De investeringen van Anderlecht: verrassend positieve balans

1244
De investeringen van Anderlecht: verrassend positieve balans

Door het allicht definitief stopzetten van de competitie ziet Anderlecht haar laatste kans op een Europees ticket de mist ingaan. Daarmee komt voor Paars-Wit een einde aan een desastreus seizoen, dat zo mogelijk nog slechter verliep dan het vorige. Huiswerk niet goed gemaakt, zijn we dan geneigd te denken, al oogt het transferrapport van sportief directeur Michael Verschueren en co in de laatste twee mercato's toch verrassend positief.


Voor de onderstaande analyse baseren we ons op de toonaangevende website Transfermarkt, dat een inschatting maakt van elke speler zijn marktwaarde – en de Jupiler Pro League nog maar pas van een update voorzag. Op die manier kunnen we het huidige prijskaartje van de nieuwkomers in het Lotto Park afwegen tegenover het bedrag dat Anderlecht neertelde om hen in huis te halen. Hoewel hun bijdrage op het veld in de meeste gevallen vrij beperkt bleef, ziet het resultaat van die oefening er lang niet verkeerd uit. Al werd daarbij dus wel geen rekening gehouden met de soms al te gortige salarissen.

BUITEN BESCHOUWING: -/+ 0 MILJOEN
Verschueren greep in deze campagne terug naar tal van huurlingen, waarbij slechts in twee gevallen een aankoopoptie werd bedongen. Die van winteraanwinst Marko Pjaca (24) situeert zich naar verluidt rond zijn marktwaarde van 7,5 miljoen, hoewel de details van die deal nog steeds niet duidelijk zijn. Leeftijdsgenoot Derrick Luckassen (24) zou dan weer een zestal miljoen moeten kosten, het dubbele van de prijs die op zijn hoofd wordt gekleefd. Al wil Anderlecht toch een regeling zoeken met PSV. Net zoals het Nacer Chadli (30), wiens waarde op 10 miljoen wordt geschat, graag zou houden.



Of deze dossiers ook werkelijk haalbaar zijn valt nog af te wachten, maar hier kunnen we ze alvast niet in overweging nemen. Ook Dejan Joveljic (20) en Philippe Sandler (23), van wie de toekomst in onze hoofdstad nog veel onzekerder is, laten we dus buiten beschouwing. Hetzelfde geldt voor Samir Nasri (32), in theorie goed voor een virtuele winst van twee miljoen. Per slot van rekening kwam de gewezen ster gratis de rangen versterken en is hij vandaag twee miljoen waard. In de praktijk leden de Brusselaars echter een verlies van ongeveer drie miljoen op de flop met het peperdure loon.

3 BEPERKTE VERLIEZEN: - 1,9 MILJOEN
Wanneer we ons beperken tot de definitieve transfers merken we drie geringe verliesposten op. Te beginnen met Aristote Nkaka (24), een erfenis van Marc Coucke zijn overgang vanuit Oostende die pas vorige zomer officieel werd gemaakt. Nog voor hij aankwam in het Lotto Park paste de controleur van één miljoen er evenwel al niet meer in de plannen, met een volledig seizoen op uitleenbeurt in Spanje tot gevolg. Daar vond hij evenmin zijn draai, waardoor zijn marktwaarde al zakte tot 600 duizend euro.

Een soortgelijk geval is dat van Landry Dimata, vorig jaar al gehuurd van Wolfsburg maar pas in juli voor vijf miljoen definitief overgenomen. De intussen 22-jarige spits is dan ook een goalgetter pur sang en had nog steeds een grote progressiemarge. Of zijn voorspelde toekomst aan de top er nog van zal komen is nu echter nog maar de vraag, want helaas blijft zijn knie hem maar blokkeren. De Jonge Duivel werd zo al gedegradeerd tot vier miljoen, waar wel nog altijd vertrouwen in zijn potentieel uit blijkt.



Door de afwezigheid van Dimata begon Anderlecht zonder spits aan het seizoen, een euvel dat Kemar Roofe (27) moest komen verhelpen. De Engelsman had na zijn aankomst in augustus evenwel langer nodig dan voorzien om fit te geraken, toonde daarna even zijn killerinstinct om vervolgens een terugval te kennen en zich opnieuw te blesseren. Ondanks het aardige rapport van zes goals in 13 optredens liet hij dan ook slechts een matige indruk na. Met een virtueel verlies van een half miljoen tot gevolg.

3 MINIEME WINSTEN: + 1,1 MILJOEN
Over naar de winstkolom, waar Michel Vlap (22) de kleinste marge genereert. Slechts 100 duizend euro bonus ten opzichte van de 6,9 miljoen die Anderlecht voor hem neertelde, al mag dat uiteindelijk nog een groot succes worden genoemd. De Nederlander stevende immers lange tijd af op een status als absolute floptransfer, maar herpakte zich na nieuwjaar. Geen spelmaker die een ploeg eigenhandig kan doen draaien, maar wel iemand die in een draaiend elftal altijd zijn doelpunten mee zal pikken.



We hadden hem misschien buiten beschouwing kunnen laten, maar Anthony Vanden Borre verdient respect voor zijn inspanningen om weer prof te worden. De 32-jarige rechtsback viel op het verkeerde moment uit en wacht nog op een kans die mogelijk nooit zal komen, maar is vandaag toch alweer 300 duizend euro waard. Tot slot kunnen we aan de overkant ook over Kemar Lawrence (27) geen oordeel vellen. Toch is de Jamaicaan nu al 700 duizend euro meer waard dan zijn aankoopsom van 1,3 miljoen.

3 VOLTREFFERS: + 12,55 MILJOEN
Anderlecht hoopt alvast dat de linksachter straks net zo goed uitdraait als Michael Murillo, eveneens weggeplukt bij NY Redbulls. De 24-jarige Panamees ontpopte zich na de winterstop in geen tijd tot een absolute meerwaarde op de rechterflank, zowel in offensief áls defensief opzicht, en lijkt voor amper 700 duizend euro nu al een koopje. Vandaag wordt zijn marktwaarde reeds op 3,5 miljoen geschat, een projectie waar zelfs nog flink wat rek op zit. Wellicht voor altijd hét pronkstuk van Verschueren.

Toch was de beste transfer van dit seizoen ongetwijfeld Hendrik Van Crombrugge (26), al werd Thomas Didillon mogelijk iets te snel opgegeven. Toch heeft Paars-Wit niet te klagen dat het de doelman voor 2,25 miljoen oppikte in Eupen, want een heel jaar lang was hij een van de weinige steunpilaren. Vooral vanuit Duitsland neemt de interesse dan ook toe, maar zelf gaf de Rode Duivel aan gerust te willen blijven. Mocht hij toch vertrekken, is zijn actuele waarde van zeven miljoen wel een aardige winst.



Zowel op als naast het veld lagen de verwachtingen misschien iets hoger, maar wie anders dan Vincent Kompany voert hier de lijst aan. Blessures hielden de speler-inspirator helaas veel te vaak aan de kant, al weerhield dat hem er niet van om te tonen dat hij op 33-jarige leeftijd nog moeiteloos meekan in de JPL. Gratis teruggekeerd van Manchester City en nog altijd vijf miljoen waard, hoewel een vertrek niet meer aan de orde zal zijn. Hoe dan ook een meerwaarde met zijn leiderschap, uitstraling en commercieel nut.

DE BALANS: + 11,75 MILJOEN
Op die manier komt een toprendement van 11,75 miljoen uit de bus, al dient dat wel met een korreltje zout te worden genomen. Om te beginnen werden de zware salarissen niet in rekening gebracht, wat niet alleen de balans voor Kompany verschuift maar tevens een ander licht werpt op de passages van Nasri en Chadli. Daarnaast zou ook het verlies op Dimata wel eens heel wat erger kunnen uitdraaien, al kruisen we uiteraard mee onze vingers voor zijn revalidatie. Tot slot kwamen in de competitie van alle geslaagde aankopen alleen Vlap en Van Crombrugge meer dan 15 keer in actie.



Het blijft hier dus opletten voor een vertekend beeld, zowel langs positieve als negatieve zijde. Hoewel beschikbaarheid een probleem was, zit het met het potentieel van heel wat nieuwkomers per slot van rekening best wel snor. Van Crombrugge en Murillo zijn voltreffers, Vlap kwam erdoor, Lawrence lijkt op papier een mogelijke topper terwijl Roofe, Dimata en zelfs Vanden Borre nog voor een verrassing kunnen zorgen. Zeker niet al slecht nieuws wat de klok slaat dus, al faalde Verschueren wel in het samenstellen van een evenwichtige kern. Aan Peter Verbeke om nu de juiste toevoegingen te vinden.

LEES OOK: Werk voor Gent: De Mil doet transferuitspraak vlak na Hibernian

Wie was volgens u de beste aanwinst bij Anderlecht dit seizoen?

Meest recent

Werk voor Gent: De Mil doet transferuitspraak vlak na Hibernian

AA Gent zal nog vol aan de bak moeten om het hoofdtoernooi van de Conference League te halen. ...

12
12
Europese droomavond STVV: Sebaoui duidelijk over return

STVV heeft zijn rentree op het Europese toneel niet gemist. De Kanaries hadden in de heenwedstrijd ...

16
16
'Bommetje bij Anderlecht: Saliba plots op vertrekken'

Voor aanvang van de zomermercato werd Nathan-Dylan Saliba bestempeld als iemand die absoluut niet ...

184
184
UEL/UECL: zorgen om Trossard, Nederlandse eliminatie dreigt

Donderdagavond werden de heenwedstrijden in de laatste voorrondes van de Europa en Conference League ...

87
87
Geen perfecte Belgische avond: AA Gent botst op Schotten

AA Gent heeft als laatste van de drie Belgische ploegen vandaag nagelaten om voor een 'perfecte' ...

102
102
'Arsenal pakt wéér uit: 60 mil voor Engels international'

Arsenal FC bewees met een ruime zege in de Community Shield klaar te zijn voor het nieuwe seizoen. ...

47
47
Europees feest voor STVV: terugwedstrijd wordt thriller

Voor het eerst in 23 jaar mocht STVV zich nog eens opmaken voor Europees voetbal. De Kanaries hadden ...

110
110
Rugnummer al bepaald: Anderlecht strikt zesde zomeraanwinst

Het is een erg succesvolle dag geworden voor RSC Anderlecht. Dankzij een 0-3-zege op Kairat Almaty, ...

434
434
Nieuwe twist in stadiondossier Club: Verhaeghe hard aangepakt

Begin juli kreeg Club Brugge het verlossende nieuws dat de vergunningen voor de bouw van een nieuw ...

1028
1028
Bruno bejubelt uitblinker: "Of hij sensatie kan worden?"

Behoudens een bijzonder onwaarschijnlijk scenario, treedt RSC Anderlecht dit najaar aan in de League ...

361
361
Karetsas klaar voor debuut: BVB-coach onthult groot plan

Zaterdagavond trekt het Duitse voetbalseizoen zich op gang met de traditionele supercup. Dat levert ...

136
136
'Anderlecht ruikt bloed: transferstunt ligt plots op tafel'

Anderlecht blijft speuren naar offensieve versterking en ziet plots een opvallende opportuniteit. ...

1071
1071
Barça slaat weer toe: oude bekende tekent tot 2029

FC Barcelona opent aanstaande zondag zijn nieuwe seizoen met een uitwedstrijd tegen Elche CF. In ...

77
77
Anderlecht-fans smullen van één man: "Volgende Gouden Schoen"

RSC Anderlecht staat met anderhalf been in de League Phase van de Europa League. De Brusselaars ...

326
326
Titelstrijd snel beslist? "Als Club dan 8 punten los staat ..."

De eerste twee speeldagen van de Jupiler Pro League zijn achter de rug. Het is uiteraard nog te ...

918
918
Anderlecht op rozen: Europa League lonkt meer dan ooit

De trip richting Kazachstan bleek uiteindelijk veel moeilijker dan de wedstrijd zelf. Een dominant ...

131
131
'Club Brugge shopt in eigen land: onderhandelingen lopen'

Club Brugge maakt momenteel volop werk van de komst van een extra linksback (Matteo Dams?). Maar ...

337
337
'Overmars vindt doorbraak: miljoenensom + bonussen'

Antwerp FC is uitstekend aan het nieuwe seizoen begonnen en wist zijn eerste twee wedstrijden al ...

691
691
'D-Day voor Sibierski: topaanwinst RSCA op het spel'

Nadat het achtereenvolgens Hammarby en PAOK uitschakelde, vormt Kairat Almaty de laatste horde voor ...

575
575
'Jackpot wenkt voor KV Mechelen: record aan diggelen?'

KV Mechelen nam vorig seizoen eindelijk voor het eerst deel aan de Champions' Play-Offs. Dat succes ...

224
224
'Anderlecht loopt blauwtje: transferplan valt in duigen'

Marc Coucke en Michael Verschueren pasten voor de verre reis, maar Antoine Sibierski is gewoon van ...

480
480
"Rotzak en leugenaar!" - Stadiondossier Club zorgt voor storm

Het stadiondossier van Club Brugge krijgt opnieuw een opvallende wending. Zes buurtbewoners geven de ...

1985
1985
Transferitis in Kazachstan: opstelling Anderlecht bekend

RSC Anderlecht moet tegen Kairat Almaty straks de voorlaatste stap zien te zetten richting de League ...

408
408
'Club Brugge kan cashen: jacht op Tresoldi barst los'

Joel Ordonez zoekt allicht wel nog andere oorden op, maar voorts wenst Club Brugge deze zomer geen ...

656
656
Bruno blijft roteren: vier wijzigingen bij Anderlecht

RSC Anderlecht kreeg weinig tijd om te bekomen van de nederlaag in Beveren, want twee dagen later ...

329
329

Meer sportnieuws