De comeback van Courtois: opnieuw nummer één ter wereld

959 stemmen
De comeback van Courtois: opnieuw nummer één ter wereld

België is een exportproduct met wereldfaam rijker. Als Thibaut Courtois dat nog niet was na eerdere successen bij Atlético Madrid en Chelsea FC. Maar als eerste doelman van Real Madrid staat hij nog nét een schavotje hoger, op het mondiale platform van De Koninklijke waar hij zich de laatste tijd volop laat opmerken. 


Zondag 12 januari, 2020. Het King Abdullah Sports City-stadion in Saoedi-Arabië, ofte The Jewel, was voor het eerst het kader van de hervormde Spaanse Super Cup. Het ging nochtans maar om een Super Cup, zowat de minst aangeschreven trofee in élk voetballand, maar Real Madrid, FC Barcelona, Valencia en Atlético Madrid zakten medio januari af naar het Midden-Oosten met hun best mogelijke spelers. De inzet was blijkbaar groot – lees: lucratief – en de vernieuwde Super Cup was dit jaar opeens een belangrijke trofee geworden. 

THE STAKES ARE HIGH

Eén die voor miljoenen tv-kijkers live werd uitgezonden en afgewerkt in een belangrijke en deels onontgonnen markt. Gezichtsverlies was duidelijk uit den boze, en alle vier deze Spaanse topclubs wilden hun reputatie in het rijke Saoedi-Arabië aanzienlijk doen toenemen. Het te verdelen prijzengeld – naar verluidt 50 miljoen euro gecombineerd – speelde wellicht ook een rol. 

Door de gunstige loting van de halve finales – toevallig? – kon een droomfinale tussen Real Madrid en FC Barcelona gespeeld worden. Maar verrassend genoeg werd Barça uitgeschakeld door Atlético, waardoor een Madrileens burenduel de finale uitmaakte. 



Extra speciaal dus voor Courtois, die in de fel gemediatiseerde finale zijn ex-club bekampte, waar hij persona non grata is geworden nota bene na zijn overstap naar Real Madrid. Ondanks alle druk en voor de ogen van bijna 60.000 toeschouwers – plus nog zoveel meer televisiekijkers – was Courtois de doorslaggevende factor in de trofeewinst van Real Madrid. 

De Rode Duivel stopte twee cruciale pogingen, één van Alvaro Morata en één van zijn eigen ploegmaat Ferland Mendy. Daarna bleef Courtois ook in de strafschoppenreeks ijzig kalm. Het mag voor eens en altijd duidelijk zijn: Thibaut Courtois heeft géén last van faalangst, zoals eerder dit seizoen nog geopperd werd.

DE BESTE TER WERELD? 

De Spaanse media was terecht vol lof over onze landgenoot. “De redder,” volgens Mundo Deportivo. “Een muur,” titelde AS. “Niemand herinnert zich Keylor Navas nog,” dixit SPORT. “Courtois heeft nu al een plaats in de geschiedenis van Real Madrid,” besloot Marca.

Het zijn lofzangen die kunnen tellen. En na het moeilijke seizoensbegin van Courtois, des te opmerkelijker. Vorig jaar namen de Spaanse media het nog openlijk op voor Keylor Navas, toen de grote concurrent van Courtois in het Madrileense doel. Bij het minste foutje – dat moest zelfs nog niet zijn –  werd Courtois op de korrel genomen en zelfs aan de schandpaal genageld. 



Ook tijdens het huidige seizoensbegin werd Courtois al meermaals door het slijk gehaald. Gelukkig betuigden coach Zinédine Zidane en voorzitter Florentino Pérez openlijk hun steun. “We hebben hem gekocht omdat we geloven dat hij de beste doelman ter wereld kan zijn,” verklaarde een dolblije Pérez na de Super Cup-triomf. Maar is Courtois nu niet al de beste?

COURTOIS DEGRADEERT NAVAS TOT VOETNOOT

Wie nu effectief de beste doelman ter wereld is, dat is altijd voer voor discussies. Maar het staat als een paal boven water dat Thibaut Courtois daarvoor een stevige kandidaat is. Al is er wat flinke concurrentie voor de Belgische nummer één.

Als we er de prestaties bijnemen van de doelmannen in de grootste vijf competities ter wereld (zijnde Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk) dan slikt alleen Alisson Becker (0,38) minder doelpunten per wedstrijd dan Courtois (0,53). 

Om de top vijf volledig te maken, volgen Predrag Rajkovic (Stade Reims, 0,6), Jan Oblak (Atlético Madrid, 0,6) en Unai Simon (0,63). We zochten ook naar Keylor Navas, met 0,67 tegendoelpunt per wedstrijd ver weg van de top der doelmannen. 

De Costa Ricaan doet dat ook nog eens bij Paris Saint-Germain, heersend in de minder aangeschreven Ligue 1. Bovendien incasseerde Navas bij Real vorig seizoen 0,77 doelpunt per match. Navas is dus wel dégelijk vergeten in Madrid. 

REAL MADRID IS GEEN LIVERPOOL 

Tegendoelpunten zeggen veel maar ook niet alles. Dat Alisson weinig goals binnenkrijgt, is niet erg verrassend. Liverpool vormt al jaren een geoliede machine van topniveau. Vorig seizoen wonnen The Reds de Champions League en dit jaar ligt de club op koers om de Premier League te winnen. 

Bij Real Madrid is het de voorbije seizoenen telkens opnieuw beginnen. Dit seizoensbegin startte De Koninklijke – nog zacht uitgedrukt – eerder zoekend. Bovendien is het nog wachten tot wanneer Eden Hazard eindelijk zijn draai heeft gevonden en eindelijk blessurevrij wordt bevonden.



De verdediging van Real Madrid is ook die van Liverpool niet, waar Alisson ene Virgil van Dijk heeft rondlopen. De Nederlandse topverdediger werd in december nog verkozen als tweede in de trofee van de Ballon d'Or. Als defensief ingestelde speler moet je het maar kunnen …

THIBAUT, DE PUNTENPAKKER

Door het verschil in defensieve kwaliteit moet Courtois per wedstrijd gemiddeld 2,58 doelpogingen zien te redden, terwijl dat bij Alisson er slechts 2,06 zijn. Bovendien is de Rode Duivel een veel grotere puntenpakker dan de Duitse Braziliaan.

Courtois incasseerde 9 doelpunten in La Liga – na 13 matchen in doel -, maar volgens de kwaliteit en moeilijkheidsgraad van alle doelpogingen moesten dat er al 11 zijn. Eigenhandig behoedde Courtois dus al minimum 2 tegendoelpunten voor Real Madrid. Naast zijn 'normale' reddingen nota bene. 

Veel minder dan Courtois blijkt Alisson niet zo'n puntenpakker te zijn. Uiteraard, de doelman van Liverpool slikte amper 5 tegendoelpunten in de Premier League – na 13 gekeepte wedstrijden – maar volgens die expected goals zou hij er 5,8 moeten geïncasseerd hebben. Een miniem verschil. Zeker in vergelijking met Courtois …

DE BESTE

In één zucht kunnen Thibaut Courtois en Alisson Becker genoemd worden als beste doelman ter wereld van het moment. Hoedje af voor de grote prestaties van Alisson, die zonder enige twijfel een doelman van wereldklasse is, maar als we alle facetten en kanttekeningen erbij nemen, dan lijkt Courtois ons toch de beste doelman ter wereld. Al is het verschil wel erg miniem.

Het wordt dan ook reikhalzend uitkijken of Courtois zijn huidige niveau het ganse seizoen kan doortrekken. Real Madrid en FC Barcelona staan beide aan de leiding in La Liga, en ook in de Champions League heeft De Koninklijke nog alle kaarten in handen, al wordt het wel erg lastig tegen Manchester City en Kevin De Bruyne – die andere Rode Duivel in bloedvorm. Onverhoopt kan het seizoen van Real Madrid nog een topjaargang worden. En dan zal Courtois daar zeker zijn aandeel in gehad hebben.

LEES OOK: ‘Toekomst Courtois bekend, Real hakt knopen door’

🚀

Is Courtois de beste doelman ter wereld?

Meest recent

Leko kondigt vertrekker aan bij Club Brugge

Club Brugge gaat nog een drukke zomermercato tegemoet. Er vertrokken al een aantal spelers en er ...

96
96
Pover Club Brugge gaat alweer onderuit in oefenpot

Club Brugge speelde vanavond een oefenduel tegen sc Heerenveen. Er werd vier keer dertig minuten ...

100
100
Fans van Antwerp hebben meteen boodschap voor Vandenhaute

Wouter Vandenhaute is de nieuwe groot baas van Royal Antwerp FC. Samen met heel wat andere ...

175
175
Vandenhaute en Alderweireld met eerste reactie na overname

Royal Antwerp FC is officieel overgenomen. De club maakte dat vandaag officieel bekend. Wouter ...

247
247
'Salah verrast iedereen en heeft akkoord met nieuwe club'

Mo Salah heeft zijn nieuwe club zo goed als beet. De Egyptenaar heeft een mondeling akkoord bereikt ...

76
76
'Club Brugge houdt adem in: Vermant hakt plots knoop door'

Club Brugge houdt de adem in rond Romeo Vermant. De beslissing is nog niet officieel uitgesproken, ...

542
542
Overname een feit: Paul Gheysens met boodschap aan RAFC-fans

Paul Gheysens heeft Royal Antwerp FC dan toch verkocht. De voorzitter vond een akkoord met Wouter ...

202
202
Done deal: Wouter Vandenhaute neemt Antwerp over

De kogel is door de kerk: Wouter Vandenhaute wordt de nieuwe hoofdaandeelhouder van Royal Antwerp ...

466
466
Anderlecht gaf nu wel toe: "Probeerden in januari al bij RSCA"

La Louvière heeft met de komst van Anas Tajaouart een veelbelovende versterking ...

170
170
Sommer verklaart: "Daarom koos ik voor Club Brugge"

Club Brugge haalde met Yann Sommer een grote naam naar de Jupiler Pro League. De 37-jarige Zwitser ...

231
231
Vannieuwkerke doorbreekt stilte met emotioneel WK-bericht

Het WK van de Rode Duivels eindigde vorig weekend met een stevige domper. België hield Spanje ...

106
106
'AS Roma klopt aan voor sterkhouder van KRC Genk'

Bij KRC Genk gaat er deze mercato nog heel veel gebeuren, zowel in- als uitgaand. Vanuit Italië ...

384
384
'Club Brugge duwt door en biedt 8 miljoen euro'

Club Brugge verliest Christos Tzolis en moet dus op zoek naar een nieuwe flankaanvaller. Meer zelfs, ...

408
408
Lierse SK pakt uit met héél stevige aanwinst

Lierse SK heeft vandaag een zeer opvallende aanwinst aangekondigd. De club uit de Challenger Pro ...

73
73
Cercle Brugge stelt nieuwe middenvelder voor

De Belgische ploegen blijven zich versterken. Ze kijken daarbij vooral naar het buitenland. Zo heeft ...

53
53
Vrancken heeft beet en shopt in de Jupiler Pro League

Wouter Vrancken koos deze zomer voor een verrassende uitdaging. Na een topseizoen koos hij ervoor om ...

61
61
'Club met de handen in het haar voor Supercup én JPL-start'

De eerste grote test voor Club Brugge wordt de Belgische Supercup tegen Union SG. Op 31 juli neemt ...

775
775
Burgess wees monstercontract af: groots plan met KAA Gent

Christian Burgess verliet Union SG na jaren trouwe dienst. Beide partijen kwamen er niet uit tijdens ...

323
323
‘Strijd om Onyedika barst volledig los: Club ontvangt bod’

Club Brugge kende een topseizoen en verschillende sterkhouders dreigen de club te verlaten deze ...

532
532
Tuchel haalt ongezien uit: Engeland compleet afgemaakt

Engeland ging in de halve finale van het WK onderuit tegen Argentinië. De Engelsen kwamen op ...

169
169
Wilmots apetrots: Standard pakt uit met nieuwe zomertransfer

Standard Luik is druk in de weer op de zomermercato. De Rouches hopen weer mee te kunnen doen om de ...

151
151
‘Stunt van formaat: Club verliest toptalent aan JPL-club’

Club Brugge focuste zich de afgelopen jaren op de jeugdopleiding en de werking met Club NXT. ...

799
799
Wending: Ferrera krijgt toch straf na uithaal richting refs

Yannick Ferrera degradeerde met Dender naar de Challenger Pro League. Na de laatste speeldag haalde ...

65
65
Burgess onthult exacte reden voor vertrek Union SG

Christian Burgess groeide de afgelopen seizoenen uit tot een icoon bij Union SG. De centrale ...

296
296
FIFA start onderzoek naar clash Argentinië – Engeland

De halve finale tussen Argentinië en Engeland zindert nog na. The Three Lions kwamen op ...

107
107

Meer sportnieuws