De comeback van Courtois: opnieuw nummer één ter wereld

door
De comeback van Courtois: opnieuw nummer één ter wereld

België is een exportproduct met wereldfaam rijker. Als Thibaut Courtois dat nog niet was na eerdere successen bij Atlético Madrid en Chelsea FC. Maar als eerste doelman van Real Madrid staat hij nog nét een schavotje hoger, op het mondiale platform van De Koninklijke waar hij zich de laatste tijd volop laat opmerken. 


Zondag 12 januari, 2020. Het King Abdullah Sports City-stadion in Saoedi-Arabië, ofte The Jewel, was voor het eerst het kader van de hervormde Spaanse Super Cup. Het ging nochtans maar om een Super Cup, zowat de minst aangeschreven trofee in élk voetballand, maar Real Madrid, FC Barcelona, Valencia en Atlético Madrid zakten medio januari af naar het Midden-Oosten met hun best mogelijke spelers. De inzet was blijkbaar groot – lees: lucratief – en de vernieuwde Super Cup was dit jaar opeens een belangrijke trofee geworden. 

THE STAKES ARE HIGH

Eén die voor miljoenen tv-kijkers live werd uitgezonden en afgewerkt in een belangrijke en deels onontgonnen markt. Gezichtsverlies was duidelijk uit den boze, en alle vier deze Spaanse topclubs wilden hun reputatie in het rijke Saoedi-Arabië aanzienlijk doen toenemen. Het te verdelen prijzengeld – naar verluidt 50 miljoen euro gecombineerd – speelde wellicht ook een rol. 

Door de gunstige loting van de halve finales – toevallig? – kon een droomfinale tussen Real Madrid en FC Barcelona gespeeld worden. Maar verrassend genoeg werd Barça uitgeschakeld door Atlético, waardoor een Madrileens burenduel de finale uitmaakte. 



Extra speciaal dus voor Courtois, die in de fel gemediatiseerde finale zijn ex-club bekampte, waar hij persona non grata is geworden nota bene na zijn overstap naar Real Madrid. Ondanks alle druk en voor de ogen van bijna 60.000 toeschouwers – plus nog zoveel meer televisiekijkers – was Courtois de doorslaggevende factor in de trofeewinst van Real Madrid. 

De Rode Duivel stopte twee cruciale pogingen, één van Alvaro Morata en één van zijn eigen ploegmaat Ferland Mendy. Daarna bleef Courtois ook in de strafschoppenreeks ijzig kalm. Het mag voor eens en altijd duidelijk zijn: Thibaut Courtois heeft géén last van faalangst, zoals eerder dit seizoen nog geopperd werd.

DE BESTE TER WERELD? 

De Spaanse media was terecht vol lof over onze landgenoot. “De redder,” volgens Mundo Deportivo. “Een muur,” titelde AS. “Niemand herinnert zich Keylor Navas nog,” dixit SPORT. “Courtois heeft nu al een plaats in de geschiedenis van Real Madrid,” besloot Marca.

Het zijn lofzangen die kunnen tellen. En na het moeilijke seizoensbegin van Courtois, des te opmerkelijker. Vorig jaar namen de Spaanse media het nog openlijk op voor Keylor Navas, toen de grote concurrent van Courtois in het Madrileense doel. Bij het minste foutje – dat moest zelfs nog niet zijn –  werd Courtois op de korrel genomen en zelfs aan de schandpaal genageld. 



Ook tijdens het huidige seizoensbegin werd Courtois al meermaals door het slijk gehaald. Gelukkig betuigden coach Zinédine Zidane en voorzitter Florentino Pérez openlijk hun steun. “We hebben hem gekocht omdat we geloven dat hij de beste doelman ter wereld kan zijn,” verklaarde een dolblije Pérez na de Super Cup-triomf. Maar is Courtois nu niet al de beste?

COURTOIS DEGRADEERT NAVAS TOT VOETNOOT

Wie nu effectief de beste doelman ter wereld is, dat is altijd voer voor discussies. Maar het staat als een paal boven water dat Thibaut Courtois daarvoor een stevige kandidaat is. Al is er wat flinke concurrentie voor de Belgische nummer één.

Als we er de prestaties bijnemen van de doelmannen in de grootste vijf competities ter wereld (zijnde Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk) dan slikt alleen Alisson Becker (0,38) minder doelpunten per wedstrijd dan Courtois (0,53). 

Om de top vijf volledig te maken, volgen Predrag Rajkovic (Stade Reims, 0,6), Jan Oblak (Atlético Madrid, 0,6) en Unai Simon (0,63). We zochten ook naar Keylor Navas, met 0,67 tegendoelpunt per wedstrijd ver weg van de top der doelmannen. 

De Costa Ricaan doet dat ook nog eens bij Paris Saint-Germain, heersend in de minder aangeschreven Ligue 1. Bovendien incasseerde Navas bij Real vorig seizoen 0,77 doelpunt per match. Navas is dus wel dégelijk vergeten in Madrid. 

REAL MADRID IS GEEN LIVERPOOL 

Tegendoelpunten zeggen veel maar ook niet alles. Dat Alisson weinig goals binnenkrijgt, is niet erg verrassend. Liverpool vormt al jaren een geoliede machine van topniveau. Vorig seizoen wonnen The Reds de Champions League en dit jaar ligt de club op koers om de Premier League te winnen. 

Bij Real Madrid is het de voorbije seizoenen telkens opnieuw beginnen. Dit seizoensbegin startte De Koninklijke – nog zacht uitgedrukt – eerder zoekend. Bovendien is het nog wachten tot wanneer Eden Hazard eindelijk zijn draai heeft gevonden en eindelijk blessurevrij wordt bevonden.



De verdediging van Real Madrid is ook die van Liverpool niet, waar Alisson ene Virgil van Dijk heeft rondlopen. De Nederlandse topverdediger werd in december nog verkozen als tweede in de trofee van de Ballon d'Or. Als defensief ingestelde speler moet je het maar kunnen …

THIBAUT, DE PUNTENPAKKER

Door het verschil in defensieve kwaliteit moet Courtois per wedstrijd gemiddeld 2,58 doelpogingen zien te redden, terwijl dat bij Alisson er slechts 2,06 zijn. Bovendien is de Rode Duivel een veel grotere puntenpakker dan de Duitse Braziliaan.

Courtois incasseerde 9 doelpunten in La Liga – na 13 matchen in doel -, maar volgens de kwaliteit en moeilijkheidsgraad van alle doelpogingen moesten dat er al 11 zijn. Eigenhandig behoedde Courtois dus al minimum 2 tegendoelpunten voor Real Madrid. Naast zijn 'normale' reddingen nota bene. 

Veel minder dan Courtois blijkt Alisson niet zo'n puntenpakker te zijn. Uiteraard, de doelman van Liverpool slikte amper 5 tegendoelpunten in de Premier League – na 13 gekeepte wedstrijden – maar volgens die expected goals zou hij er 5,8 moeten geïncasseerd hebben. Een miniem verschil. Zeker in vergelijking met Courtois …

DE BESTE

In één zucht kunnen Thibaut Courtois en Alisson Becker genoemd worden als beste doelman ter wereld van het moment. Hoedje af voor de grote prestaties van Alisson, die zonder enige twijfel een doelman van wereldklasse is, maar als we alle facetten en kanttekeningen erbij nemen, dan lijkt Courtois ons toch de beste doelman ter wereld. Al is het verschil wel erg miniem.

Het wordt dan ook reikhalzend uitkijken of Courtois zijn huidige niveau het ganse seizoen kan doortrekken. Real Madrid en FC Barcelona staan beide aan de leiding in La Liga, en ook in de Champions League heeft De Koninklijke nog alle kaarten in handen, al wordt het wel erg lastig tegen Manchester City en Kevin De Bruyne – die andere Rode Duivel in bloedvorm. Onverhoopt kan het seizoen van Real Madrid nog een topjaargang worden. En dan zal Courtois daar zeker zijn aandeel in gehad hebben.

LEES OOK: Neuer zet Belgische doelman in top vijf beste keepers ooit

Is Courtois de beste doelman ter wereld?

Meest recent

'Jackers buitenspel: Club Brugge all-in voor nummer 1'

Zondag hoopt Club Brugge haasje-over te doen met Union. Om iets te rapen op het veld van de koploper ...

42
42
Van Basten slaat alarm: "Ze is bezeten door de duivel"

Nederland is momenteel in de ban van een bizar schandaal. Voetbalicoon Marco Van Basten krijgt ...

9
9
Man City bevestigt: icoon verlaat de club

Bij Manchester City zetten ze de laatste jaren een verjongingsoperatie in en die gaat onverminderd ...

22
22
Essevee mag dromen van nieuwe miljoenentransfer

Zulte Waregem speelt ook volgend seizoen nog in de Jupiler Pro League. De West-Vlamingen verzekerden ...

50
50
'Kassa kassa voor Genk: bod van 21 miljoen'

Voor KRC Genk is het al bij al een ontgoochelend seizoen, want de Limburgers grepen naast de top ...

115
115
Vreven hakt knoop over toekomst bij Lokeren door

Komend weekend staat in de Challenger Pro League de laatste speeldag van de reguliere competitie ...

22
22
Cercle Brugge weer langs de kassa voor flop?

Cercle Brugge verzekerde zich vorig weekend van het behoud in de Jupiler Pro League na alweer een ...

55
55
'Union dreigt miljoenentransfer mis te lopen'

Union kan zowaar nog de titel van vorig seizoen overtreffen. Het werkte al een zeer knappe campagne ...

54
54
'Anderlecht zet Duitse goalgetter op verlanglijst'

Ondanks dat het nog steeds geen sportief directeur heeft, lijkt Anderlecht al volop begonnen te zijn ...

93
93
'Straffe toekomstwending voor Stassin'

In maart gaf Rudi Garcia in de oefenmatchen tegen de Verenigde Staten en Mexico kansen aan enkele ...

59
59
Onthuld: speech Kompany zorgde voor comeback Bayern

Vincent Kompany wordt straks de eerste Belgische trainer ooit die in de halve finale van de ...

272
272
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht schrikt van Lukaku, Club-transfer rond'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

463
463
Ook Kompany vloekt en briest na clash met Real Madrid

Vincent Kompany heeft weer geschiedenis geschreven. Met Bayern München schakelde hij Real ...

95
95
‘KV Kortrijk heeft eerste topaankoop na promotie al beet’

KV Kortrijk zal volgend seizoen weer in de Jupiler Pro League te zien zijn. De Kerels zijn zeker van ...

305
305
'Drie fraaie pistes dienen zich aan voor Openda'

Deze week bezegelde Loïs Openda zijn definitieve transfer naar Juventus. De Oude Dame verkreeg ...

86
86
Westerlo kondigt waanzinnig transferoffensief aan

De Europe Play-Off belooft de komende weken nog zeer spannend te worden. Genk leek dé ...

152
152
Anderlecht legt alweer goudhaantje onder contract

Bij Anderlecht blijft Neerpede van cruciaal belang. Met Tristan Degreef was vorig weekend nog een ...

112
112
Stijnen terechtgewezen: "Enkel relevant in podcast"

Het reguliere seizoen in de Challenger Pro League kent komend weekend zijn ontknoping. De strijd om ...

120
120
Infantino brengt belangrijk nieuws voor Rode Duivels

De Rode Duivels zijn in maart helemaal begonnen aan hun voorbereiding op het WK, dat binnen zowat ...

136
136
Rode kaart zindert na: Real woest, Kompany reageert gevat

De terugmatch tussen Bayern München en Real Madrid is woensdagavond een zinderend kijkstuk ...

432
432
Kompany schrijft alwéér Belgische geschiedenis

Bayern München won met 4-3 van Real Madrid en is zo door naar de volgende ronde. Een zeer ...

111
111
Van wereldkampioen tot WK-drama: Genk-fan Brecel stort in

Het kan verkeren in de topsportwereld, vraag dat maar aan Luca Brecel. In 2023 werd onze landgenoot ...

90
90
'Belgische clubs lonken naar nieuwe parel'

De Belgische clubs speuren heel de wereld rond naar versterking. Onze redactie weet dat ze steeds ...

85
85
'KV Mechelen hakt knoop door: ervaren pion moet weg'

KV Mechelen kent een zeer goed seizoen en plaatste zich voor het eerst ooit voor de Champions' ...

147
147
'Janssen schokt iedereen met toekomstkeuze'

Royal Antwerp FC kent een rotseizoen en het is duidelijk dat er héél veel gaat ...

601
601

Meer sportnieuws