De unieke spits Onuachu: in de voetsporen van Samatta

423
De unieke spits Onuachu: in de voetsporen van Samatta

Genk ving in januari de jackpot met de lucratieve verkopen van Sander Berge (21,5 miljoen) en Ally Samatta (10,5 miljoen). Knap financieel werk van technisch directeur Dimitri de Condé, maar op sportief vlak betekent hun vertrek wel een serieuze aderlating. Dezelfde profielen zijn namelijk niet voorhanden in Limburg, waardoor de landskampioen nu moet roeien met de riemen die het heeft. Met Paul Onuachu als nieuwe doelpuntenmaker lijkt het, ondanks zijn vele werkpunten, echter wel snor te zitten.

VOORKEUR OP ODEY

Na 191 officiële wedstrijden en 76 doelpunten ruilde Samatta in januari de Luminus Arena in voor Aston Villa. Een droom die werkelijkheid werd voor de Tanzaniaan, die al van kleins af hoopte om ooit in de Premier League te kunnen voetballen. De Limburgers verliezen daarmee evenwel een pure goalgetter én een absolute topspits naar de normen van onze nationale competitie.

Toch verkozen ze om in de wintermercato geen nieuwe aanvaller te halen. Met Onuachu (25 jaar, aankoopprijs: zes miljoen) en Stephen Odey (22, drieënhalf miljoen) had de club immers al twee (dure) wissels op de toekomst klaar. Geen kapitaalsvernietiging in Genk, en dus was de keuze voor Onuachu als nieuwe aanvalsleider logisch. De Nigeriaan staat tenslotte enkele stappen verder in zijn ontwikkeling dan Odey.



EFFICIËNTER DAN SAMATTA ...

Het neemt niet weg dat ook Onuachu nog tijd nodig heeft om zich volledig te kunnen ontplooien. In een zwalpend elftal staat de boomlange aanvaller, die vlot de dubbele meter overschrijdt, er vaak alleen voor in het vijandig gebied. Desondanks lijkt hij wonderwel vlot de weg naar het doel te vinden.

In de Jupiler Pro League is Onuachu bijvoorbeeld al goed voor acht doelpunten in 20 matchen, waarin hij overigens 15 keer aan de aftrap verscheen. Er lopen heel wat minder doelgerichte spitsen rond op de Belgische velden.



Dit seizoen prikte Samatta één goaltje minder dan Onuachu, en dat nochtans in hetzelfde aantal wedstrijden. Maar de Tanzaniaan had daar wel meer tijd voor nodig. Samatta was goed voor 0,38 doelpunt per 90 minuten, Onuachu is met zijn 0,5 momenteel dus toch flink wat efficiënter.

Maar om Samatta écht de loef te kunnen afsteken als Genkse killer, zal Onuachu dat gemiddelde wel moeten zien aan te houden. In vijf seizoenen scoorde Samatta daar 0,46 goals per volledige wedstrijd. Een waanzinnig cijfer. 

… EN OOK DODELIJKER

Door zijn grote gestalte én onderschat voetenspel weten verdedigers van de tegenpartij vaak niet hoe ze Onuachu aan moeten pakken. Die weegt dan ook enorm op een defensie, zo blijkt uit zijn vele doelpogingen – gemiddeld 3,17 schoten per match, heel wat dreigender dan Samatta (2,68). Bovendien eindigen Onuachu (51%) zijn raketten flink wat meer binnen kader dan die van de huidige spits van Aston Villa (36%).



Onuachu scoorde zijn acht competitietreffers dan ook op amper 51 doelpogingen. Dat komt dus neer op 15,6% kans op een doelpunt bij elk schot naar doel. Bij Samatta lag die omzetting naar doelpunten dit seizoen iets lager met 14% (zeven goals in 50 pogingen). Onuachu heeft dus minder tijd én kansen nodig om Samatta niet alleen te evenaren, maar zelfs te overklassen. Althans dit seizoen.

ONDERSCHAT VOETENWERK

Zijn stijl oogt soms wat houterig en klungelig, maar de voetballende kwaliteiten van Onuachu worden zoals hierboven al gesteld vaak onderschat. In het samenspel is de lange aanvaller meer dan nuttig, met een accurate passing (82%) die lijkt op die van Samatta (81,5%). Ook qua aantal passes doet de Nigeriaan niet onder voor zijn ex-ploegmaat.

Een voorbeeld van Onuachu zijn mix aan kwaliteiten, met naast kracht dus ook een goede balbehandeling én killersinstinct, zagen we tijdens zijn recentste treffer tegen Antwerp. In minuut elf werd hij in de voeten aangespeeld door Carlos Cuesta, waarbij de nochtans sterke Abdoulay Seck simpel afgehouden werd. Targetman: check.



Met twee subtiele baltoetsen speelde Onuachu zich vervolgens knap vrij tussen Steven Defour en Lior Refaelov, en leverde hij de bal af aan Dries Wouters. Combinatiespel: check. Wouters speelde vervolgens door naar Théo Bongonda, die op zijn beurt een voorzet afleverde op het hoofd van … opnieuw Onuachu. Killer: check. De 0-1 werd zo opgezet én afgewerkt door de nieuwe aanvalsleider, die al zijn wapens in één keer tentoonspreidde.

WERKPUNTEN

Door het vertrek van Samatta trekt Genk nu volledig de kaart van Onuachu. Voorlopig lijkt die keuze zeker terecht, maar er mag niet vergeten worden dat de ruwe diamant toch ook nog flink wat werkpunten heeft. Op conditioneel vlak bijvoorbeeld, want vaak sleurt hij zich naar het laatste fluitsignaal toe.

Al een geluk bij een ongeluk dat Genk geen Europees voetbal meer speelt, want twee wedstrijden per week lijkt op dit moment te hoog gegrepen voor hem. Mits wat extra fysieke bagage, kan Onuachu dan ook nog veel beslissender worden voor zijn ploeg. 



Voor zijn lengte is hij wel verrassend snel, wat vaak wordt onderschat door zijn tegenstanders. Anderzijds wordt Onuachu zijn kopspel dan weer net óverschat. Met zijn dubbele meter zou hij er – letterlijk – met kop en schouders moeten uitsteken, maar de Nigeriaan gaat luchtduels net iets te vaak uit de weg.

Wanneer hij zich dan toch eens waagt aan een kopduel, dan komt Onuachu logischerwijze dikwijls als winnaar uit de strijd. Enkel Shamar Nicholson, Obbi Oulare, Igor De Camargo en Jonathan Bolingi trekken nog vaker aan het langste eind in de lucht.

UNIEK IN ZIJN SOORT

Neen, Onuachu is niet de nieuwe Samatta. Daarvoor is het verschil in speelstijl tussen beiden net iets te groot. Onuachu bewijst momenteel wél dat hij net zo een grote killer is. En laat doelpunten maken nog steeds één van de belangrijkste vereisten zijn voor een aanvaller.

De toekomst zal uitwijzen hoe Onuachu zich verder zal ontwikkelen, maar zijn start in ons land is alvast veelbelovend. Indien hij een échte meerwaarde wordt bij Genk, zal hij dankzij zijn uniek profiel ongetwijfeld dezelfde prijsklasse als zijn voorganger benaderen. En spreken wij allicht over een zoveelste meesterzet van De Condé.

LEES OOK: Euvrard baalt: Standard incasseert mokerslag van jewelste

Wordt Onuachu een topspits bij KRC Genk?

Meest recent

Kohnen briest op Charleroi-fans: “Erg gefrustreerd”

De fans Sporting Charleroi lieten zich al verschillende keren van hun slechtste kant zien. In de ...

4
4
Euvrard baalt: Standard incasseert mokerslag van jewelste

Standard Luik hoopt snel waar een de top van het Belgische voetbal te staan, maar dat is ...

20
20
Compper voelt druk intern stijgen: ontslagroep bij Antwerp?

Royal Antwerp FC zit in de competitie in de hoek waar de klappen vallen. Hoofdtrainer Marvin Compper ...

56
56
"Kind gewond door rookbom": Charleroi grijpt hard in

Sporting Charleroi heeft op de webstek een opmerkelijke straf opgelegd nadat het in de bekerclash ...

23
23
Na stunt tegen Anderlecht: Messoudi roept straffe taal

Beerschot schakelde in de Croky Cup RSC Anderlecht uit, een ferme stunt van de tweedeklasser. Maar ...

57
57
Kustoorlog escaleert volledig bij KVDO: "Het is moorddadig"

De crisis bij KV Diksmuide Oostende blijft voor onrust zorgen en dreigt steeds meer sporen na te ...

43
43
Ook CPL-matchen afgelast: inhaaldatum KV Kortrijk-KV Mechelen

Storm Austen raast door het land den de Pro League heeft beslist om in te grijpen. In de Jupiler Pro ...

180
180
Allegri houdt koppig vast aan De Bruyne-plan: "Hij kan het"

Het zijn woelige weken geweest voor Kevin De Bruyne, waarin hij van het ene uiterste in het andere ...

29
29
Spijt van keuze voor Duitsland: "Als Klopp me oproept, zeg ik nee"

Spelers met dubbele nationaliteit, het is in ons land de laatste jaren een heet hangijzer geworden. ...

117
117
Toptalent komt plots boven bij Anderlecht: Bruno verklaart

Anderlecht stond donderdagavond onder zware druk in Polen na de nederlagen tegen Dinamo Zagreb en ...

270
270
Geen JPL-voetbal vanavond: Kortrijk-Mechelen afgelast

Competitievoetbal was de voorbije anderhalve maand schaars in ons land. Eind september en begin ...

87
87
De Ketelaere krijgt ervan langs in Italië: "Dat doet hij niet"

Het werd donderdag een uitstekende Europese avond voor de Belgische clubs, maar andere landgenoten ...

156
156
'Bom' op Belgisch voetbal wordt sisser: Antwerp vangt bot

De voorbije jaren zijn er al enkele bommetjes ontploft in de voetbalwereld, die het transfersysteem ...

185
185
TRANSFERUURTJE: 'Nilis verrast, Genk hakt knoop door over revelatie'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

98
98
Vitor Bruno rekent op ‘lieveling’: Anderlecht-pion staat op

RSC Anderlecht deed vertrouwen op in de Europa League. Tegen Jagiellonia won Anderlecht met 0-3. ...

268
268
Nachtmerrie wordt sprookje: Antwerp-fan Huybrechts in extase

Kim Huybrechts leek naast het EK darts te grijpen en zag alweer een grote kans door de vingers ...

34
34
Florucz baalt ondanks zege Union: “Zo wil je niet voetballen”

Union SG gooit hoge ogen in Europa. De Brusselse club won in een leeg Düsseldorf met 4-0 van ...

41
41
Club NXT-talent klopt op de deur: “Ik wil debuut maken”

De afgelopen seizoenen braken heel wat talenten bij Club Brugge door via Club NXT. De U23-ploeg van ...

339
339
Stroeykens slaat ferm op tafel: “Niet rond de pot draaien”

RSC Anderlecht heeft vertrouwen getankt in de Europa League. Paars-Wit won met overtuigende 0-3 ...

374
374
AA Gent likt wonden: spelers steken koppen bij elkaar voor Anderlecht

KAA Gent is de leider van de Jupiler Pro League, maar de afgelopen wedstrijden kreeg het klappen. In ...

185
185
'D'Onofrio laat zich weer zien bij Standard'

De laatste echte gloriejaren van Standard liggen intussen toch al even achter ons. De laatste ...

258
258
Albert onder de indruk bij Anderlecht: "Hij is dé leider"

Anderlecht heeft donderdag na een woelige week de rust doen terugkeren. Na de nederlagen tegen ...

279
279
Marca kiest 100 beste spelers: 2 Belgen én 2 Club-spelers

Maandagavond wordt in Londen de Gouden Bal uitgereikt om de beste speler van vorig seizoen te ...

267
267
Geweldige Belgische week in Europa: extra zuur verlies Gent

Het Belgische voetbal kan terugblikken op een uitstekende week. Maar liefst vier van de vijf ...

205
205
Opmars KV Mechelen: Vanderbiest doet forse uitspraak

Na bekervoetbal vorig weekend en een Europese midweek wordt er dit weekend weer gevoetbald in de ...

128
128

Meer sportnieuws