COLUMN: Mpoku is géén matennaaier, Odjidja wel een idioot

door
COLUMN: Mpoku is géén matennaaier, Odjidja wel een idioot

De Ghelamco Arena, zondagavond omstreeks 19u26. De twee aanvoerders van AA Gent en Standard zoeken na een overtreding op Jonathan David weg van de actie elkaars gezelschap op, waarbij die eerste zijn Luikse tegenhanger met een kleine charge tegen de vlakte werkt. De rode kaart is vervolgens nog maar eens Vadis Odjijdja zijn deel, Paul-José Mpoku bevestigt dan weer zijn reputatie als matennaaier.


Matennaaier, het woord is gevallen. Niet voor het eerst, want zowel op sociale als in de traditionele media gonsde het achteraf van de verwijten richting de middenvelder van de Rouches – en zelfs niet alleen uit Gentse hoek. Mpoku lijkt er dan ook wekelijks zijn missie van te maken om zich tot een van de meest irritante spelers op de Belgische velden te ontpoppen, is het niet met provocaties richting de tegenstander dan wel met de manier waarop hij maar al te graag de grond opzoekt. In Gent combineerde de Congolese international beide onhebbelijke gewoontes en smeerde hij zo Odjidja dus een rode kaart aan, de pek en veren nam hij graag in ontvangst.

KARMA & KOPPIGE EZEL
'Iemand die zijn eigen vrienden of collega's benadeelt', zo definieert Van Dale de term 'matennaaier'. In de strikte zin van het woord voldoet Mpoku dus aan de beschrijving, al moet dat wat ons betreft toch met een korreltje zout genomen worden. Uiteraard zijn de spelers van de Buffalo's in principe zijn collega's en sommigen misschien zelfs zijn vrienden, maar we zijn het er allemaal over eens dat we daarvan op het veld – de nodige sportiviteit in acht genomen – liefst zo weinig mogelijk terugzien. Daar moet er immers strijd gevoerd worden om de drie punten en iedereen het belang van zijn eigen ploeg verdedigen, exact wat Mpoku zondag deed. Profiteren van het verkregen numerieke voordeel deed zijn ploeg evenwel niet, integendeel: de bezoekers zagen een 1-1 gelijkspel nog omgezet in een 3-1 nederlaag, op het einde miste hij zelf nog een strafschop. Karma ligt dan soms toch gewoon om de hoek.



Desalniettemin breken wij hier graag een lans voor de nu vooral verguisde kapitein van het nummer twee in de stand en tonen wij begrip voor de verklaring waarmee hij zelf na afloop naar buiten kwam. "Ik speel ook gewoon het spel", vertelde Mpoku immers ootmoedig voor de camera's, alsof hij zijn excuses wou aanbieden voor de manier waarop hij Odjidja in de val had gelokt. Niet dat die op hun plaats zouden zijn, want de fout ligt nog altijd in de eerste plaats bij de Gentse spelverdeler zelf. Hoe graag we hem ook zien voetballen blijft de koppige ezel zich namelijk steeds weer aan dezelfde steen stoten, het rode karton was alweer de tiende uitsluiting in zijn carrière. Zelfs als de VAR wél gewerkt zou hebben – toch ook opnieuw een farce van jewelste – zou die bovendien te rechtvaardigen geweest zijn, want hoewel Mpoku er een flinke schep bovenop deed maakte Odjidja wel degelijk een ongepaste beweging.

HELD VAN DE NATIE
Willen we nu zeggen dat Mpoku het goede voorbeeld gaf door theatraal naar zijn gezicht te grijpen alsof hij net een vuistslag van Floyd Mayweather Jr. had geïncasseerd? Neen, natuurlijk niet. Wel vinden we zijn verkettering al bijna even overdreven als dat stukje toneel zelf, want een collega benadelen betekent naar onze mening in het voetbal nog steeds hem van het veld schoppen met een zware blessure. Wat Mpoku deed, was vooral in het belang van zijn eigen team en leverde Odjidja en Gent slechts tijdelijke schade op. Lovenswaardig is het zeker niet, maar wanneer de Rode Duivels volgende zomer op exact dezelfde manier in de EK-finale met elf tegen tien zouden komen te staan zal er geen haan naar kraaien. Het etiket van matennaaier krijgt het 'slachtoffer' in kwestie dan alvast niet op zijn hoofd geplakt, integendeel: mogelijk wordt hij zelfs de held van de natie. Al moeten onze landgenoten hun man-meersituatie dan wel beter uitbuiten dan wat Standard zondag voor elkaar kreeg.

LEES OOK: Orban start rel na bizarre rode kaart: “Omdat ik zwart ben”

Verdient Mpoku volgens u het etiket van matennaaier?

Meest recent

Razende strijd om PO I: Boeckx doet straffe voorspelling

Nog vijf speeldagen te gaan en de reguliere competitie van de Jupiler Pro League zit erop. ...

11
11
STVV-fan Ward Lemmelijn deelt héél aangrijpend nieuws

Ward Lemmelijn is in sneltempo uitgegroeid tot een van de opvallendste nieuwe BV’s van het ...

14
14
Europees vuurwerk: hier kijk je Club en Genk op televisie

Deze week gaat de knock out-fase van de Europese competities van start. Met Club Brugge KV en KRC ...

38
38
Grote fout Anderlecht? Schreuder nú al onder vuur genomen

Een sluitend akkoord met zijn huidige werkgever is nog steeds niet bereikt. Maar RSC Anderlecht ...

212
212
De Ketelaere kiest nieuw pad en verrast vriend en vijand

Op een moment dat alle aandacht normaal naar het veld zou gaan, maakt Charles De Ketelaere een ...

54
54
Sneeuwfiasco in JPL: Lardot geeft opmerkelijke reactie

De 25ste speeldag van de Jupiler Pro League werd uiteindelijk integraal afgewerkt, maar achter ...

56
56
‘Anderlecht betaalt zich blauw: nieuwe TD kost fortuin’

Anderlecht zoekt koortsachtig een nieuwe technisch directeur en schakelt zelfs een headhunter in. ...

249
249
'Code oranje bij Club: grote smaakmaker in mentaal dal'

In de Champions League kruist Club Brugge woensdagavond de degens met Atlético Madrid. Om ...

156
156
'Overmars naar Lotto Park: Anderlecht hakt knoop door'

RSC Anderlecht maakt momenteel naarstig werk van de aanstelling van een nieuwe hoofdtrainer. ...

366
366
Rampzalige avond Barça: Witsel clasht zwaar met Yamal

In de Spaanse Primera Division heeft Real Madrid na 24 speeldagen opnieuw de macht gegrepen. FC ...

100
100
'Anderlecht nadert Schreuder: omkadering krijgt al vorm'

In de zoektocht naar een nieuwe T1 richt RSC Anderlecht zijn pijlen momenteel vol op Alfred ...

288
288
'Madou geeft toe: recordtransfer op til bij Club Brugge'

Club Brugge kon in januari nog maar eens gouden zaken doen op de transfermarkt, maar hoewel ...

358
358
'Hein maakt gehakt van Anderlecht: bestuur reageert'

Het bestuur is er stellig van overtuigd dat RSC Anderlecht versterkt uit de wintermercato kwam, maar ...

403
403
Leko kruist vingers: Club Brugge krijgt cruciale update

In de play-offs van de Champions League krijgt Club Brugge woensdag Atlético Madrid over de ...

191
191
Vanhaezebrouck en Van der Elst geven RSCA gouden trainerstip

RSC Anderlecht heeft nog werk. Het is duidelijk dat deze periode een overgangsfase is voor de club. ...

287
287
Anderlecht bereikt absoluut dieptepunt: ongezien in 89 jaar

RSC Anderlecht blijft voorlopig maar klappen krijgen in de Jupiler Pro League. De gevallen ...

297
297
Groot alarm bij Rode Duivels: "Dit is een ramp!"

Nog exact 115 dagen te gaan en het wereldkampioenschap 2026 wordt officieel op gang getrapt. Maar ...

250
250
Vanaken eerlijk: "Of ik mee zou kunnen bij ploegen als Bayern?"

Deze week is het weer zover: de knock out-fase van de Champions League gaat van start. Club Brugge ...

558
558
'Kompany helemaal verloren: monstertransfer op komst'

Vincent Kompany stoomt zijn troepen bij Bayern München momenteel klaar voor een belangrijk ...

104
104
Spectaculaire ommekeer Genk: "Als ik hem zie spelen ..."

Met nog vijf speeldagen te gaan in de reguliere competitie, zijn al drie ploegen (quasi) zeker van ...

664
664
‘Alle remmen los bij Club Brugge: stunttransfer in de maak'

Club Brugge zet de toon voor de zomermercato: 40 miljoen bleek zelfs in januari niet genoeg om hen ...

1157
1157
Leko maakt statement: exit in mineur bij Club Brugge?

Club Brugge heeft op papier wellicht de breedste selectie in België. Wanneer iedereen fit is ...

505
505
'Antwerp houdt adem in: Overmars naar Anderlecht?'

RSC Anderlecht hoopt eerstdaags Alfred Schreuder voor te stellen als nieuwe T1, maar op de ...

337
337
Under Review: Lardot eist sanctie, meeval voor STVV

Speeldag 25 in de Jupiler Pro League stond in het teken van de hevige sneeuwval, maar ook de ...

421
421
'Anderlecht gaat all-in voor Schreuder: plan B bekend'

RSC Anderlecht hoopt liever vandaag dan morgen een nieuwe hoofdcoach aan te stellen. De voornaamste ...

506
506

Meer sportnieuws