De tekortkomingen van Deli: Ngadeu als grote voorbeeld

1302 stemmen
De tekortkomingen van Deli: Ngadeu als grote voorbeeld

Dit seizoen wordt de Jupiler Pro League gespeeld op twee snelheden. Club Brugge presteert dit seizoen een niveautje hoger dan de concurrentie, getuige de kloof van negen punten op eerste achtervolger AA Gent. De Buffalo's leggen dan weer meer sprankelend voetbal op de mat, en ze tellen ook al zeven punten meer dan Standard, de huidige nummer drie in de stand. Club Brugge als AA Gent scoorden dit seizoen het meeste competitiedoelpunten, maar ook hun defensies staan als een huis. Daarvoor mag gekeken worden in de richting van Michael Ngadeu, en ook Simon Deli – ondanks zijn onbegrijpelijke blunder tegen Manchester United.

PARELS UIT PRAAG

Simon Deli (28) en Michael Ngadeu (29) hebben erg veel overeenkomsten. Beide centrale verdedigers verschillen maar één jaartje in leeftijd, zijn afkomstig uit het Afrikaanse continent én zijn allebei stevige bonken. Daarnaast werden Deli en Ngadeu allebei opgehaald bij Slavia Praag, dat op die manier een gezamenlijke jackpot ving van maar liefst zeven miljoen euro. Deli kostte 2,5 miljoen euro en Ngadeu 4,5 miljoen euro. De huidige verdediger van AA Gent prijkt bij Slavia Praag daarmee op de derde plaats van duurste uitgaande transfers.



Ook qua prestaties is er moeilijk een onderscheid te maken tussen Deli en Ngadeu. Beide centrale verdedigers voetballen dit seizoen op een énorm hoog niveau, en zijn onmisbaar geworden bij de twee beste clubs van het land. Zowel Deli als Ngadeu konden dit seizoen ook genoeg proeven van het Europese voetbal, waardoor hun ontwikkeling nog vlotter verloopt. De marktwaarde van Deli bedraagt vandaag zelfs al zeven miljoen euro, terwijl die van Ngadeu eerder bescheiden blijft met vijf miljoen euro. Wellicht het gevolg van de overmacht van Club Brugge in België en de prestaties in de Champions League.

De gelijkenissen tussen Deli en Ngadeu zijn dus treffend, maar toch zijn er genoeg verschillen te constateren. Qua speelstijl bijvoorbeeld. Daar Ngadeu eerder slungelig en houterig oogt, bezit Deli een meer natuurlijke flair en misschien zelfs wat op het arrogante af – herinnert u zich nog het makke verdedigen van Deli tegen KV Kortrijk? Gelukkig voor Deli kwam zijn ware klasse nadien wat meer boven, maar zijn vreemde actie tegen Manchester United roept wel weer wat vragen op. Bij AA Gent vormen Ngadeu en Igor Plastun dan weer het plaatselijke koningskoppel achteraan. Voetbalintelligentie en onverzettelijkheid, AA Gent maakte een goede keuze door het clubrecord te breken voor Ngadeu.

VOETBALLENDE VERDEDIGERS: NGADEU

Club Brugge en AA Gent zijn twee voetballende ploegen, die steeds proberen op te bouwen van achteruit. Het mag dan ook geen verrassing heten dat de beste uitvoetballende verdedigers bij deze twee clubs zijn te vinden. De passing van Ngadeu (89%) is efficiënter dan die van Deli (85%), en de Kameroener bevindt zich daarmee ook in de top-vijf van de Jupiler Pro League. AA Gent-ploegmaat Igor Plastun spant daar de kroon, met Steeven Willems (Sporting Charleroi), Marco Kana (RSC Anderlecht) en Brandon Mechele (Club Brugge) als achtervolgers.



Ook bij de lange passes blijkt Ngadeu toch wat beter te presteren dan Deli. De ballen op lange afstand door Kameroener (68%) komen beduidend vaker aan bij een ploegmaat dan die van Deli (50%). En ook in dit onderdeel behoort Ngadeu tot de Belgische top, waarin ploegmaat Plastun opnieuw het klassement aanvoert. Dino Arslanagic (Royal Antwerp FC) en Jhon Lucumi (KRC Genk) vervolledigen de top-drie, en daarna volgt Ngadeu.

OVER DE GROND EN IN DE LUCHT: NGADEU

Het is eerder verrassend te noemen, maar toch komt Ngadeu voetballend beter uit de verf dan Deli. Het is wél minder flagrant dat Ngadeu op fysiek vlak de meerdere is van Deli. De 29-jarige Kameroener gaat per negentig minuten even vaak het duel aan als zijn Ivoriaanse collega, gemiddeld vechten Deli en Ngadeu 14 keer een duel uit met hun rechtstreekse tegenstander. Deli wint 58% van die duels, Ngadeu zelfs 64%, en dat is toch een significant verschil te noemen.



Ook in de luchtduels wordt Deli afgetroefd door Ngadeu. Deli is met zijn 1m92 nochtans twee centimeter groter dan de Kameroener, maar hij moet het in de lucht toch afleggen tegen Ngadeu. Per match gaat Deli vijf luchtduels aan, en zijn winstratio daarbij is 58%. Ngadeu houdt zich iets meer in met vier luchtduels per wedstrijd, die hij voor 66% als winnaar afsluit.

VERDEDIGEND EN OPBOUWEND: NGADEU

Het overwicht van Ngadeu op Deli is ook op verdedigend en opbouwend vlak heel merkbaar. Ngadeu is iedere wedstrijd goed voor bijna zes intercepties, terwijl Deli 'slechts' vier keer succesvol tussenkomt. In tegenstelling tot de vorige onderdelen behoort Ngadeu hier niét tot het kruin van de Jupiler Pro League.

Dat doen Aleksandar Vukotic (Waasland-Beveren, 8,19 intercepties per wedstrijd) en Wout Faes (KV Oostende, 7,97 intercepties per wedstrijd) wél. Niet toevallig spelen zij dit seizoen bij clubs onderaan de rangschikking, waar er als verdediger meer mogelijkheden zijn tot intercepteren. Bij dominant voetballende ploegen, zoals AA Gent en Club Brugge, krijgt de defensie daar minder mogelijkheden toe.



Op het vlak van pure balrecuperatie houden Deli en Ngadeu zich nog in evenwicht, beide verdedigers winnen twaalf keer per wedstrijd de bal van de tegenpartij. Maar qua balbezit trekt Ngadeu toch weeral aan het langste eind. De Kameroener verliest gemiddeld zeven keer per wedstrijd de bal, maar bij Deli is dat nog twee stuks meer. En dat is als centrale verdediger toch wel een groot werkpunt.

ONMISBAAR: NGADEU EN DELI

Ook al zijn de statistieken van Ngadeu net iets beter dan die van Deli, beide spelers zijn even belangrijk voor hun respectievelijke ploegen AA Gent en Club Brugge. Dat blijkt ook uit de speelminuten die Deli en Ngadeu dit seizoen al gemaakt hebben. Deli startte in de Jupiler Pro League zowat iedere wedstrijd, behalve tegen AS Eupen en op Sint-Truiden, toen de Ivoriaan telkens geblesseerd was. En enkel in de voorbije wedstrijd tegen Waasland-Beveren passeerde Philippe Clement zijn belangrijke verdediger, maar dat was met het oog op de Europese match tegen Manchester United.



Ngadeu werd bij AA Gent in de nationale competitie nog geen enkele keer gepasseerd. Iedere competitiewedstrijd koos coach Jess Thorup voor zijn onverzettelijke Kameroense verdediger, waarbij hij twee keer vroegtijdig werd vervangen, en telkens pas wanneer de buit al binnen was. Het wil toch wat zeggen. In de rangschikking der speelminuten maken doelmannen Arnaud Bodart (Standard), Nicolas Pennneteau (Sporting Charleroi) en Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht) deel uit van de top-drie. Daarna volgen verdedigers Maximiliano Caufriez (Waasland-Beveren), Kristof D'Haene (KV Kortrijk), Davy De fauw (Zulte Waregem) en … Michael Ngadeu.

LEES OOK: Kassa rinkelt: Gent kondigt eerste zomertransfer aan

Wie is de beste verdediger?

Meest recent

'Salah zwaait Anfield uit: Europese schoktransfer wenkt'

Aanstaande zondag neemt Anfield afscheid van één van absolute boegbeelden uit de ...

1
1
'Groot nieuws op Stayen: Vrancken hakt toekomstknoop door'

Aanstaande zondag zet STVV thuis tegen KV Mechelen een punt achter een onvergetelijk seizoen. Dat ...

78
78
Kassa rinkelt: Gent kondigt eerste zomertransfer aan

AA Gent hoopt na een pover seizoen alsnog beslag te leggen op een Europees ticket. Maar ondertussen ...

35
35
‘Tranen bij Club Brugge: titelheld pakt koffers’

Club Brugge viert de twintigste landstitel, maar achter het feest hangt ook een donkere wolk. ...

459
459
Vanaken doet Club Brugge-fans smelten met zeldzame Tweet

Hans Vanaken heeft donderdag andermaal een fraaie mijlpaal bereikt in zijn carrière. De ...

112
112
WK-rel op komst: "Belgen hebben achterlijke bondscoach"

Nog een drietal weken te gaan en het wereldkampioenschap in de VS, Canada en Mexico gaat van start. ...

326
326
Rigaux speelt open kaart over vertrek bij Club Brugge

Ontlading alom donderdag bij Club Brugge, dat op het veld van KV Mechelen landstitel nummer twintig ...

127
127
'Totale uitverkoop Anderlecht: exit De Cat & Saliba?'

Op de slotspeeldag staat er niks meer op het spel, en dus kan RSC Anderlecht al beginnen denken aan ...

245
245
Club Brugge verrast: Verhaeghe verklapt opvolger Mignolet

Landstitel nummer 20 is een feit voor Club Brugge, waar Bart Verhaeghe achteraf glunderend de pers ...

737
737
'Over & out: Anderlecht spuwt Goto definitief uit'

Dankzij de zege tegen STVV verzekerde RSC Anderlecht zich donderdag van de vierde plaats en het ...

332
332
Pro League spreekt klare taal: Club NXT blijft in 1B

Vermits eerste achtervolger Union zelf punten liet liggen tegen AA Gent, volstond een gelijkspel in ...

270
270
'Hete zomer Anderlecht: 5 toptargets Sibierski bekend'

RSC Anderlecht verzekerde zich donderdag van een Europees ticket, wat dus wel betekent dat Paars-Wit ...

391
391
Titelrapport: kranten oneens over sterkhouder Club

Club Brugge kroonde zich donderdag voor de twintigste keer tot landskampioen. Het succes van Ivan ...

346
346
Nieuwe plottwist in 1B: reddingsboei voor Club NXT?

De landstitel kan hen alvast niet meer ontglippen, maar bij Club Brugge heeft men ook nog andere ...

260
260
Charleroi wil rivaal Standard een ferme hak zetten

Sporting Charleroi doet niet meer mee voor Europees voetbal, maar de Carolo’s kunnen Waalse ...

179
179
STVV sneert naar Anderlecht: “Dan anders verlopen…”

Sint-Truiden VV verloor van RSC Anderlecht terwijl de Kanaries al heel het seizoen indruk maken. ...

418
418
Daam Foulon gelooft ogen niet bij Antwerp

Royal Antwerp FC kan Europees voetbal al een paar speeldagen op hun buik schrijven, maar The Great ...

307
307
Knaltransfer? Amadou Onana verrast met uitspraken

Amadou Onana kampte dit seizoen met heel wat blessureleed, maar de middenvelder maakte toch indruk ...

147
147
De Vlieger ziet struikelblok voor Europese druk KAA Gent

KAA Gent moet nog vol aan de bak om nog kans te maken op Europees voetbal. Op de slotpseeldag van de ...

119
119
Senne Lammens hoort plots groot nieuws bij Man Utd

Senne Lammens maakte de overstap van Royal Antwerp FC naar Manchester United en heeft in Engeland al ...

185
185
'Tzolis en Fernandez-Pardo verwikkeld in transferstrijd'

Rudi Garcia wist een wit konijn uit zijn hoed te toveren voor de WK-selectie van de Rode Duivels. ...

219
219
Cercle legt straf plan op tafel: véél transfers op til

Komend weekend valt het doek over het seizoen in de Jupiler Pro League. Voor Cercle Brugge zit de ...

163
163
Leko haalt zijn gram: "Een zege voor het voetbal"

De 20ste landstitel zal de komende dagen nog duchtig gevierd worden bij Club Brugge. Het was er ...

102
102
Sibierski onthult dé factor in transferbeleid Anderlecht

Anderlecht zet zondag een punt achter zijn seizoen met een derby tegen Union. Daarin staat niets ...

479
479
De bevestiging: Guardiola kondigt afscheid bij Man City aan

In Engeland komt er een einde aan een tijdperk. Na maanden van geruchten kwam vrijdagmiddag immers ...

117
117

Meer sportnieuws