Waarom Thorgan Hazard dé verrassing van het EK 2020 wordt

867
Waarom Thorgan Hazard dé verrassing van het EK 2020 wordt

Op voorhand werd het nog aangekondigd als de enige échte test van de Rode Duivels richting EK, maar uiteindelijk was ook het bezoek aan Rusland niets meer dan een walk in the park voor de jongens van Roberto Martinez. De uitblinkers waren daarbij niet op één hand te tellen, met Eden Hazard andermaal in de hoofdrol. Toch was het vooral zijn broer Thorgan die wat ons betreft de beste punten scoorde.


Al moeten we wel toegeven dat de oudste telg van het Hazard-geslacht toch ook weer in grootse doen was. Met twee doelpunten – eentje met een knappe volley, de andere een gemakkelijke intikker – en een assist voor zijn jongere broer was Eden namelijk de katalysator voor de Belgische zege. De aanvoerder nam daarbij vooral in de eerste helft het voortouw en genoot op de linkerkant duidelijk van het samenspel met zijn vroegere speelkameraadje in 's Gravenbrakel. Een synergie waar Martinez steeds vaker een beroep op doet.

VAN TOESCHOUWER TOT CERTITUDE
Op het WK in hetzelfde land als waar hij zaterdag schitterde, was Thorgan vorige zomer nochtans nog vooral als toeschouwer aanwezig. Behalve een korte invalbeurt tegen kneusje Panama kwam hij alleen in het overbodige pouleduel tegen Engeland aan de bak, Yannick Carrasco, Nacer Chadli en zelfs Moussa Dembélé kregen toen allen nog de voorkeur. Die laatste is intussen echter op internationaal pensioen en in tegenstelling tot Axel Witsel destijds lijkt Carrasco zijn niveau dan weer te lijden onder zijn verblijf in China. Chadli is gezien zijn goede vorm wél nog steeds een valabele optie, als hij eens fit kan blijven tenminste.



Of de sterkhouder van Anderlecht zelfs dan opnieuw zijn plek kan afdwingen, is evenwel nog maar de vraag. Sinds de terugmatchen van de Nations League kregen we op links immers steevast het Hazard-duo te zien, behalve in de uitwedstrijden in Schotland en San Marino – waarvoor ze beiden geblesseerd verstek gaven – bleef Thorgan alleen thuis tegen de voetbaldwerg aan de kant. Stilaan mogen we hem zo toch als een certitude in de typeploeg bestempelen en dat op een van de moeilijkste posities in het 3-4-3 systeem dat de bondscoach prefereert. Als fullback moet Thorgan namelijk de hele flank voor zijn rekening nemen.

GEEN RUIMTE IN DE RUG
Nochtans is hij dat van nature niet gewend, want in Dortmund mag de jongere Hazard zich hoger op het veld uitleven. Dat uit zich uiteraard in de statistieken, met al zes assists voor Die Borussen in de Bundesliga tegenover slechts eentje in het nationale shirt sinds Martinez hem daar tot vaste basispion promoveerde. Om te blijven bewijzen dat hij zijn rol aankan, focust Hazard zich bij de Rode Duivels dan ook vol overgave op zijn defensieve taken, tegen Rusland was opnieuw geen inspanning hem teveel. Op dat vlak heeft hij zo alvast een streepje voor op Carrasco, die iets minder plichtbewust zijn verdedigende werk opknapt.



Indien diens fysieke en conditionele toestand het toelaat oogt Chadli in dat aspect van het spelletje zelfs nóg iets sterker, vooral dankzij zijn surplus aan kracht en lengte. Als Hazard straks op het WK ook in de grote matchen en tegen eventueel dominante tegenstanders aan de aftrap wil staan, moet hij Martinez er dus van overtuigen om in die duels niet terug te grijpen naar de held van de winnende treffer tegen Japan. Zaterdag zette de ex-Gouden Schoen wat dat betreft alweer een stap in de goede richting, Mario Fernandes en Aleksey Ionov konden alleszins niet profiteren van enige onoplettendheid of ruimte in zijn rug.

KEUZE VOOR HET VOETBAL
We zouden Hazard evenwel tekort doen door louter zijn defensieve acties in de kijker te zetten. Ondanks zijn gebrekkige statistieken droeg hij ook voorin immers zeker al zijn steentje bij, wat in Rusland nu ook beloond werd met een knap doelpunt om de score te openen – eentje waar zijn broer jaloers op mag zijn. Zelfs zonder die goal liet de assistkoning in Duitsland zich andermaal opmerken met zijn betrokkenheid in de combinatie, vernuftige passjes en slimme loopacties. Thorgan vindt én creëert ruimte, steekt zich nooit weg en is haast altijd aanspeelbaar, kwaliteiten waarmee je jezelf snel populair maakt in élke kleedkamer.



Een keuze voor Thorgan als fullback is er dan ook een voor het voetbal, iets waar Martinez in het verleden nooit voor terugdeinsde. De twee Hazard's, Kevin De Bruyne én Dries Mertens allemaal samen op het veld: het is alvast een offensieve weelde waar de meeste landen alleen maar van kunnen dromen. Zoals veel coaches zullen beamen mag dat echter niet ten koste gaan van de balans in het elftal, al zorgt Thomas Meunier of Timothy Castagne aan de overzijde sowieso wel al voor het nodige evenwicht. Dat Thorgan er ook steeds beter in slaagt om langs beide kanten van de bal een bijdrage te leveren, is mooi meegenomen.

TANDEM VAN HAZARD'S
Hoewel de meeste ogen op zijn broer, De Bruyne of Romelu Lukaku gericht zullen zijn om ons land straks Europese glorie te bezorgen, is de jongere Hazard zo eveneens van vitaal belang voor de Belgische EK-kansen. Dat de flanken in de formatie van de Rode Duivels sleutelposities vormen die, indien zwak bezet, simpel uitgebuit kunnen worden, werd namelijk al een aantal keren blootgelegd, niet in het minst in die vervloekte halve finale op het WK tegen Frankrijk. Door de schorsing van Meunier schoof Chadli toen door naar rechts en kwam Dembélé in de ploeg, een experiment waarvan het resultaat helaas welbekend is.



Aangezien Carrasco zichzelf intussen uit de ploeg had gespeeld, kon Martinez echter weinig anders, zeker omdat Hazard nog niet klaar leek voor de zware rol. Nu is de 26-jarige middenvelder dat wel en moet hij er volgende zomer zelfs meteen uitgroeien tot een van de dragende figuren. Chadli is vooral door blessures immers te onbetrouwbaar, Carrasco lijkt inmiddels al helemaal afgeschreven. Uiteraard blijven beiden wel nog steeds een optie, net zoals Castagne altijd de oversteek kan maken of Jan Vertonghen een rijtje kan opschuiven. Om echt top te zijn, draagt een tandem van Hazard's op links desondanks toch onze voorkeur weg.

VREUGDE VAN EDEN
Is het niet omdat Thorgan zoals we hierboven beargumenteerden simpelweg de juiste keuze is op een belangrijke positie, dan wel omdat Eden zich het best in zijn sas voelt met zijn broertje naast zich. In de 14 interlands waarin ze samen op het veld stonden, was de aanvaller van Real Madrid namelijk goed voor maar liefst acht goals en zeven assists, of had hij anders gezegd een voet in meer dan één doelpunt per duel. Een fikse opwaardering ten opzichte van zijn gewoonlijke gemiddelden en dat terwijl de spelvreugde er vanaf druipt. Toch zaken om in overweging te nemen met betrekking tot dé dragende speler van het elftal.



We kunnen dus alleen maar hopen dat Thorgan zijn prima prestaties kan doortrekken en beiden gespaard blijven van blessures. Indien dat lukt, mogen ze zich ten huize Hazard alvast beginnen opmaken voor een groot toernooi waarin de twee broers zij aan zij de nationale eer verdedigen – een droom die tegen Panama al heel eventjes tot vervulling kwam. Nu staan ze komende zomer normaal gezien zelfs broederlijk naast elkaar aan de aftrap, meer zelfs: vanop hun linkerflank hebben ze allebei één van de sleutels richting EK-glorie in handen. Niet alleen Eden, maar ook Thorgan dus. Aan de Hazard's om hun kunstje van zaterdag dan nog een aantal keren over te doen.

LEES OOK: Vertonghen schaakmat gezet: straffe beelden duiken op

Martinez moet altijd met Thorgan Hazard op links spelen

Meest recent

8 op 10 - Kranten vol lof voor 'patron' bij Anderlecht

RSC Anderlecht heeft de sluimerende crisis voorlopig weer de kop ingedrukt. Paars-Wit pakte ...

52
52
Union meet de schade op: "Hoort niet op voetbalveld"

Union SG blijft uitstekend presteren in de League Phase van de Europa League. Donderdagavond werd ...

19
19
UEL/UECL: Blamage Milan-Belgen, Ajax klopt De Ketelaere

Donderdagavond wordt de derde speelronde in de League Phase van de Europa League afgewerkt. ...

21
21
Welke crisis? Anderlecht herpakt zich tegen zwakke Polen

RSC Anderlecht heeft zich donderdagavond herpakt na enkele mindere resultaten. Op het veld van ...

52
52
STVV boekt straffe stunt in Denemarken; nieuwe opdoffer Gent

De Belgische teams in de Cofererence League hebben er een uiteenlopende tweede speeldag opzitten. AA ...

102
102
"Het is 2026" - Bekende presentatrice in de bres voor Club

Club Brugge maakt ondertussen al enkele seizoenen indruk op het Europese toneel. Desondanks wordt ...

303
303
Anderlecht domineert in Polen: "Geef hem de kapiteinsband"

Na een erg lastige week, moest RSC Anderlecht donderdagavond absoluut de rug rechten. En daar ...

179
179
Wedergeboorte bij KRC Genk: "Ben het levende bewijs"

KRC Genk is goed uit de interlandbreak gekomen. De Limburgers wisten hun competitiematch tegen KV ...

59
59
UEL/UECL: Nederlanders aan het feest, Salah nekt Vrancken

Donderdagavond wordt de derde speelronde in de League Phase van de Europa League afgewerkt. ...

26
26
7 op 9! Union duldt geen tegenstand in nieuwe Europese triomf

Union SG staat er na drie speeldagen uitstekend voor in de Europa League. Achter gesloten deuren won ...

51
51
Bruno onthult basiself: zeven wissels tegenover bekerduel

RSC Anderlecht staat donderdagavond onder behoorlijke druk. Na de recente 0 op 6 moet Paars-Wit in ...

84
84
Vertonghen schaakmat gezet: straffe beelden duiken op

Jan Vertonghen zit zeker niet stil na zijn voetbalcarrière. De voormalig Rode Duivel liep al ...

27
27
'Belgische Pirlo': Italië in ban van metamorfose De Bruyne

Nadat hij afgelopen weekend nog geviseerd werd, heeft Kevin De Bruyne indruk gemaakt in de Champions ...

158
158
Jan Boskamp tot tranen toe beroert: verhaal raakt héél diep

Wie Jan Boskamp kent, weet dat achter die norse blik een man schuilt die bij voetbalfans bijzonder ...

58
58
Club Brugge op koers in UCL: droomaffiche in 1/8ste finales?

Club Brugge blijft hoge toppen scheren in de Champions League. Een week na de stuntzege op ...

125
125
Trieste beelden op Jan Breydel: "Regelrechte schande"

Het Jan Breydel-stadion liep woensdagavond weer helemaal vol voor de Champions League-match van Club ...

405
405
‘Real Madrid slaat toe: Rode Duivel wordt nieuwe Courtois’

Thibaut Courtois zegt dat hij de Rode Duivels overslaat om bij Real Madrid zijn plaats te ...

314
314
Vitor Bruno onder druk gezet: steunpilaar spreekt zich uit

RSC Anderlecht kruist donderdagavond de degens met het Poolse Jagiellonia Bialystok. Het kan dan ...

363
363
Vanhaezebrouck beoordeelt Club Brugge: "Meeval van ref"

Een week na de stunt in San Siro boekte Club Brugge een nieuwe overwinning in de Champions League. ...

603
603
Anderlecht in crisisstemming: dagen Bruno al geteld?

Na de bekerblamage tegen Beerschot kan RSC Anderlecht straks in Polen maar beter winnen van ...

214
214
Genk blijft gaan: volgend goudhaantje verlengt contract

KRC Genk is dit seizoen niet in Europa actief, maar dat betekent niet dat er doordeweeks niks te ...

107
107
Club Brugge mag dromen: computer voorspelt CL-stunt

Na drie speeldagen in de Champions League zit Club Brugge al aan zes punten. Hoewel niemand in Jan ...

375
375
Anderlecht krijgt extra opsteker uit ziekenboeg

Met het mes op de keel neemt RSC Anderlecht het op speeldag drie van de Europa League straks tegen ...

130
130
Revelatie bij Club Brugge: dure topaankoop in nesten

In de eerste helft liep het niet van een leien dakje, maar uiteindelijk werd het voor Club Brugge ...

350
350
'Bruno blijft roteren: vier wijzigingen bij Anderlecht'

RSC Anderlecht vertoeft momenteel in Polen, waar er veel druk op de ketel staat voor Vitor Bruno en ...

411
411

Meer sportnieuws