Nu of nooit: láátste kans voor Martinez en Rode Duivels

609
Nu of nooit: láátste kans voor Martinez en Rode Duivels

Na de galavoorstelling tegen San Marino plaatsten de Rode Duivels zich als eerste voor het komende EK 2020, dat komende zomer in twaalf verschillende landen wordt gehouden. De Belgische nationale ploeg deed dat met veel prestige en overtuiging. In hun kwalificatiegroep liepen onze Duivels een perfect parcours, en de statistieken zijn verbluffend met veertig gescoorde doelpunten en slechts drie geïncasseerde doelpunten. De hoop op een Belgische eindzege op een internationaal toernooi zal tijdens de komende zomer nooit hoger geweest zijn. Maar liep het tijdens de kwalificatieronde net niet té vlotjes voor onze nationale équipe? De tegenstand was allerminst overweldigend en aldus geen echte waardemeter. Dat zal op het EK 2020 wel anders zijn.


Ere wie ere toekomt. Als bondscoach van de Rode Duivels levert Roberto Martinez uitstekend werk. Nog voor zijn officiële aanstelling in 2016 werd eerder smalend gedaan over de komst van de Spanjaard. Erg grote adelbrieven kon hij dan ook niet voorleggen, enkel zijn passage bij Everton - met de Belgen Romelu Lukaku en Kevin Mirallas - deed ergens nog een belletje rinkelen. Dat de bonzen van de voetbalbond zeven jaar na Dick Advocaat nog eens een buitenlandse bondscoach benoemden, deed ook de wenkbrauwen fronsen. Maar die twijfels verdwenen al gauw als sneeuw voor de zon. Tijdens zijn bijna vierjarige ambtsperiode kwam Martinez nooit onder druk te staan. En de resultaten zijn ook gewoon goed.

 

MARTINEZ & DE BELGEN

Het voorlopige succesverhaal tussen de Rode Duivels en Martinez heeft grotendeels te maken met zijn groot verantwoordelijkheidsgevoel als bondscoach. De Spanjaard duikt nog steeds geregeld op in de tribunes van de wedstrijden in 1A, en vaak pikt hij ook een duel mee van The Red Flames. Ook bij de nationale beloften houdt hij genoeg de vinger op de pols, vraag maar eens aan Johan Walem. Daarnaast was zijn (tijdelijke) functie als technisch directeur ook veelbetekenend voor zijn impact in Houba de Strooperlaan 145. Martinez ziet zijn ambtstermijn bij de Rode Duivels niet als een tussenstap naar La Liga of als een opstapje richting een grote rentree naar de Premier League.

 

Toen FC Barcelona in mei van dit jaar vermeende interesse toonde in de geboren Catalaan, wenste de gentleman daar niet dieper op in te gaan. Tot op heden heeft Martinez zich over die belangstelling nooit openlijk uitgelaten. Respect voor zijn huidige werkgever. Dat was onder de vorige selectieheren Georges Leekens en Dick Advocaat ooit wel anders. Die lieten de nationale ploeg tijdens hun ambtstermijn in de kou staan voor andere (en meer lucratieve) uitdagingen bij respectievelijk Club Brugge en de nationale ploeg van Rusland. Komende zomer - na het EK 2020 - loopt het contract af van Martinez bij de KBVB, maar de voetbalbond wil nog voor het toernooi duidelijkheid verschaffen over de toekomst van de Spanjaard. En dat is nogal tricky ... (zie verder)

DE CIJFERS ONDER DE LOEP

Als we er de statistieken bijhalen van Martinez bij de nationale ploeg, dan zijn die ronduit indrukwekkend te noemen. De Spanjaard leidde de nationale ploeg tijdens 43 interlands, waarin hij uitpakte met 34 zeges, 6 gelijke spelen en slechts 3 nederlagen. Het winstpercentage onder Martinez is er dan ook naar met een heel erg fraaie 79%. Daarnaast groeiden de Rode Duivels onder het Spaanse bewind uit tot een ware doelpuntenmachine. Per wedstrijd scoort de nationale ploeg gemiddeld 3(,12) doelpunten. Imponerende cijfers. De Belgische defensie lijkt ook meer dan stabiel te zijn met minder dan één tegendoelpunt (0,77) per interland.

De enige kanttekening hierbij is dat dit slechts gemiddeldes zijn. Wedstrijden tegen de mindere Goden, waar de Duivels de voorbije jaren er vaak hebben tegen gespeeld, verkleuren die majestueuze statistieken. Tegen San Marino werd met 9-0 en 4-0 gewonnen, tegen Gibraltar met 0-6 en 9-0, tegen Estland met 8-1,... Akkoord, deze wedstrijden zijn vaak niet te onderschatten, en moeten nog altijd gewonnen worden. Maar veel paden van échte kleppers hebben onze Duivels nog niet moeten kruisen. Als je écht voor de prijzen wil meespelen, dan moet er ook tegen de toppers worden gewonnen. En daar ontbreekt het voorlopig nog aan.

ONVOLDOENDE WAARDEMETERS

Dankzij de vele overwinningen, grotendeels tegen de 'kleinere' landen, stoomden de Rode Duivels door naar de eerste plaats op de FIFA-wereldranking. Onder leiding van Martinez delfde de nationale ploeg het onderspit in slechts drie partijen, en - logisch - telkens tegen ploegen met een hogere moeilijkheidsgraad. De eerste verliespartij dateert van 1 september 2016, de eerste wedstrijd van Martinez als Belgische bondscoach nota bene. Tegen zijn geboorteland Spanje werd voor 28.000 toeschouwers verloren met 0-2. Kan gebeuren.

 

De tweede nederlaag volgde bijna twee jaar later. En het was er een met een grote impact. Frankrijk knikkerde België uit in de halve finales van het WK 2018. Les Bleus zouden toen anti-voetbal op de mat hebben gebracht, maar uiteindelijk werden Didier Deschamps en de zijnen wel wereldkampioen ... Wie maalt er dan om slecht voetbal? De (voorlopig) laatste nederlaag onder Martinez vond plaats in de Swissporarena in Zwitserland. Het debacle van Luzern, weet u nog? Thorgan Hazard bracht de Duivels op een dubbele voorsprong, maar uiteindelijk wonnen de Zwitsers nog met 5-2.

Spanje, Frankrijk en Zwitserland dus. Drie ploegen met bewezen kwaliteiten, en tegelijk tegenstanders waarvan de Duivels veel van hebben geleerd. Erg spijtig dat er de voorbije jaren niet genoeg werd gespard tegen dergelijke ploegen. Maar ook in oefeninterlands tegen ploegen zoals Nederland (twee interlands), Portugal en Mexico werd 'maar' gelijkgespeeld. Winnen tegen grote naties lukte voorlopig enkel op het Wereldkampioenschap in 2018, toen werden Brazilië en Engeland (twee maal) verslagen. Het zorgt toch voor wat nuancering bij dat hoge winstpercentage van 79%.

HOE STERK ZIJN DE DUIVELS NU ECHT?

De echte waardemeter zal dus op het EK 2020 zélf gaan liggen, en dat zorgt ongetwijfeld voor een redelijk moeilijke situatie bij de voetbalbond én bij Roberto Martinez. Het contract van de Spanjaard loopt af na het bewuste toernooi, en de KBVB liet eerder verstaan duidelijkheid te willen voor het EK van start gaat. Maar nét op dat EK zal de voetbalbond Martinez volwaardig kunnen beoordelen. Wat als de Spanjaard in pakweg januari 2020 een nieuw en verbeterd tweejarig contract ondertekent, en de Rode Duivels enkele maanden later al in de groepsronde van het EK worden uitgeschakeld? Dan wordt het toch een erg netelige situatie voor beide partijen ...

 

Voor de huidige generatie Rode Duivels wordt het voor velen wellicht de laatste kans om zich - als nationale ploeg - te meten met de andere topnaties. Thomas Vermaelen is er reeds 33, en bouwt zijn carrière nu al af bij het Japanse Vissel Kobe. Jan Vertonghen en Dries Mertens zijn er al 32. Axel Witsel, Toby Alderweireld en Nacer Chadli zijn de 30 voorbij ... Om Vincent Kompany als 33-jarige nog niet te noemen. Andere sterkhouders zoals Kevin De Bruyne, Eden Hazard, Thomas Meunier en Thibaut Courtois schommelen rond de 27 à 28 lentes, wat in voetbaltermen normaal hun beste jaren zijn. Het lijkt nu of nooit te zijn voor Martinez en zijn adepten, want de opvolging is er (nog) niet. En dat weet Martinez ongetwijfeld ook. 

LEES OOK: Alderweireld breekt bij Kompany-nieuws: "Waanzin is het!"

Moet Martinez aanblijven als bondscoach van België?

Meest recent

Ex-Genk spits zorgt voor euforie en grote woede in Nederland

Negen doelpunten in veertien wedstrijden en een publiek dat hem op handen draagt. Tolu Arokodare ...

26
26
Alderweireld breekt bij Kompany-nieuws: "Waanzin is het!"

Het nieuws sloeg vorige week in als een bom, ook bij mensen die Vincent Kompany door en door kennen. ...

13
13
Noa Lang verrast vriend en vijand: "Ik wil je hebben"

Noa Lang heeft op het voetbalveld al meermaals laten zien dat hij graag de aandacht naar zich toe ...

11
11
Doku en De Cuyper bikkelen: bekerconfrontatie wordt thriller

Wat een zenuwslopende avond voor Jeremy Doku en Maxim De Cuyper! Manchester City en Brighton moesten ...

39
39
Hein Vanhaezebrouck fileert ex-Club speler tot op het bot

Hein Vanhaezebrouck heeft bij Play Sports wel vaker een opvallende kijk op het voetbal. De analist ...

64
64
Kevin De Bruyne maakt furore als invaller bij Napoli

Kevin De Bruyne beleefde vanavond bij Napoli een wedstrijd met twee gezichten. De Rode Duivel begon ...

24
24
Straffe stoot van Mbangula: "Hopelijk niet de laatste"

Na een veelbelovende start van zijn carrière bij Juventus had Samuel Mbangula het de laatste ...

12
12
Overmars duikt plots op: de rel die zijn carrière veranderde

Marc Overmars was jarenlang een van de grootste namen in het Nederlandse voetbal. Bij Ajax groeide ...

56
56
Club Brugge mag nu al dromen van stevige CL-opsteker

Voor Club Brugge is de Champions League de laatste jaren het favoriete speelterrein geworden. ...

110
110
Kompany is weer thuis: Bayern maakt diagnose bekend

Er heersten de voorbije dagen grote zorgen over de gezondheid van Vincent Kompany. Onze landgenoot ...

121
121
OHL Women beleeft weer zwarte avond in Champions League

Het lijkt niet de campagne van OHL Women te gaan worden in de Champions League. Nadat ze nog ...

57
57
Sensatie in San Siro: Mbangula velt Milan met hattrick

AC Milan heeft woensdagavond een zeer slechte zaak gedaan in de Italiaanse titelstrijd. Het leed ...

57
57
"Tielemans zal spijt hebben van zijn keuze voor Man Utd"

Komend weekend wacht Manchester United in de Premier League een lastige verplaatsing naar Chelsea en ...

86
86
Cristiano Ronaldo valt alsnog in prijzen op Gouden Bal

Hij beschouwt zichzelf nog altijd als wellicht de beste speler ter wereld, maar de rest van de ...

58
58
Anderlecht-fans maken statement na pandoering in Gent

Anderlecht lijkt weer op de rand van een crisis te staan nadat het vorig weekend een 4-0 om de oren ...

285
285
'Mignolet schiet in actie voor revelatie Standard'

Standard gaat door een moeilijke periode, want het leed vorig weekend in Genk al zijn vierde ...

150
150
Club zet nieuwe stap in CL en doet monden openvallen

Club Brugge wist de voorbije twee seizoenen telkens net de league phase van de Champions League te ...

548
548
Geen Stassin of Vermant: "Hij wordt de spits van Duivels"

Romelu Lukaku komt bij Fenerbahçe dit seizoen weinig aan spelen toe en is ondertussen ook al ...

223
223
Verheye ziet nog één manco bij de Spor: "Dan rustig seizoen"

In de Challenger Pro League lijkt het dit seizoen voor de titel te zullen gaan tussen Beerschot, dat ...

45
45
FC Barcelona krijgt zeer bizarre straf na affaire-Alvarez

De voorbije transferzomer bracht heel wat toptransfers, maar ook enkele grote deals die uiteindelijk ...

32
32
Jong Genk zal balen na heenmatch in Youth League

De voorbije weken maakte Club NXT alweer indruk in de Youth League door een zeven op negen te ...

141
141
Deschacht opnieuw onder vuur: "Moet hij ons belachelijk maken?"

Olivier Deschacht kreeg de voorbije tijd heel wat kritiek nadat hij in de podcast Ongefilterd liet ...

209
209
Alderweireld lyrisch: "Bijna schandalig hoe goed hij is"

Harry Kane heeft met het winnen van de Gouden Bal de ultieme erkenning gekregen voor zijn ...

108
108
Voorzitter Bayern schetst heel opvallend beeld over Kompany

Vincent Kompany heeft al heel veel indruk gemaakt bij Bayern München. Dat blijkt uit de lovende ...

240
240
'Westerlo wil uitpakken met volgende knaltransfer'

KVC Westerlo is zeer goed bezig en de Kemphanen hebben er op het eerste zicht wel een goede mercato ...

102
102

Meer sportnieuws