De blunder van Kompany: De ultieme wraak van Kums

door
De blunder van Kompany: De ultieme wraak van Kums

Anderlecht zal 2020 al zeker starten met twee nieuwe gezichten. Michael Amir Murillo werd gecontracteerd van het Amerikaanse New York Red Bulls, en ook Anthony Vanden Borre staat heel dicht bij zijn grote rentree. Daarnaast wordt nog gezocht naar een spits en een linksachter. En als het kan, graag nog een creatieve middenvelder. Nochtans had Anderlecht ene Sven Kums rondlopen, die nu het mooie weer maakt bij AA Gent.

LANG NIET VERSLETEN

Vincent Kompany maakte in juli reeds duidelijk dat hij bij RSC Anderlecht niet rekende op de gewezen Gouden Schoen. De speler-manager gaf als reden aan dat hij meer zag in Peter Zulj, die vorig seizoen nochtans erg middelmatig liep te voetballen. Ook tijdens deze jaargang brak de Oostenrijker vooralsnog geen potten, al waren zijn laatste wedstrijden in het kalenderjaar 2019 wel meer dan behoorlijk. Maar dat was nog mijlen verwijderd van het hoge niveau-Kums. 

Die korte heropleving van Zulj kan helemaal niet op tegen de uitmuntende prestaties die Kums wekelijks op de mat legt in de Ghelamco Arena. Daar speelt hij niet als verdedigende middenvelder, een rol die hij vervulde bij Sporting, maar wel als centrale draaischijf naast die andere ex-RSCA'er Vadis Odjida-Ofoe. Kums wordt er in februari 32, maar hij behoort nog steeds tot 's lands beste middenvelders. 



GEEN NIEUWE KANS

Ook Kompany zal het spelpeil en de kwaliteiten van Kums zeker niet ontgaan zijn, maar de speler-manager is niet zinnens om de middenvelder een herkansing te geven. AA Gent is namelijk bereid om het huurcontract van Kums om te zetten in een definitieve deal. Bovendien wil Anderlecht graag meewerken aan een transfer van zijn overbodige middenvelder. Kums vertegenwoordigt nog enkele miljoenen en dat kan Sporting door hun mindere financiële situatie wel goed gebruiken. 

Maar op exorbitante bedragen moet de Paars-Witte clubkas niet hopen. Dat bevestigde Ivan De Witte, de voorzitter van AA Gent, aan VTM Nieuws. “Als de prijs en de onderhandelingen goed verlopen, dan zullen we alles in het werk stellen om Sven bij ons te houden.” De grote vraag blijft echter of Kums zélf geneigd is om zijn royaal salaris bij Anderlecht, een deal die nog werd afgesloten door Mogi Bayat, in te ruilen voor een meer bescheiden contract in Gent … 

KONING VAN DE PASSING

Nochtans hoeft het allemaal zo moeilijk niet te zijn. Kums bezit enkele unieke kwaliteiten – naar de normen van de Jupiler Pro League – waar het zwalpend Anderlecht momenteel aan ontbeert. Sporting snakt naar een voetballende middenvelder, gezegend met een grote dosis inzicht, accurate passing, voetbalintelligentie en een offensieve ingesteldheid. En laat Sven Kums net al die kwaliteiten etaleren bij AA Gent dit seizoen. 

Met een accurate passing van 89% behoort Kums tot de beste vijf middenvelder van de nationale competitie, en is hij logischerwijze de primus bij AA Gent. Per wedstrijd speelt Kums gemiddeld 61 keer een ploegmaat op een correcte wijze aan. Het voetbal van Anderlecht is gestoeld op een veelvuldige passing: waarom zou Kums daar zijn plaats niet kunnen hebben?



OFFENSIEF HANDELEN

Bovendien speelt Kums graag de bal vooruit, zoals in de vorm van dieptepasses. Bij zo'n passes zondert Kums een ploegmaat af voor het vijandige doel, met al dan niet een schot op doel als gevolg. Bij Anderlecht doet verrassend genoeg enkel Zulj beter dan Kums bij de dieptepasses. Beide middenvelder leverden ongeveer evenveel stuks, maar de Oostenrijker is verrassend genoeg nét iets efficiënter.

Kums bepaalt – samen met Vadis – vaak het tempo bij AA Gent. Met één pass kan hij voor een opening zorgen of zijn ploeg aan de nodige vrije ruimte helpen op het veld. Zo'n progressieve passes vertrekken op de eigen speelhelft waarbij zo'n 30 meter winst kan worden gemaakt op de helft van de tegenstander. 

Ook passes van 10 meter volledig op de helft van de tegenpartij horen hierbij. Kums is een meester in zo'n passes. Enkel Sander Berge en Percy Tau doen nog iets beter qua efficiëntie.



De spitsen van AA Gent kunnen ten volle profiteren van de uitgebreide en kwalitatieve passing van hun foerier, die per wedstrijd gemiddeld 10 passes in de buurt van het vijandige doelgebied lanceert. En dat met een indrukwekkende accuraatheid van 83%, waarmee hij enkel ploegmaat Owusu en – wie anders – opnieuw Berge moet laten voorgaan. Ook qua passes (zonder gevaar) op lange afstand zou Kums de beste zijn bij Anderlecht.  

DE ONTBREKENDE SCHAKEL

Kums heeft bij AA Gent de nodige kwalitatieve aanvallers rondlopen die uitstekend gebruik kunnen maken van zijn voetballende kwaliteiten. Ruslan Yaremchuk, Jonathan David, Laurent Depoitre, … Met zoveel aanvallend geweld is het voor Kums een genot om mee samen te spelen. Bij Anderlecht loopt geen zo'n hoogwaardig materiaal rond. Niet in dit seizoen, en ook tijdens de vorige jaargang niet. 

Het is ook mede om die reden dat Kums vorig seizoen niet zijn normale niveau haalde. Net zoals hij als verdedigende middenvelder speelde, een positie waar Kums zich niet ten volle kan ontplooien. Om dan te concluderen dat hij geen toekomst meer heeft bij RSC Anderlecht, lijkt wel een beetje te kort door de bocht. 

Voetballend zijn er weinig beter in België, en heeft Anderlecht niet de reputatie om altijd de beste voetballers in hun ploeg te hebben? Toch nog maar eens overwegen, meneer Kompany ...

LEES OOK: Anderlecht zorgt voor goudmijn, maar niet iedereen is blij

Moet Kompany Kums een herkansing geven?

Meest recent

Nainggolan haalt weer uit: "Zijn excuses aanvaard ik nooit"

Tegen Wales kunnen de Rode Duivels zich geen misstap veroorloven als ze de kwalificatie voor het WK ...

43
43
'DAZN komt met verbazende zet na JPL-problemen'

Er was de voorbije maanden heel wat te doen over DAZN in ons land. De streamingdienst won opnieuw de ...

52
52
Messi ziet in Belgisch talent 'Future of the Game'

Jarenlang hebben Lionel Messi en Cristiano Ronaldo het mondiale voetbal gedomineerd, maar hun ...

44
44
'AC Milan bezorgt Saelemaekers zeer mooie troost'

Vrijdag was Alexis Saelemaekers één van de verrassingen in de basiself van de Rode ...

36
36
Pijnlijke avond Grieken, Kroatië worstelt met voetbaldwerg

Zondagavond stonden er nog de nodige kwalificatiewedstrijden voor het WK 2026 op het programma. ...

37
37
Wilmots trekt harde conclusie: "Daar horen Duivels nu thuis"

De Rode Duivels moeten maandag vol aan de bak tegen Wales als ze niet nog willen bibberen om het WK ...

95
95
Defour geeft hint over terugkeer als trainer

De voorbije jaren stonden toch enkele veelbelovende Belgische trainers. Sébastien Pocognoli ...

51
51
'Verrassend gerucht: alsnog toptransfer Stroeykens'

Anderlecht heeft er een zeer woelige transferzomer opzitten. Ook in de wintermercato lijkt er nog ...

220
220
'Nieuwe klap Union: Pocognoli neemt twéé sleutelpionnen mee'

Het ging Union dit seizoen tot dusver voor de wind, want na tien speeldagen staat het aan de leiding ...

327
327
Garcia steekt zich niet weg: "Zit niet in ons DNA"

Morgen is het D-day voor de Rode Duivels. Ze moeten winnen van Wales, dan kan het WK België ...

36
36
Courtois ziet 'ongeziene weelde' bij Duivels: "Is mooi"

Thibaut Courtois start morgen uiteraard onder de lat bij de Rode Duivels. De doelman van Real Madrid ...

103
103
Garcia sneert naar media: "Mocht hem niet selecteren"

Rudi Garcia kreeg de volle laag na het 0-0-gelijkspel tegen Noord-Macedonië. De Belgen kregen ...

184
184
Nederland kan WK ruiken, sensatie in Faeröer

Vanavond stonden er al een aantal kwalificatiematchen voor het WK 2026 op het programma. Zo kwamen ...

124
124
Courtois voert de druk op: "Makkelijke matchen zijn voorbij"

Thibaut Courtois mocht vandaag de pers toespreken. Zo had hij al meer werk dan in zijn afgelopen ...

24
24
STVV pakt uit met historisch nieuws

STVV is een van de beter geleide clubs in de Jupiler Pro League. Financieel hebben ze er hun zaakjes ...

73
73
Wissels bij Rode Duivels: Garcia licht tipje van sluier

De Rode Duivels vertoeven momenteel in Cardiff, waar ze maandagavond het belangrijke ...

212
212
Gigantische optater Union: Bayat torpedeert trainersplan

Union SG is druk op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer nu Sébastien Pocognoli is gevallen voor ...

202
202
Internationaal debuut Stankovic eindigt in pijnlijk ontslag

Aleksandar Stankovic zag zijn sterke start bij Club Brugge deze week beloond worden met zijn eerste ...

365
365
Kompany volgende bondscoach? Bellamy doet boekje open

De Rode Duivels staan maandagavond voor een cruciaal WK-kwalificatieduel op het veld van Wales. Bij ...

230
230
Vanheusden emotioneel na blessurehel: "Papa's grootste fan"

Voor Zinho Vanheusden is zijn leven voorlopig een onwaarschijnlijke emotionele rollercoaster ...

111
111
Bizarre keuze Garcia: "Is hij mee als hulptrainer?"

Rudi Garcia heeft niet zijn beste dagen als Belgisch bondscoach achter de rug. Tijdens het duel ...

183
183
Anderlecht, Gent, Union, ... ? 'Dit is de grootste rivaal van Club'

Club Brugge is veruit de meest succesvolle club van het voorbij decennium in het Belgische voetbal. ...

713
713
Spectaculaire terugkeer: Zidane zet zinnen op droomjob

Zinedine Zidane was bijzonder succesvol als hoofdcoach van Real Madrid. Sinds zijn vertrek bij de ...

94
94
'Club en Union knokken: nieuwe aanvaller in vizier'

Club Brugge en Union SG zijn de voorbije seizoenen uitgegroeid tot grote rivalen op sportief ...

516
516
Fred Vanderbiest pakt stevig uit: "Eén keer in vijf jaar!"

Fred Vanderbiest is uitstekend begonnen aan zijn 'T1-loopbaan' bij KV Mechelen. Malinwa kampeert al ...

122
122

Meer sportnieuws