Vercauteren en de jeugd: van Courtois en Mbokani tot Kompany

689 stemmen
Vercauteren en de jeugd: van Courtois en Mbokani tot Kompany

Na negen speeldagen greep RSC Anderlecht dan toch in. De magere resultaten stonden in schril contrast met de hoge verwachtingen tussen de uiteenlopende mix van goede prestaties, jeugddoorstroming én knap voetbal. Het Project-Kompany krijgt met de 62-jarige Vercauteren een serieuze impuls qua trainerservaring, en daarnaast kent de Prins van het Astridpark het Paars-Witte huis als geen ander.

Maar al gauw werden in de media en bij de Paars-Witte achterban de nodige vraagtekens geplaatst bij de benoeming van Vercauteren. Als trainer haalde hij dikwijls indrukwekkende resultaten, maar die waren zelden gestut met knap offensief, zoals dat nu wel wordt verwacht in het Lotto Park. Ook qua jeugddoorstroming zou Vercauteren geen primus zijn.

Als ervaren trainer opteerde hij in het verleden vaak voor de zekerheid van geroutineerde spelers. Op die manier kon hij telkens op korte termijn mooie resultaten boeken. Maar men vergeet blijkbaar al snel dat Vercauteren in zijn trainerscarrière ook genoeg jonge talenten lanceerde, waarvan veel konden doorstoten naar de internationale top.

THIBAUT COURTOIS

Ere wie ere toekomt. Trainer ad-interim Pierre Denier liet Thibaut Courtois zijn profdebuut vieren bij KRC Genk in 2009. Zijn eerste speelkans in de Jupiler Pro League was er een tegen KAA Gent, maar die opportuniteit kwam er vooral dankzij de vele blessures bij de doelmannen hoger in de hiërarchie dan Courtois - die het seizoen overigens startte als zesde (!) doelman. Meer noodgedwongen dan afgedwongen dus, maar twee seizoenen later werd Courtois wel de nummer één in Limburg.



En ook hier moeide Dame Fortuna zich. Oorspronkelijk werd de Hongaar Laszlo Köteles gehaald om de titularis te worden in het doel, maar die kampte met administratieve problemen waardoor Courtois alweer moest depanneren, maar dit keer om niet meer uit het doel te verdwijnen. Sterker nog, Courtois zou de onbetwiste nummer één worden tijdens het Genkse kampioenenjaar 2010/2011 onder leiding van Franky Vercauteren. Tijdens dat boerenjaar ontbolsterden toen ook ene Kevin De Bruyne (19 jaar), en scoorde een onbekende 21-jarige Jelle Vossen het ene doelpunt na het ander.

ANTHONY LIMBOMBE

Toen ook te vinden in de A-kern van KRC Genk, maar nog met een geringe impact: de pas 15-jarige Anthony Limbombe. Vercauteren liet de winger op 16 jaar en slechts twee maanden debuteren in de Jupiler Pro League. Een onbetwiste titularis werd Limbombe toen niet- op zo'n jonge leeftijd was dat niet meer dan logisch - maar het was wél Vercauteren die Limbombe op zo'n prille leeftijd liet proeven van het grote werk. Op talent staat geen leeftijd, het toont aan dat Vercauteren allerminst schuw was om jonge spelers een kans te geven.



Onder de volgende Genktrainer Mario Been kreeg Limbombe wel meer speelkansen. Toch kon hij - via tussenstappen bij SK Lierse en NEC Nijmegen - pas acht jaar later zijn stempel drukken op het Belgische voetbal. Limbombe schitterde bij Club Brugge en werd toen zelfs opgeroepen voor de Rode Duivels. Nu hoopt Limbombe zijn carrière te herlanceren bij Standard, na een teleurstellend seizoen bij FC Nantes.

KOMPANY, VANDEN BORRE & VADIS

Ja, maar. Het was toch Franky Vercauteren die bij Anderlecht toptalenten zoals Cheick Tioté en Vadis Odjidja-Ofoe doorstuurde? Ja en neen. Op achttienjarige leeftijd was Odjdja de schim van de voetballer die hij nu is. De middenvelder was te ongeduldig en wilde meteen zijn kans krijgen in het eerste elftal van Anderlecht. Te vroeg was het oordeel van Vercauteren, waardoor Odjidja zijn zinnen zette op een doorbraak bij Hamburger SV en de veeleisende Bundesliga. Dat lukte hem niet, waardoor Vercauteren daarmee in het gelijk werd gesteld. Vercauteren zou Odjidja bij Anderlecht heus wel gebracht hebben wanneer hij er klaar voor was. Als beloftencoach bij Paars-Wit deed hij dat trouwens ook met Anthony Vanden Borre en Vincent Kompany.



Toen Vercauteren verantwoordelijk was voor de Paars-Witte beloften, trainde Hugo Broos de fanion van Anderlecht. Het was Vercauteren die de toenmalige hoofdcoach tipte over Kompany en Vanden Borre. "Ik volgde de beloften toen wel, maar Franky had er een veel beter zicht op," verklaarde Broos aan Het Laatste Nieuws. "Op een dag zei hij: Hugo, wat als we Kompany en Vanden Borre eens laten meetrainen?" De rest is geschiedenis. Vanden Borre en Vercauteren waren niet de beste vrienden, maar dankzij Vercauteren zette VDB zijn carrière wel terug op de rails bij KRC Genk. Wie weet doet Vercauteren nu opnieuw hetzelfde?

DIEUMERCI MBOKANI

De beste spits in de Jupiler Pro League wordt hij ook weleens genoemd. Maar wat weinigen weten is dat Dieumerci Mbokani zijn eerste volwaardige kans kreeg in het profvoetbal dankzij Franky Vercauteren. De Congolese aanvaller was in 2006 nog maar een onbekende belofte die pas overkwam van TP Mazembe. Maar Vercauteren zag wel iets in die mystieke Dieu. Mbokani lukte in zijn eerste tien wedstrijden al vijf doelpunten, en dat tijdens zijn eerste wedstrijden op het Europese continent én op profniveau.

Toch geloofde Anderlecht niet helemaal in de kwaliteiten van Mbokani en liet men hem vertrekken naar Standard. De Rouches moesten slechts 1,2 miljoen euro neertellen voor de aanvaller. Een miscasting van jewelste door Anderlecht, want dertien jaar later - Mbokani is er ondertussen al 33 - zou hij vandaag nog steeds de beste aanvaller van het Park zijn. De voorbije zomer achtte het bestuur van Sporting hem nog te oud om een rol van betekenis te spelen. Erg pijnlijk.



Vercauteren liet bij Anderlecht nog een handvol andere jongeren debuteren, waarbij de ene een mooiere carrière zou maken dan de ander. De debuten van Roland Lamah (18 jaar), Cheick Tioté (19 jaar), Sami Allagui (19 jaar), Sébastien Siani (19 jaar), Lamisha Musonda (21 jaar) mogen ook worden bijgeschreven op het conto van Vercauteren.

ANDERE DEBUTEN

Ook voor het grote publiek minder bekende namen mogen Vercauteren dankbaar zijn voor de relance van hun carrière. Bij Genk vergaarden onder andere Leroy Labylle (19 jaar), Maurizio Aquino (19 jaar) en Timothy Durwael (19 jaar) hun eerste professionele minuten. Daarnaast gaf hij ook de Franse Congolees Chris Mavinga voluit zijn kans. Ook die was slechts 19 jaar, maar hij was wel een basisspeler in de kampioenenploeg bij Genk.

Na zijn Belgische passages bij KRC Genk en RSC Anderlecht bracht Vercauteren ook jonge talenten bij zijn buitenlandse werkgevers. Bij Sporting CP liet hij de 19-jarigen Betinho en Ricardo Esgaeio debuteren, alsook de 18-jarige Eric Dier. Bij het Russische Samara liet hij Egor Golenkov (17 jaar) en Ilya Viznovich (18 jaar) hun neus aan het venster steken.

LEES OOK: 'Anderlecht gaat voor stunttransfer bij Manchester United'

Past Vercauteren bij het Project-Kompany?

Meest recent

Eén groot vraagteken blijft Rode Duivels achtervolgen

België begint vanavond aan zijn WK met een match tegen Egypte. Wat mogen we dit WK verwachten ...

51
51
Soap in 1B: RWDM leeft nog, Olympic Charleroi dient klacht in

In de Challenger Pro League is de degradatiestrijd dit seizoen toch een beetje uitgedraaid op een ...

21
21
'Charleroi verbaast iedereen met nieuwe trainer'

Voor Charleroi is het een onverwacht bewogen seizoen geweest. Het werd meteen uitgeschakeld in de ...

24
24
Vertonghen geeft pronostiek Duivels: "Heel goed voorteken"

We hebben er even op moeten wachten, maar maandagavond begint eindelijk het WK van de Rode Duivels. ...

50
50
Anderlecht pakt uit met verrassende contractverlenging

Bij Anderlecht wordt de puzzel voor volgend seizoen op dit moment volop gelegd. Sportief directeur ...

72
72
Mist hij een WK-match of niet? Plan-Doku onthuld

Er viel vorig weekend plots een bommetje in het Belgische kamp, want plots raakte bekend dat ...

69
69
'Rigaux verrast compleet met nieuwe coach Feyenoord'

Dévy Rigaux lag de voorbije weken al meteen onder vuur in Nederland. Bij zijn aanstelling als ...

104
104
'Totale chaos: WK-deelnemer zet bondscoach meteen op straat'

Het WK is nog maar enkele dagen ver, maar het lijkt erop dat bij één deelnemer nu al ...

76
76
Volgende vertrekker bij Antwerp officieel bevestigd

Antwerp staat voor een bijzonder drukke transferzomer. Technisch directeur Marc Overmars lijkt een ...

105
105
'Hoefkens verbaast en keert toch terug naar JPL'

Voor Carl Hoefkens is het een zeer woelig seizoen geweest. De trainer slaagde er uiteindelijk niet ...

161
161
TRANSFERUURTJE: 'Transfer De Cat nadert, dubbelslag bij Club'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

299
299
“Van Dijk moet Koeman aanpakken”: onrust bij Oranje

Onze Noorderburen zijn het WK op een valse nooit gestart. Nederland kwam tegen Japan tot twee keer ...

144
144
Depay onderdeel van spot: één beeld zorgt voor ophef

Memphis Depay stond zondag niet in de basis bij Nederland tegen Japan, maar wist toch al ruim voor ...

132
132
Viertal Duivels dé sleutel voor WK: “Lot ligt in hun handen”

De Rode Duivels nemen het vanavond op tegen Egypte in de eerste WK-wedstrijd van Groep G. Bondscoach ...

84
84
Real pakt uit: Mourinho heeft monstertransfer beet

José Mourinho is nog maar net officieel coach van Real Madrid, maar de geruchtenmolen draait ...

153
153
'Anderlecht gaat voor stunttransfer bij Manchester United'

RSC Anderlecht speurt wereldwijd rond naar versterking. Ze kijken rond naar ervaren jongens, maar ...

248
248
Tielemans laat fans nu al dromen: "Op alles voorbereid"

De Rode Duivels openen vanavond hun WK met een partij tegen Egypte. Youri Tielemans start uiteraard ...

53
53
Leegloop Antwerp: ervaren pion plots naar Saudi-Arabie

De leegloop bij Royal Antwerp FC houdt aan. De Antwerpse club ziet nog een speler de club verlaten. ...

218
218
Vanaken krijgt emotionele verrassing vlak voor WK-start

Terwijl de ogen van voetballiefhebbers deze avond gericht zijn op de eerste WK-opdracht van de Rode ...

545
545
Vrancken naar Anderlecht? Tavolieri geeft het antwoord

RSC Anderlecht start binnen een week aan de voorbereiding van het nieuwe seizoen. Tegen dan moet er ...

1254
1254
Rode Duivels verrast: 'Drastische ingreep voor WK-match'

Egypte lijkt net voor de WK-match tegen België een drastische beslissing te nemen. De speler ...

178
178
Vanaken-schok tegen Egypte? "Best mogelijke combinatie"

Bondscoach Rudi Garcia wou op zijn persbabbel daags voor de match niet in zijn kaarten laten kijken. ...

273
273
Egypte waarschuwt voor vier Duivels: "Vergeet hem niet"

De WK-stress bereikt stilaan een hoogtepunt, het aftellen is nu ook echt begonnen. Maandagavond ...

159
159
Theate of Mechele in basis? Albert hakt knoop al door

De Rode Duivels kruisen maandagavond in Seattle de degens met Egypte. Voor de eerste groepsmatch op ...

129
129
"Niet moeien": Doku krijgt duidelijke reactie op 'bevallingsverlof'

Jérémy Doku moet dit WK dé blinkvanger worden bij de Rode Duivels. Maar door ...

368
368

Meer sportnieuws