COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

277
COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

Mogi Bayat en Peter Maes zijn alweer volop aan de slag, ook de Mechelse bestuursleden Stefaan Vanroy, Olivier Somers en Johan Timmermans proberen hun beroepsverbod te laten annuleren. Zelfs spelersmakelaar Dejan Veljkovic, als spijtoptant dé centrale figuur in Operatie Propere Handen, zou graag weer aan de bak gaan. Dat de spilfiguren van het voetbalschandaal nu al zonder schroom opnieuw op het voorplan treden is tekenend voor het gebrek aan ethiek in de Belgische voetbalwereld.


Of anders gezegd, de manier waarop het eigenbelang primeert. Dat zagen we al in de nasleep van de beruchte matchfixingszaak, met een nietsontziende procedureslag die even zelfs heel het Belgisch voetbal in gevaar dreigde te brengen – gelukkig ging Malinwa wel snel akkoord om de Europese campagne te laten vallen. Intussen had Club Brugge bij kampioen en naaste concurrent KRC Genk al trainer Philippe Clement weggeplukt, een kunstje dat Blauw-Zwart later nog eens overdeed met Anderlecht en Mbaye Diagne. In het Lotto Park hebben ze zelf echter niet te klagen, want de manier waarop nieuwe T1 Frank Vercauteren bij OH Leuven werd losgeweekt moet niet veel onderdoen voor de Brugse kaap van de targetspits.

VREEMDE VERKLARINGEN
Nochtans had Anderlecht nog maar in mei fier aangekondigd dat Vincent Kompany als speler-manager voortaan het roer in handen zou nemen, maar dat werd voor de licentiecommissie achteraf zonder verpinken slechts afgedaan als een PR-stunt. Dat zowat iedereen in de Paars-Witte rangen, van sportief directeur Michael Verschueren tot schaduwcoach Simon Davies, tot dan aan al wie het wou horen had verteld dat de verloren zoon instond voor de beslissingen werd daarbij gemakshalve vergeten. RSCA is dan weer wel benadeelde partij in de kwestie rond Sambi Lokonga, want de aanwezigheid van Standard-speler Paul-José Mpoku aan de onderhandeltafel bij contractbesprekingen – familielid of niet – is op zijn minst merkwaardig te noemen. Alsof er nog niet genoeg te doen is rond de dubieuze rol van zaakwaarnemers.



Over naar Limburg en de gestaakte derby tussen Sint-Truiden en Genk. Schandalige vertongingen van de beide supportersclans, al maakten de bestuursleden aan weerszijden nadien zo mogelijk een nog slechtere beurt. In een rondje vingerwijzen bleef zowel de Genkse technisch directeur Dimitri de Condé als STVV-voorzitter David Meekers namelijk blind voor de wanpraktijken van hun respectievelijke aanhang. Een poging om goed te staan bij de eigen fans of een voorbereiding van de pleidooien in de rechtbank? Hoe het ook zij, dat het Belgische voetbal meer gebaat was geweest met een strenge veroordeling van dit soort gedrag mag duidelijk zijn. Amper een dag later moest ook Standard-Charleroi al tijdelijk stilgelegd worden, in Europa maakten de Antwerp-supporters het samen met Didier Lamkel Zé dan weer te bont tegen AZ.

VUILNISKAR VAN WAGNER
Strenge sancties vanuit de clubs zelf hoeven we doorgaans echter niet te verwachten, en ook de KBVB blijft keer na keer een oogje dichtknijpen. Kwetsende spreekkoren worden immers nog altijd niet of nauwelijks bestraft, Anderlecht kwam er in de zaak-Kompany ondanks de bewezen schuld ook al vanaf met een miniboete. Niet dat we verwacht hadden dat de voetbalbond plots strikt zou optreden, want de eigenaardige constructies bij teams als Moeskroen, Cercle Brugge en menig tweedeklasser worden eveneens al jaren oogluikend toegestaan. Daartegenover staat dat een scheidsrechter die een verklaring durft geven voor een van zijn beslissingen dan weer prompt twee wedstrijden aan de kant wordt gezet. Iemand zou namelijk maar eens het algemeen belang van ons voetbal voor ogen durven hebben.



Neen, in de onethische jungle van de Jupiler Pro League telt alleen maar het eigen hachje. Dat het imago van het geheel op die manier danig geschaad wordt, lijkt niemand te beseffen. Modder gooien kunnen de Belgische club dan ook als de beste, de eigen stoep schoonvegen al heel wat minder. Het gevolg is zo een vuile straat waarin de buren elkaar verwijten voor het opstapelende afval, maar indien nodig wel hun eigen troep over de heg gooien. Dringend tijd om orde op zaken te stellen en de vuilniswagen er eens doorheen te sturen, lijkt ons dus. Al zit er dan misschien toch best iemand anders dan bondsprocureur Kris Wagner achter het stuur.

LEES OOK: Club doet concurrentie gruwen: "Vanaken zal het niet zeggen, maar ..."

Is er een gebrek aan ethiek in de Belgische voetballerij?

Meest recent

Persconferentie voor Ierland-Israël loopt bijna wéér uit de hand

De meest gespannen wedstrijd van deze interlandperiode tot dusver was niet één van de ...

3
3
'Arsenal gaat na blessure Tzolis meteen voor ex-speler Club'

Christos Tzolis werd deze zomer de nieuwe Belgische recordtransfer, want Arsenal telde maar liefst ...

29
29
KV Mechelen tankt geen vertrouwen tijdens interlandbreak

Voor KV Mechelen is het seizoen rampzalig begonnen. Na zeven speeldagen wacht het nog altijd op zijn ...

46
46
'Zidane zorgt voor grote verrassing tegen Rode Duivels'

Met de 3-0-zege van vrijdagavond tegen Turkije zijn de Rode Duivels weer een stap dichter richting ...

122
122
'Europese top lonkt nu al naar sensatie Union'

Bij Union beleefden ze afgelopen zomer weet hetzelfde verhaal als de voorbije jaren. Ze zagen ...

20
20
Engelsen bezorgen Kroatië ongeziene vernedering

Engeland begon zijn campagne in de Nations League nog met een tegenvaller door in eigen huis van ...

46
46
Van Bommel breekt Lukaku: Rode Duivels vrezen Ronaldo-exit

In Portugal liet Cristiano Ronaldo deze week zijn privéjet overkomen nadat hij negentig ...

189
189
Defour ziet één grote vooruitgang bij de Rode Duivels

De Rode Duivels wisten tot op heden met 0-2 te winnen van Italië en met 3-0 van Turkije. ...

55
55
Brandon Mechele deelt beelden die iedereen naar keel grijpt

Brandon Mechele beleefde de voorbije weken opnieuw mooie momenten bij de Rode Duivels. De verdediger ...

179
179
Hoe Tessa Wullaert van ontschatbare waarde is voor Belgisch voetbal

Er was de afgelopen dagen wat ophef over de uitspraken van Olivier Deschacht, maar daar gaan we het ...

21
21
Kritiek op Nations League: Xavi en Dumfries vellen oordeel

De Nations League is de competitie die helemaal onderaan het lijstje staat van prioriteiten bij de ...

38
38
Vrancken onthult straf voorstel: "Kon er dubbele verdienen"

Wouter Vrancken had afgelopen zomer verschillende opties op tafel liggen, maar koos uiteindelijk ...

67
67
Tielemans: "Zij blijven superbelangrijk voor de Duivels"

Youri Tielemans kon na de wedstrijd vooral opgelucht terugblikken op de overwinning van de Rode ...

67
67
Verschaeren: "Ik begreep niet waarom RSCA hem liet gaan"

Yari Verschaeren (24) kijkt met gemengde gevoelens terug op enkele cruciale jaren bij Anderlecht. In ...

301
301
STVV vindt inspiratie bij... Boca Juniors

STVV zal dit seizoen in de League Phase van de Conference League voetballen. De Truienaars hebben ...

26
26
“Bullshit!”: Herman Brusselmans richt pijlen op Deschacht

Olivier Deschacht ligt al enkele dagen zwaar onder vuur na uitspraken die heel wat reacties ...

79
79
Revanche op Anderlecht? Rits zet puntjes op de i

RSC Anderlecht liet afgelopen zomer heel wat spelers de club verlaten. Eén van hen is Mats ...

216
216
De Cuyper looft Duivels duo: "Alleen maar appreciatie"

Maxim De Cuyper stond tegen Frankrijk nog aan de kant, maar kreeg opnieuw een basisplaats bij de ...

120
120
Oude bekende bezorgt Antwerp oefennederlaag

Royal Antwerp heeft zijn korte stage in Nederland afgesloten met een nipte 2-1-nederlaag tegen ...

110
110
KRC Genk incasseert alweer nederlaag in oefenduel

KRC Genk kent voorlopig een matig seizoen. Vandaag speelden ze in eigen huis een oefenduel tegen ...

232
232
Albert: "Hij zal er staan tot aan het EK 2028"

Kevin De Bruyne speelde een bijzonder sterke partij voor de Rode Duivels. Hij scoorde twee prachtige ...

56
56
Furieuze Vandenbempt schudt voetbalwereld door mekaar

Een snoeiharde aanklacht tegen de internationale voetbalwereld legt de dubbele standaarden bloot die ...

143
143
Europa ontdekt RSCA-aankoop: "Zeer positieve verrassing"

Bij RSC Anderlecht haalden ze vooral meer kwaliteit in de zomer. Lukas Ambros is één ...

332
332
Ooit dé hoop van de Belgische defensie, nu clubloos op 31ste

De afgelopen dagen konden jullie al de verhalen lezen van Adnan Januzaj en Zakkari Bakkali. Ooit ...

334
334
'Anderlecht zet zinnen op buitenlandse parel'

Gaat RSC Anderlecht in januari versterking halen? Het zou zomaar kunnen. Volgens buitenlandse media ...

135
135

Meer sportnieuws