Vercauteren vs. Kompany: 5 opmerkelijke conclusies

1055
Vercauteren vs. Kompany: 5 opmerkelijke conclusies

Bijna een jaar geleden kondigde Vincent Kompany zijn terugkeer naar Anderlecht aan. Niet gewoon als speler maar tevens als coach, met Simon Davies als zijn rechterhand. De voetbalromantiek spatte af van de voormalige Man City-tandem, maar de resultaten waren erbarmelijk. Enter Frank Vercauteren, onder wie Paars-Wit veel meer punten pakte. Een realistischere aanpak die haar vruchten afwierp, heet het dan. Maar hoe zit het juist met dat verschil in speelstijl?


BALBEZIT: -9%

Hét stokpaardje van Kompany is uiteraard het balbezit, naar het voorbeeld van zijn mentor Pep Guardiola. Tijdens de eerste 10 wedstrijden onder zijn bewind hield Anderlecht het leer 61% van de tijd in de ploeg, het hoogste cijfer in heel de Jupiler Pro League. De kritiek was echter dat die vaak nogal trage opbouw tot te weinig kansen leidde, al liet ook de afwerking toch geregeld te wensen over. Onder Vercauteren nam het balbezit alvast een duik naar 52 procent, maar liefst negen procent minder en pas goed voor een zesde plaats in dat klassement.



KWALITEIT PASSING: +2%

De hoeveelheid tijd met het leer in de eigen rangen ging dus drastisch naar beneden, met als gevolg dat ook de balcirculatie gevoelig daalde. Gemiddeld 586 passes per duel onder Kompany werden er namelijk amper 466 eens Vercauteren overnam. Opvallend genoeg steeg de accuraatheid terwijl wel van 86% naar 88%, waarmee Anderlecht stevig koploper in de JPL is. Bovendien resulteerde die kwalitatief zuiverdere passing in vier extra opgezette aanvallen per match. Minder balbezit, maar een betere efficiëntie én meer offensieve impulsen dus.

MINDER DRUK, MEER COUNTERS

Onder Kompany was balbezit heilig, en dus moest het leer zo snel mogelijk worden veroverd. Anderlecht zette in de eerste 10 weken daarom enorm veel druk, waarbij tegenstanders de bal gemiddeld slechts 7,51 keer rond konden laten gaan – enkel Club Brugge doet beter met 7,17 toegelaten passes. Vercauteren liet die pressing los, zo getuigt een stijging naar 10,3 gedulde passes. Paars-Wit kwam zo organisatorisch beter uit de verf en kon bijgevolg zelf tevens scherper tegenprikken. Het aantal counters steeg dan ook van 1,6 naar 3,7 stuks per wedstrijd.

TEGENDOELPUNTEN: -33%

De defensieve herstructurering van Vercauteren vertaalt zich eveneens in het aantal tegentreffers dat Anderlecht slikte. Met Kompany aan het roer slikten de Brusselaars gemiddeld 1,2 doelpunt per match, wat onder Vercauteren afzwakte naar wekelijks 0,8 tegengoals. Het dient wel gezegd dat zowel Kompany als Vercauteren meer dan eens Hendrik Van Crombrugge mochten bedanken voor die degelijke balans. De sterkhouder tussen de palen voorkwam met zijn vele reddingen flink wat meer schade, zo blijkt ook uit de geavanceerde statistieken.



Wanneer we kijken naar de ‘verwachte tegendoelpunten’, een betrouwbaar model dat de kwaliteit van kansen in acht neemt, zien we een lichte verbetering onder Vercauteren (1,3) vergeleken met Kompany (1,5). Beide statistieken geven echter vooral aan hoe Anderlecht achterin uiterst afhankelijk blijft van haar doelman, een bewijs dat de defensieve organisatie van Paars-Wit op lange termijn niet houdbaar is. Over het hele seizoen bekeken stond de recordkampioen zo maar liefst 11,65 doelpogingen per wedstrijd toe. Amper zes ploegen doen slechter.

GESCOORDE DOELPUNTEN: +125%

Toeval of niet: toen Kompany nog de plak zwaaide, vonden de Anderlecht-spelers wel érg weinig de weg naar het doel. Dat resulteerde in gemiddeld slechts 0,8 goals per match, een cijfer dat onder Vercauteren met een volledige eenheid werd opgekrikt naar 1,8 – al hadden de monsterscores tegen AS Eupen (6-1) en Zulte Waregem (7-0) daar natuurlijk een groot aandeel in. Vooral de efficiëntie nam daarbij aanzienlijk toe. In de eerste 10 weken belandde maar één schot op drie binnen het kader, sinds Vercauteren overpakte steeg die ratio naar 44 procent.

CONCLUSIE



Kompany droomde ervan om in Anderlecht een mini-Man City neer te planten, maar al snel werd duidelijk dat zijn spelersgroep daarvoor niet over de nodige kwaliteit beschikt. Vermits aan het eind van de rit de resultaten nog altijd primeren, haalde de geroutineerde Vercauteren dan ook veel meer uit het aanwezige materiaal. Zowel op offensief áls organisatorisch vlak werden in het Lotto Park grote stappen gezet onder zijn leiding. Voor zijn komst pakte Paars-Wit 30 procent van de punten, nadien werd die oogst verdubbeld. Veel flagranter kan het niet worden.

Toch is het huiswerk nog ver van af, en moet er nog heel wat gebeuren alvorens Anderlecht weer echt kan meestrijden om de titel. De nadruk ligt daarbij vaak op het aanvallende compartiment, maar zoals gezegd verbloemen de prestaties van Van Crombrugge achterin veel. Ook daar mag Peter Verbeke dus speuren naar betaalbare versterkingen, want niet elk euvel kan worden opgelost met de eigen jeugd. Al is het voorin toch rekenen op Antoine Colassin, een ontdekking van Kompany. De overige spitsen boden immers weinig meerwaarde, terwijl Nacer Chadli allicht vertrekt. Gelukkig kreeg Vercauteren dan weer wel Michel Vlap aan het draaien. Of hoe er misschien toch muziek zit in de tandem Kompany-Vercauteren.

LEES OOK: 'Versterking Kompany: Bayern lonkt wéér naar Premier League'

Zal Kompany ooit Vercauteren overstijgen als coach?

Meest recent

Ondanks puik WK: 'Duivels-nachtmerrie voor Brandon Mechele'

Hoewel hij aankondigde veel te zullen roteren, zal Mark van Bommel van het huidige Nations ...

80
80
Spanning bij Fransen: koude oorlog tussen twee supersterren

In Frankrijk kijkt men reikhalzend uit naar het Nations League-duel van vrijdagavond tegen Turkije. ...

24
24
Duivels met basisdebutant? Opvallende naam imponeert

In de Nations League nemen de Rode Duivels het vrijdagavond op tegen Italië. Het wordt ...

64
64
'Nieuw goudhaantje voor Genk: Engelse toppers melden zich'

KRC Genk heeft de voorbije jaren een flinke reputatie opgebouwd in het opleiden en lanceren van ...

240
240
‘Voetbalbond verbaast: Lammens níét opvolger Courtois’

Senne Lammens leek de logische opvolger van Thibaut Courtois, maar binnen de voetbalbond klinkt ...

316
316
Cruciale doorbraak bij KBVB: weg voor Mannaert ligt open

De Rode Duivels reisden donderdagnamiddag naar Italië af voor hun Nations League-duel van een ...

29
29
Italië-België: Van Bommel dropt dubbele hint over basiself

Vrijdagavond is het zover, dan werken de Rode Duivels hun eerste wedstrijd af onder bondscoach Mark ...

121
121
Mignolet drukt stempel: 'strategische' aanwerving bondscoach

De Rode Duivels staan voor een stevig vierluik in de Nations League, de nationale beloften strijden ...

237
237
'Club Brugge versiert Europese top: United wild van sterkhouder'

Arsenal FC. Internazionale. FC Barcelona. AC Milan. Club Brugge verkocht de voorbije seizoenen ...

339
339
'Arsenal nóg sterker: transfervizier op Real Madrid'

De nederlaag van vlak voor de interland-break tegen Brighton kwam hard aan, maar voorts kan Arsenal ...

29
29
Van Bommel laat uitblinker links liggen: "Verbazend"

Mark van Bommel heeft zijn eerste selectie als Belgisch bondscoach samengesteld. Daarin voorzag hij ...

341
341
Marc Coucke vloert Sam Baro: "Voor eens en altijd..."

Marc Coucke stond woensdagavond even helemaal in de schijnwerpers in het Gentse Wintercircus. De ...

349
349
Van Dijk over stoppen bij Oranje: "Na één seconde wist ik het"

Virgil van Dijk heeft geen moment getwijfeld toen hem werd gevraagd of hij door wil gaan als ...

19
19
Albert ziet één klein probleem bij de Rode Duivels

De Rode Duivels doen het in de Nations League zonder Thibaut Courtois. Romelu Lukaku en Kevin De ...

72
72
Heeft Nederland eindelijk een 'nieuwe' topspits?

Nederland had vele jaren een spitsenprobleem. Het is te zeggen, ze hadden zoveel luxe dat heel wat ...

45
45
Opvallend: Van Bommel ziet (tijdelijk?) Duivels probleem

België neemt het morgen op tegen Italië. Mark van Bommel wil met de Rode Duivels ...

44
44
'Maamar speelt zich in de kijker: interesse groeit'

Ali Maamar heeft zich nadrukkelijk in de kijker gespeeld. De jonge rechtsachter van Anderlecht ...

265
265
Rodri ziet één gigantisch verschil tussen Guardiola en Flick

Rodri had zich zijn start bij FC Barcelona anders voorgesteld. De Spaanse middenvelder maakte ...

45
45
Antwerp wint tegen Beveren, RSCA verwelkomt Leoni

Deze te lange interlandbreak zorgt ervoor dat de Belgische eersteklassers oefenmatchen moeten spelen ...

165
165
KRC Genk maakt stadionplannen bekend

KRC Genk maakt werk van een ambitieuze toekomst. De Limburgse club wil in totaal 60 miljoen euro ...

709
709
Albert kiest Duivelse elf: grote verrassingen op flanken

Mark van Bommel staat vrijdagavond om 20u45 voor zijn vuurdoop als bondscoach van de Rode Duivels. ...

142
142
'Man Utd hakt knoop door: derde Rode Duivel in 2027'

Manchester United gaat dezer dagen weer een beetje de Belgische toer op. Een jaar geleden streek ...

79
79
Club zit op goud: meer dan 200 miljoen voor kwartet?

Geen Belgische club die de voorbije jaren meer centen ophaalde op de transfermarkt dan Club Brugge. ...

175
175
Reedijk heeft na vertrek bij Beveren nieuwe club beet

SK Beveren keerde dit seizoen na vijf jaar afwezigheid terug in de Jupiler Pro League, maar dat ...

32
32
'Club klopt voor vierde keer op rij aan bij Luzern'

Club Brugge ontwikkelde de voorbije jaren een opvallend sterke connectie met Zwitserland. Met Yann ...

183
183

Meer sportnieuws