De fouten van Thorup: gegokt maar niet verloren

door
De fouten van Thorup: gegokt maar niet verloren

Na het 1-1 gelijkspel tegen RSC Anderlecht blijft AA Gent vooralsnog 13 competitiewedstrijden op rij ongeslagen in het Fort Ghelamco. Het resultaat lijkt uiteindelijk wel nog oké, maar de Buffalo's speelden vorige vrijdag wellicht één van hun zwakste matchen van dit seizoen. Trainer Jess Thorup had dan ook te kampen met grote zorgen. Naast de langgeblesseerde Roman Yaremchuk moest de Deense coach ook Sven Kums en Laurent Depoitre missen. En dat was een beetje van het goede te veel.

THORUP HAD HET MOETEN WETEN

Sven Kums pakte tegen KV Mechelen zijn vijfde gele kaart van het seizoen en daarom moest hij de match tegen Anderlecht missen. Maar dat zou Kums sowieso moeten doen, zoals contractueel bepaald in de regeling tussen beide clubs. Handig uitgespeeld, heet dat dan. Maar naast het opvangen van Kums moest Jess Thorup ook puzzelen om zijn aanvallende linie te heruitvinden.

 Naast de blessure van Roman Yaremchuk lag ook spitsbroeder Laurent Depoitre tegen Sporting in de lappenmand. Het triumviraat Kums-Yaremchuk-Depoitre werd danig gemist vrijdag. En bovendien speelde Elisha Owusu dan nog eens op halve kracht. Het was er dan ook allemaal aan te zien tegen Anderlecht.



Eigenlijk zou Thorup het al moeten hebben geweten op voorhand. Kums en Depoitre vervang je niet zomaar. En al zeker niet zonder enige problemen én in één klap. Als stand-in voor Kums verkoos de Deense coach Sulayman Marreh, die de voorbije maanden de bank van AS Eupen afwisselde met de plaatselijke tribunes. 

Anderson Niagbo werd het aanvalsmaatje van Jonathan David, die opschoof van de nummer tien naar de Gentse aanval. AA Gent voor het eerst dit seizoen in een onuitgegeven aanvalduo en dat ook nog eens zonder zuivere targetman... Beide keuzes van Thorup pakten echter niet bijster goed uit.

VAN HET GOEDE TEVEEL

Sinds de komst van Depoitre in de vorige zomermaanden, koos Thorup altijd voluit voor een aanvalsduo met hem en Yaremchuk. Twee sterke beren, die beide gemakkelijk een goal kunnen maken én tevens balvast zijn. Na de blessure van Yaremchuk bleef Depoitre over als enige targetman, maar daar kon de rest van de ploeg nog goed op inspelen. Als pivot deed de burgerlijk ingenieur de ploeg zonder al te veel problemen verder draaien. 



Tegen Anderlecht moest AA Gent het dus stellen zonder het oerdegelijke aanvallende duo Yaremchuk-Depoitre. Desondanks hoopte Thorup toch aan te pikken met zijn vaste stramien, dat wil zeggen: Anderlecht moest gedomineerd worden. Dat waren de Buffalo's verplicht aan hun indrukwekkende thuisreputatie en zogeheten titel als meest attractieve ploeg van het land. Maar de vele wijzigingen bleken niet echt in het voordeel te zijn van AA Gent.

GIORGI KVILITAIA

Dit seizoen speelt AA Gent telkens met twee of minimum één aanspeelpunt vooraan. Eén balvaste aanvaller is zeker geen overbodige luxe om overeind te blijven tussen de vijandige paars-witte linies. Maar met Yaremchuk én Depoitre in de lappenmand, krabde Thorup zich even in de weinige haren. De keuze viel uiteindelijk op de kwieke Anderson Niango en niet de stevige Giorgi Kvilitaia. De fans van AA Gent konden het op voorhand al voorspellen, een succes zou het niet worden.



De gehele ploeg van AA Gent is zodanig ingesteld op het vinden van minstens één stevig en betrouwbaar aanspeelpunt vooraan, een spits die de bal kan bijhouden zodat het kwalitatieve middenveld zonder problemen kan aansluiten. Maar tegen Anderlecht liep er niet zo'n type rond bij Gent. Anderson Niangbo en Jonathan David zijn heerlijke aanvallers, maar het systeem van Thorup vereist minstens één targetman. En die was er niet vrijdag.

PROFIEL DEPOITRE

Neen, dan lijkt het veel logischer om te kiezen voor Kvilitaia als vervanger van Depoitre. Qua profiel sluit de Georgiër met voorsprong het meest aan op dat van Depoitre, al speelt de Georgiër wel op enkele niveaus lager. Kvilitaia bezit niet de kwaliteiten om het te schoppen als absolute topaanvaller in de Jupiler Pro League, dat weet men in Gent ook. 



Maar tegen Anderlecht was zijn profiel wél meer gewenst dan dat van David en/of Niangbo. Trouwens, deze twee spelers konden ook op andere posities van nut geweest zijn. Voor de rest van de ploeg was het ook zoeken omdat er opeens een totaal andere manier van voetballen was met het nieuwe aanvalsduo David-Niangbo.

DE STATS

Depoitre hééft een neus voor doelpunten, dat bewees hij al meermaals. Maar daarnaast weegt hij ook telkens op de verdediging van de tegenstander. Zo houdt Depoitre er wel eens van om een duelletje aan te gaan, en hij kijkt niet op een inspanning meer of minder. Hij is aanwezig. 

Per negentig minuten gaat Depoitre 12 offensieve duels aan. Ter vergelijking, Kvilitaia doet dat 13 keer, en Niangbo amper 6 keer. Daarnaast is Kvilitaia de derde beste aanvaller als het aankomt op baltoetsen in de vijandelijke zestien meter. Bij Depoitre is dat zelfs nog 2 touches per match minder. Kvilitaia of Depoitre, er staat iemand. 



Die aanwezigheid vertaalt zich ook in effectieve doelpogingen. Per volledige wedstrijd waagt Depoitre zich aan twee schoten richting het doel, Kvilitaia doet dat even vaak, namelijk tussen 2 en 3 pogingen per 90 minuten. Bij Niangbo – ook al speelde hij nog maar 3 matchen – ligt dat veel lager met amper 1,8 schot naar doel per match. 

GEGOKT MAAR NIET VERLOREN

Praat is voor de vaak. Achteraf is het natuurlijk altijd gemakkelijk praten, maar de meest logische keuze om Depoitre te vervangen, was toch wel degelijk Kvilitaia geweest – zeker tegen Anderlecht. Thorup heeft gegokt en niet verloren. Het eerste puntenverlies anno 2020 zal wellicht niet al te lang blijven liggen op de maag van de Noorse coach. De play-offs naderen met rasse schreden. En binnen een grote week staat de trip naar AS Roma op het programma. Met Depoitre en Kums wellicht. En met Yaremchuk?

LEES OOK: Verhuurde JPL-spelers: goals en assists bij de vleet

Heeft Torup de verkeerde keuzes gemaakt tegen Anderlecht?

Meest recent

Saintfiet hakt knoop door: weldra in JPL?

De Belgische coach Tom Saintfiet heeft via Instagram een belangrijke boodschap over zijn toekomst ...

0
0
'Anderlecht hakt nu al knoop door over toekomst Taravel'

Bij RSC Anderlecht is er geen technisch directeur, die begint volgende maand, maar dat is geen groot ...

54
54
Voetbalfans met kwijl in de mond: Kompany doet belofte

Voetballiefhebbers wereldwijd hebben dinsdagavond al watertandend naar het Champions ...

29
29
'Transferspektakel Anderlecht: víér topaanwinsten op komst'

RSC Anderlecht hoopt eerstdaags om de aanstelling van Antoine Sibierski als nieuwe sportief ...

135
135
Groot zorgenkind bij Duivels: WK-basisplaats in gevaar

Nog exact 43 dagen te gaan tot de start van het wereldkampioenschap. In aanloop naar de start van ...

53
53
Exit Ruben Van Gucht zindert na: "Moeilijk door te slikken"

“Moeilijk door te slikken.” Het klinkt als een oordeel over een gerecht, maar voor Ruben ...

27
27
Club Brugge of Union kampioen? "Zij staan er beter voor"

De Champions' Play-Offs zijn momenteel halfweg. Nog steeds voert Union SG het klassement aan, maar ...

172
172
Anderlecht perplex: Mbemba legt bom onder comeback-stunt

Anderlecht droomt van een terugkeer van Chancel Mbemba, maar de realiteit botst hard met de ...

258
258
Marseille dumpt Vermeeren: terugkeer naar JPL?

Arthur Vermeeren moet komende zomer alweer op zoek naar een nieuwe club. Volgens onder meer 'Het ...

250
250
'Gevolgen van succes: nieuwe ploeg én coach bij STVV'

De derde plaats en het Europese ticket zijn inmiddels binnen handbereik, STVV blijft dit seizoen ...

202
202
Camera's registreren héérlijk momentje Kompany en Enrique

Paris Saint-Germain en Bayern München hebben dinsdag voor een onvergetelijk kijkstuk gezorgd in ...

84
84
"Nog nooit meegemaakt" - voetballerij ondersteboven na PSG-Bayern

In hun heenwedstrijd van de halve finales van de Champions League hebben Paris Saint-Germain en ...

208
208
Kompany doet straffe voorspelling na ongezien spektakel

Paris Saint-Germain en Bayern München hebben dinsdagavond een spektakelstuk op de mat gelegd ...

264
264
'Barça blijft doorduwen voor deal met Club'

Club Brugge hoopt de komende weken zijn seizoen in eigen land nog te bekronen met de landstitel, ...

253
253
9 GOALS! PSG klopt Bayern na waanzinnig kijkstuk

De hele voetbalwereld keek uit naar de clash tussen PSG en Bayern München in de halve finale ...

116
116
'Standard stuurt oude bekende weer wandelen'

Bij Standard belooft het alweer een zeer drukke transferzomer te gaan worden. De Rouches moeten op ...

120
120
Kerkhofs benoemt het probleem voor licentie Sporting Hasselt

Vorig weekend kon Sporting Hasselt een stevig feestje bouwen, want het veroverde de titel in eerste ...

161
161
Sensatie in PSG-Bayern, maar was penalty wel terecht?

De voetbalwereld zit dinsdagavond op het puntje van zijn stoel voor de kraker tussen Paris ...

148
148
'Club vist op bekend terrein: nieuw parel op komst'

Bij Club Brugge kunnen ze trots zijn op de prestaties van NXT dit seizoen. In 1B beleefden de ...

157
157
Om deze reden liet Stijnen plots zijn assistent invallen

Patro Eisden sneuvelde maandagavond in de halve finale van de play-offs in de Challenger Pro League ...

93
93
'Club moet stevig dokken voor droomaanwinst'

Bij Club Brugge lijken ze stilaan te beginnen aan hun zomermercato. De eerste transfertargets ...

288
288
'Cercle Brugge ruikt plots miljoenen voor Belgische invaller'

Bij Cercle Brugge zullen er in de zomer ook wel de nodige spelers het team gaan verlaten. Eén ...

163
163
KRC Genk met énorm probleem: cijfers spreken boekdelen

KRC Genk speelde 1-1 tegen Standard. Net als tegen Sporting Charleroi misten de Limburgers een ...

205
205
Genadeklap voor Club-lieveling: één blunder werd hem fataal

Bij Club Brugge volstaat één moment om een heel seizoen te veranderen. Een speler die ...

301
301
'Club Brugge gaat voor nieuwe transferdeal à la Forbs'

Club Brugge gaat een heel drukke zomermeracto tegemoet. Blauw-Zwart zal in elke sector stevig moeten ...

270
270

Meer sportnieuws