Van passing tot fouten: de stats achter het Brugse vormdipje

870 stemmen
Van passing tot fouten: de stats achter het Brugse vormdipje

Club Brugge heeft het nieuwe kalenderjaar 2020 nog niet veel glans kunnen geven. De finale van de Croky Cup werd met de nodige moeite wel bereikt, maar in de Jupiler Pro League haalt Blauw-Zwart een matig puntengemiddelde van negen punten op 15. Niet echt cijfers voor dé titelfavoriet bij uitstek, al waren die voorbije vijf tegenstanders wel van een moeilijk kaliber. 

Enige nuance is dus wel op zijn plaats na de voorbije vier lastige verplaatsingen bij Anderlecht, KV Kortrijk, Charleroi en Standard. Daarnaast blijft een thuiswedstrijd tegen Antwerp altijd wel een grote strijd, en dat is letterlijk te nemen. Maar toch kunnen er belangrijke vaststellingen gemaakt worden over de voorbije vijf competitiewedstrijden van Club Brugge. Van verval is nog geen sprake, maar van een klein dipje misschien wel? 

MINDER BALBEZIT

Club Brugge is een ploeg die graag dominant speelt, en bijgevolg steeds het balbezit opeist. Maar tijdens de voorbije weken is dat wedstrijdaandeel flink verminderd. In het eerste competitiegedeelte anno 2019 haalde Club nog probleemloos een percentage tussen 60% en 65% per wedstrijd, maar in 2020 gaat dat gemiddelde in neerwaartse lijn.



In de voorbije vijf wedstrijden bleef het balbezit zelfs steken op 57%, met als absoluut dieptepunt de 51% tegen RSC Anderlecht. Toch is Club Brugge met 60% nog steeds de onbetwiste leider in het klassement der dominantie. AA Gent en RSC Anderlecht halen dit seizoen 56% in de Jupiler Pro League.

ONZUIVERE PASSING

De laatste weken kwam Club Brugge dan ook veel minder toe aan haar normale spel. Een eerste belangrijke paramater daarvoor is dus het dalende balbezit op zich, maar daarnaast is ook het aantal verstuurde passes drastisch afgenomen in vergelijking met de eerdere matchen in de huidige jaargang. Net zoals de precisie.

Tegen Standard, Antwerp en Anderlecht was de kwaliteit van de passing nog eerder goed, maar tegen KV Kortrijk en Charleroi viel er wel een flinke dip te constateren. De accurate passing lag toen slechts op 76%, terwijl het gemiddelde bij Club qua zuivere passes rond 84% circuleert. In de voorbije vijf matchen was dat gemiddelde 80%.



De zuiverheid in het samenspel daalde dus zienderogen in 2020, en dat was ook het geval bij het aantal van de afgeleverde passes. Enkel tegen Standard (534 passes) deed Club Brugge het meer dan behoorlijk en werd het normale ritme gerespecteerd. 

In de andere matchen tegen Antwerp (490), Charleroi (432) KV Kortrijk (459) en Anderlecht (438) was het aantal passes echter ver verwijderd van het gemiddelde van 526 stuks per wedstrijd. In de voorbije vijf duels bleef Club zo algemeen genomen steken op 470 stuks. En dat is wel toch een groot verschil.

VORMER EN VANAKEN

Een slechtere passing zorgt bijgevolg voor minder gevaar voor doel, waardoor er moeilijker kan gescoord worden. Logisch. Maar een gebrek aan efficiëntie voor doel is al langer dan vandaag een probleem op Jan Breydel. Toch kan er in de afgelopen vijf matchen niet alleen naar de aanvallers gekeken worden voor de mindere prestaties.

Het aantal passes naar de zogenaamde final third, de zone van de waarheid in de box van de tegenstander zeg maar, daalde zienderogen. Alsook de efficiëntie van die passes (van 71% naar 63%). De aanvallers van Club Brugge moesten het dus met flink wat minder aanvoer stellen. Toch best wel opvallend.
 


De gekende tandem Ruud Vormer en Hans Vanaken is uiteraard de motor van de Brugse machine, en die lijken de voorbije weken dus minder aan bod te komen. Toch blijkt dat niet helemaal correct. Vanaken kent helemaal geen decompressie na het winnen van de Gouden Schoen, want zijn passing sinds nieuwjaar (92%) is nog nooit hoger geweest dit seizoen (gemiddeld 89%). Ook bij kompaan Ruud Vormer zien we geen dipje in zijn stats.

BALVERLIES

Het neemt niet weg dat Club in de voorbije vijf speeldagen – per wedstrijd – 20 (!) meer balverliezen dan normaal liet noteren. De spelers die in 2020 het vaakst het leer aan de tegenstander lieten, zijn bovendien vreemd genoeg de sterkhouders die over het ganse seizoen het meest balvast zijn bij Club. Contradictorisch.

Ruud Vormer is daar, ondanks zijn nog steeds degelijke cijfers, één van. Dit seizoen speelt de Nederlander per wedstrijd normaal zeven keer de bal kwijt, maar tegen Antwerp (9) en Anderlecht (13) was hij één van de spelers die voor veel slordigheden zorgde. Vanaken beperkte zich tot één negatieve uitschieter tegen Anderlecht (12), terwijl zijn gemiddelde op negen verloren ballen per match ligt.



Nog opvallender is dat ook Éder Balanta en Simon Deli meer balverlies lijden in 2020. Zeker in het geval van Deli is dat toch wel zorgwekkend, nadat hij eerder al kritiek kreeg op zijn nonchalante stijl. De Ivoriaanse verdediger was in het kalenderjaar 2019 nochtans een grote revelatie, maar sinds de jaarwissel loopt het precies wat minder.

Gemiddeld verliest Deli negen keer de bal per wedstrijd in de Jupiler Pro League, iets wat zeker niet buitenproportioneel is. Maar tegen Antwerp (11), KV Kortrijk (13) en Charleroi (13) ging het merkwaardig veel verkeerd, en behoorde hij tot de Brugse spelers die het vaakst de bal inleverden. Als verdediger is dat toch wel alarmerend.

KEEP IT COOL

Standard, Antwerp, Charleroi, KV Kortrijk en Anderlecht. Het waren in 2020 geen makke ploegen waartegen Club Brugge het moest opnemen – Zulte Waregem in de beker buiten beschouwing gelaten. Elk van deze wedstrijden werd getypeerd door veel fysiek spel, waardoor Blauw-Zwart vaak weinig tot voetballen toe kwam.



Dat potige voetbal vertaalt zich ook in tal van begane overtredingen. Zo werd de competitieleider per wedstrijd zes keer vaker afgefloten dan gemiddeld (13 fouten). De genoemde ploegen houden wel van een stevig potje mannenvoetbal, en Club Brugge liet zich daarin duidelijk meetrekken. Zelfs een koele kikker zoals Vanaken beging in die wedstrijden meer dan dubbel zoveel overtredingen dan gewoonlijk.

In de resterende vijf matchen van de reguliere competitie moet Club die negatieve spiraal op het vlak van passing, balverlies én overtredingen zien te doorbreken. Te beginnen zaterdagavond tegen Waasland-Beveren, hier en daar omschreven als de zwakste ploeg in de Jupiler Pro League.

Daarna staan Blauw-Zwart met – opnieuw – Charleroi en KRC Genk nóg twee zware tegenstanders te wachten, gevolgd door Cercle Brugge en AS Eupen als afsluiters. Voor de beste club van het land mogen die laatste twee tegenstanders geen problemen opleveren. En zouden ze een ideaal opstapje moeten vormen om opnieuw te vlammen in PO I.

LEES OOK: 'Club Brugge tast in buidel: nieuw target op shortlist'

Is er een dip(je) merkbaar bij Club Brugge volgens u?

Meest recent

'Fredberg shopt bij Anderlecht: dubbelslag op til'

Om de sportieve lijn uit te stippelen legt RSC Anderlecht zijn eieren voortaan in het mandje van ...

99
99
Vanzeir in, Gerkens out: Gent & Cercle hakken knopen door

De grote kuis lijkt begonnen bij AA Gent, dat intussen al afscheid nam van Samuel Kotto en Daisuke ...

51
51
'Antwerp koud gepakt: goudhaantje blaast akkoord op'

Samen met Union moet Antwerp zowat de meest bezige bij op de Belgische transfermarkt zijn, want het ...

109
109
Anderlecht gestraft: derby tegen Union zonder fans

Antoine Sibierski moet voor een frisse wind zorgen bij RSC Anderlecht, dat nog maar eens met een ...

95
95
'Club Brugge tast in buidel: nieuw target op shortlist'

Club Brugge heeft weinig tijd om na te genieten van de titel, want deze zomer ligt er heel wat werk ...

298
298
'Sibierski sluit deal: aanwinst gespot in Anderlecht'

Zo'n anderhalve maand na zijn voorstelling bij RSC Anderlecht staat Antoine Sibierski op het punt om ...

281
281
Dwomoh tekent voor drie jaar bij verrassende club

Pierre Dwomoh heeft een nieuwe club gevonden. Onze redactie vernam uit betrouwbare bron dat de ...

119
119
Martinez weer kop van jut: “Hij hielp België al om zeep…”

Het WK is nog maar net begonnen, maar de kritiek op enkele landen is al enorm. Bij Tunesië werd ...

109
109
Beerschot gaat hard op zomermercato: toptarget is binnen

Beerschot liep afgelopen seizoen promotie naar de Jupiler Pro League mis, maar de ambities zijn niet ...

96
96
WK-speech gaat viraal: Van der Bruggen haalt zwaar uit

Het WK heeft al voor enkele opvallende momenten gezorgd. Bij Tunesië werd bondscoach Lamouchi ...

14
14
Rigaux verblijdt Feyenoord met Belgische knaltransfer

Devy Rigaux trok de deur van Club Brugge achter zich dicht om een nieuwe uitdaging aan te gaan bij ...

113
113
‘Anderlecht gaat plots voor absolute stunttransfer’

RSC Anderlecht wil weer hoog mikken en dat is ook te zien aan de transfergeruchten op de ...

482
482
Hans Vanaken zorgt voor totaal ongeloof bij VRT-gezicht

Op een WK waar de spotlights vooral naar de grote sterren gaan, kreeg Hans Vanaken onverwacht een ...

291
291
Ambitieus Standard plukt Club Brugge-pion officieel weg

Standard Luik hoopt snel weer aan de top van het Belgische voetbal te staan. De Rouches willen weer ...

196
196
Borguet jubelt: Anderlecht pakt uit met nieuw toptalent

RSC Anderlecht staat bekend om de befaamde jeugdopleiding. Paars-Wit zet elk jaar vol in op de ...

186
186
Speciale gast voor De Bruyne en Lukaku tegen Iran

De tweede wedstrijd van het WK voor de Rode Duivels sluipt dichterbij. België speelde 1-1 ...

54
54
‘Hakimi voor de rechter: verkrachtingszaak ontploft’

Achraf Hakimi is één van de sterspelers van het Marokkaanse nationale elftal en een ...

104
104
‘Anderlecht komt op stoom: vier aanwinsten onderweg’

RSC Anderlecht is onder Antoine Sibierski aan een nieuw hoofdstuk begonnen. Paars-Wit hoopt deze ...

1040
1040
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht pakt ferm uit, Club slikt dompers’

De zomerse transfercarrousel komt stilaan op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn al ...

534
534
'Club Brugge baalt en loopt nieuwe Nusa mis'

Club Brugge maakt er de laatste jaren een handelsmerk van om piepjonge buitenlandse toptalenten voor ...

226
226
Nainggolan spreekt straffe ambitie voor komend seizoen uit

Alsmaar meer Belgische clubs beginnen aan hun voorbereiding op het nieuwe seizoen. Dat is vooral het ...

80
80
KV Mechelen shopt bij Antwerp: "Ik moest zelf zoeken"

KV Mechelen was één van de aangename verrassingen van het afgelopen seizoen in de ...

334
334
Broos haalt stevig uit naar organisatie en Tsjechië

De groepsfase overleven zal moeilijk worden, maar sowieso moeten Hugo Broos en Zuid-Afrika het WK al ...

103
103
Cercle haalt bekende naam, Westerlo is sterkhouder kwijt

Door het WK zullen de echte toptransfers deze zomer mogelijk wat langer op zich laten wachten, maar ...

120
120
'Club strijdt met PSV om exotisch goudklompje'

Na het vertrek van Dévy Rigaux naar Feyenoord herschikte Club Brugge zijn sportieve cel, met ...

123
123

Meer sportnieuws