COLUMN: Waarom blunderende VAR’s strenger gestraft moeten worden

853
COLUMN: Waarom blunderende VAR’s strenger gestraft moeten worden

Een snelle greep uit de variëteit aan betwistbare VAR-fases van het voorbije weekend. Vrijdag was er al de vreemde handskwestie van Chadli in Charleroi, op zondag gevolgd door de eventuele penalty op Yaremchuk in Brugge, de al dan niet terechte strafschop voor Refaelov in Antwerpen, de niet gefloten elfmeter op Avenatti aan de overkant en ten slotte nog het vermeende buitenspel van Samatta in Genk. Teveel voor één speeldag, als u het ons vraagt.


Welke variabelen een tussenkomst van de VAR al dan niet rechtvaardigen valt intussen voor niemand nog te begrijpen, en dus laten we die kwestie hier even in het midden. Of toch, kort: dat de term 'clear error' niet meer dan een dekmantel is, mag intussen toch wel duidelijk wezen. Het zogezegde hands van Chadli of offside van Samatta was in geen velden of wegen 'clear' te noemen, maar bleek wel voldoende voor de videoref om in te grijpen. Wanneer die dan andere en soms zelfs veel meer voor de hand liggende fases precies omwille van die reden ongemoeid laat staan wij dan ook als eerste in de rij om dat op het nodige scepticisme te ontvangen.

SPITSEN & SCHEIDSRECHTERS
Niet dat we opperen dat het spel om de haverklap moet worden stilgelegd, verre van, maar momenteel heerst er zoveel willekeur in de definitie van een 'clear error' dat de term op zich al lang niet meer helder is. Die inconsistentie valt voor een groot deel terug te brengen tot de mensen in het busje, of liever gezegd persoon. Want laat ons wel wezen, een assistent-VAR die in het dagelijkse leven als simpele lijnrechter of beginnend arbiter door het leven gaat heeft weinig in de pap te brokken tegen zijn doorwinterde collega aan het hoofd van de regie. Dat de elite van ons scheidsrechterskorps daar zelf plaatsneemt is een wijziging die na de vele flaters in de beginfase van het systeem werd ingevoerd, maar tot dusver niet de gewenste resultaten heeft afgeworpen. Zo was het een ervaren ref als Nicolas Laforge die vrijdag de goal van Chadli afkeurde voor handspel dat alleen hij had gezien, en besloot diezelfde Laforge om AA Gent zondag in Jan Breydel geen strafschop toe te kennen na een foutieve tackle van Brandon Mechele op Roman Yaremchuk.



Fronst u nu ook even met de wenkbrauwen? Wij alleszins wel, want dat een scheidsrechter die als VAR op vrijdag nog zo schromelijk in de fout ging – of daar gaan we met z'n allen toch nog steeds vanuit, want op officiële communicatie is het naar goede gewoonte weer wachten – twee dagen later alweer in het busje zit is toch hoogst merkwaardig te noemen. Zelf een match in goede banen leiden deed Laforge dit weekend wel niet, al had dat eenvoudigweg te maken met het feit dat hij van tevoren niet ingepland stond. "Spitsen missen ook kansen", wordt al eens gezegd wanneer de ref de mist ingaat. Dat klopt, al worden die spitsen de week nadien dan wel op de bank gezet. Uiteraard kan iedereen zich vergissen en zal ook de VAR nooit volledig verhinderen dat er al eens iets in de soep draait, maar aan echte blunders als die van vrijdag mag misschien toch een strenger gevolg worden gegeven. Tenslotte hechten we aan het kunnen vellen van een correct oordeel meer belang dan aan fysieke proeven of vetpercentages, waar een onvoldoende ook bestraft wordt.

SYMPATHIE VOOR DE SCHEIDS
Simpelweg stellen dat een flaterende arbiter of VAR zwaarder moet boeten voor zijn fouten voldoet vanzelfsprekend niet om het falende systeem te verbeteren. Wat kunnen dan wel nog oplossingen zijn? Wij zouden beginnen met de 'clear error' af te schaffen en komaf te maken met het verstoppertje spelen achter vage procedures die niemand nog begrijpt. Ga kijken of ga niet kijken, maar het eindeloze getalm en getwijfel dat we nu vaak op ons bord krijgen mag wat ons betreft gerust van het menu geschrapt worden. Roep daarnaast ook al die busjes terug en richt een centrale dienst op, waar meer mensen tegelijk een bijdrage kunnen leveren. Zet achter de monitors bovendien geen werkzame refs, maar stel een team samen van specialisten en ontwikkel eventueel zelfs een opleiding die zij kunnen volgen om specifiek als VAR aan de slag te gaan. Mogelijk vormt de poel aan ex-arbiters die niet slaagden voor hun fysieke testen een interessante vijver om uit te vissen.

Zelfs als dit allemaal maar een utopie zou zijn hebben we toch nog één tip in huis die heel wat makkelijker te bewerkstelligen is. Wees transparanter, kom veel sneller met een uitleg op de proppen en durf flagrante fouten toegeven. Het zal de algemene sympathie voor de scheidsrechters in ons land veel meer deugd doen dan de vele campagnes die vragen om respect.

LEES OOK: Kerels leven weer: KV Kortrijk verlost van rode lantaarn

Akkoord?

Meest recent

Debast krijgt enorme persoonlijke tragedie te verwerken

De Rode Duivels zijn deze week begonnen aan hun voorbereiding op de nieuwe campagne in de Nations ...

27
27
Complete verrassing bij Duivels: "Ik denk niet dat ik speel"

De Rode Duivels hebben intussen hun eerste trainingen onder de leiding van nieuwe bondscoach Mark ...

60
60
De Bruyne nog titularis? Albert heeft zijn oordeel klaar

De Rode Duivels beginnen vrijdag in Italië aan hun nieuwe campagne in de Nations League. Dat ...

17
17
'JPL-clubs laten oog vallen op nieuwe Australische hoop'

Hoewel de transferperiode intussen al enkele weken voorbij is, zitten de Belgische clubs niet stil. ...

15
15
Eeuwig talent legt uit waarom hij niet doorbrak bij Club

Club Brugge wist de voorbije jaren met succes heel wat jonge talenten te lanceren uit binnen- en ...

118
118
Coucke toont grote ambities: "Ja, ik heb er het talent voor"

Sommige uitspraken van Marc Coucke doen meteen de wenkbrauwen fronsen. De ondernemer laat zich ...

8
8
De Bruyne: "Of ik gedacht heb aan vertrekken bij Napoli?"

De Rode Duivels beginnen deze week in de Nations League aan een nieuwe cyclus en dat gebeurt nog ...

23
23
Meunier breekt de stilte na niet-selectie Rode Duivels

Mark van Bommel heeft meteen zijn stempel gedrukt op de selectie voor zijn eerste opdracht als ...

214
214
'Selectie Stassin zorgt voor grote onvrede'

Mark van Bommel zorgde in zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels meteen voor een ...

61
61
Duitsland of Italië: Tresoldi speelt open kaart over keuze

Club Brugge stuurt tijdens deze interlandperiode weer zijn zonen uit. Het vaardigt maar liefst ...

117
117
Thorup vol lof: "Zij verdienen het"

De nationale beloftenploeg van België krijgt tijdens de komende interlandperiode een stevige ...

56
56
De Bruyne verklapt nu al: "Alle vier matchen spelen?"

De Nations League opent opnieuw de deuren. Bij de spelers leeft dit niet echt, het is vooral kijken ...

51
51
‘Kane dumpt Kompany voor laatste droomtransfer’

Harry Kane staat voor een cruciale keuze bij Bayern München. De Duitsers willen zijn contract ...

253
253
Deschacht voorspelt JPL-topdeal: "30 à 40 miljoen euro"

Christian Burgess is vertrokken naar AA Gent, maar bij Union Saint-Gilloise lijkt zijn vertrek ...

120
120
"Ooit terug naar Anderlecht? Waarom niet?"

Bij RSC Anderlecht krijgen de speler van eigen bodem de nodige speelkansen. Neerpede is en blijft ...

347
347
Verhuurde spelers: doelpunt, maar ook zorgen in Premier League

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

25
25
'KRC Genk ruikt jackpot: miljoenen uit Bundesliga'

KRC Genk heeft alweer een lucratieve zomer achter de rug, waarin het transferrecord tot tweemaal toe ...

540
540
'Leegloop bij Club Brugge: revelatie laat kassa rinkelen'

Club Brugge verloor afgelopen zomer opnieuw een pak sterkhouders, maar heel wat andere steunpilaren ...

275
275
Antwerp in vieze papieren: Compper krijgt ultimatum

De interlandbreak dient niet enkel om op adem te komen, voor Belgische bestuurslui is het ...

406
406
Anderlecht in nesten: Vanhaezebrouck waarschuwt Bruno

Met een vlotte zege tegen Zulte Waregem tankte RSC Anderlecht vertrouwen, al kan Vitor Bruno toch ...

403
403
Leko vreest fiasco: rampscenario voor Club Brugge?

Dankzij de lange interlandbreak krijgt ook Club Brugge uitgebreid de kans om de batterijen weer op ...

474
474
'Anderlecht keert kar: comeback Lukaku van de baan'

Of hij onder Mark van Bommel nog op een vaste basisplaats hoeft te rekenen valt voorlopig af te ...

622
622
Vanhaezebrouck schrapt al titelkandidaat: “Zakt verder weg”

De Jupiler Pro League is zeven speeldagen ver en een eerste kloofje is al een feit. Hein ...

510
510
De Bruyne doet boekje open over Courtois-situatie

Thibaut Courtois werd niet geselecteerd door Mark van Bommel voor Nations League-wedstrijden van ...

496
496
Nog allerlaatste knaltransfer Lionel Messi op komst?

Lionel Messi staat nog onder contract bij Inter Miami, maar de Argentijnse superster kan toch nog ...

81
81

Meer sportnieuws