Corona vs. het EK: 3 opties bij worst case scenario

620
Corona vs. het EK: 3 opties bij worst case scenario

Lange tijd weigerden we uit te gaan van rampscenario’s, maar de impact van het coronavirus op het Europese voetbal wordt met de dag groter. Ook voor onze Rode Duivels komt de epidemie almaar dichterbij, want het oefentoernooi in Qatar dat normaal gezien eind deze maand op het programma stond werd nu al afgeschaft. Een onvermijdelijk lot dat straks ook het EK zelf te wachten staat?


De uitbraak van het virus is intussen alvast niet meer te stuiten, zo ondervindt ook nationale topschutter Romelu Lukaku. Hij gaf met Inter vorige week Juventus partij, waar verdediger Daniele Rugani zopas de eerste besmette topvoetballer werd, en moet bijgevolg de komende tijd in quarantaine. Terwijl regent het her en der van de afgelastingen en gesloten stadions, behalve – voorlopig – in België. Op moment van schrijven hakten onze beleidsmakers immers nog geen definitieve knopen door over de laatste speeldag, de promotie –en bekerfinale of de start van de play-offs. Al voorspelt het crisisoverleg weinig goeds.

EK IN HET GEDRANG?
Terwijl voor de meeste mensen op dit moment uiteraard vooral het verdere verloop van de landelijke competities primeert, werpen anderen de blik nu reeds angstvallig vooruit naar het komende EK. Dat lijkt op het eerste zicht nog ver weg, maar de openingsspeeldag van Euro 2020 staat toch al binnen exact drie maanden gepland. We pretenderen natuurlijk geen virologen of andere specialisten ter zake te zijn, en durven dus geen inschattingen te maken over de duur van de epidemie of welke maatregelen al dan niet geoorloofd zijn. Alleen ziet het er niet meteen naar uit dat er snel veel beterschap op komst is. Integendeel.



Nu het virus tevens een profvoetballer trof, zal de heisa er namelijk allerminst op verminderen. En, versta ons niet verkeerd, dat is misschien maar goed ook. Per slot van rekening primeert de publieke gezondheid toch nog steeds op onze sportbeleving, hoe jammer we de gevolgen daarvan ook mogen vinden. Indien de veiligheid in juni nog steeds niet gegarandeerd kan worden, is het dus lang niet uitgesloten dat zelfs een evenement als het Europees Kampioenschap in het gedrang komt. In dat worst case scenario liggen drie verschillende opties op tafel om de kwestie aan te pakken. Al is de ene wellicht nog slechter dan de andere.

OPTIE 1: AFGELASTEN/ZONDER PUBLIEK
Mocht de verspreiding van het coronavirus zich aan het huidige tempo verderzetten, lijkt de meest voor de hand liggende oplossing alvast om het EK volledig te annuleren. Een scenario waar vandaag niemand aan wil denken, en een unicum zou zijn in de 60-jarige geschiedenis van het toernooi. Het WK, dat al 30 jaar langer wordt georganiseerd, werd wél reeds twee keer eerder afgelast. Toen ging het echter om de Tweede Wereldoorlog, dus dat we hier spreken over een uitzonderlijk drastische maatregel mag duidelijk wezen. Eentje die ook vrij dramatisch kan zijn voor de Gouden Generatie van de Rode Duivels, overigens.



Een kans minder om te oogsten nu de sleutelfiguren op hun piek zitten, kan ons nationaal elftal tenslotte missen als kiespijn. Dan nog liever lege tribunes, nochtans ook een mistroostig vooruitzicht. Deze week kregen we onder meer in de Serie A en de Champions League immers een voorproefje van hoe topvoetbal zonder fans eruit ziet. Een schouwspel dat we ons op het EK moeilijk kunnen voorstellen, al komt het nieuwe format met twaalf speelsteden over heel Europa nu wel érg ongelegen. Het negatieve reisadvies indachtig, lijkt het sluiten van de stadions dan haast een logische stap om verdere verspreiding tegen te gaan.

OPTIE 2: UITSTELLEN NAAR 2021
Een alternatief om Euro 2020 toch op een enigszins ‘normale’ manier te kunnen laten doorgaan, is het kampioenschap uitstellen. Later in de zomer vormt evenwel al geen optie, want dan staan ook nog eens de Olympische Spelen in Tokio op het programma. Of hoe de drukke sportkalender er deze zomer sowieso al een beetje uitziet als die van de Jupiler Pro League, waar ook weinig speelruimte is. Dan zijn er volgend jaar wat meer openingen, met in de zomer alleen het EK voor vrouwen in het verschiet. Dat gaat in principe van start op 11 juli 2021, precies 364 dagen na de mannenfinale die binnen exact vier maanden is voorzien.



Indien die datum volgend jaar dan gerespecteerd zou blijven, hoeft de vrouwelijke variant dus slechts twee dagen te worden opgeschoven om elke overlap te vermijden. Op zich geen slecht idee, ware het niet dat enkele spelers zo wel érg zwaar belast zullen geraken. Nu klagen we soms al over de slopende cycli die WK –en EK-finalisten vaak hoeven te ondergaan, dus wat indien die toernooien elkaar binnen een nog kortere tijdspanne dan gewoonlijk opvolgen? Al kan in dat geval het veelbesproken WK van 2022 in Qatar, dat voor de eerste keer in november en december zal plaatsvinden, wie weet plots zelfs een voordeel vormen.

OPTIE 3: LOCATIE VERPLAATSEN
Een derde en laatste optie is om niet de timing, maar wel de locatie van het EK te verzetten. In 2014 was er zo een precedent met de uitbraak van ebola in West-Afrika, waar Marokko net op het punt stond om de Afrika Cup te organiseren. Amper twee maanden voor de openingswedstrijd verschoof de Afrikaanse voetbalbond het toernooi daardoor in allerijl echter naar Equatoriaal-Guinea, waar de dreiging heel wat minder pertinent was. Zulke maatregelen zou de UEFA nu ook kunnen overwegen, al blijft het moeilijk om de verdere evolutie van het alomtegenwoordige coronavirus op het Europese continent te voorspellen.



Logischerwijs kan Rome evenwel zo goed als zeker worden geschrapt uit de lijst aan speelsteden. Dat het wegvallen van een arena geen ramp hoeft te zijn, werd per slot van rekening gedemonstreerd met de hele farce rond het Heizelstadion. Mogelijk wordt de UEFA zelfs gedwongen om haar ambitieuze format even op te bergen, en een integrale competitie in landen als Oekraïne of Rusland te bekijken. Beide gebieden werden tot dusver nauwelijks getroffen door de epidemie én organiseerden recent een groot toernooi. Allicht is dat dus nog het beste alternatief, zij het nog altijd zonder oplossing voor de meereizende supporters.

VINGERS KRUISEN
Voor de duidelijkheid: vandaag is van de bovenstaande maatregelen nog lang geen sprake. Iets wat de UEFA zelf trouwens ten stelligste benadrukt. Het feit dat deze week ook in de Champions en Europa League hier en daar al de nodige stappen werden ondernomen, geeft echter toch aan de Europese voetbalbobo’s alle ontwikkelingen omtrent het onderwerp nauwgezet in de gaten houden. Toch gaat het EK op dit moment nog steeds gewoon op 12 juni van start. Of de aftrap dan ook werkelijk in Rome gegeven zal worden, daar hebben wij desalniettemin sterke twijfels over. Vingers kruisen dus, en hopen op het beste. De rest laten we graag aan de experten over.

LEES OOK: Kat Kerkhofs zorgt met Mertens voor stevig vuurwerk

Welke van deze 3 opties lijkt u, indien écht nodig, het beste?

Meest recent

'Vuurwerk bij Antwerp: drie aanwinsten in pijplijn'

Antwerp schoot verrassend goed uit de startblokken, maar na de 1-4 nederlaag tegen STVV staan Marvin ...

74
74
'Anderlecht schakelt door: JPL-transfer(s) op til?'

Op inkomend vlak staan er nog een aantal transfers op til, maar in de late uurtjes van de ...

89
89
'Vermant klopt op tafel: bom barst bij Club Brugge'

Club Brugge mocht de afgelopen maanden al maar liefst zo'n 94 miljoen bijschrijven op de sowieso ...

183
183
'Plottwist in Anderlecht: recordaankoop van de baan'

Tot dusver gaf RSC Anderlecht al bijna 20 miljoen uit aan zes nieuwkomers, maar daarmee blijkt de ...

315
315
Jan Mulder trekt alle registers open over nieuwe bondscoach

Jan Mulder is tegenwoordig nog maar zelden op de Vlaamse televisie te zien, maar wie dacht dat de ...

251
251
Nieuwe transferonthulling Tresoldi: Club de waanzin voorbij

Club Brugge verdiende deze transferperiode al bijna 100 miljoen euro met de verkoop van spelers. Die ...

396
396
'Deadline-vuurwerk: City zet Premier League in vuur en vlam'

De Engelse ploegen waren ook deze transferzomer weer toonaangevend. Maar vlak voor het verstrijken ...

97
97
Puur ongeloof na Brughmans-deal: "Voetbal is gek geworden"

KRC Genk staat op punt om voor de tweede keer deze zomer zijn transferrecord te verbreken. Zo is ...

603
603
'Arsenal vol voor Rode Duivel als opvolger Martinelli'

Enkele Rode Duivels komen vlak voor het sluiten van de zomermercato nog in aanmerking voor een mooie ...

100
100
Witte rook in Brugge: Club kondigt transferdeal aan

Dinsdagavond sluit de transfermarkt in de meeste grote Europese voetballanden. De Jupiler Pro ...

656
656
'Anderlecht tot alleruiterste: dríé last-minute aanwinsten'

RSC Anderlecht werd zondag stevig met de voeten op de grond gezet door Union SG. De selectie van ...

759
759
Verhaeghe blaast megadeal Club Brugge zelf op: 45 miljoen

Club Brugge kon deze zomer een absolute megasom opstrijken, maar Bart Verhaeghe wilde van geen ...

1041
1041
'Genk zoekt doelman: oude bekende bovenaan shortlist'

Een stunt van formaat is in de maak bij KRC Genk, dat op het punt staat om een recordbedrag te ...

611
611
'AA Gent neemt afscheid: prijskaartje Dean bekend'

Terwijl de fans nog met volle teugen nagenieten van de zege tegen aartsrivaal Club Brugge, gaat AA ...

347
347
Play4 lanceert Zondag Matchdag en fans reageren massaal

Gert Verheyen was zondag plots niet alleen analist, maar ook het gezelschap waarmee Carl Dircksens ...

291
291
'Bruno baalt: transferplan Anderlecht valt in duigen'

In de late uurtjes van de transfermarkt is het plots drummen aan de uitgang bij RSC Anderlecht, dat ...

819
819
Lardot spreekt klare taal: rode kaart Forbs onterecht?

Club Brugge leed op het veld van AA Gent zondag zijn eerste competitienederlaag van het seizoen. ...

768
768
“Vitor Bruno neemt alles op zich”: X gaat helemaal los

Vitor Bruno wilde na de zoveelste pijnlijke nederlaag van Anderlecht tegen Union duidelijk niets aan ...

314
314
Anderlecht laat winger naar Spanje verhuizen

Bij RSC Anderlecht gaat er nog het nodige volk vertrekken. Paars-Wit maakte vandaag al de transfer ...

184
184
Einde van een tijdperk: Lionel Messi stopt als international

Het voetbal neemt afscheid van Lionel Messi op het internationale podium. De Argentijn stopt als ...

85
85
Waarom RSCA toch (een beetje) hoopvoller is na Union SG

RSC Anderlecht verloor met 3-0 van Union SG. Op de zege viel werkelijk niets af te dingen. De ...

392
392
AA Gent kraait victorie: "Of ik een goede transfer ben?"

Bij AA Gent niets dan tevreden gezichten na de knappe 2-1-zege tegen Club Brugge. De Buffalo’s ...

307
307
'Atlético Madrid en Juventus sluiten zéér opvallende deals'

Jonathan David verlaat Juventus en trekt naar Atlético Madrid, terwijl Nick Woltemade de ...

71
71
Vertrek bij Anderlecht: speler verlaat de club na elf jaar

Bij RSC Anderlecht gaan er nog de nodige spelers de club verlaten. Paars-Wit ziet alvast ...

264
264
'Fernandez-Pardo heeft transfer beet, AA Gent viert feest'

Matias Fernandez-Pardo staat voor een absolute toptransfer. De Belgische aanvaller verkast voor een ...

248
248

Meer sportnieuws