De investeringen van Anderlecht: verrassend positieve balans

1244 stemmen
De investeringen van Anderlecht: verrassend positieve balans

Door het allicht definitief stopzetten van de competitie ziet Anderlecht haar laatste kans op een Europees ticket de mist ingaan. Daarmee komt voor Paars-Wit een einde aan een desastreus seizoen, dat zo mogelijk nog slechter verliep dan het vorige. Huiswerk niet goed gemaakt, zijn we dan geneigd te denken, al oogt het transferrapport van sportief directeur Michael Verschueren en co in de laatste twee mercato's toch verrassend positief.


Voor de onderstaande analyse baseren we ons op de toonaangevende website Transfermarkt, dat een inschatting maakt van elke speler zijn marktwaarde – en de Jupiler Pro League nog maar pas van een update voorzag. Op die manier kunnen we het huidige prijskaartje van de nieuwkomers in het Lotto Park afwegen tegenover het bedrag dat Anderlecht neertelde om hen in huis te halen. Hoewel hun bijdrage op het veld in de meeste gevallen vrij beperkt bleef, ziet het resultaat van die oefening er lang niet verkeerd uit. Al werd daarbij dus wel geen rekening gehouden met de soms al te gortige salarissen.

BUITEN BESCHOUWING: -/+ 0 MILJOEN
Verschueren greep in deze campagne terug naar tal van huurlingen, waarbij slechts in twee gevallen een aankoopoptie werd bedongen. Die van winteraanwinst Marko Pjaca (24) situeert zich naar verluidt rond zijn marktwaarde van 7,5 miljoen, hoewel de details van die deal nog steeds niet duidelijk zijn. Leeftijdsgenoot Derrick Luckassen (24) zou dan weer een zestal miljoen moeten kosten, het dubbele van de prijs die op zijn hoofd wordt gekleefd. Al wil Anderlecht toch een regeling zoeken met PSV. Net zoals het Nacer Chadli (30), wiens waarde op 10 miljoen wordt geschat, graag zou houden.



Of deze dossiers ook werkelijk haalbaar zijn valt nog af te wachten, maar hier kunnen we ze alvast niet in overweging nemen. Ook Dejan Joveljic (20) en Philippe Sandler (23), van wie de toekomst in onze hoofdstad nog veel onzekerder is, laten we dus buiten beschouwing. Hetzelfde geldt voor Samir Nasri (32), in theorie goed voor een virtuele winst van twee miljoen. Per slot van rekening kwam de gewezen ster gratis de rangen versterken en is hij vandaag twee miljoen waard. In de praktijk leden de Brusselaars echter een verlies van ongeveer drie miljoen op de flop met het peperdure loon.

3 BEPERKTE VERLIEZEN: - 1,9 MILJOEN
Wanneer we ons beperken tot de definitieve transfers merken we drie geringe verliesposten op. Te beginnen met Aristote Nkaka (24), een erfenis van Marc Coucke zijn overgang vanuit Oostende die pas vorige zomer officieel werd gemaakt. Nog voor hij aankwam in het Lotto Park paste de controleur van één miljoen er evenwel al niet meer in de plannen, met een volledig seizoen op uitleenbeurt in Spanje tot gevolg. Daar vond hij evenmin zijn draai, waardoor zijn marktwaarde al zakte tot 600 duizend euro.

Een soortgelijk geval is dat van Landry Dimata, vorig jaar al gehuurd van Wolfsburg maar pas in juli voor vijf miljoen definitief overgenomen. De intussen 22-jarige spits is dan ook een goalgetter pur sang en had nog steeds een grote progressiemarge. Of zijn voorspelde toekomst aan de top er nog van zal komen is nu echter nog maar de vraag, want helaas blijft zijn knie hem maar blokkeren. De Jonge Duivel werd zo al gedegradeerd tot vier miljoen, waar wel nog altijd vertrouwen in zijn potentieel uit blijkt.



Door de afwezigheid van Dimata begon Anderlecht zonder spits aan het seizoen, een euvel dat Kemar Roofe (27) moest komen verhelpen. De Engelsman had na zijn aankomst in augustus evenwel langer nodig dan voorzien om fit te geraken, toonde daarna even zijn killerinstinct om vervolgens een terugval te kennen en zich opnieuw te blesseren. Ondanks het aardige rapport van zes goals in 13 optredens liet hij dan ook slechts een matige indruk na. Met een virtueel verlies van een half miljoen tot gevolg.

3 MINIEME WINSTEN: + 1,1 MILJOEN
Over naar de winstkolom, waar Michel Vlap (22) de kleinste marge genereert. Slechts 100 duizend euro bonus ten opzichte van de 6,9 miljoen die Anderlecht voor hem neertelde, al mag dat uiteindelijk nog een groot succes worden genoemd. De Nederlander stevende immers lange tijd af op een status als absolute floptransfer, maar herpakte zich na nieuwjaar. Geen spelmaker die een ploeg eigenhandig kan doen draaien, maar wel iemand die in een draaiend elftal altijd zijn doelpunten mee zal pikken.



We hadden hem misschien buiten beschouwing kunnen laten, maar Anthony Vanden Borre verdient respect voor zijn inspanningen om weer prof te worden. De 32-jarige rechtsback viel op het verkeerde moment uit en wacht nog op een kans die mogelijk nooit zal komen, maar is vandaag toch alweer 300 duizend euro waard. Tot slot kunnen we aan de overkant ook over Kemar Lawrence (27) geen oordeel vellen. Toch is de Jamaicaan nu al 700 duizend euro meer waard dan zijn aankoopsom van 1,3 miljoen.

3 VOLTREFFERS: + 12,55 MILJOEN
Anderlecht hoopt alvast dat de linksachter straks net zo goed uitdraait als Michael Murillo, eveneens weggeplukt bij NY Redbulls. De 24-jarige Panamees ontpopte zich na de winterstop in geen tijd tot een absolute meerwaarde op de rechterflank, zowel in offensief áls defensief opzicht, en lijkt voor amper 700 duizend euro nu al een koopje. Vandaag wordt zijn marktwaarde reeds op 3,5 miljoen geschat, een projectie waar zelfs nog flink wat rek op zit. Wellicht voor altijd hét pronkstuk van Verschueren.

Toch was de beste transfer van dit seizoen ongetwijfeld Hendrik Van Crombrugge (26), al werd Thomas Didillon mogelijk iets te snel opgegeven. Toch heeft Paars-Wit niet te klagen dat het de doelman voor 2,25 miljoen oppikte in Eupen, want een heel jaar lang was hij een van de weinige steunpilaren. Vooral vanuit Duitsland neemt de interesse dan ook toe, maar zelf gaf de Rode Duivel aan gerust te willen blijven. Mocht hij toch vertrekken, is zijn actuele waarde van zeven miljoen wel een aardige winst.



Zowel op als naast het veld lagen de verwachtingen misschien iets hoger, maar wie anders dan Vincent Kompany voert hier de lijst aan. Blessures hielden de speler-inspirator helaas veel te vaak aan de kant, al weerhield dat hem er niet van om te tonen dat hij op 33-jarige leeftijd nog moeiteloos meekan in de JPL. Gratis teruggekeerd van Manchester City en nog altijd vijf miljoen waard, hoewel een vertrek niet meer aan de orde zal zijn. Hoe dan ook een meerwaarde met zijn leiderschap, uitstraling en commercieel nut.

DE BALANS: + 11,75 MILJOEN
Op die manier komt een toprendement van 11,75 miljoen uit de bus, al dient dat wel met een korreltje zout te worden genomen. Om te beginnen werden de zware salarissen niet in rekening gebracht, wat niet alleen de balans voor Kompany verschuift maar tevens een ander licht werpt op de passages van Nasri en Chadli. Daarnaast zou ook het verlies op Dimata wel eens heel wat erger kunnen uitdraaien, al kruisen we uiteraard mee onze vingers voor zijn revalidatie. Tot slot kwamen in de competitie van alle geslaagde aankopen alleen Vlap en Van Crombrugge meer dan 15 keer in actie.



Het blijft hier dus opletten voor een vertekend beeld, zowel langs positieve als negatieve zijde. Hoewel beschikbaarheid een probleem was, zit het met het potentieel van heel wat nieuwkomers per slot van rekening best wel snor. Van Crombrugge en Murillo zijn voltreffers, Vlap kwam erdoor, Lawrence lijkt op papier een mogelijke topper terwijl Roofe, Dimata en zelfs Vanden Borre nog voor een verrassing kunnen zorgen. Zeker niet al slecht nieuws wat de klok slaat dus, al faalde Verschueren wel in het samenstellen van een evenwichtige kern. Aan Peter Verbeke om nu de juiste toevoegingen te vinden.

LEES OOK: Kampioen en tweede in JPL gekend? "Zij worden één en twee"

Wie was volgens u de beste aanwinst bij Anderlecht dit seizoen?

Meest recent

Kampioen en tweede in JPL gekend? "Zij worden één en twee"

De Jupiler Pro League opent zijn deuren weer. Komend weekend start het nieuwe seizoen. Bij De Zondag ...

41
41
'Transfergevecht dreigt tussen Anderlecht en Standard'

RSC Anderlecht en Standard worden aan heel veel spelers gelinkt. Beide clubs worden ook vaak ...

144
144
'Club ontketent oorlog: miljoenentarget boycot trainingen'

Club Brugge blijft werken aan de komst van een nieuwe flankaanvaller. Die zoektocht loopt behoorlijk ...

239
239
'Grote De Bruyne-schok: spraakmakende transfer op tafel'

Kevin De Bruyne geniet momenteel met volle teugen van zijn vakantieperiode. Ondertussen wordt volop ...

147
147
'Supertransfer Mika Godts: eerste bod van 45 miljoen'

Mika Godts is op weg naar een bijzonder mooie transfer. In de afgelopen dagen raakte bekend dat ...

53
53
Trossard maakt veel emoties los met mysterieuze boodschap

Leandro Trossard kende een sterk WK met de Rode Duivels en is helemaal klaar voor een nieuw ...

50
50
'Club Brugge heeft beet: vierde aanwinst gespot in Brugge'

Club Brugge moest vrijdagavond na strafschoppen zijn meerdere erkennen in de supercup tegen Union ...

583
583
'Antwerp gaat voor stunt: huurbod op Overmars-bekende'

Nu de overname is beklonken, heeft Antwerp FC de inhaalbeweging ingezet op de mercato. Maar de Great ...

406
406
'PSG pakt weer uit: wereldkampioen naar Prinsenpark'

Paris Saint-Germain kroonde zich in de voorbije twee seizoen telkens tot eindwinnaar in de Champions ...

94
94
Antwerp gaat nipt onderuit, extra vertrekker bij Union

Binnen een week trekt het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zich weer op gang. Antwerp FC ...

69
69
'Club krijgt groen licht: peperdure aanwinst onderweg'

Club Brugge heeft zondagmiddag het vertrek van Raphael Onyedika wereldkundig gemaakt. Sportief ...

708
708
Vermeeren (met nieuwe look) verbaast vriend en vijand bij Leipzig

Nu Mark van Bommel het roer heeft overgenomen als bondscoach, mag een aantal kandidaat-Rode Duivels ...

440
440
'Concurrentie gruwt: Arsenal pakt uit met nieuwe sterspeler'

Arsenal FC legde afgelopen seizoen voor de eerste keer sinds 2004 beslag op de Engelse landstitel. ...

217
217
Witte rook nabij: opvallende gast bij oefenduel Antwerp

Antwerp FC vertoeft momenteel in Londen waar het een week voor de competitiestart nog twee ...

221
221
Onyedika vertrekt na 183 duels: Club vangt aardige som

Club Brugge heeft afscheid genomen van één van zijn vaste krachten. Zondagnamiddag ...

264
264
Romelu Lukaku brengt met zinderende video fans tot kookpunt

De situatie van Romelu Lukaku is nog steeds hoogst onzeker. De aanvaller kende een sterk WK, maar ...

225
225
Groot Arsenal-debuut Tzolis: Engelse pers deelt cijfer uit

Christos Tzolis versierde in het tussenseizoen een droomtransfer naar Arsenal FC. Zaterdag mocht hij ...

501
501
Anderlecht titelkandidaat? Analist doet voorspelling

RSC Anderlecht is in de Europese voorrondes goed begonnen aan het nieuwe seizoen. De vraag is nu ...

977
977
'Plan Club Brugge onder druk: transferwending Tresoldi'

Met zijn doelpunt in de supercup toonde Nicolo Tresoldi zich bij de start van het nieuwe seizoen ...

970
970
Net rond Infantino sluit zich: "Achterkamertjesachtige deal"

Gianni Infantino heeft zichzelf serieus in de nesten gewerkt. Zijn megalomane 'FIFA Forward ...

365
365
'Transferbom Romelu Lukaku: gesprekken al opgestart'

Nu zijn makelaar heeft aangegeven dat hij zeker geen tweede viool wil gaan spelen bij SSC Napoli, ...

911
911
Union heeft oude bekende beet: transferdetails bekend

Union SG legde vrijdagavond beslag op zijn eerst trofee van het seizoen: het won de supercup na ...

134
134
TRANSFERUURTJE: 'Dubbele deal Anderlecht, Club pusht bij Genk'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

629
629
‘Standard wil nog uitpakken met bekende naam’

Standard Luik leek klaar op de zomermercato, maar nu komt journalist Sacha Tavolieri nog met een ...

226
226
Chambaere reageert op woeste Club-fans: “Klootzakje spelen”

Union SG pakte de eerste prijs van het seizoen door na strafschoppen te winnen van Club Brugge. De ...

183
183

Meer sportnieuws