd de evenknie van Frankrijk in het Koning Boudewijnstadion, maar in ...

174
174
Italië herstelt zich na België en haalt uit tegen Turkije

Terwijl de Rode Duivels met het kleinste verschil onderuit gingen in het Koning Boudewijnstadion ...

46
46
Rode Duivels gaan in slot strijdend onderuit tegen Frankrijk

De Rode Duivels bekampten in het Koning Boudewijnstadion Frankrijk namens de Nations League. ...

105
105
Struikelblok België tegen Frankrijk bloot: “Te veel mis”

De Rode Duivels staan aan de rust op 0-0 tegen Frankrijk na een eerste helft waar de Belgen enkele ...

183
183
Rode Duivel verbluft tegen Fransen: "Hoe goed kan je zijn?"

De Rode Duivels staan maandagavond tegenover hun grote rivaal van de voorbije jaren. En de eerste ...

196
196
'Barça glundert: droomopvolger Flick dankzij clausule'

FC Barcelona is fantastisch aan het seizoen begonnen. De Spaanse kampioen wil dan ook nog een poosje ...

103
103
Eersteklassers bevoordeeld: grote verandering bij loting Croky Cup?

Maandag werd geloot voor de 1/16de finales van de Croky Cup. Daarbij gingen 16 van de 18 ...

328
328
'Man City machteloos: twee grootmachten contacteren Haaland'

De club heeft weliswaar al laten weten een beroepsprocedure in te schakelen, maar de veroordeling ...

378
378
De Cuyper doorbreekt stilte over hartverscheurende periode

Wat vandaag bijna vanzelfsprekend lijkt, hing voor Maxim De Cuyper ooit aan een zijden draadje. De ...

78
78
Verrassende vertrekker bij Standard: "Het juiste moment"

Bij Standard kregen ze tijdens de interlandbreak te maken met nog een verrassende vertrekker. ...

84
84

Meer sportnieuws