Het probleem-Vertonghen: is Sterke Jan zijn top voorbij?

1083
Het probleem-Vertonghen: is Sterke Jan zijn top voorbij?

Ook sterke mannen maken weleens een mindere periode door. Seizoen nummer acht van Jan Vertonghen bij Tottenham Hotspur begon in mineur. Na een mindere seizoensvoorbereiding werd Sterke Jan door Spurstrainer Mauricio Pochettino van de tribune naar de reservebank gestuurd, om daarna opnieuw in de basiself terug te keren. Maar overtuigen doet Vertonghen voorlopig niet, net zoals de hele ploeg van de Spurs trouwens. De recordinternational leek nog jaren te kunnen doorgaan, maar stilaan worden vraagtekens geplaatst bij zijn prestaties. Niet alleen in Londen baart dit zorgen, maar ook bij de Rode Duivels ...

JAN KOMT ALTIJD TERUG

In de hall-of-fame bij de Spurs qua officiële gespeelde wedstrijden, moet Vertonghen slechts zeven spelers voor zich dulden. Hij telt momenteel 292 stuks, en met wat geluk kan de Rode Duivel dit seizoen zelfs naar de top drie stijgen. Maar trainer Pochettino durfde het toch aan om het clubicoon te verwijzen naar de bank én zelfs richting de tribune. In België werden hier veel vraagtekens bij gesteld, maar over Het Kanaal kwam het blijkbaar niet echt aan als een verrassing.

Tijdens het seizoen 2016/2017 kende Vertonghen zijn topperiode in de Premier League, de Spurs eindigden toen op een knappe tweede plaats. Vertonghen was toen 29 jaar en bevond zich aan de absolute top van zijn grote kunnen. Samen met maatje Toby Alderweireld speelde Vertonghen outstanding, en dat op wekelijkse basis. Het centrale duo van Tottenham werd gevreesd door elke aanvaller in Engeland en ver daarbuiten. Maar helaas haalt Vertonghen dat enorme niveau niet meer. In en rond de wijk Tottenham valt nu te horen dat Vertonghen (maar ook Alderweireld) een schim geworden zijn van hun beste zelf. Speelde Vertonghen nu nog op dat topniveau van drie seizoenen geleden, dan zou Spurs gegarandeerd minder tegendoelpunten slikken. Al mag de crisis zeker niet op hem alleen worden afgeschoven.



Maar dan nog lijkt Vertonghen momenteel zijn waarde te hebben bij Tottenham. Toen Pochettino hem aan de kant schoof, koos de Argentijn voor Davinson Sanchez als zijn vervanger. Het werd een beslissing waar de trainer al gauw op terugkwam. De Colombiaanse verdediger heeft nog niet de maturiteit en de ervaring die Vertonghen te over heeft. Sanchez wordt wél een mooie voetbaltoekomst toegeschreven, hij zou de potentie bezitten om één van 's werelds beste verdedigers te worden. Ooit. Nu is Sanchez dat niet, maar ook Vertonghen is dat niet meer ... Toch wordt Sterke Jan nog enkele klassen hoger ingeschat dan Sanchez. Wanneer Vertonghen ooit vertrekt bij Tottenham - wie weet komende zomer al - dan zal Pochettino dus nog steeds met een heleboel vraagtekens zitten centraal achteraan.

VEELBESPROKEN VERTONGHEN

De huidige sfeer bij Tottenham kan allerminst worden omschreven als opgewekt. De ploeg van Alderweireld en Vertonghen bezet momenteel de negende plaats in de Premier League, ver onder de standing van The Lilywhites. De Spurs werden ook uit de League Cup geknikkerd door Colchester United. Een vierdeklasser ... En ook in de Champions League vlot het maar niet. Tegen de geoliede machine van Bayern München werd een weerloos Tottenham van de mat geveegd. 2-7 werd het, en dat trouwens voor hun eigen fans in het gloednieuwe Tottenham Hotspur Stadium. De toon is gezet.

Veel spelers presteerden toen ondermaats, maar Jan Vertonghen tekende toen voor een erbarmelijke presentatie. Ook tijdens de seizoensvoorbereiding liet hij al geen verpletterende indruk na. "Ik voel me enorm gekwetst. Ik ben beschaamd," verklaarde Vertonghen na die zware 2-7 afgang. "Het is eigenlijk beschamend om hier voor jullie (hij doelde op de journalisten) te staan." Doorheen de jaren bouwde Vertonghen over Het Kanaal een meer dan degelijke status op, desondanks spaarden de Britse media hem niet na het Bayern-debacle. "Hij zag eruit als een dwaas bij de tweede goal van Bayern," schreef The Sun bijvoorbeeld.



Vertonghen probeerde er zelf nog wel de moed in te houden. De Rode Duivel verklaarde snel nog dat de huidige groep goed aan elkaar hangt. "Iedereen moet elkaar steunen," vond hij. Die uitspraak werd des te pijnlijker door de lancering van een volkomen ongegronde kwakkel enkele dagen later, maar het kwaad was wél al geschied. Christian Eriksen zou de verdediger een blauw oog hebben geslagen, omdat Vertonghen het bed zou hebben gedeeld met de vrouw van zijn ploegmaat. Van het - ondertussen volledig ontkrachte - gerucht bleek uiteindelijk niets van aan, maar slechte prestaties en roddels doen de sfeer in de kleedkamer te Londen geen goed. Maar ondertussen is de échte reden voor het veelbesproken blauw oog nog steeds niet bekend. Vertonghen is onbedoeld en ongewild een veelbesproken spelen in de sportieve malaise bij Tottenham.

JAN EN DE RODE DUIVELS

Tegen de mindere Goden zoals San Marino en Kazachstan zal de Belgische defensie weinig werk te verduren krijgen, maar bondscoach Roberto Martinez moét het vormverlies van Vertonghen wel indachtig zijn. Het EK 2020 nadert met rasse schreden, en dan wil 'de Gouden Generatie' een definitieve - en misschien laatste? - gooi doen naar een grote toernooiwinst. Al sinds zijn debuut in 2007 tegen Portugal is Vertonghen niet meer weg te denken bij de Rode Duivels, maar als hij niet meer in vorm is, dan zit de nationale ploeg wel met een ernstig probleem.



Martinez houdt telkens vast aan zijn vertrouwd systeem met drie centrale verdedigers, waarin Vertonghen nog nooit ter discussie stond. Eventueel vormverlies van Vertonghen bij de nationale ploeg zorgt voor grote kopzorgen bij Martinez, want echte gedoodverfde opvolgers staan er momenteel achterin niet te drummen. Jason Denayer, Björn Engels, Leander Dendoncker (als depanneur), Brandon Mechele en Zinho Vanheusden worden hoogstwaarschijnlijk de nieuwe grote mannen achteraan, maar voorlopig kan niemand van hen reiken aan de enkels van Vertonghen. En zelfs mocht Vertonghen zich op korte termijn herpakken, in april wordt hij al 33 jaar. Dan is hij al eventjes voorbij die psychologische grens van de 30, en dan moét Martinez (als hij nog bondscoach is) wel denken aan de verjonging achteraan. 

LEES OOK: Charles De Ketelaere stampt ferm na op Rudi Garcia

Is Vertonghen zijn top voorbij?

Meest recent

Nieuwe naam in elftal Duivels? "Hij heeft alle kwaliteiten"

Verschillende Rode Duivels maakten vrijdag indruk tijdens het Nations League-duel tegen Italië. ...

12
12
'Kompany wordt bediend: Bayern slaat toe in januari'

Coach Vincent Kompany beschikt bij Bayern München over een ijzersterke selectie. Maar op ...

23
23
Club Brugge gewaarschuwd: Vanhaezebrouck doet titelvoorspelling

Het eerste luik van de Jupiler Pro League zit erop, ondertussen zijn al 7 speeldagen achter de rug. ...

192
192
Gevecht om Ballon d'Or: opvallende uitspraak Lamine Yamal

Binnen een maand wordt bekend gemaakt wie Ousmane Dembélé opvolgt als winnaar van de ...

33
33
Van Bommel verrast: basisploeg tegen Frankrijk al bekend

Maandagavond is het zover, dan werkt Mark van Bommel zijn eerste wedstrijd als Belgisch bondscoach ...

339
339
'Wintertransfer Seys: Club Brugge krijgt cruciaal nieuws'

Ondanks de interesse vanuit de Europese topcompetities slaagde Club Brugge er afgelopen zomer in om ...

142
142
Italianen stomverbaasd door Rode Duivel: "Fenomenale speler"

De Rode Duivels zijn uitstekend aan hun campagne in de Nations League begonnen. Vrijdagavond werd op ...

299
299
Van Bommel meldt domper: tweetal afwezig tegen Fransen

De Rode Duivels moeten daags na hun zege in Italië weer vol aan de bak. Maandag komt Frankrijk ...

267
267
De Cuyper lyrisch voor Duivels-ploegmaat: "Héél extreem"

De Rode Duivels zijn deze week begonnen aan een gloednieuw hoofdstuk onder het bewind van Mark van ...

447
447
'Strijd om Haaland wijd open: Barça schakelt uniek wapen in'

Nu Manchester City schuldig is bevonden aan financiële wanpraktijken en de club zelfs ...

81
81
Drietal scoort punten bij Duivels: bondscoach zwaait met lof

Het is Mark van Bommel gelukt om meteen indruk te maken tijdens zijn debuut als Belgisch bondscoach. ...

249
249
Transferfabriek JPL: deze zomeraanwinsten brengen straks jackpot op

De Jupiler Pro League maakte zijn reputatie als doorverkoopcompetitie in de voorbije zomermercato ...

331
331
Lammens doet monden openvallen: analisten trekken grote ogen

Verschillende spelers behoorden vrijdag tot de uitblinkers bij de Rode Duivels in hun verdiende zege ...

287
287
'Aardbeving in Manchester: Real klaar om City kaal te plukken'

Manchester City is schuldig bevonden aan liefst 114 inbreuken tegen de financiële regelgeving. ...

556
556
Duivels herboren: "Dan kunnen we van iedereen winnen"

Uiteraard blijft het opletten voor buitensporig enthousiasme, één zwaluw maakt de ...

389
389
Besnik Hasi doet boekje open over Biglia en Still

Besnik Hasi is na zijn ontslag bij RSC Anderlecht aan de slag bij Amedspor. In Turkije verrast de ...

199
199
Beerschot krijgt eindelijk nieuwe aanwinst

Beerschot neemt het in de Croky Cup op tegen vierdeklasser Schaerbeek. De Antwerpse club is ...

77
77
Degryse tempert van Bommel-euforie bij Rode Duivels

Mark van Bommel is uitstekend begonnen bij de Rode Duivels met een knappe 0-2-zege tegen ...

109
109
Israël komt met bikkelharde laatste woorden voor Ierland

De commotie rond Israël in de Nations League blijft voortduren. Ierland wilde aanvankelijk niet ...

80
80
Emotioneel eerbetoon na stunt Heist tegen KV Kortrijk

De eerste grote stunt van de Croky Cup is een feit. KSK Heist won van KV Kortrijk na ...

168
168
'Bom onder Man City: rampscenario tart alle verbeelding'

Manchester City zit in de penarie. De afgelopen jaren gaf de club heel wat miljoenen uit op de ...

330
330
Drama bij KV Kortrijk: Dejaegere snoeihard

KV Kortrijk kent een rotseizoen en werd ook nog eens vernederd in de Croky Cup. Heist was daar te ...

143
143
Xavi verklaart 'vreemde selectie' van Zirkzee

Joshua Zirkzee is de opvallendste naam in de selectie van het Nederlands elftal. Bondscoach Xavi ...

55
55
Hasi sneert naar Anderlecht: "Niet eerlijk geweest"

Besnik Hasi doet het momenteel bijzonder goed bij Amedspor in Turkije. Die club staat verrassend ...

185
185
Van Bommel met gigantische luxe: zelfs Brazilië is jaloers

De jeugdopleidingen van bepaalde clubs in België zijn van wereldklasse. De Rode Duivels hebben ...

394
394

Meer sportnieuws