Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

582
Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

RSC Anderlecht is aan een dramatisch seizoen bezig, maar de club heeft voluit de kaart van de jeugd getrokken. Paars-Wit beschikt over een fantastische jeugdopleiding en zij zijn dit seizoen weer het lichtpunt van de club. Ondanks de stevige crisis grijpt Anderlecht niet terug naar spelers als Kenneth Saief, Alexandru Chipciu en anderen. In Youth We Trust en dat verdient applaus.

Anderlecht verkocht de afgelopen twee jaar Leander Dendoncker en Sebastiaan Bornauw voor 23 miljoen euro aan Wolverhampton en FC Köln en door Bornauw kan dat bedrag nog oplopen via een aantal bonussen. Waarom we met beiden beginnen? De twee zijn nu sterk bezig in de Premier League en de Bundesliga en ze werden bij de jeugd niet aanzien als de grootste talenten. Daarmee willen we zeggen dat niet enkel wonderkinderen à la Youri Tielemans, Vincent Kompany, Romelu Lukaku of Yari Verschaeren kansen moeten krijgen. Daarom is het goed dat ook spelers als Alexis Saelemaekers, Sieben Dewaele, Killian Sardella en anderen hun kans krijgen.


Paars-Wit moet immers voor stabiliteit in de kern gaan zorgen. Het was jarenlang de sterkte van de club om met een vast geraamte te spelen en zo clubspelers te creëren met onder meer Roland Juhasz, Olivier Deschacht, Guillaume Gillet, Marcin Wasilewski, Silvio Proto en ook Lucas Biglia. Het was de laatste echte topperiode van RSCA en dergelijke spelers moet Anderlecht zelf kunnen opleiden, Biglia was weliswaar een toptalent. De eerste stappen zijn dus gezet, maar de weg is uiteraard nog lang. The Process, weet u wel.

Uiteraard zal niet elk talent dat nu kansen krijgt doorbreken, maar zonder ze die kansen te geven zal Anderlecht het nooit weten. In België wordt vaak als drogreden aangehaald om ze niet 'te verbranden', maar wel krijgen tweederangsvoetballers uit het buitenland steevast de kansen. In dat opzicht is Nederland een voorbeeld waar talenten van eigen bodem véél meer kansen krijgen en zelfs de Belgische jongeren trekken naar daar. Zo is Hannes Delcroix een goed voorbeeld. Hij werd door Kompany nog te licht geacht voor speelkansen in het eerste efltal, maar we weten dat geen enkele Belgische club hem concreet polste. Anderlecht verhuurt hem aan RKC en daar haalde hij al meermaals het elftal van de week.


Neerpede is al jaren een begrip inzake jeugdopleiding in Europa. Het is een kwaliteitslabel dat Anderlecht al tientallen miljoenen euro's opleverde. Dat had nog veel meer kunnen zijn als Orel Mangala en Dodi Lukebakio niet aan de kant werden geschoven in een periode dat RSCA de door makelaars aangebrachte tweederangsspelers de voorkeur gaf. 

Het is daarom misschien wel de allerbeste zet van Michael Verschueren en Marc Coucke om Hoofd Jeugdopleiding Jean Kindermans in de sportieve commissie te zetten. Hij waakt over Neerpede en weet wat er zit aan te komen. Marc Coucke zijn eerste grote zet was het vastleggen van tal van jonge talenten en Vincent Kompany gaat met zijn project verder, daarin hebben beiden elkaar gevonden.


Anderlecht heeft ondertussen met Yari Verschaeren, Sambi Lokonga, Jérémy Doku en Marco Kana goud in handen. De spaarpot van Anderlecht. Zij belichamen het 'We Are Anderlecht'-gevoel. Het bestuur moet er nu voor zorgen dat als die jonge talenten Neerpede verlaten en naar de Theo Verbeecklaan gaan, dat ze worden begeleid door ervaren toppers die op dat moment béter zijn de jonge talenten. Geen Derrick Luckassen, Peter Zulj en anderen, maar spelers als Vincent Kompany, Nacer Chadli en in de toekomst wellicht nog een aantal ervaren jongens.

Het project van Anderlecht inzake jeugd is lovenswaardig en we geloven rotsvast dat het de club op termijn veel gaat opleveren, sportief en financieel. Daarom was de leuze vooral 'Trust the Process'. De lange termijn ziet er goed uit, nu toch maar best winnen op Moeskroen en punten pakken. De korte termijn is namelijk ook zéér belangrijk en daarin worden voorlopig nog te grote fouten gemaakt, dat kon u de afgelopen maanden al genoeg lezen. Waar zou RSCA met de ervaren topspits Dieumerci Mbokani staan? Anderlecht moet immers altijd en overal presteren, jong en oud. Een titel vraagt (nog) niemand, maar een elfde plaats na zeventien speeldagen is hoe dan ook Anderlecht niet waardig. Gelukkig is er Neerpede, dat licht brengt in deze donkere tijden.

Claudio Reulens

LEES OOK: Belgische clubs maken indruk: Serie A en Ligue 1 lopen achter

Is Anderlecht inzake jeugd een voorbeeldclub in België?

Meest recent

Tolu verovert Ajax: megadeal in de maak?

Tolu Arokodare voelt zich helemaal thuis bij Ajax. De aanvaller, die momenteel op huurbasis actief ...

5
5
Op de radar van Van Bommel? "Mix tussen Witsel en Fellaini"

Gaat Mark van Bommel bij de komende interlandperiode een smaakmaker uit de Eredivisie oproepen bij ...

14
14
De Cuyper verrast in Premier League: "Ik droom ervan"

Maxim De Cuyper trok vorig jaar voor 20 miljoen euro van Club Brugge naar Brighton & Hove ...

15
15
Eénvoudig Rode Duivel: "Terug naar Union SG?"

Dante Vanzeir kijkt met een zekere weemoed terug op zijn periode bij Union. De aanvaller beseft dat ...

31
31
Juventus en Man Utd? Conte reageert op geruchten

Juventus en Manchester United zijn twee tenoren van het Europese voetbal, maar beide clubs zijn nog ...

11
11
Simons looft smaakmaker OHL: "Anderen hebben dat niet"

Timmy Simons heeft goed nieuws gekregen bij OH Leuven. Zowel doelman Dani van den Heuvel als ...

16
16
Nilis doet grote plannen na promotie bij Patro uit de doeken

Luc Nilis is voortaan geen assistent-trainer meer bij Patro Eisden, maar maakt deel uit van de ...

25
25
Thorup ziet grote verandering bij KRC Genk: "Hard op gewerkt"

KRC Genk neemt het dit weekend op tegen Standard. De Limburgers wonnen de afgelopen partijen van KV ...

68
68
Xabi Alonso oordeelt over Penders: "Zoals Courtois"

Bij Chelsea zagen ze Emiliano Martinez vorige week uitvallen met een blessure. De Argentijnse ...

60
60
Belgische clubs maken indruk: Serie A en Ligue 1 lopen achter

Club Brugge, RSC Anderlecht, Union SG, STVV en AA Gent hebben tot op heden al goed werk geleverd in ...

70
70
Anderlecht heeft goud in handen: "Ontdekking van het jaar"

Bij RSC Anderlecht werd (veel te vroeg) door bepaalde media al een crisis uitgesproken en sommige ...

102
102
‘Anderlecht stunt: spurtbom offert fortuin op om te tekenen'

Na de bekerblamage op het Kiel zoekt Anderlecht nog altijd naar snelheid op de flanken. Eén ...

389
389
Eden Hazard lyrisch over Rode Duivel: "De beste ooit"

Eden Hazard kende een prachtige carrière bij Lille OSC, Chelsea, Real Madrid en de Rode ...

309
309
Dure vogel moet vrezen: comeback bij Club Brugge

Jorne Spileers (21) lijkt eindelijk helemaal gelanceerd bij Club Brugge. De verdediger knokte zich ...

357
357
Vader Kompany komt met cruciale update over zoon

Vincent Kompany werd vandaag afgevoerd naar het ziekenhuis in München. De veertigjarige ...

409
409
Bayern München komt met officieel statement over Kompany

Heel de voetbalwereld schrok vanavond toen Duitse media naar buiten kwamen met het nieuws dat ...

509
509
Nieuwe details bekend over ziekenhuisopname Kompany

Vincent Kompany was de afgelopen dagen vaak in het nieuws in Duitsland. Eerst waren er geluiden over ...

408
408
Anderlecht-aanwinst slaat terug na kritiek: "Geweldige opsteker"

Anderlecht heeft zijn Europese campagne nieuw leven ingeblazen. De Brusselaars boekten woensdagavond ...

121
121
Marc Coucke krijgt onverwachte klap in strandbaroorlog

Marc Coucke leek op weg om zijn plannen aan de Belgische kust verder uit te bouwen, maar plots hangt ...

55
55
Ontslag bij Manchester United? Carrick speelt open kaart

Michael Carrick heeft vrijdag tijdens zijn persconferentie vooruitgeblikt op het Premier League-duel ...

45
45
Stroeykens is helemaal terug: "Hoort bij de voetballerij"

RSC Anderlecht won met 0-3 van Jagiellonia. Een correcte prestatie van de Brusselaars. Samen ...

140
140
Compper grijpt in bij Antwerp: oorlogstaal voor Charleroi

Royal Antwerp FC verloor al vijf wedstrijden op rij in de Jupiler Pro League en de volgende ...

177
177
Infantino krijgt plots steun: wederdienst op komst

Gianni Infantino hoopt zijn ambtstermijn als baas van de FIFA te verlengen. De Zwitserse Italiaan ...

47
47
Kohnen briest op Charleroi-fans: “Erg gefrustreerd”

De fans Sporting Charleroi lieten zich al verschillende keren van hun slechtste kant zien. In de ...

39
39
Euvrard baalt: Standard incasseert mokerslag van jewelste

Standard Luik hoopt snel waar een de top van het Belgische voetbal te staan, maar dat is ...

101
101

Meer sportnieuws