COLUMN: Mpoku is géén matennaaier, Odjidja wel een idioot

door
COLUMN: Mpoku is géén matennaaier, Odjidja wel een idioot

De Ghelamco Arena, zondagavond omstreeks 19u26. De twee aanvoerders van AA Gent en Standard zoeken na een overtreding op Jonathan David weg van de actie elkaars gezelschap op, waarbij die eerste zijn Luikse tegenhanger met een kleine charge tegen de vlakte werkt. De rode kaart is vervolgens nog maar eens Vadis Odjijdja zijn deel, Paul-José Mpoku bevestigt dan weer zijn reputatie als matennaaier.


Matennaaier, het woord is gevallen. Niet voor het eerst, want zowel op sociale als in de traditionele media gonsde het achteraf van de verwijten richting de middenvelder van de Rouches – en zelfs niet alleen uit Gentse hoek. Mpoku lijkt er dan ook wekelijks zijn missie van te maken om zich tot een van de meest irritante spelers op de Belgische velden te ontpoppen, is het niet met provocaties richting de tegenstander dan wel met de manier waarop hij maar al te graag de grond opzoekt. In Gent combineerde de Congolese international beide onhebbelijke gewoontes en smeerde hij zo Odjidja dus een rode kaart aan, de pek en veren nam hij graag in ontvangst.

KARMA & KOPPIGE EZEL
'Iemand die zijn eigen vrienden of collega's benadeelt', zo definieert Van Dale de term 'matennaaier'. In de strikte zin van het woord voldoet Mpoku dus aan de beschrijving, al moet dat wat ons betreft toch met een korreltje zout genomen worden. Uiteraard zijn de spelers van de Buffalo's in principe zijn collega's en sommigen misschien zelfs zijn vrienden, maar we zijn het er allemaal over eens dat we daarvan op het veld – de nodige sportiviteit in acht genomen – liefst zo weinig mogelijk terugzien. Daar moet er immers strijd gevoerd worden om de drie punten en iedereen het belang van zijn eigen ploeg verdedigen, exact wat Mpoku zondag deed. Profiteren van het verkregen numerieke voordeel deed zijn ploeg evenwel niet, integendeel: de bezoekers zagen een 1-1 gelijkspel nog omgezet in een 3-1 nederlaag, op het einde miste hij zelf nog een strafschop. Karma ligt dan soms toch gewoon om de hoek.



Desalniettemin breken wij hier graag een lans voor de nu vooral verguisde kapitein van het nummer twee in de stand en tonen wij begrip voor de verklaring waarmee hij zelf na afloop naar buiten kwam. "Ik speel ook gewoon het spel", vertelde Mpoku immers ootmoedig voor de camera's, alsof hij zijn excuses wou aanbieden voor de manier waarop hij Odjidja in de val had gelokt. Niet dat die op hun plaats zouden zijn, want de fout ligt nog altijd in de eerste plaats bij de Gentse spelverdeler zelf. Hoe graag we hem ook zien voetballen blijft de koppige ezel zich namelijk steeds weer aan dezelfde steen stoten, het rode karton was alweer de tiende uitsluiting in zijn carrière. Zelfs als de VAR wél gewerkt zou hebben – toch ook opnieuw een farce van jewelste – zou die bovendien te rechtvaardigen geweest zijn, want hoewel Mpoku er een flinke schep bovenop deed maakte Odjidja wel degelijk een ongepaste beweging.

HELD VAN DE NATIE
Willen we nu zeggen dat Mpoku het goede voorbeeld gaf door theatraal naar zijn gezicht te grijpen alsof hij net een vuistslag van Floyd Mayweather Jr. had geïncasseerd? Neen, natuurlijk niet. Wel vinden we zijn verkettering al bijna even overdreven als dat stukje toneel zelf, want een collega benadelen betekent naar onze mening in het voetbal nog steeds hem van het veld schoppen met een zware blessure. Wat Mpoku deed, was vooral in het belang van zijn eigen team en leverde Odjidja en Gent slechts tijdelijke schade op. Lovenswaardig is het zeker niet, maar wanneer de Rode Duivels volgende zomer op exact dezelfde manier in de EK-finale met elf tegen tien zouden komen te staan zal er geen haan naar kraaien. Het etiket van matennaaier krijgt het 'slachtoffer' in kwestie dan alvast niet op zijn hoofd geplakt, integendeel: mogelijk wordt hij zelfs de held van de natie. Al moeten onze landgenoten hun man-meersituatie dan wel beter uitbuiten dan wat Standard zondag voor elkaar kreeg.

LEES OOK: Standard hoort hard verdict Nielsen: Euvrard in zak en as

Verdient Mpoku volgens u het etiket van matennaaier?

Meest recent

Westerlo baalt na late gelijkmaker: "Moeten het binnenhalen"

De afsluiter van de 22ste speeldag in de Jupiler Pro League kreeg zondagavond geen winnaar. KV ...

9
9
'Bizarre wending rond Marc Brys bij Kameroen'

Kameroen schopte het op de voorbije Africa Cup tot de kwartfinales, waarin ze echter uitgeschakeld ...

65
65
Vanderbiest bevestigt: "Zijn laatste match voor Mechelen"

KV Mechelen is zondagavond niet verder geraakt dan een gelijkspel tegen Westerlo, waarmee het een ...

82
82
De Winter scoort, maar Milan verliest terrein in titelstrijd

AC Milan heeft zondag geen goede zaak gedaan in de strijd om de titel. Het slaagde er immers niet in ...

10
10
Hasi viseert drie spelers na dramatische prestatie

In november leek Anderlecht zich nog te ontpoppen tot titelkandidaat na zeges in de toppers tegen ...

290
290
Knaltransfer Carrasco: "Hij is een uitstekende speler"

Yannick Carrasco is intussen 2,5 jaar aan de slag in Saudi-Arabië, waar Al-Shabab in de zomer ...

61
61
Hazard begrijpt fans: "Niet genoeg wat we laten zien"

Anderlecht beleefde zondag alweer een pijnlijke avond in de competitie. Het bleef in eigen stadion ...

97
97
'Nieuwe wending: na basisplaats vertrek bij Anderlecht'

Anderlecht liet zondagavond pijnlijke punten liggen tegen rode lantaarn Dender. Besnik Hasi kon in ...

274
274
Geen goede zaak voor PO1: Mechelen redt pas op valreep punt

De strijd om de top zes is weer een beetje spannender geworden. KV Mechelen liet de concurrentie ...

65
65
Hoogspanning Anderlecht: spelers op matje, ontslag Hasi gevraagd

De motor van RSC Anderlecht blijft voorlopig sputteren in de Jupiler Pro League. Zondagavond raakte ...

638
638
Nieuwe klap Anderlecht: rode lantaarn pakt gouden punt

RSC Anderlecht heeft zondagavond opnieuw averij opgelopen in de Jupiler Pro League. Paars-Wit kon ...

232
232
Rentree in mineur: Juventus verpest grote comeback Lukaku

Romelu Lukaku heeft zijn eerste speelminuten van het seizoen gemaakt. Na maanden revalideren maakte ...

53
53
‘Vermeeren schrikt zich rot: OM maakt schokbeslissing’

Marseille wil z’n middenveld komende zomer compleet hertekenen. En dat nieuws komt als een ...

501
501
Sensatie! United reanimeert titelstrijd met zege op Arsenal

Zelf kampioen worden zit er allicht niet meer in, maar Manchester United drukt wel zijn stempel op ...

93
93
Na turbulent jaar staat Antwerp-fan Tom Waes voor zware test

Tom Waes zal ongetwijfeld blij zijn dat we in een nieuw jaar zitten. 2025 was turbulent voor het ...

24
24
Anderlecht uitgefloten aan rust: 'opvolger Hasi' al genoemd

Na de recente 1 op 9 wou RSC Anderlecht zo snel mogelijk aanknopen met een overwinning in de Jupiler ...

529
529
Straffe beelden: Stromae zet Lotto Park in vuur en vlam

RSC Anderlecht heeft op sportief vlak allerminst een succesvolle periode achter de rug. Maar qua ...

53
53
Barça leider na pareltje Yamal, extra ademruimte Van Persie

FC Barcelona heeft de macht terug gegrepen in de Spaanse Primera Division. De Catalanen wonnen met ...

23
23
'Club Brugge all-in: tweede duurste aanwinst uit clubgeschiedenis'

Met Félix Lemaréchal heeft Club Brugge zijn eerste aanwinst van de mercato ...

952
952
SK Beveren wint na tumult in slotfase, Vanderhaeghe baalt

SK Beveren blijft door de competitie razen in de Challenger Pro League. Op de Freethiel boekte de ...

173
173
Onwaarschijnlijk: Racing Genk faalt na knotsgekke slotfase

Racing Genk blijft krasselen in de eigen competitie. De Limburgers leken lange tijd op weg naar een ...

368
368
Anderlecht-Dender: Hasi verbaast met debutant in basiself

RSC Anderlecht liet de voorbije matchen dure steken vallen in de Jupiler Pro League en bleef tijdens ...

141
141
Cruciale zeges Chelsea en Villa, CDK wéér van belang

Charles De Ketelaere is goed aan het nieuwe kalenderjaar begonnen in de Serie A. Zondag was de Rode ...

25
25
"Héél slecht" - Janssen houdt zich niet in na 0 op 6

De goede sfeer na de opflakkering vlak voor nieuwjaar, is inmiddels weer gaan liggen bij Antwerp FC. ...

227
227
Club dokt fors voor Lemaréchal: exacte transfersom bekend

Club Brugge heeft zijn eerste aanwinst van de wintermercato beet. Zaterdag werd de komst van ...

603
603

Meer sportnieuws