COLUMN: Vanaken versus Verschaeren, een kwestie van nationaal belang

door
COLUMN: Vanaken versus Verschaeren, een kwestie van nationaal belang

De interlandbreak stond voor onze Rode Duivels bijna echt gelijk aan vakantie, want tegen bescheiden tegenstanders als San Marino en Kazachstan moest het nummer één van de wereld niet bepaald tot het uiterste gaan. Gelukkig maakten enkele records de verplichte nummers nog enigszins interessant, met de steun ook van Roberto Martinez. De bondscoach deed met enkele onuitgegeven keuzes immers zijn best om voor wat extra verhaallijnen te zorgen, al werden die niet overal even juist geïnterpreteerd.


Zo mochten Hans Vanaken en Dennis Praet tegen respectievelijk San Marino en Kazachstan voor het eerst in de basis beginnen, waarmee de draaischijf van Club Brugge en ex-motor van Anderlecht eindelijk loon naar werken kregen. RSCA-fans zagen in dat eerste duel bovendien ook youngster Yari Verschaeren opnieuw invallen en onder het goedkeurend oog van de anciens vanaf elf meter zelfs meteen zijn rekening openen bij het nationale elftal. Een mooie blijk van solidariteit in de Duivelse spelersgroep die helaas in schril contrast stond met wat we op sociale media weer allemaal te lezen kregen, met de beide supportersclans van de twee meest succesvolle ploegen van het land in een jammerlijke hoofdrol.

NEDERLAND & SPANJE
Hoewel ook Praet af en toe in de debatten werd gesleurd zijn de overige protagonisten in dit verhaal van afgunst en tweedracht zaaien vooral Vanaken en Verschaeren. De ene is 27 jaar, regerend Gouden Schoen en zit momenteel aan de top van zijn kunnen, de andere oogt als 18-jarig toptalent nog heel wat onrijper maar geldt wel een van de toekomstige gezichten van het Belgisch voetbal. Twee figuren die in de komende jaren een instrumentele rol zullen vervullen bij de Rode Duivels, dus, maar die vorige week andermaal gedegradeerd werden tot 'Blauw-Zwart' versus 'Paars-Wit'. Een doodzonde, zeker als je ziet dat in landen als Nederland en Spanje – waar met Ajax tegen Feyenoord en Barcelona tegen Real Madrid toch ook enkele stevige vetes woeden – wel iedereen als één man achter Oranje of La Roja gaat staan.



Weinig Rotterdammers die vorig jaar zaten te hopen op een falende Matthijs de Ligt of Frenkie de Jong bij het nationale team, net zoals in Spanje vandaag tot in Madrid gehoopt wordt dat Barça-sensatie Ansu Fati de natie binnenkort weer naar grote hoogtes tilt. De fans van Club Brugge en Anderlecht gunnen mekaar echter in zulke mate het licht in de ogen niet, dat wat hen betreft heel België in schaduw gehuld mag worden vooraleer ze iemand van de tegenpartij willen zien uitblinken. Spijtig, want wanneer de Gouden Generatie helemaal uit gedarteld is zal er waarschijnlijk weer naar hen gekeken worden om hofleverancier voor de Rode Duivels te spelen. Als de teneur bij de twee grootste supportersgroepen van het land dan nog steeds dezelfde is belooft dat echter weinig goeds wat de massale steun voor die jongens betreft.

HET SCENARIO VAN DEFOUR
Wanneer een prima meedraaiende Vanaken bijna louter schertsend vernoemd wordt als meeloper tussen al het (ex-)Anderlecht-geweld stellen wij ons immers serieuze vragen, net zoals wanneer omgekeerd een scorende Verschaeren vooral nijd oproept bij landgenoten die in het weekend toevallig een andere ploeg steunen. Dat het duo de meningen verdeelt kunnen we zeker gezien hun concurrentie voor een plaatsje in de EK-selectie best begrijpen, maar die onderlinge strijd moet ook zijn grenzen kennen.

In 2017 werkten de Rode Duivels in Brugge een oefeninterland tegen Japan af en werd Steven Defour omwille van zijn Paars-Wit verleden telkens hij de bal beroerde op een fluitconcert getrakteerd. Achteraf bleek het een van de redenen dat de middenvelder vervroegd op internationaal pensioen ging. Laten we dit scenario in de toekomst dus liefst zoveel mogelijk vermijden en de clubkleuren even op kant schuiven wanneer spelers van de tegenpartij de nationale eer verdedigen, want per slot van rekening staat iedereen volgende zomer toch weer zij aan zij te supporteren. Niet voor Club Brugge, Anderlecht of een andere club. Wel voor België en onze Rode Duivels.

LEES OOK: WK-jaar barst los! Drie Duivels bij 100 grootste blikvangers

Akkoord?

Meest recent

Olivier Deschacht & Jotti: liefdesvonk zet 2026 in brand

Sinds zijn breuk met Annelien Coorevits bleef Deschacht regelmatig in de belangstelling. Er was een ...

1
1
Toni Kroos voorspelt enorme WK-sensatie

Het voetbaljaar 2026 zal uiteraard in grote mate in het teken staan van het WK in de Verenigde ...

2
2
'Club zorgt meteen voor sensatie: deal van 40 miljoen'

Bij Club Brugge mogen de spelers nog heel even van hun vakantie genieten, maar zaterdag moeten ze ...

182
182
The NEST van Club: sportief en financieel énorme meerwaarde

Club Brugge zet sinds enkele jaren steeds meer in de op de eigen jeugd. De Bruggelingen zagen ...

124
124
‘Ivanovic-stunt: dit detail zet Club Brugge op z’n kop’

De Club Brugge-fans dromen naar een spits die meteen scoort. Maar zodra Franjo Ivanović ter sprake ...

363
363
Renard moet fout herstellen: na jaar eindelijk vervanger?

Bij RSC Anderlecht heeft Olivier Renard héél veel werk in januari. De fouten van het ...

115
115
Ex-Rode Duivel over gemiste droomdeal: "Het grote Marseille"

Alvast een Gelukkig Nieuwjaar van de hele redactie van VoetbalNieuws. Ook in 2026 trakteren we ...

49
49
Talentenfabriek Genk: miljoenen rollen steeds vaker binnen

Bij KRC Genk hebben ze een uitstekende jeugdopleiding. Eentje die de club al héél veel ...

88
88
Solden bij JPL-topclubs: deze spelers staan in het uitstalraam

De transfermarkt is officieel weer open. Bij de Belgische topclubs zullen ze deze mercato wellicht ...

198
198
Neerpede in 20 jaar tijd: de goudmijn van Anderlecht

Op 1 juli 2006 verkocht RSC Anderlecht Vincent Kompany voor 10,5 miljoen euro aan Hamburger SV. Hij ...

89
89
JPL blijft cashen: 6 potentiële miljoenentransfers voor 2026

De Jupiler Pro League heeft te kampen met behoorlijk wat problemen, maar blijft desondanks een erg ...

324
324
WK-jaar barst los! Drie Duivels bij 100 grootste blikvangers

Het kalenderjaar 2026 gaat van start en daarin staat weer een historische voetbalafspraak op de ...

103
103
Trainer vh Jaar: opzienbarende opvolger voor Hayen?

Vlak voor de tweede seizoenshelft van start gaat wordt traditiegetrouw de Gouden Schoen uitgereikt. ...

259
259
Vanhaezebrouck steekt lofzang af over unieke wereldtopper

Na een rijkgevulde trainerscarrière heeft Hein Vanhaezebrouck zijn plek gevonden aan de ...

106
106
Strijd om Gouden Bal: nu al absolute topfavoriet voor 2026

Ousmane Dembélé wist een historisch goed 2025 bij Paris Saint-Germain te bekronen met ...

647
647
EINDEJAARSPOLL: wie verdient de Gouden Schoen 2025?

Het kalenderjaar zit er weer op en traditiegetrouw komt de uitreiking van de Gouden Schoen er dus ...

965
965
'Nederland wrijft ogen uit: Anderlecht dropt winterknaller'

In Eindhoven willen ze één ding: hun goudhaantje houden. Alleen duikt Anderlecht nu op ...

403
403
'Historisch slechte cijfers voor Anderlecht'

Bij Anderlecht bleven ze nog voor het nieuwjaarsfeest al achter met een kater. In hun laatste ...

216
216
'Chelsea schokt na onwaarschijnlijk zwakke reeks'

Zowat halfweg het seizoen lijkt het er in de Premier League op dat de titelstrijd een duel zal ...

82
82
Overname Anderlecht: Verschueren spreekt klare taal

Voor Anderlecht is 2025 alweer een woelig jaar geweest. Dat ging nog maar eens gepaard met de nodige ...

244
244
Union verrast iedereen met beslissing tijdens winterstop

Vorig weekend werd er nog gevoetbald in de Jupiler Pro League, maar nu genieten de eersteklassers ...

159
159
'Knaltransfer Ordoñez nadert: grootmacht legt contact'

Bij Club Brugge hebben ze in december hard ingegrepen met het ontslag van Nicky Hayen. Blauw-Zwart ...

449
449
Westerlo is aanvaller nu ook helemaal kwijt

Officieel gaat de transfermarkt pas op donderdag weer open, maar achter de schermen worden de eerste ...

34
34
'Westerlo wacht af: ondanks gerucht nog geen concreet bod'

De geruchtenmolen draait momenteel op volle toeren. Onder meer de naam van Griffin Yow doet de ronde ...

195
195
Turkse en Amerikaanse figuren polsen bij Sporting Hasselt

Sporting Hasselt was enkele jaren geleden een club in verval. Een verouderd stadion, weinig volk... ...

272
272

Meer sportnieuws