Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

2095
Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

Met frisse tegenzin zal de UEFA het voorstel om de Jupiler Pro League stop te zetten weldra goedkeuren, waarna maandag op de Algemene Vergadering het doek definitief kan vallen. Nochtans dook deze week nog een gek gerucht op, dat gelukkig al snel weer werd ontkracht. Het idee om de Champions en Europa League tickets op basis van de Europese coëfficiënt te verdelen, sloeg per slot van rekening nergens op. Maar wat als die wilde plannen nog níét voor aanstaande maandag uit de wereld waren geholpen?


Voor wie nog niet helemaal mee is met dit verhaal: dinsdag sijpelden berichten door dat de UEFA, die zelf de competities nog steeds liefst afgerond ziet, speciale richtlijnen zou meegeven aan landen die de stekker er nu al op eigen houtje uit willen trekken. Niet door hen uit te sluiten van de CL en EL, zoals eerder nog gesuggereerd werd, maar wel door de huidige rangschikking als ongeldig te beschouwen. De Europese bobo's zouden dan zélf de deelnemers aan hun toernooien kiezen, het is te zeggen: hen selecteren op basis van de Europese coëfficiënt, waarin prestaties in de voorbije vijf seizoenen doorslaggevend zijn.

ALLES OVERHOOP
In België zou dat betekenen dat AA Gent plots de stand aanvoert, gevolgd door Anderlecht, KRC Genk en dán pas Club Brugge. Standard blijft vijfde, maar voor de rest wordt alles overhoop gegooid. Anderlecht schuift immers op van géén Europees voetbal naar de voorronde van de Champions League, die AA Gent zelfs niet meer hoeft te spelen. De Buffalo's nemen namelijk de plek van leider Club Brugge in, dat zich als nakend landskampioen tevreden moet stellen met de kwalificaties voor de Europa League. Genk, net als Anderlecht momenteel niet eens in het bezit van een virtueel ticket, mag daar rechtstreeks de poules in.



De waanzin van het voorstel wordt meteen duidelijk, maar het levert wel een interessante denkoefening op. Stel dat op maandag, wanneer de profclubs stemmen over het verdere verloop van de JPL, nog geen streep door dit idee was getrokken. En, om het nog wat boeiender te maken, de Nationale Veiligheidsraad de deur vrijdag op een kier zet voor duels achter gesloten deuren. Tel daarbij nog de dreigende claim van Telenet, dat allicht een compensatie eist indien de actie niet hervat, en sommige ploegen zouden sowieso wel eens geneigd kunnen zijn om hun staart in te trekken. De vraag die wij hier opwerpen, is echter wie.

COUCKE <–> VERHAEGHE
Neem nu bijvoorbeeld Anderlecht, waar voorzitter Marc Coucke zich van meet af aan profileerde als een van de weinige tegenstanders om er nu al de brui aan te geven. Met als belangrijkste motief natuurlijk dat hij de waterkans op Europees voetbal, een waardevolle ervaring voor de vele Paars-Witte jonkies én hun marktwaarde, in leven wilde houden. Mocht het plan om de Europese coëfficiënt te hanteren op tafel zijn blijven liggen, was die doelstelling evenwel in één klap bereikt. Zouden de Brusselaars in dat geval hun kar misschien niet hebben gekeerd, en zich ineens wél volmondig achter de stopzetting hebben geschaard?



De omgekeerde bedenking bij Club Brugge, vanzelfsprekend dé grootste gedupeerde in dit scenario. Hun preses Bart Verhaeghe is immers net een van de voornaamste voorvechters van de stop, maar uiteraard niet indien dat ten koste gaat van zijn eigen team. De stap terug van de groepsfase van het kampioenenbal naar de voorronde van de Europa League, lijkt wat dat betreft toch te groot. Ook naar de mening van Mehdi Bayat en Charleroi, die pas na de nodige aarzeling over de streep werden getrokken om de jaargang te beëindigen, zouden we benieuwd zijn. Het huidige nummer drie valt dan tenslotte helemaal uit de boot.

WIE STAAT PAL?
Hetzelfde geldt voor Antwerp, dat ook vandaag gerust wel nog wil spelen – zij het vooral om hun Europees ticket eventueel via de bekerfinale op te waarderen. Aan de andere kant van de discussie zou ook AA Gent achter haar standpunt blijven staan, want de Buffalo's komen dan nog meer als winnaar uit de strijd. Het nummer twee in de stand wou er wel sowieso al mee ophouden en had dus vrede genomen met de status van vice-kampioen. Manager Michel Louwagie liet ook al verstaan dat het niet fair zou zijn geweest ten opzichte van Club Brugge.



Tot slot is er nog de situatie in Genk, waar Peter Croonen al drie weken lang op twee gedachten hinkt. Nog meer dan bij Bayat toont zijn spreidstand nog maar eens aan hoe twee petten tegelijk lastig te combineren vallen. Hoewel de Limburgers er gezien hun zevende plaats in de ranking momenteel geen baat bij hebben om het seizoen voor bekeken te houden, moet hun preses als voorzitter van de Pro League namelijk zowat als enige werkelijk vooral de algemene belangen verdedigen. Al zou hij zijn eerdere hints over het nut van een mogelijke voortzetting nog sneller kunnen inslikken als Genk een Europees ticket in de schoot krijgt geworpen.

IEDER VOOR ZICH
Zoals gezegd werd het voorstel omtrent het gebruik van de Europese coëfficiënt al snel naar de prullenbak verwezen.  Toch is het ergens jammer dat deze wilde geruchten niet nog net iets langer in de lucht bleven hangen, al was het maar om bij sommigen de maskers van de solidariteit te laten afvallen – en toe te kijken hoe anderen die plots net opzetten. Benieuwd ook of Anderlecht dan nog altijd voor een herverdeling van de Europese gelden zou hebben geijverd. Of dat Club Brugge dan nog steeds grote voorstander was voor het stopzetten van de competitie. Maakt u zich immers vooral geen illusies: ondanks alle oproepen om solidariteit, is het een crisis als deze meer dan ooit ieder voor zich.

LEES OOK: Leko geeft update over Vanaken voor Antwerp én Genk

Gelooft u in de solidariteit van de Belgische clubs?

Meest recent

Golden Boy: Club Brugge, Anderlecht & Genk in top 100

Tijdens de voorbije zomermercato deed de Jupiler Pro League zijn reputatie als kweekvijver van ...

43
43
'Van Gucht en VTM clashen: “Vuilbak gaat open'

Ruben Van Gucht lijkt nog lang niet klaar met de gebeurtenissen die zich achter de schermen hebben ...

323
323
Leko geeft update over Vanaken voor Antwerp én Genk

Hans Vanaken werd in de Champions League-clash tegen Aston Villa naar de kant gehaald. De aanvoerder ...

151
151
Vanderbiest krijgt onverwacht steun: “Spelers op matje"

Fred Vanderbiest ligt zwaar onder vuur na de desastreuze competitiestart van KV Mechelen. Malinwa ...

81
81
Brys-beul Samuel Eto’o in opspraak: “Geld in eigen zak”

Marc Brys heeft er bij Kameroen geen leuke periode opzitten. De Belgische oefenmeester werd lange ...

67
67
Bom ontploft bij Lukaku: T1 verdwijnt, Fener grijpt in

Fenerbah&ccedil;e speelde in de Champions League 1-1 gelijk tegen AS Roma, maar na de wedstrijd liep ...

97
97
Beerschot in de problemen? Transfers nu al afgemaakt

De ambities van Beerschot zijn duidelijk. De Kielse Ratten willen zo snel mogelijk promoveren naar ...

126
126
KVM aangepakt: "Doe tenminste alsof het je kan schelen"

KV Mechelen was vorig seizoen nog &eacute;&eacute;n van de absolute revelaties in de Jupiler Pro ...

109
109
Crisis bij OHL: TD doet ontluisterend boekje open

Na vijf speeldagen zijn er twee clubs die nog steeds geen enkel punt gesprokkel hebben in de Jupiler ...

140
140
Tedesco overtuigde tweede Duivel: "Ik voelde vertrouwen"

Zijn passage als bondscoach van de Rode Duivels wordt in ons land niet bepaald warm herinnerd, maar ...

21
21
'Eindelijk duidelijkheid in zaak rond verkoop Anderlecht'

Enkele jaren geleden barstte een enorm schandaal los in het Belgische voetbal, met eerst Operatie ...

272
272
'Bodart versiert alsnog verrassende transfer'

Lille oogt dit seizoen een pak minder Belgisch dan vorig seizoen. Het zag in de zomer immers Thomas ...

50
50
Megadomper Union: 3 sterkhouders geschorst voor EL-opener

Club Brugge trapte deze week al zijn campagne af in de Champions League, maar volgende week zijn ook ...

73
73
Romeo Vermant stuurt zinderende boodschap de wereld in

Er lijkt opnieuw iets veranderd rond Romeo Vermant. De aanvaller beleefde een zomer waarin er ...

276
276
TRANSFERUURTJE: 'Winters miljoenenbod voor Club, Anderlecht legt talent vast'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

254
254
Anderlecht-crisis voor de deur? Sibierski reageert

RSC Anderlecht is wisselvallig aan het seizoen begonnen onder Vitor Bruno. Sportieve baas Antoine ...

323
323
Britse pers volledig in de ban van Tielemans: plan voor City

Manchester United won in de Champions League zonder problemen van debutant Sabah FK. Youri Tielemans ...

97
97
Jan Boskamp blijft vechten ondanks verborgen strijd

Jan Boskamp heeft de voorbije jaren een bijzonder moeilijke periode achter de rug. De goedlachse ...

147
147
Verhaeghe legt ambities bloot: volgende stappen Club Brugge

Club Brugge heeft de afgelopen seizoenen straffe stappen gezet. Vooral in Europa wist Blauw-Zwart ...

463
463
Kane heeft duidelijke transferboodschap voor Kompany

Afgelopen transferperiode werd Harry Kane verschillende keren genoemd bij een vertrek bij Bayern ...

154
154
De Bruyne foetert bij Napoli: mentale test voor Rode Duivel

Kevin De Bruyne stond in de Champions League eindelijk nog eens in de basis bij Napoli. Tegen ...

50
50
'Club begint bouwwerken: Cercle moet ingrijpen'

Bij Club Brugge jubelen ze dezer dagen, want zij kunnen eindelijk beginnen aan de bouw van hun ...

902
902
Rode Duivels zien weer een talent door de vingers glippen

Sinds zijn aanstelling als technisch directeur van de KBVB moest Vincent Mannaert al heel wat werk ...

226
226
Plotwending tussen Lukaku en Anderlecht in de maak?

Voor Romelu Lukaku begon de Champions League niet geweldig. Zijn Fenerbah&ccedil;e raakte ...

460
460
Wéér FIFA-hetze: Marokko en Spanje in clinch over WK-finale

De laatste weken stormt het stevig bij de FIFA. Daar wankelt de stoel van voorzitter Gianni ...

177
177

Meer sportnieuws