De unieke spits Onuachu: in de voetsporen van Samatta

423 stemmen
De unieke spits Onuachu: in de voetsporen van Samatta

Genk ving in januari de jackpot met de lucratieve verkopen van Sander Berge (21,5 miljoen) en Ally Samatta (10,5 miljoen). Knap financieel werk van technisch directeur Dimitri de Condé, maar op sportief vlak betekent hun vertrek wel een serieuze aderlating. Dezelfde profielen zijn namelijk niet voorhanden in Limburg, waardoor de landskampioen nu moet roeien met de riemen die het heeft. Met Paul Onuachu als nieuwe doelpuntenmaker lijkt het, ondanks zijn vele werkpunten, echter wel snor te zitten.

VOORKEUR OP ODEY

Na 191 officiële wedstrijden en 76 doelpunten ruilde Samatta in januari de Luminus Arena in voor Aston Villa. Een droom die werkelijkheid werd voor de Tanzaniaan, die al van kleins af hoopte om ooit in de Premier League te kunnen voetballen. De Limburgers verliezen daarmee evenwel een pure goalgetter én een absolute topspits naar de normen van onze nationale competitie.

Toch verkozen ze om in de wintermercato geen nieuwe aanvaller te halen. Met Onuachu (25 jaar, aankoopprijs: zes miljoen) en Stephen Odey (22, drieënhalf miljoen) had de club immers al twee (dure) wissels op de toekomst klaar. Geen kapitaalsvernietiging in Genk, en dus was de keuze voor Onuachu als nieuwe aanvalsleider logisch. De Nigeriaan staat tenslotte enkele stappen verder in zijn ontwikkeling dan Odey.



EFFICIËNTER DAN SAMATTA ...

Het neemt niet weg dat ook Onuachu nog tijd nodig heeft om zich volledig te kunnen ontplooien. In een zwalpend elftal staat de boomlange aanvaller, die vlot de dubbele meter overschrijdt, er vaak alleen voor in het vijandig gebied. Desondanks lijkt hij wonderwel vlot de weg naar het doel te vinden.

In de Jupiler Pro League is Onuachu bijvoorbeeld al goed voor acht doelpunten in 20 matchen, waarin hij overigens 15 keer aan de aftrap verscheen. Er lopen heel wat minder doelgerichte spitsen rond op de Belgische velden.



Dit seizoen prikte Samatta één goaltje minder dan Onuachu, en dat nochtans in hetzelfde aantal wedstrijden. Maar de Tanzaniaan had daar wel meer tijd voor nodig. Samatta was goed voor 0,38 doelpunt per 90 minuten, Onuachu is met zijn 0,5 momenteel dus toch flink wat efficiënter.

Maar om Samatta écht de loef te kunnen afsteken als Genkse killer, zal Onuachu dat gemiddelde wel moeten zien aan te houden. In vijf seizoenen scoorde Samatta daar 0,46 goals per volledige wedstrijd. Een waanzinnig cijfer. 

… EN OOK DODELIJKER

Door zijn grote gestalte én onderschat voetenspel weten verdedigers van de tegenpartij vaak niet hoe ze Onuachu aan moeten pakken. Die weegt dan ook enorm op een defensie, zo blijkt uit zijn vele doelpogingen – gemiddeld 3,17 schoten per match, heel wat dreigender dan Samatta (2,68). Bovendien eindigen Onuachu (51%) zijn raketten flink wat meer binnen kader dan die van de huidige spits van Aston Villa (36%).



Onuachu scoorde zijn acht competitietreffers dan ook op amper 51 doelpogingen. Dat komt dus neer op 15,6% kans op een doelpunt bij elk schot naar doel. Bij Samatta lag die omzetting naar doelpunten dit seizoen iets lager met 14% (zeven goals in 50 pogingen). Onuachu heeft dus minder tijd én kansen nodig om Samatta niet alleen te evenaren, maar zelfs te overklassen. Althans dit seizoen.

ONDERSCHAT VOETENWERK

Zijn stijl oogt soms wat houterig en klungelig, maar de voetballende kwaliteiten van Onuachu worden zoals hierboven al gesteld vaak onderschat. In het samenspel is de lange aanvaller meer dan nuttig, met een accurate passing (82%) die lijkt op die van Samatta (81,5%). Ook qua aantal passes doet de Nigeriaan niet onder voor zijn ex-ploegmaat.

Een voorbeeld van Onuachu zijn mix aan kwaliteiten, met naast kracht dus ook een goede balbehandeling én killersinstinct, zagen we tijdens zijn recentste treffer tegen Antwerp. In minuut elf werd hij in de voeten aangespeeld door Carlos Cuesta, waarbij de nochtans sterke Abdoulay Seck simpel afgehouden werd. Targetman: check.



Met twee subtiele baltoetsen speelde Onuachu zich vervolgens knap vrij tussen Steven Defour en Lior Refaelov, en leverde hij de bal af aan Dries Wouters. Combinatiespel: check. Wouters speelde vervolgens door naar Théo Bongonda, die op zijn beurt een voorzet afleverde op het hoofd van … opnieuw Onuachu. Killer: check. De 0-1 werd zo opgezet én afgewerkt door de nieuwe aanvalsleider, die al zijn wapens in één keer tentoonspreidde.

WERKPUNTEN

Door het vertrek van Samatta trekt Genk nu volledig de kaart van Onuachu. Voorlopig lijkt die keuze zeker terecht, maar er mag niet vergeten worden dat de ruwe diamant toch ook nog flink wat werkpunten heeft. Op conditioneel vlak bijvoorbeeld, want vaak sleurt hij zich naar het laatste fluitsignaal toe.

Al een geluk bij een ongeluk dat Genk geen Europees voetbal meer speelt, want twee wedstrijden per week lijkt op dit moment te hoog gegrepen voor hem. Mits wat extra fysieke bagage, kan Onuachu dan ook nog veel beslissender worden voor zijn ploeg. 



Voor zijn lengte is hij wel verrassend snel, wat vaak wordt onderschat door zijn tegenstanders. Anderzijds wordt Onuachu zijn kopspel dan weer net óverschat. Met zijn dubbele meter zou hij er – letterlijk – met kop en schouders moeten uitsteken, maar de Nigeriaan gaat luchtduels net iets te vaak uit de weg.

Wanneer hij zich dan toch eens waagt aan een kopduel, dan komt Onuachu logischerwijze dikwijls als winnaar uit de strijd. Enkel Shamar Nicholson, Obbi Oulare, Igor De Camargo en Jonathan Bolingi trekken nog vaker aan het langste eind in de lucht.

UNIEK IN ZIJN SOORT

Neen, Onuachu is niet de nieuwe Samatta. Daarvoor is het verschil in speelstijl tussen beiden net iets te groot. Onuachu bewijst momenteel wél dat hij net zo een grote killer is. En laat doelpunten maken nog steeds één van de belangrijkste vereisten zijn voor een aanvaller.

De toekomst zal uitwijzen hoe Onuachu zich verder zal ontwikkelen, maar zijn start in ons land is alvast veelbelovend. Indien hij een échte meerwaarde wordt bij Genk, zal hij dankzij zijn uniek profiel ongetwijfeld dezelfde prijsklasse als zijn voorganger benaderen. En spreken wij allicht over een zoveelste meesterzet van De Condé.

LEES OOK: Onuachu grote finaleheld, Vanhoutte baalt in Coupe de France

Wordt Onuachu een topspits bij KRC Genk?

Meest recent

TU: 'Trainerscarrousel in JPL, eerste aanwinsten Club/RSCA'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

133
133
Rampscenario voor Genk: halve basisploeg mist barrage

Op de valreep kroonde KRC Genk zich alsnog tot winnaar van de Europe Play-Offs. Straks weten de ...

24
24
Janssen onthult toekomstplannen: "Anderlecht of Brugge?"

Het einde van het seizoen gaat traditiegetrouw weer gepaard met oudgedienden die op emotionele wijze ...

153
153
Kippenvel: Van der Elst schrijft eerbetoon aan Vanaken

Christos Tzolis is de gevierde held bij Club Brugge, maar ook Hans Vanaken zijn aandeel in de ...

42
42
'Code rood voor Sibierski: nieuw toptarget Anderlecht'

RSC Anderlecht hoopt een op z'n zachtst gezegd matig seizoen nog in schoonheid af te sluiten tegen ...

142
142
Verhaeghe dropt hint over exit: Club Brugge te koop?

Club Brugge viert straks de twintigste landstitel in het clubbestaan. De zevende al in de afgelopen ...

246
246
Engeland in shock: Tielemans-bom hangt boven Villa

Tielemans heeft Aston Villa de Europa League bezorgd. Maar daarom kan het nu ook moeilijk worden ...

421
421
Euvrard reageert na zware rellen bij Standard-Charleroi

Standard en Sporting Charleroi hebben voor de zoveelste keer hun eigen imago besmeurd na een Waalse ...

141
141
STVV heeft opvolger Wouter Vrancken bijna beet

Wouter Vrancken verlaat STVV. De Belgische trainer en de club maakten dat officieel bekend. De ...

210
210
Afscheid Janssen en Kerk: "De mooiste jaren bij Antwerp"

Royal Antwerp FC sloot het seizoen af met een zege tegen een zeer matig KVC Westerlo. Voor Vincent ...

168
168
Grote rel dreigt bij Club: “Hij komt hier niet mee weg”

Bart Verhaeghe heeft zijn zin gekregen: Club NXT blijft dan toch in 1B. Maar die redding kan Club ...

786
786
Genk haalt opgelucht adem: jongeling alweer uitblinker

KRC Genk heeft de Europe Play-Offs gewonnen. Ze pakten een 0-2-zege bij OH Leuven en Standard ging ...

196
196
Vierende Kompany stuurt boodschap richting Anderlecht

Vincent Kompany heeft van Bayern München weer een machine gemaakt. De Duitsers wonnen zonder ...

336
336
Defour voorspelt toptransfer bij KRC Genk

Bij KRC Genk gaat komende zomer de kassa weer rinkelen. De Limburgers hebben heel veel jong talent, ...

190
190
Club Brugge wint jackpot: ruim 150 miljoen euro

Club Brugge is de verdiende kampioen. En dat voor de 20ste keer. Het was een cruciale titel voor ...

481
481
Anderlecht opgelucht: trio toont zich voor komend jaar

RSC Anderlecht werd vierde. Na compleet mislukte mercato’s van het vorige beleid was dit het ...

342
342
'Stankovic hakt belangrijke transferknoop door'

Bij Club Brugge zal na het titelfeest de blik snel op de zomermercato gaan. De vraag lijkt op dit ...

547
547
Pijnlijke beelden: Waalse derby ontspoort nog helemaal

De Europe Play-Off eindigde zaterdag voor Standard op pijnlijke wijze. Het gaf de eindwinst nog uit ...

481
481
Ontknoping LaLiga: drama voor Witsel, Getafe Europa in

Zaterdagavond stond in Spanje de ontknoping van het seizoen op het programma. Bovenaan het ...

115
115
Standard faalt: Genk wint alsnog Europe Play-Off

De Europe Play-Off heeft zaterdagavond nog een verrassende ontknoping gekend. Standard begon als ...

225
225
Ferrera kondigt na degradatie meteen ontslag bij Dender aan

Na twee seizoenen is voor FCV Dender zaterdag een einde gekomen aan het avontuur in de Jupiler Pro ...

148
148
Dubbel is een feit: Bayern pakt nu ook de beker

Bayern München sluit het seizoen af met de Duitse dubbel. Na de landstitel heeft het ...

99
99
Kogel door de kerk: Vrancken kondigt vertrek bij STVV aan

STVV heeft dit seizoen de hele Belgische voetbalwereld verbaast. De Kanaries sluiten het seizoen af ...

219
219
Sibierski krijgt transfertip: Anderlecht moet aan de bak

Anderlecht heeft zich donderdagavond al verzekerd van de vierde plaats en bijhorend ticket voor de ...

350
350
'Barça dringt aan: Club legt vraagprijs vast'

Club Brugge maakt zich na het veroveren van de titel op voor een bewogen transferzomer. Heel wat ...

501
501

Meer sportnieuws