Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

door
Anderlecht bouwt op Neerpede: waarom het langetermijnproject applaus verdient

RSC Anderlecht is aan een dramatisch seizoen bezig, maar de club heeft voluit de kaart van de jeugd getrokken. Paars-Wit beschikt over een fantastische jeugdopleiding en zij zijn dit seizoen weer het lichtpunt van de club. Ondanks de stevige crisis grijpt Anderlecht niet terug naar spelers als Kenneth Saief, Alexandru Chipciu en anderen. In Youth We Trust en dat verdient applaus.

Anderlecht verkocht de afgelopen twee jaar Leander Dendoncker en Sebastiaan Bornauw voor 23 miljoen euro aan Wolverhampton en FC Köln en door Bornauw kan dat bedrag nog oplopen via een aantal bonussen. Waarom we met beiden beginnen? De twee zijn nu sterk bezig in de Premier League en de Bundesliga en ze werden bij de jeugd niet aanzien als de grootste talenten. Daarmee willen we zeggen dat niet enkel wonderkinderen à la Youri Tielemans, Vincent Kompany, Romelu Lukaku of Yari Verschaeren kansen moeten krijgen. Daarom is het goed dat ook spelers als Alexis Saelemaekers, Sieben Dewaele, Killian Sardella en anderen hun kans krijgen.


Paars-Wit moet immers voor stabiliteit in de kern gaan zorgen. Het was jarenlang de sterkte van de club om met een vast geraamte te spelen en zo clubspelers te creëren met onder meer Roland Juhasz, Olivier Deschacht, Guillaume Gillet, Marcin Wasilewski, Silvio Proto en ook Lucas Biglia. Het was de laatste echte topperiode van RSCA en dergelijke spelers moet Anderlecht zelf kunnen opleiden, Biglia was weliswaar een toptalent. De eerste stappen zijn dus gezet, maar de weg is uiteraard nog lang. The Process, weet u wel.

Uiteraard zal niet elk talent dat nu kansen krijgt doorbreken, maar zonder ze die kansen te geven zal Anderlecht het nooit weten. In België wordt vaak als drogreden aangehaald om ze niet 'te verbranden', maar wel krijgen tweederangsvoetballers uit het buitenland steevast de kansen. In dat opzicht is Nederland een voorbeeld waar talenten van eigen bodem véél meer kansen krijgen en zelfs de Belgische jongeren trekken naar daar. Zo is Hannes Delcroix een goed voorbeeld. Hij werd door Kompany nog te licht geacht voor speelkansen in het eerste efltal, maar we weten dat geen enkele Belgische club hem concreet polste. Anderlecht verhuurt hem aan RKC en daar haalde hij al meermaals het elftal van de week.


Neerpede is al jaren een begrip inzake jeugdopleiding in Europa. Het is een kwaliteitslabel dat Anderlecht al tientallen miljoenen euro's opleverde. Dat had nog veel meer kunnen zijn als Orel Mangala en Dodi Lukebakio niet aan de kant werden geschoven in een periode dat RSCA de door makelaars aangebrachte tweederangsspelers de voorkeur gaf. 

Het is daarom misschien wel de allerbeste zet van Michael Verschueren en Marc Coucke om Hoofd Jeugdopleiding Jean Kindermans in de sportieve commissie te zetten. Hij waakt over Neerpede en weet wat er zit aan te komen. Marc Coucke zijn eerste grote zet was het vastleggen van tal van jonge talenten en Vincent Kompany gaat met zijn project verder, daarin hebben beiden elkaar gevonden.


Anderlecht heeft ondertussen met Yari Verschaeren, Sambi Lokonga, Jérémy Doku en Marco Kana goud in handen. De spaarpot van Anderlecht. Zij belichamen het 'We Are Anderlecht'-gevoel. Het bestuur moet er nu voor zorgen dat als die jonge talenten Neerpede verlaten en naar de Theo Verbeecklaan gaan, dat ze worden begeleid door ervaren toppers die op dat moment béter zijn de jonge talenten. Geen Derrick Luckassen, Peter Zulj en anderen, maar spelers als Vincent Kompany, Nacer Chadli en in de toekomst wellicht nog een aantal ervaren jongens.

Het project van Anderlecht inzake jeugd is lovenswaardig en we geloven rotsvast dat het de club op termijn veel gaat opleveren, sportief en financieel. Daarom was de leuze vooral 'Trust the Process'. De lange termijn ziet er goed uit, nu toch maar best winnen op Moeskroen en punten pakken. De korte termijn is namelijk ook zéér belangrijk en daarin worden voorlopig nog te grote fouten gemaakt, dat kon u de afgelopen maanden al genoeg lezen. Waar zou RSCA met de ervaren topspits Dieumerci Mbokani staan? Anderlecht moet immers altijd en overal presteren, jong en oud. Een titel vraagt (nog) niemand, maar een elfde plaats na zeventien speeldagen is hoe dan ook Anderlecht niet waardig. Gelukkig is er Neerpede, dat licht brengt in deze donkere tijden.

Claudio Reulens

LEES OOK: Olivier Deschacht & Jotti: liefdesvonk zet 2026 in brand

Is Anderlecht inzake jeugd een voorbeeldclub in België?

Meest recent

Vanhaezebrouck doet boekje open over AA Gent & Union

Hein Vanhaezebrouck neemt zelden een blad voor de mond. Precies om die reden mocht hij in Het ...

41
41
Gilles De Coster vertedert voetbalwereld met prachtbeelden

Wie Gilles De Coster volgt, weet dat hij zijn privéleven zorgvuldig buiten de spotlights ...

12
12
Benteke verbaast vriend & vijand met nieuwe bestemming

Net op het moment dat zowel Club Brugge, RSC Anderlecht als KRC Genk misschien wel een nieuwe spits ...

120
120
'Anderlecht casht op De Cat: record Doku aan diggelen?'

Vooraleer op zoek te kunnen gaan naar vers bloed moet RSC Anderlecht eerst de veel te brede kern ...

308
308
DAZN bijt van zich af: donkere wolken boven Pro League

De Belgische profclubs slaakten woensdag een collectieve zucht van opluchting toen de rechtbank DAZN ...

279
279
Vandaag Inside-schok: 'Derksen in ongeziene leugenstorm'

Johan Derksen ligt (andermaal) zwaar onder vuur. De Vandaag Inside-analist krijgt harde kritiek na ...

32
32
'Club Brugge breekt record: transfer in stroomversnelling'

Club Brugge gaat in januari op zoek naar een kwaliteitsinjectie, maar ook op uitgaand vlak kan het ...

586
586
'Grote kuis in Gent: peperduur viertal richting exit'

Rik De Mil kan gerust nog wat versterking gebruiken, maar een van de goede voornemens bij AA Gent ...

706
706
'Chelsea zoekt trainer: topkandidaat al gekend'

Sinds de overname door BlueCo blijft Chelsea een chaotische club. Niet alleen blijven ze maar ...

49
49
Waanzin op Africa Cup: volledige nationale ploeg opgeschort

Op de Africa Cup vallen er altijd wel straffe verhalen te rapen. Voor het toernooi was er ...

164
164
Hein los over Duivels: "Als je met hem naar het WK moet..."

Voor de Rode Duivels wordt 2026 een zeer belangrijk jaar, want volgende zomer moeten ze op het WK ...

234
234
'STVV ziet smaakmaker naar LaLiga vertrekken'

STVV is zonder twijfel dé sensatie van de eerste helft van het seizoen in de Jupiler Pro ...

347
347
Straf: jeugdwerking Club krijgt navolging in buitenland

Bij Club Brugge hebben ze de voorbije jaren al stevig gecasht. Dat gebeurt ook alsmaar meer op eigen ...

212
212
'Vlot scorende IJslandse international naar JPL'

De Belgische eersteklassers zetten hun zoektocht naar versterking voor deze winter volop in. Een ...

214
214
'Nieuwjaarsdag brengt trainersbom bij Chelsea'

Een winterbreak nemen ze in de Premier League niet. Op Nieuwjaarsdag staan er meteen enkele ...

66
66
'Antwerp scheurt zijn broek: 10 miljoen in prullenmand'

Bij Antwerp staan ze voor belangrijke maanden. Er zou weleens een heuse leegloop kunnen aankomen op ...

661
661
'Transferplannen Union tijdens wintermercato bekend'

De wintermercato is officieel van start gegaan en ongetwijfeld zullen we snel de eerste deals ...

88
88
TRANSFERUURTJE: 'Recordtransfer bij Club, Neymar beslist'

De wintermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk ...

429
429
Bounida doet opvallend masterplan Ajax uit de doeken

Rayane Bounida maakte de overstap van de jeugdopleiding van RSC Anderlecht naar Ajax. De Belgische ...

107
107
‘Klap voor Lukaku: Napoli kiest nieuwe aanval’

Romelu Lukaku ligt al maanden in de lappenmand en een comeback op het veld zit er voorlopig nog niet ...

119
119
Deze Belgische topclub voor Benteke: Joos weet meer

Christian Benteke is einde contract in de MLS. De aanvaller werd al meermaals in verband gebracht ...

945
945
Hein prikt naar Verhaeghe: "Zo moet een club bestuurd worden"

Het voetbaljaar 2025 is alweer zeer bewogen geweest. Dat was ook het geval bij Club Brugge, dat in ...

351
351
Neymar hakt knoop door en kiest club voor 2026

In 2026 zullen enkele grote namen knopen moeten doorhakken over hun toekomst. Voor Neymar moest die ...

47
47
Zorgen bij RWDM: imperium Textor brokkelt verder af

De voorbije weken doken er heel wat onrustwekkende verhalen op over de toestand bij RWDM Brussels. ...

143
143
Olivier Deschacht & Jotti: liefdesvonk zet 2026 in brand

Sinds zijn breuk met Annelien Coorevits bleef Deschacht regelmatig in de belangstelling. Er was een ...

178
178

Meer sportnieuws