Belgen in het buitenland: "In IJsland via openbare weg van kleedkamer naar veld"

143 stemmen
Belgen in het buitenland:

De Belgische voetballers die in de Premier League, La Liga, Serie A of Bundesliga spelen kent u allemaal ondertussen wel. Maar er zijn ook Belgen die in de Nederlandse tweede klasse, in Afrika, in de tweede divisie van Engeland en… in de Faeroër Eilanden actief zijn. Jasper Van Der Heyden speelt sinds kort op het prachtige eiland en onze redactie had een gesprek met hem.


Van Der Heyden is een 24-jarige flankaanvaller en is de zoon van Stephan Van Der Heyden, ex-speler van Club Brugge en momenteel T2 van Vital Borkelmans bij Jordanië. Van Der Heyden kwam via de jeugd van Lierse SK terecht bij Geel, Hoogstraten, Zwarte Leeuw en in 2018 trok hij naar Throttur in IJsland. Sinds maart speelt hij bij AB Argir op de Faeroër Eilanden. Ook daar heeft het coronavirus toegeslaan.

"De competitie zou normaal 6 maart van start zijn gegaan, maar die is voorlopig uitgesteld naar mei. We zijn sinds 31 maart opnieuw beginnen trainen, wel in groepjes van vier en met veel maatregelen. We trainen twee keer per week in deze groepen van vier, zodat we toch iets met de bal kunnen doen. Lopen doen we individueel en dat thuis."

Het is geen alledaagse transfer: naar de Faeroër Eilanden. "Mijn vriendin is een Faeröerse. Ik ben bij AB Argir beginnen meetrainen om fit te blijven en zij boden me meteen een contract aan. Ik heb getekend op voorwaarde dat ik op elk moment gratis kan vertrekken want ik ben er van overtuigd dat ik een hoger niveau aankan. Zij waren hier meteen akkoord."

Voetbal is in IJsland een stuk populairder geworden.

Voordien was hij aan de slag in IJsland. "Het eerste seizoen verliep bijzonder goed. We speelden mee in de top van het klassement, ondanks het wisselen van de beste trainer die ik tot nu toe heb gehad in mijn carrière (Gregg Ryder) en dat net voor het seizoen van start ging. Ik had dat seizoen 11 assists achter mijn naam staan, wat ook het meeste was in onze reeks. Het tweede seizoen ging iets minder voor de club. De trainer stapte op net voor het seizoen begon en we kregen twee nieuwe, jonge en onervaren trainers die nog nooit een eerste elftal hadden geleid."

In België kunnen we ons weinig voorstellen inzake het niveau. Toch valt het op dat er in IJsland een inhaalbeweging is gekomen. Tijdens onze doorreis, anderhalf jaar geleden gingen we er op bezoek bij Runar Kristinsson , zagen we dat er in elk klein dorpje wel een kunstgrasveld was. Het voetbal lééft in het prachtige land.

"Het niveau waar ik speelde (tweede klasse) is te vergelijken ergens tussen Eerste Klasse B en Eerste Amateur in België. Het ene team is duidelijk wat zwakker of beter dan het andere, maar dat heb je in elke reeks. De resultaten van IJsland op het EK 2016 (kwartfinale, nvdr.) laten het voetbal meer en meer leven."

In vele kleine dorpjes zijn dergelijke kunstgrasvelden terug te vinden. (Foto: Claudio Reulens)

Tijdens onze doorreis kwamen we prachtige locaties tegen waar er werd gevoetbald. De pracht van de natuur overheerst en het was voor Van Der Heyden dan ook een fantastisch avontuur. “Er zijn inderdaad een paar prachtige locaties om te voetballen, maar als ik één moet kiezen ga ik toch voor het veldje van Magni, helemaal in het noorden van IJsland. Dat was ook één van de weinige velden dat geen kunstgras was. Ik herinner me nog dat als we van de kleedkamers naar het veld wouden gaan, dat we een weg moesten oversteken. Die weg sloten ze elke wedstrijd af en het verkeer moest daardoor rondrijden. Ik moet wel zeggen dat ik op deze korte tijd op de Faröer Eilanden nog mooiere locaties om te voetballen gezien heb dan in IJsland."

Van Der Heyden staat bekend als een technisch sterke speler en die dus goed presteerde in IJsland. Toch doet zijn naam nooit de ronde in België. "Of ik een Belgische club hoorde de afgelopen maanden? Geen enkele. Terwijl ik op twee seizoenen tijd toch 10 keer scoorde en 18 assists gaf. Maar helaas geven websites zoals Transfermarkt.nl voor IJsland geen assists weer en dat is voor het screenen van een flankspeler toch het eerste waar een scout naar kijkt."

Verdient hij een kans bij een Belgische profclub?

Meest recent

Bizar tafereel: Kanga en Gentse fans opnieuw in de clinch

AA Gent gaat op Stayen op zoek naar zijn eerste overwinning in de play-offs. Daarmee kunnen ze ...

8
8
Hayen brengt zorgwekkend nieuws: nieuwe blessures bij Genk

KRC Genk blijft zeer wisselvallig presteren in de Europe Play-Off. Het slaagde er ook zaterdag niet ...

26
26
Euvard baalt na gemiste kans voor Standard

In de Europe Play-Off blijft de strijd om de eindwinst razend spannend. Alles blijft bovenaan op een ...

36
36
Pocognoli spreekt klare taal over toekomst bij Monaco

Zondag staat in de Ligue 1 de slotspeeldag op het programma. Voor Sébastien Pocognoli staat ...

25
25
De Mil met handen in het haar: "Serieus puzzelen"

AA Gent hoopt in de laatste wedstrijden van het seizoen nog een Europees ticket uit de brand te ...

13
13
'Straffe wending: Neuer keert terug bij Duitsland voor WK'

Dezer dagen druppelen er alsmaar meer WK-selecties binnen. Het is nog wachten tot 21 mei voor die ...

29
29
Standard en Genk houden spanning maximaal in Europe PO's

Met nog twee speeldagen te gaan blijft het razend spannend in de Europe Play-Offs. Zowel Standard ...

83
83
Trainersbom bij Antwerp? Oude bekende staat al klaar

Antwerp zit weer met de handen in het haar. De stoel van Joseph Oosting wankelt na een dramatische ...

346
346
‘Xabi Alonso vindt akkoord met Engelse grootmacht’

Chelsea kent een dramatisch seizoen. The Blues staan er bijzonder slecht voor in de Premier League ...

75
75
’Ter Stegen maakt stunttransfer naar Eredivisie’

Ajax is van plan flink uit te pakken op de transfermarkt, al zullen ze dan eerst moeten verkopen. Ze ...

62
62
Fink wil Anderlecht en Club Brugge de loef afsteken

Thorsten Fink is trainer van het Turkse Samsunspor. De voormalige coach van KRC Genk en STVV gaat ...

198
198
Smaakmaker verrast: "Ik wil bij STVV blijven"

Bij STVV hebben ze heel veel smaakmakers rondlopen in de spelerskern. Heel wat van hen genieten ...

61
61
Start Lukaku niet aan het WK? Dit denkt Vandenbempt

Rudi Garcia maakte zijn WK-selectie bekend. Daar zaten weinig verrassingen bij. Peter Vandenbempt ...

61
61
Salah gooit met statement Slot helemaal onder de bus

Liverpool verloor vrijdagavond kansloos met 4-2 tegen Aston Villa. Mo Salah kwam daags nadien met ...

119
119
Late goal zorgt voor feest bij Westerlo

In de Jupiler Pro League ontving Sporting Charleroi om 16u KVC Westerlo. Wie kon Standard en KRC ...

92
92
Weergaloze goal bezorgt Manchester City de FA Cup

Om 16u begon in Engeland de FA Cup-finale tussen Manchester City en Chelsea. Wie ging aan de haal ...

38
38
Kompany eindigt met stevige knaller, Blessin degradeert

In de Bundesliga stond namiddag de laatste speeldag op het programma. Alle matchen werden om 15u30 ...

61
61
'Anderlecht baalt: flop keert terug na teleurstelling'

RSC Anderlecht wil af van de overtollige spelers. De Brusselaars gaan echter moeite hebben om ...

360
360
Frank Raes over pensioenleven: "Dat kan ik me nog permitteren"

Jarenlang was hij een van de bekendste gezichten van de VRT sportredactie, vandaag geniet Frank Raes ...

64
64
KRC Genk maakt zich geen zorgen: twee toppers in de maak

Bij KRC Genk staat er heel veel druk op de ketel. De Limburgers moeten een Europees ticket ...

226
226
Boskamp vreest rampscenario voor Anderlecht

RSC Anderlecht verloor alweer een finale en dat doet altijd pijn. Al zou een bekerzege niet meteen ...

286
286
Titeldrama bij Celtic-Hearts, OHL Women kampioen

In Schotland stond er een historisch titelduel op het programma tussen Celtic en Hearts. In ...

68
68
Vandenbempt ziet één megaprobleem bij Rode Duivels

De Rode Duivels maken zich stilaan klaar voor het WK. Rudi Garcia maakte zijn 26-koppige WK-selectie ...

203
203
STVV wacht af: Vrancken maakt keuze snel bekend

STVV is zeker van de derde plaats in de Jupiler Pro League en na de bekerwinst van Union SG ook al ...

274
274
De Mil geeft toekomstplannen van AA Gent prijs

Bij AA Gent staan ze voor een belangrijke match op het veld van STVV. Daar moeten ze eigenlijk ...

211
211

Meer sportnieuws