De tekortkomingen van Deli: Ngadeu als grote voorbeeld

1302
De tekortkomingen van Deli: Ngadeu als grote voorbeeld

Dit seizoen wordt de Jupiler Pro League gespeeld op twee snelheden. Club Brugge presteert dit seizoen een niveautje hoger dan de concurrentie, getuige de kloof van negen punten op eerste achtervolger AA Gent. De Buffalo's leggen dan weer meer sprankelend voetbal op de mat, en ze tellen ook al zeven punten meer dan Standard, de huidige nummer drie in de stand. Club Brugge als AA Gent scoorden dit seizoen het meeste competitiedoelpunten, maar ook hun defensies staan als een huis. Daarvoor mag gekeken worden in de richting van Michael Ngadeu, en ook Simon Deli – ondanks zijn onbegrijpelijke blunder tegen Manchester United.

PARELS UIT PRAAG

Simon Deli (28) en Michael Ngadeu (29) hebben erg veel overeenkomsten. Beide centrale verdedigers verschillen maar één jaartje in leeftijd, zijn afkomstig uit het Afrikaanse continent én zijn allebei stevige bonken. Daarnaast werden Deli en Ngadeu allebei opgehaald bij Slavia Praag, dat op die manier een gezamenlijke jackpot ving van maar liefst zeven miljoen euro. Deli kostte 2,5 miljoen euro en Ngadeu 4,5 miljoen euro. De huidige verdediger van AA Gent prijkt bij Slavia Praag daarmee op de derde plaats van duurste uitgaande transfers.



Ook qua prestaties is er moeilijk een onderscheid te maken tussen Deli en Ngadeu. Beide centrale verdedigers voetballen dit seizoen op een énorm hoog niveau, en zijn onmisbaar geworden bij de twee beste clubs van het land. Zowel Deli als Ngadeu konden dit seizoen ook genoeg proeven van het Europese voetbal, waardoor hun ontwikkeling nog vlotter verloopt. De marktwaarde van Deli bedraagt vandaag zelfs al zeven miljoen euro, terwijl die van Ngadeu eerder bescheiden blijft met vijf miljoen euro. Wellicht het gevolg van de overmacht van Club Brugge in België en de prestaties in de Champions League.

De gelijkenissen tussen Deli en Ngadeu zijn dus treffend, maar toch zijn er genoeg verschillen te constateren. Qua speelstijl bijvoorbeeld. Daar Ngadeu eerder slungelig en houterig oogt, bezit Deli een meer natuurlijke flair en misschien zelfs wat op het arrogante af – herinnert u zich nog het makke verdedigen van Deli tegen KV Kortrijk? Gelukkig voor Deli kwam zijn ware klasse nadien wat meer boven, maar zijn vreemde actie tegen Manchester United roept wel weer wat vragen op. Bij AA Gent vormen Ngadeu en Igor Plastun dan weer het plaatselijke koningskoppel achteraan. Voetbalintelligentie en onverzettelijkheid, AA Gent maakte een goede keuze door het clubrecord te breken voor Ngadeu.

VOETBALLENDE VERDEDIGERS: NGADEU

Club Brugge en AA Gent zijn twee voetballende ploegen, die steeds proberen op te bouwen van achteruit. Het mag dan ook geen verrassing heten dat de beste uitvoetballende verdedigers bij deze twee clubs zijn te vinden. De passing van Ngadeu (89%) is efficiënter dan die van Deli (85%), en de Kameroener bevindt zich daarmee ook in de top-vijf van de Jupiler Pro League. AA Gent-ploegmaat Igor Plastun spant daar de kroon, met Steeven Willems (Sporting Charleroi), Marco Kana (RSC Anderlecht) en Brandon Mechele (Club Brugge) als achtervolgers.



Ook bij de lange passes blijkt Ngadeu toch wat beter te presteren dan Deli. De ballen op lange afstand door Kameroener (68%) komen beduidend vaker aan bij een ploegmaat dan die van Deli (50%). En ook in dit onderdeel behoort Ngadeu tot de Belgische top, waarin ploegmaat Plastun opnieuw het klassement aanvoert. Dino Arslanagic (Royal Antwerp FC) en Jhon Lucumi (KRC Genk) vervolledigen de top-drie, en daarna volgt Ngadeu.

OVER DE GROND EN IN DE LUCHT: NGADEU

Het is eerder verrassend te noemen, maar toch komt Ngadeu voetballend beter uit de verf dan Deli. Het is wél minder flagrant dat Ngadeu op fysiek vlak de meerdere is van Deli. De 29-jarige Kameroener gaat per negentig minuten even vaak het duel aan als zijn Ivoriaanse collega, gemiddeld vechten Deli en Ngadeu 14 keer een duel uit met hun rechtstreekse tegenstander. Deli wint 58% van die duels, Ngadeu zelfs 64%, en dat is toch een significant verschil te noemen.



Ook in de luchtduels wordt Deli afgetroefd door Ngadeu. Deli is met zijn 1m92 nochtans twee centimeter groter dan de Kameroener, maar hij moet het in de lucht toch afleggen tegen Ngadeu. Per match gaat Deli vijf luchtduels aan, en zijn winstratio daarbij is 58%. Ngadeu houdt zich iets meer in met vier luchtduels per wedstrijd, die hij voor 66% als winnaar afsluit.

VERDEDIGEND EN OPBOUWEND: NGADEU

Het overwicht van Ngadeu op Deli is ook op verdedigend en opbouwend vlak heel merkbaar. Ngadeu is iedere wedstrijd goed voor bijna zes intercepties, terwijl Deli 'slechts' vier keer succesvol tussenkomt. In tegenstelling tot de vorige onderdelen behoort Ngadeu hier niét tot het kruin van de Jupiler Pro League.

Dat doen Aleksandar Vukotic (Waasland-Beveren, 8,19 intercepties per wedstrijd) en Wout Faes (KV Oostende, 7,97 intercepties per wedstrijd) wél. Niet toevallig spelen zij dit seizoen bij clubs onderaan de rangschikking, waar er als verdediger meer mogelijkheden zijn tot intercepteren. Bij dominant voetballende ploegen, zoals AA Gent en Club Brugge, krijgt de defensie daar minder mogelijkheden toe.



Op het vlak van pure balrecuperatie houden Deli en Ngadeu zich nog in evenwicht, beide verdedigers winnen twaalf keer per wedstrijd de bal van de tegenpartij. Maar qua balbezit trekt Ngadeu toch weeral aan het langste eind. De Kameroener verliest gemiddeld zeven keer per wedstrijd de bal, maar bij Deli is dat nog twee stuks meer. En dat is als centrale verdediger toch wel een groot werkpunt.

ONMISBAAR: NGADEU EN DELI

Ook al zijn de statistieken van Ngadeu net iets beter dan die van Deli, beide spelers zijn even belangrijk voor hun respectievelijke ploegen AA Gent en Club Brugge. Dat blijkt ook uit de speelminuten die Deli en Ngadeu dit seizoen al gemaakt hebben. Deli startte in de Jupiler Pro League zowat iedere wedstrijd, behalve tegen AS Eupen en op Sint-Truiden, toen de Ivoriaan telkens geblesseerd was. En enkel in de voorbije wedstrijd tegen Waasland-Beveren passeerde Philippe Clement zijn belangrijke verdediger, maar dat was met het oog op de Europese match tegen Manchester United.



Ngadeu werd bij AA Gent in de nationale competitie nog geen enkele keer gepasseerd. Iedere competitiewedstrijd koos coach Jess Thorup voor zijn onverzettelijke Kameroense verdediger, waarbij hij twee keer vroegtijdig werd vervangen, en telkens pas wanneer de buit al binnen was. Het wil toch wat zeggen. In de rangschikking der speelminuten maken doelmannen Arnaud Bodart (Standard), Nicolas Pennneteau (Sporting Charleroi) en Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht) deel uit van de top-drie. Daarna volgen verdedigers Maximiliano Caufriez (Waasland-Beveren), Kristof D'Haene (KV Kortrijk), Davy De fauw (Zulte Waregem) en … Michael Ngadeu.

LEES OOK: Kansen Belgische clubs: transfer Ito kaatst in extremis af

Wie is de beste verdediger?

Meest recent

Nieuwe ambities Anderlecht: Club en Union krijgen waarschuwing

Het is straks alweer tien jaar (!) geleden dat RSC Anderlecht nog een prijs won. En dus werd in het ...

83
83
Circus bij Fener: coach stapt op vlak na match, voorzitter weigert

Fenerbahçe speelde donderdag 1-1-gelijk tegen AS Roma in de Champions League. Het echte ...

32
32
Miljoenenaankoop gooit ruiten in bij Club: "Scheelt iets aan"

Club Brugge wist de voorbije seizoenen gouden zaken te doen op de mercato. Maar niet alle transfers ...

167
167
UCL: Bayern deelt pak slaag uit; puike assist Tielemans

De laatste matchen van de openingsspeeldag in de Champions League zitten erop. Het Bayern ...

42
42
Sibierski geeft genadeloze boodschap aan Stroeykens

RSC Anderlecht haalde tijdens de voorbije transferperiode niet enkele heel wat versek krachten in ...

248
248
'Club Brugge weet hoe laat het is: miljoenenbod in januari'

Club Brugge wist in de zomermercato opnieuw een pak miljoenen op te halen met de verkoop van ...

174
174
Cercle haalt slag thuis: international tekent transfervrij

Met 2 op 15 is Cercle Brugge niet bepaald goed aan het nieuwe seizoen begonnen. En dus besloot de ...

94
94
Zware taak Antwerp-bestuur na 'aderlating Vandenhaute'

Groot nieuws woensdagvoormiddag van op de Bosuil. Zo kondigde Marc Overmars aan dat hij per direct ...

360
360
Van Bommel grijnst: De Cuyper imponeert na metamorfose

Bondscoach Mark van Bommel maakt binnen een dikke week zijn eerste selectie bij de Rode Duivels ...

206
206
UCL: Lukaku niet voorbij ex-club; PSV blijft steken op punt

Donderdagavond worden de resterende matchen van de openingsspeeldag in de Champions League ...

46
46
Tresoldi heeft duidelijke boodschap na CL-slipper Club

Club Brugge heeft ook dit jaar de ambitie om de League Phase van de Champions League te overleven. ...

308
308
‘Ivan Leko zoekt 'ruzie' met zijn beste Club-speler’

Ivan Leko en Yann Sommer zitten nog niet helemaal op dezelfde golflengte. Tegen Cercle Brugge was er ...

391
391
Antwerp incasseert serieuze tik: "Héél ongelukkig"

Antwerp FC maakt zich op voor een loodzwaar tweeluik tegen Club Brugge en Union SG. In aanloop naar ...

316
316
Druk stijgt in Mechelen: Vanderbiest reageert op heikele situatie

Waar KV Mechelen vorig seizoen nog de grote revelatie in de Jupiler Pro League was, is de huidige ...

118
118
Facelift bij Anderlecht: gloednieuw middenveld in de maak

Binnen een tweetal weken ligt het seizoen in het clubvoetbal extra lang stil door een uitzonderlijk ...

681
681
Lang disciplinair in tribune gezet: nieuwe details bekend

Noa Lang moest woensdagavond vanuit de tribunes toekijken hoe zijn SSC Napoli in de Champions League ...

219
219
Kansen Belgische clubs: transfer Ito kaatst in extremis af

De mercato is in België alweer een weekje gesloten, maar de clubs uit de Jupiler Pro League ...

330
330
Courtois maakt plekje vrij: JPL-doelman bij Rode Duivels?

Wat al een tijdje in de lucht hing, heeft hij nu ook officieel bevestigd. Zo zal Thibaut Courtois de ...

298
298
Ziyech verrast iedereen met nieuwe club

Hakim Ziyech heeft een nieuwe club. De 33-jarige Marokkaanse smaakmaker heeft zijn handtekening ...

30
30
Anderlecht slaat wéér toe: contract tot 2029

Neerpede is al vele jaren een garantie op talentdoorstroming. Het hield Anderlecht financieel ...

155
155
Bruno en RSCA zijn klaar: "Of ik extra druk voel?"

Bij RSC Anderlecht zijn ze degelijk aan het seizoen begonnen. Er was de kwalificatie voor de Europa ...

188
188
Euvrard looft pion: "Je ziet zijn honger én kwaliteit"

Standard speelt dit weekend tegen KVC Westerlo. De Rouches hopen hun goede start daar verder te ...

80
80
Bruno: "Of Aasgaard en Amane in de selectie zitten?"

RSC Anderlecht neemt het vrijdagavond op tegen KV Mechelen. Vitor Bruno heeft een zeer ruime ...

417
417
Geen megadeal voor Patro: "Overstijgt ons jaarbudget"

Patro Eisden kende een zeer drukke zomermercato. De club uit de Challenger Pro League deed ...

85
85
Sibierski over mercato: "Dat was niet per se gepland"

RSC Anderlecht haalde elf nieuwe spelers. Dergelijke mercato gebeurde al eerder en is zowat het ...

278
278

Meer sportnieuws