COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

277
COLUMN: Ieder voor zich in onethische vuilnisbelt van JPL

Mogi Bayat en Peter Maes zijn alweer volop aan de slag, ook de Mechelse bestuursleden Stefaan Vanroy, Olivier Somers en Johan Timmermans proberen hun beroepsverbod te laten annuleren. Zelfs spelersmakelaar Dejan Veljkovic, als spijtoptant dé centrale figuur in Operatie Propere Handen, zou graag weer aan de bak gaan. Dat de spilfiguren van het voetbalschandaal nu al zonder schroom opnieuw op het voorplan treden is tekenend voor het gebrek aan ethiek in de Belgische voetbalwereld.


Of anders gezegd, de manier waarop het eigenbelang primeert. Dat zagen we al in de nasleep van de beruchte matchfixingszaak, met een nietsontziende procedureslag die even zelfs heel het Belgisch voetbal in gevaar dreigde te brengen – gelukkig ging Malinwa wel snel akkoord om de Europese campagne te laten vallen. Intussen had Club Brugge bij kampioen en naaste concurrent KRC Genk al trainer Philippe Clement weggeplukt, een kunstje dat Blauw-Zwart later nog eens overdeed met Anderlecht en Mbaye Diagne. In het Lotto Park hebben ze zelf echter niet te klagen, want de manier waarop nieuwe T1 Frank Vercauteren bij OH Leuven werd losgeweekt moet niet veel onderdoen voor de Brugse kaap van de targetspits.

VREEMDE VERKLARINGEN
Nochtans had Anderlecht nog maar in mei fier aangekondigd dat Vincent Kompany als speler-manager voortaan het roer in handen zou nemen, maar dat werd voor de licentiecommissie achteraf zonder verpinken slechts afgedaan als een PR-stunt. Dat zowat iedereen in de Paars-Witte rangen, van sportief directeur Michael Verschueren tot schaduwcoach Simon Davies, tot dan aan al wie het wou horen had verteld dat de verloren zoon instond voor de beslissingen werd daarbij gemakshalve vergeten. RSCA is dan weer wel benadeelde partij in de kwestie rond Sambi Lokonga, want de aanwezigheid van Standard-speler Paul-José Mpoku aan de onderhandeltafel bij contractbesprekingen – familielid of niet – is op zijn minst merkwaardig te noemen. Alsof er nog niet genoeg te doen is rond de dubieuze rol van zaakwaarnemers.



Over naar Limburg en de gestaakte derby tussen Sint-Truiden en Genk. Schandalige vertongingen van de beide supportersclans, al maakten de bestuursleden aan weerszijden nadien zo mogelijk een nog slechtere beurt. In een rondje vingerwijzen bleef zowel de Genkse technisch directeur Dimitri de Condé als STVV-voorzitter David Meekers namelijk blind voor de wanpraktijken van hun respectievelijke aanhang. Een poging om goed te staan bij de eigen fans of een voorbereiding van de pleidooien in de rechtbank? Hoe het ook zij, dat het Belgische voetbal meer gebaat was geweest met een strenge veroordeling van dit soort gedrag mag duidelijk zijn. Amper een dag later moest ook Standard-Charleroi al tijdelijk stilgelegd worden, in Europa maakten de Antwerp-supporters het samen met Didier Lamkel Zé dan weer te bont tegen AZ.

VUILNISKAR VAN WAGNER
Strenge sancties vanuit de clubs zelf hoeven we doorgaans echter niet te verwachten, en ook de KBVB blijft keer na keer een oogje dichtknijpen. Kwetsende spreekkoren worden immers nog altijd niet of nauwelijks bestraft, Anderlecht kwam er in de zaak-Kompany ondanks de bewezen schuld ook al vanaf met een miniboete. Niet dat we verwacht hadden dat de voetbalbond plots strikt zou optreden, want de eigenaardige constructies bij teams als Moeskroen, Cercle Brugge en menig tweedeklasser worden eveneens al jaren oogluikend toegestaan. Daartegenover staat dat een scheidsrechter die een verklaring durft geven voor een van zijn beslissingen dan weer prompt twee wedstrijden aan de kant wordt gezet. Iemand zou namelijk maar eens het algemeen belang van ons voetbal voor ogen durven hebben.



Neen, in de onethische jungle van de Jupiler Pro League telt alleen maar het eigen hachje. Dat het imago van het geheel op die manier danig geschaad wordt, lijkt niemand te beseffen. Modder gooien kunnen de Belgische club dan ook als de beste, de eigen stoep schoonvegen al heel wat minder. Het gevolg is zo een vuile straat waarin de buren elkaar verwijten voor het opstapelende afval, maar indien nodig wel hun eigen troep over de heg gooien. Dringend tijd om orde op zaken te stellen en de vuilniswagen er eens doorheen te sturen, lijkt ons dus. Al zit er dan misschien toch best iemand anders dan bondsprocureur Kris Wagner achter het stuur.

LEES OOK: Matig Anderlecht pakt zege na zeer povere pot voetbal

Is er een gebrek aan ethiek in de Belgische voetballerij?

Meest recent

Compper met opvallende reactie: "Dat lijkt misschien vreemd"

Royal Antwerp FC moet dit weekend aan de bak tegen Club Brugge. De Great Old heeft er een paar ...

20
20
Bruno velt oordeel over nipte zege van Anderlecht

RSC Anderlecht wist na het puntenverlies tegen KRC Genk weer aan te knopen met een zege tegen KV ...

213
213
Omobamidele: "Dit maakt op het einde het verschil"

RSC Anderlecht won met 0-1 van KV Mechelen. Het was voetbaltechnisch een bijzonder matige pot ...

94
94
Matig Anderlecht pakt zege na zeer povere pot voetbal

In de Jupiler Pro League openden KV Mechelen en RSC Anderlecht vanavond de zesde speeldag. Beide ...

97
97
Kompany lyrisch over topspeler: "Hij is een artiest"

Vincent Kompany is een adept van aanvallend voetbal. Dat was zo bij RSC Anderlecht, Burnley en zeker ...

39
39
KV Kortrijk onder druk: Jonckheere ziet oorzaken voor zwakke start

KV Kortrijk is het seizoen begonnen met een nul op vijftien. Het belooft een moeilijk seizoen te ...

49
49
Beerschot en Dender zetten titelambities kracht bij

Om 20u stonden er twee matchen op het programma in de Challenger Pro League. Er was de beladen ...

67
67
RSCA op voorsprong, fans willen één speler in de ploeg

KV Mechelen en RSC Anderlecht begonnen om 20u45 aan hun zesde competitiepartij van het seizoen. De ...

161
161
Thorup looft nieuwkomer: "Was alvast veelbelovend"

KRC Genk pakte vorige week een punt op het veld van RSC Anderlecht, wat al bij al toch gevleid was. ...

104
104
Vertrek in de maak bij Anderlecht: "In januari transfer"

Bij RSC Anderlecht zitten ze nog met een aantal overbodige spelers. Antoine Sibierski hoopt hen in ...

202
202
Wat met El Hadj bij Union SG? Hubert speelt open kaart

Anouar Ait El Hadj aasde de afgelopen transferpriode op een vertrek bij Union SG. Hij voelde zich ...

108
108
‘Leko gooit Club Brugge-speler per direct uit zijn elftal’

Ivan Leko heeft na de Europese opener meteen hard ingegrepen bij Club Brugge. Een speler die enkele ...

662
662
Bruno maakt ploeg bekend: één wissel bij Anderlecht

Om 20u45 staat de altijd beladen partij tussen KV Mechelen en RSC Anderlecht op het programma. Beide ...

85
85
Vanhoutte zorgt voor veel reacties met opvallend beeld

Charles Vanhoutte beleeft momenteel een bijzonder hoofdstuk in zijn carrière. De Belgische ...

51
51
STVV pakt uit met héél verrassend initiatief

STVV heeft zopas straf nieuws meegedeeld. De Kanaries pakken uit met een documentaire over het ...

50
50
Transfers voor James Rodriguez, Coutinho én Mata

De transferperiode ligt achter de rug in de meeste landen, maar in sommige competities kan men wel ...

26
26
KRC Genk versus AA Gent: Thorup en De Mil slijpen messen

Komend weekend staan er heel wat interessante affiches op het programma, maar de voornaamste ...

172
172
Compper deelt dubbele opsteker uit ziekenboeg Antwerp

Antwerp begon voortvarend aan het seizoen, maar behalve het abrupte afscheid van Marc Overmars is ...

198
198
De Mil dropt hints: grote comeback(s) bij AA Gent?

Na vijf speeldagen pronkt KAA Gent nog steeds met een foutloos rapport, een lijn die de fiere ...

340
340
Leko houdt adem in: sterkhouder Club Brugge langer out?

Club Brugge wil de nederlaag tegen Aston Villa snel doorspoelen, en dus moet Antwerp er straks aan ...

398
398
Romeo Vermant stuurt zinderende boodschap de wereld in

Er lijkt opnieuw iets veranderd rond Romeo Vermant. De aanvaller beleefde een zomer waarin er ...

525
525
'Bruno grijpt in: nieuwkomer aan aftrap bij Anderlecht'

Na een magere zeven op 15 staat de druk al op de ketel bij RSC Anderlecht, dat vrijdag op bezoek ...

488
488
Golden Boy: Club Brugge, Anderlecht & Genk in top 100

Tijdens de voorbije zomermercato deed de Jupiler Pro League zijn reputatie als kweekvijver van ...

459
459
'Van Gucht en VTM clashen: “Vuilbak gaat open'

Ruben Van Gucht lijkt nog lang niet klaar met de gebeurtenissen die zich achter de schermen hebben ...

420
420
Leko geeft update over Vanaken voor Antwerp én Genk

Hans Vanaken werd in de Champions League-clash tegen Aston Villa naar de kant gehaald. De aanvoerder ...

406
406

Meer sportnieuws