Max. 2,5 miljoen: de juiste strategie voor Anderlecht?

569
Max. 2,5 miljoen: de juiste strategie voor Anderlecht?

Anderlecht ziet af in coronatijden. Niet alleen op sportief vlak, waar Paars-Wit haar waterkansje op PO I en/of Europees voetbal wellicht uit handen ziet glippen, maar uiteraard ook financieel. Om een complete crisis te voorkomen, ondernamen de Brusselaars daarom nu al verscheidene stappen met de lonen van spelers en staf. Ook over het toekomstig transferbeleid viel reeds een beslissing.


Naar verluidt is Anderlecht namelijk niet meer van plan om nog aanwinsten in huis te halen die meer dan 2,5 miljoen kosten, vanuit economisch perspectief alvast een logische zet. De recordkampioen kan het zich per slot van rekening niet langer veroorloven om nog boven haar stand te leven. Bovendien gaat een lagere aankoopprijs doorgaans in één klap gepaard met een schappelijker salaris. Ook gratis grootverdieners als Samir Nasri hoeven we deze zomer dus niet te verwachten in het Lotto Park, waar nieuwe sterke man op het transferfront Peter Verbeke wel meteen een lastig karwei te wachten staat.

AANZET GEGEVEN
Betaalbare nieuwkomers die toch al snel een meerwaarde kunnen bieden: dik bezaaid zijn ze immers niet. Al wist Michael Verschueren, allicht binnenkort helemaal op kant geschoven als sportief directeur, er afgelopen winter toch nog eentje te vinden. Michael Murillo (24), voor zelfs nog geen 700 duizend euro weggeplukt uit de MLS, is nu al een koopje en een absolute voltreffer op de rechtsback. De hoop is dan ook dat Kemar Lawrence, vier jaar ouder maar wel ongeveer een half miljoen duurder, aan de overkant even goed meevalt. De geluiden omtrent de Jamaicaanse linksachter zijn alvast veelbelovend.



Dé leidraad voor de nieuwe koerswijziging moet echter toch Hendrik Van Crombrugge zijn. De 26-jarige doelman werd vorige zomer voor amper 2,25 miljoen overgenomen van Eupen, groeide in mum van tijd uit tot een echte steunpilaar tussen de palen en verhuist straks misschien al voor een veelvoud van dat bedrag naar de Bundesliga. Een schoolvoorbeeld van goede zaakjes doen, in tegenstelling tot de talrijke (te dure) huurlingen die weer naar het Lotto Park afzakten. Voor het overige werd ook opnieuw met geld gesmeten naar prijzige aanwinsten als Michel Vlap en Kemar Roofe, allebei net niet gebuisd.

DURE FLOPS & EIGEN JEUGD
Hun fikse prijskaartje waarmaken lukte het wisselvallige duo evenmin, maar voorlopig gunnen we hen wel het voordeel van de twijfel. In de categorie van dure flops als Nicolae Stanciu, Bubacarr Sanneh, Sven Kums en in mindere mate Steven Defour, hun gezelschap in de top zes van duurste nieuwkomers, durven we ze alleszins nog niet plaatsen. Toch is nu alweer bewezen dat zulke transfers lang niet altijd resultaat opleveren, integendeel zelfs. Mbark Boussoufa en Aleksandar Mitrovic, met respectievelijk vier en vijf miljoen beiden ooit goed voor een record, vormen zowat de enige successen in de top 10.



Geen verrassing dus dat zij zich bijna als enigen tevens bij de duurste vertrekkers scharen, met nog een bijzondere vermelding voor Jan Koller, Lucas Biglia en Dieumerci Mbokani – allen ooit voor drie miljoen in huis gehaald. Voor de rest wordt de lijst aan meest lucratieve verkopen evenwel gedomineerd door producten van eigen kweek als Youri Tielemans, Romelu Lukaku, Leander Dendoncker enzovoort. Nog maar eens een mooi compliment voor Neerpede, al is het meteen ook tekenend voor het gebrek aan scouting en slagkracht op de mercato. Zeker wanneer we ons beperken tot het afgelopen decennium.

OP ZOEK NAAR MBEMBA
Slechts twee keer wist Paars-Wit daarin een goudklompje voor minder dan 2,5 miljoen los te peuteren, te beginnen met Sofiane Hanni. Die kwam in de zomer van 2016 voor 1,6 miljoen over van KV Mechelen en vertrok anderhalf jaar later voor acht miljoen naar Rusland, zij het zonder veel harten te winnen in het Lotto Park. Dan was Chancel Mbemba, die in juli 2011 als 17-jarig broekventje de overstap vanuit Congo maakte, heel wat populairder. De verdediger bracht Anderlecht na twee succesvolle seizoenen bij de A-kern dan ook maar liefst 12 miljoen op en wordt intussen al jaren gelinkt aan een terugkeer.



In een verder verleden kunnen we nog verwijzen naar de transfervrije Cheikhou Kouyaté, terwijl onder andere de Argentijnen Nicolas Frutos en Nicolas Pareja zich in het marktsegment bevinden waar Paars-Wit voortaan in hoopt te shoppen. Al gaan we dan dus wel al erg ver terug. Dat de balans de voorbije jaren uiterst schaars oogt, niet alleen voor de topaankopen maar tevens wat goedkopere versterkingen betreft, hoeft dan ook geen betoog. Anderlecht wist erg veel te scoren met de eigen jeugd en verdient daar ook alle credits voor, maar buitenlands talent opsporen lijkt nu al een tijdje niet meer te lukken.

MEE MET DE REST
En dat terwijl de concurrentie wél tal van ruwe diamanten vond. Met Wesley Moraes, Sander Berge, Arnaut Danjuma, Sergej Milinkovic-Savic, Wilfred Ndidi en Moussa Djenepo staat de top tien van meest lucratieve vertrekkers alvast bol met spelers die voor een lage som naar ons land werden gehaald. Ook vandaag lopen in Gent, Genk en Brugge nog goudhaantjes als Jonathan David, Joakim Maehle, Krépin Diatta en Emmanuel Dennis rond, kwaliteit die in de hoofdstad haast uitsluitend uit Neerpede kwam. Net zoals dat vandaag weer het geval is met Jérémy Doku, Yari Verschaeren, Sambi Lokonga en de rest.



Nogmaals: lovenswaardig én lucratief, maar af en toe eens een geslaagde transfer om al dat geweld te vervoegen kan toch wonderen doen. De afgelopen jaren zocht Anderlecht dat geluk in zogenaamde topaanwinsten, die dat echter lang niet allemaal bleken te zijn – en de club bakken vol geld kostte, waarmee de inkomsten op Lukaku en co allang over de brug werden gezwierd. De financiële toestand dwingt Paars-Wit om de zaken vanaf nu anders aan te pakken, al kan die strategie ook ná de verkoop van de huidige generatie best gehandhaafd blijven. Al was het maar om nieuwe flops te voorkomen.

KAF VAN HET KOREN
Ook bij de concurrentie voldoen dure aankopen als David Okereke of Théo Bongonda immers vaak niet aan de hoge verwachtingen. Dé handelswijze bij uitstek in de Jupiler Pro League blijft dan ook het vroeg spotten van jong en goedkoop talent, waarop een serieuze meerwaarde kan worden gecreëerd. Iets wat Anderlecht al jaren niet meer wist te doen, een achterstand die het nu dus deels uit noodzaak goed wil maken. Allicht kan de aanstelling van Verbeke, veel meer dan Verschueren een talent-spotter, vooral in dat licht worden gezien. Met de data die moeten helpen om het kaf van het koren scheiden.



Natuurlijk betekent een plafond van 2,5 miljoen niet dat er exclusief op ruwe diamanten wordt gemikt. Zo haalde Club Brugge voor datzelfde bedrag vorige zomer Simon Deli naar Jan Breydel, 28 jaar en van meet af aan een gevestigde waarde. Net zoals Peter Zulj, eveneens pal op de limiet, dat intussen in het Lotto Park is geworden. Ook Ryota Morioka had voor 2,5 miljoen een voltreffer kunnen zijn, al draaide dat zoals geweten door omstandigheden anders uit. In het lagere marktsegment vallen dus ongetwijfeld koopjes te doen. Aan Verbeke en de rest van het transfercomité om ze vanaf nu beter op te speuren.

LEES OOK: Club doet concurrentie gruwen: "Vanaken zal het niet zeggen, maar ..."

Slimme strategiewijziging van Anderlecht?

Meest recent

Ooit dé hoop van de Belgische defensie, nu clubloos op 31ste

De afgelopen dagen konden jullie al de verhalen lezen van Adnan Januzaj en Zakkari Bakkali. Ooit ...

3
3
Furieuze Vandenbempt schudt voetbalwereld door mekaar

Een snoeiharde aanklacht tegen de internationale voetbalwereld legt de dubbele standaarden bloot die ...

8
8
'Anderlecht zet zinnen op buitenlandse parel'

Gaat RSC Anderlecht in januari versterking halen? Het zou zomaar kunnen. Volgens buitenlandse media ...

17
17
Gigantisch succes bij Club Brugge, flop in NL: "Mooie aan voetbal"

Club Brugge kende geweldige tijden met Christos Tzolis. Ze verkochten de Griek voor 40 miljoen euro ...

38
38
Onder zware politiek druk: nieuwe wending Ronaldo-soap

Het Portugese voetbal daverde de voorbije dagen op zijn grondvesten. Cristiano Ronaldo besloot de ...

29
29
'Droomtransfer Tresoldi: monsterlijk bedrag in januari'

Het is momenteel erg rustig op het Alheembouw Basecamp van Club Brugge. Zo zag Blauw-Zwart een pak ...

80
80
Tielemans en KDB geschorst: Vanaken-verrassing in Frankrijk?

De Rode Duivels kruisen maandagavond opnieuw de degens met Frankrijk. Maar bondscoach Mark van ...

165
165
City drijft affaire op de spits: draconische consequenties

Manchester City blijft zich verzetten tegen de veroordeling van de Premier League wegens ...

64
64
"Ik ben woest!"-Coucke haalt hakbijl boven tegen populaire krant

Marc Coucke heeft scherp gereageerd op de berichtgeving van een populaire krant over zijn holding ...

50
50
Lukaku doodeerlijk: directe oorzaak Fenerbahçe-malaise

Romelu Lukaku heeft opnieuw de weg naar doel gevonden bij de Rode Duivels. Vrijdagavond legde hij de ...

139
139
TRANSFERUURTJE: 'Barça lonkt naar Club; Anderlecht-jonkie grof wild'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

212
212
Vandenbempt kiest verrassende uitblinker: “Meest constante”

België staat met zes punten na drie wedstrijden tweede in de Nations League-poulefase. Na de ...

141
141
Verhaeghe slaat op tafel: “Dat moet dringend veranderen”

De afgelopen jaren is er veel veranderd in de voetbalwereld en er staan nog veranderingen op til. Zo ...

213
213
Schrijnend: Nathan Ngoy racistisch bejegend na Turkije

De Rode Duivels wonnen met 3-0 van Turkije en dat konden de Turkse fans moeilijke verkroppen. ...

294
294
Turkse media genadeloos na zege Rode Duivels

België en Turkije stonden voor het eerst in 15 jaar nog eens tegenover elkaar in een ...

325
325
Lukaku op zijn plek gezet bij Rode Duivels: “Omgekeerde wereld”

België won in de Nations League met 3-0 van Turkije. Romelu Lukaku was weer invaller en lijkt ...

179
179
Harde les voor Mark van Bommel: “Werkt gewoon niet”

De Rode Duivels wonnen overtuigend van Turkije namens de Nations League terwijl Frankrijk en ...

294
294
Verkeerde keuze Van Bommel? Coach is het niét eens

De Rode Duivels wonnen met 3-0 van Turkije en dat is uiteraard een zeer goed resultaat. Alleen ...

182
182
Albert stelt zich vragen bij één keuze van Van Bommel

België won met 3-0 van Turkije, maar dat was een overdreven score. De Turken hadden zelfs een ...

142
142
Verschaeren schept duidelijkheid: "Daarom verliet ik RSCA"

Yari Verschaeren vertrok afgelopen zomer transfervrij bij RSC Anderlecht. Enkele weken later tekende ...

280
280
Geurtje aan gele kaart De Bruyne? Van Bommel reageert

Na de 3-0-overwinning tegen Turkije, kunnen de Rode Duivels maandag met het nodige vertrouwen ...

198
198
Europese pers trekt grote ogen: één Duivel eist headlines op

De Rode Duivels blijven het goed doen onder het bewind van bondscoach Mark van Bommel. In de Nations ...

450
450
Vanaken krijgt kans in basis: kranten vellen hard verdict

Bondscoach Mark van Bommel speelde vrijdagavond op de verrassing met zijn basiself tegen Turkije. Zo ...

1363
1363
'Van Bommel belt Madrid: Courtois keert tóch terug'

Mark van Bommel zocht Thibaut Courtois op in Madrid en daar werd het afgesproken: geen Nations ...

328
328
Ngoy clasht zwaar met Güler: oorzaak voor relletje onthuld

De Rode Duivels hebben opnieuw een sterke prestatie neergezet in de Nations League. Zo werd ...

1430
1430

Meer sportnieuws