De comeback van Courtois: opnieuw nummer één ter wereld

door
De comeback van Courtois: opnieuw nummer één ter wereld

België is een exportproduct met wereldfaam rijker. Als Thibaut Courtois dat nog niet was na eerdere successen bij Atlético Madrid en Chelsea FC. Maar als eerste doelman van Real Madrid staat hij nog nét een schavotje hoger, op het mondiale platform van De Koninklijke waar hij zich de laatste tijd volop laat opmerken. 


Zondag 12 januari, 2020. Het King Abdullah Sports City-stadion in Saoedi-Arabië, ofte The Jewel, was voor het eerst het kader van de hervormde Spaanse Super Cup. Het ging nochtans maar om een Super Cup, zowat de minst aangeschreven trofee in élk voetballand, maar Real Madrid, FC Barcelona, Valencia en Atlético Madrid zakten medio januari af naar het Midden-Oosten met hun best mogelijke spelers. De inzet was blijkbaar groot – lees: lucratief – en de vernieuwde Super Cup was dit jaar opeens een belangrijke trofee geworden. 

THE STAKES ARE HIGH

Eén die voor miljoenen tv-kijkers live werd uitgezonden en afgewerkt in een belangrijke en deels onontgonnen markt. Gezichtsverlies was duidelijk uit den boze, en alle vier deze Spaanse topclubs wilden hun reputatie in het rijke Saoedi-Arabië aanzienlijk doen toenemen. Het te verdelen prijzengeld – naar verluidt 50 miljoen euro gecombineerd – speelde wellicht ook een rol. 

Door de gunstige loting van de halve finales – toevallig? – kon een droomfinale tussen Real Madrid en FC Barcelona gespeeld worden. Maar verrassend genoeg werd Barça uitgeschakeld door Atlético, waardoor een Madrileens burenduel de finale uitmaakte. 



Extra speciaal dus voor Courtois, die in de fel gemediatiseerde finale zijn ex-club bekampte, waar hij persona non grata is geworden nota bene na zijn overstap naar Real Madrid. Ondanks alle druk en voor de ogen van bijna 60.000 toeschouwers – plus nog zoveel meer televisiekijkers – was Courtois de doorslaggevende factor in de trofeewinst van Real Madrid. 

De Rode Duivel stopte twee cruciale pogingen, één van Alvaro Morata en één van zijn eigen ploegmaat Ferland Mendy. Daarna bleef Courtois ook in de strafschoppenreeks ijzig kalm. Het mag voor eens en altijd duidelijk zijn: Thibaut Courtois heeft géén last van faalangst, zoals eerder dit seizoen nog geopperd werd.

DE BESTE TER WERELD? 

De Spaanse media was terecht vol lof over onze landgenoot. “De redder,” volgens Mundo Deportivo. “Een muur,” titelde AS. “Niemand herinnert zich Keylor Navas nog,” dixit SPORT. “Courtois heeft nu al een plaats in de geschiedenis van Real Madrid,” besloot Marca.

Het zijn lofzangen die kunnen tellen. En na het moeilijke seizoensbegin van Courtois, des te opmerkelijker. Vorig jaar namen de Spaanse media het nog openlijk op voor Keylor Navas, toen de grote concurrent van Courtois in het Madrileense doel. Bij het minste foutje – dat moest zelfs nog niet zijn –  werd Courtois op de korrel genomen en zelfs aan de schandpaal genageld. 



Ook tijdens het huidige seizoensbegin werd Courtois al meermaals door het slijk gehaald. Gelukkig betuigden coach Zinédine Zidane en voorzitter Florentino Pérez openlijk hun steun. “We hebben hem gekocht omdat we geloven dat hij de beste doelman ter wereld kan zijn,” verklaarde een dolblije Pérez na de Super Cup-triomf. Maar is Courtois nu niet al de beste?

COURTOIS DEGRADEERT NAVAS TOT VOETNOOT

Wie nu effectief de beste doelman ter wereld is, dat is altijd voer voor discussies. Maar het staat als een paal boven water dat Thibaut Courtois daarvoor een stevige kandidaat is. Al is er wat flinke concurrentie voor de Belgische nummer één.

Als we er de prestaties bijnemen van de doelmannen in de grootste vijf competities ter wereld (zijnde Engeland, Spanje, Italië, Duitsland en Frankrijk) dan slikt alleen Alisson Becker (0,38) minder doelpunten per wedstrijd dan Courtois (0,53). 

Om de top vijf volledig te maken, volgen Predrag Rajkovic (Stade Reims, 0,6), Jan Oblak (Atlético Madrid, 0,6) en Unai Simon (0,63). We zochten ook naar Keylor Navas, met 0,67 tegendoelpunt per wedstrijd ver weg van de top der doelmannen. 

De Costa Ricaan doet dat ook nog eens bij Paris Saint-Germain, heersend in de minder aangeschreven Ligue 1. Bovendien incasseerde Navas bij Real vorig seizoen 0,77 doelpunt per match. Navas is dus wel dégelijk vergeten in Madrid. 

REAL MADRID IS GEEN LIVERPOOL 

Tegendoelpunten zeggen veel maar ook niet alles. Dat Alisson weinig goals binnenkrijgt, is niet erg verrassend. Liverpool vormt al jaren een geoliede machine van topniveau. Vorig seizoen wonnen The Reds de Champions League en dit jaar ligt de club op koers om de Premier League te winnen. 

Bij Real Madrid is het de voorbije seizoenen telkens opnieuw beginnen. Dit seizoensbegin startte De Koninklijke – nog zacht uitgedrukt – eerder zoekend. Bovendien is het nog wachten tot wanneer Eden Hazard eindelijk zijn draai heeft gevonden en eindelijk blessurevrij wordt bevonden.



De verdediging van Real Madrid is ook die van Liverpool niet, waar Alisson ene Virgil van Dijk heeft rondlopen. De Nederlandse topverdediger werd in december nog verkozen als tweede in de trofee van de Ballon d'Or. Als defensief ingestelde speler moet je het maar kunnen …

THIBAUT, DE PUNTENPAKKER

Door het verschil in defensieve kwaliteit moet Courtois per wedstrijd gemiddeld 2,58 doelpogingen zien te redden, terwijl dat bij Alisson er slechts 2,06 zijn. Bovendien is de Rode Duivel een veel grotere puntenpakker dan de Duitse Braziliaan.

Courtois incasseerde 9 doelpunten in La Liga – na 13 matchen in doel -, maar volgens de kwaliteit en moeilijkheidsgraad van alle doelpogingen moesten dat er al 11 zijn. Eigenhandig behoedde Courtois dus al minimum 2 tegendoelpunten voor Real Madrid. Naast zijn 'normale' reddingen nota bene. 

Veel minder dan Courtois blijkt Alisson niet zo'n puntenpakker te zijn. Uiteraard, de doelman van Liverpool slikte amper 5 tegendoelpunten in de Premier League – na 13 gekeepte wedstrijden – maar volgens die expected goals zou hij er 5,8 moeten geïncasseerd hebben. Een miniem verschil. Zeker in vergelijking met Courtois …

DE BESTE

In één zucht kunnen Thibaut Courtois en Alisson Becker genoemd worden als beste doelman ter wereld van het moment. Hoedje af voor de grote prestaties van Alisson, die zonder enige twijfel een doelman van wereldklasse is, maar als we alle facetten en kanttekeningen erbij nemen, dan lijkt Courtois ons toch de beste doelman ter wereld. Al is het verschil wel erg miniem.

Het wordt dan ook reikhalzend uitkijken of Courtois zijn huidige niveau het ganse seizoen kan doortrekken. Real Madrid en FC Barcelona staan beide aan de leiding in La Liga, en ook in de Champions League heeft De Koninklijke nog alle kaarten in handen, al wordt het wel erg lastig tegen Manchester City en Kevin De Bruyne – die andere Rode Duivel in bloedvorm. Onverhoopt kan het seizoen van Real Madrid nog een topjaargang worden. En dan zal Courtois daar zeker zijn aandeel in gehad hebben.

LEES OOK: Courtois slaat op tafel: Mourinho én UEFA afgemaakt

Is Courtois de beste doelman ter wereld?

Meest recent

'Zeer verrassende WK-ganger voor Club Brugge'

Club Brugge zag dit seizoen weer de nodige spelers doorbreken op het internationale toneel. Sinds de ...

31
31
'KV Mechelen twijfelt nog over verlenging sterkhouder'

KV Mechelen ligt met nog vier wedstrijden te spelen in de reguliere competitie nog altijd op koers ...

17
17
Trotse Leko: "We hebben voor paniek gezorgd"

Voor Club Brugge is er dinsdagavond een einde gekomen aan het avontuur in de Champions League. Op ...

34
34
Bodø/Glimt stunt weer, ook Leverkusen en Newcastle door

Dinsdagavond hebben nog drie teams hun ticket voor de achtste finales van de Champions League ...

44
44
'Marokko vier maanden voor WK op zoek naar bondscoach'

De start van het WK nadert met rasse schreden en de meeste deelnemers leggen de laatste hand aan hun ...

43
43
Mignolet reageert goudeerlijk na stevige blunder

Club Brugge heeft zich dinsdag niet opnieuw kunnen plaatsen voor de achtste finales van de Champions ...

75
75
'Wilmots zorgt voor opmerkelijke wending bij Standard'

Op vier speeldagen van het einde van de reguliere competitie strijdt Standard nog altijd mee voor de ...

86
86
Twee sterkhouders gebuisd bij Club: "Je ziet het zelden"

Voor Club Brugge zit het avontuur in de Champions League erop. Het slaagde er niet in om te stunten ...

255
255
Zure avond voor Club: "Cijfers zijn te zwaar"

Club Brugge is er dit seizoen niet in geslaagd om de achtste finale van de Champions League te ...

105
105
Mannaert héél duidelijk over transfer naar Anderlecht

Vincent Mannaert heeft een aflopend contract bij de KBVB. De toekomst van de voormalige sportieve ...

273
273
Exit Club Brugge: ex-Buffalo kegelt Blauw-Zwart uit CL

Om 18u45 ging Club Brugge op bezoek naar Atlético Madrid. Heel Brugge geloofde in een stunt ...

118
118
'Griezmann op weg naar bijzonder straffe transfer'

Antoine Griezmann hoopt vanavond met Atlético Madrid Club Brugge uit te schakelen. De Franse ...

38
38
‘Casteels-stunt: één detail zet Club Brugge op z’n kop’

Club Brugge kijkt al vooruit naar het leven na Simon Mignolet, want zijn contractdossier blijft ...

396
396
Sensatie in Atlético-Club Brugge: "50 miljoen euro!"

Club Brugge begon om 18u45 aan zijn match tegen Atlético Madrid. De Bruggelingen speelden 3-3 ...

193
193
'Standard wil cashen: smaakmaker ontploft'

Bij Standard kennen ze al jarenlang heel veel miserie, op en naast het veld. Sportief en financieel ...

127
127
Verhuurde JPL-spelers: verrassende smaakmaker in Eredivisie

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

27
27
Club-coach Leko legt keuzes Vetlesen en Diakhon uit

Club Brugge neemt het in de terugwedstrijd van de Champions League op tegen Atlético Madrid. ...

44
44
Lukebakio in de clinch met Prestianni: racismerel escaleert

De racismerel tussen Vinicius Junior van Real Madrid en Benfica-speler Gianluca Prestianni blijft ...

86
86
‘Nieuwe sportieve baas Anderlecht: positieve gesprekken’

RSC Anderlecht is druk bezig om de zaken achter de schermen op orde te stellen. Paars-Wit zoekt een ...

282
282
De 11 namen: Leko verrast met vervanger Onyedika

Club Brugge heeft om 18u45 een afspraak met de geschiedenis. Na het 3-3 gelijkspel in Jan Breydel ...

162
162
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 27 bekend

De reguliere competitie nadert zijn finale ontknoping, en dus staan de zenuwen alsmaar meer ...

138
138
'Geen weg terug: Anderlecht hakt trainersknoop door'

Behoudens een verrassing zit Jérémy Taravel ook volgende week tegen OH Leuven nog in ...

411
411
Verheyen tipt Leko: Club Brugge all-in tegen Atlético?

Binnen twee uur begint Club Brugge eraan tegen Atlético Madrid. Om een ticket voor de achtste ...

112
112
'Anderlecht verbrandt vingers: Hazard op hete kolen'

Met hangen en wurgen zette RSC Anderlecht zondag tegen Zulte Waregem een serieuze stap richting de ...

240
240
Union incasseert uppercut: einde seizoen voor sterkhouder?

Union liet zich zaterdag niet onder druk zetten door de zeges van eerste achtervolgers STVV en Club ...

122
122

Meer sportnieuws