COLUMN: Mpoku is géén matennaaier, Odjidja wel een idioot

door
COLUMN: Mpoku is géén matennaaier, Odjidja wel een idioot

De Ghelamco Arena, zondagavond omstreeks 19u26. De twee aanvoerders van AA Gent en Standard zoeken na een overtreding op Jonathan David weg van de actie elkaars gezelschap op, waarbij die eerste zijn Luikse tegenhanger met een kleine charge tegen de vlakte werkt. De rode kaart is vervolgens nog maar eens Vadis Odjijdja zijn deel, Paul-José Mpoku bevestigt dan weer zijn reputatie als matennaaier.


Matennaaier, het woord is gevallen. Niet voor het eerst, want zowel op sociale als in de traditionele media gonsde het achteraf van de verwijten richting de middenvelder van de Rouches – en zelfs niet alleen uit Gentse hoek. Mpoku lijkt er dan ook wekelijks zijn missie van te maken om zich tot een van de meest irritante spelers op de Belgische velden te ontpoppen, is het niet met provocaties richting de tegenstander dan wel met de manier waarop hij maar al te graag de grond opzoekt. In Gent combineerde de Congolese international beide onhebbelijke gewoontes en smeerde hij zo Odjidja dus een rode kaart aan, de pek en veren nam hij graag in ontvangst.

KARMA & KOPPIGE EZEL
'Iemand die zijn eigen vrienden of collega's benadeelt', zo definieert Van Dale de term 'matennaaier'. In de strikte zin van het woord voldoet Mpoku dus aan de beschrijving, al moet dat wat ons betreft toch met een korreltje zout genomen worden. Uiteraard zijn de spelers van de Buffalo's in principe zijn collega's en sommigen misschien zelfs zijn vrienden, maar we zijn het er allemaal over eens dat we daarvan op het veld – de nodige sportiviteit in acht genomen – liefst zo weinig mogelijk terugzien. Daar moet er immers strijd gevoerd worden om de drie punten en iedereen het belang van zijn eigen ploeg verdedigen, exact wat Mpoku zondag deed. Profiteren van het verkregen numerieke voordeel deed zijn ploeg evenwel niet, integendeel: de bezoekers zagen een 1-1 gelijkspel nog omgezet in een 3-1 nederlaag, op het einde miste hij zelf nog een strafschop. Karma ligt dan soms toch gewoon om de hoek.



Desalniettemin breken wij hier graag een lans voor de nu vooral verguisde kapitein van het nummer twee in de stand en tonen wij begrip voor de verklaring waarmee hij zelf na afloop naar buiten kwam. "Ik speel ook gewoon het spel", vertelde Mpoku immers ootmoedig voor de camera's, alsof hij zijn excuses wou aanbieden voor de manier waarop hij Odjidja in de val had gelokt. Niet dat die op hun plaats zouden zijn, want de fout ligt nog altijd in de eerste plaats bij de Gentse spelverdeler zelf. Hoe graag we hem ook zien voetballen blijft de koppige ezel zich namelijk steeds weer aan dezelfde steen stoten, het rode karton was alweer de tiende uitsluiting in zijn carrière. Zelfs als de VAR wél gewerkt zou hebben – toch ook opnieuw een farce van jewelste – zou die bovendien te rechtvaardigen geweest zijn, want hoewel Mpoku er een flinke schep bovenop deed maakte Odjidja wel degelijk een ongepaste beweging.

HELD VAN DE NATIE
Willen we nu zeggen dat Mpoku het goede voorbeeld gaf door theatraal naar zijn gezicht te grijpen alsof hij net een vuistslag van Floyd Mayweather Jr. had geïncasseerd? Neen, natuurlijk niet. Wel vinden we zijn verkettering al bijna even overdreven als dat stukje toneel zelf, want een collega benadelen betekent naar onze mening in het voetbal nog steeds hem van het veld schoppen met een zware blessure. Wat Mpoku deed, was vooral in het belang van zijn eigen team en leverde Odjidja en Gent slechts tijdelijke schade op. Lovenswaardig is het zeker niet, maar wanneer de Rode Duivels volgende zomer op exact dezelfde manier in de EK-finale met elf tegen tien zouden komen te staan zal er geen haan naar kraaien. Het etiket van matennaaier krijgt het 'slachtoffer' in kwestie dan alvast niet op zijn hoofd geplakt, integendeel: mogelijk wordt hij zelfs de held van de natie. Al moeten onze landgenoten hun man-meersituatie dan wel beter uitbuiten dan wat Standard zondag voor elkaar kreeg.

LEES OOK: Oorlog competitiehervorming: Vandenbempt roept grote vrees

Verdient Mpoku volgens u het etiket van matennaaier?

Meest recent

Oosting wild van Antwerp-verrassing: "Een openbaring!"

Een tweetal weken geleden was de bodem bereikt bij Antwerp FC, momenteel is de Great Old weer ...

13
13
'Actie bij Anderlecht: twee toptransfers voor titelboost'

RSC Anderlecht heeft zondag gezichtsverlies geleden met een zware 4-0-nederlaag op het veld van KVC ...

87
87
Pijnlijke afgang Real: Spaanse pers pakt Courtois onder de loep

Real Madrid heeft zondag een pijnlijke avond beleefd in La Liga. De Koninklijke verloor, na onder ...

35
35
Belgisch voetbal in diepe rouw: Glen De Boeck plots overleden

Het Belgische voetbal werd maandagochtend opgeschrikt door bijzonder triest nieuws. Voormalig Rode ...

351
351
'IJskoude exit dreigt: Club Brugge laat geen traan om Hayen'

Aan de buitenkant oogt alles nog rustig bij Nicky Hayen. Maar binnen de club groeit het gevoel dat ...

420
420
Union zwaar bevoordeeld? Oud-ref velt keihard verdict

Leider Union SG heeft voor het tweede weekend op rij puntenverlies geleden en beet zaterdag zijn ...

138
138
'Club moddert aan: bestuur grijpt in op transfermarkt'

Wie gehoopt had dat de bekerzege in Leuven de ommekeer zou inleiden bij Club Brugge, kwam zaterdag ...

334
334
"Catastrofe" - analisten vermorzelen 'zwakke schakel' Anderlecht

Wat opnieuw een mooi weekend moest worden, is uitgedraaid op een behoorlijk drama voor RSC ...

208
208
Fink slaat mea culpa: "Foute keuzes gemaakt"

KRC Genk heeft zondag een zeer pijnlijke avond beleefd. Het werd met 3-0 afgedroogd door Antwerp en ...

174
174
Vandenbroeck ziet manco bij Essevee: "Dat miste ik"

De zegeloze reeks van Zulte Waregem is zondagavond nog wat langer geworden. De West-Vlamingen konden ...

74
74
Real beleeft rampavond met nederlaag en 2 rode kaarten

Thibaut Courtois heeft zondagavond geen heldenrol kunnen opeisen bij Real Madrid. De Rode Duivel kon ...

79
79
Napoli wint kraker en grijpt weer de macht in Serie A

De titelstrijd in de Serie A blijft dit seizoen razend spannend. Zondagavond heeft titelverdediger ...

46
46
Harde woorden bij Genk: "Er stond geen ploeg op het veld"

KRC Genk leek in een betere periode te zitten, maar heeft op enkele dagen tijd twee stevige ...

211
211
Mazzu baalt hard: "Twee verloren punten voor ons"

OH Leuven heeft zondag de kans laten liggen om een uitstekende zaak te doen in het klassement. Het ...

33
33
Stevige waarschuwing Duivels: "Wij gaan voor eerste plaats"

De Rode Duivels ontdekten de voorbije dagen hun parcours op het WK van volgende zomer. In de ...

174
174
Antwerp kan plots dromen: "Dan is er veel mogelijk"

Twee weken geleden leek Antwerp nog dood en begraven, maar sindsdien is de Great Old weer helemaal ...

223
223
Pijnlijke remise: OHL & Essevee blijven in zelfde bedje ziek

OHL en Zulte Waregem blijven opnieuw met een zure nasmaak achter. Beide ploegen snakten naar een ...

47
47
Charai verklaart hoe plan tegen Anderlecht werkte

KVC Westerlo gaf voetballes aan RSC Anderlecht. Het werd een ouderwetse pot voetbal in 't Kuipje, ...

127
127
Antwerp in extase: herboren Bosuil slokt Genk volledig op

De Bosuil ademde zondagavond pure nostalgie en nieuw elan. De heropening van de mythische Tribune 2 ...

217
217
Vanderbiest lacht, De Mil baalt: "Geen recht van spreken"

KV Mechelen deed een goede zaak door met 1-0 te winnen van Sporting Charleroi. De Zebra's baalden, ...

125
125
Nederland in de ban van ‘opvolger’ Koeman: 'droomkandidaat'

In Nederland maken ze zich klaar voor het WK 2026. Oranje zit in een groep met Japan, Tunesië ...

79
79
'JPL-topclubs krijgen buitenkans bij ‘Chelsea-imperium''

Chelsea en Straatsburg hebben dezelfde eigenaars. Het is er een komen en gaan van spelers. Misschien ...

160
160
Hasi messcherp voor eigen ploeg na absolute wanprestatie

Een wanprestatie van de bovenste plank. Anders kan je de prestatie van RSC Anderlecht op het veld ...

339
339
Jacques maakt straffe plannen van Antwerp bekend

Royal Antwerp FC heeft vanavond zijn nieuwe tribune officieel geopend. De Great Old kan nu 21.000 ...

329
329
Coosemans loopt leeg na afgang Anderlecht: "Enorme blamage"

Voor RSC Anderlecht is de 17de speeldag van de Jupiler Pro League uitgedraaid op een nachtmerrie. Zo ...

219
219

Meer sportnieuws