De grote inhaalrace: hoe concurrentie Club Brugge kan bijbenen

1315
De grote inhaalrace: hoe concurrentie Club Brugge kan bijbenen

De editie 2019/20 van de Jupiler Pro League zit er bijna op. Althans, daar lijkt het toch op nu de play-offs wellicht niet meer plaats zullen vinden. Club Brugge voortijdig landskampioen dus, iets wat in de meeste andere jaargangen niet zomaar geaccepteerd zou worden. Laten we het dus een geluk bij een ongeluk noemen dat Blauw-Zwart zulk een riante voorsprong heeft, maar volgend jaar mag het gerust wat spannender. Hoe kan de concurrentie het gat dichten?


Op één speeldag van het einde van de reguliere competitie staat de leider maar liefst 15 punten los op eerste achtervolger AA Gent. Zelfs indien Club haar laatste duel op bezoek bij Eupen verliest, is het dus verzekerd van een recordbonus bij ingang van PO I. Tenminste, indien die afgewerkt zou worden, want dat lijkt hoe langer hoe minder waarschijnlijk. De concurrentie, voor zover daar dit jaar sprake van was, kan de blik in dat geval al op volgend seizoen beginnen richten. Welke stappen kunnen zij ondernemen om op het niveau van de Bruggelingen te geraken? Wij beginnen met drie suggesties.

1. WAAG GOKJES IN BUITENLAND
Vincent Mannaert scoorde de afgelopen jaren met een resem aan ruwe diamanten. Wesley Moraes, Arnaut Danjuma en Carlos Bacca werden allen ooit als nobele onbekenden voor bescheiden sommen aangekocht, net zoals de volgende vertrekkers Krépin Diatta en Emmanuel Dennis. Voor José Izquierdo en Marvelous Nakamba werd dan weer al wat meer betaald, een grens die Club nu vooral voorin blijft verleggen – zij het niet altijd met even veel succes. Daarnaast opteert het ook steeds vaker voor meer geroutineerde aanwinsten als Simon Deli, Éder Balanta of Simon Mignolet, stuk voor stuk voltreffers. Uiteraard draaide lang niet iedereen goed uit, maar de algemene balans blijf toch overwegend positief.



Dat Mannaert nu in een hogere categorie shopt, betekent niet dat hij zijn ogen niet openhoudt voor buitenkansen als Odilon Kossounou, Adamou Sagna of Youssouph Badji. Of zij zullen doorbreken valt nog af te wachten, maar zeker voor die laatste twee is het risico alvast beperkt. Het blijft dan ook dé succesformule in de JPL: jong talent goedkoop inkopen en hopelijk met veel winst weer verpatsen. Een strategie die ze ook in Genk al toepassen en Gent tevens weldra van profiteert. Een enkele voltreffer kan dus al volstaan om flink te cashen. Anderlecht deed dat tot nu toe vooral met de eigen jeugd, maar eens een parel uit het buitenland – al even een zeldzaam zicht in het Lotto Park – kan wonderen doen.

2. SHOP SELECTIEF IN EIGEN LAND
In 2017 sloeg Club stevig aan het winkelen in eigen land. Jordi Vanlerberghe, Ivan Tomecak (beiden KV Mechelen), Alexander Scholz, Guillaume Hubert (beiden Standard), Jérémy Perbet (AA Gent) en Elton Acolatse (Westerlo) kwamen de rangen versterken, maar geen van hen werd een succes. Lesje geleerd, want sindsdien ging Blauw-Zwart selectiever te werk binnen de eigen landsgrenzen. Toegeven, Kaveh Rezaei bleek nog een dure paniekaankoop, maar Clinton Mata, Mats Rits, Siebe Schrijvers en in zekere zin ook Percy Tau waren – de ene al wat meer dan de andere – allen een schot in de roos. Behalve die laatste, technisch gezien van Brighton maar vorig jaar bij Union, bleef het dit seizoen op dat vlak stil.



Het devies lijkt dus om niet te gretig op de eerste de beste eendagsvlieg te springen, maar alleen toe te slaan wanneer zich een meerwaarde aanbiedt. Eventueel zelfs in de breedte, zij het dan wel aan de juiste prijs – zie AA Gent met Bruno Godeau. De Buffalo’s zagen verder nog opportuniteiten in Alessio Castro-Montes en Dylan Mbayo, terwijl ze met Sven Kums net als Genk met Thomas Didillon – dat zelf wel teveel betaalde voor Théo Bongonda – een waardevolle pion op overschot bij Anderlecht vonden. Dat scoorde met Hendrik Van Crombrugge en vorig jaar enigszins met Elias Cobbaut, maar ging de mist in met Knowledge Musona en co. Ook Standard en Antwerp leggen tot slot een wisselend rapport voor.

3. VERTROUW DOCH OVERSTIJG JE COACH
Indien de Bruggelingen straks werkelijk tot landskampioen worden gekroond, zetten ze in Jan Breydel de derde titel op vijf jaar tijd in de kast. Opvallend genoeg werd die telkens behaald met een andere trainer, van Michel Preud’homme over Ivan Leko tot nu Philippe Clement. Vooral die eerste drukte fiks zijn stempel bij Blauw-Zwart, al bleek nadien dus wel dat het succes van Club haar coach overstijgt. Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe geven op sportief vlak het volste vertrouwen aan hun T1, maar blijven hem (terecht) in hun achterhoofd als een passant beschouwen. De visie en toekomst van hun club mag nooit afhankelijk zijn van één man, hoezeer die de teugels over het elftal ook in handen krijgt.



Het is een wankel evenwicht dat Club nu al voor de derde keer op rij wonderwel weet te bewaren. Een voorbeeld voor alle concurrentie, want in Genk, Gent en Antwerpen is inmenging van bovenaf nooit ver weg. Standard legt haar lot dan weer integraal in handen van Preud’homme, terwijl Anderlecht in haar beruchte Open Brief zelf reeds aangaf veel te veel van de hak op de tak te zijn gesprongen. Om tegelijkertijd dan wel naar de pijpen van Vincent Kompany te dansen, die het inmiddels zelf ook al niet meer voor het zeggen heeft. Een eenduidige filosofie, stabiele structuur en doorgetrokken beleid, zij het zonder zich op het werkterrein van de coach te begeven: kernwaarden om zich aan te spiegelen.

LEES OOK: Antwerp pakt uit met nieuw shirt: Scheldeblauw concept

Wat is volgens u het belangrijkst?

Meest recent

'Lommel sluit miljoenendeal met zusterclub'

Lommel maakte vorig weekend zijn rentree op het hoogste niveau na meer dan 20 jaar afwezigheid. Dat ...

0
0
TRANSFERUURTJE: 'Club vreest vertrek Seys én Tresoldi'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

55
55
Antwerp pakt uit met nieuw shirt: Scheldeblauw concept

Royal Antwerp FC is goed aan de Jupiler Pro League begonnen. In eigen huis won The Great Old met 2-1 ...

41
41
Lukaku voorgesteld in Turkije: straffe taal én ambities

Romelu Lukaku laat Napoli achter zich voor Fenerbahçe. De toptransfer van de Rode Duivel werd ...

34
34
STVV wint transferstrijd: toptransfer is officieel

Sint-Truiden VV was vorig seizoen dé revelatie van de Jupiler Pro League en dit seizoen ...

56
56
Europees succes heeft gevolgen voor JPL-kalender

KAA Gent en RSC Anderlecht wisten zich te kwalificeren voor de volgende ronde van de Conference en ...

244
244
‘Wending Rodri: monstersom City direct naar vervanger'

Waar ligt de toekomst van Rodri? De beste speler van het afgelopen WK staat onder contract bij ...

78
78
Vreemde formule Challenger Pro League compleet afgemaakt

Het nieuwe seizoen in de Challenger Pro League staat voor de deur. Terwijl de Jupiler Pro League aan ...

190
190
'Arne Engels heeft straffe transfer helemaal beet'

De Schotse titelstrijd was de voorbije jaren ook een duel tussen twee Rode Duivels, want met Nicolas ...

66
66
'Rigaux ligt nu al onder vuur bij Feyenoord'

Deze zomer zette Dévy Rigaux een opmerkelijke stap. De Director of Football trok de deur van ...

296
296
Meijer doet boekje open over vertrek bij Club Brugge

Sampdoria vertolkte deze week een zeer opvallende rol op de Belgische transfermarkt. De Italiaanse ...

435
435
Straf verhaal bij AA Gent: "Jongensdroom die uitkomt"

Het Europese avontuur van AA Gent krijgt dit seizoen nog een vervolg. Het plaatste zich ...

58
58
Wéér uitstel: proces Anderlecht herbegint met nieuwe rechter

In 2017 kreeg Marc Coucke Anderlecht in handen na een bewogen overnameproces. Nadien vielen er ...

138
138
Scorende Lukebakio schenkt klare wijn over toekomst

Donderdagavond waren Anderlecht en AA Gent lang niet de enige Belgen die in actie kwamen op het ...

91
91
AA Gent kondigt miljoenenvertrekker aan

AA Gent heeft zich donderdagavond geplaatst voor de play-offs van de Conference League, want het ...

116
116
Vitor Bruno gaat stevig in de clinch met coach van PAOK

Anderlecht kreeg in de derde voorronde van de Europa League met PAOK een zeer pittige tegenstander ...

883
883
‘Lukaku krijgt meteen eerste mokerslag bij Fenerbahçe’

Romelu Lukaku lijkt bij Fenerbahçe zijn ideale uitweg te hebben gevonden. Een ...

253
253
'Here we go: Union heeft nieuwe recordtransfer beet'

Union moest deze week een kruis maken over de vetpotten van de Champions League, want het sneuvelde ...

139
139
'KV Kortrijk duwt door en legt tweede bod neer'

KV Kortrijk is er bij zijn terugkeer in de Jupiler Pro League niet in geslaagd om te stunten, want ...

135
135
De Mil ziet progressie bij Gent: "Beter en beter"

AA Gent is erin geslaagd ook zijn tweede horde in de voorrondes van de Conference League met succes ...

147
147
Bertaccini in tranen na match: Vitor Bruno geeft uitleg

Anderlecht heeft zich donderdagavond geplaatst voor de play-offs van de Europa League nadat het ook ...

1352
1352
Nieuwe chouchou bij Anderlecht: kranten zwieren met lof

RSC Anderlecht blijft zijn goede seizoensstart bevestigen. Donderdagavond werd de laatste voorronde ...

832
832
Anderlecht, Gent en STVV: Europese tegenstanders gekend

Club Brugge treedt aan in de Champions League, Union SG is zeker van de Europa League. Er zijn ...

854
854
UEL/UECL: Rangers sneuvelt, Nederlanders blameren zich

De tickets voor de laatste Europese voorrondes zijn verdeeld. In de Europa League leidde dat tot de ...

400
400
Ondanks eerste tegengoal: AA Gent kan League Phase ruiken

AA Gent staat op één horde van de League Phase van de Conference League. De Buffalo's ...

186
186

Meer sportnieuws