De 11 van 2019: het ultieme JPL-elftal van het voorbije jaar!

door
De 11 van 2019: het ultieme JPL-elftal van het voorbije jaar!

Na Kerstmis wordt nog één speelronde afgewerkt, en dan zit het voetbaljaar er voor de Belgische clubs onherroepelijk op. In Genk zal 2019 voor altijd herinnerd worden als het jaar van de vierde landstitel, in Brugge hopen ze de aanzet te hebben gegeven om binnen enkele maanden met de oppergaai te mogen zwaaien. Dat beide teams dit overzicht domineren spreekt dan ook voor zich, waar welke spelers uit de Jupiler Pro League haalden nog allemaal het ultieme elftal van 2019?


DOEL: SIMON MIGNOLET
Onder de lat zijn de keuzes schaars, want heel wat ploegen wisselden afgelopen zomer van doelman. Van alle kanshebbers dienden zo alleen Sinan Bolat en Hendrik Van Crombrugge een volwaardige kandidatuur in, al slikten zij toch net iets teveel tegengoals om hun plek af te dwingen. In een nek-aan-nekrace tussen twee sluitstukken die om verschillende redenen elk slechts een half seizoen hun stempel konden drukken, haalt Simon Mignolet het zo nipt van Danny Vukovic. De onfortuinlijke Australiër keepte Genk naar de titel, maar scheurde eind juli helaas zijn achillespees. Een kleine week later arriveerde Mignolet bij Club Brugge, waar hij zich sindsdien amper zeven keer moest omdraaien en 11 keer de nul hield in 17 optredens.



VERDEDIGING: MATA-DEWAEST-LAIFIS
Een al even grote rots in de Brugse branding is Clinton Mata, vorig seizoen in PO I een revelatie als rechtse pion in een verdediging met drie. Ook nu steekt de man uit Verviers wekelijks zijn directe tegenstander in zijn zak, waaronder in Bernabéu zelfs Eden Hazard. Sierlijk maar toch altijd bij de les, pijlsnel én ijzersterk: Mata heeft het allemaal. Helaas ook acht interlands voor godbetert Angola achter zijn naam, anders had Roberto Martinez hem er bij de Rode Duivels vast al eens bijgenomen. Een eer waar Sébastien Dewaest even ook bijna recht op had, want de Genkse aanvoerder was een van de steunpilaren in de race naar het kampioenschap. De selectie halen zou hij uiteindelijk echter nooit doen en lijkt er nu niet meer in te zitten.



In deze campagne blijft Dewaest immers ver onder zijn hoge niveau van toen, zowel op defensief vlak als in de opbouw. Toch sleepte hij met twee treffers quasi eigenhandig de Supercup in de wacht, samen met zijn aandeel in de titel genoeg om hier te mogen plaatsnemen. Als derde verdediger kiezen we voor Kostas Laifis, een onderschatte schakel achterin bij Standard. Nog meer dan Dewaest speelde de Cyprioot de voorbije twaalf maanden met verve zowat alles wat er te spelen viel, en dat in een door blessures – niet in het minst bij Zinho Vanheusden – vaak vertimmerde achterhoede. De constante factor van de Rouches krijgt zo de voorkeur op jongens die slechts een half jaar indruk maakten als Simon Deli en Michael Ngadeu.

MIDDENVELD: AMALLAH-VANAKEN-VORMER-BERGE
Ons middenveld beginnen we bij Laifis zijn ploegmaat Selim Amallah. Een regelrechte voltreffer sinds zijn overgang van Moeskroen, waar hij in de tweede helft van vorig seizoen een van de drijvende krachten was achter de sterke terugronde van Les Hurlus. In totaal tekende de Marokkaan in 2019 zo voor 10 doelpunten en zeven assists, al reikt zijn impact nu ook in Luik zelfs nog veel verder dan die statistieken aantonen. Dat kunnen we gerust ook zeggen over Hans Vanaken, al presteerde hij met 16 goals en zes assists – waarvan vier in de afgelopen play-offs – wel nog een stukje straffer. De betrouwbare dirigent van Club Brugge deed zo een fikse gooi naar zijn tweede Gouden Schoen op rij, zijn plaats in dit elftal behoeft dus weinig betoog.



Hetzelfde geldt voor maatje Ruud Vormer, in deze jaargang alweer goed voor maar liefst 13 (!) beslissende passes. Tel daarbij de zeven stuks die hij vorig seizoen na nieuwjaar afleverde – waarvan vijf in PO I – en de Nederlander rondt de kaap van 20 assists, wat hem zowaar zelfs in zijn eigen Gouden Schoen-campagne van twee jaar geleden niet lukte. Om achter al dat offensief geweld wat zekerheid in te bouwen doen we een beroep op Sander Berge. Na zijn beresterke prestaties richting titel ging de Noor eerst mee ten onder in de Genkse malaise, maar de laatste tijd krikte hij zijn niveau weer op. Toch zijn het vooral die eerste maanden waarin Berge hier zijn plek afdwong – en die Genk weldra langs de kassa moeten doen passeren.

AANVAL: DAVID-SAMATTA-MBOKANI
Voorin hebben we keuze zat, al onderscheiden drie aanvallers zich al bij al relatief eenvoudig van het pak. Om te beginnen krijgt Ally Samatta hier, net als Berge op het middenveld, een streepje voor omwille van zijn aandeel in de triomf die Genk in mei realiseerde. In de laatste rechte lijn naar de titel scoorde de trouwe Tanzaniaan zo nog acht keer, ondanks de mindere toevoer zit hij nu toch ook weer aan zeven stuks. Wil Genk opnieuw een rol van betekenis spelen in de beslissende fase van de competitie, rekent het dan ook op haar sluipschutter om de weg te leiden. Bij AA Gent zijn de verantwoordelijkheden dan iets gelijker verdeelt, al ontpopt goudhaantje Jonathan David zich toch almaar meer tot de man om wie alles draait.



Het Canadese toptalent fungeert daar namelijk zowel als aangever én afwerker, een vertrouwen waar hij voor bedankte met 16 goals en 11 assists. In de voorbije twaalf maanden was David zo betrokken bij maar liefst 27 doelpunten, straffe cijfers die slechts door één man worden geëvenaard. Als een goede wijn wordt Dieumerci Mbokani alleen maar beter met de jaren, waarbij 2019 de boeken ingaat als een grand cru editie. Dit seizoen zit de Congolese spits al aan 14 treffers en vijf assists, aangevuld met respectievelijk zes en twee stuks na nieuwjaar in het vorige had hij zo een voet in 27 Antwerpse goals. Als sollicitatie om daar binnenkort een tweede Gouden Schoen rond te binden kan het tellen, Vanaken is dus alvast gewaarschuwd.

Dit bericht bekijken op Instagram

Hier is ons Jupiler Pro League Ultieme XI van 2019! Akkoord? #voetbalnieuws #jpl

Een bericht gedeeld door VoetbalNieuws.be (@voetbalnieuwsbe) op

LEES OOK: Publiekslieveling weg: loodzware transferopdracht Genk

Wie van deze 10 veldspelers zou u het liefst in uw team hebben?

Meest recent

'Barça duwt door en start onderhandelingen met Club'

Bij Club Brugge hebben de voorbije maanden heel wat spelers zich in de kijker kunnen spelen. Dat ...

22
22
Pikant schandaal in Italië: Prostituee zoekt naar 'papa'

Een groot escortschandaal houdt Italië in zijn greep. In de media wordt bericht dat zo’n ...

13
13
'Antwerp dumpt held genadeloos'

Antwerp heeft zich na een moeilijke periode de voorbije dagen weer herpakt met een zes op zes. ...

38
38
KV Kortrijk doet eerste inkomende transfer na promotie

Het seizoen duurt nog enkele weken, maar de invulling van de Jupiler Pro League voor volgend seizoen ...

31
31
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht dumpt duo, Club moet geduld oefenen'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

105
105
Rudi Garcia baalt: “Rode Duivel plots onder niveau”

De komende weken zal er druk gediscussieerd worden over de nakende WK-selectie van de Rode Duivels. ...

44
44
Rik Verheye en Sam Kerkhofs kondigen groot nieuws aan

Is Sporting Hasselt stilaan op weg naar een soort Wrexham-scenario? Onder leiding van BV's Sam ...

68
68
Union SG verbaast wéér met ‘geweldig koopje’

Union SG heeft een duidelijk beleid en de Brusselse club houdt daaraan vast. De landskampioen zoekt ...

57
57
Romelu Lukaku naar de bank bij Rode Duivels?

Romelu Lukaku kent een rampseizoen bij Napoli. De aanvaller kampt met veel blessureleed en zit in de ...

47
47
Leko dumpt Club Brugge-pion genadeloos: ‘Onberekenbaar’

Club Brugge moet achtervolgen in de titelstrijd na de nederlaag op Union SG. Coach Ivan Leko stuitte ...

274
274
'Pro League schrikt: hervorming op de schop na wending'

De competitiehervorming blijft de gemoederen bezighouden. Vooral de verankering van U23-clubs deed ...

288
288
‘Forbs krijgt klappen bij Club: streep door knaltransfer'

Carlos Forbs was een paar maanden geleden nog een sensatie bij Club Brugge. De buitenspeler ...

210
210
Rosenior woedend op Lavia en co, opsteker De Cuyper

Chelsea zit in de hoek waar de klappen vallen. De Londense topclub verloor met 3-0 op het veld van ...

52
52
Erg verrassende Duivel komt boven water: ‘Garcia kijkt’

Het WK 2026 komt dichterbij en het is tijd voor de Belgische opties om volledig op stoom te komen. ...

57
57
Leysen ontloopt rode kaart: “Dit zei de ref tegen mij”

Oud-Heverlee Leuven ging in eigen huis met 0-2 onderuit tegen Westerlo. Een dubbelslag van Nacho ...

53
53
'Bliksemtransfer Club Brugge reëel: droomploeg meldt zich'

Club Brugge dreigt na het seizoen afscheid te moeten nemen van verschillende sterkhouders. Namen als ...

264
264
Anderlecht komt met groot nieuws over bekerfinale

RSC Anderlecht wil zich in de komende weken verzekeren van een plek in de top vier van de Champions' ...

450
450
Hayen niet te spreken: "Dát ontgoochelt me het meest"

KRC Genk heeft zijn leidersplaats in de Europe Play-Offs dinsdagavond met succes verdedigd. Maar de ...

175
175
Dag Allemaal: Liefdesdrama rond Van Gucht escaleert

Er hangt opnieuw iets in de lucht rond Ruben Van Gucht. Dag Allemaal pakt uit met een dossier dat ...

115
115
'Club Brugge in actie: JPL-duel om nieuwe middenvelder'

Bij Club Brugge ligt de focus momenteel op het inhalen van Union SG in de titelstrijd. Maar achter ...

254
254
"Als ik sterke man Anderlecht was ..." - Radja geeft ideale trainer

Ongeacht de uitkomst van de bekerfinale en Champions' Play-Offs, worden in het tussenseizoen weer de ...

547
547
‘Onbegrijpelijk: Vermeeren versiert toptransfer na 3 flops’

Arthur Vermeeren lijkt, ondanks drie mislukte passages op rij, opnieuw op weg naar een verrassende ...

441
441
'Gemiste kans topclubs: JPL-smaakmaker richting Bundesliga'

De resultaten van de laatste weken zijn weliswaar minder, maar STVV kan nu al terugblikken op een ...

118
118
DAZN dropt 'strategisch' bommetje: grote gevolgen voetbalkijker

Het Belgische profvoetbal zal ook volgend seizoen te zien zijn bij DAZN. Dat maakten advocaten van ...

429
429
'Rumoer bij Club Brugge: Leko helemaal klaar met één speler'

Club Brugge moet zich woensdagavond op eigen veld tegen KV Mechelen herpakken na de dure nederlaag ...

496
496

Meer sportnieuws