Het onrecht van David: hoe Verschaeren nooit Belofte v/h Jaar kan zijn

door
Het onrecht van David: hoe Verschaeren nooit Belofte v/h Jaar kan zijn

Philippe Clement en Simon Mignolet werden respectievelijk Coach en Doelman van het Jaar, terwijl Hans Vanaken de hoofdprijs nipt afsnoepte van Dieumerci Mbokani. Tot zover weinig verrassingen dus op het 66e gala van de Gouden Schoen, al viel onze mond toch even open van verbazing bij de uitreiking van de trofee voor de Belofte van het Jaar. Die ging namelijk naar Yari Verschaeren, en dus niét Jonathan David.


Eerst even dit: wat volgt is allesbehalve een poging om Verschaeren zelf af te kraken. Ook wij zijn immers overtuigd van het talent van de Anderlecht-youngster, die Paars-Wit vorig jaar ondanks zijn prille leeftijd op moeilijke momenten vaak op sleeptouw nam. Dit seizoen had hij, logischerwijs, evenwel moeite om te bevestigen. In een kwakkelend elftal kreeg de piepjonge Rode Duivel welgeteld twee doelpunten en één assist voor mekaar, wat zijn totaal voor 2019 op vier treffers en vijf beslissende passes vestigt. Geen slechte cijfers voor een 18-jarige knaap, maar voldoende om zijn trofee te rechtvaardigen? Dat net niet.

BERGE & DIATTA
Van alle andere échte topkandidaten voor het kleinood – met onze excuses aan Zinho Vanheusden – doet om te beginnen alleen Sander Berge statistisch onder. De Noorse middenvelder van Genk fungeert daar echter in een veel lagere rol, waar doelpunten en assists niet zijn grootste bekommernis zijn. Het 21-jarige goudhaantje is vooral bezig met zaken als balrecuperatie –én circulatie, aspecten van het spelletje waarin hij in zowat alle categorieën tot de absolute top van de Jupiler Pro League behoort. Bovendien had hij een aanzienlijk aandeel in de titel van de Limburgers, succes dat toch ook in rekening mag worden gebracht.



Desalniettemin strandde Berge pas op plaats drie, met 68 punten achterstand op Verschaeren. Nog een trede lager, en met nog één puntje minder, vinden we Krépin Diatta terug. De Senegalese winger van Club Brugge is op zijn rechterflank wekelijks een gesel voor zijn directe tegenstander, al ogen zijn statistieken met zeven goals en evenveel assists eveneens eerder bescheiden. Toch vormt hij een cruciale schakel in de Blauw-Zwarte machine, die vooral in het tweede deel van 2019 door de competitie walste. Op 20-jarige leeftijd staat Diatta als een van de beste spelers in de JPL dan ook al heel wat verder in zijn ontwikkeling.

GOUDEN CONTRADICTIE
Dat het Anderlecht-talent het van dit duo wist te halen, kunnen we mede dankzij de hype rond zijn persoon desondanks ergens nog wel vatten. Al blijft het wel uitermate vreemd dat Berge in de rangschikking voor de hoofdprijs dan weer ruimschoots boven hem eindigde. De nodige punten om die kloof te slagen haalde hij in de eerste stemronde, precies dezelfde dus als die waarin Verschaeren zijn voorsprong nam in de race voor Belofte van het Jaar. Meer punten veroveren dan een concurrent in de Gouden Schoen zelf, maar toch aan het kortste eind trekken in een van de nevenklassementen: begrijpen wie begrijpen kan.



Waar ze er al helemaal niets van snappen, is in de Ghelamco Arena. Jonathan David kwam in de algemene verkiezing als vijfde zelfs nog twee plaatsen hoger dan Berge binnen, met 44 punten meer dan Verschaeren, maar in de stand van Belofte van het Jaar zien we haast exact het omgekeerde verhaal. De Canadese spil van AA Gent schoot daar al bij al dus zelfs nog een flink pak tekort, hoewel wij hem in beide stemrondes op zijn minst in de top drie hadden verwacht. In het tweede gedeelte van 2019 was David met zijn negen competitietreffers en zeven assists zelfs de uitgesproken favoriet om zowat overal op één te staan.

DAVID OF MBOKANI?
Tel daarbij nog zeven doelpunten – waarvan vier in PO I – en vier assists na nieuwjaar vorig seizoen, en het 20-jarige raspaard tikt af op 16 goals en 11 beslissende passes. Het afgelopen jaar was hij dus rechtstreeks betrokken bij maar liefst 27 doelpunten, een statistiek die enkel geëvenaard wordt door niemand minder dan Mbokani. Zelfs kersvers Gouden Schoen Vanaken doet vijf eenheden onder. Vermits de Buffalo's de voorbije twaalf maanden bovendien een min of meer gelijkaardig parcours aflegden als dat van Antwerp, is het ergens dan ook zelfs eigenaardig dat David zoveel punten prijs moest geven in het hoofdklassement.



Als outsider voor de Gouden Schoen kreeg hij uiteindelijk weinig aandacht, maar met zulke voortreffelijke cijfers had de trofee van Belofte van het Jaar wel altijd de zijne moeten zijn. De teleurstelling achteraf valt dus maar al te best te begrijpen, al toonde David zich wel groots in het verlies en beloofde hij reeds te zullen antwoorden op het veld. Hopelijk krijgen we die revanche de rest van het seizoen nog te zien, want op het gala gaf de ruwe diamant tevens toe dat er wel degelijk gesprekken gaande zijn met geïnteresseerde clubs. Mocht hij effectief vertrekken, zal het ontbreken van zijn naam op de erelijst voor eeuwig een manco zijn.

TE VROEG VOOR VERSCHAEREN
Niet dat die van Verschaeren erop misstaat, maar de jonkie had en heeft nog tijd genoeg voor zich om de onderscheiding – en wie weet ooit zelfs de hoofdprijs – een andere keer in de wacht te slepen. Net zoals zijn vaste stek bij de Rode Duivel, wordt het hem wat ons betreft nu dan ook net iets te gemakkelijk in de schoot geworpen. Al kunnen we daar zoals gezegd best wel enig begrip voor opbrengen. Verschaeren werd eerder al Jonge Profvoetballer van het Jaar, schreef tot dusver een mooi verhaal en is sympathiek, nuchter en vooral piepjong met bakken vol talent. De toekomst ook, en dus komt deze trofee nog net iets te vroeg.



Beter was geweest om te wachten tot hij eens écht zou gaan knallen, iets wat gezien zijn ontegensprekelijk talent niet lang meer uit kan blijven. Misschien gebeurt het na zijn herstel zelfs al in 2020 en kan hij zichzelf opvolgen als laureaat, net zoals Youri Tielemans dat ooit deed. Mooie voetsporen om in te treden, in het Lotto Park kruisen ze vast al de vingers. In de tussentijd klopt Anderlecht zich op de borst en ziet het bewijs geleverd dat de ingeslagen weg met de jeugd de juiste is. Loon naar werken voor de vele inspanningen op Neerpede, luidt het dan, en terecht ook. Niemand brengt meer toptalenten voort dan de recordkampioen.

MAGERE TROOST
Dat wordt echter al meer dan genoeg belicht, zeker in deze voor de rest eerder donkere tijden – die dus blijkbaar geen invloed hadden op het stemgedrag van de kiesgerechtigden. Op het gala in Puurs was het dan ook de beurt aan iemand anders om eens vol in de schijnwerpers te staan. De échte Belofte van het Jaar 2019, dat had namelijk niemand anders dan Jonathan David mogen zijn. Een mening die vandaag wel meer mensen zijn toegedaan, al is dat wellicht niet meer dan een magere troost. De trofee zelf, die staat immers voor altijd bij Verschaeren in de kast. Aan beiden om er nu de juiste motivatie uit te putten.

LEES OOK: KAA Gent reageert op formatperikelen: “Iedereen ontevreden”

Is Verschaeren volgens u terecht de Belofte v/h Jaar?

Meest recent

Penalty of niet? Zo reageren Mac Allister en STVV

Union liet zaterdagavond geen steek vallen in zijn openingswedstrijd in de Champions' Play-Off. De ...

57
57
STVV bestolen? "Onbegrijpelijk dat de VAR niet checkt"

Union is zaterdag uitstekend aan zijn play-offs begonnen met een zege in de topper tegen STVV. Veel ...

96
96
Stassin de held, Barça profiteert alsnog, blamage Arsenal

Zaterdagavond stonden er nog heel wat wedstrijden op het programma in het buitenland. In de FA Cup ...

34
34
Union begint foutloos aan POs en zet Club onder druk

Leider Union heeft geen steek laten vallen in zijn openingsmatch van de Champions' Play-Off. STVV ...

46
46
'Nieuwe wending in saga tussen Napoli en Lukaku'

De voorbije weken was er heel wat te doen over Romelu Lukaku. Hij moest afhaken voor de stage van de ...

111
111
Record voor Beveren, degradatiestrijd razend spannend

In de Challenger Pro League komt het einde van de reguliere competitie stilaan zeer dichtbij. ...

93
93
Arteta komt met hoopgevend nieuws over Trossard

Tijdens de interlandbreak ontspon zich een zeer opmerkelijk fenomeen: de ene na de andere speler van ...

12
12
Mazzu geeft aan waar OHL de match verloren heeft

OH Leuven wist zich voor de interlandbreak op de slotspeeldag van de reguliere competitie nog op het ...

29
29
Standard spreekt straffe ambitie uit na droomstart

Standard was de voorbije jaren doorgaans het kneusje in Play-Off II, maar dat lijkt dit seizoen ...

81
81
Club Brugge kondigt vertrek van meubelstuk aan

Bij Club Brugge belooft het alweer een drukke transferzomer te gaan worden. Deze week raakte al ...

182
182
Standard kan na 30 matchen eindelijk nog eens winnen in PO2

Het is eindelijk gebeurd: Standard heeft nog eens een wedstrijd in de Europe Play-Off gewonnen. ...

48
48
Verhaeghe pakt uit met megadeal bij Club Brugge

Bart Verhaeghe wil Club Brugge niet alleen kampioen maken, maar ook klaarstomen voor een nieuwe ...

423
423
Van Gucht en Charlotte zorgen voor groot liefdesmysterie

Ruben Van Gucht en Charlotte Van Looy verwachten binnenkort een dochter samen. Een opvallende ...

43
43
'Anderlecht laat zich gelden: recordsom De Cat gevraagd'

Nathan De Cat moet in de komende weken opnieuw een hoofdrol vertolken bij RSC Anderlecht. Maar ...

251
251
PSV mag champagne koud zetten na knotsgekke partij

Voor de interlandbreak liet PSV nog tot twee keer toe de kans liggen om de landstitel veilig te ...

49
49
Barça gniffelt: Real gaat met billen bloot in Mallorca

Voor Real Madrid lijkt de titel in LaLiga dit seizoen weer een beetje verder weg. De Koninklijke ...

47
47
Essevee en Cercle in evenwicht na onwaarschijnlijke misser

De openingswedstrijd van de Relegation Play-Off heeft geen winnaar gekregen. Zulte Waregem en Cercle ...

59
59
'Ajax neemt keiharde beslissing over Dolberg'

In augustus baalden ze bij Anderlecht nog hard van het verlies van Kasper Dolberg. Paars-Wit wou de ...

298
298
Bayern wendt in minuut 99 nog puntenverlies af

Vincent Kompany en Bayern München hebben zaterdagnamiddag maar net puntenverlies vermeden. Na ...

82
82
Kritiek op Mokio: Swerts velt duidelijk oordeel

De laatste weken is Jorthy Mokio weer titularis bij Ajax, maar toch beleeft onze landgenoot zijn ...

39
39
Volgende trainer op de wip in Jupiler Pro League?

Het leek een zorgeloos seizoen te gaan worden in de Jupiler Pro League. Door de nakende ...

244
244
Smaakmaker KV Mechelen spreekt zich uit over vertrek

Bij KV Mechelen willen ze in de Champions' Play-Off nog knallen en proberen om een Europees ticket ...

172
172
'Anderlecht kaapt talent weg voor neus van Atletico'

Bij Anderlecht is het nog steeds wachten op witte rook over een nieuwe sportief directeur, al lijkt ...

300
300
Oosting baalt: "Kan mijn ploeg één ding kwalijk nemen"

Antwerp FC is er niet in geslaagd om met een overwinning te starten aan de campagne in de Europe ...

110
110
Statement Man City: machtige Haaland verplettert Liverpool

Manchester City heeft de laatste rechte lijn van het seizoen op indrukwekkende wijze ingezet. In de ...

74
74

Meer sportnieuws