De blunder van Kompany: De ultieme wraak van Kums

door
De blunder van Kompany: De ultieme wraak van Kums

Anderlecht zal 2020 al zeker starten met twee nieuwe gezichten. Michael Amir Murillo werd gecontracteerd van het Amerikaanse New York Red Bulls, en ook Anthony Vanden Borre staat heel dicht bij zijn grote rentree. Daarnaast wordt nog gezocht naar een spits en een linksachter. En als het kan, graag nog een creatieve middenvelder. Nochtans had Anderlecht ene Sven Kums rondlopen, die nu het mooie weer maakt bij AA Gent.

LANG NIET VERSLETEN

Vincent Kompany maakte in juli reeds duidelijk dat hij bij RSC Anderlecht niet rekende op de gewezen Gouden Schoen. De speler-manager gaf als reden aan dat hij meer zag in Peter Zulj, die vorig seizoen nochtans erg middelmatig liep te voetballen. Ook tijdens deze jaargang brak de Oostenrijker vooralsnog geen potten, al waren zijn laatste wedstrijden in het kalenderjaar 2019 wel meer dan behoorlijk. Maar dat was nog mijlen verwijderd van het hoge niveau-Kums. 

Die korte heropleving van Zulj kan helemaal niet op tegen de uitmuntende prestaties die Kums wekelijks op de mat legt in de Ghelamco Arena. Daar speelt hij niet als verdedigende middenvelder, een rol die hij vervulde bij Sporting, maar wel als centrale draaischijf naast die andere ex-RSCA'er Vadis Odjida-Ofoe. Kums wordt er in februari 32, maar hij behoort nog steeds tot 's lands beste middenvelders. 



GEEN NIEUWE KANS

Ook Kompany zal het spelpeil en de kwaliteiten van Kums zeker niet ontgaan zijn, maar de speler-manager is niet zinnens om de middenvelder een herkansing te geven. AA Gent is namelijk bereid om het huurcontract van Kums om te zetten in een definitieve deal. Bovendien wil Anderlecht graag meewerken aan een transfer van zijn overbodige middenvelder. Kums vertegenwoordigt nog enkele miljoenen en dat kan Sporting door hun mindere financiële situatie wel goed gebruiken. 

Maar op exorbitante bedragen moet de Paars-Witte clubkas niet hopen. Dat bevestigde Ivan De Witte, de voorzitter van AA Gent, aan VTM Nieuws. “Als de prijs en de onderhandelingen goed verlopen, dan zullen we alles in het werk stellen om Sven bij ons te houden.” De grote vraag blijft echter of Kums zélf geneigd is om zijn royaal salaris bij Anderlecht, een deal die nog werd afgesloten door Mogi Bayat, in te ruilen voor een meer bescheiden contract in Gent … 

KONING VAN DE PASSING

Nochtans hoeft het allemaal zo moeilijk niet te zijn. Kums bezit enkele unieke kwaliteiten – naar de normen van de Jupiler Pro League – waar het zwalpend Anderlecht momenteel aan ontbeert. Sporting snakt naar een voetballende middenvelder, gezegend met een grote dosis inzicht, accurate passing, voetbalintelligentie en een offensieve ingesteldheid. En laat Sven Kums net al die kwaliteiten etaleren bij AA Gent dit seizoen. 

Met een accurate passing van 89% behoort Kums tot de beste vijf middenvelder van de nationale competitie, en is hij logischerwijze de primus bij AA Gent. Per wedstrijd speelt Kums gemiddeld 61 keer een ploegmaat op een correcte wijze aan. Het voetbal van Anderlecht is gestoeld op een veelvuldige passing: waarom zou Kums daar zijn plaats niet kunnen hebben?



OFFENSIEF HANDELEN

Bovendien speelt Kums graag de bal vooruit, zoals in de vorm van dieptepasses. Bij zo'n passes zondert Kums een ploegmaat af voor het vijandige doel, met al dan niet een schot op doel als gevolg. Bij Anderlecht doet verrassend genoeg enkel Zulj beter dan Kums bij de dieptepasses. Beide middenvelder leverden ongeveer evenveel stuks, maar de Oostenrijker is verrassend genoeg nét iets efficiënter.

Kums bepaalt – samen met Vadis – vaak het tempo bij AA Gent. Met één pass kan hij voor een opening zorgen of zijn ploeg aan de nodige vrije ruimte helpen op het veld. Zo'n progressieve passes vertrekken op de eigen speelhelft waarbij zo'n 30 meter winst kan worden gemaakt op de helft van de tegenstander. 

Ook passes van 10 meter volledig op de helft van de tegenpartij horen hierbij. Kums is een meester in zo'n passes. Enkel Sander Berge en Percy Tau doen nog iets beter qua efficiëntie.



De spitsen van AA Gent kunnen ten volle profiteren van de uitgebreide en kwalitatieve passing van hun foerier, die per wedstrijd gemiddeld 10 passes in de buurt van het vijandige doelgebied lanceert. En dat met een indrukwekkende accuraatheid van 83%, waarmee hij enkel ploegmaat Owusu en – wie anders – opnieuw Berge moet laten voorgaan. Ook qua passes (zonder gevaar) op lange afstand zou Kums de beste zijn bij Anderlecht.  

DE ONTBREKENDE SCHAKEL

Kums heeft bij AA Gent de nodige kwalitatieve aanvallers rondlopen die uitstekend gebruik kunnen maken van zijn voetballende kwaliteiten. Ruslan Yaremchuk, Jonathan David, Laurent Depoitre, … Met zoveel aanvallend geweld is het voor Kums een genot om mee samen te spelen. Bij Anderlecht loopt geen zo'n hoogwaardig materiaal rond. Niet in dit seizoen, en ook tijdens de vorige jaargang niet. 

Het is ook mede om die reden dat Kums vorig seizoen niet zijn normale niveau haalde. Net zoals hij als verdedigende middenvelder speelde, een positie waar Kums zich niet ten volle kan ontplooien. Om dan te concluderen dat hij geen toekomst meer heeft bij RSC Anderlecht, lijkt wel een beetje te kort door de bocht. 

Voetballend zijn er weinig beter in België, en heeft Anderlecht niet de reputatie om altijd de beste voetballers in hun ploeg te hebben? Toch nog maar eens overwegen, meneer Kompany ...

LEES OOK: Anderlecht heeft eerste 'zomertransfer' nu al beet

Moet Kompany Kums een herkansing geven?

Meest recent

Leko in zak en as: Club Brugge komt met Mignolet-statement

Simon Mignolet kent dit seizoen veel pech. De doelman van Club Brugge moest ook plots verstek geven ...

9
9
Antwerp fan Huybrechts stort in op WK: 'Pure nachtmerrie'

In het befaamde Ally Pally is gisteren weer de hoogmis van het darts begonnen: het prestigieuze WK. ...

2
2
Mehdi Bayat snauwt na vertrek De Mil: eis om nieuwe regel

Er vond een heuse trainerscarrousel plaats in de Jupiler Pro League. Club Brugge stuurde Nicky Hayen ...

67
67
Coëfficiënt keldert: Belgische clubs vrezen rampscenario

De afgelopen jaren is de Jupiler Pro League aan een opmars bezig. Vooral de sterke prestaties van de ...

40
40
Tielemans schittert weer: grote verrassing in de maak?

Youri Tielemans was de grote man bij Aston Villa in de Europa League-clash tegen het Zwitserse ...

24
24
Ruben Van Gucht haalt snoeihard uit na 'ongeziene bom'

De voorbije dagen kwam Ruben Van Gucht zwaar onder vuur te liggen. De sportjournalist kreeg kritiek ...

51
51
“Racist én seksist!” – Broos in vieze papieren na klacht

Hugo Broos is bondscoach van Zuid-Afrika en de Belgische oefenmeester begint bijna aan de Afrika ...

46
46
Anderlecht heeft eerste 'zomertransfer' nu al beet

Bij RSC Anderlecht hebben ze al één zorg minder, want in principe hebben ze hun eerste ...

236
236
Defour streng: "Het failliet van de Jupiler Pro League"

Bij Standard kunnen ze het zelf amper geloven, maar ze staan wel knap zesde. Play-Off 1 is ...

156
156
Zorgt DAZN voor enorm JPL-probleem in januari?

DAZN stuurt veel mails als het maandabonnement nog niet is verlengd, maar zelf betalen ze de clubs ...

156
156
'Standard mikt zeer hoog en droomt van monstersom'

Standard hoopt dat het tegen komende zomer toch een nieuwe eigenaar kan voorstellen. Dat lange ...

166
166
'Anderlecht en KV Mechelen vechten om WK-ganger'

De wintermercato staat voor de deur en de geruchtenmolen draait steeds luider. De Belgische clubs ...

103
103
'Club Brugge mag plots dromen van 5 miljoen euro bonus'

Club Brugge is financieel de sterkste ploeg in België. De Bruggelingen kunnen komende zomer ...

253
253
'Anderlecht ontvangt waanzinnige financiële meevaller'

Bij RSC Anderlecht hopen ze dat er in 2026 een bonus uit de bus valt, zoals het in het verleden ...

299
299
‘AA Gent en Club Brugge op ramkoers: oorlog barst los’

De overstap van Ivan Leko naar Club Brugge is geen simpele ruzie, maar een breuk in vertrouwen. In ...

807
807
‘Transferoffensief Westerlo: in- en uitgaande topdeals?’

Bij KVC Westerlo mag er in januari wel wat worden verwacht. De Kemphanen gaan mogelijk in- en ...

49
49
Fink out? El Ouahdi komt met héél duidelijke boodschap

KRC Genk verloor met 1-0 van FC Midtjylland. Een nederlaag die de sluimerende crisis alleen maar ...

325
325
'Khalaili verlaat Union, Nederlandse sensatie als vervanger‘

Union SG heeft een neus voor (onbekend) talent. De Brusselaars zijn uiteraard volop bezig met het ...

75
75
'Ontslag Hayen: Verhaeghe stevig uit de bocht'

Het ontslag van Nicky Hayen blijft nazinderen bij Club Brugge. De fans keerden zich tegen het ...

1175
1175
'Na De Cat volgende topdossier voor Anderlecht: 30 miljoen'

Bij RSC Anderlecht moeten ze in 2026 spelers verkopen, wat bij elke Belgische club het geval is. ...

406
406
Grote schlemiel bij Genk: "Heel slecht van mijn kant"

KRC Genk raakt voorlopig niet weg uit de hoek waar de klappen vallen. Donderdag verloren de ...

141
141
Hoogspanning in Genk: Fink beantwoordt ontslag-vragen

Het beloven spannende dagen te worden bij KRC Genk. Donderdagavond incasseerden de Limburgers op het ...

165
165
Vuurwerk verzekerd: spelers krijgen pittige Leko-waarschuwing

Ivan Leko is begonnen aan zijn tweede ambtstermijn als hoofdcoach van Club Brugge. De Kroaat werd ...

393
393
UEL/UECL: Tielemans grote matchwinnaar, horror-avond Engels

In de Europa League heeft Youri Tielemans zijn goede vorm bij Aston Villa nog eens geetalleerd. Met ...

57
57
'Belletje in januari: Bayern pleziert Kompany met toptransfer'

Nog twee matchen te gaan en de winterstop gaat van start voor Vincent Kompany en zijn troepen bij ...

163
163

Meer sportnieuws