COLUMN: Waarom blunderende VAR’s strenger gestraft moeten worden

853
COLUMN: Waarom blunderende VAR’s strenger gestraft moeten worden

Een snelle greep uit de variëteit aan betwistbare VAR-fases van het voorbije weekend. Vrijdag was er al de vreemde handskwestie van Chadli in Charleroi, op zondag gevolgd door de eventuele penalty op Yaremchuk in Brugge, de al dan niet terechte strafschop voor Refaelov in Antwerpen, de niet gefloten elfmeter op Avenatti aan de overkant en ten slotte nog het vermeende buitenspel van Samatta in Genk. Teveel voor één speeldag, als u het ons vraagt.


Welke variabelen een tussenkomst van de VAR al dan niet rechtvaardigen valt intussen voor niemand nog te begrijpen, en dus laten we die kwestie hier even in het midden. Of toch, kort: dat de term 'clear error' niet meer dan een dekmantel is, mag intussen toch wel duidelijk wezen. Het zogezegde hands van Chadli of offside van Samatta was in geen velden of wegen 'clear' te noemen, maar bleek wel voldoende voor de videoref om in te grijpen. Wanneer die dan andere en soms zelfs veel meer voor de hand liggende fases precies omwille van die reden ongemoeid laat staan wij dan ook als eerste in de rij om dat op het nodige scepticisme te ontvangen.

SPITSEN & SCHEIDSRECHTERS
Niet dat we opperen dat het spel om de haverklap moet worden stilgelegd, verre van, maar momenteel heerst er zoveel willekeur in de definitie van een 'clear error' dat de term op zich al lang niet meer helder is. Die inconsistentie valt voor een groot deel terug te brengen tot de mensen in het busje, of liever gezegd persoon. Want laat ons wel wezen, een assistent-VAR die in het dagelijkse leven als simpele lijnrechter of beginnend arbiter door het leven gaat heeft weinig in de pap te brokken tegen zijn doorwinterde collega aan het hoofd van de regie. Dat de elite van ons scheidsrechterskorps daar zelf plaatsneemt is een wijziging die na de vele flaters in de beginfase van het systeem werd ingevoerd, maar tot dusver niet de gewenste resultaten heeft afgeworpen. Zo was het een ervaren ref als Nicolas Laforge die vrijdag de goal van Chadli afkeurde voor handspel dat alleen hij had gezien, en besloot diezelfde Laforge om AA Gent zondag in Jan Breydel geen strafschop toe te kennen na een foutieve tackle van Brandon Mechele op Roman Yaremchuk.



Fronst u nu ook even met de wenkbrauwen? Wij alleszins wel, want dat een scheidsrechter die als VAR op vrijdag nog zo schromelijk in de fout ging – of daar gaan we met z'n allen toch nog steeds vanuit, want op officiële communicatie is het naar goede gewoonte weer wachten – twee dagen later alweer in het busje zit is toch hoogst merkwaardig te noemen. Zelf een match in goede banen leiden deed Laforge dit weekend wel niet, al had dat eenvoudigweg te maken met het feit dat hij van tevoren niet ingepland stond. "Spitsen missen ook kansen", wordt al eens gezegd wanneer de ref de mist ingaat. Dat klopt, al worden die spitsen de week nadien dan wel op de bank gezet. Uiteraard kan iedereen zich vergissen en zal ook de VAR nooit volledig verhinderen dat er al eens iets in de soep draait, maar aan echte blunders als die van vrijdag mag misschien toch een strenger gevolg worden gegeven. Tenslotte hechten we aan het kunnen vellen van een correct oordeel meer belang dan aan fysieke proeven of vetpercentages, waar een onvoldoende ook bestraft wordt.

SYMPATHIE VOOR DE SCHEIDS
Simpelweg stellen dat een flaterende arbiter of VAR zwaarder moet boeten voor zijn fouten voldoet vanzelfsprekend niet om het falende systeem te verbeteren. Wat kunnen dan wel nog oplossingen zijn? Wij zouden beginnen met de 'clear error' af te schaffen en komaf te maken met het verstoppertje spelen achter vage procedures die niemand nog begrijpt. Ga kijken of ga niet kijken, maar het eindeloze getalm en getwijfel dat we nu vaak op ons bord krijgen mag wat ons betreft gerust van het menu geschrapt worden. Roep daarnaast ook al die busjes terug en richt een centrale dienst op, waar meer mensen tegelijk een bijdrage kunnen leveren. Zet achter de monitors bovendien geen werkzame refs, maar stel een team samen van specialisten en ontwikkel eventueel zelfs een opleiding die zij kunnen volgen om specifiek als VAR aan de slag te gaan. Mogelijk vormt de poel aan ex-arbiters die niet slaagden voor hun fysieke testen een interessante vijver om uit te vissen.

Zelfs als dit allemaal maar een utopie zou zijn hebben we toch nog één tip in huis die heel wat makkelijker te bewerkstelligen is. Wees transparanter, kom veel sneller met een uitleg op de proppen en durf flagrante fouten toegeven. Het zal de algemene sympathie voor de scheidsrechters in ons land veel meer deugd doen dan de vele campagnes die vragen om respect.

LEES OOK: Excuses bij Zulte Waregem na 'afschuwelijke avond'

Akkoord?

Meest recent

Club Brugge-Lens krijgt staartje: groter drama voorkomen

In de Champions League maakte Club Brugge deze week opnieuw indruk met een 3-0-zege tegen RC Lens. ...

149
149
Excuses bij Zulte Waregem na 'afschuwelijke avond'

Zulte Waregem was goed aan het seizoen begonnen. Maar de laatste weken is de West-Vlaamse club aan ...

40
40
Hazard spoelt Brugse kater door; persona non grata held Altético

In de Spaanse La Liga heeft Atlético Madrid zijn tweede plaats verstevigd. Dankzij een ...

49
49
Westerlo en Beveren gelijk na episch duel; nieuwe dreun Essevee

KVC Westerlo en SK Beveren hebben voor hét spektakelstuk van de 9de speeldag in de Jupiler ...

36
36
Wedergeboorte Antwerp: "Zeer lastige weken"

Royal Antwerp FC lijkt stilaan uit een dal te kruipen. Zaterdagnamiddag boekte de Great Old zelfs ...

46
46
'Club ontketent titanenduel: nationaal record aan diggelen'

Door Christos Tzolis voor liefst 40 miljoen euro aan Arsenal FC te verkopen, wist Club Brugge ...

315
315
Gewaagde zet Bruno: Anderlecht-duo moet op tanden bijten

Na de Europese zege op Jagiellonia Bialystok, is de sfeer rond RSC Anderlecht alweer gekeerd. Al ...

334
334
Allegri door het lint in verhitte clash; nieuwe leider Bundesliga

SSC Napoli heeft het nagelaten een gouden zaak te doen in de Serie A. In de topper tegen AS Roma ...

64
64
Tessa Wullaert ziet één groot probleem bij Deschacht

De storm rond de Red Flames ging de laatste weken maar niet liggen. Eerst was er een aangebrand ...

88
88
Drama Penders! Owngoal én nederlaag bij PL-basisdebuut

Mike Penders heeft een basisdebuut in de Premier League beleefd om snel te vergeten. De Rode Duivel ...

75
75
Kater voor Simons: Lommel pikt gouden punt in 96ste minuut

Het OH Leuven van coach Timmy Simons heeft zaterdagavond een flinke tik te verwerken gekregen. Tegen ...

27
27
‘Einde Bayern voor superster na ruzie met Kompany’

Bij Bayern München hangt een donkere wolk boven de grootste ster van de ploeg. Vincent Kompany ...

211
211
Burnley zet Hayen op straat na dramatische reeks

Burnley heeft zopas meegedeeld dat Nicky Hayen is ontslagen. Hij verloor vandaag met 4-1 van ...

120
120
Charleroi incasseert tik: "Antwerp leerde ons die les"

Antwerp heeft zaterdag zonder al te veel problemen afgerekend met een zwak Charleroi. De Great Old ...

44
44
Compper haalt opgelucht adem: "Geweldig!"

Royal Antwerp FC heeft het crisisspook weg kunnen jagen. Er was de glansloze bekerkwalificatie, maar ...

62
62
Boskamp looft Anderlecht, maar plaatst één grote kanttekening

Johan Boskamp is onder de indruk van het Europese optreden van Anderlecht. Paars-wit maakte indruk ...

111
111
Druk stijgt bij Standard: "Opboksen tegen schuldenlast"

De crisis loert bij Standard toch wel om de hoek. De Rouches hebben de ambitie om voor een Europees ...

141
141
Betaalde Anderlecht te veel? "Ik was toch verrast..."

Michael Zewlakow begrijpt niet helemaal waarom Anderlecht vijf miljoen euro neertelde voor Lukas ...

161
161
Smaakmaker Patro: "Stoppen? Zou niet weten waarom"

Een enkel- en kuitbeenbreuk, vijf maanden revalidatie en een aflopend contract bij Patro Eisden. ...

19
19
Arsenal gooit titelstrijd helemaal open in Premier League

Manchester City ging onderuit tegen Aston Villa, waardoor Arsenal een zeer goede zaak kunnen doen. ...

22
22
Antwerp viert feest en stuurt Charleroi puntenloos terug

In de Jupiler Pro League en Challenger Pro League stonden er om 16u een aantal matchen op het ...

50
50
Verschaeren met eerste goal, Leipzig pakt de zege

In de Bundesliga stonden er namiddag vijf wedstrijden op het programma. Geen topclubs, want die ...

105
105
Simons onthult: "Sprak twee keer met die JPL-club"

Timmy Simons had de voorbije jaren zomaar trainer van Lommel SK kunnen worden. De huidige coach van ...

49
49
Mourinho slaat en zalft naar Barça: "Worden we ook moe van"

José Mourinho temperde zaterdag de verwachtingen voor de Clásico tegen FC Barcelona. ...

51
51
Uli Hoeness komt met zeer straffe Kompany-uitspraak

Vincent Kompany heeft Bayern München helemaal overtuigd. Dat blijkt nog maar eens uit de ...

367
367

Meer sportnieuws