De incidenten bij Antwerp: Waarom Bölöni laat begaan

348 stemmen
De incidenten bij Antwerp: Waarom Bölöni laat begaan

Laszlo Bölöni is nog geen drie jaar trainer bij Antwerp FC, maar op de Bosuil stond hij al meermaals onder druk. Vorig seizoen was de balans nog positief met een zesde plaats in de reguliere competitie en een onverwachte vierde plek in play-off I. De huidige jaargang ging ook goed van start, maar de prestaties zijn eerder wisselvallig. Niet volgens het plan van voorzitter Paul Gheyssens, die zo snel als mogelijk de Belgische top wil bereiken. Bölöni leek daarvoor de aangewezen persoon, maar steeds meer komt zijn stoel wankel te staan.

Dit seizoen is het allemaal wat minder, met name de vele strubbelingen binnenskamers baren grote zorgen. Bölöni zou de kleedkamer niet meer onder controle hebben, hij zou de spelers - en zichzelf - te vaak hun eigen zin laten doen. Een kleedkamer met veel concurrentie en persoonlijkheden zoals Jelle Van Damme, Didier Lamkel Zé, Lior Refaelov, Dieumerci Mbokani, Steven Defour en Sinan Bolat, zorgt uiteraard voor bepaalde spanningen. Maar Bölöni is een coach die het niet heeft voor doetjes, de Roemeen houdt net van conflicten.

Het is niet meteen een stijl waar voetballers voor te vinden zijn, maar de successen van Bölöni bewijzen dat zijn aanpak wel grote kans op slagen heeft. Daarom dat Luciano D'Onofrio tijdens de voorbije mercato's steeds op zoek ging naar dergelijke karakters. Strategisch prikkelen van de spelersgroep. "Een beetje conflict mag, houdt iedereen scherp," verklaarde Sven Jacques eerder dit seizoen in Sport/Voetbalmagazine. Maar daar lijkt The Great Old nu de weerbots van te krijgen.

LAMKEL ZE vs BÖLÖNI

 

De nummer tien. Dat antwoordde Didier Lamkel Zé zonder schroom, toen Laszlo Bölöni hem vroeg naar zijn beste positie. De Kameroener was in juli 2018 nog maar net gearriveerd op de Bosuil en de inkt op zijn vierjarig contract was zelfs nog niet droog. Lamkel Zé mag dan wel het liefst spelen op de tien, maar daar dacht Bölöni anders over. De coach van Antwerp zette zijn nieuwe aanwinst oorspronkelijk in op een ongewone positie als verdedigende middenvelder. Daarmee maakte Bölöni de Kameroener van in het begin duidelijk wie de baas is.

LAMKEL ZE vs VAN DAMME

 

Al in het vorige seizoen kwam het eerste Antwerp akkefietje openlijk naar buiten. Bij Antwerp gaat het er altijd hard aan toe op training, zeker als je daar ene Jelle Van Damme hebt rondlopen. Tijdens een oefenpartijtje op training pakte de ervaren verdediger Lamkel Zé enkele keren hard aan. Volgens de ene op het scherp van de snee, volgens de andere nét over het randje. Na de tackle te veel sloegen de stoppen door bij de Kameroener, die reageerde door Van Damme een blauw oog te slaan. Alles gebeurde voor het oog van Bölöni, die niét ingreep.

De pers pikte het voorval gretig op, waardoor de Roemeen toch moést optreden. Lamkel Zé werd naar de B-kern verwezen. Logisch, want dergelijk gedrag is een professional onwaardig. Maar lang duurde zijn ballingschap niet, want Bölöni viste hem terug op met het oog op play-off I. In die periode sprak Bölöni veel in op het woelwater Lamkel Zé, wetende dat hij zijn ploeg nog veel kan bijbrengen, ook al komt hij met een serieuze handleiding. Bölöni hoopte vooral dat Lamkel Zé leerde uit het incident met Van Damme.

LAMKEL ZE vs BÖLÖNI bis

 

Antwerp sloot hun allereerste play off I-campagne in de clubgeschiedenis af met een knappe vierde plaats, én zonder verdere incidenten. Lamkel Zé voetbalde op hoog niveau tijdens de nacompetitie en dat moest beloond worden, vond hij. Antwerp aanhoorde zijn wens, maar volgens de Kameroener bleef een voorstel te lang uit. Tijdens de voorbereiding op het seizoen 19-20 bleef Lamkel Zé wekenlang weg van de training, hopend om op die bedenkelijke manier een nieuw contract binnen te slepen.

Het clubbestuur vond dat uiteraard niet kunnen en stuurde hem naar de B-kern, al voor de tweede keer in slechts enkele maanden tijd. Toch bleef Bölöni de kaart trekken van Lamkel Zé, ook al was de samenwerking moeilijk. Van een zomertransfer was geen sprake, over een rehabilitatie in de B-kern wél. De Roemeen kent ook als geen ander de grote en specifieke kwaliteiten van Lamkel Zé, en weet dat hij zijn ploeg nog knappe resultaten kan bewijzen. Didier kreeg uiteindelijk zijn zin en ondertekende een verbeterd contract op de Bosuil.

Daarnaast maakte Bölöni geen aanstalten om Jelle Van Damme langer bij de club te houden, want hun onderlinge relatie was nog moeilijker. De vele berichten op sociale media omtrent zijn weinige speelminuten waren een doorn in het oog van Bölöni. Lamkel Zé: in. Van Damme: out. Zoals Bölöni het wilde.

LAMKEL ZE vs BOLAT

 

Een nieuw incident, en opnieuw met Didier Lamkel Zé in de hoofdrol. Hij werd als de grote schuldige gezien voor de uitschakeling in de Europa League tegen AZ Alkmaar. Maar Lamkel Zé leek in eerste instantie nog de grote held te worden door een belangrijk doelpunt te scoren. Hij vierde zijn goal te uitbundig door aan de dranghekken te hangen van het Koning Boudewijnstadion, maar Lamkel Zé was zich van geen kwaad bewust. Met die onbezonnen actie kreeg hij wel zijn tweede gele kaart toegeschoven en kwam Antwerp zelf met negen man te staan, wat AZ uiteindelijk handig uitspeelde. Ook zijn grote show bij het verlaten van het veld zorgde voor verbazing en bleef nog lang nazinderen. Bölöni zuchtte, maar veel tijd om sancties te treffen, had hij niet.

Want enkele dagen later was er al een nieuw incident, dit keer op training. Sinan Bolat zou Lamkel Zé hebben gewezen op zijn plichten als ploegmaat, en dat hij het belang van het team moet vooropstellen aan het zijne - verwijzend naar zijn uitbundige viering tegen AZ. Dat nam Lamkel Zé de doelman niet in dank af, waarop een handgemeen plaatsvond tussen beide spelers. Bölöni greep toen wél in. Kon hij ook anders? Zowel Lamkel Zé als Bolat werden niet geselecteerd voor het duel tegen Zulte Waregem. Hier en daar gingen zelfs stemmen op om Lamkel Zé nog te verkopen in de slotfase van de transfermarkt, maar zo ver kwam het niet.

MBOKANI vs REFAELOV

 

Lior Refaelov en Dieumerci Mbokani zijn allebei grote sterkhouders bij Antwerp, maar hebben ook een groot ego. Refaelov is toch wat op zijn retour na een grote carrière bij onder andere Club Brugge, maar hij koos twee jaar geleden voor The Great Old om zich wekelijks nog belangrijk te voelen. Mbokani is ondanks zijn gezegende leeftijd van 33 lentes nog steeds de beste spits op de Belgische velden. Beide heren hebben ervaring te over, en kennen als geen ander de klappen van de zweep in het profvoetbal. Het was dan ook erg verrassend toen Rafa en Dieu op een gênante en kinderlijke manier een penalty opeisten tegen Standard.

Refaelov is een strafschopspecialist, en zag in de zestienmeter een uitgelezen kans om zichzelf een boost te bezorgen. Mbokani was dan weer happig om te prikken tegen zijn ex-club, maar ook 'gewoon' om zijn doelpuntensaldo aan te dikken - hij wil namelijk graag topschutter worden dit seizoen. Uiteindelijk won Refaelov het pleit, en zette de strafschop om. Maar dat werd hem niet van harte gegund door Mbokani. De ganse wedstrijd gunden ze elkaar geen blik meer. Bölöni trof geen maatregelen, wetende dat zowel Refaelov als Mbokani heel belangrijke figureren zijn in de spelersgroep. "We hebben twee strafschopnemers. Een volgorde is er niet. Ik laat het aan hun inspiratie over, maar dat draaide plots op iets gênants uit," vertelde hij aan Het Laatste Nieuws.

BÖLÖNI vs BENSON

Manuel Benson werd voor de match tegen AA Gent naar de tribunes verwezen. En dat zinde de winger duidelijk niet. "Don't speak much," postte hij op Instagram, samen met een reeks foto's en statistieken daterend van vorig seizoen bij Moeskroen. Bölöni maakte er geen punt van, van de Roemeen mag Benson op social media plaatsen wat hij wil. "Ik heb de Bond trouwens al gevraagd om met veertien te mogen spelen, maar de federatie heeft dat niet geaccepteerd," sloot hij het klein incidentje met een kwinkslag. De Roemeen zal ongetwijfeld niet wakker liggen van de actie van Benson, die hij dit seizoen toch al enkele keren een kans gunde. Maar of die er nu nog zullen komen, is maar de vraag.

BÖLÖNI vs MIRALLAS

 

In diezelfde wedstrijd tegen de Buffalo's maakte Kevin Mirallas zich op om in te vallen. De zestigvoudige Rode Duivel kleedde zich om, maar volgens Bölöni veel te traag. De Roemeense veldheer raakte al geïrriteerd, maar snel gaf hij nog enkele richtlijnen mee aan Mirallas. "Kijk me aan als je tegen mij spreekt," zouden de woorden van Bölöni zijn geweest volgens La Dernière Heure. "Jij bekijkt mij al drie weken niet meer," zou Mirallas daarop gerepliceerd hebben, verwijzend naar zijn bankzitterstatuut van de voorbije weken.

En die reactie was niet naar de zin van Bölöni, die besliste om Zinho Gano te laten invallen en niét Mirallas. Vervolgens verkoos Mirallas om niet meer plaats te nemen op de invallersbank, maar meteen te vertrekken naar de kleedkamer. "Ongetwijfeld is hij gefrustreerd omdat hij net als de vorige matchen niet in de basis stond," verklaarde Bölöni aan Play Sports net na de match. "Dit is toch het leven van een profvoetballer? Dat je niet altijd in de basis staat, hoort erbij. Als je daar niet mee overweg kunt, kan je beter een andere job kiezen."

Met Bölöni sol je niet, en de Roemeen heeft het wel voor lefgozers. De beslissing om Mirallas niet te laten invallen volstond, want een geldboete of verwijdering uit de wedstrijdselectie gebeurde niet. "Ik ben niet iemand die wraak neemt, die rancuneus is. Wraak, rancune is het wapen van mensen die niet intelligent zijn. Dus ja, Kevin maakt, net als alle andere spelers, kans op een selectie tegen KV Mechelen," vertelde Bölöni aan Het Laatste Nieuws.

DE RESULTATEN PRIMEREN

De incidenten bij Antwerp zijn niet meer te tellen op één hand, maar het is opvallend hoe weinig trainer Bölöni ingreep bij deze akkefietjes. Als trainer van de oude stempel verkiest de coach om zijn team zelfregulerend te laten optreden. Maar het is veelzeggend dat de grote persoonlijkheden zoals Bolat, Mbokani en Mirallas dan zélf de fout in gaan. Bölöni wil dan ook liever niet ingaan tegen de leiders van de groep, en treft pas sancties wanneer het écht niet meer kan. Voor de Roemeen - en het clubbestuur - primeren de resultaten, en die kan hij maar behalen met zijn beste spelers. En ook al zit hij nu wat steviger in het zadel, Bölöni weet hoe snel het tij kan keren. Dan maar liever ten onder met de beste spelers.

Verstandige keuzes van Bölöni?

Meest recent

'Fredberg shopt bij Anderlecht: dubbelslag op til'

Om de sportieve lijn uit te stippelen legt RSC Anderlecht zijn eieren voortaan in het mandje van ...

14
14
Vanzeir in, Gerkens out: Gent & Cercle hakken knopen door

De grote kuis lijkt begonnen bij AA Gent, dat intussen al afscheid nam van Samuel Kotto en Daisuke ...

31
31
'Antwerp koud gepakt: goudhaantje blaast akkoord op'

Samen met Union moet Antwerp zowat de meest bezige bij op de Belgische transfermarkt zijn, want het ...

78
78
Anderlecht gestraft: derby tegen Union zonder fans

Antoine Sibierski moet voor een frisse wind zorgen bij RSC Anderlecht, dat nog maar eens met een ...

85
85
'Club Brugge tast in buidel: nieuw target op shortlist'

Club Brugge heeft weinig tijd om na te genieten van de titel, want deze zomer ligt er heel wat werk ...

262
262
'Sibierski sluit deal: aanwinst gespot in Anderlecht'

Zo'n anderhalve maand na zijn voorstelling bij RSC Anderlecht staat Antoine Sibierski op het punt om ...

264
264
Dwomoh tekent voor drie jaar bij verrassende club

Pierre Dwomoh heeft een nieuwe club gevonden. Onze redactie vernam uit betrouwbare bron dat de ...

115
115
Martinez weer kop van jut: “Hij hielp België al om zeep…”

Het WK is nog maar net begonnen, maar de kritiek op enkele landen is al enorm. Bij Tunesië werd ...

103
103
Beerschot gaat hard op zomermercato: toptarget is binnen

Beerschot liep afgelopen seizoen promotie naar de Jupiler Pro League mis, maar de ambities zijn niet ...

89
89
WK-speech gaat viraal: Van der Bruggen haalt zwaar uit

Het WK heeft al voor enkele opvallende momenten gezorgd. Bij Tunesië werd bondscoach Lamouchi ...

13
13
Rigaux verblijdt Feyenoord met Belgische knaltransfer

Devy Rigaux trok de deur van Club Brugge achter zich dicht om een nieuwe uitdaging aan te gaan bij ...

109
109
‘Anderlecht gaat plots voor absolute stunttransfer’

RSC Anderlecht wil weer hoog mikken en dat is ook te zien aan de transfergeruchten op de ...

466
466
Hans Vanaken zorgt voor totaal ongeloof bij VRT-gezicht

Op een WK waar de spotlights vooral naar de grote sterren gaan, kreeg Hans Vanaken onverwacht een ...

286
286
Ambitieus Standard plukt Club Brugge-pion officieel weg

Standard Luik hoopt snel weer aan de top van het Belgische voetbal te staan. De Rouches willen weer ...

188
188
Borguet jubelt: Anderlecht pakt uit met nieuw toptalent

RSC Anderlecht staat bekend om de befaamde jeugdopleiding. Paars-Wit zet elk jaar vol in op de ...

186
186
Speciale gast voor De Bruyne en Lukaku tegen Iran

De tweede wedstrijd van het WK voor de Rode Duivels sluipt dichterbij. België speelde 1-1 ...

52
52
‘Hakimi voor de rechter: verkrachtingszaak ontploft’

Achraf Hakimi is één van de sterspelers van het Marokkaanse nationale elftal en een ...

102
102
‘Anderlecht komt op stoom: vier aanwinsten onderweg’

RSC Anderlecht is onder Antoine Sibierski aan een nieuw hoofdstuk begonnen. Paars-Wit hoopt deze ...

1022
1022
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht pakt ferm uit, Club slikt dompers’

De zomerse transfercarrousel komt stilaan op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn al ...

527
527
'Club Brugge baalt en loopt nieuwe Nusa mis'

Club Brugge maakt er de laatste jaren een handelsmerk van om piepjonge buitenlandse toptalenten voor ...

225
225
Nainggolan spreekt straffe ambitie voor komend seizoen uit

Alsmaar meer Belgische clubs beginnen aan hun voorbereiding op het nieuwe seizoen. Dat is vooral het ...

80
80
KV Mechelen shopt bij Antwerp: "Ik moest zelf zoeken"

KV Mechelen was één van de aangename verrassingen van het afgelopen seizoen in de ...

326
326
Broos haalt stevig uit naar organisatie en Tsjechië

De groepsfase overleven zal moeilijk worden, maar sowieso moeten Hugo Broos en Zuid-Afrika het WK al ...

102
102
Cercle haalt bekende naam, Westerlo is sterkhouder kwijt

Door het WK zullen de echte toptransfers deze zomer mogelijk wat langer op zich laten wachten, maar ...

118
118
'Club strijdt met PSV om exotisch goudklompje'

Na het vertrek van Dévy Rigaux naar Feyenoord herschikte Club Brugge zijn sportieve cel, met ...

122
122

Meer sportnieuws