De 4 werken van Vercauteren: hoe Anderlecht nog in PO I kan geraken

door
De 4 werken van Vercauteren: hoe Anderlecht nog in PO I kan geraken

Zaterdagavond, omstreeks 22u15. Wanneer Lawrence Visser een einde maakt aan KV Mechelen tegen Anderlecht, ziet het ernaar uit dat Paars-Wit in één klap ook haar PO I-ambities definitief mag opbergen. Daags nadien gaan echter ook zowel Genk áls Zulte Waregem onderuit, en dus rest in het Lotto Park nog steeds een sprankeltje hoop op een plek in de top zes. Vermits Frank Vercauteren het in de resterende duels dan wel over een andere boeg zal moeten gooien, sprokkelden wij enkele goedbedoelde tips bij elkaar.


De opdracht belooft alvast niet eenvoudig te worden, want hoewel het programma meevalt – Eupen en Essevee thuis, Waasland-Beveren en STVV uit – mag Anderlecht in die vier matchen allicht niets meer laten liggen. Een heikele taak, zeker als je bedenkt dat de Brusselaars tot dusver amper acht keer aan het langste eind trokken. Bovendien blijven blessures hun tol eisen. Yari Verschaeren is zondag weer inzetbaar, maar van Nacer Chadli of Kemar Roofe valt voorlopig nog altijd geen spoor te bekennen. Op de koop toe zit man-in-vorm Jérémy Doku dit weekend dan ook nog eens zijn schorsing uit. Tel daarbij nog de zaken die sowieso al fout liepen, en wij zien toch aanleiding genoeg om een aantal zaken te wijzigen. Vier suggesties.

1. PROBEER EENS WAT ANDERS
Op zich geen wereldschokkend voorstel, maar ondanks alle golven van vernieuwing lijkt Anderlecht soms vastgeroest te zitten in bepaalde ideeën en structuren. De 4-3-3 bijvoorbeeld, waarin onder Vercauteren alleen de punt op het middenveld van richting veranderde – en de backs zich niet langer hoefden te bekommeren om inverted looplijnen. Een significante ingreep die ook haar vruchten afwierp, want samen zorgden Sambi Lokonga en Peter Zulj voor meer stabiliteit op het middenveld. Van een succesformule kunnen we echter toch ook niet bepaald spreken, en dus mag Vercauteren wat ons betreft gerust eens wat anders proberen.



De precieze invulling kan dan nog met Vincent Kompany worden besproken, maar de opties zijn alvast eindeloos. Twee aanvallers en een ruit in het midden zoals AA Gent, of met drie achterin zoals Club Brugge: wie weet pakt de mosterd dan plots wél. Iets meer creativiteit ten opzichte van de eigen kern kan trouwens ook wonderen doen. Het gebrek aan een spits was dit seizoen continu een item, maar wij herinneren ons hoe Spanje ooit het EK won met Cesc Fabregas in de punt. Toegegeven, zulke experimenten pakten eerder dit seizoen niet goed uit. Toch valt het op hoe dit soort oplossingen in het Lotto Park vandaag niet worden gevonden.

2. GOK OP DE NIEUWELINGEN

Tenzij dan in de jeugd, waar Antoine Colassin omgetoverd werd tot speerpunt om die rol vervolgens ook bij de hoofdmacht met verve in te vullen. Helaas sloeg het noodlot wederom toe, want op de revelatie van 2020 hoeft Anderlecht tijdens de eindsprint niet meer te rekenen. Hoewel we graag een lans breken voor spitsvondige alternatieven, moeten we dus toegeven dat de mogelijkheden voorin echt wel uiterst beperkt zijn. Daarom zouden wij toch maar vol inzetten op huurling Dejan Joveljic, iets wat Vercauteren in Mechelen ook deed. Zonder ons helemaal te overtuigen van zijn kunnen, gaf hij daar de indruk momenteel de beste keuze te zijn.



Marko Pjaca daarentegen kwam in zijn korte invalbeurten nog veel bleker voor de dag. Nu Paars-Wit het zonder Doku moet stellen, dreigt echter een acuut tekort aan creativiteit. Michel Vlap mag dan wel een killer zijn, een ploeg doen draaien blijkt net wat teveel gevraagd. Voor Verschaeren komt die verantwoordelijkheid dan weer te vroeg, en dus is het misschien wel tijd om te gokken op Pjaca. Een risico, maar als hij het nu niet kan brengen vragen wij ons toch af waarom Michael Verschueren hem überhaupt naar Anderlecht haalde – een bedenking die ook voor Joveljic opgaat. Tot slot zouden we ook met Kemar Lawrence niet te lang talmen.

3. DURF TE WISSELEN
Hierboven schreven we hoe Lokonga samen met Zulj meer evenwicht in het elftal bracht, maar de laatste tijd bleef het toptalent wel fiks onder zijn potentiële niveau. Wie weet kan een andere rol – zie ons voorstel over een formatiewissel – zoden aan de dijk brengen, maar op dit moment heeft de middenvelder naar onze mening meer weg van een zwakke schakel dan van een sterkhouder. Zonder daarom zijn capaciteiten in twijfel te trekken, stellen wij ons dan ook stilaan de vraag of zowel Anderlecht als Lokonga zélf er toch niet beter bij gebaat zouden zijn om hem eventjes aan de kant te laten. Zelfs al was het maar voor één wedstrijd.



Hoe zwak hij ook speelt, de 20-jarige jonkie is vandaag immers altijd verzekerd van zijn plek. Niet gezond voor een voetballer in volle ontwikkeling, die toch het gevoel moet krijgen dat hij nog altijd wekelijks zijn plaats af hoeft te dwingen. Vraag het maar aan Dennis Praet, Youri Tielemans of de vele anderen die bij mindere prestaties toch nog steeds naar de bank verhuisden. Bovendien deed Edo Kayembe het niet slecht voor hij definitief plaats moest ruimen, Sieben Dewaele verdient misschien ook wel eens een kans op zijn natuurlijke positie. Deze bemerking gaat trouwens tevens op voor Elias Cobbaut, eveneens al wekenlang ondermaats.

4. VOEL EN ZET DRUK
We mogen ervan uitgaat dat iedereen in het Lotto Park beseft wat er op het spel staat, maar toch gaf het merendeel van de RSCA'ers – Kompany voorop – zaterdag Achter de Kazerne een eerder gelaten indruk. Na, maar vooral ook tijdens de match. Daar merkten we weinig verbetenheid om er alsnog iets van te maken, alsof Anderlecht zich na de rode kaart en de 1-0 al had neergelegd bij het onvermijdelijke verlies. En alsof het missen van PO I, voor de eerste keer in het clubbestaan nota bene, geen absolute blamage zou zijn. Zeker nu de Brusselaars écht met de rug tegen de muur staan, zou wat meer grinta dus toch welkom zijn.



Een van de betere matchen die Anderlecht dit seizoen afwerkte, was thuis tegen Club Brugge. Wat wij ons vooral herinneren uit die partij, is de hoge druk die Paars-Wit toen zette. Een schril contrast met de afwachtende houding die we de afgelopen weken toch weer zagen, iets wat zich ook laat voelen in de duels waar ze zich veel te makkelijk laten aftroeven. Het hoeft dan ook niet te verbazen dat Anderlecht in het fair-play klassement de derde plaats bezet. Niet om vuil spel te promoten, maar in die laatste vier alles-of-niets matchen mag het dus toch allemaal net iets harder. Al leggen Vercauteren en Kompany aan Doku dan wel best nog eens uit waar de grens precies ligt.

LEES OOK: Drie wissels bij Gent, Leko laat grote naam links liggen

Wat is volgens u de belangrijkste stap richting PO I voor Anderlecht?

Meest recent

Waanzinnig: Spaans duel ontaardt in ordinaire knokpartij

In de Spaanse tweede klasse hebben zich zondagavond waanzinnige taferelen afgespeeld. De ...

25
25
'Still moet 3 maand na Anderlecht-exit al opkrassen'

Bij Anderlecht is er de voorbije maanden alweer heel veel veranderd, met in februari het ontslag van ...

33
33
Vossen spreekt zich uit over zijn toekomst

Zulte Waregem is al enkele weken zeker van het behoud en dus staat er in de rest van de Relegation ...

60
60
Milan laat gouden zaak liggen: brute pech Saelemaekers

Zondagavond stond er in de Serie A nog een onvervalste topper op het programma met de wedstrijd ...

15
15
'Anderlecht krijgt opsteker voor Club en bekerfinale'

Bij Anderlecht hebben ze deze week flinke klappen gekregen. Het blijft achter met een nul op zes na ...

218
218
Taravel trekt verrassende conclusie over Anderlecht

Anderlecht heeft zondagavond geen al te beste repetitie voor de bekerfinale beleefd. Het ging met ...

161
161
Hubert spreekt duidelijke taal over rode kaart

De Brusselse derby is zondagavond een prooi geworden voor Union. Dat ging met 1-3 winnen op het veld ...

202
202
Essevee blijft door play-downs razen met klinkende zege

De Relegation Play-Off is voor Zulte Waregem een speeltuin. Het pronkt nu al met een tien op twaalf ...

41
41
Coosemans scherp: "Overenthousiaste VAR ontneemt onze kans"

Na een zes op zes tegen AA Gent en KV Mechelen leek Anderlecht opgeveerd, maar een week later is het ...

200
200
Union wipt weer over Club en deelt Anderlecht tik uit

Union is zondagavond niet bezweken onder de druk van Club Brugge. Het nam de koppositie weer over ...

133
133
Inter dankzij straf record op één zege van Italiaanse titel

De titelstrijd in Italië is bijna beslist. Inter zette zondagavond immers een nieuw stapje ...

44
44
TD Bayern onthult hét beslissende moment bij keuze voor Kompany

Vincent Kompany is dezer dagen God in München, maar dat had twee jaar geleden niemand durven ...

71
71
‘Anderlecht in paniek: verrassende nieuwe T1 op komst?’

Anderlecht staat onder druk: de club zoekt dringend een nieuwe hoofdtrainer. Enkele verrassende ...

803
803
Bizar rood Anderlecht: fans begrijpen één zaak helemaal niet

De vijfde speeldag van de Champions' Play-Off wordt zondagavond afgesloten met de Brusselse derby ...

501
501
Meesterzet Leko: "Hij wist héél goed wat hij deed"

Een week geleden leek de titelstrijd nog verloren voor Club Brugge na de nederlaag op Union, maar nu ...

183
183
Gents lichtpunt kijkt de ogen uit: "Vanaken, Vetlesen, ..."

AA Gent blijft na vijf speeldagen op zoek naar zijn eerste overwinning van de Champions' Play-Offs. ...

96
96
Nieuwe X-factor bij Club Brugge: "Bondscoach mag me bellen"

Club Brugge heeft zondagmiddag een belangrijke overwinning geboekt op het veld van AA Gent. Bij ...

181
181
KRC Genk genekt door arbitrage? Heynen spreekt zich uit

In de Europe Play-Offs heeft KRC Genk andermaal averij opgelopen op eigen veld. Tegen Standard bleef ...

375
375
Europees voetbal voor grijpen: STVV klopt KVM na comeback

Daags na de cruciale thuiszege tegen RSC Anderlecht heeft STVV opnieuw een grote stap richting een ...

91
91
Taravel gooit roer om in basiself, Union mét Khalaili

Zondagavond wordt de heenronde in de Champions' Play-Offs afgesloten met een fraaie affiche. Zo ...

59
59
Union of Club? De Mil duidt toekomstige kampioen al aan

AA Gent was tijdens de twee laatste speelrondes van de Champions' Play-Offs de scherprechter in het ...

305
305
'Rennovatie Real: terugkeer smaakmaker nú al beklonken'

Real Madrid dreigt het seizoen met lege handen te gaan afsluiten. Komende zomer zal er dan ook heel ...

147
147
'Club in actie: zes miljoen voor eerste zomeraanwinst'

Club Brugge strijdt momenteel volop voor de 20ste landstitel uit zijn clubgeschiedenis. Maar achter ...

292
292
Anderlecht houdt hart vast: Taravel legt noodscenario klaar

De bekerfinale mag dan wel het grootste doel van de komende weken zijn, in de Champions' Play-Offs ...

282
282
Leko lyrisch: nieuwe titeljoker staat op bij Club Brugge

Club Brugge heeft zondagmiddag een uitstekende zaak gedaan in de Champions' Play-Offs. Blauw-Zwart ...

232
232

Meer sportnieuws