Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

902
Middag –en laatavondmatchen in de JPL: een goed of slecht idee?

Onder druk van de coronacrisis werd de kalender van de Jupiler Pro League dit jaar al helemaal overhoop gehaald. Meer nog, allicht geraken de resterende wedstrijden zelfs niet meer allemaal afgewerkt. Ook voor volgend seizoen staan er echter nu al wijzigingen aan het speelschema op het programma, zij het wel een pak minder ingrijpend. Een onderdeel van de nieuwe tv-deal met Eleven Sports, wat zowel voor –als nadelen met zich meebrengt. Wij maakten alvast een eerste balans op.


Concreet liggen er plannen op tafel om de speeldagen van de Belgische competitie beter te spreiden over het volledige weekend. Meer bepaald zouden de traditionele aanvangsmomenten van 14u30, 18u en 20u of 20u30 dan het gezelschap krijgen van twee nieuwe tijdstippen om af te trappen: zondagmiddag om 12u en zaterdagnamiddag om 16u. Daarnaast zou het eerste fluitsignaal van de avondmatchen verlaat kunnen worden naar 21u, en dat zowel op zaterdag als op zondag. Aan de vrijdagavondduels wordt niet geraakt.

WIN-WIN OF WRAAKROEPEND?
De JPL wil zich op die manier allicht spiegelen aan andere liga's in Europa, waar een dergelijke spreiding al langer schering en inslag is. Niet alleen in absolute topcompetities als de Premier League en consoorten, maar ook bijvoorbeeld bij onze noorderburen in de Eredivisie. De reden achter dit alles is uiteraard geen geheim: de aandacht van de voetballiefhebber voor de buis zo lang mogelijk vasthouden en bijgevolg meer adverteerruimte creëren rond de wedstrijden. Maximaal munt slaan uit het tv-contract dus, dat in één klap ook weer opgewaardeerd wordt. Een win-winsituatie, tenminste indien dat zich niet zal wreken.



Te beginnen op de clubs zelf, waarbij we ons vooral focussen op de voorgestelde middagduels. Zij moeten hun spelers dan dus tweeënhalf uur vroeger de wei insturen, wat voor hen toch een ongewoon tijdstip is. In welke mate dat invloed zal hebben op de talrijke rituelen die heel wat profvoetballers uitvoeren in aanloop naar een match, van voeding over dutjes tot de warming-up zelf, zal moeten blijken. Zeker indien pakweg KV Oostende naar Eupen trekt. De nood aan een afzondering daags voordien wordt dan plots weer heel wat groter, doorgaans niet iets waar een spelersgroep reikhalzend naar uitkijkt. Integendeel zelfs.

SUPER OR STRUGGLE SUNDAY?
Ook voor de supporters worden die verplaatsingen dan een hele klus. Door op zondag om 12 uur te spelen, komt het betaald voetbal namelijk in het vaarwater van jeugd –en provinciale competities terecht. Vooral dat eerste kan hier en daar al eens problemen opleveren, want flink wat ouders gaan nu in de ochtend eerst hun kroost bekijken om dan naar het stadion te trekken. Indien ze daar al op de middag verzamelen moeten blazen, of in het geval van een verre uitmatch zelfs nog een pak vroeger present moeten tekenen, wordt dat al snel moeilijk te combineren. Om nog maar te zwijgen van de businessdiners voor de VIP's.



Daartegenover staat wel dat we nu al uitkijken naar de Super Sundays, gevuld met toppers van 's middags tot 's avonds laat. Er valt dus wel wat te zeggen voor het idee om vier matchen op zondag te organiseren, wat ook de taak van de kalendermaker – die rekening moet houden met allerlei vereisten van de lokale stadsbesturen – een pak eenvoudiger zou maken. Én hem meer kansen zou bieden om de clubs na een Europese midweek een dagje extra rust te gunnen, zeker wanneer we daar nog talrijk vertegenwoordigd zijn. Eén wedstrijd op vrijdag, drie op zaterdag en vier op zondag: op zich klinkt het zeker niet verkeerd.

TE LAAT VOOR BELGIË?
Het plan om op zaterdag de actie al sneller te laten beginnen zijn we eveneens genegen, want nu is het vaak toch aftellen tot 18 uur. Twee uurtjes vroeger lijkt dan een geschikt moment, met minder overlapping ten aanzien van heel wat jeugdreeksen dan op zondagmiddag. Het zou alvast een verbetering zijn ten opzichte van het huidige programma, waarin we op zaterdagavond telkens een soep voorgeschoteld krijgen van drie duels die binnen het halfuur beginnen. Eén match om 16 uur, eentje twee uur later en nog een in de avond lijkt dan inderdaad een betere spreiding, waar bovendien niemand nadeel van ondervindt.



Of die laatste partij al dan niet pas om 21 uur van gang moet gaan, laten we nog in het midden. Op zondag, waar de avondmatch dan meteen al met een volledig uur verlaat wordt, lijkt dat echter toch niet het beste idee. De supporters ter plaatse, waarvan het merendeel daags nadien moet opstaan om te gaan werken, zouden op die manier immers wel érg laat weer thuis zijn. Per slot van rekening is het Belgisch ritme niet hetzelfde als dat in Italië of Spanje, waar de Serie A en La Liga soms zelfs nog later beginnen. De Premier League doet het dan weer geregeld zelfs op maandag, maar dat is al helemaal uit den boze in ons land.

NIET TE KLAGEN
Ook de samenvattingen op televisie zouden in dat geval direct opschuiven naar een tijdstip dat voor velen niet meer doenbaar is. Al blijven de voetballiefhebbers die het spelletje liefst thuis vanuit hun luie zetel bekijken in het algemeen natuurlijk wel de grote winnaars in het verhaal, want hun honger wordt zo nog beter gestild. Wat dat laatste betreft hebben ook wij dus zeker niet te klagen mocht het voorstel effectief doorgaan. Of iedereen daar zo over denkt, dat is dus echter nog maar de vraag.

LEES OOK: Straffe wending Vanderbiest: KVM lanceert publiekelijk statement

Wat denkt u van zondagmatchen om 12 en 21u?

Meest recent

Straffe wending Vanderbiest: KVM lanceert publiekelijk statement

KV Mechelen is bezig aan een uiterst teleurstellend seizoen tot dusver. Onvermijdelijk nam de druk ...

44
44
‘Van Bommel gooit Vanaken per direct uit basis’

Hans Vanaken maakte tegen Genk een sterke comeback, maar bij de Rode Duivels begint hij opnieuw ...

390
390
Jonathan Lardot velt oordeel over rode kaart Antwerp

Royal Antwerp FC verloor afgelopen speeldag van Union SG. Vlak na rust kreeg Bahmed Deuff twee keer ...

52
52
Mancini roept ferme waarschuwing richting Rode Duivels

De Rode Duivels hebben een sterk WK achter de rug, maar het tijdperk onder Rudi Garcia is voorbij. ...

48
48
De Meyer vreest ontslag bij STVV: “Gevaarlijk moment”

Sint-Truiden verbaasde vorig seizoen vriend en vijand in de Jupiler Pro League onder Wouter ...

61
61
Eerste training van Bommel: Duivel geeft direct verstek

De Rode Duivels zijn aan het hoofdstuk onder Mark van Bommel begonnen. De Nederlandse oefenmeester ...

276
276
KRC Genk-duo snoeihard aangepakt: “Dat is het probleem”

KRC Genk ging afgelopen speeldag roemloos onderuit tegen Club Brugge. De Limburgers zijn onder Jess ...

269
269
Antwerp blijft inzetten op jeugd en bindt toptalent

Royal Antwerp FC richtte de blik de afgelopen jaren steeds vaker naar de eigen jeugd. The Great Old ...

49
49
Defour zet vraagtekens bij keuzes van Bruno

Steven Defour heeft vraagtekens geplaatst bij de keuzes van Anderlecht-trainer Vitor Bruno. Vooral ...

76
76
Stijnen en Nainggolan scheppen duidelijkheid over 'ruzie'

Géén Radja Nainggolan in de selectie van Patro Eisden afgelopen weekend. Achteraf ...

101
101
Alarmbellen op de Bosuil: Antwerp moet opletten

Royal Antwerp FC is niet goed bezig. De Great Old heeft amper 7 op 21 geboekt en ze moeten vooral ...

198
198
Sibierski en Bruno maken Anderlecht weer interessant

Bij RSC Anderlecht namen ze weer een nieuwe start. Voorlopig zijn we wel gecharmeerd door het werk ...

420
420
Croonen verklaart waarom Genk Burgess liet schieten

KRC Genk heeft puur individueel gekeken een zeer goede kern. Waarnemers zijn het er echter over eens ...

423
423
Vanwesemael geeft duidelijk aan wat er misloopt bij STVV

STVV leek op weg naar een goede start van het seizoen, maar de nul op zes tegen SK Beveren en KVC ...

60
60
Anderlecht zet trainer op straat

Een ontslag bij RSC Anderlecht. De Brusselaars hebben Jelle Coene de deur gewezen. Die boekte zeer ...

430
430
KRC Genk met povere start: Thorup benoemt problemen

Jess Thorup is niet goed begonnen bij KRC Genk. De Limburgers mikken op de top drie, maar met een 9 ...

153
153
Bruno ziet drie absolute sterkhouders opstaan bij Anderlecht

RSC Anderlecht kende een goede start van het seizoen. Ze haken aan bij de top in de klassering en ...

366
366
Ontslagvraag op tafel bij KV Mechelen: “Forse uitspraken”

KV Mechelen speelde afgelopen speeldag doelpuntenloos gelijk tegen Lommel en Malinwa staat nog ...

322
322
‘Blessureverdict Ordonez gooit transferplannen in de war’

Joel Ordonez stond al een paar keer dichtbij een transfer. Afgelopen zomer leek de centrale ...

155
155
‘La Louvière hakt knoop door over Edward Still’

La Louvière ging afgelopen speeldag met 2-0 onderuit tegen rechtstreekse concurrent ...

156
156
Code rood bij KRC Genk: Jess Thorup in de problemen?

KRC Genk ging afgelopen speeldag roemloos onderuit tegen Club Brugge. De formatie van Jess Thorup is ...

338
338
Anderlecht en Vitor Bruno krijgen ferme waarschuwing

RSC Anderlecht boekte afgelopen speeldag een 3-0 zege tegen Zulte Waregem. Paars-Wit sprong daardoor ...

247
247
'Club Brugge incasseert ferme tegenslag Joel Ordonez'

Joel Ordonez werd al verschillende keren in verband gebracht met een knaltransfer, maar de ...

293
293
'KV Mechelen zet druk op Vanderbiest: twee opvolgers''

KV Mechelen zit in de hoek waar de klappen vallen. Vorig seizoen was Malinwa nog de grote revelatie ...

252
252
Sensationele comeback: twee trainers ruiken bloed in CPL

Ook in de Challenger Pro League is de eerste fase van de competitie achter de rug. En daarbij vallen ...

213
213

Meer sportnieuws