OPINIE: Mertens out, Tielemans in bij Rode Duivels?

1458 stemmen
OPINIE: Mertens out, Tielemans in bij Rode Duivels?

Het treffen tegen dwergstaat San Marino leverde de verhoopte monsterscore op, straks moet ook Kazachstan eraan geloven. Aangezien Roberto Martinez in Nur-Sultan een onuitgegeven elftal tussen de lijnen brengt zullen we net als na de pandoering van donderdag weinig conclusies kunnen trekken uit dit kwalificatieduel. Toch hebben wij nu al één belangrijke suggestie voor de bondscoach met het oog op het EK van volgende zomer.


Het 3-4-3 systeem van de Rode Duivels ligt vast en heeft zijn waarde al bewezen, net zoals het merendeel van de spelers die daarin de dienst uitmaken — met uitzondering van de linkerflank misschien, waar momenteel Nacer Chadli in polepositie ligt voor een basisstek. Onder voorbehoud van blessures lijkt de rest van de typeploeg dan ook min of meer in steen gebeiteld, met het ervaren trio Alderweireld-Kompany/Vermaelen-Vertonghen achterin, een centrale tandem bestaande uit Axel Witsel en Kevin De Bruyne en een voorlinie van Dries Mertens, Eden Hazard en Romelu Lukaku. Een stevig geraamte waar niet aan gesleuteld moet worden, zou je dan denken, al is er misschien toch nog ruimte voor verbetering.

DE ROL VAN DE BRUYNE
Hoewel de vrouwelijke fans het niet graag zullen horen zou Mertens binnenkort namelijk wel eens naar de bank kunnen verhuizen. Niet dat de pocketspits van Napoli ons al teleurstelde in zijn 87 interlands, verre van, maar Youri Tielemans klopt gezien zijn ontwikkeling bij Leicester City nu ook bij de Rode Duivels toch steeds harder op de deur. Daar stond de middenvelder sinds het WK sowieso al bijna altijd aan de aftrap, in de huidige kwalificatiecampagne was hij tot dusver enkel thuis tegen Kazachstan invaller. Om bij zijn pasgeboren dochter te blijven laat het jeugdproduct van Anderlecht nu ook de verplaatsing naar het nummer 116 in de FIFA-ranking aan zich voorbijgaan.



Vaak was het door soortgelijke omstandigheden of blessures bij De Bruyne of Witsel dat Tielemans in het team werd gedropt. Het drietal stond zo nog maar drie keer samen in de basis, waaronder de match om de bronzen medaille op het WK in Rusland. In die duels kon De Bruyne dan een rijtje hoger spelen, een rol waarin hij ook in de memorabele kwartfinale tegen Brazilië — toen nog met Marouane Fellaini achter zich — een van de absolute uitblinkers was. Dat de draaischijf van Manchester City daar nóg beslissender kan zijn en er zo mogelijk nog beter uit de verf komt dan lager op het veld is misschien wel de voornaamste reden om deze wijziging te overwegen.

DE TIJD VAN TIELEMANS
Tegen Brazilië zagen we ook hoe deze bezetting de Belgen heel wat meer loopvermogen en defensieve power geeft, zowel op de positie van rechtsvoor — met De Bruyne in plaats van Mertens — als centraal op het middenveld. Daar beschikt Tielemans net als Fellaini over net iets meer duelkracht en een hoger recuperatievermogen dan De Bruyne, gekoppeld aan minder lengte maar betere voetjes dan de 31-jarige man op interlandpensioen. Zo belanden we trouwens naadloos bij het volgende argument in de youngster zijn voordeel, want waar Mertens met zijn 32 jaar een van de oudgedienden in de kern is geldt de 10 jaar jongere Tielemans als het gezicht van de volgende generatie.



Als Martinez ergens werk wilt maken van de wissel van de wacht lijkt dit dan ook een logische plaats om te beginnen, zeker nu Tielemans zijn volledige potentieel begint waar te maken en meer constante legt in zijn prestaties — zowel op clubniveau als bij de Rode Duivels. Daar stelde hij eigenlijk nog nooit teleur en zou hij samen met Witsel een stevige, gedisciplineerde en toch technisch vaardige tandem kunnen vormen. Wat Mertens dan betreft zal de Leuvenaar dit zelf vast niet graag horen, maar die bewees eerder al een uitmuntende supersub te zijn en kan vanuit die rol de Rode Duivels zo nog enorme diensten bewijzen. Zijn plaats in de basis lijkt de publiekslieveling helaas weldra echter toch voor eens en voor altijd af te moeten staan. Daar is de tijd van Tielemans namelijk gekomen.

LEES OOK: Vanaken bevrijder Rode Duivels? Wilmots doorprikt bubbel

Wie moet starten bij de Rode Duivels?

Meest recent

Vanaken bevrijder Rode Duivels? Wilmots doorprikt bubbel

Hans Vanaken kreeg tegen Nieuw-Zeeland dan toch zijn kans in de basiself bij de Rode Duivels. En de ...

3
3
Nieuwe WK-rel hangt alweer in de lucht bij Rode Duivels

Bij de Rode Duivels leek de rust eindelijk terug. Toch hangt er alweer een nieuwe WK-rel in de ...

53
53
Gesloten spelersmeeting Duivels: deze boodschap hadden anciens

De Rode Duivels bereiden zich momenteel voor op hun 1/16de finale op het WK 2026 tegen Senegal. Na ...

55
55
'Anderlecht zet zijn zinnen op ex-speler van Chelsea'

Anderlecht is zijn voorbereiding begonnen met enkele tegenvallers, want meteen liepen Ilay Camara, ...

178
178
'Plots grote vraagtekens rond toekomst Cuypers'

Uteindelijk koos Rudi Garcia op het WK voor Romelu Lukaku, Charles De Ketelaere en Matias ...

54
54
Geen stunt voor Broos: Canada velt Zuid-Afrika op de valreep

Voor Hugo Broos zit het WK en wellicht ook zijn trainerscarrière erop. Zijn Zuid-Afrika is er ...

42
42
Union-target dringt aan: "ik wil de stap graag zetten"

Union was deze zomer al zeer actief op de transfermarkt. Het verwacht weer de nodige smaakmakers te ...

31
31
"We waren nooit van plan hem naar Club te laten gaan"

Bij Club Brugge staan ze nog voor een drukke transferzomer. Op heel wat posities zal versterking ...

409
409
'PSG wint titanenstrijd en versterkt aanval nog meer'

Paris Saint-Germain sleepte dit seizoen voor de tweede keer op rij de Champions League in de wacht. ...

65
65
'Anderlecht slikt alweer blessuredomper in voorbereiding'

Anderlecht heeft maar een maand om zich klaar te stomen, want het moet op 23 juli al een eerste keer ...

221
221
'Lewandowski geeft jawoord voor opmerkelijke transfer'

Bij FC Barcelona namen ze na vier seizoenen afscheid van Robert Lewandowski. De 37-jarige spits was ...

47
47
Eén grote afwezige op training Rode Duivels

De Rode Duivels dwongen zaterdagochtend met een ruime zege tegen Nieuw-Zeeland groepswinst en ...

235
235
Degryse ziet Senegal als 'boost' voor de Rode Duivels

België neemt het woensdag op tegen Senegal. Dat is een pittige tegenstander voor de Rode ...

171
171
'Standard: sterkhouder out, oude bekende in?'

Standard was al actief op de transfermarkt, maar de Rouches zijn nog niet klaar met hun huiswerk. ...

115
115
Ryan terug naar Club Brugge? Niemand zag deze klap komen

De mogelijke rentree van Mathew Ryan naar Club Brugge maakt iets los. Veel fans zullen bij zijn naam ...

700
700
Debast terug fit? Verdediger geeft update over blessure

Waar blijft Zeno Debast? Dat is een vraag die de afgelopen dagen toch wel de ronde deed op sociale ...

65
65
Vandenbempt ziet groot gevaar voor de Rode Duivels

België treft Senegal in de zestiende finales. Dat is een heel pittige tegenstander voor de Rode ...

178
178
Hugo Broos bewijst het Belgische voetbal énorme dienst

Anno 2026 wordt voetbal regelmatig benaderd alsof het een exacte wetenschap is. Data, data en nog ...

172
172
'Soap Adedji-Sternberg: Club en Genk zorgen voor nieuwe wending'

Club Brugge en KRC Genk staan momenteel op gespannen voet van mekaar. Dat heeft alles te maken met ...

1090
1090
Klasse! Bondscoach doet bijzondere Messi-onthulling

Lionel Messi is één van de absolute vedetten op het WK 2026. Met 6 goals in 3 matchen ...

68
68
Nieuw-Zeelanders trekken grote ogen na 'zeldzame' actie Mechele

Brandon Mechele is bezig aan een uiterst sterk WK 2026. De verdediger was in de groepsfase zelfs ...

701
701
'Drietal niet op eerste training Genk: transfer in de maak'

Terwijl het wereldkampioenschap de knock out-fase heeft bereikt, staan de clubs uit de Jupiler Pro ...

464
464
Ryan, Sels of Sommer? 'Club Brugge hakt keepersknoop door'

Ook bij Club Brugge staat de start van de voorbereiding stilaan voor de deur. Maar de Belgische ...

857
857
België tegen VS in 1/8ste finales? Amerikanen kleineren Duivels

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn op het WK 2026. In de 1/16de finales wacht een lastig ...

861
861
'Transferstruikelblok voor Raskin: prijskaartje onthuld'

Nicolas Raskin is momenteel volop gefocust op het WK met de Rode Duivels. Maar de middenvelder kijkt ...

141
141

Meer sportnieuws