Made for England: is Clinton Mata klaar voor de Premier League?

door
Made for England: is Clinton Mata klaar voor de Premier League?

Clinton Mata is momenteel pas bezig aan zijn tweede seizoen bij Club Brugge, maar nooit eerder haalde hij zo'n hoog niveau. De superlatieven schieten vaak te kort bij zijn indrukwekkende prestaties, en menig waarnemer vindt de Angolese verdediger dan ook klaar voor een stap hogerop. Voorlopig werd Mata nog niet in verband gebracht met een transfer, maar de Premier League zou volgens diezelfde analisten een logische stap zijn. Wij onderzochten of Mata wel zou passen in de Engelse competitie.

SUMMUM VAN JPL

In Extra Time was Clinton Mata al meermaals het gespreksonderwerp. Peter Vandenbempt denkt alvast dat de Angolees zijn mannetje wel zou staan over Het Kanaal. "Hij is echt het prototype van de moderne verdediger. Ik vind nu al dat hij het niveau van de Premier League heeft. Snelheid, body, inzicht,... Hij heeft het allemaal", klonk het al meermaals vol overtuiging



Ook Vital Borkelmans steekt zijn bewondering niet onder stoelen of banken. De bondscoach van Jordanië en ex-speler van Blauw-Zwart verklaarde exclusief aan onze redactie dat er wel degelijk sprake is van Engelse interesse. "Hij kan de hele wedstrijd zijn volledige flank afgaan. Hij is echt enorm sterk en het plezier straalt van hem af. In de Premier League kennen ze hem al", aldus Borkelmans.

In het systeem van Philippe Clement wordt Mata op papier geposteerd als de meest rechtse pion van het defensieve trio achterin. Maar in de realiteit speelt hij meer als een back, met de nodige aanvallende impulsen en hier en daar zelfs een overlap – zie zijn assist in Genk.  Op die positie behoort Mata tot het summum van de Jupiler Pro League, en kent hij nauwelijks problemen met de wekelijkse tegenstand.

PREMIER LEAGUE-TOPPERS

Zo is hij de rechtsachter met de meest zuivere passing (83,7%) op de Belgische velden, een percentage dat ook tot de top van de Premier League zou behoren. Daar doet Kyle Walker met 88 procent wel nog een flink pak beter, om nog niet te spreken van het kwaliteitsverschil tussen onze competitie en de Engelse. Toch deed Mata het in het tweeluik tegen Manchester United met 77% nog steeds meer dan behoorlijk.

Wat crosses voor doel betreft, heeft Mata wel nog wat werk aan de winkel. In de JPL staat hij op dat vlak nog in de top tien, met twee voorzetten per match aan een slaagpercentage van 35 procent, maar tegen United trapte hij geen enkele center. Desondanks is de achterstand op Brighton-back Martin Montaya, met evenveel crosses aan een efficiëntie van 40% het kruim van de Premier League, al bij al nog vrij gering.

PASSES NAAR FINAL THIRD

Zeker in het Brugse spel zijn de algemene passes in de zone van de waarheid, die dus niet per se vanaf de flank vertrekken, minstens zo belangrijk. Joakim Maehle en Alessio Castro-Montes zijn op dat vlak de beste flankverdedigers in ons land, met Mata op een respectabele afstand. Het duo van Genk en Gent krijgt de bal efficiënter in de zogenaamde final third, maar Mata onderneemt wél meer pogingen om hem in de vijandige linies te droppen.



11,6 passes per wedstrijd naar de final third, en dat aan een succesratio van 73%. Meer dan aardige cijfers die ook tot de top van Engeland zouden behoren, al verbleken ze – opnieuw – bij die van Walker. De back van Manchester City haalt een indrukwekkend slaagpercentage van maar liefst 84 procent, toch een groot verschil. Zeker wanneer we in rekening brengen dat Mata tegen stadsgenoot United amper 62 procent zag aankomen.

VLOTTE DRIBBEL

Mata beschikt niet alleen over een goede pass en een gezonde drang naar voor, de sterkhouder van Club Brugge weet ook probleemloos zijn rechtstreekse tegenstander te dribbelen. Geen enkele flankverdediger in de JPL gaat namelijk gemakkelijker zijn mannetje voorbij dan Mata, en dat is zeker niet vanzelfsprekend gezien de concurrentie van dribbelkonten als Aurélio Buta (Antwerp FC) en Castro-Montes.



Per competitiewedstrijd gaat Mata drie keer een dribbel aan, waarvan 72% ook effectief lukt. In de Premier League zou dat cijfer echter ongetwijfeld dalen, wat ook bleek tegen Manchester United. Toen voerde hij eveneens drie keer een dribbel uit, maar daarvan was amper de helft succesvol. Een belangrijke indicatie over het verschil in kwaliteit en intensiteit dat vandaag nog steeds aanwezig is tussen beide liga’s.

FYSIEKE IN ORDE

"De moderne verdediger van vandaag", zo omschreef Peter Vandenbempt dus de kwaliteiten van Mata. Zijn voetballende capaciteiten spreken zoals hierboven reeds uiteengezet voor zich, maar ook zijn kracht mag niet onderschat worden. Mata meet 1 meter 80, op zich niet zo impressionant, maar houdt zich op fysiek vlak ook tegen schijnbaar forsere opponenten simpel staande. "Body", noemt Vandenbempt het.

Van alle rechtsachters in de JPL moet hij op defensief vlak zo alleen in Maehle zijn meerdere erkennen, die zowel meer duels aangaat als wint. In het aanvallende compartiment doet Mata het iets minder in de lijf-aan-lijfgevechten, al blijft hij ook in dat onderdeel wel nog steeds tot de absolute top op de Belgische velden behoren.



Opvallend genoeg kwamen die kwaliteiten zelfs nog meer tot uiting tegen Manchester United. Waar zijn defensieve en offensieve duels in de eigen competitie aan respectievelijk 66 en 57 procent in zijn voordeel uitslaan, trok Mata die cijfers tegen de Red Devils nog omhoog naar 74 en 58%. Op fysiek vlak lijkt de Premier League dus niet veraf.

KLAAR VOOR ENGELAND?

Intrinsiek bezit Mata zeker de capaciteiten om mee te kunnen in de Premier League. Op vlak van passing en kracht lijkt de defensieve sterkhouder van Blauw-Zwart alvast meer dan klaar voor een fikse stap hogerop, al zijn er wel nog vraagtekens rond zijn crosses en dribbels. Twee aspecten die in het tweeluik tegen Manchester United namelijk minder uit de verf kwamen dan in de JPL.



Op 27-jarige leeftijd moet Mata uiteraard niet te lang talmen als hij nog een nieuwe sportieve uitdaging aan wil gaan. Momenteel bevindt hij zich in de piek van zijn carrière, met zijn beste jaren die er zo dadelijk aan zullen komen. Bij Club Brugge heeft de verdediger bovendien nog ‘maar’ een tweejarig contract lopen, altijd een belangrijk moment met het vooruitzicht op een eventuele transfer.

Hoe dan ook is het doodjammer dat Mata net iets te vroeg voor de nationale ploeg van Angola koos, want zelfs in de huidige Gouden Generatie van Rode Duivels zou hij ongetwijfeld een meerwaarde kunnen bieden. Én zich nog meer kunnen testen en bewijzen op het internationale niveau, wat zijn marktwaarde ook heel wat deugd zou doen. Die wordt vandaag op een schamele 5,5 miljoen geschat. Een peulschil voor clubs uit de Premier League.

LEES OOK: Club dropt selectie voor Union: Leko krijgt extra dilemma

Is Clinton Mata klaar voor de Premier League?

Meest recent

'Real haalt grove borstel boven: 8 spelers op zwarte lijst'

De Champions League-uitschakeling heeft er hard ingehakt bij Real Madrid. Zeker omdat de Spaanse ...

14
14
Mambourg in vuur en vlam: aftrap Charleroi-Standard even uitgesteld

Ook in de Europe Play-Offs staan dit weekend enkele interessante duels op het programma. ...

15
15
Club dropt selectie voor Union: Leko krijgt extra dilemma

In de Champions' Play-Offs nemen de zenuwen toe. Zondagavond is het immers zover, dan kijken ...

99
99
Jonkies loodsen Antwerp naar zege tegen negenkoppig OHL

Royal Antwerp FC kent een dramatisch seizoen en hoopte de laatste matchen van het seizoen toch ...

33
33
Dortmund rolt rode loper uit voor titelfeest Bayern

In de Bundesliga begonnen er om 15u30 vier matchen, met daarbij vooral de partij van Borussia ...

40
40
'Manchester United klopt aan bij Anderlecht'

Manchester United heeft onder Michael Carrick weer betere resultaten weten te behalen. De Engelse ...

183
183
Vanderhaeghe verklapt: verder, of niet in CPL?

Yves Vanderhaeghe haalde opgelucht adem. Francs Borains verloor kansloos bij Patro Eisden, maar ...

55
55
Opvallend verhaal in Nederland met Ajax én Overmars

Onze redactie liet al meermaals weten dat het voetbal achter de schermen een bijzonder vuile wereld ...

31
31
Taravel verklaart wat verkeerd liep tegen AA Gent

Jérémy Taravel staat met RSC Anderlecht voor een volgend examen tegen KV Mechelen. ...

55
55
Stijnen dolgelukkig: "Hij is JPL-materiaal, zonder discussie"

Patro Eisden won met 4-0 van Francs Borains en plaatste zich zo voor het derde jaar op rij voor de ...

78
78
El Hadj verrast iedereen met deze transferboodschap

Bij Union SG verloren ze de afgelopen jaren veel aanvallende kwaliteit. De Brusselaars rekenen voor ...

118
118
Taravel krijgt signaal: herstelt hij fout tegen KV Mechelen?

RSC Anderlecht neemt het vanavond op tegen KV Mechelen. Jérémy Taravel maakte de ...

111
111
Union SG of Club Brugge? Boskamp geeft zijn titelfavoriet

Union SG en Club Brugge nemen het morgenavond tegen elkaar op in het Dudenpark. Een duel dat al ...

300
300
El Ouahdi doet boekje open over transfer naar PSV

Zakaria El Ouahdi gaat KRC Genk in de zomer wellicht verlaten. Er worden heel wat ploegen aan hem ...

147
147
Anderlecht slaat toe en shopt weer bij Ajax

Bij RSC Anderlecht zijn ze achter de schermen heel druk bezig met het aantrekken van nieuwe mensen. ...

345
345
Raman zag fenomeen bij Anderlecht: “Eén van de besten"

Benito Raman kende een degelijke periode bij RSC Anderlecht. De aanvaller kende er jaren waarbij ...

136
136
'Union SG verrast: bankzitter op weg naar Bundesliga'

Union SG hoopt dit weekend een zeer goede zaak te doen in de titelstrijd, maar achter de schermen ...

72
72
WK-ganger én grotere marktwaarde voor Anderlecht

Bij RSC Anderlecht was de zomermercato geen groot succes. Paars-Wit heeft volgende zomer weer heel ...

110
110
Robben looft Kompany en ziet één grote kwaliteit

Vincent Kompany is op weg om een van de meest iconische trainers uit de geschiedenis van Bayern ...

109
109
Van Holsbeeck geeft De Cat gouden tip voor transfer

Zal Nathan De Cat RSC Anderlecht in de zomer al verlaten? Die kans is zeker aanwezig. Herman Van ...

169
169
Van Gucht in liefdesdrama: Charlotte gaat vol in de aanval

Is er een pittige liefdesstrijd op gang gekomen in het leven van Ruben Van Gucht? De VRT-presentator ...

119
119
TRANSFERUURTJE: Nieuwe TD voor RSCA, Real kiest nieuwe coach

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

175
175
Verhaeghe strooit met lof voor twee Club Brugge-pionnen

Club Brugge neemt het maandag in een historische finale op tegen Real Madrid. Club NXT won in de ...

328
328
Raman verbaast met opvallende woorden voor Anderlecht

Benito Raman heeft een verleden bij onder meer KAA Gent en RSC Anderlecht. Die laatstgenoemde is ...

181
181
Hubert slaat keihard terug op kritiek Union SG

Union SG neemt het in het Dudenpark op tegen Club Brugge. Een regelrechte titeltopper tussen nummer ...

84
84

Meer sportnieuws