COLUMN: Waarom blunderende VAR’s strenger gestraft moeten worden

door
COLUMN: Waarom blunderende VAR’s strenger gestraft moeten worden

Een snelle greep uit de variëteit aan betwistbare VAR-fases van het voorbije weekend. Vrijdag was er al de vreemde handskwestie van Chadli in Charleroi, op zondag gevolgd door de eventuele penalty op Yaremchuk in Brugge, de al dan niet terechte strafschop voor Refaelov in Antwerpen, de niet gefloten elfmeter op Avenatti aan de overkant en ten slotte nog het vermeende buitenspel van Samatta in Genk. Teveel voor één speeldag, als u het ons vraagt.


Welke variabelen een tussenkomst van de VAR al dan niet rechtvaardigen valt intussen voor niemand nog te begrijpen, en dus laten we die kwestie hier even in het midden. Of toch, kort: dat de term 'clear error' niet meer dan een dekmantel is, mag intussen toch wel duidelijk wezen. Het zogezegde hands van Chadli of offside van Samatta was in geen velden of wegen 'clear' te noemen, maar bleek wel voldoende voor de videoref om in te grijpen. Wanneer die dan andere en soms zelfs veel meer voor de hand liggende fases precies omwille van die reden ongemoeid laat staan wij dan ook als eerste in de rij om dat op het nodige scepticisme te ontvangen.

SPITSEN & SCHEIDSRECHTERS
Niet dat we opperen dat het spel om de haverklap moet worden stilgelegd, verre van, maar momenteel heerst er zoveel willekeur in de definitie van een 'clear error' dat de term op zich al lang niet meer helder is. Die inconsistentie valt voor een groot deel terug te brengen tot de mensen in het busje, of liever gezegd persoon. Want laat ons wel wezen, een assistent-VAR die in het dagelijkse leven als simpele lijnrechter of beginnend arbiter door het leven gaat heeft weinig in de pap te brokken tegen zijn doorwinterde collega aan het hoofd van de regie. Dat de elite van ons scheidsrechterskorps daar zelf plaatsneemt is een wijziging die na de vele flaters in de beginfase van het systeem werd ingevoerd, maar tot dusver niet de gewenste resultaten heeft afgeworpen. Zo was het een ervaren ref als Nicolas Laforge die vrijdag de goal van Chadli afkeurde voor handspel dat alleen hij had gezien, en besloot diezelfde Laforge om AA Gent zondag in Jan Breydel geen strafschop toe te kennen na een foutieve tackle van Brandon Mechele op Roman Yaremchuk.



Fronst u nu ook even met de wenkbrauwen? Wij alleszins wel, want dat een scheidsrechter die als VAR op vrijdag nog zo schromelijk in de fout ging – of daar gaan we met z'n allen toch nog steeds vanuit, want op officiële communicatie is het naar goede gewoonte weer wachten – twee dagen later alweer in het busje zit is toch hoogst merkwaardig te noemen. Zelf een match in goede banen leiden deed Laforge dit weekend wel niet, al had dat eenvoudigweg te maken met het feit dat hij van tevoren niet ingepland stond. "Spitsen missen ook kansen", wordt al eens gezegd wanneer de ref de mist ingaat. Dat klopt, al worden die spitsen de week nadien dan wel op de bank gezet. Uiteraard kan iedereen zich vergissen en zal ook de VAR nooit volledig verhinderen dat er al eens iets in de soep draait, maar aan echte blunders als die van vrijdag mag misschien toch een strenger gevolg worden gegeven. Tenslotte hechten we aan het kunnen vellen van een correct oordeel meer belang dan aan fysieke proeven of vetpercentages, waar een onvoldoende ook bestraft wordt.

SYMPATHIE VOOR DE SCHEIDS
Simpelweg stellen dat een flaterende arbiter of VAR zwaarder moet boeten voor zijn fouten voldoet vanzelfsprekend niet om het falende systeem te verbeteren. Wat kunnen dan wel nog oplossingen zijn? Wij zouden beginnen met de 'clear error' af te schaffen en komaf te maken met het verstoppertje spelen achter vage procedures die niemand nog begrijpt. Ga kijken of ga niet kijken, maar het eindeloze getalm en getwijfel dat we nu vaak op ons bord krijgen mag wat ons betreft gerust van het menu geschrapt worden. Roep daarnaast ook al die busjes terug en richt een centrale dienst op, waar meer mensen tegelijk een bijdrage kunnen leveren. Zet achter de monitors bovendien geen werkzame refs, maar stel een team samen van specialisten en ontwikkel eventueel zelfs een opleiding die zij kunnen volgen om specifiek als VAR aan de slag te gaan. Mogelijk vormt de poel aan ex-arbiters die niet slaagden voor hun fysieke testen een interessante vijver om uit te vissen.

Zelfs als dit allemaal maar een utopie zou zijn hebben we toch nog één tip in huis die heel wat makkelijker te bewerkstelligen is. Wees transparanter, kom veel sneller met een uitleg op de proppen en durf flagrante fouten toegeven. Het zal de algemene sympathie voor de scheidsrechters in ons land veel meer deugd doen dan de vele campagnes die vragen om respect.

LEES OOK: Leider Union op tandvlees: winterstop komt geen dag te vroeg

Akkoord?

Meest recent

Hasi luidt alarmbel en doet oproep aan Renard

Besnik Hasi heeft een héél moeilijk jaar als coach van RSC Anderlecht afgesloten met ...

221
221
Sardella legt vinger op de wonde bij Anderlecht

RSC Anderlecht leverde een heel zwakke prestatie tegen Sporting Charleroi. Het verloor zeer terecht ...

185
185
STVV spreekt het uit: "We gaan er volop voor"

STVV is momenteel de beste ploeg in België. Goed voetbal en sterke prestaties. Ze wonnen nu ook ...

106
106
Manchester United sluit moeilijk 2025 af met knappe zege

In de Premier League stond er om 21u een zeer interessante affiche op het programma. Manchester ...

51
51
Dramatisch Anderlecht eindigt 2025 met enorme domper

 RSC Anderlecht begon om 20u45 aan zijn match tegen Sporting Charleroi. Konden de Brusselaars ...

156
156
Goto héél duidelijk over winterse terugkeer naar Anderlecht

Keisuke Goto is samen met Promise David topschutter in de Jupiler Pro League met acht doelpunten. ...

299
299
Anderlecht in de problemen: "Geen nieuw contract"

RSC Anderlecht en Sporting Charleroi begonnen om 20u45 aan hun laatste partij van 2025. De eerste 45 ...

272
272
Van der Bruggen verklaart 'wederopstanding' van Cercle Brugge

Bij Cercle Brugge leek trainer Onur Cinel op weg naar een ontslag. De resultaten bleven vele maanden ...

111
111
Union SG snakt naar adem: Hubert ziet pijnpunt

Union SG speelde een draak van een partij op het veld van Cercle Brugge. Alweer. Het voetbal is al ...

41
41
Goto bezorgt Standard enorm stevige eindejaarskater

Om 18u30 stond in Luik de zeer interessante partij tussen Standard en STVV op het programma. Voor de ...

112
112
Hayen zet spelers al op scherp: "Dit moet er écht uit"

Nicky Hayen incasseerde meteen nederlaag bij zijn debuut met KRC Genk. De Limburgers verloren met ...

227
227
‘Superspits voor Anderlecht: Renard opent de geldkraan’

Anderlecht-fans dromen van een nieuwe superspits, maar voelen tegelijk de angst dat het weer eens ...

272
272
Anderlecht - Charleroi: Hasi voert één wissel door

RSC Anderlecht sluit zijn jaar af met een thuismatch tegen Sporting Charleroi. De Brusselaars kunnen ...

85
85
Stankovic looft Hayen, Vetlesen ziet verandering onder Leko

Club Brugge won gevleid met 3-5 op het veld van KRC Genk. Een gelijkspel was een juiste uitslag ...

558
558
Heynen geeft hét probleem van KRC Genk prijs

KRC Genk verloor met 3-5 van Club Brugge en Operatie PO I wordt na Nieuwjaar nog héél ...

365
365
'Mignolet out: Club richt pijlen op ervaren doelman'

Dankzij een 3-5 zege in Genk kan Club Brugge met opgeheven hoofd het jaar afsluiten. Om de ambities ...

449
449
De Mil slikt bittere pil: rampscenario voor AA Gent

AA Gent sluit een op z'n zachtst gezegd wisselvallig jaar zaterdag in eigen huis af tegen Westerlo. ...

139
139
Leider Union op tandvlees: winterstop komt geen dag te vroeg

De winterstop lijkt op het juiste moment te komen voor Union, al blijft het leider. Op bezoek bij ...

78
78
Opdoffer voor Oosting: Antwerp incasseert uppercut

Met een draw tegen Anderlecht eindigde vorige week de zegereeks van Antwerp, waar Joseph Oosting in ...

644
644
Leko klopt op tafel in Brugge: "Op die positie niet top"

Ivan Leko trok vrijdag aan het langste eind in de ontmoeting met zijn voorganger Nicky Hayen, want ...

645
645
Vera deelt hartverscheurend verhaal over Nicky Hayen

Het zijn zware weken geweest voor Nicky Hayen, maar zeker ook heftige jaren voor Vera Duchateau. Al ...

427
427
Genk-fans in alle staten: "Verhaeghe betaalt Visser!"

KRC Genk en Club Brugge hebben hun jaar op spectaculaire wijze afgesloten. Al kopen de Limburgers ...

440
440
Brugs onderonsje: Vanaken onthult favoriet Gouden Schoen

Het einde van 2025 nadert, en dus wordt er stilaan gespeculeerd over wie er in aanspraak komt voor ...

303
303
Analisten vellen verdict: Genk bestolen tegen Club?

KRC Genk en Club Brugge openden het kerstvoetbal op spectaculaire wijze, want in een zinderende ...

2280
2280
De Mil in de problemen: grote vrees voor Westerlo

KAA Gent hoopt met Rik De Mil de juiste T1 te hebben binnengehaald. De oefenmeester moet de machine ...

154
154

Meer sportnieuws