De vraag van Vertonghen: waar in België passen de oudere Duivels?

door
De vraag van Vertonghen: waar in België passen de oudere Duivels?

Als de promotiefinale ooit afgewerkt geraakt, duimt Jan Vertonghen alvast voor ex-club Beerschot. Niet alleen uit sentimentele overwegingen, maar ook omdat de recordinternational momenteel blijkbaar voor een dilemma staat. Mocht hij terugkeren naar België, houdt zowel een keuze voor Anderlecht als Club Brugge naar eigen zeggen immers risico’s in. Een uitspraak die ons aan het denken zette: waar in de Jupiler Pro League zouden hij en een aantal andere Rode Duivels op hun retour het beste passen?


Vorige zomer keerden al heel wat (ex)-manschappen van Roberto Martinez hun kar huiswaarts, al koos lang niet iedereen voor zijn vertrouwde heimat. Integendeel: alleen Vincent Kompany (Anderlecht) en Laurent Depoitre (AA Gent) trokken hun oude shirt weer aan, terwijl Simon Mignolet (Club Brugge), Nacer Chadli (Anderlecht), Kevin Mirallas en Steven Defour (beiden Antwerp) daarentegen allen een andere weg insloegen. Met een open geest namen wij dus de mogelijke bestemmingen van vijf ándere kandidaten voor een comeback onder de loep.

JAN VERTONGHEN (32) ➞ RSC ANDERLECHT
We beginnen bij de bezieler van onze vraag. Jan Vertonghen zijn vrouw zou het niet appreciëren mocht hij ooit het Paars-Witte shirt dragen, terwijl hij elders in het land dan weer de toorn van Kompany zou wekken. Wij hebben er echter vertrouwen in dat Sterke Jan de vrede in het huishouden wel weet te bewaren en raden hem dus aan om een verhuis naar het Lotto Park misschien toch eens te overwegen. Als een thuiskomst nu al op het programma staat tenminste, want Ajax klinkt ook niet slecht. In Tottenham is het evenwel sowieso einde verhaal voor de 32-jarige verdediger, wiens contract er binnenkort afloopt.



Een transfersom hoeft Anderlecht dus niet te betalen, al krijgt de loonmassa er dan wel een zwaargewicht bij. Toch is Vertonghen die moeite allicht waard, want om te beginnen is hij zo goed als nooit geblesseerd – een welgekomen verandering voor de Brusselaars. Centraal achterin komt er bovendien een plekje vrij indien de huur van Derick Luckassen en Philippe Sandler niet wordt verdergezet, nu voor Elias Cobbaut of Marco Kana voorbestemd. De ene mag echter beschikken, terwijl de andere best nog wat kan rijpen. Voor Vertonghen zelf tot slot is vooral de aanwezigheid van Kompany en eventueel ook Nacer Chadli interessant.

THOMAS VERMAELEN (33) ➞ AA GENT
Die andere linkspoot achterin bij de Rode Duivels stond vorige zomer effectief al dicht bij Anderlecht, maar uiteindelijk koos Thomas Vermaelen voor Japan. Dat hij in tegenstelling tot Vertonghen een man van glas is, werd daar jammer genoeg andermaal duidelijk. De 72-voudig international zou zelfs zonder corona-stop vandaag niet op het veld verschijnen, want een hamstringblessure houdt hem al een maand aan de kant. Op 34-jarige leeftijd lijkt het moment dan ook stilaan gekomen om na te denken over een terugkeer naar het vaderland. Daar speelde Vermaelen per slot van rekening nog nooit eerder op het hoogste niveau.



Zijn opleiding genoot hij evenwel in Beerschot, wat maakt dat we Antwerp wellicht al mogen doorstrepen. Nochtans was de Bosuil een van onze twee favoriete bestemmingen, want – zeker in het scenario waarin Vertonghen voor Anderlecht zou kiezen – ligt de as van de defensie bij de meeste andere topclubs quasi vast. Ook in Gent, waar een upgrade voor Igor Plastun als partner van Michael Ngadeu desondanks niet zou misstaan. De komst van Vermaelen zou wat dat betreft de forse ambities in de Ghelamco Arena alvast nog maar eens stevig kracht bijzetten. En voor een onverzettelijk duo centraal achterin kunnen zorgen.

CHRISTIAN BENTEKE (29) ➞ CLUB BRUGGE
Dit keer kiezen we wél voor de transfer die reeds een aantal keren in de lucht hing. Club Brugge zette haar zinnen al meermaals op Christian Benteke, maar hem terug naar België halen bleek tot dusver onmogelijk. Big Ben bleef azen op een nieuwe kans in de Premier League en werd daar recent ook voor beloond, want in de laatste vier weken voor de coronacrisis was hij plots terug titularis bij Crystal Palace. Dat de 29-jarige targetman komende zomer ineens wél oren zal hebben naar de lokroep van Blauw-Zwart, lijkt dus eerder onwaarschijnlijk. Al kunnen zijn kaarten in Engeland tegen dan natuurlijk wel alweer volledig anders liggen.



Na een grijs seizoen in de middenmoot is het namelijk niet ondenkbaar dat Palace zelf hoopt uit te pakken op de mercato. De recente speelgelegenheid voor Benteke kan dan ook gewoon een manier zijn geweest om hem snel nog in de etalage te plaatsen, want medio 2021 is hij einde contract. Indien de Londenaren zelfs nog maar een habbekrats willen recupereren van de ruim 31 miljoen die ze destijds zelf investeerden, is het nu dus het moment. De Luikenaar, die vooral in Genk naam maakte, kijkt wel wat neer op het niveau in ons land. Aan Mignolet om die twijfels weg te nemen, want Club kan zijn lengte voorin goed gebruiken.

MAROUANE FELLAINI (32) ➞ KRC GENK
Over naar de volgende toren van de Rode Duivels. Marouane Fellaini werd doorgestuurd in de jeugd van Anderlecht en belandde via onder meer Charleroi uiteindelijk bij Standard, waar hij twaalf jaar geleden voor meer dan 20 miljoen vertrok – een bedrag dat lange tijd standhield als duurste uitgaande transfer ooit. Vandaag voetbalt de rijzige middenvelder voor een vorstelijk salaris in China, waarmee eventuele dromen van de Zebra’s meteen worden doorprikt. Andere gegadigden zouden er echter ook al op moeten rekenen dat Fellaini bereid is in te leveren, want aan 12 miljoen kan uiteraard niemand in België tippen.



Over anderhalf jaar loopt zijn lucratief contract evenwel af en is het allicht gedaan met cashen. Mocht de krullenbol dan huiswaarts willen keren, lijken Standard of Anderlecht de logische kandidaten. Toch zien wij meer in Genk, dat op zoek is naar een opvolger voor Sander Berge. Op fysiek vlak voldoet Fellaini, die de laatste tijd sowieso weer een rijtje lager te vinden is, alvast aan het profiel – met zelfs nog wat extra’s. Daarnaast zou hij een drijvende kracht achter Bryan Heynen en de overige jonge talenten kunnen vormen. De Limburgers bleven tot dusver achter in de Rode Duivels-rage. Qua inhaalbeweging zou dit dus tellen.

MOUSA DEMBÉLÉ (32) ➞ RSC ANDERLECHT
 Nog een Chinese grootverdiener die in december 2021 een vrije speler wordt, al stelt Mousa Dembélé het met net iets minder. De stijlvolle middenvelder gaf recent aan definitief te kappen bij het nationale elftal, waardoor zijn mindere prestatie tegen Frankrijk in de halve finale van het WK helaas voor altijd de laatste indruk zal blijven. De enige manier om die wrange nasmaak nog uit te wissen, is dus door op clubniveau iedereen in België nog eens te herinneren aan zijn immense kwaliteiten. Het meest geschikte podium om dat te doen, zou wat ons betreft de Lotto Arena zijn. Waar dan dus heel wat (ex-)Duivels kunnen vertoeven.



Dankzij Kompany is echter niks uitgesloten, want zelfs Kevin De Bruyne vroeg al om plaats vrij te houden. Dembélé zou alvast een fikse upgrade zijn ten opzichte van Peter Zulj, want net als Fellaini zien we in hem vandaag eerder een controlerend type. De krachtige technicus past bovenal perfect in het voetbal dat Kompany voor ogen heeft en kan een ideale mentor voor Sambi Lokonga zijn. Opnieuw moeten we wel opmerken dat de looneisen pittig zouden zijn voor de huidige financiën van Anderlecht, al komt er met het vertrek van Samir Nasri en Adrien Trebel binnenkort flink wat ruimte vrij. Blessures lijken dus een groter issue, want daar heeft Dembélé jammer genoeg ook een handje van weg.

LEES OOK: 'Rode Duivels krijgen grote opsteker voor WK'

Welke transfer zou volgens u het beste passen?

Meest recent

'Belgie boven: test bij Fenerbahçe én Noorse interesse'

De Belgische spelers liggen altijd goed in de markt. Zij hebben vaak een zeer goede basisopleiding ...

24
24
'FCV Dender pakt uit, Deense spits op weg naar JPL'

De mercato draait op volle toeren. De Belgische eersteklassers zijn volop op zoek naar ...

43
43
Ajax heeft topdeal binnen en vindt akkoord met Lazio

Ajax heeft een grote uitgaande transfer afgerond. De Amsterdammers hebben een deal gesloten met ...

24
24
Donkere wolken boven Antwerp: Goots geeft RAFC gouden tips

Royal Antwerp FC leek op weg naar een horrorseizoen, maar plots is er weer hoop na een zeer goede ...

182
182
‘Standard gaat voor Premier League-transfer'

Standard wil zich deze maand versterken. De Rouches zijn alvast druk bezig en één ...

52
52
Hayen lyrisch: "Hij is hét grootste talent in de JPL"

Nicky Hayen is enkele weken aan de slag bij KRC Genk. Hij heeft de kern nu beter leren kennen. De ...

278
278
'Ajax maakt werk van ronduit epische transferdeal'

Ajax heeft een zeer mooi verleden met ronduit fenomenale spelers. De Amsterdammers willen het ...

38
38
'Chelsea zet Belgische traditie verder: Belg in de ploeg'

Chelsea heeft een traditie met Belgische spelers. De afgelopen jaren speelden er de nodige Belgen en ...

140
140
Hasi slaat bal mis: Anderlecht maakt cruciale fouten

Bij RSC Anderlecht verwijzen ze te vaak naar de Deense passage als oorzaak voor een aantal problemen ...

323
323
Club Brugge bereidt megadeal voor: "In de zomer..."

Club Brugge gaat in 2026 sowieso een aantal smaakmakers verliezen. Joel Ordonez en Christos Tzolis ...

372
372
Bayat over RSCA-gerucht: "Renard was ook compleet verrast"

RSC Anderlecht is op zoek naar versterking, maar moet eerst de kern afslanken. Er doken al heel wat ...

188
188
‘Anderlecht slaat toe: JPL-toptransfer hangt in de lucht’

Anderlecht kijkt al vooruit, ook in het doel. Colin Coosemans doet het uitstekend, maar paars-wit ...

620
620
Volgende vertrekker bij AA Gent: "Er met hoofd niet meer bij"

Bij AA Gent moet er zoals bij de meeste clubs, zeker door de DAZN-saga, eerst verkocht worden ...

417
417
Antwerp haalt slag thuis met nieuw contract

Bij Royal Antwerp FC mikken al een hele tijd meer en meer op de eigen jeugd. De Great Old heeft een ...

94
94
'Tielemans ontvangt bijzonder straf transfervoorstel'

Youri Tielemans is bezig aan een goed seizoen bij Aston Villa. De club gaat voluit voor een stunt en ...

200
200
Dennis (ex-Club) duikt plots op bij deze verrassende club

Emmanuel Dennis leek op weg naar een heel mooie carrière, maar de Nigeriaanse aanvaller kent ...

132
132
Cercle Brugge strikt volgende buitenlandse parel

Cercle Brugge haalt wel vaker jong talent naar Brugge. De Bruggelingen gaan met Alan Minda zo een ...

119
119
'Westerlo op weg naar tweede uitgaande transfer'

De Belgische ploegen moeten spelers verkopen door de DAZN-saga, dat lieten we jullie al eerder ...

164
164
'Hasi houdt adem in: sterkhouders weg bij Anderlecht?'

Mads Kikkenborg mag pas weg wanneer RSC Anderlecht een nieuwe doelman te pakken heeft, maar voor het ...

443
443
'Furo zorgt voor plottwist van jewelste bij Club Brugge'

Als een donderslag bij heldere hemel staat Club Brugge op het punt om afscheid te nemen van Kaye ...

683
683
“Van alle kanten komen ze”: Van Gucht doet boekje open

Hij is een man die zelden onopgemerkt blijft. Wat Ruben Van Gucht zegt of doet, zorgt steevast voor ...

333
333
Familiedrama Beckham escaleert: zoon trekt harde lijn

Wat ooit een droomfamilie leek rond een voetbalicoon is nu pure reality drama. In het huis van David ...

188
188
Witte rook bij AA Gent: Gandelman laat kassa rinkelen

Eerder geraakte reeds bekend dat AA Gent op het punt stond om afscheid te nemen van Omri Gandelman, ...

157
157
'Transferbom bij Club Brugge: tiener levert jackpot op'

Club Brugge dacht om in januari iedereen aan boord te houden, maar één goudhaantje ...

558
558
‘KAA Gent, Standard en STVV strijden om knaltransfer’

De wintermercato is officieel geopend en soms kijken de Belgische elkaar recht in de ogen. Dat is ...

551
551

Meer sportnieuws