Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

2095
Wilde plannen UEFA doorprikt: wie had zijn kar gekeerd?

Met frisse tegenzin zal de UEFA het voorstel om de Jupiler Pro League stop te zetten weldra goedkeuren, waarna maandag op de Algemene Vergadering het doek definitief kan vallen. Nochtans dook deze week nog een gek gerucht op, dat gelukkig al snel weer werd ontkracht. Het idee om de Champions en Europa League tickets op basis van de Europese coëfficiënt te verdelen, sloeg per slot van rekening nergens op. Maar wat als die wilde plannen nog níét voor aanstaande maandag uit de wereld waren geholpen?


Voor wie nog niet helemaal mee is met dit verhaal: dinsdag sijpelden berichten door dat de UEFA, die zelf de competities nog steeds liefst afgerond ziet, speciale richtlijnen zou meegeven aan landen die de stekker er nu al op eigen houtje uit willen trekken. Niet door hen uit te sluiten van de CL en EL, zoals eerder nog gesuggereerd werd, maar wel door de huidige rangschikking als ongeldig te beschouwen. De Europese bobo's zouden dan zélf de deelnemers aan hun toernooien kiezen, het is te zeggen: hen selecteren op basis van de Europese coëfficiënt, waarin prestaties in de voorbije vijf seizoenen doorslaggevend zijn.

ALLES OVERHOOP
In België zou dat betekenen dat AA Gent plots de stand aanvoert, gevolgd door Anderlecht, KRC Genk en dán pas Club Brugge. Standard blijft vijfde, maar voor de rest wordt alles overhoop gegooid. Anderlecht schuift immers op van géén Europees voetbal naar de voorronde van de Champions League, die AA Gent zelfs niet meer hoeft te spelen. De Buffalo's nemen namelijk de plek van leider Club Brugge in, dat zich als nakend landskampioen tevreden moet stellen met de kwalificaties voor de Europa League. Genk, net als Anderlecht momenteel niet eens in het bezit van een virtueel ticket, mag daar rechtstreeks de poules in.



De waanzin van het voorstel wordt meteen duidelijk, maar het levert wel een interessante denkoefening op. Stel dat op maandag, wanneer de profclubs stemmen over het verdere verloop van de JPL, nog geen streep door dit idee was getrokken. En, om het nog wat boeiender te maken, de Nationale Veiligheidsraad de deur vrijdag op een kier zet voor duels achter gesloten deuren. Tel daarbij nog de dreigende claim van Telenet, dat allicht een compensatie eist indien de actie niet hervat, en sommige ploegen zouden sowieso wel eens geneigd kunnen zijn om hun staart in te trekken. De vraag die wij hier opwerpen, is echter wie.

COUCKE <–> VERHAEGHE
Neem nu bijvoorbeeld Anderlecht, waar voorzitter Marc Coucke zich van meet af aan profileerde als een van de weinige tegenstanders om er nu al de brui aan te geven. Met als belangrijkste motief natuurlijk dat hij de waterkans op Europees voetbal, een waardevolle ervaring voor de vele Paars-Witte jonkies én hun marktwaarde, in leven wilde houden. Mocht het plan om de Europese coëfficiënt te hanteren op tafel zijn blijven liggen, was die doelstelling evenwel in één klap bereikt. Zouden de Brusselaars in dat geval hun kar misschien niet hebben gekeerd, en zich ineens wél volmondig achter de stopzetting hebben geschaard?



De omgekeerde bedenking bij Club Brugge, vanzelfsprekend dé grootste gedupeerde in dit scenario. Hun preses Bart Verhaeghe is immers net een van de voornaamste voorvechters van de stop, maar uiteraard niet indien dat ten koste gaat van zijn eigen team. De stap terug van de groepsfase van het kampioenenbal naar de voorronde van de Europa League, lijkt wat dat betreft toch te groot. Ook naar de mening van Mehdi Bayat en Charleroi, die pas na de nodige aarzeling over de streep werden getrokken om de jaargang te beëindigen, zouden we benieuwd zijn. Het huidige nummer drie valt dan tenslotte helemaal uit de boot.

WIE STAAT PAL?
Hetzelfde geldt voor Antwerp, dat ook vandaag gerust wel nog wil spelen – zij het vooral om hun Europees ticket eventueel via de bekerfinale op te waarderen. Aan de andere kant van de discussie zou ook AA Gent achter haar standpunt blijven staan, want de Buffalo's komen dan nog meer als winnaar uit de strijd. Het nummer twee in de stand wou er wel sowieso al mee ophouden en had dus vrede genomen met de status van vice-kampioen. Manager Michel Louwagie liet ook al verstaan dat het niet fair zou zijn geweest ten opzichte van Club Brugge.



Tot slot is er nog de situatie in Genk, waar Peter Croonen al drie weken lang op twee gedachten hinkt. Nog meer dan bij Bayat toont zijn spreidstand nog maar eens aan hoe twee petten tegelijk lastig te combineren vallen. Hoewel de Limburgers er gezien hun zevende plaats in de ranking momenteel geen baat bij hebben om het seizoen voor bekeken te houden, moet hun preses als voorzitter van de Pro League namelijk zowat als enige werkelijk vooral de algemene belangen verdedigen. Al zou hij zijn eerdere hints over het nut van een mogelijke voortzetting nog sneller kunnen inslikken als Genk een Europees ticket in de schoot krijgt geworpen.

IEDER VOOR ZICH
Zoals gezegd werd het voorstel omtrent het gebruik van de Europese coëfficiënt al snel naar de prullenbak verwezen.  Toch is het ergens jammer dat deze wilde geruchten niet nog net iets langer in de lucht bleven hangen, al was het maar om bij sommigen de maskers van de solidariteit te laten afvallen – en toe te kijken hoe anderen die plots net opzetten. Benieuwd ook of Anderlecht dan nog altijd voor een herverdeling van de Europese gelden zou hebben geijverd. Of dat Club Brugge dan nog steeds grote voorstander was voor het stopzetten van de competitie. Maakt u zich immers vooral geen illusies: ondanks alle oproepen om solidariteit, is het een crisis als deze meer dan ooit ieder voor zich.

LEES OOK: Club doet concurrentie gruwen: "Vanaken zal het niet zeggen, maar ..."

Gelooft u in de solidariteit van de Belgische clubs?

Meest recent

'Genk wil succesvol transferrecept opnieuw herhalen'

Voor KRC Genk is het tot dusver een zeer moeilijk seizoensbegin gebleken. De Limburgers zagen midden ...

33
33
Opvallend: ex-Jonge Duivel (28) bijna T1 in eerste amateur

Belgi&euml; heeft de voorbije jaren heel wat talent geproduceerd, maar niet alle jonge talenten ...

22
22
Yamal loodst Spanje weer naar winst, eerste zege Pocognoli

Ook na drie wedstrijden heeft Spanje nog steeds een foutloos rapport in de Nations League. Het legde ...

31
31
Persconferentie voor Ierland-Israël loopt bijna wéér uit de hand

De meest gespannen wedstrijd van deze interlandperiode tot dusver was niet &eacute;&eacute;n van de ...

25
25
'Arsenal gaat na blessure Tzolis meteen voor ex-speler Club'

Christos Tzolis werd deze zomer de nieuwe Belgische recordtransfer, want Arsenal telde maar liefst ...

124
124
KV Mechelen tankt geen vertrouwen tijdens interlandbreak

Voor KV Mechelen is het seizoen rampzalig begonnen. Na zeven speeldagen wacht het nog altijd op zijn ...

97
97
'Zidane zorgt voor grote verrassing tegen Rode Duivels'

Met de 3-0-zege van vrijdagavond tegen Turkije zijn de Rode Duivels weer een stap dichter richting ...

223
223
'Europese top lonkt nu al naar sensatie Union'

Bij Union beleefden ze afgelopen zomer weet hetzelfde verhaal als de voorbije jaren. Ze zagen ...

28
28
Engelsen bezorgen Kroatië ongeziene vernedering

Engeland begon zijn campagne in de Nations League nog met een tegenvaller door in eigen huis van ...

56
56
Van Bommel breekt Lukaku: Rode Duivels vrezen Ronaldo-exit

In Portugal liet Cristiano Ronaldo deze week zijn priv&eacute;jet overkomen nadat hij negentig ...

261
261
Defour ziet één grote vooruitgang bij de Rode Duivels

De Rode Duivels wisten tot op heden met 0-2 te winnen van Itali&euml; en met 3-0 van Turkije. ...

70
70
Brandon Mechele deelt beelden die iedereen naar keel grijpt

Brandon Mechele beleefde de voorbije weken opnieuw mooie momenten bij de Rode Duivels. De verdediger ...

216
216
Hoe Tessa Wullaert van ontschatbare waarde is voor Belgisch voetbal

Er was de afgelopen dagen wat ophef over de uitspraken van Olivier Deschacht, maar daar gaan we het ...

27
27
Kritiek op Nations League: Xavi en Dumfries vellen oordeel

De Nations League is de competitie die helemaal onderaan het lijstje staat van prioriteiten bij de ...

47
47
Vrancken onthult straf voorstel: "Kon er dubbele verdienen"

Wouter Vrancken had afgelopen zomer verschillende opties op tafel liggen, maar koos uiteindelijk ...

95
95
Tielemans: "Zij blijven superbelangrijk voor de Duivels"

Youri Tielemans kon na de wedstrijd vooral opgelucht terugblikken op de overwinning van de Rode ...

77
77
Verschaeren: "Ik begreep niet waarom RSCA hem liet gaan"

Yari Verschaeren (24) kijkt met gemengde gevoelens terug op enkele cruciale jaren bij Anderlecht. In ...

350
350
STVV vindt inspiratie bij... Boca Juniors

STVV zal dit seizoen in de League Phase van de Conference League voetballen. De Truienaars hebben ...

30
30
“Bullshit!”: Herman Brusselmans richt pijlen op Deschacht

Olivier Deschacht ligt al enkele dagen zwaar onder vuur na uitspraken die heel wat reacties ...

88
88
Revanche op Anderlecht? Rits zet puntjes op de i

RSC Anderlecht liet afgelopen zomer heel wat spelers de club verlaten. E&eacute;n van hen is Mats ...

236
236
De Cuyper looft Duivels duo: "Alleen maar appreciatie"

Maxim De Cuyper stond tegen Frankrijk nog aan de kant, maar kreeg opnieuw een basisplaats bij de ...

124
124
Oude bekende bezorgt Antwerp oefennederlaag

Royal Antwerp heeft zijn korte stage in Nederland afgesloten met een nipte 2-1-nederlaag tegen ...

123
123
KRC Genk incasseert alweer nederlaag in oefenduel

KRC Genk kent voorlopig een matig seizoen. Vandaag speelden ze in eigen huis een oefenduel tegen ...

247
247
Albert: "Hij zal er staan tot aan het EK 2028"

Kevin De Bruyne speelde een bijzonder sterke partij voor de Rode Duivels. Hij scoorde twee prachtige ...

59
59
Furieuze Vandenbempt schudt voetbalwereld door mekaar

Een snoeiharde aanklacht tegen de internationale voetbalwereld legt de dubbele standaarden bloot die ...

152
152

Meer sportnieuws