De grote inhaalrace: hoe concurrentie Club Brugge kan bijbenen

1315
De grote inhaalrace: hoe concurrentie Club Brugge kan bijbenen

De editie 2019/20 van de Jupiler Pro League zit er bijna op. Althans, daar lijkt het toch op nu de play-offs wellicht niet meer plaats zullen vinden. Club Brugge voortijdig landskampioen dus, iets wat in de meeste andere jaargangen niet zomaar geaccepteerd zou worden. Laten we het dus een geluk bij een ongeluk noemen dat Blauw-Zwart zulk een riante voorsprong heeft, maar volgend jaar mag het gerust wat spannender. Hoe kan de concurrentie het gat dichten?


Op één speeldag van het einde van de reguliere competitie staat de leider maar liefst 15 punten los op eerste achtervolger AA Gent. Zelfs indien Club haar laatste duel op bezoek bij Eupen verliest, is het dus verzekerd van een recordbonus bij ingang van PO I. Tenminste, indien die afgewerkt zou worden, want dat lijkt hoe langer hoe minder waarschijnlijk. De concurrentie, voor zover daar dit jaar sprake van was, kan de blik in dat geval al op volgend seizoen beginnen richten. Welke stappen kunnen zij ondernemen om op het niveau van de Bruggelingen te geraken? Wij beginnen met drie suggesties.

1. WAAG GOKJES IN BUITENLAND
Vincent Mannaert scoorde de afgelopen jaren met een resem aan ruwe diamanten. Wesley Moraes, Arnaut Danjuma en Carlos Bacca werden allen ooit als nobele onbekenden voor bescheiden sommen aangekocht, net zoals de volgende vertrekkers Krépin Diatta en Emmanuel Dennis. Voor José Izquierdo en Marvelous Nakamba werd dan weer al wat meer betaald, een grens die Club nu vooral voorin blijft verleggen – zij het niet altijd met even veel succes. Daarnaast opteert het ook steeds vaker voor meer geroutineerde aanwinsten als Simon Deli, Éder Balanta of Simon Mignolet, stuk voor stuk voltreffers. Uiteraard draaide lang niet iedereen goed uit, maar de algemene balans blijf toch overwegend positief.



Dat Mannaert nu in een hogere categorie shopt, betekent niet dat hij zijn ogen niet openhoudt voor buitenkansen als Odilon Kossounou, Adamou Sagna of Youssouph Badji. Of zij zullen doorbreken valt nog af te wachten, maar zeker voor die laatste twee is het risico alvast beperkt. Het blijft dan ook dé succesformule in de JPL: jong talent goedkoop inkopen en hopelijk met veel winst weer verpatsen. Een strategie die ze ook in Genk al toepassen en Gent tevens weldra van profiteert. Een enkele voltreffer kan dus al volstaan om flink te cashen. Anderlecht deed dat tot nu toe vooral met de eigen jeugd, maar eens een parel uit het buitenland – al even een zeldzaam zicht in het Lotto Park – kan wonderen doen.

2. SHOP SELECTIEF IN EIGEN LAND
In 2017 sloeg Club stevig aan het winkelen in eigen land. Jordi Vanlerberghe, Ivan Tomecak (beiden KV Mechelen), Alexander Scholz, Guillaume Hubert (beiden Standard), Jérémy Perbet (AA Gent) en Elton Acolatse (Westerlo) kwamen de rangen versterken, maar geen van hen werd een succes. Lesje geleerd, want sindsdien ging Blauw-Zwart selectiever te werk binnen de eigen landsgrenzen. Toegeven, Kaveh Rezaei bleek nog een dure paniekaankoop, maar Clinton Mata, Mats Rits, Siebe Schrijvers en in zekere zin ook Percy Tau waren – de ene al wat meer dan de andere – allen een schot in de roos. Behalve die laatste, technisch gezien van Brighton maar vorig jaar bij Union, bleef het dit seizoen op dat vlak stil.



Het devies lijkt dus om niet te gretig op de eerste de beste eendagsvlieg te springen, maar alleen toe te slaan wanneer zich een meerwaarde aanbiedt. Eventueel zelfs in de breedte, zij het dan wel aan de juiste prijs – zie AA Gent met Bruno Godeau. De Buffalo’s zagen verder nog opportuniteiten in Alessio Castro-Montes en Dylan Mbayo, terwijl ze met Sven Kums net als Genk met Thomas Didillon – dat zelf wel teveel betaalde voor Théo Bongonda – een waardevolle pion op overschot bij Anderlecht vonden. Dat scoorde met Hendrik Van Crombrugge en vorig jaar enigszins met Elias Cobbaut, maar ging de mist in met Knowledge Musona en co. Ook Standard en Antwerp leggen tot slot een wisselend rapport voor.

3. VERTROUW DOCH OVERSTIJG JE COACH
Indien de Bruggelingen straks werkelijk tot landskampioen worden gekroond, zetten ze in Jan Breydel de derde titel op vijf jaar tijd in de kast. Opvallend genoeg werd die telkens behaald met een andere trainer, van Michel Preud’homme over Ivan Leko tot nu Philippe Clement. Vooral die eerste drukte fiks zijn stempel bij Blauw-Zwart, al bleek nadien dus wel dat het succes van Club haar coach overstijgt. Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe geven op sportief vlak het volste vertrouwen aan hun T1, maar blijven hem (terecht) in hun achterhoofd als een passant beschouwen. De visie en toekomst van hun club mag nooit afhankelijk zijn van één man, hoezeer die de teugels over het elftal ook in handen krijgt.



Het is een wankel evenwicht dat Club nu al voor de derde keer op rij wonderwel weet te bewaren. Een voorbeeld voor alle concurrentie, want in Genk, Gent en Antwerpen is inmenging van bovenaf nooit ver weg. Standard legt haar lot dan weer integraal in handen van Preud’homme, terwijl Anderlecht in haar beruchte Open Brief zelf reeds aangaf veel te veel van de hak op de tak te zijn gesprongen. Om tegelijkertijd dan wel naar de pijpen van Vincent Kompany te dansen, die het inmiddels zelf ook al niet meer voor het zeggen heeft. Een eenduidige filosofie, stabiele structuur en doorgetrokken beleid, zij het zonder zich op het werkterrein van de coach te begeven: kernwaarden om zich aan te spiegelen.

LEES OOK: Hoog bezoek op Jan Breydel: Club Brugge-chouchou in vizier

Wat is volgens u het belangrijkst?

Meest recent

Commotie voor El Clasico: Courtois zorgt spectaculaire twist

Zondagavond wordt de eerste El Clasico van het seizoen afgewerkt. In aanloop naar die clash met FC ...

104
104
Hoog bezoek op Jan Breydel: Club Brugge-chouchou in vizier

Slechts enkele dagen na het Europese duel tegen RC Lens moet Club Brugge alweer aan de bank in de ...

102
102
Thorup maakt heldere keuze; vier wissels bij Standard

Zondag staan in de Jupiler Pro League heel wat fraai duels op het programma. Het is de klassieker ...

25
25
Antwerp haalt opgelucht adem: "Zeer lastige weken"

Royal Antwerp FC lijkt stilaan uit een dal te kruipen. Zaterdagnamiddag boekte de Great Old zelfs ...

141
141
TRANSFERUURTJE: 'JPL-toptransfer Ementa, comeback Noa Lang'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

114
114
Mirisola onthult pijnlijke KRC Genk-klap: “Traantje gelaten”

Robin Mirisola heeft de ban gebroken bij OHL. De huurling van KRC Genk scoorde tegen Lommel zijn ...

77
77
Compper bijt van zich af na ontslaggeruchten Antwerp

Royal Antwerp FC verloor vijf wedstrijden op rij in de Jupiler Pro League, maar zaterdag won The ...

79
79
Daan Heymans slaat hard terug op kritiek KRC Genk

Daan Heymans moest onder Jess Thorup lang genoegen nemen met een reserverol, maar de middenvelder ...

70
70
Britse pers brandt Penders volledig af: Alonso reageert

Mike Penders staat in doel bij Chelsea na de blessure van Emiliano Martinez. De Rode Duivel kende ...

198
198
Hommeles bij Zulte: “Geen respect en grote schande”

Zulte Waregem blijft in een desastreuze vorm zitten. Essevee ging onderuit tegen La Louvière ...

159
159
Kums doet boekje open over verrassende komst Burgess

AA Gent verraste vriend en vijand toen ze Christian Burgess gratis weghaalden bij Union SG. De ...

153
153
Charaï na spektakel: "Hoe is dit kunnen gebeuren?"

KVC Westerlo leek op weg naar de zege na een goal in de extra tijd, maar nog later scoorde SK ...

32
32
'Zulte Waregem ruikt jackpot: JPL-topclubs lonken'

De Jupiler Pro League is de afgelopen jaren een competitie geweest waar tal van spitsen een mooie ...

126
126
Euvrard heeft boodschap: "Krijgen dingen in beweging"

Standard moet aan de bak tegen KRC Genk. De Luikenaars beseffen dat een vierde nederlaag in negen ...

64
64
‘Diefstal op Ballon d'Or: Courtois van podium geduwd’

Voor veel kenners is Thibaut Courtois de beste doelman ter wereld. Toch dreigt hij maandag op de ...

414
414
Bruno haalt zeer belangrijke doelstelling bij Anderlecht

Vitor Bruno kreeg de afgelopen week de nodige kritiek, al zijn de resultaten globaal gezien in orde. ...

176
176
'Club Brugge-titularis mag inpakken: opvolger van 10M'

Club Brugge wil in januari opnieuw shoppen op het middenveld, en die zoektocht leidt naar Stavanger. ...

599
599
FC Barcelona – Real Madrid: dit is de ideale gecombineerde elf

Vanavond staat de Clasico tussen FC Barcelona en Real Madrid op het programma. De grootste ...

101
101
STVV weet het nu al: publiekslieveling wordt grof wild

STVV heeft ook dit jaar een goede ploeg. De Truienaars begonnen goed aan het seizoen, kenden een ...

63
63
Anderlecht heeft parel in de rangen: debuut in de JPL?

Vitor Bruno is een trainer die de jeugd kansen geeft. Niemand is volledig afgeschreven, dat bewees ...

306
306
Club Brugge-Lens krijgt staartje: groter drama voorkomen

In de Champions League maakte Club Brugge deze week opnieuw indruk met een 3-0-zege tegen RC Lens. ...

675
675
Excuses bij Zulte Waregem na 'afschuwelijke avond'

Zulte Waregem was goed aan het seizoen begonnen. Maar de laatste weken is de West-Vlaamse club aan ...

196
196
Hazard spoelt Brugse kater door; persona non grata held Altético

In de Spaanse La Liga heeft Atlético Madrid zijn tweede plaats verstevigd. Dankzij een ...

264
264
Westerlo en Beveren gelijk na episch duel; nieuwe dreun Essevee

KVC Westerlo en SK Beveren hebben voor hét spektakelstuk van de 9de speeldag in de Jupiler ...

72
72
'Club ontketent titanenduel: nationaal record aan diggelen'

Door Christos Tzolis voor liefst 40 miljoen euro aan Arsenal FC te verkopen, wist Club Brugge ...

524
524

Meer sportnieuws