De Brugse (r)evolutie: Clement volgt Leko-ideologie

door
De Brugse (r)evolutie: Clement volgt Leko-ideologie

Philippe Clement keerde vorige zomer door de grote poort terug bij Club Brugge, maar dat ging uiteraard ook gepaard met hoge verwachtingen. Toch slaagde de 46-jarige Antwerpenaar erin om die zelfs nog te overtreffen, met successen in binnen –én buitenland. De nieuwe coach borduurde daarbij voort op het werk van zijn voorganger Ivan Leko, zij het met hier een daar een ander accent. Wij namen de evolutie van Blauw-Zwart sinds de trainerswissel onder de loep en kwamen tot enkele interessante conclusies.


MEER PUNTEN, MINDER GOALS

Leko stond twee jaar aan het roer in Jan Breydel, met één landstitel als resultaat. De Kroaat vergaarde (alle competities inbegrepen) in die tijd gemiddeld 1,8 punten per wedstrijd, een statistiek die Clement met 2,15 punten per duel ruimschoots overtreft. Nochtans vond zijn elftal minder vlot de weg naar de netten dan in de twee voorgaande seizoenen, met twee doelpunten per match in de Jupiler Pro League.

Toen Leko de plak zwaaide, werd wekelijks nog 2,08 (18-19) en 2,13 (17-18) keer gescoord. Een verschil dat vooral wordt verklaard door een gebrek aan efficiëntie. In de huidige campagne belandde slechts 35 procent van de doelpogingen binnen het kader, tegenover 40% en 41% in de twee jaren daarvoor. Het aantal kansen bleef nochtans nagenoeg ongewijzigd: 15,03 per duel onder Clement, 14,9 onder Leko.

LISTIGERE LEKO

Clement kan de ballen natuurlijk niet zelf tegen de netten trappen – of in zijn geval koppen – maar toch deelt de coach in de schuld. Onder zijn bewind blijken de aanvalsgolven namelijk van een net iets mindere kwaliteit dan de ideeën die uit de koker van Leko kwamen. Die zette telkens 32,5 aanvalslijnen uit, waarbij die offensieve patronen in 22% (17-18) en 32% (18-19) van de gevallen ook resulteerden in een doelkans.



Clement duwde dit seizoen harder door, met méér aanvallen – 37 om precies te zijn – per wedstrijd. Amper 19 procent daarvan eindigde echter met een poging op doel. Meer offensief geweld, maar aan een lagere efficiëntie dan onder Leko dus. Dat blijkt ook enigszins uit de passes naar de zogenaamde final third. Die namen eveneens toe in aantal, maar de accuraatheid werd daarbij niet mee omhoog geschroefd.

DE FACTOR MIGNOLET

Op offensief vlak werden onder Clement dus geen immense stappen verwezenlijkt. De positieve evolutie in het defensieve compartiment compenseert dat evenwel ruimschoots. Club slikte dit seizoen slechts 0,48 goals per match, een enorm verschil tegenover de 1,1 stuks onder Leko. Al moest die het onder de lat wel zien te rooien met Ethan Horvath, Vladimir Gabulov, Kenneth Vermeer, Guillaume Hubert en Ludovic Butelle. De rol van Simon Mignolet mag dus niet worden onderschat, maar toch is er meer aan de hand.



De Brugse defensie stond dit jaar wekelijks acht pogingen toe, twee minder dan onder Leko. De manier waarop Simon Deli moeiteloos Stefano Denswil deed vergeten speelde daar zeker een rol in, net zoals de iets lagere posities van Hans Vanaken en Ruud Vormer op het middenveld. Credits voor Clement dus, die achterin wel al snel terugschakelde naar een trio met Clinton Mata als meest rechtse pion. Een ontdekking van Leko, die tevens het geloof in Brandon Mechele herstelde – en hier zo toch nog flink zijn stempel drukt.

BRUGSE BLAUWDRUK

Hoewel hij absoluut zijn aandeel heeft in de verdedigende progressie op Jan Breydel, volgt Clement hier tot op zekere hoogte dus de blauwdruk van zijn voorganger. Net zoals in heel wat andere facetten van het Brugse spelbeeld. Zo steeg het balbezit onder de Kroaat al van 54 naar 56 procent, een trend die Clement doorzette naar 59%. Voor het eerst in vijf jaar tijd is Club zo trouwens de meest balvaste ploeg in België.

Logischerwijs wordt de bal tegenwoordig dan ook meer rondgespeeld dan in de twee vorige campagnes. 518 passes per wedstrijd op precies te zijn, 58 meer dan toen Leko de teugels in handen had. Opnieuw geldt echter dat de accuraatheid niet dezelfde evolutie doormaakte. De passing-efficiëntie bleef na het tijdperk Leko steken op 83 procent, waarmee Club vier JPL-ploegen moet laten voorgaan in dat onderdeel.

CLEMENT PERFECTIONEERT ...

Club evolueerde dit seizoen naar een ware pressing-machine, die de tegenstander doorgaans amper 7,17 passes gunt alvorens het vijandig balbezit te doorbreken. Blauw-Zwart staat zo op een eenzame hoogte in onze competitie, maar wederom werd de basis door Leko gelegd. Die perkte het hogere aantal toegestane passes onder Michel Preud'homme (8,26) eerst in tot 7,97, en vervolgens zelfs 7,36 stuks per match.



Een tactische bijsturing die Clement nu dus benut én perfectioneert, waarbij hij handig gebruik blijf maken van dezelfde 3-5-2 formatie dat al even geïnstalleerd is op Jan Breydel. Met, uiteraard, hier en daar een ander accent. Zelfs diverse basispionnen bleven intact, want Club probeert haar sterkhouders tegenwoordig langer aan zich te binden. Vooral in de as, waar Ruud Vormer en Hans Vanaken nog altijd op post zijn.

... EN WINT

Opvallend genoeg bleven ook veel andere elementen nagenoeg onveranderd. Het aantal en percentage gewonnen duels, de balverliezen –en recuperaties en ga zo maar door: op heel wat vlakken bleven de pijlers van het Leko-regime overeind. Respect voor de Kroaat is dus op zijn plaats, al mag Clement toch één veelzeggende statistiek op zijn conto schrijven. Doorheen twee reguliere campagnes tikte Leko af op een fraai winstpercentage van 68 procent. Clement doet maar liefst twaalf procent beter door 80% van de punten binnen te halen. En laat dat nu net de essentie van het spelletje zijn.

LEES OOK: Vuurwerk verzekerd: spelers krijgen pittige Leko-waarschuwing

Heeft Clement een deel van het Brugse succes te danken aan Leko?

Meest recent

UEL/UECL: Tielemans grote matchwinnaar, horror-avond Engels

In de Europa League heeft Youri Tielemans zijn goede vorm bij Aston Villa nog eens geetalleerd. Met ...

8
8
Vuurwerk verzekerd: spelers krijgen pittige Leko-waarschuwing

Ivan Leko is begonnen aan zijn tweede ambtstermijn als hoofdcoach van Club Brugge. De Kroaat werd ...

128
128
'Belletje in januari: Bayern pleziert Kompany met toptransfer'

Nog twee matchen te gaan en de winterstop gaat van start voor Vincent Kompany en zijn troepen bij ...

45
45
Over en uit voor Fink? Genk-spelers maken statement

Hoe lang houdt Thorsten Fink het hoofd nog boven water bij KRC Genk? Na de nederlaag van donderdag ...

307
307
Verstraete onthult: déze woorden deden Dean door lint gaan

Rik De Mil is sinds woensdag de nieuwe coach van AA Gent. Het wordt onder meer uitkijken naar welke ...

243
243
UEL/UECL: pijnlijke avond Ligue 1-Belgen, ruime zege Martens

Donderdagavond stond in de Europa en Conference League de laatste speeldag van 2025 op het ...

13
13
Job Fink aan zijden draadje: Genk verliest ook in Europa

KRC Genk heeft donderdagavond zijn derde pijnlijke nederlaag op amper één week tijd ...

184
184
Nieuwe onthullingen Hayen-ontslag: oude bekende doet boekje open

Club Brugge zorgde deze week voor een heuse schokgolf met zijn veelbesproken trainerswissel. De ...

569
569
‘Anderlecht in extase: 'GO' voor nieuwe goalmachine’

In het hoofd van Anderlecht-fans is hij nu al de nieuwe Haaland. Maar wat als die mooie droom gewoon ...

266
266
Leko trekt eerste conclusie na verloren Club-debuut

Ivan Leko heeft zijn officiële comeback als hoofdtrainer van Club Brugge gemaakt. Dat deed hij ...

262
262
Grote zondebok bij achtervolgend Genk: "Elke match opnieuw"

Na twee zware opdoffers in eigen land, wou KRC Genk zich donderdagavond herpakken in de Europa ...

199
199
Anderlecht blijft hervormen: volgend ontslag bekend gemaakt

Met Michael Verschueren en Kenneth Bornauw, stelde RSC Anderlecht onlangs een nieuwe voorzitter en ...

236
236
Courtois verstuurt heldere WK-waarschuwing bij Duivels

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn tijdens de groepsfase van het WK 2026. Zo zullen op weg ...

92
92
Club-bestuur compleet afgemaakt: "De laan uit, incapabelen!"

Het plots ontslag van Nicky Hayen als hoofdcoach van Club Brugge, is duidelijk nog verteerd. ...

536
536
De 11 namen: Fink voert drie wissels door bij KRC Genk

In eigen land wil het niet bepaald vlotten, maar in de Europa League loopt alles wél op ...

20
20
'Leegloop bij Club Brugge: Inter plant dubbelslag'

Nicky Hayen mocht het niet meer tot dan uitzingen, maar tijdens de wintermercato mag er vuurwerk ...

507
507
Tom Waes in oog van de storm na emotioneel tv-optreden

Antwerp-supporter Tom Waes maakte de afgelopen dagen een héél opvallende verschijning ...

115
115
'Dilemma voor Overmars: Antwerp legt miljoenen klaar'

Antwerp zat een tijdje in de hoek waar de klappen vallen, maar de voorbije weken klaarde de zon ...

463
463
'Club Brugge wil uitpakken: peperduur toptarget lekt uit'

Na de verrassende trainerswissel bleek Dévy Rigaux niet te beroerd om de hand in eigen boezem ...

579
579
Marc Coucke in shock: "Waarom gelooft niemand mij?"

Marc Coucke beleefde de laatste maand eindelijk nog eens een prima periode bij Anderlecht. De ...

277
277
KRC Genk incasseert mokerslag: Fink hakt knopen door

Met de uitschakeling in de Croky Cup en een zware nederlaag tegen Antwerp heeft KRC Genk een rotweek ...

314
314
Leko houdt adem in: steunpilaar Club Brugge tijdje out?

Club Brugge bleef één helft goed overeind, maar uiteindelijk bleek Arsenal toch een ...

528
528
“‘Bakkes tot op de grond’: Privé-mokerslag voor Brusselmans

Herman Brusselmans is al decennialang één van de meest markante stemmen in de Vlaamse ...

527
527
'Anderlecht herschikt weer: gevolgen voor Renard bekend'

Het organigram van Anderlecht was de laatste jaren een duiventil. Ook in de voorbije maanden werd er ...

298
298
'AA Gent plots opgejaagd: goudhaantje grof wild'

Het zijn voor AA Gent woelige dagen geweest. De club werd geconfronteerd met het plotse vertrek van ...

309
309

Meer sportnieuws