Vercauteren vs. Kompany: 5 opmerkelijke conclusies

1055
Vercauteren vs. Kompany: 5 opmerkelijke conclusies

Bijna een jaar geleden kondigde Vincent Kompany zijn terugkeer naar Anderlecht aan. Niet gewoon als speler maar tevens als coach, met Simon Davies als zijn rechterhand. De voetbalromantiek spatte af van de voormalige Man City-tandem, maar de resultaten waren erbarmelijk. Enter Frank Vercauteren, onder wie Paars-Wit veel meer punten pakte. Een realistischere aanpak die haar vruchten afwierp, heet het dan. Maar hoe zit het juist met dat verschil in speelstijl?


BALBEZIT: -9%

Hét stokpaardje van Kompany is uiteraard het balbezit, naar het voorbeeld van zijn mentor Pep Guardiola. Tijdens de eerste 10 wedstrijden onder zijn bewind hield Anderlecht het leer 61% van de tijd in de ploeg, het hoogste cijfer in heel de Jupiler Pro League. De kritiek was echter dat die vaak nogal trage opbouw tot te weinig kansen leidde, al liet ook de afwerking toch geregeld te wensen over. Onder Vercauteren nam het balbezit alvast een duik naar 52 procent, maar liefst negen procent minder en pas goed voor een zesde plaats in dat klassement.



KWALITEIT PASSING: +2%

De hoeveelheid tijd met het leer in de eigen rangen ging dus drastisch naar beneden, met als gevolg dat ook de balcirculatie gevoelig daalde. Gemiddeld 586 passes per duel onder Kompany werden er namelijk amper 466 eens Vercauteren overnam. Opvallend genoeg steeg de accuraatheid terwijl wel van 86% naar 88%, waarmee Anderlecht stevig koploper in de JPL is. Bovendien resulteerde die kwalitatief zuiverdere passing in vier extra opgezette aanvallen per match. Minder balbezit, maar een betere efficiëntie én meer offensieve impulsen dus.

MINDER DRUK, MEER COUNTERS

Onder Kompany was balbezit heilig, en dus moest het leer zo snel mogelijk worden veroverd. Anderlecht zette in de eerste 10 weken daarom enorm veel druk, waarbij tegenstanders de bal gemiddeld slechts 7,51 keer rond konden laten gaan – enkel Club Brugge doet beter met 7,17 toegelaten passes. Vercauteren liet die pressing los, zo getuigt een stijging naar 10,3 gedulde passes. Paars-Wit kwam zo organisatorisch beter uit de verf en kon bijgevolg zelf tevens scherper tegenprikken. Het aantal counters steeg dan ook van 1,6 naar 3,7 stuks per wedstrijd.

TEGENDOELPUNTEN: -33%

De defensieve herstructurering van Vercauteren vertaalt zich eveneens in het aantal tegentreffers dat Anderlecht slikte. Met Kompany aan het roer slikten de Brusselaars gemiddeld 1,2 doelpunt per match, wat onder Vercauteren afzwakte naar wekelijks 0,8 tegengoals. Het dient wel gezegd dat zowel Kompany als Vercauteren meer dan eens Hendrik Van Crombrugge mochten bedanken voor die degelijke balans. De sterkhouder tussen de palen voorkwam met zijn vele reddingen flink wat meer schade, zo blijkt ook uit de geavanceerde statistieken.



Wanneer we kijken naar de ‘verwachte tegendoelpunten’, een betrouwbaar model dat de kwaliteit van kansen in acht neemt, zien we een lichte verbetering onder Vercauteren (1,3) vergeleken met Kompany (1,5). Beide statistieken geven echter vooral aan hoe Anderlecht achterin uiterst afhankelijk blijft van haar doelman, een bewijs dat de defensieve organisatie van Paars-Wit op lange termijn niet houdbaar is. Over het hele seizoen bekeken stond de recordkampioen zo maar liefst 11,65 doelpogingen per wedstrijd toe. Amper zes ploegen doen slechter.

GESCOORDE DOELPUNTEN: +125%

Toeval of niet: toen Kompany nog de plak zwaaide, vonden de Anderlecht-spelers wel érg weinig de weg naar het doel. Dat resulteerde in gemiddeld slechts 0,8 goals per match, een cijfer dat onder Vercauteren met een volledige eenheid werd opgekrikt naar 1,8 – al hadden de monsterscores tegen AS Eupen (6-1) en Zulte Waregem (7-0) daar natuurlijk een groot aandeel in. Vooral de efficiëntie nam daarbij aanzienlijk toe. In de eerste 10 weken belandde maar één schot op drie binnen het kader, sinds Vercauteren overpakte steeg die ratio naar 44 procent.

CONCLUSIE



Kompany droomde ervan om in Anderlecht een mini-Man City neer te planten, maar al snel werd duidelijk dat zijn spelersgroep daarvoor niet over de nodige kwaliteit beschikt. Vermits aan het eind van de rit de resultaten nog altijd primeren, haalde de geroutineerde Vercauteren dan ook veel meer uit het aanwezige materiaal. Zowel op offensief áls organisatorisch vlak werden in het Lotto Park grote stappen gezet onder zijn leiding. Voor zijn komst pakte Paars-Wit 30 procent van de punten, nadien werd die oogst verdubbeld. Veel flagranter kan het niet worden.

Toch is het huiswerk nog ver van af, en moet er nog heel wat gebeuren alvorens Anderlecht weer echt kan meestrijden om de titel. De nadruk ligt daarbij vaak op het aanvallende compartiment, maar zoals gezegd verbloemen de prestaties van Van Crombrugge achterin veel. Ook daar mag Peter Verbeke dus speuren naar betaalbare versterkingen, want niet elk euvel kan worden opgelost met de eigen jeugd. Al is het voorin toch rekenen op Antoine Colassin, een ontdekking van Kompany. De overige spitsen boden immers weinig meerwaarde, terwijl Nacer Chadli allicht vertrekt. Gelukkig kreeg Vercauteren dan weer wel Michel Vlap aan het draaien. Of hoe er misschien toch muziek zit in de tandem Kompany-Vercauteren.

LEES OOK: Één Rode Duivel maakt kans op Ballon d’Or-prijs

Zal Kompany ooit Vercauteren overstijgen als coach?

Meest recent

Lang disciplinair in tribune gezet: nieuwe details bekend

Noa Lang moest woensdagavond vanuit de tribunes toekijken hoe zijn SSC Napoli in de Champions League ...

35
35
Kansen Belgische clubs: transfer Ito kaatst in extremis af

De mercato is in België alweer een weekje gesloten, maar de clubs uit de Jupiler Pro League ...

109
109
Courtois maakt plekje vrij: JPL-doelman bij Rode Duivels?

Wat al een tijdje in de lucht hing, heeft hij nu ook officieel bevestigd. Zo zal Thibaut Courtois de ...

232
232
Ziyech verrast iedereen met nieuwe club

Hakim Ziyech heeft een nieuwe club. De 33-jarige Marokkaanse smaakmaker heeft zijn handtekening ...

14
14
Anderlecht slaat wéér toe: contract tot 2029

Neerpede is al vele jaren een garantie op talentdoorstroming. Het hield Anderlecht financieel ...

93
93
Bruno en RSCA zijn klaar: "Of ik extra druk voel?"

Bij RSC Anderlecht zijn ze degelijk aan het seizoen begonnen. Er was de kwalificatie voor de Europa ...

122
122
Euvrard looft pion: "Je ziet zijn honger én kwaliteit"

Standard speelt dit weekend tegen KVC Westerlo. De Rouches hopen hun goede start daar verder te ...

41
41
Bruno: "Of Aasgaard en Amane in de selectie zitten?"

RSC Anderlecht neemt het vrijdagavond op tegen KV Mechelen. Vitor Bruno heeft een zeer ruime ...

275
275
Geen megadeal voor Patro: "Overstijgt ons jaarbudget"

Patro Eisden kende een zeer drukke zomermercato. De club uit de Challenger Pro League deed ...

54
54
Sibierski over mercato: "Dat was niet per se gepland"

RSC Anderlecht haalde elf nieuwe spelers. Dergelijke mercato gebeurde al eerder en is zowat het ...

208
208
'Leko grijpt drastisch in: 5 wissels bij Club Brugge'

Club Brugge heeft weinig tijd om stil te staan bij de nederlaag tegen Aston Villa, want zondag ...

589
589
'Vraagteken achter Vanaken: Leko kiest al vervanger'

Club Brugge likt zijn wonden na de nederlaag tegen Aston Villa. Niet alleen had de landskampioen op ...

301
301
Familie Pfaff na familieleed: Jean-Marie diep geraakt

De voorbije jaren waren bijzonder zwaar voor Jean Marie Pfaff en zijn familie. De Belgische legende ...

382
382
'Tresoldi zorgt alweer voor nieuwe plottwist'

Het is voor Club Brugge een zeer bewogen zomer geweest. Rond heel wat spelers draaide de ...

151
151
'Real grijpt meteen in na nieuwe masterclass Courtois'

Real Madrid is deze week met een overwinning begonnen aan zijn campagne in de Champions League en ...

235
235
'Nieuwe mokerslag voor getergd KV Mechelen'

Na amper vijf speeldagen lijkt het bij KV Mechelen al crisis te zijn. Met een schamele twee op ...

350
350
Dortmund komt met geruststellend nieuws over Karetsas

Kos Karetsas had deze week ongetwijfeld hoge verwachtingen gekoesterd voor zijn debuut in de ...

75
75
"Waarom ik niet bij Standard tekende? Vraag het Wilmots"

Standard heeft dit seizoen een uitstekende start genomen en lijkt een stevige kandidaat om op zijn ...

242
242
Transfer en Rode Duivels: Van de Perre kiest volgende stap

Union zag deze zomer weer heel wat smaakmakers vertrekken, maar wist ook enkele belangrijke spelers ...

112
112
Napoli ontdekt De Bruyne: "Dit is de echte Kevin"

Napoli is woensdagavond aan zijn campagne in de Champions League begonnen met een thuisnederlaag ...

252
252
TRANSFERUURTJE: 'Ovemars-bom bij Antwerp, verrassend aanbod Bakayoko'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

204
204
Jorthy Mokio plots in erg vieze papieren bij Ajax

Jorthy Mokio brak op jonge leeftijd door bij KAA Gent en ging vervolgens naar Ajax. Ook daar werd ...

164
164
‘Miljoenentransfers volgende mercato Club Brugge al bepaald’

Club Brugge kende weer een woelige zomertransferperiode met verschillende vertrekkers en uiteraard ...

650
650
'Grote omwenteling Anderlecht: details nieuw beleid bekend'

Le nouveau Anderlecht est arrivé. De spelerskern ging deze zomer stevig op de schop en ...

580
580
'Inter lonkt met grote aandacht naar Belgische voetbal'

De voorbije dagen werd de Champions League op gang getrapt, met onder meer een stevige clash tussen ...

195
195

Meer sportnieuws