Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

582
Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

RSC Anderlecht is aan een dramatisch seizoen bezig, maar de club heeft voluit de kaart van de jeugd getrokken. Paars-Wit beschikt over een fantastische jeugdopleiding en zij zijn dit seizoen weer het lichtpunt van de club. Ondanks de stevige crisis grijpt Anderlecht niet terug naar spelers als Kenneth Saief, Alexandru Chipciu en anderen. In Youth We Trust en dat verdient applaus.

Anderlecht verkocht de afgelopen twee jaar Leander Dendoncker en Sebastiaan Bornauw voor 23 miljoen euro aan Wolverhampton en FC Köln en door Bornauw kan dat bedrag nog oplopen via een aantal bonussen. Waarom we met beiden beginnen? De twee zijn nu sterk bezig in de Premier League en de Bundesliga en ze werden bij de jeugd niet aanzien als de grootste talenten. Daarmee willen we zeggen dat niet enkel wonderkinderen à la Youri Tielemans, Vincent Kompany, Romelu Lukaku of Yari Verschaeren kansen moeten krijgen. Daarom is het goed dat ook spelers als Alexis Saelemaekers, Sieben Dewaele, Killian Sardella en anderen hun kans krijgen.


Paars-Wit moet immers voor stabiliteit in de kern gaan zorgen. Het was jarenlang de sterkte van de club om met een vast geraamte te spelen en zo clubspelers te creëren met onder meer Roland Juhasz, Olivier Deschacht, Guillaume Gillet, Marcin Wasilewski, Silvio Proto en ook Lucas Biglia. Het was de laatste echte topperiode van RSCA en dergelijke spelers moet Anderlecht zelf kunnen opleiden, Biglia was weliswaar een toptalent. De eerste stappen zijn dus gezet, maar de weg is uiteraard nog lang. The Process, weet u wel.

Uiteraard zal niet elk talent dat nu kansen krijgt doorbreken, maar zonder ze die kansen te geven zal Anderlecht het nooit weten. In België wordt vaak als drogreden aangehaald om ze niet 'te verbranden', maar wel krijgen tweederangsvoetballers uit het buitenland steevast de kansen. In dat opzicht is Nederland een voorbeeld waar talenten van eigen bodem véél meer kansen krijgen en zelfs de Belgische jongeren trekken naar daar. Zo is Hannes Delcroix een goed voorbeeld. Hij werd door Kompany nog te licht geacht voor speelkansen in het eerste efltal, maar we weten dat geen enkele Belgische club hem concreet polste. Anderlecht verhuurt hem aan RKC en daar haalde hij al meermaals het elftal van de week.


Neerpede is al jaren een begrip inzake jeugdopleiding in Europa. Het is een kwaliteitslabel dat Anderlecht al tientallen miljoenen euro's opleverde. Dat had nog veel meer kunnen zijn als Orel Mangala en Dodi Lukebakio niet aan de kant werden geschoven in een periode dat RSCA de door makelaars aangebrachte tweederangsspelers de voorkeur gaf. 

Het is daarom misschien wel de allerbeste zet van Michael Verschueren en Marc Coucke om Hoofd Jeugdopleiding Jean Kindermans in de sportieve commissie te zetten. Hij waakt over Neerpede en weet wat er zit aan te komen. Marc Coucke zijn eerste grote zet was het vastleggen van tal van jonge talenten en Vincent Kompany gaat met zijn project verder, daarin hebben beiden elkaar gevonden.


Anderlecht heeft ondertussen met Yari Verschaeren, Sambi Lokonga, Jérémy Doku en Marco Kana goud in handen. De spaarpot van Anderlecht. Zij belichamen het 'We Are Anderlecht'-gevoel. Het bestuur moet er nu voor zorgen dat als die jonge talenten Neerpede verlaten en naar de Theo Verbeecklaan gaan, dat ze worden begeleid door ervaren toppers die op dat moment béter zijn de jonge talenten. Geen Derrick Luckassen, Peter Zulj en anderen, maar spelers als Vincent Kompany, Nacer Chadli en in de toekomst wellicht nog een aantal ervaren jongens.

Het project van Anderlecht inzake jeugd is lovenswaardig en we geloven rotsvast dat het de club op termijn veel gaat opleveren, sportief en financieel. Daarom was de leuze vooral 'Trust the Process'. De lange termijn ziet er goed uit, nu toch maar best winnen op Moeskroen en punten pakken. De korte termijn is namelijk ook zéér belangrijk en daarin worden voorlopig nog te grote fouten gemaakt, dat kon u de afgelopen maanden al genoeg lezen. Waar zou RSCA met de ervaren topspits Dieumerci Mbokani staan? Anderlecht moet immers altijd en overal presteren, jong en oud. Een titel vraagt (nog) niemand, maar een elfde plaats na zeventien speeldagen is hoe dan ook Anderlecht niet waardig. Gelukkig is er Neerpede, dat licht brengt in deze donkere tijden.

Claudio Reulens

LEES OOK: 'Anderlecht hakt knoop door: twee talenten mogen weg'

Is Anderlecht inzake jeugd een voorbeeldclub in België?

Meest recent

Loting UCL: Club kent al zijn potentiële tegenstanders

De voorrondes van de Champions League zitten erop, de 36 deelnemers aan de League Phase zijn gekend. ...

6
6
Mbappé heerst in Madrid; pijnlijke bekerblamage Hayen

Real Madrid heeft zijn eerste thuiswedstrijd van het seizoen gewonnen. In de 4-1-overwinning tegen ...

16
16
UCL: Lukaku naar Champions League, verrassende debutant

Romelu Lukaku zal dit seizoen in de League Phase van de Champions League te bewonderen zijn. ...

106
106
Witte rook: 'Club Brugge heeft miljoenenaanwinst beet'

Club Brugge bereidt zich momenteel voor op het bezoek aan AA Gent van aanstaande zondag, wat in ...

428
428
Tielemans naar United: PL-icoon plakt straf cijfer op transfer

Youri Tielemans versierde in het tussenseizoen redelijk onverwacht een droomtransfer naar Manchester ...

65
65
"Grote fan" - Deschacht tipt JPL-smaakmaker bij Anderlecht

RSC Anderlecht lijkt grotendeels klaar met zijn transferwerk aan inkomende zijde. Maar ook bij ...

272
272
Courtois sneert na transfersoap: "Jammer voor hem"

Rodri Hernandez zorgde deze zomer voor één van de meest spraakmakende transfers. De ...

182
182
Hommeles op Bosuil: 'geen begrip' voor nukkige smaakmaker

Met een overwachte 7 op 9 kan Antwerp FC dik tevreden zijn over de start van het seizoen tot dusver. ...

676
676
Spectaculaire kaping Ordoñez: nieuwste details duiken op

Een dikke week voor het sluiten van de zomermercato, nadert ook de transfersoap rond Joel ...

389
389
'City blijft doordraven: nieuwe transferbom van 130 miljoen'

Manchester City rondde woensdag de komsty af van Ayyoub Bouaddi, die voor zo'n 100 miljoen euro ...

197
197
‘Mourinho duwt Courtois richting afscheid bij Rode Duivels’

José Mourinho maakt van Thibaut Courtois opnieuw een absolute steunpilaar bij Real Madrid. ...

684
684
De Mil meldt enorme opsteker voor Gent in Europese return

Club Brugge en Union zijn al zeker van de league phase van respectievelijk de Champions en Europa ...

198
198
Heel wat interesse voor Bundesliga-Belg: "Ik zou liegen..."

Deze zomer gaat heel veel aandacht uit naar de Rode Duivels die al een transfer gemaakt hebben of ...

89
89
CEO STVV gooit transferplannen op tafel

STVV zorgt dit seizoen sowieso al voor een primeur door voor de allereerste keer een Europese ...

128
128
Lierse pakt uit en haalt ex-speler van Man City

Voor Lierse is het een wisselvallig seizoensbegin geweest. Het kreeg in zijn openingsmatch in de ...

51
51
Cvetkovic spreekt klare taal over vertrek bij Anderlecht

Anderlecht heeft er al een zeer drukke transferzomer opzitten en het huiswerk is nog niet af. Na het ...

347
347
'Club krijgt wat het wil: straffe twist rond Ordoñez'

De kassa heeft bij Club Brugge deze zomer al stevig gerinkeld. Het kreeg van Inter 23 miljoen euro ...

415
415
Alvarez-saga speelt weer op: Barça en Atletico in de clinch

Het einde van de zomermercato nadert en dus kennen enkele dossiers nog hun laatste stuiptrekkingen. ...

89
89
Vitor Bruno vraagt om versterking: "Dat lijkt me duidelijk"

Anderlecht probeert donderdagavond de kwalificatie voor de league phase van de Europa League over de ...

588
588
'Genk schiet in actie: WK-ganger op komst'

Voor KRC Genk is de competitiestart met slechts vier op negen een tegenvaller geworden. De ...

622
622
Stankovic komt met héél lovende woorden over Club Brugge

Internazionale besloot de terugkoopoptie van 23 miljoen euro te activeren bij Club Brugge om ...

1092
1092
'Atlético Madrid informeer naar ex-topper Jupiler Pro League'

Atlético Madrid is op zoek naar een aanvaller. Ze probeerden al eens bij Matias ...

46
46
'Anderlecht hakt knoop door: twee talenten mogen weg'

Bij Anderlecht blijft de grote schoonmaak voortduren. Nadat eerder al verschillende spelers uit het ...

486
486
Play vuurt geweldig nieuws op Belgische voetbalfans af

Voor voetbalfans die de voorbije weken vruchteloos op zoek gingen naar de samenvattingen van de ...

697
697
'Union SG met zorgen: twee smaakmakers willen weg'

Union SG dreigt in de slotfase van de transferperiode nog twee belangrijke namen te zien vertrekken. ...

264
264

Meer sportnieuws