Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

582
Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

RSC Anderlecht is aan een dramatisch seizoen bezig, maar de club heeft voluit de kaart van de jeugd getrokken. Paars-Wit beschikt over een fantastische jeugdopleiding en zij zijn dit seizoen weer het lichtpunt van de club. Ondanks de stevige crisis grijpt Anderlecht niet terug naar spelers als Kenneth Saief, Alexandru Chipciu en anderen. In Youth We Trust en dat verdient applaus.

Anderlecht verkocht de afgelopen twee jaar Leander Dendoncker en Sebastiaan Bornauw voor 23 miljoen euro aan Wolverhampton en FC Köln en door Bornauw kan dat bedrag nog oplopen via een aantal bonussen. Waarom we met beiden beginnen? De twee zijn nu sterk bezig in de Premier League en de Bundesliga en ze werden bij de jeugd niet aanzien als de grootste talenten. Daarmee willen we zeggen dat niet enkel wonderkinderen à la Youri Tielemans, Vincent Kompany, Romelu Lukaku of Yari Verschaeren kansen moeten krijgen. Daarom is het goed dat ook spelers als Alexis Saelemaekers, Sieben Dewaele, Killian Sardella en anderen hun kans krijgen.


Paars-Wit moet immers voor stabiliteit in de kern gaan zorgen. Het was jarenlang de sterkte van de club om met een vast geraamte te spelen en zo clubspelers te creëren met onder meer Roland Juhasz, Olivier Deschacht, Guillaume Gillet, Marcin Wasilewski, Silvio Proto en ook Lucas Biglia. Het was de laatste echte topperiode van RSCA en dergelijke spelers moet Anderlecht zelf kunnen opleiden, Biglia was weliswaar een toptalent. De eerste stappen zijn dus gezet, maar de weg is uiteraard nog lang. The Process, weet u wel.

Uiteraard zal niet elk talent dat nu kansen krijgt doorbreken, maar zonder ze die kansen te geven zal Anderlecht het nooit weten. In België wordt vaak als drogreden aangehaald om ze niet 'te verbranden', maar wel krijgen tweederangsvoetballers uit het buitenland steevast de kansen. In dat opzicht is Nederland een voorbeeld waar talenten van eigen bodem véél meer kansen krijgen en zelfs de Belgische jongeren trekken naar daar. Zo is Hannes Delcroix een goed voorbeeld. Hij werd door Kompany nog te licht geacht voor speelkansen in het eerste efltal, maar we weten dat geen enkele Belgische club hem concreet polste. Anderlecht verhuurt hem aan RKC en daar haalde hij al meermaals het elftal van de week.


Neerpede is al jaren een begrip inzake jeugdopleiding in Europa. Het is een kwaliteitslabel dat Anderlecht al tientallen miljoenen euro's opleverde. Dat had nog veel meer kunnen zijn als Orel Mangala en Dodi Lukebakio niet aan de kant werden geschoven in een periode dat RSCA de door makelaars aangebrachte tweederangsspelers de voorkeur gaf. 

Het is daarom misschien wel de allerbeste zet van Michael Verschueren en Marc Coucke om Hoofd Jeugdopleiding Jean Kindermans in de sportieve commissie te zetten. Hij waakt over Neerpede en weet wat er zit aan te komen. Marc Coucke zijn eerste grote zet was het vastleggen van tal van jonge talenten en Vincent Kompany gaat met zijn project verder, daarin hebben beiden elkaar gevonden.


Anderlecht heeft ondertussen met Yari Verschaeren, Sambi Lokonga, Jérémy Doku en Marco Kana goud in handen. De spaarpot van Anderlecht. Zij belichamen het 'We Are Anderlecht'-gevoel. Het bestuur moet er nu voor zorgen dat als die jonge talenten Neerpede verlaten en naar de Theo Verbeecklaan gaan, dat ze worden begeleid door ervaren toppers die op dat moment béter zijn de jonge talenten. Geen Derrick Luckassen, Peter Zulj en anderen, maar spelers als Vincent Kompany, Nacer Chadli en in de toekomst wellicht nog een aantal ervaren jongens.

Het project van Anderlecht inzake jeugd is lovenswaardig en we geloven rotsvast dat het de club op termijn veel gaat opleveren, sportief en financieel. Daarom was de leuze vooral 'Trust the Process'. De lange termijn ziet er goed uit, nu toch maar best winnen op Moeskroen en punten pakken. De korte termijn is namelijk ook zéér belangrijk en daarin worden voorlopig nog te grote fouten gemaakt, dat kon u de afgelopen maanden al genoeg lezen. Waar zou RSCA met de ervaren topspits Dieumerci Mbokani staan? Anderlecht moet immers altijd en overal presteren, jong en oud. Een titel vraagt (nog) niemand, maar een elfde plaats na zeventien speeldagen is hoe dan ook Anderlecht niet waardig. Gelukkig is er Neerpede, dat licht brengt in deze donkere tijden.

Claudio Reulens

LEES OOK: Marc Coucke zorgt voor groot mysterie aan Belgische kust

Is Anderlecht inzake jeugd een voorbeeldclub in België?

Meest recent

Ex-Rode Duivel: "Ik had naar Atletico Madrid moeten gaan"

Het kan soms hard verkeren in een carrière. In 2019 en 2020 zat hij nog drie keer op de bank ...

12
12
Ronaldo haalt snoeihard uit: "Hij moet stoppen met botox!"

Cristiano Ronaldo laat opnieuw van zich horen, en dat doet hij op een manier die voor de nodige ...

19
19
'De Jong in vizier Premier League-gigant: Barça moet vrezen'

Oranje moest het in de voorbije interlands stellen zonder Frenkie de Jong, want de 29-jarige ...

7
7
Kompany reageert voor eerst op veroordeling Man CIty

De voetbalwereld staat al weken in rep en roer nadat Manchester City door de Premier League schuldig ...

45
45
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht droomt van record, actie rond Olise'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

133
133
Rampscenario Duranville: wat is er aan de hand?

Julien Duranville maakte al op jonge leeftijd de overstap van RSC Anderlecht naar Borussia Dortmund, ...

67
67
Schrijnend verhaal Zinho Vanheusden: "Het is genoeg geweest"

Jarenlang bleef Zinho Vanheusden vechten om zijn droom als profvoetballer niet op te geven. Achter ...

48
48
Haaland en Maresca doorbreken stilte na Man City-bom

Manchester City is schuldig bevonden aan meer dan honderd aanklachten voor het verbreken van de ...

74
74
Grote rel door afscheidsmatch Messi: “Een donkere vlek”

Lionel Messi kreeg bij Argentinië nog een afscheidsmatch. De sterspeler liet na het WK weten te ...

47
47
KAA Gent bindt jeugdinternational: volgende stap

KAA Gent geeft veel aandacht aan de jeugdopleiding en de Buffalo’s zetten die lijn verder. Op ...

42
42
Infantino zorgt voor verbijstering: opvallend FIFA-verdict

Na het WK kwam FIFA-baas Gianni Infantino zwaar onder vuur te liggen. De Zwitser wilde de rechten ...

126
126
Eerste evalutie Van Bommel: Mannaert ziet 3 positieve punten

De eerste interlandperiode van Mark van Bommel als bondscoach van de Rode Duivels zit er sinds ...

97
97
Van Bommel getipt: Bundesliga-Belg aast op comeback

Mark van Bommel kan al bij al tevreden terugblikken op zijn eerste vier wedstrijden als bondscoach ...

113
113
Alderweireld emotioneel: “Dat is iets wat ik nog kan verbeteren"

Toby Alderweireld heeft tijdens zijn voetbalcarrière meer meegemaakt dan veel mensen ooit ...

28
28
'Mbappé zorgt voor aardbeving: Real vreest het ergste'

Real Madrid trekt zich zaterdag weer op gang met een topper tegen Villarreal. Daarin heeft de ...

171
171
Vertonghen voor verrassende carrièreswitch: “Die afspraak hebben we”

In de zomer van 2025 zette Jan Vertonghen een punt achter een indrukwekkende spelerscarrière. ...

225
225
'PSV vreest rampscenario: Ruben van Bommel in beeld'

Het zijn enkele zeer bewogen weken geweest voor de familie Van Bommel. Terwijl vader Mark zijn ...

45
45
Anderlecht kampioen? Dit denkt Biancone erover

Komende zomer zal het tien jaar geleden zijn dat Anderlecht nog eens een prijs veroverde. Dat ...

190
190
Lommel moet nog hele poos zonder prijsschutter verder

De Jupiler Pro League komt weer op gang na een pauze van drie weken. In de openingsmatch van de ...

38
38
Mannaert met straffe onthulling: “Zij vroegen mij naar Garcia”

Er is de voorbije maanden alweer heel wat veranderd bij de Belgische voetbalbond. Op het WK werd de ...

122
122
Geduld van Leko is op: drastisch besluit rond 5 Club-spelers

Zaterdag rolt de bal weer in La Louvière, dinsdag wacht Inter alweer in San Siro. Na ...

352
352
'Alarm gaat af: Duivels verliezen volgende toptalent'

De Rode Duivels namen tijdens de voorbije interlands een degelijke start onder nieuwe bondscoach ...

323
323
Beerschot slikt enorme domper voor clash met Anderlecht

De extra lange interlandbreak zit erop en dat betekent dat vanaf dit weekend de focus weer kan op ...

193
193
Straf: Westerlo wachtte 3 jaar op nieuwste goudhaantje

Geen Belgische club waar er in de zomer zoveel veranderd is als bij Westerlo. De Kemphanen lieten ...

86
86
Club krijgt stevige waarschuwing voor nieuwe zeperd

Vrijdagavond wordt de Jupiler Pro League weer op gang getrapt, maar het is wachten tot zaterdag eer ...

263
263

Meer sportnieuws