Het ABC van 2019: Propere Handen, toptransfers, gekke fratsen & meer

126
Het ABC van 2019: Propere Handen, toptransfers, gekke fratsen & meer

Straks nog even aftellen, en dan ligt 2019 definitief achter ons. In Genk en Mechelen werd het een jaar om te koesteren, in Anderlecht eentje om zo snel mogelijk te vergeten. Uiteraard komen deze drie clubs hieronder dan ook aan bod, al viel er de voorbije twaalf maanden nog heel wat meer te beleven in binnen –en buitenland. Het jaaroverzicht van 2019, gebundeld van A tot Z.


Ajax stootte in het voorjaar voorbij Real Madrid en Juventus door tot de halve finale van de Champions League, waar het sprookje uiteindelijk strandde tegen Tottenham. Jongens als Frenkie de Jong en Matthijs de Ligt leverde het wel lucratieve transfers op, de rest moet het voorlopig nog stellen met eeuwige roem.



BeNeLiga-discussies namen de voorbije maanden almaar concretere vormen aan, zeker toen Club Brugge-voorzitter Bart Verhaeghe op de feiten vooruit begon te lopen. Onderzoeken naar de haalbaarheid van het project zijn volop aan de gang, ook in 2020 zal het onderwerp dus ongetwijfeld veelvuldig aan bod komen.

Clement koos er twee jaar geleden voor om Waasland-Beveren te laten staan voor KRC Genk, een keuze die hij zich niet beklaagde. Na de landstitel in Limburg lijkt de coach nu ook met Club Brugge namelijk niet te stoppen. Normaal onder de letter P van Philippe, maar die plaats was jammer genoeg al voorbehouden.

Dieumerci Mbokani bewees nog lang niet afgeschreven te zijn. De Congolese spits scoorde de afgelopen twaalf maanden met de ogen dicht, waaronder de goal die Antwerp de voorronde van de Europa League inschoot. Op dit moment autoritair Gouden Stier, wie weet straks voor de tweede keer Gouden Schoen?



Engeland boven in de Champions én Europa League vorig seizoen, want beide finales draaiden uit op een onderonsje tussen grootmachten uit de Premier League. Liverpool won het kampioenenbal ten koste van Tottenham, Chelsea was onder impuls van Eden Hazard te sterk voor Arsenal. Een afscheid in schoonheid.

Fini met Lokeren, dat lijkt helaas de conclusie aan het eind van 2019. Eerst de degradatie, dan de deceptie in 1B en nu het complete verval inclusief financiële problemen. De Waaslanders zien er hoe langer meer op sterven na dood uit, laat ons hopen dat ze op Dakam na nieuwjaar het roer nog om weten te gooien.

Genk kampioen, meer hoeven ze in de Luminus Arena niet te weten over het voorbije jaar. De vierde titel in het bestaan van de fusieclub werd terecht danig gevierd, maar na het vertrek van de vele architecten achter dat succes volgde nu de decompressie. Aan Dimitri de Condé om zijn kunstje nog eens over te doen.



Het Proces, Project, Open brief of Trust the Youth: de woelige tijd die het Lotto Park beleeft, konden hier onder veel noemers worden thuisgebracht. Anderlecht blijft halsstarrig vasthouden aan de ingeslagen weg en legt al haar eieren in de mand van inspirator Vincent Kompany. Afspraak in 2022 voor het eindresultaat.

Inverted wingbacks maakten in het begin een groot onderdeel uit van diens visie, maar dat concept werd recent toch overboord gegooid. Enerzijds omdat Sieben Dewaele niet voldeed op links, anderzijds omdat de mayonaise vooralsnog simpelweg niet pakt. Afwachten of het idee in 2020 opnieuw opgevist wordt.

José Mourinho ruilde na zijn ontslag bij Manchester United zijn coachjas in voor een zitje als analist, maar een jaar later kriebelden de vingers alweer. The Humble One zei dan ook 'ja' tegen Tottenham, dat sinds zijn komst weer weet wat winnen is. Én Jan Vertonghen en Toby Alderweireld langer aan boord zal houden.



KV Mechelen triomfeerde overal waar het kon in 2019. De titel en bijhorende promotie in 1B, de Beker van België in Brussel en – iets minder memorabel – de matchfixingszaak in de rechtbank: telkens kwam Malinwa als winnaar uit de strijd. Met nu ook de hoop op PO I nog steeds in leven een geslaagd jaar, dus.

Lamkel Zé kleurde zó vaak onze dag, dat we ons hier zelfs niet gaan wagen aan een opsomming van zijn fratsen. Laten we het erop houden dat de smaakmaker van Antwerp zich zowel in positieve áls negatieve zin maar al te vaak liet opmerken. Op de Bosuil hopen ze na nieuwjaar vooral meer van dat eerste te zien.

Mbaye Diagne dacht ook weg te komen met zijn penaltystunt in Parijs, maar bij Club Brugge zijn ze minder vergevingsgezind. Het verhaal van de gehuurde targetman is zo over en uit, een terugkeer naar Galatasaray wenkt. Hoewel zijn derde passage in België dus van korte duur was, zal ze toch niet snel vergeten worden.



Nations League-editie nummer één draaide uit op een sisser voor de Rode Duivels, want eind 2018 werden zij door Zwitserland al genadeloos uit het nieuwe landentoernooi geknikkerd. De eindzege kwam een dik halfjaar later op naam van Cristiano Ronaldo en Portugal te staan, in de finale net te sterk voor Nederland.

Oranje-iconen Wesley Sneijder, Robin van Persie en Arjen Robben liepen er dan al niet meer bij, want zij hingen hun schoenen aan de haak. Nederland nam zo afscheid van een tijdperk, net zoals wij ooit zullen doen met onze eigen Gouden Generatie. Ook onder meer Xavi en Petr Cech gingen trouwens op pensioen.

Propere Handen: het is de afgelopen 14 maanden wellicht de meest gebruikte woordcombinatie in ons voetbal. Louche makelaars en refs, witwaspraktijken, matchfixing, arrestaties, veroordelingen, beroepen, vrijspraken en bommen die onder de competitie werden gelegd: nooit eerder stond de JPL zó op stelten.



Qualifying Group I bleek een eitje voor de Rode Duivels op weg naar het EK van volgende zomer. Rusland, Schotland, Cyprus, Kazachstan en San Marino gaan dan ook de geschiedenisboeken in als de tegenstanders tegen wie België een historische 30/30 pakte. Nu de echte klus nog klaren, zónder duel op eigen bodem.

Retour der (ex-)Rode Duivels, dat was het thema van de voorbije mercato. Kompany leidde in mei reeds de dans, Nacer Chadli, Simon Mignolet, Laurent Depoitre, Kevin Mirallas en Steven Defour volgden daarna zijn voorbeeld. De ene met al wat meer succes dan de ander, maar hoe dan ook een opmerkelijke trend.

Spijtoptant Dejan Veljkovic was de spilfiguur in het matchfixing –en witwasschandaal waar we hierboven al naar verwezen. In ruil voor strafvermindering ging hij akkoord om de speurders meer info te verschaffen over zijn malafide praktijken. Ook supermakelaar Mogi Bayat had hier trouwens gerust een plek verdiend.



Toptransfers bij de vleet vorige zomer, zowel in de JPL als erbuiten. Behalve Anderlecht, waar Michel Vlap ook bijna het record brak, verlegde elke Belgische topclub immers de limiet. Internationaal deden onder andere Joao Felix, Antoine Griezmann de kassa rinkelen, net als Rode Duivels Romelu Lukaku en E. Hazard.

Uittocht uit de Premier League voor die laatste twee, die de tijd rijp achtten voor een nieuw hoofdstuk in hun carrière. Hazard probeert dat in La Liga bij Real Madrid te schrijven, al kampt hij tot dusver teveel met kwaaltjes. Lukaku koos dan weer voor een Italiaans avontuur bij Inter en is daar nu koning van de Serie A.

Vincent Kompany zijn naam viel hierboven al enkele keren, maar dat mag wel na zulk een jaar vol ups en downs. Ook hij vertrok uit Engeland, al schonk Vince the Prince Manchester City eerst nog wel de landstitel. In Anderlecht wil zijn project voorlopig echter niet aanslaan, net zomin als de hoop op minder blessures.



Wesley Moraes was het pronkstuk van een zomer waarin onze clubs zich rijk rekenden. In Brugge brachten ook Nakamba en Danjuma namelijk een flinke stuiver op, Genk cashte op Malinovskyi en Trossard terwijl Standard het deed met Marin en Djenepo. Een nieuwe standaard voor zulke goudhaantjes lijkt dus gezet.

X-factor Divock Origi bewees andermaal zijn waarde. Onze landgenoot schoot Liverpool met twee treffers langs Barcelona richting CL-finale, waarvan eentje op een legendarische snelle corner. Ook in die finale zelf vond Origi de weg naar de netten, een status als eeuwige cultheld op Anfield is dan ook terecht zijn deel.

Yari Verschaeren ligt momenteel jammer genoeg in de lappenmand, daarvoor had de 18-jarige youngster van Anderlecht het ook al moeilijk om te bevestigen. Toch zal hij 2019 vooral herinneren als het jaar van zijn definitieve doorbraak, zowel bij Paars-Wit als de Rode Duivels. Hopelijk de start van een grote carrière.



Zinédine Zidane gaf na drie CL-zeges op rij de teugels bij Real Madrid vrijwillig uit handen, maar iets minder dan een jaar later maakte de Franse coach al zijn herintrede in Bernabéu. Ook hij kreeg de bal echter maar moeizaam aan het rollen, een fitte Hazard – voor wie hij altijd al een boontje had – moet redding brengen.

LEES OOK: Gouden transfermove Club: Barça volgt situatie van dichtbij

Wat was volgens u hét meest memorabel aan 2019?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Arsenal wil JPL-uitblinker, Haaland beslist'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

9
9
Brusselmans vs VRT: Financiële bom ontploft volledig

Een stevige ruzie tussen Herman Brusselmans en de VRT zorgt voor ophef. De schrijver en columnist, ...

2
2
Thorup ziet KRC Genk-pion plots ferm op tafel slaan

KRC Genk heeft de interlandbreak goed verwerkt. Tegen KV Kortrijk werd een makkelijk zege geboekt. ...

11
11
Anderlecht toont mentaliteit: “Hij is hét symbool”

RSC Anderlecht leek tegen Cercle Brugge lang af te stevenen op een pijnlijke nederlaag, maar in het ...

49
49
Italiaanse media én Allegri gaan volledig los op De Bruyne

Kevin De Bruyne kende een sterke interlandperiode en die lijn trekt de middenvelder ook door bij ...

129
129
Zulte-doelman Gabriël in zak en as: “Ik voel me klein”

Zulte Waregem ging in eigen huis onderuit tegen KAA Gent. De Buffalo’s pakken weer de ...

50
50
Heymans legt opvallende viering uit: band met Thorup bloot

KRC Genk won overtuigend met 3-0 van KV Kortrijk. Daan Heymans mocht nog eens in de basis beginnen ...

98
98
'Shakira doet verrassende onthulling over haar gezinsleven'

Jarenlang vormde Shakira een koppel met ex-voetballer Gerard Piqué, maar ook na hun ...

44
44
Franse pers messcherp na eerste basisplaats Godts

Mika Godts mocht voor het eerst in de basis starten bij PSG. De Parijzenaars namen het op tegen Le ...

166
166
AA Gent-spits verrast: "Leek me tijd om te vertrekken"

AA Gent blijft doorheen de competitie razen. Ze wonnen met 0-2 van Zulte Waregem en met een 22 op 24 ...

130
130
Westerlo slaat in alle stilte toe: gouden transferzet

KVC Westerlo kende een héél drukke zomermercato. Sportief en financieel lijken de ...

74
74
Thorup geeft speler eindelijk een kans: "Exact wat ik wou"

KRC Genk won verdiend met 3-0 van een bijzonder pover KV Kortrijk, dat toch een vogel voor de kat ...

108
108
Derde keer, goede keer voor Anderlecht? “Ik weigerde al twee keer”

Bij RSC Anderlecht verdwenen er de afgelopen jaren veel trouwe clubmensen, anderen werden dan weer ...

262
262
Rode Duivels: vuilbak gaat open over Van Bommel en Mannaert

Mark van Bommel is nog geen drie maanden bondscoach, maar rond de Rode Duivels veranderde er ...

399
399
Standard ruikt megajackpot: “6 miljoen? Ik wil meer”

Standard is wisselvallig bezig. Goed wordt afgewisseld met slecht. Eén speler is echter wel ...

107
107
Leko trekt duidelijke grens: "Niet denken dat je Messi bent"

Club Brugge blijft het goed doen in de Jupiler Pro League. Door de 1-4-zege tegen La Louvière ...

232
232
Twee spelers bezorgen Sibierski pijnlijke realitycheck

RSC Anderlecht won met 1-2 op het veld van Cercle Brugge. Paars-Wit kroop door het oog van de naald ...

272
272
Romario verdedigt Ronaldo: "Loop naar de maan!"

Romário heeft zich uitgesproken over de rel rond Cristiano Ronaldo en bondscoach Jorge Jesus. ...

66
66
Euvrard ziet nieuwe JPL-uitblinker: "Kwaliteit!"

Standard speelt namiddag de Waalse derby tegen Sporting Charleroi. De Rouches staan al zeven punten ...

45
45
Kompany heeft duidelijke boodschap na blunder Neuer

Bayern München speelde 2-2 op het veld van FC Augsburg. Dat was een tegenvaller en dat kwam ook ...

136
136
De Bruyne schittert met twee goals, Godts basispion

Vanavond stonden nog een aantal interessante matchen op het programma in het buitenland. Zo kwamen ...

75
75
AA Gent blijft doorstomen: ook Essevee gaat voor de bijl

Rik De Mil en co zijn het verliezen helemaal verleerd bij AA Gent. De Buffalo's wonnen nu ook aan de ...

100
100
Racing Genk dankt Heymans in zege tegen hulpeloze Kerels

KV Kortrijk heeft dan wel een nieuwe coach, de pijnpunten werden in een dol Genks openingskwartier ...

53
53
Haalt RSCA kampioenenmaker terug als coach?

Cheikhou Kouyaté heeft zijn schoenen aan de haak gehangen. De ex-speler van RSC Anderlecht ...

254
254
Beerschot doet Kiel ontploffen na knotsgek spektakel

De Mannekes wilden na een sterke reeks opnieuw naast Dender aan kop van de Challenger Pro League ...

220
220

Meer sportnieuws