De investeringen van Standard: kwantiteit boven kwaliteit

266 stemmen
De investeringen van Standard: kwantiteit boven kwaliteit

Het tweede seizoen onder leiding van Michel Preud'homme beloofde stukken beter te zijn dan het vorige, maar dat cliché ging dit keer niet op. Standard presteerde als vanouds weer wisselvallig, en ook over de aankopen valt flink wat te vertellen. Het gros van de zomer –en winteraanwinsten stelde voorlopig immers teleur, al verdienen sommigen wel nog krediet. Hoewel de nieuwkomers met een groot rendement dun bezaaid zijn, oogt de algemene balans op die manier zelfs best nog wel snor.


Voor de onderstaande analyse baseren we ons op de toonaangevende website Transfermarkt, dat een inschatting maakt van elke speler zijn marktwaarde – en de Jupiler Pro League nog maar pas van een update voorzag. Op die manier kunnen we het huidige prijskaartje van de transfers in Sclessin afwegen tegenover het bedrag dat Alexandre Grosjean neertelde om hen in huis te halen. Een oefening die een virtuele winst van 6,15 miljoen oplevert, al gaan we hier wel van start met de mogelijke verliezen.

VELE DOCH KLEINE VERLIEZEN: - 2,45 MILJOEN

Vorig jaar werd Obbi Oulare (24) al gehuurd van Watford, dat na zijn succesvol debuut bij Club Brugge al snel meer dan acht miljoen voor hem veil had. Nadien ging het echter bergaf met de carrière van de bonkige spits, die wanneer hij fit is wel nog steeds tot de absolute top op de Belgische velden behoort. Helaas blijkt dat geen sinecure en blijven blessures hem intomen. Zijn marktwaarde bedraagt vandaag drie miljoen, 400 duizend euro minder dan zijn aankoopsom.



Mede door die blessures probeerden de Rouches meerdere opties in de punt uit, maar toch bleef Denis Dragus (20) steken op slechts vijf minuten. Nochtans maakte Grosjean vorige zomer 1,8 miljoen over aan FC Viitorul om hem naar Luik te halen. Na het vertrek van Renaud Emond naar Nantes werd de Roemeen getipt voor meer speelkansen, maar Dragus schippert nog steeds tussen bank en tribune. Zijn marktwaarde nam logischerwijze af met 300 duizend euro.

Dé pechvogel van Sclessin was dit jaar ongetwijfeld Noë Dussenne, die na een aarzelende start in augustus al voor lange tijd uitviel met een kruisbandletsel. Begin maart hervatte hij weer de trainingen, maar of de 27-jarige verdediger in de volgende jaargang mag rekenen op een basisplaats is een ander paar mouwen. Door zijn lange inactiviteit viel zijn geschatte prijskaartje alvast terug naar 650 duizend euro, terwijl Standard iets meer betaalde aan Moeskroen.



Bij KV Kortrijk legde Felipe Avenatti (26) vorig seizoen acht goals in het mandje, dus 3,5 miljoen leek een koopje. De Uruguayaanse targetman kwam door zijn wat houterige stijl evenwel al snel onder vuur te liggen bij de achterban, niet geholpen door zijn schaarse oogst van amper twee doelpunten. Veel te weinig voor de op een na duurste aanwinst van deze campagne, die zijn vertrouwen gaandeweg verloor. Net zoals een half miljoen van zijn marktwaarde.

Dan slaagde Aleksandar Boljevic er vaker in te tonen wat hij allemaal in zijn mars heeft, al acteerde hij net zoals het merendeel van zijn ploegmaats veel te wisselvallig. De 24-jarige winger kwam in de zomer voor 2,2 miljoen over van Waasland-Beveren, waar hij zo de vierde duurste uitgaande transfer ooit werd. Of hij voldoet aan het vereiste niveau bij de Rouches blijft vooralsnog echter een vraagteken. Zijn actuele waarde wordt alvast slechts op 1,7 miljoen geschat.



De laatste van zes (!) verliesposten is Eden Shamir (24), in januari pas toegevoegd aan de kern. De Israëliër moest het ijzersterke duo Samuel Bastien-Gojko Cimirot helpen ontlasten, een versterking in de breedte waar Standard 1,8 miljoen veil voor had. Nochtans werd zijn kostplaatje toen een miljoen lager geschat. Hoewel hij in Luik nog niet veel aan de bak kwam steeg dat etiket intussen naar 1,2 miljoen, nog steeds 600 duizend euro minder dan zijn aankoopbedrag.

KLEINE WINSTMARGES : + 1,7 MILJOEN

Flink wat dalers dus, al waren er toch ook enkele voltreffers. Op de backs bijvoorbeeld, te beginnen aan de linkerkant. Daar had Nicolas Gavory (25) geen probleem om zich aan te passen aan de JPL, want de Fransman vond na zijn overgang van Utrecht al snel zijn draai in ons land. Preud’homme stelde de linksachter op in élk competitieduel, waarmee hij zijn transfersom van 3,1 miljoen reeds ruimschoots rechtvaardigde. En zijn waarde zelfs met 400 duizend euro zag toenemen.



Aan de overzijde maakte leeftijdsgenoot Mergim Vojvoda iets minder indruk. Een publiekslieveling op Sclessin kunnen we de Kosovaar alvast niet noemen, noch een echte topaankoop. Wegens een gebrek aan alternatieven hield de 22-voudig international desondanks toch het hele seizoen zijn basisplaats beet. Standard betaalde Moeskroen 1,2 miljoen voor de rechtsachter, die intussen iets meer dan het dubbele waard is. Al bij al toch een geslaagde transfer dus.

SERIEUZE WINSTMARGES: + 6,9 MILJOEN

Standard begon flitsend aan de zomer door de huur van Zinho Vanheusen meteen om te zetten in een definitieve komst. Grosjean trok daarbij alle registers open en maakte maar liefst 12,6 miljoen over aan Inter, waarmee de 20-jarige verdediger in één klap de duurste inkomende transfer ooit in de JPL werd. Dit jaar minder imposant, maar de klasbak in wording is vandaag toch 15 miljoen waard. Al zou de terugkoopoptie van Inter zelfs nog drie miljoen meer bedragen.



Dé topaankoop van deze jaargang is echter Selim Amallah (23). De polyvalente en vooral ook complete middenvelder verteerde moeiteloos zijn overstap van Moeskroen en groeide zo uit tot een revelatie aan de boorden van de Samber en de Maas. Zelfs bondscoach Roberto Martinez zijn aandacht werd gewekt, al koos Amallah uiteindelijk toch voor Marokko. Qua waarde schoot hij intussen wel de lucht in, want zijn aankoopprijs van anderhalf miljoen werd al verviervoudigd.

CONCLUSIE

Als coach staan de capaciteiten van Michel Preud'homme buiten kijf, maar in Luik bekleedt hij tevens de functie van technisch directeur. Zijn inspraak in het transferbeleid is allicht dus groter dan die van Grosjean, al moet MPH zijn strepen op dat vlak duidelijk nog verdienen. Heel wat aanwinsten haalden dit seizoen per slot van rekening niet het beoogde niveau, te beginnen met de schaarse oogst van Avenatti en Oulare (opgeteld vier goals) voorin. De keuze om Emond zo gemakkelijk te laten gaan bleek dus een serieuze misvatting.

Op het middenveld zijn de twijfels rond Boljevic nog niet verdwenen en bleek Shamir voorlopig niet de gewenste versterking in de breedte. Ook Dussenne en Vojvoda lijken kantje boordje, terwijl Gavory en Amallah echte voltreffers waren. Samen met Vanheusden is het dan ook vooral aan die laatste te danken dat Standard alsnog pronkt met een virtuele winst van net iets meer dan zes miljoen. Al bij al een positieve balans dus, al mag kwaliteit boven kwantiteit voortaan toch iets meer het devies zijn.

LEES OOK: Oefenduels: wake up-call Standard, KVK geeft zege nipt weg

🚀 Royal Standard de Liège-fans lezen nu:

DAZN-soap krijgt staartje: voetballiefhebber grote winnaar
DAZN-soap krijgt staartje: voetballiefhebber grote winnaar
847

Is Preud'homme een betere coach dan technisch directeur?

Meest recent

'Hugo Cuypers versiert bijzonder verrassende transfer'

Chicago Fire maakte onlangs de komst van Robert Lewandowski bekend. De Poolse aanvaller was zo ...

8
8
'Bliksemvertrek Tresoldi: één man heeft sleutels in handen'

Club Brugge wil Nicolo Tresoldi nog minstens een jaartje behouden. Maar dat zal niet gemakkelijk ...

58
58
'Nieuw bestuur aan zet: twee grote vertrekkers bij Antwerp'

Antwerp FC beleefde een kalme transferperiode tot dusver. Dat had natuurlijk alles te maken met het ...

198
198
'Westerlo wil uitpakken: gesprekken voor eenmalige Duivel'

KVC Westerlo beleefde tot dusver een bijzonder lucratieve mercato. Maar om al die vertrekkers op te ...

46
46
'Club Brugge bibbert: steenrijke ploeg lonkt naar Seys'

Joaquin Seys maakt handig gebruik van zijn verlofperiode na een lang en slopend seizoen. Zo liet hij ...

373
373
'Toptransfer Diego Moreira: hinderpaal van 10 miljoen'

Youri Tielemans trok naar Manchester United, Thomas Meunier koos Sunderland en Leandro Trossard ...

73
73
KV Mechelen ruikt miljoenen; Ndongala terug naar België

De start van het nieuwe seizoen op de Belgische velden nadert met rasse schreden. De ploegen uit de ...

127
127
Club scherpt de messen: vijf inkomende deals op agenda

Club Brugge haalde tijdens de huidige transferperiode al een drietal versterkingen in huis. Maar ...

637
637
Hommeles bij Fransen: "Zo'n gedrag zag ik nog nooit"

Frankrijk heeft het WK 2026 met lege handen moeten verlaten. In de troostfinale om de bronzen ...

153
153
Vandenbempt bekent kleur: lichte favoriet in WK-finale

Zondagavond betwisten Argentinië en Spanje de finale van het WK 2026. Peter Vandenbempt zal in ...

120
120
"Een nachtmerrie" - Frankrijk spuwt één speler massaal uit

Frankrijk heeft zaterdagnacht een flinke tik gekregen in de troostfinale van het WK. Zo werd met ...

171
171
'Genk krijgt cruciaal transfernieuws: deal van 60 miljoen'

KRC Genk wil in de zomermercato stevig cashen op bepaalde spelers. Met name Konstantinos Karestas ...

576
576
'Union schrikt op: plotse toptransfer Kjell Scherpen'

Union SG moet komend seizoen al snel aan de bak in de voorrondes van de Champions League. Maar de ...

91
91
'Bayern legt megacontract klaar: bij drie beste verdieners'

Zijn WK werd er eentje met ups en downs, maar over het algemeen kan Michael Olise terugblikken op ...

254
254
Loting Europa League: Anderlecht vreest zware dobber

RSC Anderlecht begint aanstaande donderdag aan zijn nieuwe seizoen. Maar maandag volgt ook al een ...

740
740
Club haalt miljoenenzak boven: dríé topaanwinsten onderweg

Club Brugge is goed op weg om opnieuw meer dan 100 miljoen euro te verdienen op de transfermarkt. ...

1204
1204
DAZN-soap krijgt staartje: voetballiefhebber grote winnaar

De soap ronde wedstrijdbeelden in het Belgische voetbal deden afgelopen seizoen heel wat stof ...

847
847
Einde Garcia in zicht? "Gaat niet lang meer bondscoach zijn"

Terwijl dit weekend de ontknoping van het WK 2026 wordt afgewerkt, is de KBVB-top volop bezig met ...

638
638
Totale afgang Frankrijk: superster barst in tranen uit

Het WK 2026 is uitgedraaid op een flinke sisser voor Frankrijk. Na de uitschakeling in de halve ...

155
155
Antwerp-achterban neemt standpunt in na komst Vandenhaute

Antwerp FC kan beginnen aan een nieuw hoofdstuk. Vrijdagavond werd de overname van de Great Old ...

639
639
TRANSFERUURTJE: 'Bom in Premier League, exodus Club Brugge'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

621
621
Anderlecht verschaft update over grasmat-perikelen

RSC Anderlecht opent aanstaande donderdag zijn seizoen in Zweden, waar het in de tweede voorronde ...

214
214
'Onyedika out: Club Brugge richt pijlen op vervanger'

Op inkomend gebied haalde Club Brugge met Yann Sommer, Cheveyo Tsawa en Andrej Vasovic al drie ...

675
675
Hoe Donald Trump vanavond voor een groot WK-dilemma staat

Vanavond wacht ongetwijfeld een zinderende finale tussen Spanje en Argentinië, het absolute ...

261
261
'Bruno hakt knopen door: basisploeg Anderlecht bekend'

De start van het nieuwe seizoen nadert met rasse schreden voor RSC Anderlecht, dat donderdag al vol ...

608
608

Meer sportnieuws