Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

582
Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

RSC Anderlecht is aan een dramatisch seizoen bezig, maar de club heeft voluit de kaart van de jeugd getrokken. Paars-Wit beschikt over een fantastische jeugdopleiding en zij zijn dit seizoen weer het lichtpunt van de club. Ondanks de stevige crisis grijpt Anderlecht niet terug naar spelers als Kenneth Saief, Alexandru Chipciu en anderen. In Youth We Trust en dat verdient applaus.

Anderlecht verkocht de afgelopen twee jaar Leander Dendoncker en Sebastiaan Bornauw voor 23 miljoen euro aan Wolverhampton en FC Köln en door Bornauw kan dat bedrag nog oplopen via een aantal bonussen. Waarom we met beiden beginnen? De twee zijn nu sterk bezig in de Premier League en de Bundesliga en ze werden bij de jeugd niet aanzien als de grootste talenten. Daarmee willen we zeggen dat niet enkel wonderkinderen à la Youri Tielemans, Vincent Kompany, Romelu Lukaku of Yari Verschaeren kansen moeten krijgen. Daarom is het goed dat ook spelers als Alexis Saelemaekers, Sieben Dewaele, Killian Sardella en anderen hun kans krijgen.


Paars-Wit moet immers voor stabiliteit in de kern gaan zorgen. Het was jarenlang de sterkte van de club om met een vast geraamte te spelen en zo clubspelers te creëren met onder meer Roland Juhasz, Olivier Deschacht, Guillaume Gillet, Marcin Wasilewski, Silvio Proto en ook Lucas Biglia. Het was de laatste echte topperiode van RSCA en dergelijke spelers moet Anderlecht zelf kunnen opleiden, Biglia was weliswaar een toptalent. De eerste stappen zijn dus gezet, maar de weg is uiteraard nog lang. The Process, weet u wel.

Uiteraard zal niet elk talent dat nu kansen krijgt doorbreken, maar zonder ze die kansen te geven zal Anderlecht het nooit weten. In België wordt vaak als drogreden aangehaald om ze niet 'te verbranden', maar wel krijgen tweederangsvoetballers uit het buitenland steevast de kansen. In dat opzicht is Nederland een voorbeeld waar talenten van eigen bodem véél meer kansen krijgen en zelfs de Belgische jongeren trekken naar daar. Zo is Hannes Delcroix een goed voorbeeld. Hij werd door Kompany nog te licht geacht voor speelkansen in het eerste efltal, maar we weten dat geen enkele Belgische club hem concreet polste. Anderlecht verhuurt hem aan RKC en daar haalde hij al meermaals het elftal van de week.


Neerpede is al jaren een begrip inzake jeugdopleiding in Europa. Het is een kwaliteitslabel dat Anderlecht al tientallen miljoenen euro's opleverde. Dat had nog veel meer kunnen zijn als Orel Mangala en Dodi Lukebakio niet aan de kant werden geschoven in een periode dat RSCA de door makelaars aangebrachte tweederangsspelers de voorkeur gaf. 

Het is daarom misschien wel de allerbeste zet van Michael Verschueren en Marc Coucke om Hoofd Jeugdopleiding Jean Kindermans in de sportieve commissie te zetten. Hij waakt over Neerpede en weet wat er zit aan te komen. Marc Coucke zijn eerste grote zet was het vastleggen van tal van jonge talenten en Vincent Kompany gaat met zijn project verder, daarin hebben beiden elkaar gevonden.


Anderlecht heeft ondertussen met Yari Verschaeren, Sambi Lokonga, Jérémy Doku en Marco Kana goud in handen. De spaarpot van Anderlecht. Zij belichamen het 'We Are Anderlecht'-gevoel. Het bestuur moet er nu voor zorgen dat als die jonge talenten Neerpede verlaten en naar de Theo Verbeecklaan gaan, dat ze worden begeleid door ervaren toppers die op dat moment béter zijn de jonge talenten. Geen Derrick Luckassen, Peter Zulj en anderen, maar spelers als Vincent Kompany, Nacer Chadli en in de toekomst wellicht nog een aantal ervaren jongens.

Het project van Anderlecht inzake jeugd is lovenswaardig en we geloven rotsvast dat het de club op termijn veel gaat opleveren, sportief en financieel. Daarom was de leuze vooral 'Trust the Process'. De lange termijn ziet er goed uit, nu toch maar best winnen op Moeskroen en punten pakken. De korte termijn is namelijk ook zéér belangrijk en daarin worden voorlopig nog te grote fouten gemaakt, dat kon u de afgelopen maanden al genoeg lezen. Waar zou RSCA met de ervaren topspits Dieumerci Mbokani staan? Anderlecht moet immers altijd en overal presteren, jong en oud. Een titel vraagt (nog) niemand, maar een elfde plaats na zeventien speeldagen is hoe dan ook Anderlecht niet waardig. Gelukkig is er Neerpede, dat licht brengt in deze donkere tijden.

Claudio Reulens

LEES OOK: Doku en De Cuyper bikkelen: bekerconfrontatie wordt thriller

Is Anderlecht inzake jeugd een voorbeeldclub in België?

Meest recent

'Opsteker KV Mechelen: 2 sterkhouders keren terug'

KV Mechelen deed vorig weekend een geweldige zaak door Genk te kloppen. Het pakt zo zes op zes en ...

10
10
'Bosz flirt met Vanaken: transfer naar PSV op til?'

Het is stilaan een traditie bij matchen van Club Brugge in de Champions League: de trainer van de ...

25
25
'Bayern juicht te vroeg: Kane zorgt voor onverwachte wending'

In München klinken ze al op de nieuwe deal met Harry Kane. Alleen krijgt de beste speler ter ...

24
24
AA Gent bevestigt mokerslag: dramatisch verdict Burgess

Rik De Mil duimde nog dat de schade alsnog zou meevallen, maar zoals verwacht blijkt helaas niks ...

196
196
Opdoffer voor Genk: exit Youth League na spektakelstuk

Enkele dagen nadat het eerste elftal onderuit ging in Mechelen kregen ook de beloften van KRC Genk ...

36
36
Bosz blaast loftrompet: Club Brugge maakt indruk op PSV

In de Champions League staat er woensdag met PSV tegen Club Brugge een Derby der Lage Landen op het ...

47
47
Anderlecht keert kar: trio terug naar RSCA Futures

RSC Anderlecht boekte zaterdag een deugddoende zege met Westerlo. Deels met dank aan Jayden Onia ...

210
210
Leko vist outcast op: opvallende comeback bij Club Brugge

Na de zeges tegen Inter en Lens hoopt Club Brugge woensdag ook tegen PSV een resultaat te boeken in ...

219
219
'Bizarre werkwijze Cercle Brugge blootgelegd: hallucinant'

Cercle Brugge heeft afscheid genomen van hoofdtrainer Lars Friis. De oefenmeester leek nog ...

180
180
Verliest België weer parel? Anderlecht-belofte reageert

De afgelopen jaren verloor België heel wat toptalenten aan andere federaties. De malaise lijkt ...

142
142
Belgisch toptalent Noah Fernandez sneert ferm naar PSV

Noah Fernandez is een jeugdproduct van Lierse, maar hij maakte al op jonge leeftijd de overstap naar ...

93
93
Selectie Club Brugge voor PSV: Leko bevestigt verandering

Club Brugge neemt het woensdagavond in de Champions League op tegen PSV Eindhoven. Blauw-Zwart is ...

186
186
HVH maakt Standard-smaakmaker af: “Serieus blijven hè”

Standard Luik kent een wisselvallige periode en de Rouches vinden maar geen aansluiting bij de ...

183
183
Bosz wil Vanaken bij PSV: “Verrassend dat hij bij Club zit”

Hans Vanaken is al jaren dé sterkhouder op het middenveld van Club Brugge. De Rode Duivel ...

238
238
Van Bommel betrokken bij ontslag Gerets? Hij reageert

Eric Gerets is een icoon van PSV en woensdagavond neemt Club Brugge het op tegen de Nederlandse ...

111
111
Enorm manco KRC Genk onthuld: Vanhaezebrouck snoeihard

KRC Genk blijft in hetzelfde bedje ziek. Jess Thorup krijgt de ploeg maar niet volledig op de rails ...

132
132
Ex-Rode Duivel Toni Brogno op 53-jarige leeftijd overleden

Treurig nieuws: voormalige Rode Duivel Toni Brogno is op 53-jarige leeftijd overleden, dat werd ...

0
0
Bosz roept oorlogstaal voor Club: “Ook voor landsbelang”

Club Brugge moet woensdag op bezoek bij PSV namens de League Phase van de Champions League. Coach ...

214
214
‘Ontslag Compper op tafel: cruciaal oordeel nakend'

Marvin Compper staat zwaar onder druk bij Royal Antwerp FC. Na de broodnodige zege tegen Sporting ...

160
160
TRANSFERUURTJE: ‘KRC Genk slaat toe én baalt, record Club’

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

238
238
Sonck snapt niets van trainersontslag: “Het beste voorbeeld”

In de Jupiler Pro League beginnen de clubs hard in te grijpen. Bij STVV werd Frédéric ...

392
392
Lavia naar absolute wereldtop? Opvallende uitspraak

Roméo Lavia staat er weer bij Chelsea. De Rode Duivel verdween na de interlandperiode even ...

107
107
Eric Gerets voorspelt Europese clash PSV – Club Brugge

Club Brugge neemt het woensdagavond op tegen PSV in de Champions League. Eric Gerets heeft een ...

484
484
Voetbalwereld reageert geschokt: van Courtois tot Barça

De voetbalwereld is opgeschrikt door een droevig incident. In de Spaanse tweede klasse overleed een ...

0
0
Vermeeren richting transfer: Antwerp-periode geeft doorslag

Royal Antwerp FC zit in de hoek waar de klappen vallen. The Great Old haalde Arthur Vermeeren op ...

718
718

Meer sportnieuws