Wat met de fans? De gevolgen van een stopgezette JPL

door
Wat met de fans? De gevolgen van een stopgezette JPL

De kans dat er dit seizoen nog gespeeld wordt in de Jupiler Pro League lijkt hoe langer hoe kleiner. Het overgrote merendeel van de 24 profclubs is een volledige stopzetting van de competitie alvast niet ongenegen, waarbij zelfs het afronden van de slotspeeldag geen vereiste meer is. Zij willen op die manier zo snel mogelijk duidelijkheid, tevens met het oog op de volgende jaargang. Iets waar ook hun fans stilaan naar snakken, zo lang zij niet gedupeerd achterblijven tenminste.


De meerderheid van de Pro League wil niet langer het advies van bovenaf – zij het de overheid, UEFA dan wel FIFA – afwachten om een streep te trekken door de huidige campagne. Vooral financiële overwegingen, niet in het minst omtrent de kwestie van de spelerslonen, staan daarbij centraal. Door de actie onherroepelijk stil te leggen, kan namelijk werk gemaakt worden van een 'oplossing'. Lees: een manier om besparingen door te voeren tijdens de break. Al kan dat dan wel weer leiden tot onkosten naar de eigen supporters toe.

COMPASSIE MET COUCKE
Zelfs indien de play-offs toch nog afgewerkt worden, zal dit allicht zonder volk in de tribunes gebeuren. Sowieso een probleem voor clubs als Club Brugge, Anderlecht en Genk, waar de eindronde al van meet af aan mee inbegrepen zat in de kostprijs van de abonnementen. Die laatste twee mochten zich bij het eventueel mislopen van PO I sowieso dus al aan flink wat klachten van ontevreden fans verwachten, al kondigde de Paars-Witte aanhang reeds aan in dat geval geen terugbetaling te zullen eisen. Een geste die de Brusselaars gezien hun rode boekhouding maar al te goed konden gebruiken.



Geen wonder dus dat Marc Coucke de handdoek niet zomaar in de ring wil werpen. Niet alleen zijn de belangen om voort te doen voor zijn team op sportief vlak wellicht nog het grootst, ook financieel kan Anderlecht zich al die maanden zonder inkomsten moeilijker veroorloven dan de concurrentie. Zelfs indien Vincent Kompany zijn ploegmaats kan overtuigen om nog meer aan salaris in te binden. En dat op een moment dat de recordkampioen elke cent moet tellen én versterking nodig heeft om weer mee te doen voor te prijzen. Uiterst ongelegen dus, zonder dan nog te spreken over het publiek.

GEEN PO'S = COMPENSATIE
Betalen voor PO II tot daaraan toe, maar voor een vijftal wedstrijden die nooit plaats zullen vinden? Dat lijkt ons toch nog een ander paar mouwen. Eens het doek definitief over de nacompetitie valt, dreigen ze in het Lotto Park dus alsnog over te moeten gaan tot compensaties. Net zoals in Brugge en Genk, een extra kost die ze zelfs daar vandaag kunnen missen als kiespijn. AA Gent en Standard, waar ze al waren gestart met de voorverkoop voor PO I maar die intussen uiteraard weer opschortten, lieten alvast reeds weten een correcte regeling uit te zullen werken mochten ze niet doorgaan.



Waaruit die vergoeding dan precies zou bestaan, is voorlopig nog koffiedik kijken. Ploegen kunnen simpelweg de betaalde som terugstorten, korting geven bij een verlenging van de huidige seizoenkaart of krediet in de fanshop en/of op de consumptiekaart aanbieden – een zogenaamde cashback, sowieso in trek. Bij de drie vermelde teams waar abonnees op voorhand al voor de eindronde betaalden, bleef de communicatie tot dusver overigens zelfs nog beperkter. Al bestaat er weinig twijfel over dat zij bij een annulering van de resterende matchen soortgelijke stappen zullen ondernemen.

JUNI OF SEPTEMBER?
Bovenop de gemiste inkomsten en doorlopende salariskosten, kunnen dit soort tegemoetkomingen dus nog wat extra zout in de financiële wonde strooien. Geen prettig vooruitzicht voor onze clubs, al mogen de supporters allicht wel op beide oren slapen wat hun eigen centen betreft. Rest dan wel nog de vraag hoe het zit met volgend seizoen, schijnbaar de voornaamste bekommernis van KV Kortrijk-voorzitter Joseph Allijns. Die is een fervent voorstander van het plan om de competitie nu al stop te zetten, onder meer omdat hij reeds werk wil maken van de voorbereidingen op de volgende campagne.



Stellen dat het coronavirus in de zomer voldoende ingeperkt zal zijn om de normale gang van zaken op te pikken, is echter al bijna even onzinnig als poneren dat de actie in mei of juni weer kan hervatten – precies wat Coucke en co verweten wordt. Ook evenementen als de Olympische Spelen, in principe gepland eind juli, worden intussen immers gecanceld. Wie weet is het zelfs in september dan ook nog altijd te vroeg om een nieuwe jaargang af te trappen. Of zijn we straks tegen de huidige verwachtingen in toch opnieuw aan het voetballen, en blijkt al deze heisa alsnog een maat voor niets.

CONTRADICTIE BIJ CLUB
Enige voorzichtigheid lijkt dus toch nog geboden, zowel wat een annulering van dit seizoen als de start van het volgende betreft. Bij Club Brugge lijken ze zich over dat laatste evenwel weinig zorgen te baren. "Verleng nu je abonnement voor 2020-2021", lezen we op de officiële website. Meer zelfs, door de coronacrisis werd de voordelige voorrangsperiode voor fans die vandaag al over een zitje beschikken voor onbepaalde duur verlengd. Een duwtje in de rug om samen de beslissingen van de overheid af te wachten, zo luidt het. Woorden die niet langer volledig overeenstemmen met de daden.



Club ijvert niet alleen voor een onmiddellijke stopzetting van de competitie, maar in één klap ook voor een wijziging aan het format. Blauw-Zwart wil namelijk een eerste klasse met 18 ploegen, zonder play-offs. Concreet betekent dat dus wel drie thuisduels minder, om nog maar te zwijgen van de vijf toppers voor eigen publiek die wegvallen. Toch blijven de tarieven, die gebaseerd zijn op de huidige opzet, vooralsnog ongewijzigd. Minder matchen en minder kleppers, maar wel dezelfde prijs? Indien de leider haar wil doorgedrukt krijgt, zal het ook hier toch nog een mouw aan moeten passen.

(GEEN) VERRASSINGEN
Tot hiertoe bleef het opvallend stil vanuit de diverse supportershoeken, wellicht gedragen door een collectief besef dat het voetbal – en de samenleving in het algemeen – op dit moment andere katten te geselen heeft. Knap, al kunnen vragen over compensaties niet lang uitblijven eens alle hoop op een heropstart vervlogen is. We gaan ervan uit dat de clubs hier rekening mee gehouden hebben tijdens hun besprekingen over het verdere verloop van de JPL. Zo niet kunnen ze wel eens voor onaangename verrassingen komen te staan.

LEES OOK: 'AA Gent laat Belgisch voetbal op zijn grondvesten daveren'

Wat is volgens u de beste compensatie?

Meest recent

'Taravel grijpt in: vier slachtoffers bij Anderlecht'

RSC Anderlecht ging afgelopen maandag met de billen bloot tegen Club Brugge. Na de nul op zes om de ...

15
15
Rampscenario bij Club Brugge: einde carrière Mignolet?

Van een domper gesproken. Een week nadat hij bekendmaakte straks een punt te zetten achter zijn ...

49
49
Speeldag twee in Play-Offs: scheidsrechters bekend

Komend weekend staat speeldag twee van de play-offs op het programma. Ondertussen maakte de ...

94
94
Anderlecht plukt Antwerp kaal: voorbode voor Kindermans?

Bij de eerste ploeg is er duidelijk nog heel wat werk aan de winkel, maar in de befaamde ...

217
217
Club Brugge incasseert uppercut: Mignolet weken out

De play-offs betekenen ook de afscheidstournee voor Simon Mignolet, die zijn (hand)schoenen nadien ...

231
231
AA Gent verklaart officieel oorlog aan Pro League

De dreigementen van AA Gent om juridische stappen te ondernemen omtrent het competitieformat blijken ...

94
94
Analisten pakken Tzolis aan: "Stamp hem overhoop"

Club Brugge was afgelopen maandag vooral voor de pauze een paar maatjes te groot voor RSC ...

329
329
RSCA-fan Eddy Merckx incasseert enorm grote klap

Wielerlegende Eddy Merckx is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Het 80 jarige icoon kampt al ...

115
115
Antwerp met handen in het haar: nieuwe domper rond Kerk

Antwerp zal in de komende weken nog serieus uit zijn pijp moeten komen als het nog een Europees ...

76
76
Sonck onthult hét probleem van KRC Genk

KRC Genk heeft vorig weekend zijn start in de Europe Play-Off niet gemist met een zege op Antwerp. ...

142
142
'Verbazingwekkende transer voor Vermeeren'

Voor Arthur Vermeeren is het alweer een moeilijk seizoen. De 21-jarige middenvelder wordt dit ...

311
311
Zware kritiek op AA Gent: "Ze zijn snel tevreden"

De Champions' Play-Off begon vorig weekend met zeges voor Union en Club Brugge, die zo verder ...

73
73
'Nieuwe leegloop Union: 5 sterkhouders spelen voor transfer'

Vorig seizoen bekroonde Union al zijn bijzondere prestaties sinds de terugkeer op het hoogste niveau ...

78
78
AA Gent pakt weer uit met jeugdinternational

Traditioneel hinkte AA Gent stevig achterop ten opzichte van concurrenten als Anderlecht, Genk, ...

23
23
Genk ontdekt nieuwe parel: "Zegen van Courtois"

Bij KRC Genk dient de Europe Play-Off niet alleen om het seizoen nog een beetje te redden en alsnog ...

70
70
Jonge Duivels kennen loodzware opdracht op EK U17

Komende zomer zien we de Rode Duivels aan het werk op het WK, maar zij worden niet het enige ...

96
96
'KV Mechelen schrap: miljoenenaanbiedingen stromen binnen'

Bij KV Mechelen hopen ze in de Champions' Play-Off nog een Europees ticket af te kunnen dwingen. Of ...

157
157
TRANSFERUURTJE: 'Club droomt nog van Duivel, strijd Standard en Genk'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

143
143
‘Barça stapt naar UEFA: Spaanse rel escaleert’

FC Barcelona kreeg in de heenwedstrijd van de Champions League tegen Atlético Madrid een pak ...

330
330
Nieuwe flirt met De Bruyne: “Contact met entourage”

Kevin De Bruyne ging afgelopen zomer van Manchester City naar Napoli. De middenvelder werd ook ...

108
108
Duivels plan met Tielemans onthuld: “Essentieel”

Youri Tielemans kampte met blessureleed, maar koos er toch voor om met de Rode Duivels op stage te ...

101
101
Opmerkelijke beelden: Nederlandse ref is Godts helemaal beu

Het is dezer dagen alsmaar meer een trend om ook scheidsrechters van een camera en microfoon te ...

94
94
Garcia krijgt hulp aangeboden uit verrassende hoek

Rudi Garcia zal momenteel al met zijn gedachten volledig bij de voorbereiding op het WK zitten. ...

115
115
Coucke breekt na tragedie: Verlies gaat door merg en been

Marc Coucke is een van de meest opvallende ondernemers van België. Als selfmade miljonair ...

148
148
'Charleroi pikt nieuwe trainer in JPL op'

De trainerswals in de Jupiler Pro League gaat ook tijdens de play-offs vrolijk verder. Na de eerste ...

97
97

Meer sportnieuws