De triomftocht van Lukaku: hoe Big Rom zelfs CR7 aftroeft

door
De triomftocht van Lukaku: hoe Big Rom zelfs CR7 aftroeft

De fans van Anderlecht kijken na zijn recente uitspraken weer wat harder uit naar zijn terugkeer, maar voorlopig maakt Romelu Lukaku nog het mooie weer aan de Europese top. Daar ruilde onze nationale topschutter vorige zomer Manchester United in voor Inter, een overstap die hij uitstekend verteerde. De bonkige spits was na een mindere periode in Engeland meteen weer zijn dominante zelf in de Serie A, met een paar straffe statistieken tot gevolg.


Na twee jaar en 42 doelpunten in 96 wedstrijden was Lukaku zijn liedje op Old Trafford uitgezongen. De Rode Duivel trok dan ook gretig naar het al even mythische San Siro, waar hij in tegenstelling tot in het Theatre of Dreams van meet af aan in de armen werd gesloten. Nochtans is aan de speelstijl van de goalgetter bij de Nerazzurri maar weinig gewijzigd, want Lukaku blijft tenslotte Lukaku. Het verschil zit hem vooral op mentaal vlak, met dank aan coach Antonio Conte.

WEINIG MINUTEN, VEEL GOALS

“Ole Gunnar Solskjaer wilde dat ik bleef, maar ik vertelde hem dat het over was. Ik had de energie niet meer”, verklaarde Lukaku zelf vorige week in een interview met Ian Wright. Vergeleken met Conte had zijn vorige trainer dan ook heel wat minder bewondering voor zijn kwaliteiten. De Noorse manager van Manchester United was nooit echt gewonnen voor onze landgenoot en bracht hem vorig seizoen in de Premier League bijvoorbeeld amper 22 keer aan de aftrap.



Toch wist Lukaku nog 12 doelpunten te scoren, waarmee hij alleen maatje Paul Pogba – die 12 keer  vaker startte én zeven treffers vanaf de stip voor zijn rekening nam – moest laten voorgaan in de stand der clubtopschutters. Én zijn carrièretotaal over Het Kanaal aandikte tot 113 stuks, goed voor een plek in de top 20 aller tijden. Straf voor een 26-jarige spits die er ‘maar’ acht jaar vertoefde en slechts 252 wedstrijden voor vier verschillende ploegen achter de rug heeft.

TOP IN ENGELAND (& UNITED)

Vreemd dus ook dat Lukaku er altijd heel wat kritiek kreeg te slikken. Zo werd hem, naast de obligatoire mopjes over zijn controles, bijvoorbeeld vaak verweten kwistig om te springen met kansen. Een van de redenen ook waarom hij onder Solksjaer, zelf in zijn tijd een rasechte goaltjesdief, geen onbetwiste titularis meer was. Toch blijken die bemerkingen ongegrond, want in zijn laatste seizoen in Engeland werkte de Rode Duivel maar liefst 21,4 procent van zijn kansen af.



Met die cijfers moest hij zelfs amper vijf aanvallers laten voorgaan: Lucas Moura (Tottenham, 22,2%), Callum Wilson (Bournemouth 22,9%), Jamie Vardy (Leicester, 24%), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal, 25%) en Glenn Murray (Brighton, 25%). De statistieken liegen er dus niet om. Lukaku was bij Manchester United dan wel vaak het kind van de rekening, alles bij elkaar presteerde de 84-voudig international er simpelweg nog altijd als een absolute topspits.

DE REDDING VAN CONTE

Desalniettemin zat hij op Old Trafford niet langer goed in zijn vel. Solskjaer gaf hem geen vertrouwen, fans en analisten lustten hem niet en op de vriendschap met Pogba zat ook al sleet. Terwijl droomde in Milaan een Italiaanse succescoach openlijk van zijn komst, een charmeoffensief dat Lukaku wel kon appreciëren. Dat hij in de Serie A andere facetten van zijn spel kon verbeteren, speelde volgens hemzelf eveneens een rol. Toch gaf vooral de aanwezigheid van Conte de doorslag.



Die deed zijn zelfvertrouwen alvast naar ongekende hoogtes schieten, wat zich vooral vertaalt in goals. Voor de rest bleven de basiskwaliteiten van Lukaku immers nagenoeg ongewijzigd, of toch als we de cijfers mogen geloven. Aantal passes, accuraatheid ervan, dribbels, gewonnen duels, balverlies tot zelfs zijn betrokkenheid in het spel: allemaal statistieken die nu bij Inter in het verlengde liggen van zijn laatste seizoen in Manchester. Met één belangrijke uitzondering.

EFFICIËNTIE & CONTRADICTIES

Efficiëntie. Het is allicht de voornaamste kwaliteit die een spits in zijn bezit kan hebben. In de Premier League behoorde Lukaku zoals gezegd reeds tot de betere afwerkers, maar in de Serie A krikte hij zijn omzetratio van 21,4% zelfs nog omhoog met bijna drie volledige procentpunten. Opvallend genoeg dwong hij in Italië, nochtans beroemd om haar doorgaans defensief georiënteerde Calcio, bovendien ook veel meer kansen af dan een jaar geleden over Het Kanaal.



In amper 26 duels trapte onze landgenoot al 70 keer richting doel, 14 keer meer dan in zijn volledige afscheidstournee door Engeland. Nog een vreemde vaststelling is dat Lukaku, ondanks zijn verbeterde efficiëntie, zes procent meer van zijn pogingen buiten het kader zag belanden. Minder schoten tussen de palen dus, maar wel meer treffers. Een merkwaardige contradictie. Hoe het ook zij: dat het mentaal snor zat en het zelfvertrouwen er weer vanaf droop, mag duidelijk zijn.

BETER DAN CR7

In de actuele – en wie weet straks definitieve – topschutterstand van de Serie A staat Lukaku met 17 goals op een knappe derde plaats, na Cristiano Ronaldo (21) en Ciro Immobile (27). Die laatste zette op de koop toe 27,2 procent van zijn kansen om in een doelpunt, waarmee het Lazio-speerpunt de Rode Duivel eveneens aftroeft. Net als Francesco Caputo (Sassuolo, 27%), Andreas Cornelius (Parma, 28,5%), Goran Pandev (Genoa, 31,8%) en Felipe Caicedo (Lazio, 33,3%) trouwens.



Met zijn efficiëntie van 24,3 procent doet Lukaku dan weer wel heel wat beter dan een pak ronkende namen in Italië, waaronder de enige echte Cristiano Ronaldo (Juventus, 16,4%). Behalve CR7 moeten ook andere klinkende namen als Arkadiusz Milik (Napoli, 18,36%), Edin Dzeko (AS Roma, 14,6%) en ploegmaat Lautaro Martinez (13,9%) hun meerdere erkennen in onze nationale topschutter. Of wat vertrouwen wel niet allemaal met een mens, en zeker een spits, kan doen. Zonde dat het EK verplaatst moest worden naar volgend jaar. Deze Lukaku, zowel mentaal als fysiek op de top van zijn kunnen, hadden wij daar namelijk maar wat graag aan het werk gezien.

LEES OOK: "Moeilijke periode KDB en gezin" - steun uit onverwachte hoek

Is Lukaku een absolute topspits?

Meest recent

Vanhaezebrouck prijst 'onvoorstelbare' Club-speler

Club Brugge beleefde een zeer memorabele avond in de Champions League. Het slaagde erin om op ...

83
83
'Club heeft volgende miljoenentransfer in het vizier'

Maar liefst 80 miljoen euro haalde Club Brugge in de zomer op met de verkoop van Maxim De Cuyper, ...

138
138
STVV en Anderlecht jubelen na nieuws uit Japan

Bijna halfweg de reguliere competitie draaien er nog altijd enkele verrassende teams mee in de top ...

139
139
'Geen Hayen, wel andere ex-pion van Club voor Celtic'

Club Brugge leefde de laatste weken tussen hoop en vrees, want plots leek de kans reëel dat ...

120
120
TRANSFERUURTJE: 'Domper voor Bayern, comeback ex-Rode Duivel'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

110
110
VAR-expert velt oordeel over afgekeurde goal Vermant

Club Brugge leek op weg naar een stuntzege tegen FC Barcelona, maar de 4-3 van Romeo Vermant werd ...

397
397
Chelsea zit in zak en as na nieuwe deceptie Lavia

Romeo Lavia is één van de grootste Belgische talenten, maar de middenvelder kampt met ...

88
88
Club Brugge briest toch na Barça: “Geen enkel idee!”

Club Brugge zorgde voor een enorme stunt in de Champions League door 3-3 gelijk te spelen tegen FC ...

251
251
Heymans onthult waarom hij Genk boven buitenland verkoos

Door een vervelende blessure heeft het enkele maanden geduurd, maar de laatste weken drukt Daan ...

79
79
Henry met tirade over Barça: "Alle respect voor Club..."

Club Brugge heeft woensdag voor het meest spraakmakende resultaat van de avond in de Champions ...

120
120
'Anderlecht neemt beslissing over terugkeer Duranville'

Anderlecht was in de zomer al zeer actief op de transfermarkt, maar desondanks lijkt de kans groot ...

244
244
'Lucas Stassin in januari naar Premier League'

De voorbije maanden werd Lucas Stassin nadrukkelijk naar voor geschoven als een potentiële Rode ...

69
69
Eén dissonant in geweldige Club-Barça: "Geen goede score"

Club Brugge gaat over de tongen in Europa, want het zorgde voor een spectaculaire avond tegen FC ...

364
364
Selectie Rode Duivels: 3 enorme verrassingen op komst?

Binnenkort moeten de Rode Duivels hun WK-ticket definitief over de streep zien te trekken. Daarvoor ...

238
238
Mechele onder de indruk: "Dat zie je niet in België"

Club Brugge had het defensief zeker niet makkelijk tegen FC Barcelona. Het speelde zeker niet slecht ...

254
254
Fink met verrassende uitspraak: “Sterker dan de Serie A"

KRC Genk speelt vanavond tegen Sporting Braga. Dat is een pittige tegenstander en de Limburgers gaan ...

67
67
Van Basten ontploft na duel Club Brugge: “Schandalig!”

Club Brugge speelde een bijzonder goede partij tegen FC Barcelona. Blauw-Zwart juichte nog eens twee ...

1049
1049
Luis Oliveira is terug: Belgische ex-topspits opnieuw coach

De jonge garde onder jullie zal Luis Oliveira wellicht niet kennen. Hij was pakweg dertig jaar ...

80
80
‘Antwerp davert: ex-Club Brugge coach staat al klaar’

Antwerp wankelt en de druk op Stef Wils piekt. De vijf trainers die in juni nog op de shortlist ...

1633
1633
Yamal reageert op Brugs gefluit, Flick vol lof over Club

FC Barcelona speelde 3-3 op het veld van Club Brugge. Dat was alles bij elkaar een verdiende ...

789
789
Croonen zet puntjes op de i over geruchten Fink

KRC Genk is de laatste weken weer beter bezig. De Limburgers leggen goede resultaten neer en over ...

213
213
Club Brugge maakt indruk: Spaanse pers ziet twee uitblinkers

Club Brugge heeft héél veel indruk gemaakt tegen FC Barcelona. De Catalanen zagen af ...

1121
1121
Vanaken geniet nog na: "Pure wereldklasse!"

Hans Vanaken was enorm goed tegen FC Barcelona. De beste middenvelder op het veld en dat wil ...

321
321
Hayen na wonderbaarlijke avond: "Zij waren indrukwekkend"

Club Brugge speelde een ijzersterke partij tegen FC Barcelona. De 3-3 was een juiste uitslag, beide ...

298
298
Johan Derksen incasseert mokerslag in zaak-Borsato

De ontuchtzaak tegen Marco Borsato blijft de gemoederen bezighouden, niet alleen vanwege de ...

234
234

Meer sportnieuws