Duivelse Doku: nu al een optie voor Martinez?

door
Duivelse Doku: nu al een optie voor Martinez?

We schreven het al na de deugddoende zege tegen KRC Genk vlak voor kerst: als Anderlecht nog kans wil maken op PO I, blijft het best uit het vaatje van Jérémy Doku tappen. Eén speeldag voor het einde staat Paars-Wit, dat haar lot wel niet in eigen handen heeft, dichter dan ooit bij een plaatsje in de top zes. En dat heeft het inderdaad voor een aanzienlijk deel aan haar 17-jarige dribbelkont te danken, die zich zo zelfs in de kijker van de Rode Duivels aan het spelen is.


Nochtans waren de eerste voortekenen na de komst van Frank Vercauteren onheilspellend. Doku was het vertrouwen van Vincent Kompany als titularis dan al een tijdje kwijt, maar de nieuwe T1 toonde zich pas écht onverbiddelijk en stuurde het toptalent op wedstrijddagen aanvankelijk terug naar de beloften. Dat Vercauteren toen nog niet overtuigd was van de winger zijn ontegensprekelijke kwaliteiten, lijkt echter onwaarschijnlijk. Allicht wou hij Doku vooral even met de voetjes op de grond zetten, want zelfs wanneer die in vorm is klinkt het telkens weer dat de jeugdinternational niet mag gaan zweven. Een boodschap die stilaan door lijkt te dringen.

PRILLE UPS & DOWNS
Intussen zou Doku dan ook al begrepen moeten hebben dat niets gegarandeerd is aan de top. Ondanks de stevige indruk die hij vorig jaar in zijn eerste optredens op het hoogste niveau meteen wist te maken, sprokkelde de snelheidsduivel dat seizoen in totaal immers slechts een honderdtal minuten bij elkaar. Hein Vanhaezebrouck liet hem dan wel uit noodzaak debuteren en geloofde vol in zijn kunnen, maar sprong in de vier resterende weken tot zijn ontslag logischerwijs spaarzaam om met de dan 16-jarige aanvaller. Onder Fred Rutten verdween die vervolgens volledig uit beeld, en dus was de komst van Kompany meer dan welkom.



Alle kansen, In Youth We Trust-slogans en praat over processen ten spijt, leek de ontwikkeling van Doku evenwel de verkeerde kant op te gaan. Niet geholpen door het systeem dat de speler-inspirator voor ogen had, stelde de winger week na week teleur. Tot hij uiteindelijk opnieuw naar de achtergrond werd verdrongen. Anderlecht kwam in die periode vaak inspiratieloos voor de dag, met een nijpend tekort aan flitsen, dreiging en creativiteit – precies de zaken waar Doku voor zou kunnen en moeten zorgen. Het gebrek aan goals en assists lag dan weer wél in de lijn der verwachtingen, want efficiëntie blijft uiteraard nog een werkpunt.

KENTERING & DOORBRAAK
De kentering werd ingezet begin december, op speeldag 17 in Oostende. Niet voor de Brusselaars in het algemeen, want aan de kust ging Paars-Wit pijnlijk onderuit, maar wel voor Doku persoonlijk. Tijdens zijn invalbeurt van een halfuur had hij de match doen kantelen, met vooral een meer dan aardige vertoning in de slotminuten. De aanvaller demonstreerde hoe hij een verdediging onder druk kan zetten en in staat is om constant voor gevaar te zorgen. Het leverde ditmaal zelfs nog een assist én een doelpunt op, zij het wel zonder de drie punten. Sindsdien verdween Doku echter nooit meer uit de basiself, behalve dan door schorsing.



Vooraleer hij enkele weken geleden een domme rode kaart pakte op het veld van KV Mechelen, en Anderlecht zo definitief de deelname aan PO I dreigde te kosten, bevestigde de dribbelkont dan ook al dat goeds. In Moeskroen hield hij zijn team nog wat langer in de beker en tegen Genk volgde opnieuw een assist, maar los van die statistieken draaide Doku vooral zijn rechtstreekse tegenstander telkens helemaal tureluurs. Vraag het maar aan Nemanja Antonov en Neto Borges, of AA Gent-backs Milad Mohammadi en Alessio Castro-Montes. Allen zagen ze meer dan eens flink wat sterretjes tegen de ongrijpbare wervelwind op de flank.

VRUCHTEN VAN HET PROJECT
Op een goede dag gunt Doku zijn opponent dan ook geen moment rust, een analyse die we een tijd terug al een keer maakten. Niemand in de Jupiler Pro League onderneemt namelijk meer dribbels per wedstrijd dan de RSCA-jonkie, die bovendien qua succesratio eveneens nu al tot het absolute kruim van de Belgische competitie behoort. Iets wat overigens ook voor zijn voorzetten geldt, een aspect van zijn spel waar Doku doorgaans evenwel veel minder krediet voor krijgt. Nochtans is hij een van de wingers die niet alleen het gretigst, maar tevens het nauwkeurigst zijn centers aflevert. Zij het dus pas sinds kort ook mét resultaat.



Waar Doku in zijn eerst 15 optredens voor de Paars-Witte hoofdmacht geen enkele goal of assist kon laten optekenen, was hij in de volgende 15 zo toch al goed voor vier en drie stuks elk. Een evolutie die overigens ook bij Sambi Lokonga en Francis Amuzu merkbaar is, of hoe het project stilaan dan toch zijn vruchten lijkt af te werpen. Om alsnog een ticket voor PO I af te dwingen komt die inspanning allicht wel net iets te laat, maar het oog op de toekomst mag Anderlecht zich gerust in de handen wrijven over de recente ontwikkeling van de Neerpede-producten. Zowel op sportief áls financieel vlak, met Doku als voornaamste prijsbeest.

KANS VAN MARTINEZ
Een maand geleden dichtten we Doku van alle Brusselse jonkies zo al de beste kansen op een selectie voor de Rode Duivels toe. Intussen heeft Roberto Martinez de tiener naar verluidt ook effectief in het vizier, want de bondscoach zou zelfs overwegen om hem mee te nemen naar de stage naar Qatar. Zelf heeft de Jonge Duivel zijn zinnen alvast op een plaatsje bij de grote jongens gezet, want Ghana werd zopas nog wandelen gestuurd. Gezien de blessure van Eden Hazard en de neiging van Martinez om jonge toptalenten vroeg te brengen – zie Yari Verschaeren – kan die verhoopte kans zich nu wel eens sneller dan verwacht aandienen.



Indien Doku er op het oefenkamp dan in zou slagen om een blijvende indruk na te laten, groeit hij wie weet zelfs uit tot het wit konijn in de Belgische EK-selectie. Zijn profiel oogt, zeker met de blik al half op de jaren ná de Gouden Generatie gericht, alvast uniek en dus uiterst interessant. Hoewel Hazard en Dries Mertens uiteraard incontournable zijn op de posities achter de diepe spits, oogt de spoeling achter die twee tenoren bovendien ook vandaag al dun. Doku kan er in balans komen te liggen met spelers als Hans Vanaken, Adnan Januzaj en ploegmaat Verschaeren voor het laatste plekje in de kern. Geen onmetelijke concurrentie, dus.

DE NIEUWE TIELEMANS
In onze eerdere analyse van zijn kwaliteiten spiegelden we Doku al aan Youri Tielemans. Toen ging het nog vooral over de centen die hij Anderlecht op een dag op zal brengen, al kunnen we die vergelijking ook bij de nationale ploeg straks misschien doortrekken. Tielemans werd immers kort na zijn 18de verjaardag voor het eerst bij de Rode Duivels gehaald, waarna het wel nog bijna anderhalf jaar duurde voor de middenvelder zijn debuut mocht vieren. Doku wordt in mei 18. Wie weet heeft hij er dan al een stage in Qatar opzitten, en wordt Euro 2020 zowaar reeds het doel. Natuurlijk zou het in dat geval allemaal razendsnel gaan. Maar laat dat nu net op zijn lijf geschreven zijn.

LEES OOK: Loting WK 2026: alsnog 'Poule des Doods' voor Duivels?

Moet Martinez volgens u Doku nu al eens oproepen?

Meest recent

Loting WK 2026: alsnog 'Poule des Doods' voor Duivels?

De Rode Duivels hebben zich dinsdag geplaatst voor het WK 2026, net zoals 42 van de andere 48 ...

113
113
'Grote WK-verrassing voor Brandon Mechele bij Duivels'

Brandon Mechele kreeg dinsdagavond zijn kans in de basiself bij de Rode Duivels en de sterkhouder ...

130
130
'Transferplan Barça onthuld: Flick's topprioriteit voor 2026'

FC Barcelona wil in de komende weken zijn achterstand op La Liga-koploper Real Madrid verder ...

30
30
Feestavond wordt nachtmerrie: Duivel maanden buiten strijd

De Rode Duivels vierden dinsdagavond hun WK-kwalificatie na een 7-0-monsterzege tegen het weerloze ...

145
145
'Knaltransfer Tzolis krijgt vorm: topclub dient verzoek in'

Een deelname aan het WK 2026 zit er voor hem niet in, maar Christos Tzolis was in de voorbije ...

218
218
Vernieuwde Bosuil bijna af: Antwerp dropt groot nieuws

Antwerp FC hervat komend weekend zijn seizoen met een bezoek van hekkensluiter FCV Dender. Maar de ...

271
271
'Kogel al door de kerk: KBVB hakt knoop door over job Garcia'

Ondanks de kwalificatie voor het WK 2026, hing de voorbije dagen een negatieve sfeer rond bondscoach ...

540
540
Arsenal slikt optater: goed nieuws voor Club Brugge

De laatste interland-break van het kalenderjaar zit erop, het clubvoetbal kan weer in alle hevigheid ...

105
105
Vete Garcia-De Bilde: nieuwe details komen bovendrijven

Wat een mooi feest had moeten worden om de WK-kwalificatie van de Rode Duivels te vieren, werd ...

481
481
'Vazquez out: Anderlecht wil oude bekende als nieuwe spits'

RSC Anderlecht wil vanaf komend weekend de goede lijn van tegen KV Mechelen en Club Brugge ...

564
564
'United past voor toptransfer: Lammens lacht tanden bloot'

De kans dat hij dinsdag tegen Liechtenstein zijn grote debuut als Rode Duivel zal maken, is ...

280
280
Vandenbempt onthult dé voorwaarde voor ontslag Garcia

Er zou een feeststemming moeten heersen rond de Rode Duivels. Er werd dinsdagavond met 7-0 gewonnen ...

175
175
'Stevige opsteker voor Zeno Debast'

Het was bij de Rode Duivels wat zoeken achterin tegen Kazachstan en Liechtenstein. Rudi Garcia kon ...

67
67
WK-selectie Rode Duivels: 20 spelers al zeker van plaats?

Het was al zo goed als zeker, maar dinsdagavond werden ook de laatste twijfels weggenomen: de Rode ...

176
176
Raes uit grote bedenking bij kritiek op Garcia

Rudi Garcia heeft in zijn eerste jaar als bondscoach al zijn doelstellingen behaald. Hij hield de ...

75
75
Assistent onthult straffe aanbiedingen voor Clement

Philippe Clement is weer aan het werk. Negen maanden na zijn ontslag bij Rangers vond onze ...

89
89
'Mislukte samenwerking krijgt voor Beerschot staartje'

Het lijkt Beerschot de laatste maanden weer voor de wind te gaan. De club werd onlangs overgenomen ...

247
247
Anderlecht in paniek: monsterbod op Cvetkovic komt

De 18-jarige Mihajlo Cvetković groeit in snelvaart uit tot Anderlechts belangrijkste spelers. Met 3 ...

689
689
'Juventus en Milan strijden om Belgische WK U17-sensatie'

De Jonge Duivels trokken met hoge verwachtingen naar het WK U17, maar hebben die niet kunnen ...

116
116
Vete explodeert: "Garcia neemt ons niet serieus"

De Rode Duivels mochten dinsdagavond de champagne boven. Niet alleen werd Liechtenstein met 7-0 door ...

197
197
'Kogel door de kerk: Celtic heeft trainer gekozen'

Het is voor de Schotse topclubs nog geen prettig seizoen. Rangers kende een dramatische start met ...

313
313
België vreest problemen: twee verrassingen achterin?

De Rode Duivels gaan naar het WK. Dat is alweer zeer goed nieuws voor het Belgisch voetbal. Rudi ...

256
256
Euvrard ziet één enorm probleem bij Standard

De trainerswissel heeft bij Standard inzake resultaten voorlopig weinig beterschap weten te brengen. ...

155
155
Vannieuwkerke breekt door verdrietige brief aan 15-jarige

Wie Karl Vannieuwkerke op televisie ziet, kent hem als de gedreven sportstem die grote wedstrijden ...

46
46
Rode Duivel eist meer: “Mijn rol moet groter worden”

Het leven zonder Romelu Lukaku is héél zwaar voor de Rode Duivels. Een gebrek aan ...

126
126

Meer sportnieuws