Het probleem-Vertonghen: is Sterke Jan zijn top voorbij?

door
Het probleem-Vertonghen: is Sterke Jan zijn top voorbij?

Ook sterke mannen maken weleens een mindere periode door. Seizoen nummer acht van Jan Vertonghen bij Tottenham Hotspur begon in mineur. Na een mindere seizoensvoorbereiding werd Sterke Jan door Spurstrainer Mauricio Pochettino van de tribune naar de reservebank gestuurd, om daarna opnieuw in de basiself terug te keren. Maar overtuigen doet Vertonghen voorlopig niet, net zoals de hele ploeg van de Spurs trouwens. De recordinternational leek nog jaren te kunnen doorgaan, maar stilaan worden vraagtekens geplaatst bij zijn prestaties. Niet alleen in Londen baart dit zorgen, maar ook bij de Rode Duivels ...

JAN KOMT ALTIJD TERUG

In de hall-of-fame bij de Spurs qua officiële gespeelde wedstrijden, moet Vertonghen slechts zeven spelers voor zich dulden. Hij telt momenteel 292 stuks, en met wat geluk kan de Rode Duivel dit seizoen zelfs naar de top drie stijgen. Maar trainer Pochettino durfde het toch aan om het clubicoon te verwijzen naar de bank én zelfs richting de tribune. In België werden hier veel vraagtekens bij gesteld, maar over Het Kanaal kwam het blijkbaar niet echt aan als een verrassing.

Tijdens het seizoen 2016/2017 kende Vertonghen zijn topperiode in de Premier League, de Spurs eindigden toen op een knappe tweede plaats. Vertonghen was toen 29 jaar en bevond zich aan de absolute top van zijn grote kunnen. Samen met maatje Toby Alderweireld speelde Vertonghen outstanding, en dat op wekelijkse basis. Het centrale duo van Tottenham werd gevreesd door elke aanvaller in Engeland en ver daarbuiten. Maar helaas haalt Vertonghen dat enorme niveau niet meer. In en rond de wijk Tottenham valt nu te horen dat Vertonghen (maar ook Alderweireld) een schim geworden zijn van hun beste zelf. Speelde Vertonghen nu nog op dat topniveau van drie seizoenen geleden, dan zou Spurs gegarandeerd minder tegendoelpunten slikken. Al mag de crisis zeker niet op hem alleen worden afgeschoven.



Maar dan nog lijkt Vertonghen momenteel zijn waarde te hebben bij Tottenham. Toen Pochettino hem aan de kant schoof, koos de Argentijn voor Davinson Sanchez als zijn vervanger. Het werd een beslissing waar de trainer al gauw op terugkwam. De Colombiaanse verdediger heeft nog niet de maturiteit en de ervaring die Vertonghen te over heeft. Sanchez wordt wél een mooie voetbaltoekomst toegeschreven, hij zou de potentie bezitten om één van 's werelds beste verdedigers te worden. Ooit. Nu is Sanchez dat niet, maar ook Vertonghen is dat niet meer ... Toch wordt Sterke Jan nog enkele klassen hoger ingeschat dan Sanchez. Wanneer Vertonghen ooit vertrekt bij Tottenham - wie weet komende zomer al - dan zal Pochettino dus nog steeds met een heleboel vraagtekens zitten centraal achteraan.

VEELBESPROKEN VERTONGHEN

De huidige sfeer bij Tottenham kan allerminst worden omschreven als opgewekt. De ploeg van Alderweireld en Vertonghen bezet momenteel de negende plaats in de Premier League, ver onder de standing van The Lilywhites. De Spurs werden ook uit de League Cup geknikkerd door Colchester United. Een vierdeklasser ... En ook in de Champions League vlot het maar niet. Tegen de geoliede machine van Bayern München werd een weerloos Tottenham van de mat geveegd. 2-7 werd het, en dat trouwens voor hun eigen fans in het gloednieuwe Tottenham Hotspur Stadium. De toon is gezet.

Veel spelers presteerden toen ondermaats, maar Jan Vertonghen tekende toen voor een erbarmelijke presentatie. Ook tijdens de seizoensvoorbereiding liet hij al geen verpletterende indruk na. "Ik voel me enorm gekwetst. Ik ben beschaamd," verklaarde Vertonghen na die zware 2-7 afgang. "Het is eigenlijk beschamend om hier voor jullie (hij doelde op de journalisten) te staan." Doorheen de jaren bouwde Vertonghen over Het Kanaal een meer dan degelijke status op, desondanks spaarden de Britse media hem niet na het Bayern-debacle. "Hij zag eruit als een dwaas bij de tweede goal van Bayern," schreef The Sun bijvoorbeeld.



Vertonghen probeerde er zelf nog wel de moed in te houden. De Rode Duivel verklaarde snel nog dat de huidige groep goed aan elkaar hangt. "Iedereen moet elkaar steunen," vond hij. Die uitspraak werd des te pijnlijker door de lancering van een volkomen ongegronde kwakkel enkele dagen later, maar het kwaad was wél al geschied. Christian Eriksen zou de verdediger een blauw oog hebben geslagen, omdat Vertonghen het bed zou hebben gedeeld met de vrouw van zijn ploegmaat. Van het - ondertussen volledig ontkrachte - gerucht bleek uiteindelijk niets van aan, maar slechte prestaties en roddels doen de sfeer in de kleedkamer te Londen geen goed. Maar ondertussen is de échte reden voor het veelbesproken blauw oog nog steeds niet bekend. Vertonghen is onbedoeld en ongewild een veelbesproken spelen in de sportieve malaise bij Tottenham.

JAN EN DE RODE DUIVELS

Tegen de mindere Goden zoals San Marino en Kazachstan zal de Belgische defensie weinig werk te verduren krijgen, maar bondscoach Roberto Martinez moét het vormverlies van Vertonghen wel indachtig zijn. Het EK 2020 nadert met rasse schreden, en dan wil 'de Gouden Generatie' een definitieve - en misschien laatste? - gooi doen naar een grote toernooiwinst. Al sinds zijn debuut in 2007 tegen Portugal is Vertonghen niet meer weg te denken bij de Rode Duivels, maar als hij niet meer in vorm is, dan zit de nationale ploeg wel met een ernstig probleem.



Martinez houdt telkens vast aan zijn vertrouwd systeem met drie centrale verdedigers, waarin Vertonghen nog nooit ter discussie stond. Eventueel vormverlies van Vertonghen bij de nationale ploeg zorgt voor grote kopzorgen bij Martinez, want echte gedoodverfde opvolgers staan er momenteel achterin niet te drummen. Jason Denayer, Björn Engels, Leander Dendoncker (als depanneur), Brandon Mechele en Zinho Vanheusden worden hoogstwaarschijnlijk de nieuwe grote mannen achteraan, maar voorlopig kan niemand van hen reiken aan de enkels van Vertonghen. En zelfs mocht Vertonghen zich op korte termijn herpakken, in april wordt hij al 33 jaar. Dan is hij al eventjes voorbij die psychologische grens van de 30, en dan moét Martinez (als hij nog bondscoach is) wel denken aan de verjonging achteraan. 

Is Vertonghen zijn top voorbij?

Meest recent

'Anderlecht, opgelet: twee clubs strijden om Lukaku'

Ze spreken het bij RSC Anderlecht niet uit, maar uiteraard dromen ze door de huidige situatie van ...

16
16
Coosemans doet boekje open over toekomst bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht zal Thorgan Hazard heel erg uitkijken naar de contractbesprekingen tussen de club ...

36
36
Dipje bij STVV: Vrancken blikt vooruit naar Club Brugge

STVV kent een fantastisch seizoen. De Kanaries kunnen echter niet ontkennen dat ze in een dipje ...

32
32
'City pakt zwaar uit: PL-smaakmaker eerste zomeraanwinst'

Manchester City maakt zich op voor Premier League-toppers die de Engelse titelstrijd in een ...

15
15
Exodus Club dreigt: vier smaakmakers tóch langer aan boord?

Club Brugge maakt zich op voor een drukke transferzomer. Verschillende sterkhouders van Blauw-Zwart ...

151
151
Taravel zet orde op zaken na bolwassing: "Heeft me gestoord"

Jérémy Taravel maakt momenteel kennis met de keerzijde van de trainersmedaille. Na ...

106
106
"Respect van heel Europa" - Bayern-CEO gaat los over Kompany

Bayern München staat voor een belangrijke week. In de Bundesliga ligt het doelpuntenrecord ...

150
150
Genk op scherp gezet: Hayen krijgt 'duidelijke ambitie'

KRC Genk kan voorlopig niet tevreden zijn over het seizoen tot dusver. Maar de Limburgers hebben in ...

117
117
TRANSFERUURTJE: 'Topaankoop Club Brugge, transferschok Lukaku'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

460
460
Oosting verrast met uitspraken na nieuwe mokerslag

Royal Antwerp FC kreeg een nieuwe mokerslag in de Europe Play-Offs. The Great Old ging met 2-1 ...

121
121
Bram Van Driessche haalt Belgische VAR onderuit

Bram Van Driessche mag mee naar het WK 2026 in de Verenigde Staten, Mexico en Canada. De Belgische ...

89
89
‘STVV in de fout met Vrancken: Anderlecht of buitenland?’

Sint-Truiden VV is dit seizoen de grote revelatie van de Jupiler Pro League. Wouter Vrancken is de ...

222
222
Mbappé vol bloed na slag: Arbeloa in alle staten

Real Madrid verloor dure punten in La Liga. Tegen het Girona van Axel Witsel werd het 1-1. Thibaut ...

57
57
Ziedende Pocognoli haalt ongezien uit na zeperd

Sebastien Pocognoli zat in bloedvorm met een 21 op 21 in de Ligue 1 en met zeges tegen onder meer ...

67
67
Nieuwe T1 Charleroi kan ogen niet geloven na Antwerp

Sporting Charleroi heeft de desastreuze reeks doorbroken tegen Royal Antwerp FC. Onder nieuwbakken ...

62
62
'Vrancken verrast: één traditieclub krijgt al 'njet''

Gaat Wouter Vrancken STVV verlaten? Die kans is aanwezig. De trainer is einde contract op Stayen en ...

188
188
'KRC Genk laat oog vallen op pion van Kompany'

KRC Genk is een club met een zeer goed scoutingsapparaat. De Limburgers leverden de afgelopen jaren ...

109
109
Club Brugge neemt afscheid: "Buitenland is zeker een optie"

Bij Club Brugge doet de beloftenploeg het dit jaar niet goed in de Challenger Pro League. Club NXT ...

113
113
'Club Brugge grijpt in: Rode Duivel als paniektransfer'

Club Brugge wil rust uitstralen rond de opvolging van Simon Mignolet, maar achter de schermen oogt ...

680
680
Epolo opvolger Rode Duivel? 'Standard vraagt pittige som'

Standard hoopt in de komende weken alsnog met de eindzege in de Europe Play-Offs aan de haal te ...

142
142
"Verschrikkelijke lul" - Tzolis krijgt keiharde veeg om de oren

Christos Tzolis heeft de laatste weken opnieuw zijn beste niveau gevonden bij Club Brugge. Afgelopen ...

522
522
Club verliest steunpilaar: zomerse topaanwinst onderweg

Club Brugge staat zaterdagavond voor een belangrijke uitwedstrijd op het veld van STVV in zijn ...

672
672
Coucke grijpt hard in: Trouwe luitenant buitenspel gezet

Het rommelt opnieuw rond Marc Coucke. Terwijl RSC Anderlecht sportief in zwaar weer zit na drie ...

89
89
Lammens ontketent exodus: United‑sterren vliegen buiten

Senne Lammens lijkt bij United veel sneller door te breken dan verwacht. Wat begon als een sterke ...

173
173
'Taravel grijpt in bij Anderlecht: kop rolt na Club-debacle'

RSC Anderlecht staat zondagavond voor een belangrijke thuiswedstrijd tegen AA Gent. Paars-Wit wil ...

282
282

Meer sportnieuws