JPL op Eleven: de ins en outs van het nieuwe tv-contract

door
JPL op Eleven: de ins en outs van het nieuwe tv-contract

De krabbels staan nog niet onder de overeenkomst, maar het nieuwe televisiecontract belooft nu historisch te worden. In de wandelgangen van de Pro League wordt veelbelovend gesproken over de nieuwe deal, vooral dan op financieel gebied, maar zeker ook voor de voetballiefhebber. De magische grens van 100 miljoen euro zal worden overschreden en nooit eerder zal de tv-kijker zo in de watten worden gelegd. Een echte win-win-situatie voor alle partijen. Behalve de kleinere clubs dan. 

WAAROM EEN NIEUW TELEVISIECONTRACT?

Eigenlijk heel simpel. MP & Silva, de huidige rechtenhouder van de Jupiler Pro League, is namelijk failliet. Het Italiaans mediabedrijf – vooral gespecialiseerd in voetbal, tennis en motorsport – betaalde op jaarbasis zo'n 82,5 miljoen euro om de rechten te verwerven van onze nationale competitie. MP & Silva laat op hun beurt de live-wedstrijden (en dus ook de beelden van de wedstrijdsamenvattingen) uitzenden door de traditionele kanalen via Telenet en Proximus. 



Het faillissement van MP & Silva komt niet echt ongelegen uit, want hun contract met de Pro League verloopt aan het eind van het huidige seizoen. Aldus waren nieuwe onderhandelingen noodzakelijk, waardoor vorige week woensdag een eerste 'tender' plaatsvond. Zo'n tender is een gekostumeerd woord voor een biedingsproces voor aspirant-rechtenhouders. Een zestal bieders meldden zich toen aan om de rechten van het Belgische voetbal voor zich te winnen. 

WIE ZIJN DE KANDIDATEN?

Het Spaanse Mediapro was de meeste kapitaalkrachtige kandidaat, met een omzet van om en bij de twee miljard euro per jaar. Oorspronkelijk zag het ernaar uit de televisie- en filmproducent het laken naar zich toe zou trekken, maar er lagen nog meerdere kapers op de kust. Ook internationale spelers zoals het Britse DAZN, gespecialiseerd in het online streamen van sportwedstrijden, alsook kortere shots van de matchen. Daarnaast was er ook sprake van Orange, DPG Media en VRT (al dan niet het volledig pakket). Maar het lijkt nu al zeker te zijn dat Eleven Sports als grote winnaar uit de bieding zal komen.



WAT VERANDERT ER VOOR DE KIJKER?

Over praktische beslommeringen moet de tv-kijker zich totaal geen zorgen maken. Als Eleven Sports het nieuwe contract in de wacht sleept, dan wordt er een nieuw mediakanaal gecreëerd op de traditionele aanbieders zoals Proximus en Telenet. Daardoor hoeven trouwe kijkers van de Jupiler Pro League geen decoders terug te sturen of zich abonneren bij een andere provider. Neen, voor de kijkers van de nationale competitie is er geen vuiltje aan de lucht. Bovendien kan het uitzendpakket nog verder worden verdeeld aan Orange, Telesat, VOO en Scarlet. Keuze genoeg dus!

De kijkers worden zelfs in de watten gelegd, meer dan ooit. De Pro League wil namelijk ook varianten aanbieden voor mensen die niet meer standaard voor de buis de matchen van hun favoriete ploeg(en) bekijken. Door een soort van Netflix-abonnement zou het mogelijk zijn om de wedstrijden ook online te streamen, alsook enkel de samenvattingen te bekijken of via pushberichten de belangrijkste wedstrijdfases. Voor elk wat wils.



De Pro League wil de kijkers duidelijk verwennen en probeert ook de spreiding van de voetbalmatchen zo breed als mogelijk te brengen. Zeker in de play-offs zal er getracht worden om de matchen te spreiden van vrijdag- tot maandagavond. Eén langgerekt weekend van Belgisch voetbal dus. Op zaterdag en zondag worden de matchen ook nog meer verdeeld. Het zou weleens kunnen dat er dan al wedstrijden zullen starten om pakweg 16 of 17 uur. Bovendien zullen er geen overlappingen meer zijn tussen de matchen in 1A en 1B. Kiezen tussen bepaalde wedstrijden zal dus ook onnodig zijn. 

HOEVEEL BRENGT HET NIEUWE TV-CONTRACT OP?

Het huidige tv-contract van 82,5 miljoen euro zorgde voor een grote financiële injectie bij onze Belgische profclubs. Maar momenteel ziet het ernaar uit dat de nieuwe overeenkomst zo'n 20,5 miljoen euro extra zal opbrengen, de magische grens van 100 miljoen euro dus wellicht voor het eerst doorbroken worden. Historisch. Maar dat is nog altijd klein bier in vergelijking met het televisiecontract van pakweg de Premier League. Daar vangt de FA zo'n vijf miljard euro gespreid over drie seizoenen. AA Gent-voorzitter Ivan De Witte hoopte in eerste instantie nog op 120 miljoen, maar die huidige 103 miljoen waarover sprake zou ook al voldoende moeten zijn.

WAAROVER DISCUSSIËREN DE CLUBS NOG?

Het record van de Belgische tv-rechten staat dus op springen maar desondanks vinden de profclubs geen consensus over de verdeelsleutel van het nieuwe contract. De G5 vindt dat de meerwaarde van het nieuwe televisiecontract – 20,5 miljoen euro – hun verdienste is, en dus niet van de kleinere ploegen. Om die reden willen de clubs van de G5 zo weinig mogelijk van die surplus afstaan, iets waar de overige ploegen uiteraard niet mee akkoord zijn. Twee voorstellen werden door de G5 al van de tafel geveegd. 70%-30% en daarna 80%-20%. 

Voor de kleinere ploegen is het verwerven van de televisierechten hun voornaamste bron van inkomsten, naast het transfereren van spelers. Maar geslaagde transfers zijn in België meer schering dan inslag, en aldus geen continue bron van inkomsten. Het televisiecontract – dat over 4 of 5 jaar loopt - is dat wél. Eerder deze week kwam het nieuws nog naar buiten dat 18 profclubs verlies maakten over het vorige boekjaar. De (financiële) inzet is dus groot, zeker bij de clubs die geen deel uitmaken van de G5. Maar zoals het er nu naar uitziet, dan zullen de grotere clubs het meest profiteren van deze nieuwe tv-deal. Historisch. Maar niet erg solidair.

LEES OOK: 'Fink op de schopstoel: spelersgroep keert volledig'

Moet de G5 meer solidair zijn met de 'kleinere' clubs?

Meest recent

'Fink op de schopstoel: spelersgroep keert volledig'

KRC Genk heeft andermaal een rotweek achter de rug: het sneuvelde in de beker en verloor vervolgens ...

39
39
Club zorgt voor schokgolf: Europese pers fileert trainersbom

Club Brugge maakte maandagavond bekend dat hoofdcoach Nicky Hayen is ontslagen en plukte met Ivan ...

235
235
‘Club Brugge davert al: Leko-bom kan elk moment ontploffen’

De terugkeer van Ivan Leko naar Club Brugge voelt voor niemand als een gewone trainerswissel. Meteen ...

319
319
'Salah-explosie leidt tot spraakmakende transfer'

Mohamed Salah heeft een heuse bom gedropt bij Liverpool FC. In een opzienbarend interview haalde de ...

136
136
'Hete winter Renard: transferplannen Anderlecht onthuld'

Terwijl de spelers zich klaarstomen voor de laatste wedstrijden van 2025, bereidt de sportieve ...

170
170
'Leko klopt meteen op tafel: stevige transfereis bij Club'

Ivan Leko is de nieuwe hoofdcoach van Club Brugge. De Kroatische trainer werd maandag tot ieders ...

427
427
Hayen brutaal aan de kant gezet: trieste details komen uit

Nicky Hayen is niet langer de hoofdcoach van Club Brugge. Amper anderhalf jaar nadat hij overnam als ...

746
746
Liverpool-oorlog ontploft: Slot verwoest Salah volledig

Het is oorlog bij Liverpool. Na het 3-3 gelijkspel tegen Leeds United haalde sterspeler Mohamed ...

136
136
STVV moet vrezen: smaakmaker weg in januari?

STVV is dé revelatie van dit seizoen in de Jupiler Pro League. De Truienaars leveren al vele ...

103
103
'Anderlecht krijgt ideale kans op ingaande topdeal'

Bij RSC Anderlecht moeten ze in januari de transfermarkt op. De Brusselaars zullen achteraan ...

259
259
Saelemaekers belangrijk in straffe comeback, Lammens juicht

Er kwamen twee Belgen in actie in de buitenlandse competities op maandagavond. Bij AC Milan was ...

66
66
Defour geeft Genk transfertip: ex-Rode Duivel naar Limburg?

Bij KRC Genk kennen ze in België geen goed seizoen. De Limburgers staan achtste in de Jupiler ...

258
258
Ommekeer Rode Duivel: verrassing naar het WK?

Union SG neemt het in de Champions League op tegen Olympique Marseille. Bij de Franse topclub speelt ...

91
91
Leko-schok: 'Club Brugge betaalt AA Gent deze riante som'

Ivan Leko is vanaf heden de nieuwe hoofdtrainer van Club Brugge. De Kroaat vertrok maandag met ...

932
932
Gent koud gepakt: 'opportunist' Leko krijgt draai om de oren

KAA Gent moet vlak voor de jaarwissel in allerijl op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. Ivan Leko ...

520
520
Lardot geeft toe: 'Flagrante VAR-blunder in Union-Gent'

Union SG heeft afgelopen weekend gedeeltelijk geprofiteerd van de nederlagen bij concurrenten Club ...

227
227
Trainersbom Club Brugge: 'exacte rol Bart Verhaeghe onthuld'

Club Brugge heeft het Belgische voetbal maandag in rep en roer gezet. Daags voor het Champions ...

1664
1664
Toekomst titularis in gevaar: 'nachtmerrie' bij Anderlecht

Wat opnieuw een mooi weekend moest worden, is uitgedraaid op een behoorlijk drama voor RSC ...

549
549
Italië in alle staten: hysterische De Ketelaere gaat te ver

Je kent dat moment waarop je ontploft en achteraf denkt: wat heb ik gedaan? Daar zit Charles De ...

341
341
Bijltjesdag bij Club Brugge: reden ontslag Hayen gelekt

De nederlaag tegen STVV, en bijhorende drie op 12 in de competitie, bleek de druppel voor Club ...

1131
1131
AA Gent-fans spuwen Leko uit én kiezen verrassende opvolger

Ivan Leko mag dan wel kind aan huis zijn bij Club Brugge, dat hun coach nu prompt naar de ...

2968
2968
DAZN in het vizier: Karl Vannieuwkerke haalt snoeihard uit

Het Belgische voetbal blijft in onzekerheid leven. DAZN zendt voorlopig dan wel de wedstrijden nog ...

885
885
Hayen out, Leko in bij Club: sappige details lekken uit

Als een donderslag bij heldere hemel nam Club Brugge zopas afscheid van Nicky Hayen. Misschien ...

1379
1379
Club Brugge dumpt Hayen: Vandenbempt doet boekje open

Club Brugge dropte zopas een bom van jewelste door Nicky Hayen in te ruilen voor Ivan Leko. Terwijl ...

1210
1210
Julie Vanloo haalt snoeihard uit na ontslag Nicky Hayen

Club Brugge heeft in de late namiddag een enorme schok door het Belgische voetbal gestuurd. De ...

2305
2305

Meer sportnieuws