Lesjes uit Nederland: hoe JPL-stop in de soep dreigt te lopen

606
Lesjes uit Nederland: hoe JPL-stop in de soep dreigt te lopen

Ons land leek even voor een primeur te gaan zorgen, maar uiteindelijk gaat Nederland met die eer lopen. Nadat de politiek eerder een negatief advies had gegeven over voetbal achter gesloten deuren, werd de Eredivisie namelijk definitief stopgezet. Niet veel later hakten onze noorderburen reeds knopen door over heikele thema’s als promotie, degradatie en de verdeling van de Europese tickets. Iets waar ze in de Jupiler Pro League nog wat van kunnen leren, al geldt dat tevens voor de hele heisa die volgde.


Een complete stillegging van de competitie lijkt ook in België ondertussen al een tijdje onvermijdelijk, maar toch is het doek nog altijd niet gevallen. Maandag staat dat evenmin te gebeuren, vermits de Nationale Veiligheidsraad de clubs in het ongewisse liet over de mogelijke heropstart van sportevenementen zonder publiek. Inmiddels klinken vooral vanuit Antwerpen dan ook almaar meer geluiden om de deur op een kier te houden. Voorzitter Paul Gheysens neemt daarbij geen blad voor de mond en wil absoluut nog spelen, zijn manager Sven Jacques wil minstens wachten tot 10 mei – tenzij de overheid natuurlijk anders beslist.

ANTWERPSE ARGWAAN
Indien onze politici straks het voorbeeld van hun Nederlandse collega's volgen, mogen ze zelfs op de Bosuil immers onherroepelijk elk greintje hoop opbergen. Wedstrijden voor lege tribunes blijven dan tenslotte verboden, waarmee meteen ook aan het voornaamste UEFA-criterium om er de brui aan te geven wordt voldaan. Mocht dat verdict in de loop van volgende week vallen, zal het zoals Jacques opmerkt echter nog steeds te vroeg zijn om de stekker eruit te trekken. Tot het BAS op 10 mei een oordeel velt over de talrijke clubs in licentienood, is het namelijk onmogelijk om zinvolle uitspraken te doen over de gevolgen daarvan.



Het vizier is wat dat betreft vooral op Moeskroen gericht, hoewel er nu nog inspanningen worden gedaan om de Henegouwers te redden. Zo lang de toekomst daar onzeker is, bestaan er evenwel geen garanties over wie volgend seizoen al dan niet op het hoogste niveau mag aantreden. Beloftes die Club Brugge, de drijvende kracht achter het plan om er een streep door te trekken, volgens Antwerp wel maakte in haar zoektocht naar steun van andere teams. Hoe je het ook draait of keert, het blijft een vreemde insteek om eerst over iets te stemmen en pas later de details uit te werken. Wat dus wel al heel de tijd de intentie is.

KLUCHT IN NEDERLAND
In Nederland koos men voor een andere aanpak en werd de koe meteen bij de horens gevat. Al draaide de stemming daar na het lekken van een e-mailadres wel uit op een volstrekte klucht, en vielen er achteraf flink wat klachten te noteren over de uitkomst. Diverse benadeelde partijen kondigden zelfs al aan stappen te ondernemen, te beginnen met kandidaat-promovendi Cambuur en De Graafschap. Zij mogen immers niet stijgen, want de KNVB besloot promotie en degradatie simpelweg te schrappen. Een goed voorteken voor hekkensluiter Waasland-Beveren, maar Beerschot en OH Leuven kijken ongetwijfeld argwanend toe.



Daarnaast is er Utrecht, dat als zesde in de stand – met slechts drie punten achterstand op nummer vijf Willem II, een match minder én normaliter een bekerfinale in het vooruitzicht – naast een Europees ticket grijpt. Een fikse dosis pech die hier gelukkig niet voorvalt, al kunnen Genk en Anderlecht zich misschien wel identificeren met John van den Brom en co. Meer dan KV Mechelen hoopten zij nog op een mirakel, maar in vergelijking met Utrecht zien we vrij weinig reden tot klagen. Dan komt de situatie van Antwerp, dat wél Europa in mag maar eveneens een bekerfinale aan haar neus voorbij ziet gaan, dichter in de buurt.

VIJF KEER NEEN?
Lange tijd tastten we volledig in het duister over hoe een eventuele stop er uit zou zien, en ook vandaag lijkt een consensus in België nog lang niet nabij. Dankzij onze noorderburen beschikken we nu tenminste wel over een eerste voorbeeld, maar als precedent voorspelt de Nederlandse oplossing weinig goeds. Met Beerschot, OH Leuven, Genk, Anderlecht en Antwerp duiden we in ons land namelijk meteen al vijf partijen aan die het warm krijgen bij het idee van een gelijkaardige regeling. Dat laatste trio leek onder impuls van Gheysens en Marc Coucke, van meet af aan tegen het voorstel gekant, sowieso negatief te gaan stemmen.



De twee tweedeklassers – en/of Westerlo, dat ook nog promotiehoop koestert – overtuigen om hetzelfde te doen, volstaat dan al om het pleit te winnen. Per slot van rekening vereist elke wijziging aan het format, waaronder een vroegtijdige beëindiging ervan, een meerderheid van 80 procent. Op de Algemene Vergadering met alle 23 profclubs, zonder het failliete Lokeren dus, is vijf keer een ‘neen' dan ook reeds voldoende om de stillegging af te wenden. Tel daarbij de tv-rechtenhouders die alsnog een compensatie eisen, en het is nog maar de vraag of 19 teams achter hun oorspronkelijke standpunt van 2 april blijven staan.

TYPISCH BELGISCH
Helemaal bovenin de Eredivisie werd Ajax overigens níét uitgeroepen tot landskampioen, al hoeft dat voor Club Brugge daarom nog niks te betekenen. De Amsterdammers hadden immers niet dezelfde straatlengte voorsprong op hun eerste achtervolger, integendeel: AZ stond op gelijke hoogte. In Alkmaar zijn ze dan ook niet te spreken dat Ajax met het beste Europese ticket gaat lopen en lieten ze al weten het er niet bij te zullen laten. Op dat vlak komt de JPL goed weg, want zoals Gheysens graag opmerkt is de top drie best tevreden met hun respectievelijke posities. Ook AA Gent en Charleroi, tevens voorstander van de stop.



Hoewel sommige thema's bij ons dus iets minder prangend zijn dan in Nederland, geldt de huidige heisa daar toch als een waarschuwing voor de Pro League. In typisch Belgische stijl worden de heetste hangijzers hier wel uitgesteld, al kan dat later zelfs net nog meer problemen opleveren. Wie na de deliberaties alsnog uit de boot valt, zal zich net als Cambuur, De Graafschap, Utrecht en AZ namelijk beroepen op juridische procedures. Een betere optie lijkt dan dus om toch te wachten tot tenminste een aantal zaken uitgeklaard worden, te beginnen met de licentievraagstukken. Pas dan kan een weloverwogen beslissing volgen.

DROOM VAN VERHAEGHE
Als het voorbeeld van Nederland één ding bewijst, is het echter wel dat er hoe dan ook iemand als verliezer achterblijft. En dat die benadeelde partij, alle solidariteit ten spijt, niet zomaar akkoord zal gaan met dat verdict. De enige manier om eindeloze discussies en rechtszaken te vermijden, is dus trachten om iedereen tevreden te stellen. Een schijnbaar onmogelijke opdracht, al vormt een eerste klasse met 18 of 20 teams dan misschien toch een potentiële uitweg. In dat geval hoeft immers niemand te zakken, en treden zowel OH Leuven áls Beerschot – en wie weet ook Westerlo – toe tot het hoogste niveau. Gezien de drukke kalender zijn play-offs dan wel uitgesloten, wat maakt dat Club Brugge-voorzitter Bart Verhaeghe zijn natte droom volledig zou zien uitkomen. Helaas betwijfelen we dat zijn opponenten hem die overwinning zullen gunnen. En bereiden we ons dus al voor op de soep die de poging tot stopzetting nog met zich mee zal brengen.

LEES OOK: Mokio bevrijdt Ajax in Zwolle, bizarre namiddag Godts

🚀

Denkt u dat minstens 5 ploegen tégen de stopzetting zullen stemmen?

Meest recent

'Uitsluitsel Antwerp: Verschaeren heeft nieuwe club gekozen'

Yari Verschaeren zit sinds het aflopen van zijn contract bij RSC Anderlecht nog steeds zonder club. ...

0
0
'Lukaku niet naar Anderlecht: exacte reden bekend'

Heel even leek het nu al zover, maar Romelu Lukaku besloot zijn grote comeback bij RSC Anderlecht ...

148
148
De Mil houdt adem in: rampscenario voor AA Gent?

In de derde voorronde van de Conference League verdedigt AA Gent donderdag een 1-0 voorsprong tegen ...

73
73
Mertens en Kerkhofs lokken massaal reacties uit met één foto

Kat Kerkhofs en Dries Mertens zijn al een tijdje onderweg en lijken volop te genieten van de ...

294
294
'Grote kuis in Genk: 8 (!) vertrekkers in de maak'

Ondanks de recordtransfers van Rafiu Durosinmi en Konstantinos Karetsas heeft KRC Genk, waar voorts ...

797
797
'Siquet wil weg: Club Brugge neemt standpunt in'

Club Brugge wil de komende weken geen sterkhouders meer zien vertrekken, al lijkt dat toch ...

405
405
KRC Genk in diepe rouw: uniek gebaar raakt tot tranen toe

Michiel Vandeweert, content creator en één van de bekendste mensen van ons land die ...

409
409
UEFA grijpt zwaar in bij VAR-regels: veranderingen nakend

De VAR blijft de gemoederen bezighouden. Sinds de invoering van de videoref is er veel discussie ...

153
153
Fabrizio Romano dropt plots bommetje in transferwereld

Fabrizio Romano is de grootste transferexpert in de voetbalwereld. Een transfer is pas in kannen en ...

89
89
Scheidsrechters JPL én CPL bekendgemaakt

De eerste speeldag voor de Jupiler Pro League is achter de rug en de volgende klopt alweer op de ...

39
39
Pacho komt met emotionele onthulling over Antwerp-periode

Willian Pacho brak op het hoogste niveau door bij Royal Antwerp FC waarna hij een transfer naar ...

412
412
Turkse journalist gearresteerd na ‘misleidend transfergerucht’

Ophef in Turkije: een journalist is gearresteerd nadat die een gerucht de wereld instuurde. Jamal ...

56
56
STVV komt met update over vernieuwing stadion

Sint-Truiden VV speelt dit seizoen Europees voetbal na een topseizoen in de Jupiler Pro League. De ...

128
128
‘Westerlo op een zucht van nieuwe toptransfer’

Westerlo is nog niet klaar op de zomermercato. De Kemphanen zoeken nog versterkingen en er is alvast ...

67
67
Club-target hakt knoop door: nieuw contract getekend

Club Brugge werd deze zomermercato met verschillende targets in verband gebracht. Peer Koopmeiners ...

157
157
Amazon-miljardair Jeff Bezos investeert in Liverpool

Jeff Bezos is één van de rijkste zakenmensen ter wereld en de Amerikaan komt nu ook ...

91
91
‘Hoop voor Anderlecht? Details Lukaku-transfer bekend’

Romelu Lukaku brak als 16-jarige door bij RSC Anderlecht en de aanvaller heeft er nooit een geheim ...

716
716
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht wil oude bekende, Club Brugge vreest’

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

603
603
Trump springt in de bres voor Infantino: “Vreselijke vergissing”

Dat Donald Trump en Gianni Infantino goede vrienden zijn werd op het WK al duidelijk. Beide heren ...

139
139
Thibaut Courtois doet boekje open over José Mourinho

Thibaut Courtois is op de weg terug bij Real Madrid. De doelman viel geblesseerd uit op het WK, maar ...

158
158
Boeckx onthult: “Antwerp-held bij Anderlecht getipt”

Het seizoen is van start gegaan. RSC Anderlecht had het moeilijk tegen La Louviere en ook Royal ...

318
318
Standard focust op de jeugd en legt toptalent vast

Standard Luik kampte de afgelopen seizoenen met financiële problemen en de Rouches focussen ...

105
105
'Here we go: Romano lekt verrassende transfersom Lukaku'

Romelu Lukaku wil weg bij Napoli na een snertseizoen. De aanvaller wil ergens de aanvalsleider zijn ...

337
337
Fuseini praat voor het eerst na brutale overval

Het waren heftige beelden. Op klaarlichte dag werd Mohammed Fuseini op brutale wijze overvallen. De ...

38
38
'Diego Moreira overtuigd: transfer naar Bundesliga-top'

Voor Diego Moreira kan de zomer van 2026 wel eens een mijlpaal in zijn carrière worden. De ...

93
93

Meer sportnieuws