King Kompany: Anderlecht-inspirator toont eindelijk ware klasse

1335
King Kompany: Anderlecht-inspirator toont eindelijk ware klasse

Antoine Colassin en, vooral, Hans Vanaken. Dat waren de sleutelpionnen in de kraker tussen Anderlecht en Club Brugge van afgelopen zondag. Hoewel hij zelf niet meteen zijn beste wedstrijd speelde en in het verliezende kamp stond, zingen wij hier echter graag de lof voor Vincent Kompany. In het absolute slot toonde de teruggekeerde Prins van het Lotto Park namelijk eindelijk nog eens écht zijn ware klasse.


Toegegeven, ook wij waren in dit rampseizoen tot dusver niet karig met onze kritiek op King Kompany. De soevereine leider van Paars-Wit trok zich, zeker op moeilijke momenten, wat ons betreft immers net iets te vaak terug in zijn ivoren toren. Wanneer hij dan toch eens aan het woord kwam, leken we eerder naar het betoog van een politicus dan dat van een voetballer/manager/inspirator te luisteren. Of Kompany in navolging van zijn vader op dat vlak in de toekomst nog ambities heeft, weten we niet. Dat zijn potentiële kiezers zelfs in de donkerste tijden altijd vol achter hem blijven staan, werd evenwel maar al te duidelijk.

HART OP DE JUISTE PLAATS
Het charisma van de 89-voudige Rode Duivel, die daar ook de harten van de Belgische fans in het algemeen veroverde, staat dan ook buiten kijf. Vraag het maar eens na in de blauwe kant van Manchester, waar hij op elf jaar tijd uitgroeide tot misschien wel hét moderne clubicoon van City. Dankzij zijn prestaties óp het veld, uiteraard, maar evenzeer omwille van het uitstekende werk dat hij ernaast verrichte – zowel met zijn inzet voor de gemeenschap als met zijn leiderschap binnen de gelederen van de club zelf. Kompany is een geboren aanvoerder, mét het hart op de juiste plaats. En een goed gevoel voor wat correct of verkeerd is.



Om dat toch nog eens te illustreren met een voorbeeld uit het verleden, gaan we terug naar de aanloop richting EK 2016. Met Kompany op de voorgrond streden de Rode Duivels om een betere regeling van hun premies en portretrechten. Een discussie over geld en dus op het eerste zicht weinig lovenswaardig, al verdedigde de defensieleider toen wel stellig de belangen van zijn ploegmaats. Het circus dat volgde wekte hier en daar de nodige wrevel op en liet dus een wrange nasmaak achter, maar zichzelf verrijken was nooit Kompany zijn intentie: hij staat namelijk al jaren zijn internationale premies integraal af aan goede doelen.

MEER BELG DAN KET
Nog meer dan een Brusselse Ket voelt Kompany zich in de eerste plaats dan ook een Belg. Groot was dus zijn verbazing toen 'zijn' aanhang in het slot van de match een bommetje richting Simon Mignolet, zelf een vast onderdeel van ons nationale elftal, verstuurde. Al zijn we ervan overtuigd dat zijn acties voor iedere andere doelman in de hoogste voetbalklasse nagenoeg hetzelfde waren geweest. Toch leek het gevoel van verbroedering met de zogenaamde vijand hier nog groter. RSCA-fans die het bommetje konden smaken, hoeven trouwens niet meer te klagen over de soms nogal bitse receptie van Kompany in andere stadions.



Hoewel niemand hem ervan zal beschuldigen geen competitiebeest te zijn, koestert de 33-jarige verloren zoon zelf niet de minste haatgevoelens tegenover de eeuwige aartsrivaal uit Brugge. Meer zelfs, Kompany deinsde er niet voor terug om Vanaken een paar dagen voor de topper nog eigenhandig de Gouden Schoen uit te reiken. Het wederzijds respect is dan ook groot, zo bleek zondag tevens na afloop van de wedstrijd. Daar vingen de camera's in de catacomben nog een innige omhelzing, gevolgd door een langdurig gesprek, met Philippe Clement op. De onmiskenbare appreciatie voor elkaar droop er langs beide kanten vanaf.

BOZE PRINS
Zelf was hij toen nog druk bezig met een eindspurt richting de Engelse landstitel, maar vanuit Manchester zag Kompany vast ook hoe de Paars-Witte supporters eind vorig seizoen op Sclessin hun zwaar geschut al eens bovenhaalden. Het leverde Standard een 5-0 forfaitzege op, Anderlecht droop met het schaamrood op de wangen af. Dat het publiek soms hun ongenoegen wil uiten kan Kompany best begrijpen, zelfs de haast obligatoire dialogen na een nederlaag gaat hij niet uit de weg. Met een actie zoals zondag kan hij zich echter niet vereenzelvigen. Zelfs niet van 'zijn' volk en bij een achterstand tegen de grote concurrent.



Nu is Kompany uiteraard niet de eerste voetballer die zijn eigen supporters tot kalmte gaat aanmanen. Meer zelfs: in zulke omstandigheden is dat als aanvoerder zelfs min of meer zijn verantwoordelijkheid. De manier waaróp hij de hele situatie ontmijnde, dat is evenwel weinigen gegeven – of gepermitteerd. Bewust van zijn status beperkte Kompany zich immers niet tot enkele voorzichtige gebaren, maar ging hij fel tekeer tegen de tribune van waaruit het projectiel werd gegooid. De norse blik en forse gestes spraken daarbij boekdelen: Vince the Prince was not amused met het berispelijke gedrag van zijn trouwe volgelingen.

ANDERLECHT-DNA
Nadien volgde nog een welgemeende arm om de schouder van Mignolet, vergezeld door een teken dat hij – spandoeken met daarop 'Wij tegen de rest' of niet – net zo goed 'één van ons' is. Chapeau. Hoewel sommigen zullen beweren dat wat Kompany deed niet meer dan normaal is, vinden wij zijn hevige verweer tegen de eigen aanhang namelijk toch niet zo vanzelfsprekend. Zeker niet wanneer hij hen, opgehitst door de felle gemoederen, daarmee wel eens tegen de borst zou kunnen stuiten. Ondankbaar voor de onvoorwaardelijke steun, weet u wel. Al mogen zulke fans samen met de bommenwerper vooral zelf beschikken.



Afgeremd door blessures zagen we Kompany als voetballer dit seizoen tot dusver helaas veel te weinig aan het werk. Laten we hopen dat 2020 op dat vlak beterschap brengt. De filantroop in hem, die kwam in de eerste partij van het nieuwe jaar echter al meteen een eerste keer bovendrijven. Winnen is het ultieme doel, maar dan wel met respect voor de tegenstander en een houding die past bij het fiere instituut – zélfs wanneer de resultaten tegenvallen. Door de mensen die dat niet snappen hardhandig op hun plaats te zetten, toonde Kompany voor het eerst sinds zijn terugkeer écht zijn ware klasse. En bewees hij in één klap wel degelijk de juiste man te zijn om Anderlecht weer de voeling met het eigen DNA te doen terugvinden. Chromosomen die ervoor zorgen dat je bommetjes op het terrein begint te gooien, hebben daarin immers niks te zoeken.

LEES OOK: Compper bijt van zich af na ontslaggeruchten Antwerp

Klasse van Kompany?

Meest recent

Thorup maakt heldere keuze; vier wissels bij Standard

Zondag staan in de Jupiler Pro League heel wat fraai duels op het programma. Het is de klassieker ...

2
2
Uren voor El Clasico: Real meldt forse afknapper Courtois

In voetbalminnend Spanje en ver daarbuiten zijn de ogen zondagavond op Camp Nou gericht. Daar nemen ...

44
44
TRANSFERUURTJE: 'JPL-toptransfer Ementa, comeback Noa Lang'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

78
78
Mirisola onthult pijnlijke KRC Genk-klap: “Traantje gelaten”

Robin Mirisola heeft de ban gebroken bij OHL. De huurling van KRC Genk scoorde tegen Lommel zijn ...

47
47
Compper bijt van zich af na ontslaggeruchten Antwerp

Royal Antwerp FC verloor vijf wedstrijden op rij in de Jupiler Pro League, maar zaterdag won The ...

62
62
Daan Heymans slaat hard terug op kritiek KRC Genk

Daan Heymans moest onder Jess Thorup lang genoegen nemen met een reserverol, maar de middenvelder ...

60
60
Britse pers brandt Penders volledig af: Alonso reageert

Mike Penders staat in doel bij Chelsea na de blessure van Emiliano Martinez. De Rode Duivel kende ...

169
169
Hommeles bij Zulte: “Geen respect en grote schande”

Zulte Waregem blijft in een desastreuze vorm zitten. Essevee ging onderuit tegen La Louvière ...

140
140
Kums doet boekje open over verrassende komst Burgess

AA Gent verraste vriend en vijand toen ze Christian Burgess gratis weghaalden bij Union SG. De ...

145
145
Charaï na spektakel: "Hoe is dit kunnen gebeuren?"

KVC Westerlo leek op weg naar de zege na een goal in de extra tijd, maar nog later scoorde SK ...

30
30
'Zulte Waregem ruikt jackpot: JPL-topclubs lonken'

De Jupiler Pro League is de afgelopen jaren een competitie geweest waar tal van spitsen een mooie ...

120
120
Euvrard heeft boodschap: "Krijgen dingen in beweging"

Standard moet aan de bak tegen KRC Genk. De Luikenaars beseffen dat een vierde nederlaag in negen ...

62
62
‘Diefstal op Ballon d'Or: Courtois van podium geduwd’

Voor veel kenners is Thibaut Courtois de beste doelman ter wereld. Toch dreigt hij maandag op de ...

386
386
Bruno haalt zeer belangrijke doelstelling bij Anderlecht

Vitor Bruno kreeg de afgelopen week de nodige kritiek, al zijn de resultaten globaal gezien in orde. ...

159
159
'Club Brugge-titularis mag inpakken: opvolger van 10M'

Club Brugge wil in januari opnieuw shoppen op het middenveld, en die zoektocht leidt naar Stavanger. ...

576
576
FC Barcelona – Real Madrid: dit is de ideale gecombineerde elf

Vanavond staat de Clasico tussen FC Barcelona en Real Madrid op het programma. De grootste ...

97
97
STVV weet het nu al: publiekslieveling wordt grof wild

STVV heeft ook dit jaar een goede ploeg. De Truienaars begonnen goed aan het seizoen, kenden een ...

62
62
Anderlecht heeft parel in de rangen: debuut in de JPL?

Vitor Bruno is een trainer die de jeugd kansen geeft. Niemand is volledig afgeschreven, dat bewees ...

296
296
Club Brugge-Lens krijgt staartje: groter drama voorkomen

In de Champions League maakte Club Brugge deze week opnieuw indruk met een 3-0-zege tegen RC Lens. ...

658
658
Excuses bij Zulte Waregem na 'afschuwelijke avond'

Zulte Waregem was goed aan het seizoen begonnen. Maar de laatste weken is de West-Vlaamse club aan ...

191
191
Hazard spoelt Brugse kater door; persona non grata held Altético

In de Spaanse La Liga heeft Atlético Madrid zijn tweede plaats verstevigd. Dankzij een ...

262
262
Westerlo en Beveren gelijk na episch duel; nieuwe dreun Essevee

KVC Westerlo en SK Beveren hebben voor hét spektakelstuk van de 9de speeldag in de Jupiler ...

72
72
Wedergeboorte Antwerp: "Zeer lastige weken"

Royal Antwerp FC lijkt stilaan uit een dal te kruipen. Zaterdagnamiddag boekte de Great Old zelfs ...

136
136
'Club ontketent titanenduel: nationaal record aan diggelen'

Door Christos Tzolis voor liefst 40 miljoen euro aan Arsenal FC te verkopen, wist Club Brugge ...

515
515
Gewaagde zet Bruno: Anderlecht-duo moet op tanden bijten

Na de Europese zege op Jagiellonia Bialystok, is de sfeer rond RSC Anderlecht alweer gekeerd. Al ...

403
403

Meer sportnieuws