De investeringen van Louwagie: bijna 20 miljoen rendement in 19/20

484 stemmen
De investeringen van Louwagie: bijna 20 miljoen rendement in 19/20

Wheelen en dealen op de transfermarkt: voor veel van onze Belgische clubs is het dé manier om een lucratieve handel op te zetten. Onder meer Club Brugge en KRC Genk toonden zich de laatste tijd uiterst bedreven in het aan –en verkopen van spelers, maar de pionier blijft toch Michel Louwagie. Al twee decennia lang voert de manager van AA Gent een gezond financieel beleid, waarmee hij intussen een schuldenberg van meer dan 23 miljoen euro wegwerkte. Ook tijdens de voorbije zomer- en wintermercato lijkt hij alweer uitstekende investeringen te hebben gedaan.


Daarvoor baseren we ons op de toonaangevende website Transfermarkt, dat een inschatting maakt van elke speler zijn marktwaarde – en vandaag zopas een update kreeg. Op die manier kunnen we de huidige projectie van de nieuwkomers in de huidige campagne afwegen tegenover de som die Louwagie neertelde om hen naar de Ghelamco Arena te halen. Een balans die overwegend positief uitslaat, al beginnen we eerst met de kleinere vissen.



NULOPERATIES EN KLEINE WINSTMARGES

Gevestigde waarden binnenhalen aan een schappelijke prijs is één ding, maar het ontdekken van jonge goudklompen is vaak nog een ander paar mouwen. De Buffalo’s gaan alvast op zoek naar de volgende Jonathan David en telden aan het eind van de zomer 1,3 miljoen neer om de 17-jarige Dylan Mbayo weg te plukken bij Lokeren. Die toonde bijwijlen al vlagen van zijn talent, maar door de concurrentie voorin zijn de speelkansen schaars. Vandaag wordt zijn waarde op 800 duizend euro geschat.

Op papier een verlies van een half miljoen dus, al valt dat wel gemakkelijk te relativeren. De aanvaller heeft immers talent zat, waardoor het slechts een kwestie van tijd – en minuten – is vooraleer zijn waarde de lucht inschiet. Hetzelfde geldt voor Anderson Niangbo, die wel al vaker aan de bak kwam. De 20-jarige Ivoriaan staat dan ook verder in zijn ontwikkeling dan Mbayo en kostte al maar liefst vier miljoen om over te nemen van RB Salzburg. Vandaag is dat nog steeds zijn marktwaarde.



Meer vraagtekens achter de naam van Jan Van den Bergh. Vorig seizoen tekende de voormalige sterkhouder van Beerschot op transfervrije basis bij de Gentenaars, maar mede door een zware hoofdblessure beleefden die nog maar weinig plezier aan zijn komst. Sinds januari wordt de 25-jarige verdediger uitgeleend aan OH Leuven, waar hij in vier optredens zelfs al twee keer raak wist te treffen. Zijn prijskaartje wordt op 800 duizend euro gezet, exact hetzelfde als Mbayo dus.

Over de aankoopsom van winteraanwinst Sulayman Marreh, die toen als versterking in de breedte overkwam van Eupen, werd niets bekend gemaakt. Voorlopig kwam de Gambiaanse middenvelder ook slechts sporadisch aan spelen toe bij zijn nieuwe werkgever, maar op 23-jarige leeftijd heeft hij wel nog steeds wat progressiemarge. Zijn marktwaarde wordt dan ook op 1,2 miljoen euro geschat.

KLEINE INVESTERINGEN LONEN

Door het al dan niet tijdelijk afscheid van Van den Bergh en Timothy Derijck (KV Kortrijk) moest AA Gent in januari dringend op zoek naar spelers met de Belgische nationaliteit. Enter Bruno Godeau, die precies om die reden weggehaald werd bij Moeskroen. Dankzij zijn aflopend contract was de 27-jarige verdediger dan ook een koopje. Louwagie betaalde 300 duizend euro, terwijl de huidige marktwaarde van Godeau meer dan een half miljoen hoger ligt.

Voor Alessio Castro-Montes (22) werd aan Eupen in de zomer dan een pak meer betaald. Toen nog vrij onbekend en onbemind, maar de rechtsachter bewees intussen zijn aankoopprijs van 1,2 miljoen reeds ruimschoots waard te zijn. Soms nog iets te wisselvallig, al groeide hij vooral na nieuwjaar wel uit tot een onbetwiste titularis in de Ghelamco Arena. Conform met die prestaties werd zijn marktwaarde nu al meer dan verdubbeld.



Castro-Montes won dus de concurrentiestrijd van de tien jaar oudere Mikael Lustig. Die kwam in de zomer gratis naar Gent, het is te zeggen: aan Celtic moest geen transfersom worden overgemaakt voor de Zweed. Als 82-voudig international waren diens voorwaarden echter vast niet min, en dus was ook Lustig een kleine investering. Niet altijd even secuur, inmiddels bankzitter en weinig kans op nog een doorverkoop, maar toch nog een miljoen waard.

GESLAAGDE GROTE INVESTERINGEN

Naast potentiële goudhaantjes met het oog op de toekomst, moet Louwagie uiteraard ook jaarlijks een competitief elftal op de been zien te brengen. Ook dit seizoen slaagt de manager daar wonderwel in, al moest hij daarvoor af en toe wel diep in de buidel tasten. Zo werd het Gentse clubrecord verbroken voor Michael Ngadeu, op 28-jarige leeftijd op de top van zijn kunnen. De Kameroense beer ontpopte zich dan ook in mum van tijd tot een van de beste verdediger in de Jupiler Pro League.



Ngadeu zag zijn waarde zo lichtjes toenemen tot vijfenhalf miljoen, al werd hij vast niet gekocht met het oog op winstbejag. De defensieleider was immers een aanwinst voor het hier en nu, net zoals Sven Kums. Eerst geleend en intussen voor anderhalf miljoen overgenomen van Anderlecht, op zich een koopje voor iemand met zijn kwaliteiten. Al is het daaraan gekoppelde topsalaris een welbekend item. Toch bedraagt de 31-jarige middenvelder zijn marktwaarde nog altijd 3,2 miljoen.

DE TRANSFERKLEPPERS

De echte klepper hielden we echter voor het laatst. Drie zomertransfers waren absolute schoten in de roos, zowel wat hun sportieve meerwaarde als balans tussen aankoopprijs en huidige waarde betreft. Te beginnen met Elisha Owusu, de 21-jarige Fransman die voor amper één miljoen werd opgepikt bij Olympique Lyon. Daar had de controleur geen toekomst meer, maar in de JPL behoort hij tot het kruim van de middenvelders. Na nog geen volledig seizoen ziet hij zijn waarde al meer dan verzevenvoudigd.



Voor Milad Mohammadi (26) moest AA Gent zelfs geen budget vrijmaken. De aanvallende linksachter kwam in de zomer transfervrij over van Akhmat Grozny en kende in het begin van het seizoen nog wat aanpassingsproblemen, na verloop van tijd wist hij Jess Thorup toch te overtuigen. Intussen is de Iraniër met de grote motor een vaste titularis, waarbij hij vooral na nieuwjaar volop zijn kans krijgt. Zijn actuele waarde bedraagt 3,5 miljoen, lang niet slecht voor een gratis opportuniteit.

Met Kums verwelkomde de Ghelamco Arena een van haar vroegere kampioenenmakers, al was de terugkeer van Laurent Depoitre een nog grotere stunt. Louwagie wist de 31-jarige spits na een mislukt avontuur in het buitenland weer naar Gent te halen, waar hij zijn oude vorm terugvond. Depoitre vindt vlot de weg naar doel, zo getuigen 15 treffers, en weegt als vanouds op de defensie. De eenmalige Rode Duivel voldoet zo ruimschoots en is op zijn oude dag nog altijd vier miljoen waard.



DE BALANS

Deze laatste drie vondsten alleen zijn dus al goed voor een virtueel rendement van 14 miljoen. Tel daarbij de ‘winst’ op Kums, Ngadeu, Lustig, Castro-Montes, Godeau en Van den Bergh, min het ‘verlies’ op Mbayo, en we komen uit op een positieve balans van net geen twintig miljoen. Echt meedoen voor de titel zat er dit seizoen nog net niet in, maar dat Louwagie andermaal uitstekende inkopen deed mag dus toch wel duidelijk wezen. Aan de manager om de nakende inkomsten op Jonathan David binnenkort even goed te spenderen.

LEES OOK: Ivan Leko maakt definitief korte metten met ‘Propere Handen’

Is Louwagie verantwoordelijk voor het succes bij AA Gent?

Meest recent

Speel gratis mee met de VoetbalNieuws WK Poule 2026!

Het WK 2026 belooft een van de grootste voetbaltoernooien ooit te worden. Volg jij elke wedstrijd op ...

66
66
KRC Genk legt lat hoog met Courtois: de rest is gewaarschuwd

Thibaut Courtois keert terug naar KRC Genk. Dat gebeurde met zijn holding NXTPLAY. De doelman van ...

21
21
Anderlecht lacht en treurt met WK-selectie

RSC Anderlecht zag Ilay Camara alsnog afhaken voor het WK. Hij zit dan toch niet in de selectie. Een ...

53
53
'Union SG scoort met ingaande topdeal van 5 miljoen euro'

Union SG zit niet stil op de transfermarkt. De Brusselaars zijn op weg om een tweede ingaande ...

25
25
Club hakt knoop door: extra transfer voor Preud'homme

Door het vertrek van Dévy Rigaux naar Feyenoord, zal Guilian Preud'homme een groot deel van ...

203
203
Wilmots smult van verrassende Duivel: "Quasi perfecte match"

De Rode Duivels kunnen tevreden terugblikken op hun voorlaatste oefenwedstrijd in aanloop naar het ...

88
88
Oranje met kopzorgen naar VS, Congo bedwingt Denemarken

De 48 WK-deelnemers zijn momenteel volop bezig met hun oefencampagne. Voor Nederland draaide de ...

112
112
El Ouahdi beleeft drama vlak voor opstijgen WK-vlucht

Heel wat WK-deelnemers hebben de oversteek van de Atlantische Oceaan inmiddels ingezet. Ook Marokko, ...

233
233
'PSG wil oppermachtig worden met 'man van 100 miljoen'

Paris Saint-Germain legde afgelopen weekend voor het tweede jaar op rij beslag op de eindzege in de ...

92
92
Twijfels rond Rode Duivel: levenslijn voor Brandon Mechele?

De driemansdefensie van Rudi Garcia heeft dinsdag goed uitgepakt bij de Rode Duivels. De kans is dan ...

206
206
Opvolging Vanaken: 'Club meldt zich bij oude bekende'

Club Brugge verlengde recentelijk het contract van Hans Vanaken. Maar de draaischijf wordt in ...

555
555
"Zoals Modric" - Opvolger Conte heeft groots De Bruyne-plan

Kevin De Bruyne wil in de komende weken schitteren op het wereldkampioenschap met de Rode Duivels. ...

121
121
Zware klap Vanaken vlak voor WK: "Gaat Garcia nóóit doen"

Een aantal Rode Duivels heeft dinsdagavond punten gescoord in de oefenzege op Kroatië (0-2). ...

599
599
Dubbele boost Duivels: "Ongelooflijk hoe gemotiveerd hij is"

De korte trip naar Kroatië is goed uitgedraaid voor de Rode Duivels. Dinsdagavond wonnen ze er ...

311
311
'Grote wending bij Club: opvolger Onyedika al klaar?'

Club Brugge kijkt al vooruit naar de zomermercato. Op het middenveld dreigt Raphael Onyedika te ...

669
669
'STVV baalt: volgende sterkhouder staat op vertrekken'

STVV mag zich volgend seizoen verlekkeren op een Europees avontuur nadat het dit seizoen een uiterst ...

182
182
'Straffe wending in transferdossier Hatenboer compleet'

Het transferrapport van Anderlecht oogde afgelopen seizoen niet al te positief. Van de vijftien ...

433
433
'Cercle flikt het weer: volgende miljoenentransfer'

Cercle Brugge kende op sportief vlak wel enkele lastige seizoenen, maar de kassa bleef al die tijd ...

196
196
Patro pakt uit met zeer opvallende eerste aanwinst

Patro Eisden groeide de voorbije jaren uit tot een vaste waarde in de (sub)top van de Challenger Pro ...

80
80
'STVV pakt uit met jonge Belgische spits'

STVV heeft na het behalen van een Europees ticket weinig tijd om te ontspannen, want er is deze ...

127
127
KRC Genk neemt afscheid van jeugdinternational

KRC Genk beleefde een uiterst teleurstellend seizoen. Het kon zich niet voor de Champions' Play-Off ...

125
125
'Nieuw middenveld Anderlecht: Roemeen op lijstje SIbierski'

Er staan bij Anderlecht deze zomer heel wat veranderingen op til. De nieuwe sportief directeur ...

313
313
Hein spreekt pers en analisten tegen over verguisde Duivel

Er viel heel wat positief nieuws te rapen bij de Rode Duivels na de 0-2-overwinning in Kroatië. ...

325
325
'Standard shopt bij Club: transfersom bekend'

Standard eindigde dit seizoen op pijnlijke wijze, want op de slotspeeldag gaf het nog de eindzege in ...

466
466
Raman zet deur open voor terugkeer naar ex-club

Bij KV Mechelen gaan ze de komende weken en maanden knopen moeten doorhakken. Zo is er onder meer ...

507
507
KRC Genk geeft dé reden voor vertrek Ribeiro

Bij KRC Genk namen ze vandaag afscheid van Michel Ribeiro. De techniektrainer, die als assistent mee ...

539
539

Meer sportnieuws