De Brugse (r)evolutie: Clement volgt Leko-ideologie

door
De Brugse (r)evolutie: Clement volgt Leko-ideologie

Philippe Clement keerde vorige zomer door de grote poort terug bij Club Brugge, maar dat ging uiteraard ook gepaard met hoge verwachtingen. Toch slaagde de 46-jarige Antwerpenaar erin om die zelfs nog te overtreffen, met successen in binnen –én buitenland. De nieuwe coach borduurde daarbij voort op het werk van zijn voorganger Ivan Leko, zij het met hier een daar een ander accent. Wij namen de evolutie van Blauw-Zwart sinds de trainerswissel onder de loep en kwamen tot enkele interessante conclusies.


MEER PUNTEN, MINDER GOALS

Leko stond twee jaar aan het roer in Jan Breydel, met één landstitel als resultaat. De Kroaat vergaarde (alle competities inbegrepen) in die tijd gemiddeld 1,8 punten per wedstrijd, een statistiek die Clement met 2,15 punten per duel ruimschoots overtreft. Nochtans vond zijn elftal minder vlot de weg naar de netten dan in de twee voorgaande seizoenen, met twee doelpunten per match in de Jupiler Pro League.

Toen Leko de plak zwaaide, werd wekelijks nog 2,08 (18-19) en 2,13 (17-18) keer gescoord. Een verschil dat vooral wordt verklaard door een gebrek aan efficiëntie. In de huidige campagne belandde slechts 35 procent van de doelpogingen binnen het kader, tegenover 40% en 41% in de twee jaren daarvoor. Het aantal kansen bleef nochtans nagenoeg ongewijzigd: 15,03 per duel onder Clement, 14,9 onder Leko.

LISTIGERE LEKO

Clement kan de ballen natuurlijk niet zelf tegen de netten trappen – of in zijn geval koppen – maar toch deelt de coach in de schuld. Onder zijn bewind blijken de aanvalsgolven namelijk van een net iets mindere kwaliteit dan de ideeën die uit de koker van Leko kwamen. Die zette telkens 32,5 aanvalslijnen uit, waarbij die offensieve patronen in 22% (17-18) en 32% (18-19) van de gevallen ook resulteerden in een doelkans.



Clement duwde dit seizoen harder door, met méér aanvallen – 37 om precies te zijn – per wedstrijd. Amper 19 procent daarvan eindigde echter met een poging op doel. Meer offensief geweld, maar aan een lagere efficiëntie dan onder Leko dus. Dat blijkt ook enigszins uit de passes naar de zogenaamde final third. Die namen eveneens toe in aantal, maar de accuraatheid werd daarbij niet mee omhoog geschroefd.

DE FACTOR MIGNOLET

Op offensief vlak werden onder Clement dus geen immense stappen verwezenlijkt. De positieve evolutie in het defensieve compartiment compenseert dat evenwel ruimschoots. Club slikte dit seizoen slechts 0,48 goals per match, een enorm verschil tegenover de 1,1 stuks onder Leko. Al moest die het onder de lat wel zien te rooien met Ethan Horvath, Vladimir Gabulov, Kenneth Vermeer, Guillaume Hubert en Ludovic Butelle. De rol van Simon Mignolet mag dus niet worden onderschat, maar toch is er meer aan de hand.



De Brugse defensie stond dit jaar wekelijks acht pogingen toe, twee minder dan onder Leko. De manier waarop Simon Deli moeiteloos Stefano Denswil deed vergeten speelde daar zeker een rol in, net zoals de iets lagere posities van Hans Vanaken en Ruud Vormer op het middenveld. Credits voor Clement dus, die achterin wel al snel terugschakelde naar een trio met Clinton Mata als meest rechtse pion. Een ontdekking van Leko, die tevens het geloof in Brandon Mechele herstelde – en hier zo toch nog flink zijn stempel drukt.

BRUGSE BLAUWDRUK

Hoewel hij absoluut zijn aandeel heeft in de verdedigende progressie op Jan Breydel, volgt Clement hier tot op zekere hoogte dus de blauwdruk van zijn voorganger. Net zoals in heel wat andere facetten van het Brugse spelbeeld. Zo steeg het balbezit onder de Kroaat al van 54 naar 56 procent, een trend die Clement doorzette naar 59%. Voor het eerst in vijf jaar tijd is Club zo trouwens de meest balvaste ploeg in België.

Logischerwijs wordt de bal tegenwoordig dan ook meer rondgespeeld dan in de twee vorige campagnes. 518 passes per wedstrijd op precies te zijn, 58 meer dan toen Leko de teugels in handen had. Opnieuw geldt echter dat de accuraatheid niet dezelfde evolutie doormaakte. De passing-efficiëntie bleef na het tijdperk Leko steken op 83 procent, waarmee Club vier JPL-ploegen moet laten voorgaan in dat onderdeel.

CLEMENT PERFECTIONEERT ...

Club evolueerde dit seizoen naar een ware pressing-machine, die de tegenstander doorgaans amper 7,17 passes gunt alvorens het vijandig balbezit te doorbreken. Blauw-Zwart staat zo op een eenzame hoogte in onze competitie, maar wederom werd de basis door Leko gelegd. Die perkte het hogere aantal toegestane passes onder Michel Preud'homme (8,26) eerst in tot 7,97, en vervolgens zelfs 7,36 stuks per match.



Een tactische bijsturing die Clement nu dus benut én perfectioneert, waarbij hij handig gebruik blijf maken van dezelfde 3-5-2 formatie dat al even geïnstalleerd is op Jan Breydel. Met, uiteraard, hier en daar een ander accent. Zelfs diverse basispionnen bleven intact, want Club probeert haar sterkhouders tegenwoordig langer aan zich te binden. Vooral in de as, waar Ruud Vormer en Hans Vanaken nog altijd op post zijn.

... EN WINT

Opvallend genoeg bleven ook veel andere elementen nagenoeg onveranderd. Het aantal en percentage gewonnen duels, de balverliezen –en recuperaties en ga zo maar door: op heel wat vlakken bleven de pijlers van het Leko-regime overeind. Respect voor de Kroaat is dus op zijn plaats, al mag Clement toch één veelzeggende statistiek op zijn conto schrijven. Doorheen twee reguliere campagnes tikte Leko af op een fraai winstpercentage van 68 procent. Clement doet maar liefst twaalf procent beter door 80% van de punten binnen te halen. En laat dat nu net de essentie van het spelletje zijn.

LEES OOK: Leko klopt zichzelf op de borst: "Sinds ik er ben..."

Heeft Clement een deel van het Brugse succes te danken aan Leko?

Meest recent

Cinel pakt uit met zeer gewaagde uitspraken

Cercle Brugge draait al een stuk beter dan enkele weken geleden, maar de situatie is nog altijd ...

0
0
PSG-voorzitter met grote ambities: "Naar de JPL!"

Nasser Al-Khelaïfi is voorzitter van PSG en hij was donderdag te gast in België. Daar ...

23
23
PSV én PSG onderuit, Pocognoli geniet met volle teugen

In de Bundesliga, Serie A, Eredivisie en Ligue 1 werd er vanavond ook gevoetbald. Zo mochten ze bij ...

10
10
KRC Genk (voorlopig) in top zes na felbevochten zege

KRC Genk stond er grote druk, want verliezen was vanavond uit den boze bij KV Mechelen. De ...

56
56
Patro viert feestje bij Club NXT na zege in spektakelduel

In de Challenger Pro League stonden er vanavond twee duels op het programma. Club NXT ontving het ...

38
38
Tresoldi geniet in JPL en ziet één straffe tegenstander

Club Brugge betaalde afgelopen zomer 6 miljoen euro om Nicolo Tresoldi aan te trekken. De speler ...

80
80
Still geeft update over alle ophef omtrent Bayat

Edward Still verliet na twee matchen als interim-trainer RSC Anderlecht voor Watford. Karim ...

49
49
De Mil verrast: "Wilde hem meenemen naar AA Gent"

Zaterdag staat er met Sporting Charleroi - AA Gent een zeer belangrijk duel voor een ticket in ...

84
84
Red Flames nemen na 65 caps afscheid van grote naam

De Belgian Red Flames hebben vandaag afscheid genomen van een van hun meest ervaren speelsters. Na ...

21
21
Leko klopt zichzelf op de borst: "Sinds ik er ben..."

Club Brugge moet dit weekend aan de bak tegen Cercle Brugge. Een Brugse derby, waarbij puntenverlies ...

125
125
Dan breekt de hel los: nachtmerriecoach naar Anderlecht?

Anderlecht jaagt op een nieuwe T1 en wil nog deze week knopen doorhakken. Maar één ...

501
501
Grote crisis bij Antwerp: Goots velt oordeel over toekomst

Royal Antwerp FC verloor kansloos met 0-4 van een zeer sterk RSC Anderlecht. De score was nog ...

149
149
'Club Brugge ruikt geld bij deal van 80 miljoen euro'

Club Brugge incasseerde de afgelopen honderden miljoenen euro’s via uitgaande transfers. De ...

373
373
Euvrard geeft toe: zomeraanwinst mag Standard al verlaten

Bij Standard kennen ze alweer een zeer moeilijk seizoen. Vincent Euvrard zal met zijn team moeten ...

70
70
Overname op til? Saudi-Arabië zorgt voor bommetje in JPL

Onze redactie kwam de afgelopen maanden met een aantal primeurs. Zo haalden we al een hele tijd ...

449
449
Belgisch voetbal kreunt: 666 miljoen euro als noodoplossing

Het Belgische voetbal leeft al vele jaren boven zijn stand. Dankzij kapitaalsinjecties van de ...

130
130
Vanderbiest voert druk op: "Bij hén is het van moeten"

KV Mechelen kan vanavond een zeer goede zaak doen in de Jupiler Pro League. Ze nemen het in eigen ...

54
54
'KV Mechelen mist duo, Hayen hakt Genk-knopen door'

KV Mechelen krijgt straks KRC Genk over de vloer, een van de rechtstreekse concurrenten in de jacht ...

362
362
De Mil moet puzzelen: sterkhouders out bij AA Gent

KAA Gent gaat zaterdag op bezoek bij Charleroi, een rechtstreekse concurrent voor de top zes. ...

128
128
Vader Vlasic brandt Van Gucht af na ontkenning scheiding

Wel gescheiden, niet gescheiden en uiteindelijk... blijken Ruben Van Gucht en Blanka Vlasic toch ...

260
260
Leko verschaft cruciale update uit ziekenboeg Club Brugge

Aanstaande woensdag komt Atlético Madrid op bezoek in Jan Breydel, waar Club Brugge zondag ...

306
306
Schreuder naar Anderlecht: laatste struikelblok bekend

Na de straffe bekerzege tegen Antwerp gaan er hier en daar stemmen op om interimcoach ...

786
786
Jan Mulders hart bloedt: “Ik dacht aan begrafenissen”

Jan Mulder werd een poos geleden genadeloos aan de kant geschoven door VTM. De Nederlandse analist ...

98
98
Kaye Furo meteen naar de achtergrond bij Brentford

Kaye Furo maakte afgelopen wintermercato de verrassende transfer naar Brentford. De aanvaller was ...

217
217
Straffe Anderlecht-comeback? Ariël Jacobs reageert

RSC Anderlecht pakte in de beker een ferme opsteker door zich onverhoopt te kwalificeren voor de ...

556
556

Meer sportnieuws