Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

door
Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

Onder druk van de coronacrisis werd de kalender van de Jupiler Pro League dit jaar al helemaal overhoop gehaald. Meer nog, allicht geraken de resterende wedstrijden zelfs niet meer allemaal afgewerkt. Ook voor volgend seizoen staan er echter nu al wijzigingen aan het speelschema op het programma, zij het wel een pak minder ingrijpend. Een onderdeel van de nieuwe tv-deal met Eleven Sports, wat zowel voor –als nadelen met zich meebrengt. Wij maakten alvast een eerste balans op.


Concreet liggen er plannen op tafel om de speeldagen van de Belgische competitie beter te spreiden over het volledige weekend. Meer bepaald zouden de traditionele aanvangsmomenten van 14u30, 18u en 20u of 20u30 dan het gezelschap krijgen van twee nieuwe tijdstippen om af te trappen: zondagmiddag om 12u en zaterdagnamiddag om 16u. Daarnaast zou het eerste fluitsignaal van de avondmatchen verlaat kunnen worden naar 21u, en dat zowel op zaterdag als op zondag. Aan de vrijdagavondduels wordt niet geraakt.

WIN-WIN OF WRAAKROEPEND?
De JPL wil zich op die manier allicht spiegelen aan andere liga's in Europa, waar een dergelijke spreiding al langer schering en inslag is. Niet alleen in absolute topcompetities als de Premier League en consoorten, maar ook bijvoorbeeld bij onze noorderburen in de Eredivisie. De reden achter dit alles is uiteraard geen geheim: de aandacht van de voetballiefhebber voor de buis zo lang mogelijk vasthouden en bijgevolg meer adverteerruimte creëren rond de wedstrijden. Maximaal munt slaan uit het tv-contract dus, dat in één klap ook weer opgewaardeerd wordt. Een win-winsituatie, tenminste indien dat zich niet zal wreken.



Te beginnen op de clubs zelf, waarbij we ons vooral focussen op de voorgestelde middagduels. Zij moeten hun spelers dan dus tweeënhalf uur vroeger de wei insturen, wat voor hen toch een ongewoon tijdstip is. In welke mate dat invloed zal hebben op de talrijke rituelen die heel wat profvoetballers uitvoeren in aanloop naar een match, van voeding over dutjes tot de warming-up zelf, zal moeten blijken. Zeker indien pakweg KV Oostende naar Eupen trekt. De nood aan een afzondering daags voordien wordt dan plots weer heel wat groter, doorgaans niet iets waar een spelersgroep reikhalzend naar uitkijkt. Integendeel zelfs.

SUPER OR STRUGGLE SUNDAY?
Ook voor de supporters worden die verplaatsingen dan een hele klus. Door op zondag om 12 uur te spelen, komt het betaald voetbal namelijk in het vaarwater van jeugd –en provinciale competities terecht. Vooral dat eerste kan hier en daar al eens problemen opleveren, want flink wat ouders gaan nu in de ochtend eerst hun kroost bekijken om dan naar het stadion te trekken. Indien ze daar al op de middag verzamelen moeten blazen, of in het geval van een verre uitmatch zelfs nog een pak vroeger present moeten tekenen, wordt dat al snel moeilijk te combineren. Om nog maar te zwijgen van de businessdiners voor de VIP's.



Daartegenover staat wel dat we nu al uitkijken naar de Super Sundays, gevuld met toppers van 's middags tot 's avonds laat. Er valt dus wel wat te zeggen voor het idee om vier matchen op zondag te organiseren, wat ook de taak van de kalendermaker – die rekening moet houden met allerlei vereisten van de lokale stadsbesturen – een pak eenvoudiger zou maken. Én hem meer kansen zou bieden om de clubs na een Europese midweek een dagje extra rust te gunnen, zeker wanneer we daar nog talrijk vertegenwoordigd zijn. Eén wedstrijd op vrijdag, drie op zaterdag en vier op zondag: op zich klinkt het zeker niet verkeerd.

TE LAAT VOOR BELGIË?
Het plan om op zaterdag de actie al sneller te laten beginnen zijn we eveneens genegen, want nu is het vaak toch aftellen tot 18 uur. Twee uurtjes vroeger lijkt dan een geschikt moment, met minder overlapping ten aanzien van heel wat jeugdreeksen dan op zondagmiddag. Het zou alvast een verbetering zijn ten opzichte van het huidige programma, waarin we op zaterdagavond telkens een soep voorgeschoteld krijgen van drie duels die binnen het halfuur beginnen. Eén match om 16 uur, eentje twee uur later en nog een in de avond lijkt dan inderdaad een betere spreiding, waar bovendien niemand nadeel van ondervindt.



Of die laatste partij al dan niet pas om 21 uur van gang moet gaan, laten we nog in het midden. Op zondag, waar de avondmatch dan meteen al met een volledig uur verlaat wordt, lijkt dat echter toch niet het beste idee. De supporters ter plaatse, waarvan het merendeel daags nadien moet opstaan om te gaan werken, zouden op die manier immers wel érg laat weer thuis zijn. Per slot van rekening is het Belgisch ritme niet hetzelfde als dat in Italië of Spanje, waar de Serie A en La Liga soms zelfs nog later beginnen. De Premier League doet het dan weer geregeld zelfs op maandag, maar dat is al helemaal uit den boze in ons land.

NIET TE KLAGEN
Ook de samenvattingen op televisie zouden in dat geval direct opschuiven naar een tijdstip dat voor velen niet meer doenbaar is. Al blijven de voetballiefhebbers die het spelletje liefst thuis vanuit hun luie zetel bekijken in het algemeen natuurlijk wel de grote winnaars in het verhaal, want hun honger wordt zo nog beter gestild. Wat dat laatste betreft hebben ook wij dus zeker niet te klagen mocht het voorstel effectief doorgaan. Of iedereen daar zo over denkt, dat is dus echter nog maar de vraag.

LEES OOK: Vanhaezebrouck snoeihard na KAA Gent-Club: “Bedroevend”

Wat denkt u van zondagmatchen om 12 en 21u?

Meest recent

Sonck stelt zeer groot pijnpunt vast bij AA Gent

Er was afgelopen weekend zeer veel te doen over de topper tussen Club Brugge en AA Gent. Dat is ...

22
22
Arsenal zwoegt maar mag nog dromen van eerste trofee

Arsenal is nog steeds in de running voor de eerste prijs van het Engelse voetbalseizoen. De Gunners ...

19
19
Opmerkelijk debuut bij Standard: "Dat was mijn doel"

Vorig weekend ging Standard met 0-1 winnen op het veld van Dender en die goede lijn hopen ze op ...

35
35
'Bornauw keert na floptransfer terug op oude nest'

Bij de Rode Duivels was het de voorbije maanden voor Rudi Garcia nog wat zoeken in de defensie. Hij ...

175
175
'Union bibbert na nieuwe transferwending rond David'

Union moest naar goede gewoonte de voorbije maanden alweer heel wat smaakmakers laten vertrekken. In ...

79
79
'AA Gent en Essevee laten overbodige pionnen gaan'

De wintermercato staat stilaan voor de deur. In de eerste plaats zijn de meeste Belgische clubs ...

113
113
'Nieuw drama dreigt: traditieclub in 1B op rand van afgrond"

Vorig seizoen was het in de Challenger Pro League nog chaos doordat KMSK Deinze in het midden van ...

194
194
'Man City wint titanenstrijd en heeft topaanwinst beet'

Manchester City lijkt weer stevig toe te gaan slaan tijdens de wintermercato. De Engelse grootmacht ...

121
121
Arnar Vidarsson vindt prestigieuze nieuwe job

Bij AA Gent is er in het voorbije halfjaar heel wat veranderd. Met Ivan Leko en Rik De Mil haalde ...

82
82
JPL-verhuurde spelers: Maneblusser kent prachtig weekend

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

37
37
Lierse SK haalt slag thuis en is andere clubs te snel af

Lierse SK heeft een goede slag weten te slaan. De club uit de Challenger Pro League heeft een van ...

96
96
De Mil spreekt zich uit over versterking bij AA Gent

Dit AA Gent heeft géén betere ploeg dan vorig jaar, toen Arnar Vidarsson wel het gelag ...

273
273
'Club Brugge doet wintermercato daveren met 10M-toptransfer'

Dit wordt geen doorsnee wintermercato voor Club Brugge. Blauw-Zwart twijfelt en is zenuwachtig: 10 ...

902
902
'Beerschot doet bod op parel: gesprekken gaande'

Bij Beerschot draait het momenteel vierkant in de Challenger Pro League. De club gaat in januari de ...

98
98
'Westerlo droomt van knaltransfer: Rangers lonkt'

Bij KVC Westerlo moet er in 2026 weer flink verkocht worden om de rekeningen te laten kloppen. De ...

80
80
'Union SG grijpt mis én doet miljoenenbod'

Binnen ruim een week opent de transfermarkt weer zijn deuren. Bij Union SG staat er wel wat te ...

91
91
DAZN versus Pro League: nieuw dieptepunt in koude oorlog

Vertegenwoordigers van DAZN en de Pro League stonden maandag tegenover elkaar in de rechtbank, die ...

349
349
Hayen & De Condé onthullen winterplannen KRC Genk

De nationale media blies dinsdag verzamelen in Genk, waar de presentatie van Nicky Hayen op het ...

485
485
Julie Vanloo breekt plots : Club-fans huilen bittere tranen

Het afgelopen jaar was voor Julie Vanloo een ware emotionele rollercoaster. De fan van Club Brugge ...

398
398
'Club Brugge tast in de buidel: topaanwinst in aantocht'

Met een zes op zes heeft Ivan Leko zijn start niet gemist bij Club Brugge, dat vrijdag in Genk het ...

728
728
De Condé verklaart komst Hayen: "Dat is erg zeldzaam"

Nicky Hayen stond zopas voor het eerst de verzamelde pers te woord als trainer van KRC Genk. De ...

212
212
Ruben Van Gucht verklaart zijn grote liefde na woelige weken

Ruben Van Gucht stond de voorbije weken niet om sportieve redenen in de schijnwerpers. De ...

270
270
'Over & out: Hasi en Renard dumpen miscasts Anderlecht'

RSC Anderlecht gaat een drukke winter tegemoet. Op inkomend gebied lijkt defensieve versterking ...

543
543
Hayen voorgesteld in Genk: "Revanche op Club Brugge?"

Maandag maakte KRC Genk bekend dat Nicky Hayen de opvolger wordt van Thorsten Fink. Daags nadien ...

376
376
Eddy Snelders opnieuw zwaar aangepakt: slachtoffer spreekt

Voormalig analist Eddy Snelders verdween goed twee jaar geleden definitief van het scherm. De ...

289
289

Meer sportnieuws