De Brugse inhaalbeweging: niet langer jaloers op Anderlecht

1299
De Brugse inhaalbeweging: niet langer jaloers op Anderlecht

Club Brugge neemt dit seizoen op alle vlakken de maat in de Jupiler Pro League, niet in het minst van aartsrivaal Anderlecht. Net als in Genk en in Luik hebben ze daar echter wel nog altijd één streepje voor: een voortreffelijke doorstroming vanuit de eigen opleiding, iets waar het Blauw-Zwart al jaren aan mankeert. Tijd voor een inhaalbeweging, zo lijken ze nu dan ook te denken op Jan Breydel.


Straks tegen Charleroi is hij er niet bij – Philippe Clement wil zijn jonkies nu eenmaal niet verbranden – maar Maxim De Cuyper won in zijn debuut tegen Manchester United alle harten. De linksachter is zo al het tweede product van eigen kweek die in een Europese topmatch voor de leeuwen wordt gegooid, na eerder al Charles De Ketelaere tegen PSG. Nadat vorig jaar Loïs Openda, weggeplukt uit de jeugd van Standard, de overstap maakte naar het A-elftal is het nu dus de beurt aan enkele rasechte West-Vlamingen om hun kans te grijpen. En laten we ook de weliswaar korte invalbeurt van Ignace Van Der Brempt, met zijn 17 jaar de jongste van het pak, begin dit seizoen tegen Cercle Brugge niet vergeten.

DE NIEUWE GENERATIE
Het past allemaal binnen een duidelijke strategie van de competitieleider: meer en meer de nadruk te leggen op de integratie van zelf opgeleide jongeren binnen de hoofdmacht. Bovenop het hierboven vermelde viertal mochten afgelopen winter immers ook Thomas Van Den Keybus en doelmannen Nick Shinton en Senne Lammens, bekend van zijn kopbaldoelpunt tegen Real Madrid in de UEFA Youth League, mee op stage. Met daarnaast nog de al iets meer ervaren Thibault Vlietinck en vooral Brandon Mechele, stond de teller wat aantal spelers uit de eigen leerschool betreft in Qatar zo op negen stuks.



Niet dat Blauw-Zwart nooit eerder probeerde om op de eigen jeugd in te zetten, alleen was de kwaliteit vaak ondermaats. Onder Adrie Koster debuteerden bijvoorbeeld Colin Coosemans, Thibaut Van Acker, Fries Deschilder, Jimmy De Jonghe, Jannes Vansteenkiste en Sven Dhoest, maar geen van hen voldeed aan de vereisten. Juan Carlos Garrido boekte al iets meer succes met Mechele, Birger Verstraete, Boli Bolingoli, Tuur Dierckx en vooral Björn Engels. Samen met diens voormalige defensiepartner Mechele, die wel een omweg langs STVV nodig had, is die laatste zowat de enige échte voltreffer dit decennium.

ICONEN VAN EIGEN BODEM
Al verdient Obbi Oulare, die net als Vlietinck, Nikola Storm, Sander Coopman en Ahmed Touba van Michel Preud’homme zijn kans kreeg, wel een eervolle vermelding. Hij bracht tenslotte zelfs nog meer geld in het laatje dan Engels, al wordt de targetman op Jan Breydel niet bepaald op handen gedragen. Tot slot liet Ivan Leko behalve Openda ook Brandon Baiye en Cyril Ngonge al eens opdraven, jongens als Dario van den Buijs, Laurent Lemoine, Niels Verburgh, Jens Teunckens, Terry Osei-Berkoe of Noah Fadiga kwamen (voorlopig) zelfs nooit in actie. En dan slaan we uiteraard nog heel wat namen over.



Niet veel om over naar huis te schrijven dus de voorbije jaren, en ook in een al veel verder verleden blijven we steken bij een Olivier De Cock of Birger Maertens. Waardevolle spelers en in zeker zin zelfs clubiconen, maar niet van het kaliber waar ze in Genk, Anderlecht en Standard geregeld mee mochten uitpakken. Zelfs absolute legendes als Timmy Simons, Gert Verheyen, Danny Verlinden en Franky Van der Elst werden elders gevormd. Geen wonder dus dat De Ketelaere nu al met stip als het grootste talent sinds Marc Degryse, die in 1983 (!) zijn debuut vierde bij de Bruggelingen, wordt genoteerd.

VAN BUITEN –NAAR BINNENLAND
Club concentreerde zich de laatste tijd dan ook vooral op de mercato, waar buitenlands talent dan maar voor de verhoopte winst moest zorgen. Een tactiek die zijn vruchten al afwierp met de verkoop van Wesley Moraes, voetsporen waar Emmanuel Dennis en Krépin Diatta allicht binnenkort in zullen treden. Vooral de Afrikaanse markt blijkt dus erg in trek, met nu Odilon Kossounou en Youssouph Badji – die al indruk maakte bij de beloften – als nieuwste projecten. Gezien de hoge succesratio zit het daar evenwel stilaan snor, en dus was het moment aangebroken om de focus op wat anders te verleggen.



Het genereren van goudhaantjes uit de eigen jeugd dus, een gebied waarin Club al even achterop hinkt op concurrenten als Genk, Standard en vooral Anderlecht. De Brusselaars bouwde doorheen de jaren een fikse reputatie op als opleidingscentrum, al leerde Paars-Wit in deze campagne dat niet alle jonkies uit hetzelfde hout gesneden zijn – een steen waar Blauw-Zwart zich zoals we hierboven lieten zien ook al aan stootte. Toch werden nog maar net Alexis Saelemaekers en Sebastiaan Bornauw voor grofweg dezelfde prijs als Engels en Oulare verkocht, centen die uitstekend van pas kwamen voor de clubkassa.

NIET LANGER JALOERS
Met Jérémy Doku, Yari Verschaeren, Sambi Lokonga en Marco Kana zit Anderlecht vandaag bovendien nog steeds op een goudmijn, zowat de enige troef in het Lotto Park waar ze vandaag in Jan Breydel jaloers op zijn. Alhoewel. Terwijl de meeste RSCA-jonkies zelfs in eigen land nog volop in hun leerproces zitten, maakten De Ketelaere en De Cuyper tegen tegenstanders van toch een heel ander kaliber direct al een volwassen indruk. Net zoals Openda vorig jaar zonder schroom het Champions League-toneel betrad. In het kopje zit het dus alvast goed, wat niet van iedereen op die leeftijd gezegd kan worden.



Hoewel talent dus de meest bepalende factor is voor het al dan niet doorbreken van eigen jeugd, speelt omkadering uiteraard ook een rol. In de jongere gelederen, waar sinds kort ex-spelers als Simons en Tim Smolders hun expertise doorgeven, maar ook bij de A-kern zelf. Daar wordt vooral het belang van Carl Hoefkens, eveneens vroeger al actief in Brugge, onderstreept. De voormalige verdediger stroomde deze zomer vanuit de jeugdwerking door naar de eerste ploeg, waar hij zich als assistent van Clement vooral bekommert om de jonkies. Een functie die de hoofdcoach onder MPH zelf ook nog vervulde.

BLAUW-ZWARTE DUIVELS
Clement weet dus als geen ander hoe hij zijn jonge gasten moet benaderen, een bijkomende troef in de nieuwe ambities op Jan Breydel. Wanneer dat stadion binnen enkele jaren verlaten wordt, volstaat het namelijk niet om alleen maar de competitie te domineren. Club hoopt dat tegen dan te doen met een elftal dat grotendeels bestaat uit zelf opgeleide spelers, een stijlbreuk met het verleden die indien succesvol de rest van de JPL alleen nog maar meer angst zal inboezemen. Mechele, Engels en Oulare waren de voorlopers, De Ketelaere en De Cuyper voorlopig de exponenten. En wie weet wel de start van een generatie Blauw-Zwarte Duivels.

LEES OOK: Raman haalt gram bij KVM: “Boze reactie sprak boekdelen”

Wie heeft volgens u vandaag de beste jongeren?

Meest recent

Tresoldi wrijft zijn ogen uit na hattrick: "Sprakeloos"

Voor de wedstrijd verklaarde Nicolo Tresoldi nog dat het een jongensdroom was om in San Siro te ...

55
55
Kranten delen 10 uit bij Club: "40 miljoen niet meer genoeg"

Club Brugge heeft dinsdagavond één van de strafste resultaten uit zijn geschiedenis ...

259
259
CL: Vandevoordt de held van Leipzig, andere Belgen balen

Naast Club Brugge kwamen er dinsdagavond nog heel wat Belgen in actie in de Champions League. ...

18
18
Wat een stunt! Hattrickheld Tresoldi loodst Club langs Inter

Club Brugge heeft in zijn tweede wedstrijd in de league phase van de Champions League de nul op ...

215
215
Bondscoach buiten? Flames reageren na WK-domper

De Red Flames zijn dinsdagavond tegen een enorme ontgoocheling aangelopen. Ze moeten immers een ...

103
103
'OHL kijkt aandachtig mee: overname Leicester op komst'

Enkele jaren geleden investeerde OH Leuven nog stevig met het doel om de Belgische subtop te ...

58
58
Geen stunt voor Club halfweg: fans zien grote achilleshiel

Club Brugge begon zijn campagne in de Champions League in september met een pijnlijke thuisnederlaag ...

121
121
'Nachtmerrie Hubert: 11 afwezigen bij Union tegen Sociedad'

Donderdag wordt een drukke dag, want dan komen maar liefst vier Belgische clubs in actie in Europa. ...

77
77
Club NXT pakt op de valreep nog punt in Youth League

Club Brugge gaat in de Champions League op zoek naar zijn eerste punten op het veld van Inter. De ...

42
42
Drama voor Red Flames: WK-droom spat uiteen

Om 18u speelden de Red Flames de terugwedstrijd in en tegen Polen. In Leuven wonnen ze met 1-0. ...

180
180
Kongolo verklapt: De Condé en Croonen voerden druk op

KRC Genk boekte een deugddoende zege tegen KV Kortrijk. Ze wonnen overtuigend met 3-0 en de Cegeka ...

135
135
Grote gelijk van Rigaux: geviseerde JPL-transfer is succes

Nacho Ferri (22) heeft zijn draai inmiddels gevonden in Nederland, maar de Spaanse spits moest in ...

56
56
Inter-Club: Leko komt met één grote verrassing

Club Brugge speelt om 21u zijn tweede match in de League Phase in de Champions League. De ...

79
79
'Club Brugge-fans zien droomdeal wegvallen: géén terugkeer'

Het is voorlopig stil rond Aleksandar Stankovic. De middenvelder maakte afgelopen zomer de overstap ...

184
184
Verhuurde spelers: Belg verrast iedereen in Eredivisie

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

29
29
OH Leuven haalt slag thuis met nieuw contract

OH Leuven pakte afgelopen weekend knap een punt bij Union SG, maar tot op heden zijn de resultaten ...

26
26
Carvajal verrast iedereen met Spaanse transfer

Dani Carvajal begint aan een nieuw hoofdstuk in zijn indrukwekkende carrière. De 34-jarige ...

28
28
Frankrijk maakt gehakt van Godts: PSG heeft nu al spijt

Zeven weken. Langer duurde het niet voor Frankrijk de naam van Bradley Barcola weer bovenhaalde. ...

109
109
Nainggolan steigert na Vanaken-uitspraak: "Wa zegde gij na?"

KRC Genk heeft afgelopen weekend eindelijk nog eens gewonnen en haalde het met 3-0 van KV Kortrijk. ...

680
680
'Gevecht om Frenkie barst los: spetterende transfersom'

In de Champions League gaat FC Barcelona dinsdagavond op bezoek bij Galatasaray. Dat zal vooralsnog ...

117
117
Markante Bruno-onthulling: "Toen Sibierski afwezig was ..."

RSC Anderlecht besloot afgelopen zomer om voor het eerst in zijn geschiedenis in zee te gaan met een ...

356
356
Goud voor Club: Leko voorspelt volgende toptransfer

Club Brugge kruist dinsdagavond de degens met Internazionale in de Champions League. Traditiegetrouw ...

242
242
'Ruben van Bommel slaat bloedmooie BN'er aan de haak'

Ruben van Bommel gaat momenteel door een erg aangename periode. De zoon van Belgisch bondscoach Mark ...

159
159
Grazie Infantino: Club Brugge in race om waanzinnige jackpot

Club Brugge wil dinsdagavond tegen Internazionale opnieuw een goed resultaat neertzetten in de ...

186
186
Ferme strijd barst los bij Rode Duivels: “Kans gegrepen”

De Rode Duivels beschikken weer over heel wat weelde en bondscoach Mark van Bommel moest afgelopen ...

193
193

Meer sportnieuws