Wat met de fans? De gevolgen van een stopgezette JPL

955
Wat met de fans? De gevolgen van een stopgezette JPL

De kans dat er dit seizoen nog gespeeld wordt in de Jupiler Pro League lijkt hoe langer hoe kleiner. Het overgrote merendeel van de 24 profclubs is een volledige stopzetting van de competitie alvast niet ongenegen, waarbij zelfs het afronden van de slotspeeldag geen vereiste meer is. Zij willen op die manier zo snel mogelijk duidelijkheid, tevens met het oog op de volgende jaargang. Iets waar ook hun fans stilaan naar snakken, zo lang zij niet gedupeerd achterblijven tenminste.


De meerderheid van de Pro League wil niet langer het advies van bovenaf – zij het de overheid, UEFA dan wel FIFA – afwachten om een streep te trekken door de huidige campagne. Vooral financiële overwegingen, niet in het minst omtrent de kwestie van de spelerslonen, staan daarbij centraal. Door de actie onherroepelijk stil te leggen, kan namelijk werk gemaakt worden van een 'oplossing'. Lees: een manier om besparingen door te voeren tijdens de break. Al kan dat dan wel weer leiden tot onkosten naar de eigen supporters toe.

COMPASSIE MET COUCKE
Zelfs indien de play-offs toch nog afgewerkt worden, zal dit allicht zonder volk in de tribunes gebeuren. Sowieso een probleem voor clubs als Club Brugge, Anderlecht en Genk, waar de eindronde al van meet af aan mee inbegrepen zat in de kostprijs van de abonnementen. Die laatste twee mochten zich bij het eventueel mislopen van PO I sowieso dus al aan flink wat klachten van ontevreden fans verwachten, al kondigde de Paars-Witte aanhang reeds aan in dat geval geen terugbetaling te zullen eisen. Een geste die de Brusselaars gezien hun rode boekhouding maar al te goed konden gebruiken.



Geen wonder dus dat Marc Coucke de handdoek niet zomaar in de ring wil werpen. Niet alleen zijn de belangen om voort te doen voor zijn team op sportief vlak wellicht nog het grootst, ook financieel kan Anderlecht zich al die maanden zonder inkomsten moeilijker veroorloven dan de concurrentie. Zelfs indien Vincent Kompany zijn ploegmaats kan overtuigen om nog meer aan salaris in te binden. En dat op een moment dat de recordkampioen elke cent moet tellen én versterking nodig heeft om weer mee te doen voor te prijzen. Uiterst ongelegen dus, zonder dan nog te spreken over het publiek.

GEEN PO'S = COMPENSATIE
Betalen voor PO II tot daaraan toe, maar voor een vijftal wedstrijden die nooit plaats zullen vinden? Dat lijkt ons toch nog een ander paar mouwen. Eens het doek definitief over de nacompetitie valt, dreigen ze in het Lotto Park dus alsnog over te moeten gaan tot compensaties. Net zoals in Brugge en Genk, een extra kost die ze zelfs daar vandaag kunnen missen als kiespijn. AA Gent en Standard, waar ze al waren gestart met de voorverkoop voor PO I maar die intussen uiteraard weer opschortten, lieten alvast reeds weten een correcte regeling uit te zullen werken mochten ze niet doorgaan.



Waaruit die vergoeding dan precies zou bestaan, is voorlopig nog koffiedik kijken. Ploegen kunnen simpelweg de betaalde som terugstorten, korting geven bij een verlenging van de huidige seizoenkaart of krediet in de fanshop en/of op de consumptiekaart aanbieden – een zogenaamde cashback, sowieso in trek. Bij de drie vermelde teams waar abonnees op voorhand al voor de eindronde betaalden, bleef de communicatie tot dusver overigens zelfs nog beperkter. Al bestaat er weinig twijfel over dat zij bij een annulering van de resterende matchen soortgelijke stappen zullen ondernemen.

JUNI OF SEPTEMBER?
Bovenop de gemiste inkomsten en doorlopende salariskosten, kunnen dit soort tegemoetkomingen dus nog wat extra zout in de financiële wonde strooien. Geen prettig vooruitzicht voor onze clubs, al mogen de supporters allicht wel op beide oren slapen wat hun eigen centen betreft. Rest dan wel nog de vraag hoe het zit met volgend seizoen, schijnbaar de voornaamste bekommernis van KV Kortrijk-voorzitter Joseph Allijns. Die is een fervent voorstander van het plan om de competitie nu al stop te zetten, onder meer omdat hij reeds werk wil maken van de voorbereidingen op de volgende campagne.



Stellen dat het coronavirus in de zomer voldoende ingeperkt zal zijn om de normale gang van zaken op te pikken, is echter al bijna even onzinnig als poneren dat de actie in mei of juni weer kan hervatten – precies wat Coucke en co verweten wordt. Ook evenementen als de Olympische Spelen, in principe gepland eind juli, worden intussen immers gecanceld. Wie weet is het zelfs in september dan ook nog altijd te vroeg om een nieuwe jaargang af te trappen. Of zijn we straks tegen de huidige verwachtingen in toch opnieuw aan het voetballen, en blijkt al deze heisa alsnog een maat voor niets.

CONTRADICTIE BIJ CLUB
Enige voorzichtigheid lijkt dus toch nog geboden, zowel wat een annulering van dit seizoen als de start van het volgende betreft. Bij Club Brugge lijken ze zich over dat laatste evenwel weinig zorgen te baren. "Verleng nu je abonnement voor 2020-2021", lezen we op de officiële website. Meer zelfs, door de coronacrisis werd de voordelige voorrangsperiode voor fans die vandaag al over een zitje beschikken voor onbepaalde duur verlengd. Een duwtje in de rug om samen de beslissingen van de overheid af te wachten, zo luidt het. Woorden die niet langer volledig overeenstemmen met de daden.



Club ijvert niet alleen voor een onmiddellijke stopzetting van de competitie, maar in één klap ook voor een wijziging aan het format. Blauw-Zwart wil namelijk een eerste klasse met 18 ploegen, zonder play-offs. Concreet betekent dat dus wel drie thuisduels minder, om nog maar te zwijgen van de vijf toppers voor eigen publiek die wegvallen. Toch blijven de tarieven, die gebaseerd zijn op de huidige opzet, vooralsnog ongewijzigd. Minder matchen en minder kleppers, maar wel dezelfde prijs? Indien de leider haar wil doorgedrukt krijgt, zal het ook hier toch nog een mouw aan moeten passen.

(GEEN) VERRASSINGEN
Tot hiertoe bleef het opvallend stil vanuit de diverse supportershoeken, wellicht gedragen door een collectief besef dat het voetbal – en de samenleving in het algemeen – op dit moment andere katten te geselen heeft. Knap, al kunnen vragen over compensaties niet lang uitblijven eens alle hoop op een heropstart vervlogen is. We gaan ervan uit dat de clubs hier rekening mee gehouden hebben tijdens hun besprekingen over het verdere verloop van de JPL. Zo niet kunnen ze wel eens voor onaangename verrassingen komen te staan.

LEES OOK: Erfgenaam Vanaken gezocht: "Hij had geen plaats bij beste Club"

Wat is volgens u de beste compensatie?

Meest recent

Stunt blijf uit: Anderlecht komt rampstart niet te boven tegen Lyon

RSC Anderlecht is er niet in geslaagd om de League Phase van de Europa League op gang te trappen met ...

1
1
Union winnaar Europa League? CEO reageert na straffe voorspelling

Union SG slaagde er uiteindelijk niet in om zich via de voorrondes te plaatsen voor de League Phase ...

27
27
Anderlecht ziet sterretjes tegen Lyon: "Hij is een ramp"

RSC Anderlecht heeft woensdagavond zijn campagne in de League Phase van de Europa League op gang ...

91
91
Erfgenaam Vanaken gezocht: "Hij had geen plaats bij beste Club"

Club Brugge won zondagmiddag met 3-1 van Antwerp FC terwijl Hans Vanaken met een blessure vanuit de ...

186
186
Vertederende beelden: Duranville geniet van Anderlecht-terugkeer

RSC Anderlecht kruist woensdagavond de degens met Olympique Lyon. Bij de Fransen begint Julien ...

53
53
Anderlecht-Lyon: Bruno verrast iedereen met onuitgegeven ploeg

RSC Anderlecht staat woensdagavond voor een mooie uitdaging. Paars-Wit opent dan zijn campagne in de ...

91
91
Anderlecht maakt indruk: opvallende voorspelling Lyon-coach

RSC Anderlecht begint woensdagavond aan zijn campagne in de League Phase van de Europa League. Zo ...

290
290
‘Van Bommel blaast De Bruyne-comeback zelf op’

Kevin De Bruyne lijkt zijn basisplaats bij Napoli opnieuw te veroveren, maar dreigt die straks net ...

185
185
Openda en Duranville? Lyon-ster geeft ongezouten analyse

Bij Olympique Lyon staat vanavond Loïs Openda wellicht in de basis, Julien Duranville mag ...

37
37
Euvrard wil tegen AA Gent komaf maken met pijnlijk cijfer

Standard begon goed aan het seizoen, maar tegen KVC Westerlo werden ze wel met de voeten op de grond ...

110
110
Club Brugge krijgt fikse waarschuwing na transferzomer

Club Brugge begon met hoge verwachtingen aan het nieuwe seizoen, maar in de aanloop naar de ...

344
344
Na Matz Sels zegt ook volgende speler Rode Duivels vaarwel

Matz Sels heeft besloten te stoppen als Rode Duivel. Daags nadien is er een volgende speler die ...

216
216
Ajax ontdekt 'nieuwe Dolberg': "Dacht aan vertrekken"

Ajax won gisterenavond met 5-1 van Willem II. De Amsterdammers staan momenteel nog vierde, maar het ...

89
89
Duranville terug naar Anderlecht: van gouden naar eeuwig talent?

RSC Anderlecht heeft een geweldige jeugdopleiding, dat weten ze ondertussen in heel Europa. ...

471
471
Union SG speelt Europese thuismatch... in het buitenland

Union SG speelt op 22 oktober tegen Hapoel Be'er Sheeva. De Brusselaars weten echter nog niet waar ...

266
266
"Soms denk ik in bed..."-Kat Kerkhofs onthult twijfels

Soms lijkt het alsof alles vanzelf gaat wanneer je vanop de eerste rij naar het leven van een ...

43
43
Vier jaar geleden de RSCA-ster tegen Lyon: nu actief in Serie A

RSC Anderlecht speelde vier jaar geleden een galamatch in het Lotto Park tegen Olympique Lyon. Ze ...

95
95
Hasselt greep naast Beerschot-smaakmaker: "Waren close"

Sporting Hasselt-voorzitter Sam Kerkhofs gaf via Instagram antwoord op vragen van supporters en kwam ...

223
223
'KBVB denkt aan zeer straffe zet na ontslag Willems'

De KBVB is al jaren een organisatie waar grote ego's elkaar de das omdoen. Het is er nooit rustig. ...

151
151
Géén Club Brugge, wel mooi contract bij Ajax

Volgens bepaalde Belgische media was het in de zomer al een zekerheid, maar uiteindelijk kwam het ...

109
109
Anderlecht snakt naar eerste Europese gala-avond in 10 jaar tijd

RSC Anderlecht neemt het vanavond op tegen Olympique Lyon. Dat is een Franse topclub. De Brusselaars ...

175
175
Standard heeft beet en legt speler langer vast

Standard heeft weer uitzicht op een goede toekomst. De Rouches zetten stelselmatig stappen ...

47
47
Arnaud Bodart vindt alsnog nieuwe werkgever

Arnaud Bodart heeft een nieuwe club gevonden. De 28-jarige Belgische doelman gaat aan de slag bij Le ...

43
43
Mechele zorgt met één foto voor bijzonder veel emotie

Brandon Mechele heeft de voorbije maanden een bijzonder hoofdstuk toegevoegd aan zijn leven. Samen ...

238
238
'Rampscenario voor Antwerp: miljoenen de vuilbak in'

Ondanks de overname moet Antwerp nog altijd op de centen passen. Tegenvallers op de transfermarkt ...

408
408

Meer sportnieuws