De triomftocht van Lukaku: hoe Big Rom zelfs CR7 aftroeft

601
De triomftocht van Lukaku: hoe Big Rom zelfs CR7 aftroeft

De fans van Anderlecht kijken na zijn recente uitspraken weer wat harder uit naar zijn terugkeer, maar voorlopig maakt Romelu Lukaku nog het mooie weer aan de Europese top. Daar ruilde onze nationale topschutter vorige zomer Manchester United in voor Inter, een overstap die hij uitstekend verteerde. De bonkige spits was na een mindere periode in Engeland meteen weer zijn dominante zelf in de Serie A, met een paar straffe statistieken tot gevolg.


Na twee jaar en 42 doelpunten in 96 wedstrijden was Lukaku zijn liedje op Old Trafford uitgezongen. De Rode Duivel trok dan ook gretig naar het al even mythische San Siro, waar hij in tegenstelling tot in het Theatre of Dreams van meet af aan in de armen werd gesloten. Nochtans is aan de speelstijl van de goalgetter bij de Nerazzurri maar weinig gewijzigd, want Lukaku blijft tenslotte Lukaku. Het verschil zit hem vooral op mentaal vlak, met dank aan coach Antonio Conte.

WEINIG MINUTEN, VEEL GOALS

“Ole Gunnar Solskjaer wilde dat ik bleef, maar ik vertelde hem dat het over was. Ik had de energie niet meer”, verklaarde Lukaku zelf vorige week in een interview met Ian Wright. Vergeleken met Conte had zijn vorige trainer dan ook heel wat minder bewondering voor zijn kwaliteiten. De Noorse manager van Manchester United was nooit echt gewonnen voor onze landgenoot en bracht hem vorig seizoen in de Premier League bijvoorbeeld amper 22 keer aan de aftrap.



Toch wist Lukaku nog 12 doelpunten te scoren, waarmee hij alleen maatje Paul Pogba – die 12 keer  vaker startte én zeven treffers vanaf de stip voor zijn rekening nam – moest laten voorgaan in de stand der clubtopschutters. Én zijn carrièretotaal over Het Kanaal aandikte tot 113 stuks, goed voor een plek in de top 20 aller tijden. Straf voor een 26-jarige spits die er ‘maar’ acht jaar vertoefde en slechts 252 wedstrijden voor vier verschillende ploegen achter de rug heeft.

TOP IN ENGELAND (& UNITED)

Vreemd dus ook dat Lukaku er altijd heel wat kritiek kreeg te slikken. Zo werd hem, naast de obligatoire mopjes over zijn controles, bijvoorbeeld vaak verweten kwistig om te springen met kansen. Een van de redenen ook waarom hij onder Solksjaer, zelf in zijn tijd een rasechte goaltjesdief, geen onbetwiste titularis meer was. Toch blijken die bemerkingen ongegrond, want in zijn laatste seizoen in Engeland werkte de Rode Duivel maar liefst 21,4 procent van zijn kansen af.



Met die cijfers moest hij zelfs amper vijf aanvallers laten voorgaan: Lucas Moura (Tottenham, 22,2%), Callum Wilson (Bournemouth 22,9%), Jamie Vardy (Leicester, 24%), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal, 25%) en Glenn Murray (Brighton, 25%). De statistieken liegen er dus niet om. Lukaku was bij Manchester United dan wel vaak het kind van de rekening, alles bij elkaar presteerde de 84-voudig international er simpelweg nog altijd als een absolute topspits.

DE REDDING VAN CONTE

Desalniettemin zat hij op Old Trafford niet langer goed in zijn vel. Solskjaer gaf hem geen vertrouwen, fans en analisten lustten hem niet en op de vriendschap met Pogba zat ook al sleet. Terwijl droomde in Milaan een Italiaanse succescoach openlijk van zijn komst, een charmeoffensief dat Lukaku wel kon appreciëren. Dat hij in de Serie A andere facetten van zijn spel kon verbeteren, speelde volgens hemzelf eveneens een rol. Toch gaf vooral de aanwezigheid van Conte de doorslag.



Die deed zijn zelfvertrouwen alvast naar ongekende hoogtes schieten, wat zich vooral vertaalt in goals. Voor de rest bleven de basiskwaliteiten van Lukaku immers nagenoeg ongewijzigd, of toch als we de cijfers mogen geloven. Aantal passes, accuraatheid ervan, dribbels, gewonnen duels, balverlies tot zelfs zijn betrokkenheid in het spel: allemaal statistieken die nu bij Inter in het verlengde liggen van zijn laatste seizoen in Manchester. Met één belangrijke uitzondering.

EFFICIËNTIE & CONTRADICTIES

Efficiëntie. Het is allicht de voornaamste kwaliteit die een spits in zijn bezit kan hebben. In de Premier League behoorde Lukaku zoals gezegd reeds tot de betere afwerkers, maar in de Serie A krikte hij zijn omzetratio van 21,4% zelfs nog omhoog met bijna drie volledige procentpunten. Opvallend genoeg dwong hij in Italië, nochtans beroemd om haar doorgaans defensief georiënteerde Calcio, bovendien ook veel meer kansen af dan een jaar geleden over Het Kanaal.



In amper 26 duels trapte onze landgenoot al 70 keer richting doel, 14 keer meer dan in zijn volledige afscheidstournee door Engeland. Nog een vreemde vaststelling is dat Lukaku, ondanks zijn verbeterde efficiëntie, zes procent meer van zijn pogingen buiten het kader zag belanden. Minder schoten tussen de palen dus, maar wel meer treffers. Een merkwaardige contradictie. Hoe het ook zij: dat het mentaal snor zat en het zelfvertrouwen er weer vanaf droop, mag duidelijk zijn.

BETER DAN CR7

In de actuele – en wie weet straks definitieve – topschutterstand van de Serie A staat Lukaku met 17 goals op een knappe derde plaats, na Cristiano Ronaldo (21) en Ciro Immobile (27). Die laatste zette op de koop toe 27,2 procent van zijn kansen om in een doelpunt, waarmee het Lazio-speerpunt de Rode Duivel eveneens aftroeft. Net als Francesco Caputo (Sassuolo, 27%), Andreas Cornelius (Parma, 28,5%), Goran Pandev (Genoa, 31,8%) en Felipe Caicedo (Lazio, 33,3%) trouwens.



Met zijn efficiëntie van 24,3 procent doet Lukaku dan weer wel heel wat beter dan een pak ronkende namen in Italië, waaronder de enige echte Cristiano Ronaldo (Juventus, 16,4%). Behalve CR7 moeten ook andere klinkende namen als Arkadiusz Milik (Napoli, 18,36%), Edin Dzeko (AS Roma, 14,6%) en ploegmaat Lautaro Martinez (13,9%) hun meerdere erkennen in onze nationale topschutter. Of wat vertrouwen wel niet allemaal met een mens, en zeker een spits, kan doen. Zonde dat het EK verplaatst moest worden naar volgend jaar. Deze Lukaku, zowel mentaal als fysiek op de top van zijn kunnen, hadden wij daar namelijk maar wat graag aan het werk gezien.

LEES OOK: Lukaku boezemt weer angst in: oorlogstaal in Europa

Is Lukaku een absolute topspits?

Meest recent

Kompany lange tijd out? Bayern heeft vervanger klaar

Er heersen grote zorgen rond Vincent Kompany bij Bayern München. De T1 zakte plots in elkaar en ...

24
24
Carrière mislukt? Dante Vanzeir slaat keihard terug

Vanzeir brak bij Union SG volledig door, maar na zijn transfer naar de Verenigde Staten verdween hij ...

27
27
Xander Dierckx over strijd met Vermeeren: "Goede speler, maar..."

Royal Antwerp FC zit in de hoek waar de klappen vallen. The Great Old verloor al vijf ...

26
26
'Compper krijgt duidelijke boodschap van Antwerp-bestuur'

Marvin Compper staat ferm onder druk bij Royal Antwerp FC. The Great Old kampt met vijf nederlagen ...

47
47
Doku bonkt op tafel bij Man City: “Ik weet dat ik iedereen...”

Jérémy Doku kende een teleurstellend WK met blessureleed en matchen waar hij niet even ...

54
54
Bayern komt met belangrijke update over Kompany

Vincent Kompany is groot nieuws in Duitsland én daarbuiten. De oefenmeester zakte ineen en ...

135
135
Deschacht wil Rode Duivel terug: "Kom snel naar Anderlecht"

Olivier Deschacht hoopt dat RSC Anderlecht dit jaar een volgende stap kan zetten. Meedoen voor de ...

222
222
STVV gaat voor gigantische stunt: "We willen het afmaken"

Is er nog iemand die om een ontslag van Frédéric De Meyer vraagt? Na een 0 op 9 ...

96
96
AA Gent ving bot voor transfer: "KRC Genk zei 'neen'"

KRC Genk en AA Gent komen uit een moeizaam seizoen. De twee clubs willen weer meedraaien aan de top, ...

163
163
Transferflirt Club Brugge: Adedeji-Sternberg doet boekje open

Stilaan wordt hij weer in de armen gesloten, maar lange tijd had Noah Adedeji-Sternberg het helemaal ...

306
306
Deschacht kietelt Club: "Ga weer commentaar krijgen, maar ..."

Ondanks een moeilijke wedstrijd nam Club Brugge deze week met 3-0 de maat van RC Lens. Blauw-Zwart ...

876
876
'Flick ramt op tafel: toptransfer Barça in januari'

FC Barcelona scherpt momenteel de messen voor de clash van zondagavond tegen Real Madrid. ...

168
168
Drastische ingreep Anderlecht: tweetal in vieze papieren

Na de Europese zege op Jagiellonia Bialystok, is de sfeer rond RSC Anderlecht alweer gekeerd. Al ...

202
202
‘Spoorloos in Brugge: Leko laat Club-miljonair wegrotten’

Hij won in Saudi-Arabië een finale tegen Cristiano Ronaldo en verdiende daar naar verluidt ...

569
569
Kompany zakt in mekaar na training: directe oorzaak bekend

In de Bundesliga staat Bayern München zondagavond voor de topper tegen revelatie SC Freiburg. ...

249
249
Tolu verovert Ajax: megadeal in de maak?

Tolu Arokodare voelt zich helemaal thuis bij Ajax. De aanvaller, die momenteel op huurbasis actief ...

114
114
Op de radar van Van Bommel? "Mix tussen Witsel en Fellaini"

Gaat Mark van Bommel bij de komende interlandperiode een smaakmaker uit de Eredivisie oproepen bij ...

174
174
De Cuyper verrast in Premier League: "Ik droom ervan"

Maxim De Cuyper trok vorig jaar voor 20 miljoen euro van Club Brugge naar Brighton & Hove ...

128
128
Eénvoudig Rode Duivel: "Terug naar Union SG?"

Dante Vanzeir kijkt met een zekere weemoed terug op zijn periode bij Union. De aanvaller beseft dat ...

151
151
Juventus en Man Utd? Conte reageert op geruchten

Juventus en Manchester United zijn twee tenoren van het Europese voetbal, maar beide clubs zijn nog ...

31
31
Simons looft smaakmaker OHL: "Anderen hebben dat niet"

Timmy Simons heeft goed nieuws gekregen bij OH Leuven. Zowel doelman Dani van den Heuvel als ...

46
46
Nilis doet grote plannen na promotie bij Patro uit de doeken

Luc Nilis is voortaan geen assistent-trainer meer bij Patro Eisden, maar maakt deel uit van de ...

59
59
Thorup ziet grote verandering bij KRC Genk: "Hard op gewerkt"

KRC Genk neemt het dit weekend op tegen Standard. De Limburgers wonnen de afgelopen partijen van KV ...

148
148
Xabi Alonso oordeelt over Penders: "Zoals Courtois"

Bij Chelsea zagen ze Emiliano Martinez vorige week uitvallen met een blessure. De Argentijnse ...

161
161
Belgische clubs maken indruk: Serie A en Ligue 1 lopen achter

Club Brugge, RSC Anderlecht, Union SG, STVV en AA Gent hebben tot op heden al goed werk geleverd in ...

113
113

Meer sportnieuws